VS kritiseren zwijgen Moskou over Rushdie Geweld brengt Venezuela terug in werkelijkheid Gemengde woonwijken in Zuidafrika mogen Joodse leiders bezorgd na winst fundamentalisten WAAR GEHAKT WORDT, VALLEN SPAANDERS. Moord vergroot spanningen in Joegoslavië BUITENLAND £eidóc6oiaa*it DONDERDAG 2 MAART 1989 PAGINA 5 Lancering Discovery uitgesteld CAPE CANAVE- RAL De lance ring van het Ame rikaanse ruimte veer „Discovery", die volgende week donderdag zou plaatshebben, is met ten minste twee da gen uitgesteld we gens elektrische problemen met de hoofdmotor. Aan het einde van deze week wordt de nieuwe lanceerda- tum vastgesteld. Bremer weg als terreurbestrijder WASHINGTON Paul Bremer III, de hoogste Amerikaanse terroristenbestrijder, heeft zijn ontslag inge diend bij president Bush. Dat hebben bronnen binnen het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gezegd. Bremer (48) was tot zijn benoe ming tweeëneenhalf jaar geleden ambassa deur in Den Haag. Het gerucht doet de ronde dat hij gaat werken voor hot adviesbureau van Henry Kissinger. President Uruguay wil amnestie voor folteraars MONTEVIDEO President Julio Sanguinetti van Uruguay heeft de bevolking van zijn land gisteravond opgeroepen in te stemmen met am nestie voor militairen die de men senrechten hebben geschonden in de tijd dat zij aan de macht waren. In een toespraak, die het begin van zijn laatste jaar als president inluid de, sprak Sanguinetti de hoop uit dat de kwestie volgende maand in een referendum op vreedzame wijze wordt opgelost. Sanguinetti werd in maart 1985 tot president gekozen, waarmee een einde kwam aan twaalf jaar militai re heerschappij. Kerncentrale te koop voor één dollar ALBANY Gouverneur Mario Cuomo van New York heeft een contract af gesloten voor de aankoop van de Shoreham-kerncen- trale in Long Island. Voor het complex dat 5,4 miljard dollar waard is, wil hij het symbolische bedrag van 1 dollar betalen. Cuomo en de autoriteiten van Long Island hebben zich van het begin af aan verzet tegen de centrale die niet deugdelijk valt te beveiligen. Als de staat een maal eigenaar is, zal de cen trale worden ontmanteld. Afghaans bewind jaagt op vijfde colonne KABUL Afghaanse veiligheidstroepen hebben in Kabul honderden mos lim-rebellen gearresteerd. Zij waren in de hoofdstad geïnfiltreerd om sabotage acties uit te voeren na het vertrek van de Sovjet-mili tairen. Een onbekend aan tal agenten van deze „vijfde colonne" is echter nog op vrije voeten. De gearres teerde infiltranten zouden tot verzetsgroeperingen be horen die opereren vanuit Pakistan. Nieuwe arrestaties in Mandela-affaire JOHANNESBURG De Zuid- afrikaanse politie heeft twee mannen en een vrouw aange houden in verband met de moord op de jonge anti-apart heidsactivist Stompie Seipei. Luitenant-kolonel J. Labuscag- ne van de Zuidafrikaanse poli tie wilde de namen van de ar restanten niet noemen, maar zei dat ze banden hadden met Win nie Mandela's lijfwachten. Eerder werden drie leden van de voetbalclub Mandela United, de inmiddels ontbonden infor mele lijfwacht van Winnie Mandela, aangehouden in ver band met de moord. Sleeswijk-Holstein verbiedt traangas KIEL Met onmiddellijke in gang heeft de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein de poli tie het gebruik van CS-gas ver boden. In de Bondsrepubliek, en ook in Nederland, is dit gas het „standaard-traangas" waar mee de politie ten strijde trekt tegen relschoppers en betogers. Aanleiding voor het verbod is een wetenschappelijk rapport waarin het gas een „allerminst onschadelijk afstandswapen" wordt genoemd. Bovendien heeft de inzet van CS-gas in de praktijk zelden het herstel van de orde tot gevolg, meent minis ter van binnenlandse zaken in Sleeswijk-Holstein Peter Buil. Laatste massaproces tegen Rode Brigades ROME In een omgebouwde bunker in de Romeinse gevange nis Rebibbia is vermoedelijk het laatste massaproces tegen leden van de Italiaanse terreurorgani satie Rode Brigades begonnen. De aanklacht tegen de 254 ver dachten luidt „voorbereiding tot een burgeroorlog" en „oproepen tot gewapende strijd". De meeste aangeklaagden zijn al eens veroordeeld voor hun aan deel in terroristische activiteiten zoals de moord in 1978 op Aldo Morro. Een aantal van hen is na