e Vrijlating Britse gijzelaars strandt op affaire-Rushdie Vertellers houden publiek goed wakker Arafat wil praten met Shamir DANTE-MONUMENT BEDREIGD Berlijn wijst Polen uit pj wegens illegale handel Bevolking Venezuela! blijft zich roeren Jah Wobble op een zijspoor Vitaal Residen tie Orkest verrukt Stadsgehoorzaal BUITENLAND CcidaeSoivuMit maandag 6 maart 1989 pagina (cha lebe Hongarije opent deuren voor Radio Vrij Europa BUDAPEST De Hongaarse autori teiten hebben de Amerikaanse rege ringszender Radio Vrij Europa toe stemming gegeven een correspondent in het land te laten werken. Hem of haar zullen geen beperkingen worden opgelegd, zo heeft de Hongaarse radio gemeld. Het in München gevestigde station verzorgt uitzendingen in alle Oosteuropese talen. De zender is re gelmatig doelwit geweest van heftige aanvallen van regeringen en kranten in het Sovjetblok. De toestemming voor het station een correspondent in Budapest te stationeren is een verdere blijk van de democratiseringen in Hongarije. Politie onderzoekt rol drie Albanezen BELGRADO Tegen Azem Vlasi, de voormalige leider van de Bond van Communisten in Kosovo, is gis teren een gerechtelijk vooronder zoek geopend. Vlasi wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de recente algemene staking in de autonome provincie. Volgens persbureau Tanjug zijn ook tegen Aziz Abrisi en Burhan Kavaja on derzoeken begonnen. De drie Alba nezen behoren tot de leiding van de mijnbouwonderneming in Titova Mitrovica waar het zwaartepunt lag van de recente stakingsgolf. De mannen worden gedurende het on derzoek vastgehouden. Uitstel Ariane-raket KOUROU De 29e lancering van een Europese Ariane-raket is zaterdaga vond, drie uur voor het geplande ver trek, uitgesteld tot in elk geval van nacht. Tot het uitstel werd besloten na dat door de harde wind twee kabels van het lanceerplatform waren losge- waaid, waardoor voortijdig een ventila- tieklep en aftapkraan werden geopend. Het was het tweede uitstel van de 29e Ariane-vlucht. Vorige week moest de lancering worden afgelast nadat 230 technici van het ruimtevaartcentrum in staking waren gegaan. Naast de sa telliet MOP-1 vervoert de 29e Ariane ook de de JCSAT-1, de eerste Japanse communicatiesatelliet die voor com merciële doeleinden zal worden ge bruikt. Walesa wil weg na legalisering WARSCHAU De leider van „Solidariteit" Lech Walesa heeft gisteren verklaard dat hij tijdelijk wil opstappen wanneer de ron de tafelconferentie tussen de Poolse regering en de oppositie leidt tot legalisering van het verboden vakverbond. „Als echter degenen, die voorstander ziin van demogagie, aan de macht komen zie ik me genoodzaakt me toch verkiesbaar te stellen", verklaarde Walesa, daarmee verwijzend naar de radicalen bin nen het vakverbond die tegen een overeen komst tussen „Solidariteit" en de Poolse re gering zijn. Een demonstratie van ongeveer vijfhonderd radicale jongeren in Gdansk werd gisteren door de Poolse politie uiteen Afghaanse rebellen overvallen konvooi ISLAMABAD Afghaanse re- bellen hebben gisteren een kon vooi aangevallen dat met zesdui zend ton voedsel op weg was naar de belegerde hoofdstad Ka- bul. Radio Kabul deed geen na dere medelingen over de aanval. Een dag eerder was een konvooi hulpgoederen, bestaande uit 1300 vrachtwagens uit de Sovjetunie wel aangekomen in Kabul. De vrachtwagens werden begeleid door pantserwagens van het Af ghaanse leger. Kabul heeft sinds het vertrek van de Sovjettroepen uit Afghanistan drie weken gele den te kampen