Droomhuis wordt werkelijkheid Voor een tientje kunst aan de muur WOONBEURS WIL CHIQUE UITSTRALING Ceidóc(2ouAcmt Veertien exclusieve woonwinkels uit Den Haag, Leiden en omgeving gaan een Droomhuis inrichten tij dens de tiende Haagse woonbeurs die van 11 tot en met 19 maart wordt gehouden in de nieuwe Sta tenzaal van het Congresgebouw. Het is geen huis zoals we dat ken nen, maar een abstracte, langwerpi ge vorm daarvan, waarin enkele ruimten zijn ingericht als huiska mer, slaapkamer, babykamer, bad kamer of keuken. Het Droomhuis staat temidden van de vele stands en is louter bedoeld als ten toonstelling, er zijn geen verkopers aan wezig. Er zal kunst te zien zijn van de Artoteek, een tuin van Ne m'oubliez Pas, een marmeren open haard (Koe- nenhuis) en moderne dakramen (Braat bouwstoffen), allemaal ter ondersteuning van de nieuwste Italiaanse meubels, Hollandse vloerbedekking en Duitse keuken. „Het Droomhuis laat zien wat de handel momenteel de top vindt", zegt projektleidster A. Maas van organisator Objekt uit Groningen. Fijntjes Voor de meubels in de moderne woon kamer tekent Steitner en Bloos. „We gaan die ruimte niet volstoppen", zegt D. Kuylaars. „Het wordt juist heel fijn tjes, met exclusieve Italiaanse spullen". Dat zijn dan enkele chaises longues (of wel longchairs), een lamp, een tv-meubel en een lectuurstandaard; allemaal nieuw, toonaangevend Mediterraan design, dat bij de recente meubelbeurs in Keulen voor het eerst werd getoond. De keuken wordt verzorgd door Nell en Stutterheim. Het is een hoogglans keu ken van Bulthaup met een roestvrij sta len aanrechtblad en een semi-professio- nele vrijstaande „werkbank". Daar is in één blok alles bij elkaar om te koken, bakken, braden en bereiden. Het is be doeld voor mensen voor wie koken een hobby is, keukenprinsen en -prinsessen die de warme hap niet kennen, maar voor wie eten vooral een culinaire aan gelegenheid is. Er hoort ook een grote, vrijstaande dub- beldeurs koelkast bij. „Die komt er weer in", zegt P. van Vloten van Nell en Stut terheim. „Mode is om een koelkast niet meer in te bouwen in de keuken, maar naar Amerikaans voorbeeld los in de keuken te zetten. Die koelkasten worden door Atag uit de VS geïmporteerd en aangepast aan de Nederlandse markt. Zo is het mogelijk de buitenkant in kleur aan te passen aan de rest van de keuken. Dat willen Nederlanders nogal graag". Niet op de beurs te zien, maar wel in de winkel zijn de twee modernste vormen van koken: halogeen en stoom. Halo geen heeft, onder een keramische kook plaat, het voordeel dat het bij inschake len meteen verwarmt en bij uitschakelen weer meteen afkoelt. Het bespaart daar door energie en kosten. Koken op stoom gebeurt niet op een plaat, maar in een oven. Het is het best te vergelijken met het principe van een snelkookpan. De pan met aardappels gaat in dit geval niet óp het vuur, maar in de oven, net zoals dat kan met een magnetronoven. Bij ko ken op stoom is er meestal sprake van een combinatie-oven: hete lucht voor het „gewone" gebruik van de oven en stoom voor het koken. „Dat soort din gen moet je kunnen demonstreren", zegt Van Vloten, „en dat kun je beter in de winkel doen dan op een tentoonstel ling". Glinsterend De badkamer van 4x3 meter is een produktie van Interhaege en bestaat uit de nieuwste presentatie van Ideal Stan dard, sanitair in de nieuwste kleur edel weiss met witte en gouden kranen. De vloer bestaat uit zwarte tegels waarin ge malen glas is verwerkt, wat met het me- tallice behang een glinsterend effect heeft. „Het is tenslotte een