George Bush vooral druk bezig ;eloofwaardigheid te verliezen Thatcher doet beroep op industrie en consument Nationalisten willen Pieter Botha kwijt Time en Warner gaan samen in media-gigant NAVO-voorstel tot forse vermindering van troepen Oorzaak treinramp Iraadsel .BUITENLAND £oidóc6ou/UMit MAANDAG 6 MAART 1989 PAGINA 5 eb Leger ontzegt joden n toegang Jordaanoever /an gewai' Brak^valTEL AVIV Het Israëlische leger heeft 199,'zaterdag verhinderd dat joodse aanhan- motfers van de burgerrechtenbeweging orden be»Vrede Nu" samen met Palestijnen een maart vëïwanifestaties zouden houden op de bezette iken bij ^Westelijke Jordaanoever. Verscheidene rdappelePto'onnes aut0 s die op weg waren naar de - '--erzameiplaatsen Hebron, Ramallah en leet Sachur bij Jeruzalem werden tegen- (ehouden en hun werd de doortocht ge- ■eigerd. Enkele activisten bereikten lo- nd het bezette gebied. Het militaire, be- jur voor de Jordaanoever had de bijeen- ;omst van „Vrede Nu"-aanhangers en Pa- [lestijnen verboden na luide protesten van ie militante joodse kolonistenbeweging ,Gush Emunim". bloeml eigrondi het mid< s onkrui( ie grondt Duitse Groenen minder radicaal DUISBURG De verdeelde Groene Partij in West-Duitsland heeft zater dag tijdens een partijcongres in Duis burg een nieuw bestuur gekozen om de radicalen te vervangen die vorig jaar waren afgezet. Zo trad onder an deren het bekende partijlid Jutta Dit- furth af. Zij veroordeelde de gematig de partijleden die „een beleid voeren dat de partij verder naar rechts drijft" waardoor de partij „een tradi tionele politieke koers heeft aan vaard". De Groenen stelden ook hun lijst op voor de Europese verkiezin gen; ook hier werd gepoogd een zo breed mogelijke keuze te maken waarin leden van alle facties voor kwamen. Stakende piloten Deze piloten besloten gisteren niet meer te vlie gen voor United Airlines zolang de directie niet bereid is tegemoet te ko men aan de looneisen van het personeel. Presi dent Lorenzo wil bij Eas tern 150 miljoen dollar per jaar bezuinigen op de loonkosten, hetgeen voor de bond onaanvaardbaar is. Het bedrijf verliest naar eigen opgave door de staking 1 miljoen dol lar per dag. Lorenzo heeft gezegd dat Eastern door de staking „op het kerkhof" terecht zal ko- FOTO: AFP Premier Sudan geeft toe aan eis leger KAIRO Premier Sadek el-Mahdi van Sudan heeft gisteren de vorming van een nieuwe regering op brede basis aan gekondigd. Volgens premier El-Mahdi hadden zowel het leger als de machtige vakorganisaties en de bonden hem ver zekerd van hun steun. De Sudanese pre mier heeft hiermee toegegeven aan de eis van het leger spoedig een oplossing te zoeken voor de burgeroorlog. Wanneer El-Mahdi geen gehoor zou geven aan de oproep, zouden de militairen mogelijk een staatsgreep hebben gepleegd. Het Sudanese Volksbevrijdingsleger heeft nog niet gereageerd op de aankondiging van El-Mahdi. Pinochet geeft folteringen toe SANTIAGO President Augusto Pinochet heeft toegegeven dat de Chileense militairen na de bloedige staatsgreep van 1973 de dens zijn 15-jarig bewind heeft i 73-jarige Pinochet beschuldigingen over foltering en moord op vele duizenden mensen steeds afgedaan als communistische propaganda. Maar onlangs zei hij: „Ze beschuldi gen ons van schendingen van de mensenrechten, ze praten over moorden. Ik zegt niet het tegen deel, er waren van beide kanten Maar wie moedigde ze Niet wij, maar zij". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Toen 'Ronald Reagan op 20 ja- I nuari 1981 enkele uren na zijn innauguratie het Wit- te Huis betrad, was zijn ovalen werkkamer geheel ingericht. De schilderijen van zijn voorganger wa- ren weggehaald en ver- eidsvlucl«™ngfn do" stukken die beantwoordden aan Rea- gans personlijke smaak. |De nieuwe president vond :ijn potloden geslepen, :ijn documenten geordend zijn telefoonlijnen f v geïnstalleerd. Op alle deu- yen in het Witte Huis hin den nieuwe naambordjes. Alles was er op gericht in de sinds Roosevelt beruchte „eer- [ste hpnderd dagen" het beeld vestigen van een krachtige president, die op zijn taak be rekend was. Het begint er steeds meer naar uit te zien dat die eerste hon derd dagen van George Bush in het Witte Huis op een regel recht fiasco uitlopen. Welis waar maakte hij een uiterst snelle start, maar de vaart bleef er slechts enkele weken in. Bush zit tot over zijn oren in de problemen: het is niet al leen de Tower-afaire die het Witte Huis heeft verlamd en verward. Benoemingen Een nieuwe president moet honderden nieuwe medewer kers benoemen, maar velen daarvan wachten nog op hun aanstelling. Topfunctionaris sen lopen elkaar voor de voe ten en slagen er niet in hun beleid onderling af te stem men. Tal van kleinere en gro tere onvoorziene vergissingen hebben de verwarring alleen nog maar vergroot. Over tal van politiek gevoelige zaken zijn elkaar tegensprekende verklaringen afgelegd. De Amerikaanse pers is intus sen naarstig op zoek naar een zondebok. Dat is vooralsnog John Sununu, de chef van de Witte-Huisstaf. Feit is dat sommige hooggeplaatste repu blikeinen Bush hebben afgera den deze voormalige goever- neur van de staat New Hamps hire te benoemen. Een chef van de Witte-Huistaf moet een man zijn die het buitengewoon ingewikkelde politieke mecha nisme van de hoofdstad Was hington volledig in de vingers heeft. Hij moet moeilijkheden zien aankomen en die meteen pareren. Daarvoor is grote kennis van zaken nodig en vooral een diepgaande affini teit met het Congres, de wer king van de departementen, de grillen van de publieke opi nie, de in het Amerikaanse re geringssysteem ingebouwde tegenstellingen, de persoonlij ke belangen van de leden van het kabinet en de spanningen tussen het vaste ambtelijke ap paraat en de meestal nieuw benoemde en vaak onervaren regeringsfunctionarissen. Bo vendien kan het geen kwaad als de chef-staf lid is van de zogenaamde „inner-circle" van de president, iets dat Su nunu niet is. Beleid Toch kan de schuld voor de warrige start van de Bush-re- gering niet alleen in Sununu's schoenen worden geschoven. Bush zelf heeft zich tot dusver nagenoeg alleen maar bezigge houden met de publieke pre sentatie van zichzelf. Dat mag in deze fase van zijn president schap zeer belangrijk zijn, nog belangrijker is dat hij juist ge durende de eerste twee maan den een duidelijk en voor het groot publiek herkenbaar en begrijpelijk beleid presenteert. zijn Bush heeft vlak komst naar het Witte Huis evenwel te veel prioriteiten gesteld. Hij pakte de begroting aan, maar schoof een deel van de verantwoordelijkheid met een door naar het Congres. Hij kondigde een meedogenloos gevecht tegen de drugs aan, maar weigerde zijn nieuwbe noemde „drugs-tsaar" Bennett een positie in het kabinet. Bush klampte zich bovendien te veel vast aan wat hij het „vriendelijker en vrediger Amerika" noemde. Maar in tussen gaf hij het initiatief op vele punten uit handen en weigerde hij zijn ambitieuze politieke programma van een degelijke financiële onderbou wing te voorzien. Over dat al les heen kwam de Tower-af- faire die door het Witte Huis slecht werd aangepakt en daarom al snel veranderde in een diepe crisis die vooral ook hemzelf grote schade heeft be rokkend. „Of Tiij het gevecht om Tower wint of verliest, Bush is ge vaarlijk dicht aan de rand van de afgrond komen te staan", schreef David Gergen, Rea- gans voormalige directeur voor communicatiezaken de zer dagen in de Washington Post. Er is al gezegd dat Bush tot dusver nog