Nes Ammim op scherp van snede Blanke NG-kerk Zuidafrika op rand van het isolement ZcidóaQowuvnt I h kerk wereld beroepingen o: )weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSomo/nt DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA BI S1 St Humanistisch Verbond: moslims gingen over de schreef UTRECHT Met het voeren van leuzen als 'Rushdie moet dood' zijn grenzen overschreden die niet overschreden hadden mogen worden. Dit zegt het Humanistisch Verbond in een re actie op de demonstraties van moslims in Den Haag en Rotter dam. Wel is het Humanistisch Verbond bereid begrip op te brengen voor de gekwetste gevoelens van anderen. „Maar het oproepen tot moord druist in tegen onze meest elementaire op vattingen over de vrijheid die mensen en ideeën nodig hebben. Het is in strijd met ons uitgangspunt van het menselijk zelfbe schikkingsrecht: dat geen mens, al dan niet bijgestaan door een hogere macht, kan beschikken over lijf en goed van een an der." IKV wil gesprek over NAVO-top DEN HAAG Het Interker kelijk Vredesberaad IKV wil een gesprek met de regering en de fractievoorzitters van de politieke partijen met het oog op de NAVO-top in mei. Dit heeft het IKV gisteren in een brief aan de regering en de fractievoorzitters meege deeld. In de brief doet het IKV een aantal suggesties over de nu cleaire bewapening die in de NAVO-top onder meer aan de orde komen. Het IKV geeft verder weer wat volgens haar onder de huidige omstandig heden het militair-politieke antwoord van de Nederlandse regering zou moeten zijn op een aantal ontwikkelingen in Oost-Europa, op de eenzijdige militaire redukties van de Sovjetunie en op het oplich tend perspectief van een on gedeeld Europa. Zo moet er een zelfstandig initiatief van de NAVO komen om alle nu cleaire kanonsystemen op te ruimen en moet de Sovjetunie worden uitgenodigd om met de Verenigde Staten te gaan onderhandelen over de ver wijdering van alle nucleaire wapensystemen voor de korte dracht. Tenslotte moet de NAVO vol gens het IKV plechtig belo ven om het INF-akkoord niet naar de letter maar ook niet naar de geest te schenden. „En derhalve de verleiding te weerstaan om de NAVO-be- velhebber in Europa te voor zien van kruisraketten die vanuit vliegtuigen of vanaf zeeschepen afgevuurd kun nen worden". Raad van Kerken krijgt „groen huishoudboekje" VELP Het Landelijk Missionair Collectief doet de Raad van Kerken in Nederland een 'groen huishoudboekje' cadeau. Het boekje, het eerste in een serie met richtlijnen voor een 'ecologische boekhouding', wordt de raad overhandigd tijdens de jaarlijkse ontmoetings dag van het collectief in april. Het Landelijk Missionair Col lectief werd in 1985 opgericht, nadat oud-rechter mr. W. Kist uit Velp de christenen in Ne derland had opgeroepen tot culturele ongehoorzaamheid. Hij wees erop dat de westerse cultuur veel goede zaken heeft voortgebracht, maar dat zij ook schuldig is aan „cata strofes" van deze tijd als de werkeloosheid, de kernbewa pening en de uitbuiting van de natuurlijke bronnen. Het collectief wil zich na een periode van bezinning tot ge richt handelen verplichten. Daarvoor is een zogeheten 'ecologische boekhouding' ontworpen, die de aanhangers in staat stelt aan een beter mi lieu bij te dragen. Verder wordt van hen gevraagd vol doende tijd en geld beschik baar te stellen voor de strijd tegen de milieuvervuiling. Tenslotte is een 'sneeuwbal actieplan' ontwikkeld. Indivi duele mensen worden aange spoord misstanden op het ge bied van het milieu te signale ren en daartegen samen met andere leden actie te voeren. Alle Hongaarse dienstweigeraars op vrije voeten BOEDAPEST Hongarije heeft begin deze maand alle dienst weigeraars op vrije voeten gesteld. De 73 jonge Hongaren wa ren veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 24 tot 30 maanden. Zij krijgen per 1 juli amnestie. Daarbij wordt ook hun strafregister vernietigd. Deze maatregelen zijn genomen in afwachting van een nieuwe wet waarbij een vervangende dienst wordt geregeld. Dienst plichtigen kunnen voortaan kiezen tussen 18 maanden militai re dienst of 36 maanden vervangende dienst. De RK Kerk in Hongarije heeft bij herhaling aangedrongen op een wettelijke regeling voor dienstweigeraars. Overigens wa ren de meesten van hen Jehova's Getuigen. De Fransen koken, de Engelsen openen blikjes. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Alkmaar H.J. van der Steeg te Delfzijl; te Rotterdam-Zuid dr. C.A. van der Sluijs te Veenendaal te Willemstad R.W. van Mourlk te Aagtekerke. Bedankt voor Harskamp dr. W. op -'t Hof te Ouddorp. Aange nomen naar Laren (Gld) J. Visser te Steenwijkerwold; naar Nieuwpoort J. Flikweert, kandildaat te Reeuwljk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Delft als studentenpre dikant drs J.O. Kroesen te Krimpen aan de Lek (part-time). Aangenomen naar Dordrecht drs. A.D. Noordam te Bleiswijk. naar Klundert G.M. van der Linden, kand. te Wilnis; naar Middelburg (part-time) P.J. Rebel. k,and. te Amstelveen; naar Stiens drs. D. Visser, laatstelijk zendings predikant te Zambia wonende te Wageningen, die bedankte voor Moordrecht. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Assen-Zuid voor de missionaire dienst te Brazilië drs.J.Janssen, kandidaat te Assen, die bedankte voor Almkerk; Werken dam in combinatie met Breda, voor Baflo in combinatie met Warffum, voor Beverwijk, voor Enschede voor de missionaire dienst op Irian Jaya, voor Lemele-Lemelerveld. voor Lut- ten, voor Musselkanaal, Valther- mond. voor Oegstgeest en voor On- CHRISTELIJKE NEDERZETTING TEMIDDEN VAN JODEN EN ARABIEREN VEENWOUDEN "Is raël was een populair mo deverschijnsel, maar dat wordt steeds minder". Ds. Sjoerd Haagsma (38) spreekt uit ervaring. De christelijke nederzetting Nes Ammim, waar hij als predikant werkzaam is, zag de afgelopen tijd een terugloop in inkomsten en het aantal vrijwilli gers. En, geeft hij zijn te leurstelling toe, "zou ik meer morele en financië le steun verwachten, juist in de situatie van van- De gereformëerde predikant, sinds november 1986 aan de 'mosjav.' Nes Ammim ('Teken voor de volken') verbonden, is dezer dagen in ons land voor een werkbezoek, waarbij hij het ouderlijk huis in Veen- wouden als uitvalsbasis ge bruikt. Deze week zal er een vergadering plaatsvinden van de bestuursleden alhier, waar de eerste internationale Nes Ammim conferentie zal wor den voorbereid. Van 22 tot 27 mei zal tijdens deze conferen tie in het dorp de vraag naar de betekenis die het in de toe komst kan hebben, centraal staan. Ds. Haagsma zet de ontwikke ling van Nes Ammim kort uiteen. Bij de start in 1962 wilden de initiatiefnemers "een radicaal nieuwe relatie" opbouwen tussen joden en christenen. "De enige manier om het joodse volk te leren kennen zoals het zichzelf ziet, was een nederzetting in Israël te hebben". Tegelijkertijd wil de men een zinvolle bijdrage leveren aan de economische opbouw van het land. Geko zen werd voor het kweken van rozen, waar Nederlanders de nodige ervaring in hadden. Inmiddels is er ook een hotel, een timmerfabriek en een ad- vocadoplantage. Maar, aldus ds. Haagsma, gaandeweg is in de snel ontwikkelde staat het economisch aspect relatief minder belangrijk geworden. "Ik zeg relatief, omdat wij al leen de breuk in het vertrou wen teniet kunnen doen, door continu aanwezig te zijn". In tussen ging men zich, zo ver haalt de predikant, steeds meer met ideële en politieke bezinning bezighouden. "Ook de Israëli's zelf vinden onze Ds. Sjoerd Haagsma met vrouw en kinderen. aanwezigheid en ons leren en doorvertellen van belang". Overigens gaat het niet echt florissant met het dorp. Ook in Nes Ammifn voelt men in de portemonnee de pijn van de dalende populariteit van Israël, terwijl vorig najaar een woestijnwind het grootste deel