Oud Ade protesteert tegen bouwplannen Solo-actie progressieven is dolksteek in de rug Woningen in Leimuiden alleen voor ingezetenen NAAL Leiderdorp wil markt bij Winkelhof toch doorzetten POLITIEKE MEERDERHEID VERWERPT BEZWAREN CDA Leiderdorp over Europa CDA EN VVD ZOETERWOUDE: all >dagpuzzel LEIDEN OMGEVING EeidóaQowuvnt DONDERDAG 2 MAART 1989 PAGINA 14 LEIDERDORP Wij hebben begrip voor de grieven van de winkeliers in het winkelcen trum Winkelhof. Zij voelen zich benadeeld voelen door de marktkooplieden op het plein voor Winkelhof. Maar een standplaatsvergunning kan op economische motieven niet ge weigerd worden. Volgens de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) kan dat wel als de openbare orde in het ge ding is. Dat standpunt werd gister avond verkondigd door burge meester A. Bruggeman van Leiderdorp tijdens een zitting van de commissie van beroep en bezwaarschriften. De win keliers van Winkelhof, met name die dagelijkse levensbe hoeften verkopen, zien hun broodwinning in gevaar ko men. Voorzitter P. van Leeu wen van de Stichting Winkel hof, waarin de winkeliers zich hebben verenigd betoogde dat de winkeliers en eigenaar Na tionale Nederlanden jaarlijks zo'n 250.000 gulden uitgeven om Winkelhof te promoten. Van Leeuwen voorspelde een achteruitgang van het centrum waar volgens hem de Leider- dorpse consument ook niet meer is gediend. Voor de win keliers is er nog een kleine opening om de zaak te winnen wanneer het argument van commissielid Meijer wordt ovegenomen, dat het karakter van het plein voor Winkelhof door de marktkramen geweld wordt aangedaan. Het antwoord van Bruggeman, dat de jaarlijkse geraniummarkt ook niet op bezwaren stuit, bevredigde haar niet. „Het gaat nu om een vaste invulling van dit unieke plein in Leiderdorp, dat met nadruk op het aspect welstand getoetst moet worden", aldus mevrouw Meijer. De winke liers van Winkelhof laten het er overigens niet bij zitten. Van Leeuwen kondigde aan. bij een negatief advies van de commissie bij de Raad van State in beroep te zullen gaan. Aanpak van polderwegen ALKEMADE Vier plattelandswegen in het oude glastuinbouwge bied van Roelofarends- veen worden opgeknapt voor een bedrag van ruim zes ton. Het gaat hierbij om de Groene- woudsekade, de Zuid hoek, de Noordkade en de Galgekade. Deze pol derwegen kunnen wor den opgeknapt met ze ventig procent rijkssub sidie in het kader van het tuinbouwrecon- structieplan. Expositie jubileum Kameleon ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse vereni ging voor amateur-beeldende kunstenaars De Kamejeon bestaat 15 jaar. Dat derde lustrum wordt gevierd met een expositie in het vereni gingsgebouw aan de Van Alkemadestraat/Van Swietenstraat. De expositie, bestaande uit ei gen werken van de leden, is zowel zaterdag 4 maart als zondag 5 maart van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Mevrouw Graniewski, wet houder van cultuur, zal zaterdag om 11.00 uur de opening verrichten. De Kameleon biedt haar leden, er staan 37 dames en heren geregi streerd in de boeken van secretaris Van Doorn, al gedurende 15 jaar de gelegenheid om zich, met anderen en onder deskundige lei ding, te bekwamen in de teken- en schilder kunst. De meeste van de voorkomende tech nieken worden daarbij gebezigd. Regelmatig worden professionele kunstenaars bereid ge vonden om cursussen te leiden. Geen geld voor „De vier meiden" LEIMUIDEN Het provinciaal bestuur heeft alsnog de subsidie voor het kunstwerk 'De vier meiden' afgewe zen. In eerste instantie hadden burgemeester en wet houders bekend gemaakt dat hen 8000 