met ernstige voedsel- en brandstoftekorten. JERUZALEM PLO-voorzitter Arafat heelgGST voorgesteld om besprekingen te voeren met de Is^vier raelische premier Shamir. Ook toonde hij berei^ncjag heid de door Israël bezette Westelijke Jordaanofi^aper ver en de Gazastrook te demilitariseren. Vredej nJks stroepen van de Verenigde Naties of andere mulj de tinationale troepen zouden de bezette gebieden gepnderi durende onderhandelingen moeten besturen. AraU^ten fat heeft zijn voorstel gedaan aan de Amerikaans^ gir Democratische senator Wayne Owens, die de suge ho: gestie heeft overgebracht aan de Israëlische leijfcspol ders. Premier Shamir heeft echter herhaald dalVang< hij onder geen enkele voorwaarde bereid is mejbrach Arafat te onderhandelen. c Vaticaan: Katholieken moeten boek van Rushdie veroordelen VATICAANSTAD Ie dereen die rooms katho liek is moet de godslas terlijke passages in het boek „De Duivelsverzen" van Salman Rushdie ver oordelen. Dat schreef gis teren de krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, in een commen taar. De krant onder schrijft de opvatting van de islamieten dat het boek godslasterlijk is, maar vraagt af te zien van „van betuigingen van haat", een verwij zing naar de oproep van ayatollah Khomeini om Rushdie te vermoorden. De heiligheid van het godsdienstig geweten mag nooit de heiligheid van het leven schenden, aldus de Osservatore. Over de publikatie van vertalingen van het boek in onder meer Italië schrijft de krant, dat het recht op vrijheid van meningsuiting niet de waardigheid en het ge weten van andere men sen mag kwetsen. LONDEN Een akkoord over de vrijlating van de drie Britse gijzelaars in Li banon is op het laatste moment niet doorgegaan, doordat ayatollah Kho meini de dood eiste van de Britse schrijver Salman Rushdie. Dat melden het Amerikaanse weekblad Newsweek en de Britse krant The Times. De bladen zeggen dat het mi nisterie van buitenlandse za ken in Londen sinds 1988 een directe briefwisseling onder houdt met de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsan- jani. De Britse regering ont kent dit overigens. Het akkoord over de vrijlating van de gijzelaars zou in Lon den door een Iraanse afgezant worden ondertekend, aldus Newsweek. Maar op dezelfde dag besloot Khomeini Rushdie ter dood te veroordelen. Daar mee was de vrijlating van de baan. Volgens de bladen verklaart deze „deal" waarom de Britse regering aanvankelijk zo ge matigd reageerde op het Iraanse doodvonnis. Pas nadat Nederland het voortouw had genomen en de ambassadeur uit Teheran terugriep, besloot Londen tot een soortgelijke optreden. De Britse gijzelaars in Libanon zijn de afgezant van de anglicaanse kerk Terry Waite, onderwijzer Brian Kee- nan en cameraman John Mac- Carthy. Iran heeft zaterdag gezegd dat het geen genoegen neemt met de opmerking van de Britse premier Thatcher, dat het boek van Rushdie „diep bele digend" is voor islamieten. Ra- dio-Teheran zei dat de uitla ting van Thatcher „een stap in de goede richting" is, maar lang niet ver genoeg gaat. Pre mier Thatcher die in het boek „Mrs. Torture" wordt ge noemd zei verder dat grote godsdiensten als de islam sterk genoeg zijn om affaires als die rond Rushdie te doorstaan. De schrijver zelf. die ondergedo ken is, bekritiseerde de hou ding van de Britse regering. Maar volgens het Britse minis terie van buitenlandse zaken gaat Londen niet door de knieën voor Teheran. Uit angst voor vergeldings maatregelen uit islamitische kring wordt in Groot-Brittan- nië