van de advocado-oogst ver nietigde. Ook is er in Nes Ammim momenteel een te kort aan bewoners. Hoewel de nederzetting zo'n 200 mensen nodig heeft, zijn er momen teel niet meer dan 150. "Een deel van de kas is gesloten bij gebrek aan mensen", illus treert de predikant. Ds. Haagsma ontkent niet, dat alle in ons land losgekomen verhalen over de schorsing en het vertrek van vier leden, vorig jaar, ook van invloed is geweest. Sprekend daarover, schetst de dominee dat van meet af aan in Nes Ammim de zending onder de joden is afgewezen, en het gesprek op basis van gelijkwaardigheid is benadrukt. Ondanks verschil lende achtergronden moeten inwoners van het dorp zich hierin kunnen vinden. "Dat blijkt in de praktijk enorme spanningen op te kunnen le veren", weet ds. Haagsma. "Juist als het over Israël gaat, komen dierbare geloofsvoor stellingen naar voren, waar van het niet zo gemakkelijk is om ze open ter discussie te stellen". Er is echter" .beslist geen mi neurstemming. Volgens hem is de rust in die zin weerge keerd, dat het conflict over het uitdragen van de identi teit voorbij is. "Nu is aan de orde: hoe gaan we Nes Am mim verder opbouwen in re latie tot Israël? Met vereende krachten richten wij ons nu op vragen rondom Israël van daag, met name rond de poli tieke ontwikkeling die nu plaatsvindt". Op de .conferen tie wordt daarom ook van ge dachten gewisseld met rabbij nen, vredesbewegingen, ara- bische christenen, maar ook christenen uit Europa en de vs. Palestijnen Het is volgens ds. Haagsma echt niet zo dat christenen in Nes Ammim in de contacten hun persoonlijke overtuiging „vergeten". "Wij proberen een vertrouwensbasis te kwe ken en na 26 jaar kunnen we foto: pers unie zeggen dat die er is. Alleen dan kun je op een gegeven moment gaan praten over je persoonlijke overtuiging", meent hij. "Nes Ammim is een plaats waar we als joden en christenen van elkaar wil len leren. Het blijkt dat ieder van ons dat op verschillende manieren doet en daar con clusies- uittrekt, maar dat mag". Anderzijds zijn er ook goede contacten met de christenen in de nabij gelegen arabische dorpen. Nes Ammim werkt op het scherp van de snede. "Wij willen enerzijds het ver trouwen behou<A- van de Is raëlische regerRylf maar wij willen ook laten zien dat de verbondenheid met het volk Israël solidariteit met de Pa lestijnen niet uitsluit, maar insluit". Nes Ammim wil, al dus ds. Haagsma, onder meer een platform zijn "dat op de een of andere manier aan de coëxistentie van joden en Arabieren kan bijdragen op basis van wederzijds respect, zoals wij dat hier nastreven". De predikant betreurt het dan ook dat er meer kritiek dan steun komt vanuit Nederland. "Je kunt moeilijk uitleggen hoe het is". De christenen, merkt hij, kunnen ook niet zo goed uit de voeten met de verbondenheid tussen volk, land en staat, die de joden zelf sterk benadrukken. Hij zelf ziet in heel de bijbel bevesti ging van die band. Maar, zegt ds. Haagsma voorzichtig, "ik geloof dat God Zijn eigen plan heeft met het joodse volk. Dat is een geheim tussen Hem en het volk waar ik met mijn ge dachten niet tussen wil ko- Het woord 'dialoog' wordt nogal eens te snel gebruikt, vindt ds. Haagsma. "Laten wij als christenen en joden eerst maar eens goed naar elkaar luisteren. Alleen dan is er kans op een eerlijk gesprek". Als bezwaar tegen de houding van veel evangelische christe nen ten opzichte van Israel voert hij aan, dat het "een voorwaardelijke liefde is". "Israel moet in die visie een rol spelen in het plan van God. Daardoor wordt het een object. Joden zijn daar heel gevoelig voor". Slachtoffer De kritiek dat messias-belij- dende joden niet welkom zou den zijn in Nes Ammim, wijst hij zonder meer van de hand (overigens is afgesproken met de regering dat joden en arba- rieren niet in Nes Ammim zullen wonen). Hij merkt op: "Zij zijn bij uitstek het slacht offer van de slechte