Optimisme over Hongaarse hereniging met Oostenrijk Groeiend ongenoegen in VS over geweld op tv EG-ministers kraken Haagse conferentie Walesa optimistisch na gesprek met Kiszczak 4 BUITENLAND £eidóc6owuKit VRIJDAG 3 MAART 1989 PAGINA 5 Israel onderschept Palestijns commando TYRUS Vier Palestijnse do's zijn gisteren om het leven geko men toen zij, waarschijnlijk op weg naar Israel, in Zuid-Libanon werden onderschept door een Israëlische le gerpatrouille. De vier zouden lid zijn geweest van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (FDLP) van Nayef Hawatmeh, dat tegen de politieke koers is van PLO- leider Arafat. Volgens het FDLP zouden aan Israëlische zijde tien do den en/of gewonden zijn gevallen, maar dat wordt in Israel ontkend. De schietpartij deed zich voor op zes ki lometer van de Israëlische grens. GRIEKEN KIEZEN OOK VOOR SCHONE AUTO'S BRUSSEL In navolging van Nederland kiest ook Griekenland voor een fiscale bevoordeling van de schone auto. Grieken die een auto met katalysator kopen, kunnen rekenen op een btw-korting van tien procent; kopers van een auto met een geregelde ka talysator zelfs van twintig procent. Zoals bekend ligt Nederland al maanden met de EG overhoop over het belastingvoordeel voor kopers van een schone auto, omdat de voorgestelde EG-milieunormen ons. land niet ver genoeg gaan. Vooralsnog is het standpunt van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, dat dit belastingvoordeel op gespannen voet staat met de EG-concurrentieregels. Reden waarom het voordeeltje blijft opgeschort. Minister Nijpels was gisteravond zeer opgetogen over de on verwachte Griekse steun. Ook Denemarken en West-Duitsland zouden ertoe neigen de Nederlandse positie te steunen. WARSCHAU Als „een grotere opti mist" is de Poolse vakbondsleider Lech Walesa gisteren teruggekeerd van een langdurig gesprek met minister van bin nenlandse zaken generaal Czeslaw Kiszc zak over de problemen die tijdens de ron de-tafelbesprekingen in de afgelopen drie weken tussen regering en oppositie zijn gerezen. Volgens een gezamenlijke verklaring hebben de twee partijen afgesproken dat de diverse werkgroepen van het ronde- tafeloverleg hun werkzaamheden zullen versnellen, zodat de afrondende, plenaire vergadering eind deze maand kan wor den gehouden. „Wij hebben op sommige punten wat meer succes gehad en op an dere wat minder. Maar ik hoop dat we nu weer vooruit gaan", zei Walesa nadat hij bijna de hele dag met Kiszczak had ge praat. Walesa heeft te maken met een steeds onrustiger achterban. Het ronde- tafeloverleg tussen regering en oppositie is op 6 februari begonnen en moet een nationaal akkoord opleveren, waarbij het onafhankelijke vakverbond Solidariteit na jaren in de illegaliteit weer een wettig bestaan kan leiden. Geheim overleg VS met Salvadoraans verzet MADRID Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft in het geheim overleg gevoerd met vertegenwoordigers van het ge wapende linkse verzet in El Salva dor in een poging een einde te ma ken aan de burgeroorlog. Volgens de Spaanse krant El Pais zouden functionarissen van het Amerikaan se ministerie en het Nationale Be vrijdingsfront Farabundo Marti ook deze week weer bijeen komen in Washington. De contacten tussen het FMLN en de Amerikanen zou den grote invloed hebben gehad op de recente vredesvoorstellen in El Salvador. EX-KROONPRINS OTTO VON HABSBURG: BUDAPEST De laatste kroonprins van Hongarije heeft goede hoop dat dat land zijn neutraliteit her wint en zelfs wordt here nigd met Oostenrijk. Dit heeft Otto von Habsburg gisteren gezegd tijdens zijn tweede bezoek aan Hongarije sinds de val van de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie, zeven tig jaar geleden. De 76-jarige zoon van Karl von Habsburg, de laatste ko ning van Hongarije en keizer van Oostenrijk, brengt mo menteel een driedaags bezoek aan Hongarije als lid van het Europees Parlement waarin hij de Westduitse christende mocraten vertegenwoordigt. Overal waar Von Habsburg komt wordt hij warm ontvan gen, waarschijnlijk vanwege de nostalgische gevoelens die de Hongaren koesteren voor de dagen van de monarchie. Meer dan vijftienhonderd ontvingen hem giste- Over de recente ontwikkelin gen in Hongarije, zei Von Habsburg: „We hebben aardi ge vooruitgang geboekt". En met name door dat woordje „we" barstte vervolgens het applaus weer los. Otto von Habsburg deed in 1964 officieel afstand van zijn aanspraken op de Oostenrijkse troon teneinde zijn vroegere vaderland Hongarije weer te kunnen bezoeken. Maar tij dens zijn huidige bezoek is hij er herhaaldelijk op gewezen dat hij nooit afstand heeft ge daan van de Hongaarse troon. „Volgens mij is het absurd af stand van te doen van een pre tentie die ik nooit heb gehad", antwoordde hij daarop stee vast. „Dat is hetzelfde als af stand doen van het recht op het bezit van een deel van de maan. Dat kun je niet ook se rieus nemen". De ex-kroon- prins van de Donaumonarchie bleek overigens tot zijn ei gen verbazing nog wel de Hongaarse nationaliteit te be zitten. Eén van de aanwezigen in de zaal vroeg hem of hij zich nu kandidaat zou stellen voor het presidentschap. Von Habsburg antwoordde daarop dat men nooit bij voorbaat alles moet uitsluiten, maar voegde er aan toe dat voorlopig zijn werk als Europarlementariër voor hem het belangrijkst is. „De eenma king van Europa is veel be langrijker dan binnenlandse aangelegenheden van Honga rije, Oostenrijk of de Bondsre publiek". Helikopter ontploft Brandweerlieden proberen de wrakstukken van een Puma- helikopter van de Spaanse luchtmacht te verwijderen die gisteren boven een dichtbevolkte wijk van Madrid is ontploft en neergestort op een verlaten schoolplein. De drie bemannings leden kwamen om het leven, maar op de grond liep niemand letsel op. Het voorstuk viel op het plein van de middelbare school Bias de Otero en het staartgedeelte kwam ongeveer zestig meter verder in een tuin neer. FOTO: AP Geld en drugs in ruil voor topgeheimen (Vervolg van de voorpagina) BONN Het bureau van de Westduitse recherche BKA heeft gisteren in sa menwerking met de poli tie huiszoeking gedaan in tenminste zes woningen in West-Berlijn en Hanno ver. Daarbij is omvangrijk bewijs materiaal in beslag genomen van een van de de grootste spionagezaken, die diverse mi litaire en economische institu ten in Europa en de Verenigde Staten heeft getroffen. De drie aangehouden West duitse computerskrakers, van wie er een aan drugs is ver slaafd, zouden in het voorjaar van 1985 zijn aangeworven door twee Westduitse contact personen van de KGB, aldus de Duitse radio. Aanvankelijk in ruil voor geld en drugs, na derhand onder dwang zouden de computerkrakers rekenco- des en passeerwoorden hebben verzameld van wereldwijde computernetwerken. Het netwerk van spionnen heeft de modernste program ma's voor computergestuurde productie en constructie zoge noemde CAD/CAM-software, en bouwplannen voor moder ne, westelijke microchips aan Oost-Europa geleverd. Moskou zou onder meer toegang heb ben gekregen tot de centrale computers van het Frans-Itali aanse wapenconcern Thom son, het Europese Centrum voor Kernenergieonderzoek CERN in Gèneve, de Europese ruimtevaartorganisatie ESA en het Max-Planck Instituut voor Kernfysica in Heidelberg. Moskou wil VN-gezant voor Midden-Oosten MOSKOU De Sovjetunie ,zal de Verenigde Naties vra gen een speciale gezant aan te stellen voor het Midden-Oos ten. Dat heeft Sovjetminister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze gezegd in een vraaggesprek met de partij krant Pravda. Een „gezagheb bend. voor iedereen aanvaard baar persoon" zou volgens hem de weg moeten vrijma- Botha kondigt terugkeer aan KAAPSTAD De Zuida- frikaanse president Pieter W. Botha heeft gisteren in zijn eerste verklaring sinds hij in januari een hartaanval had, vervroeg de algemene verkiezingen uitgesloten. Hij zei van plan te zijn in april weer aan het werk te gaan. De 73-jarige Botha kwam over naar Kaapstad voor overleg mét ministers en de fungerend president, Chris Heunis. „Ik heb hen op de hoogte gesteld '"dat, rekening houdend met de vooruitgang die ik met mijn ^gezondheid maak, ik van plan '*ben de week na het Paasweek- deinde terug te keren vanuit mijn buitenverblijf in (het stadje) Wildernis". „Dan zal ik mijn functie als president weer op mij nemen", aldus Botha in •een geschreven verklaring. Botha zei zich na zijn terug keer belangrijke kwesties als vde economie,, nationale veilig- -heid, grondwetsvoorstellen en ,-mogelijke verkiezingsdata te gaan bezig houden. Botha's raankondiging sluit uit dat de „president vervroegde verkie zingen