overigens steeds meer zelf censuur toegepast. De beroem de British Library in Londen heeft het boek van Rushdie verwijderd van de voor ieder een toegankelijke afdeling van de bibliotheek en onderge bracht in een afdeling waar ook pornografische geschriften en bijzonder waardevolle boe ken worden bewaard. Mensen kunnen het boek alleen na een verzoek daartoe in de leeszaal raadplegen. RAVENNA Een groep die zich de „Wachters van de Re volutie" noemt heeft gedreigd het monument van Dante Alighieri in Ravenna op te blazen, omdat de middeleeuw se Italiaanse dichter in zijn „La Divina Commedia" de profeet Mohammed laat bran den in de hel. De politie van Ravenna weet niet of het drei gement echt is of een kwalijke grap, maar in verband met net tumult om „De Duivelsver zen" van Salman Rushdie wordt het monument extra be waakt. In de brief verlangen de „Wachters van de Revolu tie" dat de burgemeester van „de valse dichter Dante" af stand neemt en in het open baar verklaart „dat Dante loog en dat deze verzen niet langer gelezen of bestudeerd mogen worden". WEST-BERLIJN De politie in West-Berlijn heeft 161 Polej"^ opdracht gegeven de stad te verlaten, nadat zij waren betrapt h> zwarte handel. Afgelopen vrijdag waren opnieuw duizenden Polen naar West I Berlijn gekomen. Daar wilden zij, net als in de voorgaandt weekeinden, op de vlooienmarkt illegaal goederen trJL koop aanbieden. De verkoop van flessen vodka, textiel en ande. re goederen levert de Polen honderden marken op, bedragen dij in hun eigen land gelijk staan aan een week- of maandsalaris. De Poolse concurrentie en hun naar verhouding lage prijzei leidde echter tot heftige protesten van de Berlijnse handelarei en, als reactie daarop, het optreden van de politie. Ook aan de grenzen kwam ae Duitse politie in actie, om te komen dat de Polen naar West-Berlijn zouden reizen. Zo den honderden zakken koopwaar in beslag genomen. Duizender! Polen werden al bij de grens teruggestuurd omdat hun volge< pakte auto's de verdenking deed onstaan dat zij in West-Berliji hun goederen wilden verkopen. 'lei: "pm- CARACAS In de sloppen wijken van de Venezolaanse hoofdstad Caracas hebben het leger en de politie dit week einde onverminderd jacht ge maakt op plunderaars, die tij dens de bloedige onlusten van begin vorige week honderden winkels hebben leeggeroofd en in brand gestoken. Volgens de politie zijn grote hoeveelhe den elektrische apparaten, meubels en textielstoffen in beslag genomen. Minister van defensie generaal Italo del Valle zei gisteren dat de toestand in Venezuela over het algemeen weer normaal is. Het uitgaansverbod, dat vorige week dinsdag werd ingesteld wordt binnenkort opgeheven; de noodtoestand zal nog van kracht blijven. Waarnemers vrezen echter dat door een ge brek aan levensmiddelen di sociale onrust nog lange tij< ;urel ;cho jgeen hleei turel Deze Dat zal aanhouden. Vang De rellen die Venezuela vorigtfecti week overspoelden heeft volvan gens de media mogelijk aai^an vijfhonderd mensen het leveii.aa(4 gekost. De onlusten braken uif als protest tegen de bezuini^aas gingsmaatregelen van de rege*oni ring Perez. De president heeftnan onder meer het Internationaal Monetaire Fonds en buiten* landse schuldeisers de schuld gegeven van het gebeuren om dat zij te zware eisen zouden stellen. De Verenigde Staten, Spank en Japan hebben aangekonl digd Venezuela noodleningen te verstrekken met een totali waarde van ongeveer twej miljard dollar. Eerbetoon Cesar- winnares Adjani aan Salman Rushdie