Meloenen telen op substraat niet de enig juiste methode Klacht over verzekeraar krijgt te weinig aandacht IN EN OM DE KflSy HÜTStt. Wanneer geen aanslag inkomstenbelasting Grieken werpen zich op aubergine-export ■RAADi LANDEN TUINBOUW ficidócSoutmit CONSUMENTENBOND: DEN HAAG Geschil len op het gebied van schadeverzekeringen worden niet gelijkwaar dig beslecht. Bij behande ling van klachten over een verzekeraar staat het belang van de verzeke raar voorop, niet dat van de klagende consument. Dat concludeert de Consu mentenbond uit een onder zoek van de Swoka, de stich ting die consumentenaangele genheden wetenschappelijk onderzoekt. Mede naar aanlei ding van dit onderzoek wil de Consumentenbond samen met het Verbond van Verzeke raars en het ministerie van economische zaken overleg gen over een betere regeling. De Swoka heeft het onder zoek gedaan in opdracht van het ministerie, onder meer naar aanleiding van klachten van de Consumentenbond. De bond heeft er steeds op gewe zen dat de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbe drijf vooral de taak heeft erop toe te zien dat verzekeraars de goede naam van de be drijfstak niet schaden. Deze Raad doet geen bindende uit spraken over hoe de polis voorwaarden moeten worden uitgelegd of over toekenning van een schadevergoeding. Al jaren dringt de bond aan op rechtvaardige behandeling van klachten. De verzeke raars zeggen steeds dat er niets verbeterd hoeft te wor den. En daarop zegt de bond weer dat elke bedrijfstak die zichzelf hoog acht een consu- mentvriendelijke klachtenre geling heeft. De Raad van Toezicht behan delt jaarlijks 2.000 klachten over schadeverzekeringen. De consumentenbond vindt dit getal hoog want zij schrijft er bij dat de verzekeraars zelf zo weinig mogelijk bekendheid geven aan het bestaan van de Raad. De verzekeraars heb ben wel meer publiciteit rondom de Raad beloofd maar zijn die beloftes, volgens de bond nooit nagekomen. Duur handpompje is geld waard Een duur handpompje op de fiets is zijn geld waard. Het bedieningsgemak van duurde re fietspompen is aanzienlijk glutei dan dat van de goedko pere en ze zijn bovendien veel steviger, aldus een test van de Fietsersbond ENFB in zijn blad de Vogelvrije Fietser. In totaal werden negen pom pen getest. Met elke pomp werd een band van 22 mm opgepompt in 70 slagen. Ver volgens werd de bandenspan ning gemeten. Daarna werd getest hoeveel slagen nodig zijn om een band op een span- De van 5,5 bar te brengen, pompen Zéfal HPX2 35,75), de Zéfal HPX4 (ƒ35,75) (beide identiek op luchtinhoud na), de Zéfal HP 27.75), de REG 34,75) en de Z Select 6 47,-) komen er qua bedieningsgemak het best van af. Wie tot de aanschaf overgaat, doet er volgens de ENFB goed er een slot bij te kopen. Met zo n slot wordt de pomp aan het frame vastgemaakt. Voor wie niets van fietspomp- jes wil weten wordt nog ver meld dat er capsules in de handel zijn waarin voor twee banden lucht zit. De prijs is ƒ18.-. Bij een leeg band is het oppompen met een goedkoop handpompje een inspannend karwei. Deze weken zijn vele landgenoten en zij die in fiscaal opzicht als soortgelijken worden bejegend, (weer) „verblijd" met een fleurig schrijven namens" de inspecteur der directe belastingen. Anders gezegd, de jaarlijkse fiscale doopceel dient weer te worden ge licht. Niet iedere inkomensgenieter wordt overigens met dit ver schijnsel geconfronteerd. In deze bijdrage in het kort een uiteen zetting, wanneer men als belastingplichtige van de inkomsten belastingaanslag blijft verschoond. De fiscus hanteert jaarlijks een zogeheten aanslaggrens, waarbo ven een belastingplichtige wordt vereerd met de ontvangst van een aanslag inkomstenbelasting. Deze grens bedraagt over 1988 59.000,-. Iemand in loondienst met een inkomen beneden 59.000,- is doorgaans de ingehouden loonbelasting eindheffing. Dus géén aanslag inkomstenbelasting. Wel kan men