het meest suc cesvol is geweest in zijn vice- presidentiële specialisme: het bijwonen van begrafenissen van buitenlandse staatshoof den. Het enige positieve dat Bush tot dusver van zijn eerste we ken in het Witte Huis heeft overgehouden is volgens opiniepielingen de gunst van het grote publiek. Maar doorgaans sluit dat publiek zich snel aan bij de opinies van politiek Washington en de Amerikaanse pers. Die opinies zijn, na het enthousiasme van de eerste twee weken, in toe nemende mate ongunstig. NEW YORK De fusie tussen de Amerikaanse concerns Time (uitgever) en Warner (platen- en filmproducent) zal leiden tot de vorming van het grootste media-concern ter wereld. Het wordt een amusements- en mediaconglomeraat met een marktwaarde van achttien miljard dollar en een jaarlijkse omzet van ongeveer tien miljard dollar. Volgens het fusie-akkoord neemt Time Warner over via een aandelenruil. Op basis van de koers van het aandeel Time van afgelopen vrijdag is met de ruil een bedrag van ongeveer negen miljard dollar gemoeid. Belangrijk aan de overeenkomst is dat de nieuwe onderneming in Amerikaanse handen blijft. In de af gelopen jaren deden zich in de VS steeds omvangrijkere overne mingen op mediagebied voor waarbij Amerikaanse bedrijven overgingen in buitenlandse handen. Zo was de grootste overne ming op mediagebied in het afgelopen jaar de aankoop van Tri angle Publications door Rupert Murdochs News Corp voor drie miljard dollar. Triangle is uitgever van de wijdverbreide Ameri kaanse TV-Guide. Time is de grootste Amerikaanse uitgever van tijdschriften met meer dan 120 miljoen lezers over de gehele wereld. De uitgever brengt bladen op de markt als „Time", „Fortune" „Sports Illu strated" en „People". Time is ook eigenaar van kabel-tv-stations. Warner is de grootste Amerikaanse platenmaatschappij en de op één na grootste ter wereld, na de CBS-Sony-groep. Het bedrijf was in 1988 goed voor een omzet van 4,2 miljard dollar en boek te 423 miljoen dollar winst. Het concern is ook eigenaar van de filmstudio Warner Bros, één van de drie toonaangevende film- Eroducenten van de afgelopen vijftien jaar. Deze filmstudio oekt al achttien jaar de hoogste winstcijfers. GEN LONDEN De Britse Spoor wegen hebben nog geen idee de oorzaak van de trein ramp van afgelopen zaterdag jpabij Londen. Het ongeluk te aan vijf mensen het le- terwijl 94 anderen ver- 7wondingen opliepen. het tweede zware treinongeval in Groot-Brittan- nië binnen drie maanden tijd. In december vorig jaar werden 35 mensen gedood toen drie g i treinen bij Clapham Junction in Zuid-Londen op elkaar bot sten. Het ongeluk van zaterdag voltrok zich op enkele kilome ters afstand van Clapham n Junction. Een passagierstrein die op weg was naar het Victo ria-station reed van achteren in op een andere trein op het zelfde spoor. Vier wagons kan telden en rolden van het talud af, hetgeen het bergingswerk ernstig bemoeilijkte. Het talud was zo steil, dat reddingwer- ikers zich soms langs touwen naar beneden moesten laten EuropesGakj^p pe ramp Van Clap- l te verham Junction in december 8raa^werd direct geweten aan het lakl^gre gebrekkige seinsystemen, ntrekkemaar een onderzoek naar de voprhoé:precjeze toedracht van toen is Een beeld van de ravage na het treinongeluk van zaterdag. Een aantal wagons tuimelde van het talud tuinen in. leidsplai len ei 'o w°P8t sttrekkc erkiezii lield j uitzei n tele^ i buiti Ii zich si BRUSSEL De NAVO heeft voorgesteld haar artillerie, tanks, en andere pantservoer tuigen in Europa met vijf tot tien procent te verminderen. Als tegenprestatie zou het Warschaupact een verminde ring moeten doorvoeren van meer dan vijftig procent. Het voorstel wordt besproken tij dens de conferentie over troe