het uitzitten van hun straf vrij gelaten. Zorgen voor Tower Echt vrolijk kan John Tower niet kijken. In de Amerikaanse Senaat zal vanavond, tijdens het debat over zijn kandida tuur voor de ministerspost voor defensie, vrijwel zijn volle dige doopceel worden gelicht. Tower heeft er zelf nog wel vertrouwen in dat president Bush voldoende senatoren kan overtuigen van zijn kwaliteiten, maar hij is^ een van de weini gen. Wanneer de eindstem ming wordt gehouden is nog onduidelijk: vannacht, morgen of misschien nog later. Als de stemmen in de Senaat staken zal die van vice-president Dan Quayle, ten gunste van Tower, de doorslag geven. De vice- president is in de VS ook voor zitter van de Senaat. FOTO: AP WASHINGTON De Amerikaanse regering vindt dat de Sovjetunie zich onverwijld dient aan te sluiten bij de veroorde ling van het doodvonnis over de schrijver Salman Rushdie. De Iraanse gees telijke leider Khomeini veroordeelde Rushie ter dood, vanwegé diens boek „De Duivelsverzen". Woordvoerder Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat het de „hoogste tijd" is, dat de leiders in Moskou „hun stem verheffen". Eerder verklaarde Sovjet woord voeders dat het land in de affaire een bemid delende rol wil spelen tussen het Westen en Iran. Maar dat aanbod is door verscheidene Amerikaanse functionarissen afgedaan als een „manoeu vre". „Elk geciviliseerd land heeft de internationale plicht zijn afschuw uit te» spreken te gen dergelijke dreigementen", aldus Redman. Intussen lijkt na Londen nu ook Bonn zich de woede van Iran op de hals te hebben ge haald. Het Iraanse persbureau IRNA maakte gisteren mel ding van een oproep van een krant in Teheran tot het ver breken van de diplomatieke betrekkingen, vanwege de Duitse kritiek op het doodvon nis over Rushdie. Als straf maatregel heeft Bonn onder meer de onderhandelingen met Teheran over economi sche samenwerking gestaakt. De affaire Rushdie blijkt in tussen verstrekkende gevolgen te gaan krijgen. Zo heeft de Franse zangeres Veronique Sanson na anonieme bomdrei- gementen besloten haar jong ste succesnummer „Allah" uit haar repertoire van haar nieu we show in het Olympia-thea- ter te schrappen. Het lied is volgens de zangster gericht te gen „intolerantie in het alge meen" en „niet op belediging van Allah of het islamitische geloof". Maar daar is niet ie dereen het kennelijk over In Groot-Brittannië heeft een populaire nieuwspresentator van het televisiestation „Chan nel Four" politiebescherming gekregen, nadat hij met de dood was bedreigd door de „Wachters van de Islamitische Revolutie". De presentator „moet betalen voor het beledi gen van ayatollah Khomeini" tijdens een recent vraagge sprek over de zaak-Rushdie. zo verklaarden anonieme op bellers. Een internationale groep van vooraanstaande schrijvers, uit gevers en boekhandelaars heeft in een verklaring de re geringen gevraagd in het ge weer te komen tegen de op roep van Khomeini om Rush die te vermoorden. De onder tekenaars onder wie Gra ham Greene, Samuel Beckett, Norman Mailer, Vladimir Voj- novitsj, Edward Said, Mario Vargas Llosa, J.M. Coetzee en Ernesto Sabado zeggen in een advertentie geen oordeel te hebben over de inhoud van Rushdie's boek, maar slechts op te komen voor het recht van vrije meningsuiting In Srinagar, de hoofdstad van de deelstaat Jammu en Kash mir in het noorden van India. Onderzoek binnen week afgerond DEN HAAG Het minis terie van justitie'zal het on derzoek naar het boek „De duivelsverzen" binnen een week afronden. Dat heeft de chef van de hoofdafde ling staats- en strafrecht van het ministerie, mr. J.R.H. Kuyper, meegedeeld tijdens een gesprek met een delegatie van het Isla mitisch Landelijk Comité. Volgens Kuyper is de kans echter zeer gering dat het ministerie tot de conclusie komt dat er in het boek sprake is van smadelijke godslastering volgens de Nederlandse wet. Het wet boek van strafrecht stelt al leen belastering van God strafbaar en niet van bin nen een godsdienst „zeer vereerde figuren als Maria of de profeet Mohammed", aldus Kuyper. raakten gisteren betogers en politie-agenten gewond bij protesten tegen het boek van Rushdie. Het was voor de der de achtereenvolgende dag dat er in Srinagar tegen Rushdie's boek werd gedemonstreerd. Een