gulden door Ge deputeerde Staten was toegewezen. Doordat de Kulture- le Raad een negatief advies uitbracht over het algeheel oeuvre van de maakster van het betreffende kunstwerk, komen de extra gelden voor Leimuiden alsnog te ver vallen. Wethouder Van Puffelen (Leimuiden 2000) was zeer verbaasd over het negatieve advies. Zij vertelde gisteravond de leden van de commissie Welzijn dat het college in bespreking was met de kunstenares, op het moment dat zij ander werk exposeerde in Alphen. „Deze gemeente ontving hier toen wel geld voor", aldus Van Puffelen. Het college blijkt op grond van deze re den een bezwaarschrift in te gaan dienen. Het begrijpt niet dat het provinciaal bestuur enerzijds subsidie kan verstrekken aan een gemeente die werk exposeert uit een oeuvre, dat anderzijds bij een andere gemeente af gekeurd wordt. Destijds kon het kunstwerk 'De vier meiden' in Leimuiden komen via een particuliere gift. OUD ADE Veel inwo ners van Oud Ade zijn te gen plannen om nieuwe huizen te bouwen ten westen van de Dick Tho- maszstraat. Dat bleek tij dens de vergadering van de raadscommisie finan ciën gisteravond en ruim telijke ordening de avond ervoor. Die vergaderingen werden voor een groot deel besteed aan proble men in en rond Oud Ade. Zo verwierp de raadscom missie ruimtelijke orde ning een bezwaarschrift tegen de vergroting van een steiger in het Venne- meer. Een politieke meer derheid verklaarde de be zwaren tegen de bouw plannen ongegrond. Wel oordeelde men positief over een voorstel voor bo demonderzoek van de be wuste bouwlokatie. In een besloten zitting na af loop van de openbare bijeen komst stelden de commissiele den een advies op voor het college. Hierin stond dat tege moet moet worden gekomen aan de wens van de Oud Ade- se Dorpsraad met betrekking tot voldoende speelgelegen- heid of een (eventueel tijde- Het 'lege dient „zorgvuldig" te zijn bij de inrichting van parkeergele genheid en groenvoorzienin gen. Overigens wordt in de nieuwbouwwijk van Oud Ade voldaan aan de norm van 1,3 parkeerplaatsen per woning. De raadscommissies gaven hun fiat aan een voorstel om een krediet van 12.500 gulden beschikbaar te stellen ter voorbereiding van het bouw rijp maken van de bouwloka tie. Tot slot spraken de com missieleden zich positief uit over de bouw van een woon huis nabij Leidseweg 30 b er. over het oprichten van een landbouwmechanisatiebedrijf in het beschermde weidege bied nabij Leidseweg 32. Met dit laatste bouwplan voor de heer H. van der Poel hadden vooral de niet-agrariërs in de commissie ruimtelijke orde ning grote moeite. Aangezien het provinciebestuur nog lang niet overstag is, zal de even tuele realisering van dit bouw plan in beschermd natuurge bied nog heel wat voet in de aarde hebben. Steig< er De bewoner van Leidseweg 34 in Oud Ade, de heer Meyborg, maakte via zijn advokate be zwaar tegen de vergroting van een steiger in het naburige Vennemeer. De heer Meyborg, voormalig bestuurslid van tersportvereniging Venne meer, vreest dat hij straks al leen nog bij zijn eigen steiger kan komen via boten vai dere leden van de watersport vereniging, die aan de te zijner tijd vergrote steiger zijn j gemeerd. De raadsvrouw voorts: „Hoe meer boten in he Vennemeer aangemeerd lig gen, hoe drukker het op he water wordt. Deze extra druk te maakt dat het voor mijn cliënt minder aangenaam wordt om aan het Vennemeer te recreëeren". Namens de watersportvereni ging liet penningmeester Dek ker weten dat de te vernieu wen steiger via een gesloten damwand tevens moet dienen als golfbreker. Hierdoor ko men andere