Werkonderbreking op medische faculteit i Fraaie reiswekker fei Souwnt-? STAD OMGEVING £ware kritiek CDA op cultuurbeleid Kuijers I; WG wil ruim baan voor de turbokoe Stationsplannen lieden te weinig lociale veiligheid Leidse Hogeschool tegen Haagse HBO-verpleegkunde DINSDAG MAART 1989 PAGINA Vernielingen bij Stokkermans LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag grote vernielingen aangericht in de vestiging van Stokkermans chroomindustrie aan de Roose- veltstraat in Leiden. Een compu ter werd met vloeistof onklaar gemaakt, kantoorruimtes wer den met bluspoeder ondergespo- kasten en bureaus be werkt met verf. De inbrekers bespoten voorts een speedboot •t een bijtende vloeistof en lie- i enkele vaten olie leeglopen. Na de vernielingen gingen de daders er vandoor met vier per sonal computers, een fax, enkele telefoontoestellen en gereed- Raadsleden schaken tegen buurthuis LEIDEN Een vertegenwoordiging van de Leidse gemeenteraad gaat zaterdag in de slag met het kampioens-schaakteam van buurt huis Op Eigen Wieken. Dat team was in 1987 en 1988 in clubkampi oen van Nederland in de categorie tot en met 13 jaar. Vorig jaar schaakte het team ook al tegen de gemeenteraad en won toen met 5'/j-'/2. Het halve punt had de gemeenteraad toen te danken aan de inspanningen van wethouder P. Bordewijk. De politici wordt zater dag de mogelijkheid van een revanche geboden. Het gemeentelijke team bestaat uit P. Bordewijk, J. Beyen, H. van Dam, J. Laurier en N. Langerak. Daarnaast zal er nog een gastspeler meedoen van wie de identiteit nog geheim wordt gehouden. Namens Op Eigen Wie ken treden aan Machiel de Heer (13), Maaike Delemarre (13), Stefan van Blitterswijk (12) en Marco Ligtvoet (11). Studentenwoningen op terrein Maredijk LEIDEN Op het terrein van de voormalige scheepswerf aan de Maredijk zullen studentenwoningen worden gebouwd. In opdracht van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en in overleg met de gemeente Leiden heeft het architectenbureau P. van Swieten een studie gemaakt van de bebouwingsmogelijkheden van het ter- WETHOUDERS: LEIDEN KOMT AFSPRAKEN MET BEWONERS NA LEIDEN De ruimtelijke-ordeningprocedures die Leiden in gang gezet heeft voor de bouw van woningen in bepaalde delen van de stad wijken niet af van eerdere besluiten van de Leidse gemeenteraad. Dat antwoorden de wethouders D. Tesselaar en M. van der Molen op een verontruste brief van de werkgroep Bewoners en Bouwlokaties. De werkgroep was bang dat de ge meente Leiden plannen met bepaalde stukken grond zou uitvoe ren, zonder dat daarbij overlegd zou worden met de buurt. De werkgroep noemt daarbij onder meer het HCG-terrein en het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg. Volgens de wethouders zullen de plannen de normale procedures doorlopen, waarbij inspraak en bezwaren mogelijk zijn. Ze verwijzen naar de nota Bouwen in Bestaande Wijken, waarin dat is vastgelegd. Wat betreft het HCG-terrein wijzen de wethouders er op dat het bouwbedrijf De Raad toch tegemoet komt aan wensen van de omwonenden om woningbouw op het terrein te plegen. Voor het terrein van Van Gend en Loos liggen er tot dusverre slechts eni ge planontwerpen van architecten op tafel en is er alleen infor meel contact geweest met de NS, de eigenaresse van de grond, aldus de wethouders. Lantaarns in Leidse binnenstad verbeterd LEIDEN Het antiek model lantaarn in de Leidse binnenstad zal worden verbeterd. Ontwerper Frans van Nieuwenborg heeft van de gemeente de opdracht gekregen om de lantaarns aan te passen. Het model, de zogenaamde Leidse lantaarn, wordt vooral gebruikt in de binnenstad vanwege de historische omgeving, naast het moderne model. De Leidse lantaarn zal niet vervangen worden door een modern standaardmodel, maar wel zullen er enige technische verbeteringen worden aangebracht. „De lamp is veel te goed zichtbaar en verblindt daardoor. Ook vervuilen de