penvermindering in Wenen. Aan de conferentie, die van morgen is begonnen nemen 35 NAVO- en Warschaupactlan- den deel. De NAVO eist een grotere vermindering van troepen van het Warschaupact omdat de Oosteuropese landen een enorm overwicht zouden heb ben. Volgens een anonieme zegsman betekent het aanbod van de NAVO voor de militai re leiders in het westen „een aanzienlijk offer", omdat de defensie-inspanningen van de NAVO-landen al op het mini mum zouden liggen. Volgens die zegsman zal de NAVO niet ingaan op een eventueel verzoek van het Warschaupact om ook de kwa liteit van de wapens in aan merking te nemen. De Oosteu ropese landen zijn van mening dat hun overwicht gedeeltelijk teniet wordt gedaan doordat de NAVO-wapens van veel betere kwaliteit zijn. Ook een eventueel voorstel om bepaal de gedeelten van het grondge bied van NAVO-landen tot kernwapenvrije zone te ver klaring is voor het bondge nootschap onbespreekbaar, al dus de zegsman. Chinese winkels in vlammen op (Vervolg van de voorpagina) LHASA/PEKING Woeden de Tibetanen hebben gisteren hun woede over het optreden van politie tegen monniken fekoeld, door tientallen win- els en restaurants van Chine se eigenaars in brand te ste ken. „Overal in de stad laait het vuur op", aldus vannacht een westerse reiziger Lhasa, wilde blijven. De politie is daarop gen overgegaan tot massale ar restaties. Overal in Lhasa is de politie op zoek naar verdach ten, aldus beschreven wester lingen de situatie in de stad. In Tibet wordt sinds anderhalf jaar geregeld gedemonstreerd voor onafhankelijkheid. In ok tober 1987 en in maart en de cember 1988 braken er hevige rellen uit. In december 1988 verving Peking de regionale partijleider in Tibet Wu Jong- hua door Hu Jinglao, een jon ge man die volgens westerse diplomaten een voorstander van hervormingen is. De Dalai Lama aanvaardde eind 1988 een aanbod van Chi na om besprekingen over de toekomst van Tibet te houden, ma<fr na maanden van overleg zijn de partijen het nog niet eens wie aan het overleg zou den moeten deelnemen. (Vervolg van de voorpagina) TONDEN Deskundigen jóp de internationale con ferentie over de bescher- fjning van de ozonlaag in Tonden raken er steeds tneer van overtuigd dat [cfk's behalve de aantas ting van de ozonlaag een toenemende rol spelen bij het ontstaan van het broeikaseffect. Als nu geen eind wordt ge maakt aan de produktie en het gebruik van cfk's, zullen deze stoffen over enkele tientallen jaren kooldioxyde (C02) voor bijstreven als de voornaamste veroorzaker van de opwar ming van de aarde. Cfk's wor den nog slechts in geringe mate gebruikt als drijfgas in spuitbussen. Als koelmiddel in ijskasten en luchtverversings systemen en bij de fabricage van kunststofschuim wordt nog wel op grote schaal ge bruik gemaakt van cfk's. Volgens deskundigen warmen cfk's de aarde tienduizend keer sterker op dan kooldioxy de. Deze laatste stof komt vrij bij het stoken van fossiele brandstoffen, zoals olie en steenkool. Op de conferentie iri Londen spraken sommige deskundigen zelfs van een 25.000 keer sterkere werking van cfk's op het broeikaseffect dan kooldioxyde. President Daniel Arap Moi van Kenya, de voorzitter van de conferentie zei gisteren dat veel ontwikkelingslanden op het punt staan hun industrie van koelinstallaties, kunststof fen en elektronische appara tuur op grote schaal uit te breiden. Veel bedrijven zijn voor de aanmaak van deze produkten afhankelijk van het gebruik van cfk's. Daarom moeten geïndustrialiseerde landen helpen alternatieve stoffen of produktieme1:hoden te zoeken. De Britse premier Thatcher hamerde er op dat de regerin gen niet alleen het probleem van de aantasting van de ozon laag kunnen oplossen. De be scherming van de