schepen beter in de luwte te liggen. De heer Dekker bestreed de stelling van Meyborg als zou de drukte op het water van het Venne meer ononverkomelijk wor den. De raadscommissie ver wierp uiteindelijk in besloten zitting het bezwaarschrift van Meyborg. Dirk Thomaszstraat Mede namens vier bewoneners van de Dirk Thomaszstraat kwam de heer S.A. Olijerhoek op voor de kinderen uit zijn straat. Olijerhoek zei te vrezen dat deze kinderen straks op de openbare weg of op een druk parkeerterrein moeten spelen Het rustieke dorp Oud Ade, waar bouwplannen de gemoederen in beweging hebben gebracht. als de nieuwbouw van Oud Ade verder in westelijke rich ting gaat. W. van der Hulst voerde gisteravond het woord namens de bewoners van de tien laatstgebouwde huizen in het Oud Adese nieuwbouw- wijkje. Ook hij zei betere bouwlokaties te kennen dan de nu voorgestelde. Mede na mens 25 bewoners van Oud Ade lichtte mevrouw M. Berg- shoeff-Pennings een bezwaar schrift toe. Ook zij noemde de „lokatie Van der Meer" een geschiktere plaats voor wo ningbouw dan Oud Ade-west. Namens de Dorpsraad van Oud Ade voerde voorzitter D. van der Hulst het woord. Hij benadrukte dat er in Oud Ade regelmatig kleine aantallen huizen moeten worden ge bouwd ter voorkoming van een verdere vergrijzing van het dorp. Hij wees op de nood zaak van meer groenvoorzie ningen, speelterreintjes en parkeerplaatsen in de nieuw bouwwijk. De Dorpsraad had liever gezien dat nieuwe hui zen worden gebouwd op een meer centraal gelegen lokatie. Wethouder Nugteren maakte vervolgens duideljk dat de „lo katie Van der Meer" het FOTO: WIM VAN NOORT centrum van Oud Ade veel onderhandelingstijd zal vergen en daarom pas op lange ter mijn mogelijkheden voor wo ningbouw zal geven. De felste bezwaarschriften te gen de woningbouw in Oud Ade-west kwamen van zeven bewoners van de Dirk Tho maszstraat en de Vrouw Ven- neweg onder aanvoering van de heren H. Bergshoeff en J.A.M. Remmerswaal. Zij kon digen aan alle mogelijke pro cedures te zullen aanspannen teneinde hun bezwaren de no dige kracht te geven. Fancy Fair Ter afsluiting van de actie "Inrichting Kerkelijk cen trum Poelpolder", wordt er morgen en zaterdag een Fan cy Fair gehouden in het win kelcentrum de Poelmarkt in Lisse. Naast een loterij en het Rad van Avontuur be staat er gelegenheid tot sjoe len, grabbelen, het raadspel, en ballen gooien. De Fancy Fair is morgen open van 19.00 tot 21.00 uur en op za terdag van 09.00 tot 15.00 Wereldgebedsdag Verschillende kerkgenoot schappen in Leidschendam vieren morgen gezamenlijk Wereldgebedsdag. De gebeds dag wordt dit jaar voor de zestigste maal gevierd. De li turgie met het thema „Heer, leer ons bidden" is dit jaar samengesteld door Bur maan- se christen-vrouwen. De aan vangstijden zijn als volgt: in de seniorencentra Marien - park en Schoorwijck om 10.30 uur. In het dienstencen trum Duivenvoorde om 16.00 uur; in de Hulp- en Heil kerk 19.00 uur en in de Petrus- en Pauluskerk en Sint Laurenti- uskerk (Stompwijk) om 19.30 uur. Liturgieboekje krijgbaar op de plaats 1 zijn ver- Ladiesnight Jongerencentrum Het Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswouae houdt mor genavond een Ladiesnight. Zes meiden hebben bij de VPRO de D.J.