PARIJS De Franse ac trice Isabelle Adjani, die zaterdagavond is onder scheiden met een Cesar voor haar rol van Camille Claudel in de gelijknami ge film heeft in haar dankwoord een onver wachte hommage ge bracht aan de door Kho- meiny veroordeelde schrijver Salman Rushdie. Adjani, die een Algerijnse vader heeft citeerde enke le zinnen uit het omstre den boek „The Satanic Verses" en verklaarde zich solidair met de schrij ver. Na enige aarzeling in de zaal kreeg ze een ova tie van het publiek. Camille Claudel werd overi gens de grote winnaar van het veertiende Cesar-gala, dat de Fransen graag verge lijken met de Oscar-uitrei king in Amerika. De film van de jonge regisseur Bruno Nuytten over het bewogen leven van de gepassioneerde beeldhouwster Camille Clau del kreeg in totaal vijf Ce- sars, waaronder die van de 'beste film'. Tot beste acteur werd Jean-Paul Belmondo uitgeroepen, hoewel hij voor af had laten weten geen waarde aan een Cesar te hechten en ook niet naar de uitreiking te zullen komen. "De enige erkenning die Isabelle Adjani tijdens de uitreiking van de Cesar, de belangrijk ste Franse filmonderscheiding. voor mii telt is die van het publiek'aldus Bebel. In 'Iti- neraire d'un enfant gate' van Claude Lelouche viel hij op omdat hij nu eens niet de sterke grappenmaker speelt die in zijn eentje met de on derwereld afrekent. Regis seur Louis Malle, die Bel mondo zijn eerste Cesar had moeten overhandigen bleef met het beeldje staan en ver zuchtte tot het publiek: "Mis schien heeft Belmondo geen smoking. Ik weet dat wel dat zijn garderobe 356 leren jacks telt". Beste buitenlandse film, te vens beste Europese film werd als verwacht 'Bagdad Cafe' ('Out of Rosenheim') van de Duitse regisseur Per cy Adlon. Kassuccessen als 'Le grand Bleu' (over dolfijnen) en 'L'Ours' (over beren) werden door de Franse jury vrijwel genegeerd, misschien omdat er nauwelijk acteurs in voor komen. De 72-jarige acteur en regisseur Bertrand Blier kreeg een ere-Cesar voor zijn verdienste voor de Franse ci- Burchtsocifcteit (Leiden): Nacht der vertelling door Peter van der Lin den, Vernon February en Willem de Ridder. Derde bijeenkomst in het kader van het Leids Literatuur Festi val. Gehoord op 4 maart. „Tegenwoordig lees je dat het geheugen steeds groter wordt, "merkte Willem de Ridder op voordat hij, als laatste in de reeks, met zijn vertelling be gon, „Maar dat is niet het onze." Hij wilde onder meer met deze woorden, al ruim na het middernachtelijk uur, zijn gehoor duidelijk maken wat de boekdrukkunst en het ver plicht stellen van de school voor kinderen had aangericht: het menselijk geheugen is om zeep geholpen. Wat de mensen vroeger gewoon onthielden, moet tegenwoordig opgeschre ven worden anders vergeten we het. Zo is het ook met ver halen, die werden vroeger, na ze een paar keer gehoord te hebben, gewoon uit het hoofd naverteld. Het woord 'sprookje' betekent oorspron kelijk dan ook 'dat wat gespro ken wordt'. De toekomst van het orale vertellen zag hij toch zonnig in. Mede onder invloed van media als tv en radio be gint er een nieuwe generatie analfabeten te ontstaan, stelde hij, op sarcastische toon, vast. Hij maakte korte metten met de wijd verbreide opvatting dat mensen tegenwoordig nog maar korte tijd door iets ge boeid kunnen worden. Zeker voor het vertellen geldt dat niet, er bestaat juist een grote behoefte aan verhalen, hoe langer ze duren, hoe mooier. Je vergeet gewoon de tijd. Hij gaf hiervan een tastbaar be wijs met zijn anderhalf uur