uitschrijft, zoals veel le llen van zijn blanke Nationale „Partij wensen. De regerings partij beschikt over 133 van de 178 zetels in het parlement. De verklaring heeft geenszins ,rde onrust weggenomen binnen de Nasionale party over vra- gen .als hoe lang Botha nog aan de macht wil blijven, of hij zich dit jaar weer verkiesbaar zal stellen en of hij de macht _zal overdragen aan Frederik jde Klerk. De Klerk werd vori ge maand gekozen tot leider van de Nationale Partij. BRUSSEL De interna tionale milieuconferentie die Nederland, Frankrijk en Noorwegen op 11 maart in Den Haag willen houden, mag geen enkel besluit nemen dat verder gaat dan het bestaande EG-milieubèleid. Deelne mende Westeuropese lan den zijn daar strikt aan gehouden. Met die toevoeging aan een ge meenschappelijke verklaring van de EG-milieuraad, gister middag in Brussel, hebben de Europese Commissie en de ze ven lidstaten die niet voor de conferentie waren uitgenodigd een zware druk gelegd op de komende Haagse conferentie. Ook mag niet, zoals de bedoe ling was van de twee initia tiefnemers, premier Lubbers en diens Franse collega Ro- card, de aanzet worden gege ven voor een nieuw milieu controle-orgaan. De conferentie is daarmee „uitgekleed", de pogingen van Roeard en Lubbers om haar te redden geëindigd in een „zwa re nederlaag", aldus diploma ten van de niet-uitgenodigde landen. Maar volgens de Ne derlandse minister Nijpels staat niets een succesvolle con ferentie in de weg. De zeven niet-uitgenodigde EG-lidstaten en ook de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, voelden zich flink gepasseerd door het Frans/Nederlandse initiatief. In een drie uur durende ver gadering kraakten België, Griekenland, Engeland en de Europese Commissie daarom in felle bewoordingen het Ne derlands/Franse initiatief, dat zij zien als een inbreuk op de collegiale EG-samenwerking. Europese Twaalf bannen gevaarlijke spuitbus Protest De zittingen van het parlement van West-Berlijn zullen voorlopig niet rustig meer verlopen, nu de extreem-rechtse „Republikaner" er deel van uitmaken. Bij de eerste zitting van het parlement, gis teren, werd massaal gedemonsteerd tegen de elf man sterke fractie van de „Republikaner". Zowel in als buiten het parle mentsgebouw trad de politie, soms hard, op tegen de betogers. Opmerkelijke gebeurtenis in het Berlijnse parlement was gisteren de verkiezing van de 52-jarige Hilde Schramm, een lid van de „Alternative Liste", tot vice-voorzitter. Schramm is de dochter van Albert Speer, tijdens het Derde Rijk minister van bewape ning en Hitiers favoriete architect. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De EG-Mi- lieuraad, die gisteren een zware en lange agenda had af te werken, had nogal wat tijd nodig om de met drijfgassen gevul de spuitbus voor eeuwig naar de vuilnisbelt te ver wijzen. Nederland en West-Duitsland stonden een beperking met 95 pro cent voor, maar voor veel andere landen was die doelstelling te boog gegre pen. Groot-Brittannië, dit weekend gastheer voor een internatio nale conferentie over de be scherming van de ozonlaag, maar ook Portugal, Frankrijk en Luxemburg vonden een re ductie met 85 procent het maximum. „Niemand weet hoeveel cfk's we voor medi sche toepassingen nodig blij ven houden. Op grond daar van is een realistisch besluit beter dan een bij voorbaat on haalbare norm," aldus de Franse delegatie. Desondanks kon ook Parijs zich uiteindelijk vinden in een politiek akkoord, waarbij de EG zich bindt aan een snelle beperking met 85 procent en een totale beëindiging van het CFK-gebruik voor de eeuw wisseling. Tegelijk zal de ge meenschap zich inzetten om deze EG-norm tot wereldnorm te verheffen. Wereldwijd wor den nu per jaar 1,1 miljoen ton cfk's geproduceerd, waarvan ruim eenderde in West Euro pa. Deze drijfgassen breken de ozonlaag af, als gevolg waar van ultraviolette straling van de zon rechtstreeks de aarde bereikt. Dat kan onder meer leiden tot klimatologische ver anderingen, wijzigingen in flo ra en fauna en tot toename van huidkanker. WASHINGTON Op een zondagavond in janu ari zette de 41-jarige me vrouw Terry Rakolta uit de Amerikaanse stad De troit zich met haar kinde ren voor de beeldbuis om naar Amerika's nieuwste televisie-hit te kijken, de serie „Married with chil dren". Het werd voor haar een avond