-cursus ge volgd en vertonen van 21.00 tot 02.30 uur hun kunnen. Werf De Historische Vereniging voor Alphen aan den Rijn en omstreken houdt van 3 maart tot 1 september een tentoonstelling over de werf en de motoren fabriek „De Vooruitgang" en „De Indus trie", voorheen de firma D. FOTO: PR en Joh. Boot. De tentoonstel ling wordt gehouden in het pand Rijnkade 11. Er zijn te keningen, foto's, scheepsmo dellen, boeken en gereed schappen die een beeld geven van de destijds voor Alphen bekende industrie. De ope ning wordt op vrijdag 3 maart om 16.00 uur verricht door C.P. Huurman, de con servator van het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. De tentoonstel ling is van maandag tot en met zaterdag te bezichtigen van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdagavond tot 21.00 uur. Concert De docenten van de Gemeen telijke Muziekschool in Kat wijk houden morgenavond hun tweejaarlijkse concert in de Dorpskerk. Er worden on der meer werken van Schu mann, Grieg, Debussy en Dvorak ten gehore gebracht. Het concert begint om 20.15 uur. Leerlingen van de mu ziekschool, CJP/Pas 65+- houders, leden van K&O en jongeren tot en met 16 jaar kunnen voor2,50 naar bin nen. Andere belangstellen den betalen 5,00. Munten streken houdt op zaterdag de jaarlijkse open muntendag in gebouw het Trefpunt, Schoolstraat 11 in Lisse. Er is een kleine gevarieerde ten toonstelling, bijeengebracht door de leden van de Numis matische Kring. Zo is er on der andere een vitrine met muntgewichten en alles wat daarmee verbonden is. Tus sen tien en twaalf uur is er een gratis taxatie terwijl om twee uur een demonstratie- veiling plaatsvindt. De zaal is open tussen tien en vijf uur 's middags. De toegang is gratis. Ivy Green De polderrockformatie Ivy Green treedt zaterdagavond op in jongerencentrum het Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerwoude. Aanvang 21.00 uur, entree 10leden betalen 7,50 Marijke Boon Zangeres/dichteres Marijke Boon treedt zaterdagavond op in Muzenhof Leiderdorp. Zij brengt haar nieuwe pro gramma „Een Jurk met ro zen Marijke Boon is gespe cialiseerd in het hedendaagse levenslied, met een humoris tische ondertoon. Met smar telijk plezier bezingt zij treu rige gebeurtenissen, zichzelf hartverscheurend op een ac cordeon begeleidend. Aanvang kwart over acht, entree17,50CJP/65+ 15 LEIDERDORP De Leider- dorpse afdeling van het CDA houdt vanavond een verkie zingsbijeenkomst over het Eu ropese Parlement. Maxime Verhagen, die kandidaat staat op de Europese CDA-li'st, houdt een spreekbeurt. Verha gen is thans beleidsmedewer ker van de CDA-Tweede Ka merfractie voor Europese za ken, ontwikkelingssamenwer king en handelspolitiek. Ver hagen is ook bekend als voor zitter van de CDA-gemeente- raadsfractie in Oegstgeest. De bijeenkomst wordt gehouden in de Menswordingkerk aan de Gallaslaan en begint om 20.30 uur. ZOETERWOUDE Het CDA en de VVD zijn ont stemd over de solo-actie van Progressief Zoeter- woude over de gemeente lijke herindeling. De pro gressieven hebben, nadat burgemeester Houdijk on langs het Zoeterwoudse standpunt naar voren bracht tijdens een hoorzit ting in Alphen, hun eigen zienswijze ter kennis ge bracht van de vaste Ka mercommissie voor bin nenlandse zaken. PZ meent dat Houdijk in on voldoende mate het stand punt van de progressieven heeft verwoord. CDA- fractievoorzitter R. Hoge- nelst noemt de actie van PZ een dolksteek in de rug van de gemeenteraad. Ook VVD-voorman P. Mulder wijst de actie van PZ volstrekt van de hand. „Dit doet afbreuk aan alle pogingen om Stompwijk op verantwoorde gronden bij Zoeterwoude te voe- R. Hogenelst (CDA): „Ik had meer visie verwacht van de progressieven". gen" aldus de liberale zegsman. De progressieven melden in hun brief aan de kamercom missie dat zij de gehele streek- gewijze gemeentelijke herin deling afwijzen. „Indien de zelfstandigheid van Zoeter woude wegens een noodzake lijk geachte schaalvergroting