geslachte koe op een brommer vervoeren is geen gemakke lijke klus. Toch laat deze Venezolaan de kans niet ontglippen om tijdens de rellen in Caracas een extra stuk vlees op tafel te krij- gen' FOTO: AP laanse regering gisteravond tot het geven van subsidies op en kele levensmiddelen en tot sa larisverhogingen van honderd gulden per maand voor de particuliere sector en dertig procent voor de ambtenaren. De prijsstijgingen van benzine en openbaar vervoer blijven echter deel uitmaken van eco nomische maatregelen die de Venezolaanse regering is over eengekomen met het Interna tionaal Monetaire Fonds (IMF) om de schuldenlast van 32 mil jard dollar enigszins te ver lichten. Volgens economische deskun digen vallen de maatregelen nog wel mee. vergeleken met die in andere Latijnsameri kaans landen. Maar Venezuela is „gewend" aan een hoge le vensstandaard, de hoogste van Zuid-Amerika Venezuela geldt nog steeds als het rijkste land van Latijns-Amerika. on danks de instorting van de olieprijzen. De rijkdom is evenwel ongelijk verdeeld Tien procent van de bevolking koestert zich in weelde, terwijl ongeveer 44 procent onder de armoedegrens leeft. Vijftien procent van de laatste catego rie zou in „extreme armoede" verkeren. De kwestie van de schulden last liep vorig jaar, onder het bewind van president Lusin- chi uit de hand: de import steeg naar zijn hoogste niveau, de handelsbalans werd nega tief, maar van saneren was geen sprake. Het geweld van de afgelopen dagen in Vene zuela toont aan dat de schul denlast ook in het „evenwich tigste" land van Latijns-Ame rika een tijdbom is. JOHANNESBURG In Zuidafrika is gisteren een wet van kracht geworden die op beperkte basis de ontwikkeling van multi- raciale woonwijken toe laat. Sinds 1950 is rassenscheiding in de huisvesting verankerd in de zogeheten Group Areas Act. De regering karakteri seerde de Free Settlement Areas Act als een mijlpaal. Een oppositiekrant sprak ech ter van „broddelwerk" waar door zich een paar overbe volkte multiraciale gebieden ontwikkelen en in de rest van het land de gescheiden huis vesting onverlet zal blijven Verwacht wordt dat het aantal gemengde woongebieden be perkt blijft tot een handjevol nieuwe huisvestingsprojecten en wijken in de binnensteden. die in weerwil van de uit 1950 stammende wet al illegaal gemengd zijn. De regering heeft inmiddels laten weten dat niet tot de ontwikkeling van geïntegreerd wonen wordt besloten als vanuit de betrok ken wijk nadrukkelijke tegen stand wordt geboden. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China JERUZALEM De Li- kudpartij van premier Shamir, de joodse ortho dox-religieuze partijen en islamitische fundamenta listen zijn als winnaars te voorschijn gekomen uit de gemeenteraadsverkiezin gen, die dinsdag in Israel werden gehouden. De Ar beiderspartij van Shimon Peres, heeft een zware ne derlaag geleden. Ondanks de lage opkomst van 48 procent interpreteerde pre mier Shamir de uitkomst van de verkiezingen als een steun voor zijn beleid om geen dia loog aan te gaan met de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie PLO. De Arbeiderspartij is een groot aantal steden wegge vaagd door de Likud-partij. Alleen in de havenstad Haifa, traditioneel een „rood" bol werk. wist de Arbeiderspartij zijn meerderheid te handha- Overigens is nagenoeg alle lei ders van joodse partijen de schrik om het hart geslagen na de enorme islamitische over winning. De Islamitische Be weging versloeg in meerdere gemeenten de Communistische Partij die van oudsher veel stemmen trok bij de Palestij- nen. In Umm El Fahem, in het noorden van het land werd de zittende communistische bur gemeester een verpletterende nederlaag toegebracht. Groene vlaggen groen is de kleur van de islam wapperden overal in deze stad van meer dan 20.000 zielen en juichende inwoners zorgden voor een enorme verkeersopstopping. Maar leider van de Islamiti sche Beweging sjeik Abdallah Nimer Darwish zei dat zijn partij de Israëlische wetgeving zou respecteren en de joodse staat geen kwaad zou berokke nen, „door woord of door daad". Palestijnse woordvoer ders zeiden dat de Beweging zoveel steun had gekregen door zich in dienst te stellen van de islamitische bevolking. De Beweging heeft scholen ge