durende sprookje over twee broers die door hun vader, een bezembinder, in het bos wor den achtergelaten. Ze zouden door de duivel bezeten zijn, al thans dat heeft de vader zich door zijn jaloerse broer, een goudsmid, laten influisteren. Elke oqhtend vinden ze name lijk een gouden munt onder hun hoofdkussen en dat boe zemde hun vader angst in. Ze groeien verder op bij een jager, trekken de wijde wereld in en gaan na verloop van tijd ieder hun eigen weg. Het ver haal volgt dan én van de twee broers die in een land terecht komt, waar jaarlijks een jonk vrouw aan een draak geofferd moet worden. Er is nog maar én over, de dochter van de ko ning. De jonge jager verslaat de draak en trouwt de prinses. Op een dag keert hij echter niet meer terug van een tocht in het bos. Hij is door een bos geest in een basaltblok veran derd. Dan, het is inmiddels kwart over tweè 's nachts, Willem de Ridder is al ruim anderhalf uur aan het woord en de zaal is nog voor meer dan de helft gevuld, laat hij het verhaal overspringen naar de andere broer. Die heeft, voor sommi gen een teleurstelling, voor andere luisteraars op dit tijd stip misschien wel een opluch ting, niets beleefd wat de moeite van het vertellen waard is. Hij gaat terug naar het kruispunt, waar ze van el kaar afscheid genomen heb ben en ziet daar aan een mes dat ze toen in een boomschors gestoken hebben, dat het zijn broer slecht vergaat. Na veel verwikkelingen vindt hij de bosgeest die zijn broer, en met hem vele anderen, onder dwang zijn ware gedaante te ruggeeft. Eind goed al goed, groot feest: de als reddende engel optredende broer trouwt met een jonkvrouw die spe ciaal uit een ander land moet worden gehaald, want er was er nog maar één en die was per slot van rekeninkg al ge trouwd met zijn broer. De stijl van Willem de Ridder, stond in sterk contrast met die van Peter van der Linden en de Zuid-Afrikaan Vernon Fe bruary die eerder op de avond een aantal verhalen ten beste hadden gegeven. Peter van der Linden begon zijn reeks verhalen met een prachtig sprookje over een zoon van een tsaar die op zoek gaat naar de onuitsprekelijke schoonheid een klassiek motief in sprookjes, waar zijn vader hem over verteld had toen hij in de wieg lag en niet kon sla pen en natuurlijk vindt hij haar, na, zoals het hoort, vele spannende avonturen. De ver halen die Van der Linden daarna liet volgen, steeds extra luister bijgezet met een aantal attributen en gebaren waar mee hij duidelijk zijn toneel- achtergrond verried hij is immers een alom gewaardeerd mimespeler en als acteur ver bonden aan De Appel wer den steeds korter en kregen geleidelijk aan steeds meer het karakter van moppen. Hoe grappig ze vaak ook waren, bij het echte vertellen gaat het toch om de verhalen met de lange adem. Met zijn laatste verhaal werd de funktie van zijn kleding, hij had een oranje laken omgesla gen, en zijn lotushouding dui delijk: Boeddha wil van een draak de drie levenswijsheden horen. De draak is bereid er twee te vertellen. De derde wil hij pas ten beste geven, als Boeddha bereid blijkt zichzelf te offeren: 'het mooiste mo ment is dat waarop de ziel het lichaam verlaat.' De draak laat er geen gras over groeien, dat moment vindt direct plaats. Boeddha wordt door de draak verslonden en de wereld is in een gouden glans gehuld; daarmee zijn Van der Lindens verhalen uit en als het goed is zijn publiek, en niets wees op het tegendeel, tevreden. De Zuid-Afrikaan Vernon Fe bruary vertelde echte met Afrikaans doorspekte