relatie tussen joden en christenen. Voor de joden zijn het verra ders, omdat ze zijn overge gaan tot de godsdienst die al tijd bedreigend was". De eni ge manier waarop de situatie van de christen-joden kan verbeteren, is door als heiden christenen te zorgen dat de relatie met het hele joodse volk weer goed komt, aldus ds. Haagsma. De predikant: "Het christelijk geloof is voor mij het messi- aanse visioen dat joden en niet-joden met elkaar ver zoend worden. Dat visioen proberen wij in Nes Ammim vorm te geven. Maar ook als dat visioen zich realiseert blij ven er verschillen bestaan". Zij die meer willen weten over de mogelijkeden om te werken in Nes Ammim of de conferentie die in mei plaats vindt, kunnen terecht bij het Bureau Nes Ammim, J. van Ruisdaelstr. 62, 3583 CG Utrecht. Tel. 030-512803. „Diakenen moeten politiek wijzen op nieuwe armoede" DRIEBERGEN Hervormde diakenen moeten bij het op stellen van de verkiezingspro gramma's van de politieke partijen aandacht vragen voor de nieuwe armoede in Neder land. De Generale DiAkonale Raad (GDR) roept diakenen die lid zijn van een partij op gebruik te maken f van het recht van inspraak. De diakenen dienën vooral waakzaam te zijn bij de for mulering van het sociaal-eco nomisch beleid, waar het gaat over de positie van „het groei ende aantal mensen in onze samenleving die niet meer of onvoldoende aan het maat schappelijk verkeer kunnen deelnemen en daardoor aan de kant komen te staan". In de komende maanden zullen politieke partijen via kiesver enigingen of afdelingen de mening van hun leden vragen over het programma voor de verkiezingen van 1990. De GDR heeft zich achter de slotverklaring gesteld van de tweede conferentie over „De arme kant van Nederland", die de Raad van Kerken vprig jaar oktober in Amsterdam hield. De GDR tekent daarbij wel aan dat deze verklaring „voor sommigen wat teveel het karakter van een politiek manifest heeft". Ook mist hij hier en daar de bijbelse on derbouwing die keiken en di- akonieën nodig hebben om zich met de nieuve armoede bezig te houden. Tijdens de conferentie in Am sterdam werden plannen ge smeed voor een andersociaal- economisch beleid. Hé huidi ge beleid, dat ten kote gaat van de uitkeringsgerechtig den, is geen ecommische noodzaak maar een plitieke keuze ten gunste van de rij ken, zo werd gezegd. Op de eerste armoedi-confe- rentie, in septembe 1987, noemde secretaris d: W.R. van der Zee van de Rad van Kerken de armoede inNeder- land „mensontereni" en JOHANNESBURG Als de Nederduitse Gerefor meerde Kerken in Zuid afrika er deze week niet in slagen tot overeen stemming en verzoening te komen, dan is volgens dr. C.F. Beyers Naudé het isolement van de blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk nagenoeg compleet. De Zuidafrikaanse predikant hoopt vurig dat de blanke NG-kerk en de zwarte part- nerkerken elkaar kunnen vinden in een afwijzing van het apartheidssysteem, maar is realistisch genoeg om niet al te hoge verwachtingen te koesteren. De verschillen in visie op de problemen in Zuidafrika zijn immets erg groot. Beyers Naudé betwijfelt dan ook of er tijdens de bij zondere bijeenkomst in Ver- eeniging sprake zal zijn vzji echt wederzijds begrip. De vergadering is georgani seerd door de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR). Het idee voor de speciale bij eenkomst is vorig jaar gebo ren tijdens de vergadering van de GOR in Harare. Aan vankelijk zou de bijeenkomst in oktober 1988 worden ge houden, maar door forse me ningsverschillen tussen de blanke NG-Kerk en de (zwar te) NG-Sending Kerk en de NG-Kerk in Afrika werd zij verplaatst. De zwarte kerken gingen pas akkoord nadat de blanke NG-kerk een zeer kri tische verklaring over dr. Al lan Boesak en dr. Desmond Tutu enigszins had rechtgezet. De kerken zullen deze week spreken over hun verschillen de visies op apartheid, op de eenheid van de kerk en