in het geding is, slechts dan is PZ bereid een samengaan met het buurtschap Stompwijk te overwegen. Daarbij onder het uitdrukkelijke voorbehoud dat dit samengaan steunt op de wens van de Stompwijkse be volking" zo stellen de progres sieven. in een dergelijke situa tie is de Stompwijkse bevol king van harte welkom. Overeenkomstig de volksaard van Zoeterwoude en Stomp wijk is het beter gezamenlijk de armen uit de mouwen te steken dan bestuurlijk te gaan bekvechten, aldus een passage uit de brief. CDA en VVD vinden de aktie van PZ echter uiterst merk waardig. Hogenelst van het CDA: „Ik had meer visie ver wacht van PZ. Wij hebben al tijd gedacht dat zij het belang van Zoeterwoude voor ogen hadden. In de discussie over de herindeling moet je als Zoe terwoude natuurlijk wel als een éénheid naar buiten tre den. Deze solistische actie valt ons zwaar tegen. Het is ook niet eerlijk. PZ neigt naar het negatieve". De heer Mulder (VVD) stelt dat een grote groene buffer te gen de oprukkende verstede lijking van Leiden en Zoeter- meer noodzakelijk is. „Dat Leidschendam door het verlies van Stompwijk een financiële veer moet laten is persé niet juist. De bouw van Leizo en de komst van het Europees Oc trooi Bureau leveren voldoen de op voor die gemeente" al dus Mulder. W. Ooijendijk, fractievoorzit ter van Progressief Zoeter woude is niet onder de indruk van de reakties van CDA en VVD. „Ik vind het zelfs een onbegrijpelijke reactie. Wat Houdijk in Alphen ging zeg gen was bij ons niet bekend. Nu kwam het over alsof de ge hele raad één standpunt heeft en dat is niet zo. Natuurlijk is het vreemd als een partij af zonderlijk reageert. Als de burgemeester zorgvuldiger was geweest dan was onze ac tie nodig geweest. Dat onze ac tie wordt gezien als een dolk steek in de rug van de raad slaat nergens op. CDA en VVD zijn juist zelf afgeweken van hun standpunt. Kijk de partijprogramma's er maar op na", aldus Ooijendijk. LEIMUIDEN Inwoners van Leimuiden die een zo genaamde 50+-woning willen kopen aan de Sluis- kolk, moeten de intentie hebben hun oude huis te gen taxatiewaarde aan mede-dorpsgenoten te verkopen. Zijn zij hiertoe niet bereid en willen zij toch in aanmerking ko men voor het speciale type woning, dan kan hen zelfs een boete van 12.000 kosten. Gisteravond in de commissie Welzijn hoopte wethouder B. van Puffelen (Leimuiden 2000) het huidige woninghezit van de gemeente via een aan tal maatregelen zoveel moge lijk te behouden voor de eigen bewoners. Zelfs als het blijkt te gaan om slechts vier wonin gen. Zij vertelde dat het colle ge kandidaat-kopers vijftig punten voor de woninglijst zou onthouden als zij niet de be reidheid willen tonen hun oude woning in eerste instan tie aan Leimuidenaren te koop aan te bieden. Doen zij dit wel, maar blijkt in de praktijk dat mensen buiten de gemeente toch voorrang hebben gehad, dan komen de potentiële ko pers voor de 50+-huizen niet in aanmerking voor de huidige lucratieve grondprijs. „Stel voor hen een financieel nadeel van 12.000", rekende de >yet- houder de commissie voor. Het college wil deze boete niet berekenen als binnen vier maanden zich geen serieus kandidaat vanuit Leimuiden voor de vrijgekomen woning heeft gemeld. Alleen de heer Van Ekelenburg (VVD) was het niet eens met de voorstel len van burgemeester en wet houders. „Ik wil nog verder gaan. Er is op het ogenblik ge noeg interesse naar die 50+- huizen. Wil men daadwerke lijk naar dit type woning kun nen doorstromen, dan kan dit alleen maar bij de verkoop van de oude woning aan ie mand uit onze gemeente. Ge beurt