ruitjes vrij snel. De ontwerper gaat kijken wat hieraan te doen is", aldus een woordvoerder van de gemeente. Over enkele jaren zijn 600 tot duizend lantaarns aan vervanging toe. De ge middelde levensduur van de lantaarn is zo'n vijftien jaar. De ge meente heeft voor het schetsontwerp, zo'n 35.000 gulden uitge trokken. „De bestaande verlichtingsarmatuur, dus de lantaarn met paal, kost ongeveer twaalfhonderd gulden per stuk. Het is niet de bedoeling dat die duurder wordtaldus de woordvoer der. ACTIE TEGEN GEDWONGEN ONTSLAGEN FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN De gemeente Leiden moet zich inspannen om ten volle te profiteren van de zogenaamde turbokoe, die de Leidse hoogleraar De Boer door middel van genetische ma- nipulatie wil creëeren. Dat stelt raadslid B. Stöxen (Leiden Weer Gezellig) in vragen aan het college. Volgens Stöxen, die en passant uit de Odyssee van Homerus en Haec Libertatis Ergo van Joost van den Vondel citeert, biedt de turbokoe vele mogelijkheden. Wie heeft zich als kind niet laten wijsmaken dat de uiers van het rondbont vee gespannen stonden van de chocolademelk? Een kinder droom binnen handbereik! Maar de mogelijkheden zijn gro ter. Het biogas van de turbokoe moet toch ook koolzuur- en alcoholhoudende dranken, zoals het Goeie Miebier uit de spenen kunnen laten vloeien. Sinds de ondergang van het Leidse Laken hebben de Lage Landen niet zo een kans ge- bad terug te keren op de economische wereldkaart", aldus Stöxen. Hij verzoekt het college om voldoende weidegrond het Science Fiction Park voor de turbokud de. staat het eigenlijk met de uitvoering van mijn bij de 'e begrotingsbehandeling aangenomen motie over de avondwinkel? Rode Martini heeft er in Den Haag al een 'erordening voor klaar", zo besluit Stöxen zijn voor de »eidse politiek wat ongebruikelijke vragenlijstje. LEIDEN Personeel van de medische facul teit van de Leidse uni versiteit legt donderdag van elf tot twaalf uur het werk neer. De actie is gericht tegen gedwongen ontslagen als gevolg van de bezuinigingen. Er dreigt voor 50 perso neelsleden ontslag. De bonden en het College van Bestuur van de uni versiteit overleggen don derdag verder over de plannen. Het personeel zal tijdens de werkon derbreking een petitie aanbieden aan het Colle ge van Bestuur. Ruim tweehonderd belang hebbenden kwamen gister middag bijeen om de voor stellen te bespreken. Zij zijn het niet eens met de wijze waarop het college denkt de bezuinigingen door te voe ren. Bestuurder Jos Posthu- ma van de AbvaKabo wees de aanwezigen er op dat de besluitvorming bijna rond is. Het college hoeft formeel alleen nog met de bonden en met de Universiteitsraad te praten. „De huidige plan nen zijn voor ons echter on aanvaardbaar. Gedwongen ontslagen en het ontbreken van sociale maatregelen om Volgens de bonden heeft het college een half jaar lang het reëel overleg met de bonden afgehouden. Na het dreigen met een kort geding en een berisping van de commissie-Albeda is het college nu verplicht om de vakbonden te informe ren. Tot 1993 moet de medi sche faculteit 7,3 miljoen gulden bezuinigen, gevolgd door nog eens 8,4 miljoen gulden. De personele gevol gen zijn nog niet bekend. Op grond van voorlopige berekeningen wordt er vanuit gegaan dat 50 banen op de tocht staan. Posthuma: „In de huidige plannen wordt meer bezui nigd dan strikt noodzake lijk is. Bovendien wordt er geld geïnvesteerd in nieuwe onderzoeken en materiaal, terwijl elders koppen rol len. Dat mag niet gebeu- Volgens de bonden moet het college eerst onderzoe ken of er binnen de facul teit geen geld beschikbaar is om ontslagen te voorko men. Voorts moet de moge lijkheid worden geschapen dat werknemers voor wie ontslag dreigt, de plaats in nemen van mensen die vrijwillig vertrekken. Een omscholingsprogramma moet zorgen voor en opti male herplaatsing binnen de medische faculteit. Als er toch ontslagen