op de houding tegenover de over- Prof. Johan Heyns foto: die burger Ds. Beyers Naudé heid. De bijeenkomst wordt ook bijgewoond door verte genwoordigers van de leden van de GOR uit Zambia, Zim babwe, Namibië en Botswana. Het standpunt van de blanke NG-Kerk over apartheid is vervat in het rapport 'Kerk en Sameleving', waarin de schadelijke aspecten van apartheid 'zondig' worden ge noemd. De andere leden van de NG-kerkenfamilie vinden dit ten enenmale onvoldoende en roepen de blanke kerk op apartheid als 'ketterij' te verr werpen. Dubbelzinnig Ook over de eenheid tussen de NG-kerken laat de blanke kerk zich enigszins dubbelzin nig uit. Terwijl synodevoorzit ter dr. Johan Heyns zijn ge loof in kerkelijke eenheid re gelmatig belijdt en zegt dat het proces van eenwording gaande is, blijven de kerken gewoon gescheiden. De twee zwarte kerken hebben inmid dels wel stappen op weg naar de eenheid gezet. Als de bijeenkomst in het plaatsje Vereeniging te weinig oplevert, zullen deze kerken nog overtuigder aan de een heid werken, zegt Beyers Naudé. De predikant, die als delegatielid van de NGKA deelneemt aan de bijeen komst, verwacht dat de NGKS en de NGKA zich dan meer zullen richten op de oe cumenische beweging in Zuidafrika. Heyns wil het belang van de bijeenkomst niet overdrijven. Groepen uit de verschillende kerken hebben elkaar de af gelopen jaren wel vaker ont moet. Hij hoopt dat er weder zijds begrip groeit en dat alle partijen erkennen dat „we verschillende visies hebben en begrijpen dat we samen moeten werken". Als de dele gatieleden open staan voor andere geluiden en hun chris ten-zijn serieus nemen, moet dat volgens hem wel lukken. Staking grafici VOOR de tweede keer in korte tijd wordt onze krant getro fen door een actie van de grafici. Enkele dagen geleden zi we ondanks een werkonderbreking van de technici overigens met hun medewerking er nog in geslaagd e* in omvang sterk beperkte krant uit te brengen. Met ingai van morgen echter zal als gevolg van een volledige stakii van de grafici bij Sijthoff Pers, de lezer volledig van de krai verstoken blijven. Dan doet zich de bizarre situatie voor d de journalisten en fotografen gewoon hun werk doen, terw de krant in het papieren stadium blijft steken, omdat technische collega's het karwei niet afmaken. Een voor redactie frustrerende situatie. De grafische cao behoort tot de allerbeste in ons land. I bonden van de grafici hebben nu bij de werkgevers de eis tafel gelegd dat de totale produktiviteitsstijging beschikba komt voor inkomensverbetering en maatregelen die werkgelegenheid zouden moeten bevorderen. De werkgeve zijn de bonden voor een deel tegemoet gekomen: over e* loonsverhoging van 2 procent en een verlaging van de vu leeftijd tot 60 jaar was men het eens geworden. Breekpunt* waren de eis de vut te laten ingaan bij 40 dienstjaren of jaar ploegendienst en de aanvulling op de wao-uitkerir vanaf 40 jaar. Die eisen zijn volgens de bedrijven niet te ve wezenlijken, niet alleen omdat men kampt met een groot kort aan vakmensen, maar ook omdat ze zeker voor kleine uitgevers onbetaalbaar zijn. ZlJN de grafische bonden wellicht verblind door het succ van hun collega's bij andere bonden en hebben zij geen o< voor de verschillen in produktiviteit en winstgevendheid de uiteenlopende onderdelen van de bedrijfstak? Zijn hun sen, die voor de gehele bedrijfstak zijn gesteld, niet in hj nadeel van de leden die werken bij bedrijven met margina winsten? De onderhandelaars hebben wellicht vanaf een vroeg stacj um de duidelijke intentie gemist om tot overeenstemming komen. De voorstellen van beide zijden (van de werkgeve verlaging van de ploegentoeslag, van de bonden de 32-urij Werkweek) hebben direct voor een sfeer van irritatie g zorgd. Onder dergelijke omstandigheden en met het ris! van gezichtsverlies aan beide kanten zal het moeilijk zi de onderhandelingen op eigen kracht