fabels, waarin de traditionele moralis tische ondertoon dit genre ei gen voortdurend doorklonk. Hij hield zijn luisteraars regel matig een spiegel voor met zijn verhalen vol oeroude mo tieven, zoals bijvoorbeeld het exemplarische verhaal over de jakhals en de hond die elkaar in een woud in Afrika tegen komen. De jakhals wil ook net als de hond bij de mei wonen, maar als blijkt dat laatste in zijn vrijheid beknot, de hond loopt aa band, verkiest hij het hardl maar vrije leven in AfrikJ waar je voor je brood moa vechten. Anders dan Van del Linden en De Ridder slaagdf hij erin het publiek actief b| de verhalen te betrekken, gel heel volgens de niet-westersl orale verteltraditie die ook dl afgelopen eeuwen nog geheet intact gebleven is: veel verha^©0| len zijn ondanks de opeenvok ging van de vele generatief str nog altijd ongewijzigd. ^rd I PETER VAN VEEK.k De Britse bassist Jah Wobble is al meer dan tien jaar bezig aan een verkenningstocht door al lerlei min of meer etnische muzieksoorten. Dat leverde een aantal interessante ont dekkingen op. Maar daarnaast kwam deze aanpak hem ook te staan op enkele serieuze mis sers. Ziin meest betekenisvolle werk blijft zondermeer zijn bijdrage aan het uit '79 date rende album „Second Issue" aanvankelijk verkrijgbaar als „Metal Box", drie twelve inchsingles verpakt in een bakblik van de groep Pu blic Image Ltd. Samen met ex-Sex Pistol, rat tenkoning Johnny Rotten, stelde hij in PiL het incas?e- ringsvermogen van de toen al vastgeroeste punks danig op de proef. Die „nieuwe reactio nairen" zouden ze weieens even een lesje geven. Ze tast ten het terrein tussen de funk, de disco en vooral de reggae af. Het gebruik van de naam Jah, de god van de rasta-reli- giê van de reggae, duidde daar al sterk op. Productietechnisch bewandelden zij nieuwe we gen, door louter aandacht te schenken aan hoog en laag. Aan „midden", de tonen in het tussengebied, deden ze niet. Wobble in ziin eentje was ver antwoordelijk voor de basto nen in de allerlaagste reeio nen, die de plaat zelfs op ge ring volume afgespeeld, nog de actièradius gaf van min stens tien verdiepingen in een flatgebouw. Over die gave be schikte Wobble bij zijn concert van zaterdagavond in het LVC nog steeds. Uit die Metal Box periode had met hem als enige het nummer „Poptones" over leefd. Wobble's solocarrière is nou niet direct de meest benijdens waardige, zeker afgemeten aan de geringe publieke be langstelling in Leiden. Terwijl Johnny Rotten zijn schaapjes allang op het droge had, bleef Wobble maar wat aanmodde ren. De ene keer met wat meer succes dan de andere. „Snake Charmer" uit '83, een co-productie met U2's The Edge en de Duitser Holger Czukay, is eigenlijk zijn laatste werkelijk geslaagde project. Privé maakte hij slechte tijden door, vanwege alcoholproble men. Maar sinds twee jaar heeft hij met succes de fles la ten staan en gaat het hem weer redelijk af, wat te horen valt op de elpee „Psalms". Ziin te veel van hem vergende full- profstatus verruilde hij voor die van de semi-prof. Voor zijn brood werkt hij tegenwoordig als machinist bij de Britse spoorwegen. Wat hemzelf betreft, mag hij dan weer op het het rechte spoor zitten, muzikaal heeft hij zichzelf een beetje op een zij spoor gerangeerd met zijn „Is- lam-funk", althans live. Wob ble had nog altijd zijn funk- knobbel, zonder een virtuoos te zijn op zijn instrument. De lekker in het gehoor liggende funky basloopjes gingen echter bij voortduring versluierd on der oriëntaalse invloeden. De ijkstok