vallen moet er tenminste een goed sociaal plan op tafel liggen, zo vinden de bonden. De bonden willen daarnaast een onderzoek naar de hui dige onderbezetting op de faculteit. Veel vacatures worden nu niet opgevuld. Wanneer uiteindelijk de be slissing valt welke functies worden opgeheven, willen de bonden dat direct de overige vacatures worden vervuld. Daar kunnen wel licht ook elders ontslagen personeelsleden worden ge plaatst. Als het college don derdag niet met de ontbre kende gegevens komt, schorten de bonden het overleg op. Protest tegen opheffing Teken- en Posterdienst LEIDEN De Centrale Teken- en Posterdienst (CTPD) van de faculteit geneeskunde heeft een pro testbrief gestuurd aan de Universiteitsraad. Uitvoe ring van de bezuinigingsplannen heeft volgens coördi nator W. Beens van de CTPD tot gevolg dat de dienst opgeheven wordt. Er gaan dan vier arbeidsplaatsen verloren. Beens wijst er op dat de dienst in 1984 is opgericht uit onvrede over de kwaliteit van de presentatie van we tenschappelijk onderzoek en de hoge kosten daarvan. Sinds de instelling van de CTPD is de presentatie van wetenschappelijke onderwerpen op nationaal en inter nationaal niveau volgens Beens in de lift gekomen. Te vens is er steeds grote vraag naar posterpresentaties geweest. Beens vreest dat opheffing van de dienst een averechts effect heeft. Er zou meer dure apparatuur aangeschaft moeten worden als de verschillende faculteiten het werk moeten overnemen. Ook vreest hij voor kosten verhoging door onoordeelkundig gebruik van appara tuur, verspilling van materiaal en verlaging van het niveau van de presentaties. Personeel van de medische faculteit overlegt met de vakbonden over maatregelen tegen gedwongen ontslagen. FOTO: TEJO RINGERS ALENKAMP: „BESPOTTELIJK EN VOLSTREKT ONACCEPTABEL" fIDEN Wethouder F. ijers heeft gisteravond zwa- kritiek te verduren gekre- in de CDA-fractie in de lidse gemeenteraad over de jbrganisatie van de directie r. CDA-fractievoorzitter J:Walenkamp had met name erpe kritiek op Het uitstel de cultuurnota tot 1 sep- [^nber en op het feit dat Kuij- 'ïet voorstel om een inte- nanager aan te stellen financieel had onder- fuwd. Hoewel het CDA voor inder is van de centrale di- rtie cultuur die in het voor- 1 staat, stemden de christen- [mocraten vanwege de vele ^duidelijkheden toch tegen voorstel. Ook de Socialis- »e Partij stemde tegen. t CDA vroeg in eerste in stantie om de hele kwestie van de reorganisatie nog eens in commissieverband te behande len. Ten eerste omdat er een nieuw collegevoorstel op tafel was gekomen, waarin naar aanleiding van de commissie vergadering voor een centrale directie cultuur wordt geko zen, die onder leiding van een interim-manager vorm moet krijgen. Een andere aanleiding was de brief die het plaatsver vangend hoofd van de directie cultuur A. van der Ree die zelfde middag aan de raadsle den had gestuurd. Van der Ree keerde zich in die brief te gen de aanstelling van een in terim-manager voor de direc ties culturele zaken en musea. overlegd over het nieuwe voorstel, en de mededeling van Van der Ree dat de cul tuurnota al voor een belang rijk deel klaar was, reden om de behandeling uit te stellen. De CDA-leider vreesde demo tivatie bij de betrokken ambte naren. Hij kreeg echter alleen steun van D66 en de Socialis- tiese Partij. Volgens Kuijers zouden de ambtenaren nog ge noeg gelegenheid krijgen zich over de reorganisatie uit te spreken. „Het is al eerder ge bleken dat er onder ambtena ren verschil van inzicht be staat. Vooruitschuiven lost niets op". Het CDA had felle kritiek op het feit dat de nota over het cultuurbeleid volgens het voorstel pas voor 1 september hoeft te verschijnen. Bij de be grotingsbehandeling vorig jaar was afgesproken dat Kuijers voor begin april met een cul tuurnota zou komen. Kuijers wil echter dat de interim-ma nager een samenhangend be leid opstelt, gekoppeld