te heropenen. Toch is voor beide partijen die noodzaak aanwezig, overkoepelend orgaan van de werkgevers in de grafische ii dustrie kan het KVGO niet het risico lopen van langduri) estafette-stakingen bij kwetsbare bedrijven op straffe v; scheuring in eigen gelederen. Een deel van de landelijke regionale pers heeft zwaar te lijden door verlies van adve tentie-inkomsten aan de omroep. Een groot verlies als gevo van acties van grafici zou de inkomsten van deze krant* nog verder aantasten. Maar de grafische bonden zouden v; kortzichtigheid getuigen als zij het hierop zouden laten aa komen. De leden zouden dan immers het slachtoffer kunni worden van verder verlies aan werkgelegenheid. Bij het centraal najaarsoverleg tussen regering, werkgeve en werknemers is geen akkoord bereikt over loonmatigii ten gunste van enerzijds de uitkeringsgerechtigden en ande zijds betere maatregelen voor werkgelegenheid. Bij elke ca onderhandeling liggen dit jaar de messen op tafel. Wat la< maar misschien nog op tijd, heeft minister De Koning eé toezegging gedaan tot het optrekken van de uitkeringen ruil voor loonmatiging en voor korter werken. Zowel werl gevers als werknemers zullen daartoe een stapje moeten rugdoen. De toezegging van de minister biedt wellicht o< enig uitzicht voor een oplossing in het conflict in de gral sche industrie. Het wachten is op een duwtje in de richtii van de onderhandelingstafel of de uitnodiging van een middelaar. DE dei ing AU der gel doe mo Oo: (ve de hee ver Sta, Dei just Niet slecht DE BILT (KNMI) Een om vangrijk hogedrukgebied bo ven het Europese vasteland drukt de tweede helft van deze week zijn stempel op het weer in Nederland. Het is droog en er zijn flinke perio den met zon. De lucht die zich boven Nederland bevindt is minder zacht dan wat we de afgelopen dagen gewend wa ren. Toch liggen de maximum- temperaturennog steeds rond 10, na vandaag rond 11 gra den, zodat het vrij zacht blijft. Boven de oceaan zijn depres sies actief. De bijbehorende be wolking komt echter boven de Britse Eilanden nagenoeg tot stilstand, of is, voor zover ze wel tot onze omgeving zou kunnen doordringen, sterk aan oplossing onderhevig. In het weekeinde kan de bewol king Nederland vermoedelijk wel bereiken. Sneeuwbericht DEN HAAG Sneeuwbericht sa mengesteld door de ANWB naar de situatie van maandag 6 maart 1989 Skigebieden dicht bij huis Duitsland Zowel in de Eifel ajs in het Sauer- land en de Harz zijn geen winter-' sportmogelijkheden. In het Zwarte Woud zijn in de hogere delen nog be perkte mogelijkheden op een sneeuwlaag van 10 tot 50 cm. Door de hoge temperaturen nemen ook deze Alpengebied Oostenrijk Door de hoge temperaturen nemen de sneeuwhoogtes af, maar vooral in de hogere gebieden is nog steeds sprake van redelijke tot goede win tersportmogelijkheden. Afdalingen tot in het dal zijn in verschillende plaatsen niet mogelijk. Langlaufers moeten in een aantal plaatsen uitwij ken naar de hoger gelegen loipes. Zwitserland Door de hoge temperaturen nemen de sneeuwhoogtes af, maar vooral in de hogere gebieden is nog steeds sprake van redelijke tot goede win tersportmogelijkheden. Afdalingen tot in het dal zijn in verschillende plaatsen niet mogelijk. Een overzicht van de gemiddelde Oostenrijk dalen hogere pistes Vorarlberg 35 130 Tirol 25 110 Salzburgerland 15 110 Karinthie Steiermark Oberoesterreich Ost-Tirol Zwitserland Graubuenden Wallis Sankt gallen Obwalden Vaud 40 Noord-Italië In Italië zijn in het algemeen wintersportmogelijkheden. Bolzano 45 Trento 65 Aosta 65 Sondrio 45 Frankrijk In Frankrijk zijn in het algemt goede wintersportmogelijkheden Haute Savoie 50 Savoie 90 Isere 55 Amsterdam Deelen zoel trur terii gepi Het reg* mee vraj inv* plic! Volj de gevi het keei sers gitir EDI der* die com nen tig t tig hers na vijft korr veei na e tievt ties, omg DE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2