van grote ergernis. De vrouw van de hoofdpersoon moest vele beledigingen incasseren en over homoseksuelen werden neerbuigende op merkingen gemaakt. Terry Rakolta stuurde een aantal boze brieven naar de grote landelijke adverteerders in het programma die zij ver weet onze kinderen te helpen „bij het consumeren van een gratis verstrekte portie seks en geweld". In een interview Rakolta daaraan toe: „Het zijn de ad verteerders in dergelijke pro gramma's die mijn dollars op strijken en die vervolgens in een half pornografisch pro gramma steken". De reacties van de grote be drijven, waaronder Coca Cola en Mac Donalds, waren op merkelijk. Ze stuurden brie ven met verontschuldigingen naar mevrouw Rakolta en be gonnen zich uit de serie terug te trekken. De makers van het program ma kregen vervolgens de wacht aangezegd door top functionarissen van de tv- maatschappij Fox, hetgeen al tot het inderhaast „bijschrij ven" van de inhoud van de se rie heeft geleid. Verschillende grote adverteerders hebben nu geëist dat ze de nog uit te zen den programma's eerst willen zien voordat ze tot adverteren overgaan. Sommigen van hen hebben zelfs laten weten niet meer in de serie te willen ad- Overigens wordt niet ver wacht dat de zeer populaire se rie, die vooral wordt bekeken door mannen in de leeftijd van 18 tot 49 jaar, uit de lucht zal worden gehaald. Voor het moeizaam op gang komende Fox-netwerk was „Married with children" de eerste grote publiekstrekker. En het net werk zit dringend verlegen om publiekstrekkers om de grote adverteerders aan zich te binden en zich aldus financieel overeind te houden. Protesten De actie van mevrouw Rakol ta is tekenend voor het groei end ongenoegen in de VS over tal van met seks en geweld doorspekte tv-series. Tot dus ver heeft de Amerikaanse te levisie redelijk kunnen ont snappen aan de in de gehele VS luid hoorbare protesten van religieuze instellingen, ac tiegroepen en verontwaardig de burgers die te hoop zijn ge lopen tegen soft-pornobladen als Playboy en Penthouse en de grove taal die wordt uitge slagen in tal van hard-rock-vi- deoclips. De protesten tegen de als „ontoelaatbaar" omschre ven videoclips werden in het verleden onder meer geleid, door de echtgenotes van de huidige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker én de democratische se nator Albert Gore. Verwacht wordt wel dat de protesten tegen tv-program- ma's waarin veel seks en ge weld voorkomen, sterk zullen toenemen. Maar of de tv-maat- schappijen zich er iets van aan zullen trekken is de vraag. Door de opkomst van de ka- bel-tv en net toenemend ge bruik van de video zijn de gro te tv-netwerken verwikkeld in een ongekend hevig gevecht om de kijkersgunst. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 312) 's Avonds gaat de „Pandora" voor anker in de buurt van enkele vissersjonken. En dan vervolgt Taaie Toon zijn verhaal. Toen de reporter het wapendepot had ontdekt, schijnt hij daar over iets te hebben verteld en dat is hem noodlottig geworden. Hij werd ontvoerd door trawanten van de „Grote Heer", een ge- h< i het bezit komen van de wapens door de reporter tot spreken te dwingen. Taaie Toon heeft dit alles vernomen van Lu Ling, wiens jonk een dag later met man en muis verging. Vermoedelijk wordt de re porter diep in het binnenland nog steeds gevangen gehouden. Zo druk zijn ze in gesprek, dat niemand aan boord van de „Pan dora" de nadering van een sampan heeft gemerkt, aan boord waarvan zich de stuurman van Wang Hang bevindt. Hij klimt aan boord, luistert het gesprek af en zief, dat de „Pandora" helemaal gèen jónk is! Hongaren eisen vrijlating Havel Ongeveer tweeduizend Honga ren hebben gisteren op het Voeroesmarty-plein in Buda pest gedemonstreerd voor de onmiddellijke invrijheidstelling van de dissidente toneelschrij ver Vaclav Havel in Tsjechoslo- wakije. Tijdens de demonstra tie werd Havel voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. De politie liet de de monstratie ongemoeid. De Hongaarse schrijver Gyoergy Konrad vergeleek de vervol ging van Havel met het Iraanse moordbevel tegen de Rushdie wegens diens roman „Duivels verzen". De Hongaarse media hebben uitvoerig bericht over het proces tegen Havel en ze ven andere activisten vorige wpek in Praag. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5