aan de reorganisatie. „Daar komt u nu pas mee. U had de raad eerder moeten laten weten dat u de opdracht van de raad niet bijtijds kunt uitvoeren. Dit is volstrekt onacceptabel", aldus Walenkamp. D66'er E. Snel- ders uittte de vrees dat de hele kwestie wel eens over de ver kiezingen heen getild zou kun nen worden. Het CDA wees ook de college partijen terecht die Kuijers steunden. Met name de VVD, die zich in de commissieverga dering nog tegen een centrale directie had gekeerd en nu het Bespottelijk Ook het feit dat het college voorstel wel over de interim manager rept, maar niet over de kosten van een aanstelling was volgens het CDA niet te aanvaarden. Kuijers kon niet aangeven waar hij het geld vandaan zou halen en om welk bedrag het zou gaan. „Dit is bespottelijk. U vraagt ons om een blanco cheque", aldus Walenkamp, die voorrekende dat het best om een bedrag van twee ton zou kunnen gaan. Het CDA stemde uiteindelijk tegen, ondanks dat het voor stel uitgaat van een centrale directie. „Hier is een politieke deal gemaakt. De wethouder haalt bakzeil en de collegepar tijen halen bakzeil. Het is goed voor het college, maar slecht voor de stad", aldus Walen kamp. Ook SP'er C. Vergeer stemde tegen, omdat hij vond dat de politiek keuzes uit han den gaf door de aanstelling van de interim-manager. Een voorstel van J. Laurier (Links Leiden) om de profiel schets van de interim-manager in de raadscommissies te be handelen kreeg onvoldoende steun. Volgens Kuijers was die procedure te tijdrovend. Vol gens de wethouder moet de binnenkort aan te stellen ma nager vooral een „technische" achtergrond hebben. ÏIDEN De sociale veilig- 'd van de drie gepresenteer- plannen voor het stations- bied is niet duidelijk. Dat eek gisteravond tijdens een r de Rooie Vrouwen van PvdA georganiseerde bij- nkomst over de plannen het stationsgebied. De bij- nkomst werd slechts door handvol vrouwen bezocht, t de plannen bleek duidelijk t wel gedacht was aan socia- veiligheid, maar dat dat as- :t bij de plannenmakers be lt niet op de eerste plaats eft gestaan. De vrouwen inden dat de geplande par iergarages bij alle plannen •emensd" moeten worden. hebben bij het in van MABON bezwaar te- i de parkeergarages tussen t huidige Terweepark en de luwbouw van het AZL. Vol- is hen ontstaat daar een ge- aarlijke fietsroute. Ook heb- de vrouwen bezwaar te- de studentenhuisvesting bij de Plesmantunnel ge pland is, omdat de studenten erg op zichzelf gericht zouden zijn en niet op de omgeving zouden letten. Daardoor zou er voor fietsers en voetgangers een gevaarlijk gebied ontstaan. Ook de bustunnel van het plan, waar een fietspad langs zou moeten komen zou niet veilig zijn. In het plan van MAB waren de vrouwen niet gelukkig met een weg die aangelegd zou worden tussen de Wassenaar- seweg en de Plesmanlaan. Het gebied zou 's avonds uitgestor ven en daardoor onveilig zijn. Wel goed vonden ze de snelle en veilige route die met de fiets vanaf de Steenstraat naar het AZL mogelijk is en de wij ze waarop van de trein op de bus overgestapt kan worden. De winkelpromenade van de Steenstraat naar het station, waarin het AMRO-plan voor ziet kon de goedkeuring van de vrouwen wegdragen. Door dat het er vrijwel altijd druk zal zijn zal de sociale onveilig heid gering zijn. LEIDEN Een tweede HBO-verpleegkunde in de regio Leiden, Den Haag, Delft bedreigt het voort bestaan van het Hoger Be roepsonderwijs in Leiden. Het bestuur van de Leidse Hogeschool voor Beroeps onderwijs schrijft dat in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor onderwijs. Het be stuur protesteert in de brief heftig tegen plannen van de Haagse Hogeschool en heeft de Leidse ge meenteraad om steun ge vraagd. De Hogeschool in Den Haag wil met ingang van 1 augus tus 1990 een opleiding HBO- verpleegkunde en heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen daarvoor geld en toestemming ge