bouwd en vrijwilligerskampen geleid. CARACAS In de Vene zolaanse hoofdstad Cara cas hebben soldaten gis teravond en vanmorgen vuurgevechten geleverd met plunderaars en bewo ners van sloppenwijken. Eerder werden huizen met traangas beschoten. Het leger probeerde goe deren op te sporen die bij de plunderingsacties van de afgelopen dagen waren gestolen. Het aantal doden zou inmiddels de twee honderd hebben overste gen. Voor Venezuela is sociale on rust een onbekend verschijnsel in tegenstelling tot de buurlan den in Latijns-Amerika. Ter wijl buurlanden zich moei zaam aan dictatuur ontworste len leefde Venezuela in een soort sprookjeswereld, voorna melijk gecreeërd door de olie rijkdom. Venezuela legde ja renlang de saneringsrecepten van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) naast zich neer opdat de Venezolaan „leuke dingen" kon blijven doen. Maar nu, slechts enkele weken na de beëdiging van 's lands nieuwe president, Carlos Andres Perez, ziet de regering Venezuela zich plotseling ge steld tegenover een ware volks woede- Tienduizenden mensen trok ken de afgelopen dagen schreeuwend en plunderend door de hoofdstad Caracas en andere grote Venezolaanse ste den uit protest tegen de bezui nigingen. Om de ergste pijn te verzachten besloot de Venezo 311) De „Pandora" zet koers naar het wrak van de Wenchow jonk en neemt de bemanning, die er goed is afgekomen, aan boord. Taaie Toon drukt Rob hartelijk de hand. „Als jij er niet geweest was." zegt hij... Maar Rob wil van een bedankje niet we ten. „Het was een hachelijk avontuur." zegt hij, „doch het is goed afgelopen." Taaie Toon wil echter toch zijn dankbaa'neid tonen en vervolgt: „Jullie zijn immers op zoek naar die verdwe nen reporter? Ik kan jullie misschien een handje helpen. Laat mij met enkele vertrouwde Chinezen aan boord van de „Pandora" blijven, dan kunnen we samenwerken." Rob overlegt met de meisjes en ze besluiten het aanbod aan te nemen. Taaie Toon vertelt dan wat hij weet; de verdwenen reporter was op het spoor gekomen van een uitgebreide wapensmokkel; de man bevond zich aan boord van de jonk van Lu Ling, die aan het vissen was in de buurt van een stoomschip, waarop de wapens werden overgeladen uit jonken. Hij volgde de jonken in een klein bootje en ontdekte het wapendepot. Mie kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal cn internationaal. Maar. en dat is hel grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad. streek of plaats. Want nieuws maakt weer meer nieuws l'-n dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. Albanese dorpsbewo ners in Koso vo verzame len zich rond een tank van het Joegosla vische leger. BELGRADO De etnische onlusten in Joegoslavië hebben gis teren een tragisch dieptepunt bereikt toen een Servische jonge- Kragujevac in koelen bloede een Albanese vrouw en haar zoon doodschoot. De moord heeft de spanningen tussen Serviërs en Albanezen rond de kwestie Kosovo nog verder doen Volgens de televisie van Belgrado is het de eerste keer dat er mensen zijn vermoord sinds de nationalistische onlusten in Joe goslavië in juli vorig jaar uitbraken. In een spoedzitting van het parlement zei een hoge Joegoslavi sche regeringsfunctionaris gisteren dat de aanhoudende golf van etnische onrust het voortbestaan van Joegoslavië ernstig be dreigt. Het parlement was bijeengeroepen om zich te buigen r de ernstige verslechtering van de veiligheidstoestand na de jongste protesten van etnische Albanezen in de autonome pro vincie Kosovo, en tegendemonstraties van woedende Serviërs in Belgrado en andere delen van Servië. Volgens de Serviërs wil de Albanese bevolking de provincie losmaken uit de Joegoslavi sche federatie en aansluiting zoeken bij Albanië. Verder klagen zij dat de Servische minderheid in Kosovo wordt gediscrimi neerd en getreiterd. In Kosovo, waar sinds maandag al de noodtoestand gold, is giste ren de avondklok ingesteld. Op de belangrijkste wegen patrouil leerden tanks en legereenheden. Bij de hoofdstad Pristina con troleerden politie-agenten en militairen het verkeer, terwijl ge vechtsvliegtuigen van de luchtmacht regelmatig over de stad scheerden. In verschillende steden van Kosovo werd nog steeds

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5