droomhuis", zegt C. van Stigt, „dus daarom hebben we voor iets exclusiefs, iets bijzonders gekozen. Maar dat betekent niet dat het onbetaalbaar is. Alle sanitair komt op zo'n zevenduizend gulden". Dat behelst dan onder meer een aërodynamisch vormgegeven bad en een toilet met een verzonken zitting. Mensen geven, beaamt Van Stigt, tegen woordig veel meer geld uit voor de bad kamer dan vroeger. „Men wil genieten van z'n spulletjes en wat meer luxe dan vroeger. Sanitair is tot voor kort altijd sluitpost geweest voor een huis, waar door ook praktisch alle huizen verkeerd zijn gebouwd. Als alles klaar was, dacht men nog even aan de badkamer. Daar door heb je in Wassenaar kapitale hui zen staan met een badkamertje van twee bij twee. Dan heb je het dus over huizen van een miljoen!". Het Droomhuis is het visitekaartje van de woonbeurs, die veel meer dan voor heen chique, exclusief wil zijn. De deel nemers zijn daarop geselecteerd, het zijn alle zogenoemde klasse-A zaken. „Het idee om op beurzen iets nieuws te laten zien is behoorlijk verslonsd, het zijn steeds meer verkoopmarkten geworden". zegt projektleidster A. Maas. Daarom ligt dit keer de nadruk op design en zijn de beroemdste merken er te zién. Op het dak van hel Droomhuis worden nog als extraatje om het half uur door vijf man nequins de modernste gordijnstoffen op een onorthodoxe manier geshowd. Alles om te benadrukken dat het in eerste in stantie om een tentoonstelling gaat en niet om een beurs waar direct na slui tingstijd de vrachtwagens worden volge laden omdat er nog spullen bij klanten moeten worden afgeleverd die kort daar- De werkbank van Bulthaup^ vooral bedoeld voor koken een hobby is en het begrip warme hap niet bestaat. Op de achtergrond de grote, vrijstaande Amerikaanse dubbeldeurs koelkast. FOTO: MILAN KONVALINKA voor als het ware de stand in waren ge sleurd. DICK HOFLAND De woonbeurs, inclusief het Droomhuis, is op doordeweekse dagen te bezichtigen van 13-17 uur en 19-22 uur. zaterdag van 11-17 en 19-22 uur. en zondag van 11-17 uur. De toegang kost 7 voor vol wassenen en 3 voor kinderen tussen 7 en 12 jaar. Tot 7 jaar is de toegang gra tis en 66-plussers kunnen op midweekse dagen voor 3 naar binnen. Het mag dan voor heel wat men sen een totaal onbekend terrein zijn; beeldende kunst heeft toch iets speciaals en kan een woonhuis, school of bedrijf een bijzondere aanblik geven. Het is natuurlijk het makkelijkst om voor een kale muur even een poster te kopen. Met een mooie aluminium lijst erom heen lijkt het al heel wat. Maar feit is, dat er van dergelijke wanddecoraties wel duizenden of misschien wel tienduizenden be staan. Niet echt bijzonder dus. Kies je voor een kunstwerk, dan weet je in ieder geval één ding ze ker. Je hebt iets unieks aan de muur. Een van de meest eenvoudige manieren om kunst in huis te halen is de artotheek of kunstuitleen. Bert Kienjet, beheerder van de gemeentelijke Kunstuitleen Lei den en omstreken, heeft sinds de oprich ting in 1981 de collectie zien uitgroeien tot circa 2000 werken van 250 kunste naars. „En dat aantal werken groeit nog steeds. Maar dat mag ook wel, want er komen ook nog steeds abonnees bij", zegt hij. In het pand van de Kunstuit leen Leiden, tegenover de statige Molen de Valk, zijn een paar honderd werken te bezichtigen. Er zit van alles tussen: schilderijen, tekeningen, grafiek, foto's en beelden. Circa 1500 werken zijn mo menteel uitgeleend. Kienjet: „Hoe je de verzameling zou moeten omschrijven? Ik denk dat je kunt zeggen dat het een redelijke door snee is van wat er op