vraagd. Ook is er overleg met de ministeries van WVC en onderwijs en wetenschap pen om een geheel nieuwe studierichting bewegings technologie aan de Haagse Hogeschool in te stellen. De beide opleidingen zouden een compensatie betekenen voor het opheffen van de studierichting fysiotherapie. Volgens het bestuur van de Leidse Hogeschool is er al overeenstemming over de in stelling van de nieuwe rich tingen. Het bestuur wijst er op dat er bij het instellen van een HBO-verpleegkunde in Den Haag een overlapping ont staat in de Haags/Leidse re gio, omdat Leiden ook een dergelijke opleiding heeft. Volgens het bestuur heeft minister Deetman zelf ook altijd al gesteld dat een der gelijke uitbreiding niet strookt met het streven naar doelmatigheid. Het bestuur schermt verder met cijfers waaruit blijkt dat na 1990 het aantal studenten verpleeg kunde sterk terugloopt. Om dat er ook nieuwe HBO-ver- pleegkundeopleidingen ko men in Amsterdam en Zwol le dreigt er overcapaciteit. Volgens de Leidse Hoge school hebben de ziekenhui zen in de regio Leiden/Den Haag/Delft ook laten weten geen behoefte te hebben aan een tweede HBO-verpleeg kunde. Het bestuur van de Leidse Hogeschool zegt de compen satie voor de Haagse Hoge school gerechtvaardigd te vinden, maar is van mening dat het geen automatisme is. „De minister heeft immers wel besloten .om de bekosti ging van de studierichtingen logopedie en opleiding tot docent ten behoeve van de instellingen voor gezond heidszorg aan de Leidse Ho geschool te beëindigen, maar heeft daar ondanks onze ver zoeken geen enkele vorm van compensatie tegenover gesteld". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Bezwaren tegen uitbreiding gymnasium LEIDEN Bewoners van de Burggravenlaan hebben be zwaar gemaakt tegen de uit breiding van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan met vier lokalen. Negen bewo ners vrezen aantasting van hun privacy door de nieuw bouw. Bovendien zijn zij bang dat vier lokalen niet toerei kend zijn om aan het stijgende aantal leerlingen te voldoen. Zij pleiten ervoor de uitbrei ding te realiseren op de onbe bouwde ruimte tussen twee vleugels van het gymnasium en de ruimte van de peuter school aan de Burggravenlaan. De nieuwbouw zou dan door een gang met het huidige ge bouw worden verbonden. Ver der vinden de bezwaarmakers dat het bouwplan wat betreft de architectuur slecht bij het bestaande monumentale pand past. De gemeente echter acht de bezwaren ongegrond. Zij denkt dat de vier lokalen op voldoende afstand van de wo ningen komen te liggen. Bo vendien is de school slechts op bepaalde uren in gebruik. Een meer ingrijpende uitbreiding is voorlopig niet aan de orde. Onbegrensde uitbreiding is volgens de gemeente oo niet mogelijk en ook niet gewenst. Wethouder Fase vertrekt mogelijk uit Leiden LEIDEN De Leidse VVD-wethouder J. Fase-Dubbelboer van economische zaken vertrekt mogelijk binnenkort uit de Leidse politiek. Fase is een van de twee kandidaten voor het voorzitter schap van het zuiveringsschap West-Overijssel. Het zuiverings schap houdt zich vooral bezig met de kwaliteit van het opper vlaktewater. De commissies die binnen het zuiveringsschap de benoeming voorbereiden konden niet tot een eenduidige voor dracht komen. De andere kandidaat is de Overijsselse gedepu teerde R. Lanning. „Ik denk dat de kans gewoon vijftig procent is", aldus Fase. Het algemeen bestuur van het in Zwplle geves tigde zuiveringsschap neemt maandag 20 maart een beslissing over de vraag wie de nieuwe watergraaf wordt. Fase wil in af wachting van die beslissing niet te veel op haar eventuele be noeming vooruit lopen. Als ze wordt gekozen vertrekt ze ver moedelijk eind mei uit Leiden. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:j Adres:J Postcode/plaats:j n open envelop - postzegel niet nodig naar "fej-il Stuur deze bon ir

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13