ozonlaag vergt naar haar mening ook de medewerking van de indus trie, de wetenschap en de indi viduele consument, die door zijn gewoonten, keuze van Krodukten en zijn zorg voor et milieu in dit opzicht een cruciale rol heeft. Ongeveer 120 landen uit alle werelddelen zijn naar de Brit se hoofdstad gekomen om aan de conferentie deel te nemen. „De reactie op onze uitnodi ging is hartverwarmend", zei Margaret Thatcher, maar ver klaarde dat deze conferentie niet is bedoeld over bindende overeenkomsten te onderhan delen. Dit moet volgens haar worden overgelaten aan het milieuprogramma van de Ver enigde Naties (UNEP). „We zijn hier om onze kennis en ervaring met elkaar uit te wis selen, van elkaar te leren, be ter te begrijpen welke schade aan de ozonlaag wordt toege bracht en om de weg vrij te maken voor verdere actie". Overigens heeft de Europese Gemeenschap vorige week be sloten de produktie en het ge bruik van cfk's in het jaar 2000 te beëindigen. £de avonturen van kapitein rob Kapitein Rob in China v,r.3l4) Rob besluit, na overleg met de meisjes en Taaie Toon, jBj(oers te zetten naar de dichtstbijzijnde grote haven om van paaruit de reis naar het mandarinaat van „De Grote Heer" voor 3 bereiden. Wanneer ze in de havenstad aankomen, moet Taaie j, Joon zijn nieuwe vrienden enkele uren alleen laten, omdat hij |p nog een zaak heeft te regelen. Rob gaat met Marga en Willy de Ijjtad in: ze moeten nog inkopen doen voor de lange tocht die hen f| wacht. In de Chinese binnenstad Kijken ze hun ogen uit: een bon te mengeling van allerlei winkels en winkeltjes met vreemde op schriften, die ze niet kunnen lezen. Een antiquair, een kleine gele man met een bril op, komt hen glimlachend en buigend tege moet en nodigt hen uit zijn zaak te bezoeken. „U behoeft niet te kopen", verzekert hij, wanneer hij ziet, dat Rob even aarzelt; „u komt alleen maar kijken!" Maar Rob heeft een heel andere reden om op zijn hoede te zijn. Vergist hij zich niet. dan worden ze al een .tijdje gevolgd Wie is die sinjeur met die slappe hoed en *Jjn sigaret, die hen zo stiekem gadeslaat? Zouden er nu al moei lijkheden dreigen? JOHANNESBURG In Zuidafrika is een machts strijd ontstaan tussen pre sident Pieter Botha en de partijleider van de Natio nale Partij Frederik de Klerk. Traditioneel is de president dezelfde persoon als de partij leider, maar Botha die in janu ari werd getroffen door een beroerte lijkt niet van zins eerder dan in september op te stappen als president. De KJerk heeft zich gisteren op zrjn beurt afgevraagd wie nu Zuidafrika moet leiden. Vorig week kondigde de 73-ja- rige Botha aan in april terug te keren op zijn post als presi dent. Die mededeling heeft nogal wat beroering veroor zaakt onder de blanke Natio nalisten, die blijkens een en quête in meerderheid de voor keur geven aan De Klerk. Overigens spreekt ook Chris Heunis een woordje mee in het politiek gekrakeel. Heunis is voormalig minister van grond wettelijke hervormingen maar momenteel waarnemend pre sident. President Botha zou in sep tember echt willen opstappen als president, maar veel Natio nalisten zien hem liever nu al niet meer terug. Gevreesd wordt dat het de partij geen goed doet geleid te worden door een breekbare man die zichtbaar beeft; de oppositio nele Conservatieven en Libe ralen hebben inmiddels het af treden van Botha geëist. De president heeft daar dit week- eindè fel op gereageerd: „Het feit dat ik nog steeds het voor werp ben van spot en aanval len maakt duidelijk dat ik be paalde mensen kennelijk in de weg zit. Ik heb een opdracht te volbrengen, en nu mijn kracht toeneemt zal ik met die op dracht verder gaan." HELP DE LEPRA BESTRIJDEN DOE HET NL!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5