kunstgebied ge beurt. Het is werk v Bert Kienjet: „Je moet gewoon lenen wat je mooi vindt". FOTO: MILAN KONVALINKA kunstenaars, dat uiteenloopt van figura tief tot abstract. Maar toch speelt het ab stracte een grote rol". In principe kan de kunstuitleen werk van kunstenaars uit het hele land aanko pen. „Maar we leggen wel de nadruk op het werk van mensen uit de regio. Het is leuk om abonnees ook eens door te kun nen verwijzen naar de kunstenaar". De kracht van de kunstuitleen is dat je voor weinig geld kennis kunt maken met moderne, vaak toch relatief kostbare kunst. De werken worden uitgeleend voor een periode van drie maanden, eventueel te verlengen tot een half jaar. Afhankelijk van de waarde van het uit geleende werk kost dat 7,50. 10,- of 12,50 per drie maanden. Zo kan het gebeuren dat je met een schilderij van tienduizend gulden de deur uitloopt. („Maar de abonnees moeten zich wel le gitimeren, hoor"). Kienjet: „Om hier te lenen hoef je echt geen kennis van moderne kunst te heb ben. Dat komt vanzelf wel, als de men sen een paar jaar lid zijn". Volgens Kienjet blijkt het soms wel eens moeilijk te zijn een keuze te maken. Het moet per slot van rekening wel in het interieur passen. Hij vertelt dat er heel af en toe wel eens mensen met een reepje stof van de gordijnen komen aanzetten. „Dat is geen punt, maar het moet niet het enige argument zjjn om voor een bepaald schilderij te kiezen". Nee, als de beheer ARTOTHEEK ZIET LEDENTAL FORS GROEIEN der om advies wordt gevraagd, houdt hij het simpel: „Je moet gewoon lenen wat je mooi vindt". Wat het voordeel van de kunstuitleen is, betekent meteen ook een nadeel. Want je kunt een schilderij dan wel inruilen na drie maanden; na maximaal zes maan den moet het toch zeker terug zijn. Ook al vindt de abonnee het werk nog zo mooi en is hij er nog zo aan gehecht ge raakt. Bert ziet dat echter niet als een nadeel: „Kijk, dat is natuurlijk de conse quentie. Ik heb het zelf ook meegmaakt dat ik het zonde vond dat iets weg moest. Maar dat wil nog niet zeggen dat iets anders op die plaats niet mooi zou Hij krijgt veel vragen van mensen die bij de Leidse kunstuitleen niet alleen willen lenen, maar ook willen kopen. Dat laat ste is op dit moment nog niet mogelijk, maar zal in de toekomst wel kunnen. Hij weet overigens uit ervaring dat de men sen soms wat terugschrikken als ze de prijzen horen. „Mensen willen dan graag kopen, maar realiseren zich toch niet hoe duur het eigenlijk is. Een kunstenaar moet nu eenmaal ook leven. Ze denken dan dat je al voor honderd gulden iets hebt, maar de leukere schilderijen kosten zeker duizend gulden". Toch" mag er, wat Kienjet betreft, best wat meer kunst in de huizen komen. „Neem nou bijvoorbeeld meubelwin kels. Waarom hangt daar nou altijd die poster van Walasse Ting aan de muur. Die zaken zouden best eens wat kunst kunnen lenen. Of als je voor duizenden guldens je huis inricht met een nieuw bankstel en nieuwe fauteuils, dan kan daar toch nog wel 500 gulden bij voor iets aan de muur? Als je grafiek koopt, heb je toch al voor 300 gulden iets van een bekende kunstenaar. En dan gaat het echt niet om grote oplages hoor". De Kunstuitleen Leiden is geopend op woensdag tot en met zaterdag van 14 tot 17 uur en op donderdagavond tussen 19 en 21 uur. Ook in Den Haag kan bij kunst lenen èn kopen bij de artotheek aan de Denneweg. Deze instelling is open van dinsdag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur en op donderdag avond van 19 tot 21 i CLARISSE BUMA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23