voor dit genre is en blijft „My Life In The Bush Of Ghosts", het al acht jaar oude duo-project van Talking He- ads-voorman David Byrne en Brian Eno, een plaat waarop funkritmes en tapes van Oos terse muziek naadloos op el kaar werden gestapeld. Daar mee vergeleken schoot Wob ble op alle punten ernstig te kort. Hij heeft domweg er hét talent niet voor en is te weinig muzikant, om een dergelijke ambitieus experiment te doen slagen. Ergerlijker was echter het vol komen ontbreken van elemen taire podiumpresentatie van de weliswaar symphatieke En gelsman met die trieste oogop slag. Zijn in zichzelf gekeerde gedrag en dat van zijn twee begeleiders Justin James (gitaar, zang, percussie en ta pes) en Dave Harrow (zang en toetsen), ingebouwd achter een soort dubbeldekkerstrijkplank deed publieksonvriendelijk aan. Geen gunstig teken voor de in de verdediging gedrukte popmuziek, in de concurren tieslag met de house-danscul- tuurhausse van de late jaren tachtig. Op een slaapdronken geheelonthouder zit niemand te wachten. ROBBERT TILfcl m«t medewerking van Garrick Ohla- aon (piano). Warkan van Haydn, Van Baathoven an Brahma. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 4 maart. Als in deze kolommen al eens gemopperd werd op onzorg vuldigheden bij uitvoeringen van het Residentie Orkest, af gelopen zaterdagavond ont brak voor gefronste wenk brauwen elke aanleiding. Of het de dwingende hand van de internationaal snel rijzende ster van gastdirigent Günther Herbig was of het programma,, dat het orkest misschien meer aanstond, feit blijft dat diri gent, orkestleden en piano- wonder Garrick Ohlsson de afgeladen zaal dit keer dolent housiast maakten. Met flair en in uitstekend gecoördineerd orkestspel werd een doorzich tige uitvoering van Joseph Haydns symfonie nr. 5 in A (Hob. 1/5) gegeven. Elegant strijkende violen, beheerst spel van de bassectie, de met aan dacht aangebrachte dynami sche contrasten en het strakke maar nergens machinale tem po, maakten dit laatbarokke meesterwerk tot in de details als zodanig herkenbaar. Hier na volgde Ludwig Van Beet- hovens vierde pianoconcert, in G (opus 58). Al direct in het al legro moderato kon het pu bliek genieten van een brilian- te en uitgekiende behandeling van dit gedurfde muziekstul door pianist Garrick Ohlssoi Zonder enige ophef volgc deze musicus in Van Beethi vens onuitputtelijk rijke p; tuur zijn weg naar een d gende uitdrukking van intelli gente muzikale verbeeldini irojei Het andante con moto brach) een naadloos samengaan solist en orkest. Straffe strij kerspartijen en lyrische gingen een hartveroverem dialoog aan. In de solopai van dit deel, vaak va dachtzame bezonkenheid, li< de pianist de zaal omtrent vermogen hoofd- en bijzaki te onderscheiden, geen enk» ogenblik in het ongewisse. DU,--, zorgde ervoor dat ook in heifklL slotdeel, rondo vivace, waari»V, de piano tegenover een sterkephri naar voren tredend orkest geplaatst, de klank geen ogei blik uit balans raakte. Verv< gens maakte de tweede syml nie in D (opus 73) van Johai nes Brahms een vitale ind: In de breed opgezette twee delen, vooral in het ada»oer gio, toonde Günther Herbi een bijzondere voorkeur het melodische element, y door een goed inzicht in dj&ers structuur van deze lyriscl symfonie geboden werd korte derde en vierde deel, legretto gracioso en allegro c spirito, inspireerden de orke leden nogmaals tot knap meeslepend musiceren. TOM STRENGE] le lotel lomp ing

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6