dit niet, dan ook geen 50+-huis", stelde de VVD'er. De heer Klein (CDA) hoopte dat in de praktijk daadwerke lijk vijftig plussers in de wo ningen zouaen terecht komen en geen zeventig-plussers. „Met alle respect voor deze laatste leeftijdscategorie, maar daar worden al ander soort huizen voor gebouwd", vond de CDA'er. De commissieleden konden zich wel vinden in zijn mening en besloten dat een echtpaar maximaal vijftig punten toegekend kan worden op grond van hun leeftijd. Li chamelijk gehandicapten zou den voorrang krijgen op het moment dat een aantal kandi daten voor het type woningen een gelijke puntenscore had den. Visgoelasj met venkelsalade en aardappelpuree t weekleuren vla Een verrukkelijke combina tie met vis. Het wordt alle maal nog lekkerder als u door de goelasj op het laatst nog wat room of zure room mengt, maar dan wordt het wel wat minder 'light'... De benodigdheden voor twee personen zijn: 300 g gefileer de vis (wijting, schelvis, schol), zout, peper, 1 lepel ci troensap, 1 ui, halve papri ka, 25 g ontbijtspek in dun ne plakjes, 25 g margarine, 8 g bloem, blikje gepelde to maten, oregano, tijm, roze marijn, ketjap; 1 venkelknol, 1 tomaat, stukje paprika, half bosje radijs, 1 lepel azijn, 1 lepel yoghurt, zout, peper, suiker, 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmus kaat, peterselie; 0,5 liter melk, 25 g custard,. 30 g suiker, 10 g cacao, 7 g suiker. Knip de afgespoelde vis in stukken, bestrooi deze met zout en peper en druppel er ci troensap op. Zet een mengsel van kleingesneden ui, paprika en spek klaar. Dep de stukken vis droog met keukenpapier en bak ze lichtbruin en gaar in de margarine. Schep de vis op een bord en bak al omschep pende het uimengsel twee mi nuten in het overgebleven vet. Roer er bloem, tomaten met sap en kruiden door en laat de massa vijf minuten sudderen. Verdun de saus desgewenst met water, maak haar op smaak af met zout, peper en ketjap en warm er de vis in op. Snijd de van harde en lelijke delen ontdane venkel in dun ne repen. Dompel de tomaat in kokend water, ontvel haar en snijd, haar in partjes. Snijd de afgespoelde paprika klein. Schaaf de radijsjes in plakjes. Meng de groenten met een sausje van azijn, yoghurt, zout, peper, suiker en kleingesne den ui. Zet de helft van de melk op. Maak een papje van custard, de eerste portie suiker en wei nig koude melk en schenk er al roerende wat hete melk bij. Doe de massa in de pan en laat de vla, onder voortdurend roe ren, een minuut koken. Voeg, op twee lepels na, de koude melk toe. Meng de tweede por tie suiker, cacao en een lepel melk en roer er de helft van de vla door. Roer de tweede lepel melk door de overgeble ven vla. Laat de vlaas afkoe len en schenk ze tegelijk en even snel in de schaal(tjes). JEANNE gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikll- Oe Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bi) ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-896309; 071- 897762; 033-620244 (dit laatste num- schap; 9 paardeslee; 11 inzet bi) een spel; 12 dieregeluid; 13 vaar tuig; 15 Engels biersoort; 16 Inwo ner van Florence; 19 dwarshout aan een mast; 20 ofschoon; 21 kwaadspreker; 26 zangstem; 27 Verticaal: 1 titel; 2 bevroren water; 3 vocht in vruchten; 4 hoofddeksel; 5 oosterlengte (afk.); 6 harde delf- onophoudelijk prater; 29 ringvor mig handvat; 30 vermogend; 32 walkant; 33 tegenwoordig. zt :>ifM oe 'joo 62 'ibibj s2 :>iib fZ :<j9a8 ez :w|e zz :sbabi iz :jbu j zi :se»e gi Usjox h :||iq zi i :siod e :s||jö i :|bbjuoz|joh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14