om een aanslag worden verzocht, indien om bepaalde redenen (b.v. bui tengewone lasten, persoonlijke verplichtingen) teruggaaf van loonbelasting en/of premies aow/aww kan worden verwacht. Wanneer is in 1988 de loonbelasting eindheffing? De fiscus hanteert een aantal criteria, waarbij de ingehouden loonbelasting eindheffing is en dus géén aanslag inkomstenbe lasting over 1988 wordt opgelegd. De geldende vereisten zijn samengevat: het belastbaar inkomen mag niet meer dan 59.000,- bedragen: het totaal van het aan inhouding van loonbelasting onderwor pen inkomen bedraagt maximaal ƒ59.000,-; het totaal van de overige inkomensbestanddelen (zoals bijv. winst uit bedrijf, opbrengst uit onroerend goéd), vermeerderd met eventueel terugontvangen premies volksverzekeringen en verminderd met genoten rente/en/of dividendvrijsteljing, be draagt niet meer dan netto 1.000,-; gedurende niét langer dan één maand werkzaam in meer dan één dienstbetrekking; géén sprake is van zogeheten periodieke vermindering van loonbelasting; géén voorlopige teruggaaf voetoverheveling is verleend; niet langer dan één maand ten onrechte de alleenverdiener- toeslag is genoten, tenzij het inkomen van de partner niet meer dan 1000,- heeft bedragen. Op deze hoofdcriteria, waarbij, zoals gezegd, doorgaans géén aanslag inkomstenbelasting wordt opgelegd, bestaan, zoals op elke regel uitzonderingen. Zo vormt bijvoorbeeld een door tussenkomst van de werkgever ontvangen sociale verzekeringsuitkering géén ioon uit een twee de dienstbetrekking. Ook uitkeringen van meerdere instanties (bijv. pensioen en aow), waarvan het totaal aan loonbelasting door één inhoudingsplichtige wordt ingehouden, blijven uitge zonderd van de aanslag inkomstenbelasting (uiteraard tot het de genoemde aanslaggrens). Twee - verdieners Wanneer beide partners inkomsten uit (vroegere)dienstbetrek- king genieten, wordt per partner afzonderlijk bepaald of van zijn of haar inkomen de loonbelasting eindheffing is. De gehuwde man en vrouw zijn eveneens zelfstandig premie plichtig ten aanzien van de volksverzekeringen. Een eventueel verplichte premieaanslag geldt voor ieder der partners afzon derlijk. Indien ingevolge de genoemde voorwaarden de ingehouden loonbelasting eindheffing is, maar desondanks toch een aangif tebiljet inkomstenbelasting is ontvangen, dan is men verplicht aangifte te doen. Doordat feitelijk géén sprake is van inkom stenbelastingplicht, zal de inspecteur de aangifte doorgaans af doen door middel van een zogeheten „nihil"-aanslag. J. RAKERS In een serie van drie ar tikelen behandelt de heer L.G. Nederpel, ge pensioneerd ambtenaar bij de Rijks Tuinbouw- vóorlichting, in deze ru briek de nieuwste ont wikkelingen in de teelt van meloenen. Van daag het eerste. Goede vraag naar prei Het tot op heden uitzon derlijk zachte winterweer is er de oorzaak van, dat de belangstelling van de consument in binnen- en buitenland voor de win tergroenten over het al gemeen maar matig is. Dat levert voor de meeste gewassen ook matige prij zen op. In het hele win- tersortiment is prei een vollegrondsgroente die zich dit seizoen redelijk staande heeft weten te houden. Hierin is een be langrijke bijdrage gele verd door de goede bui tenlandse vraag naar prei. Het is een groentesoort waar van gezegd kan worden dat de export de laatste jaren dui delijk is toegenomen. Tot half februari werd er 20 procent meer geëxporteerd dan vorig seizoen. In vergelijking met het seizoen '86/'87 laat de ex port zelfs een groei zien van 40 procent. Zoals voor veel produkten geldt, is West- Duitsland de belangrijkste- af? nemer. Het was echter niet dé markt waar de export hét. sterkst groeide. Dit was wel het geval met de export naar Frankrijk, Zweden en Italië.- De toegenomen export naar Italië lijkt veroorzaakt door de ongekende droogte waar dit land op het ogenblik mëe te maken heeft. De groei in de afzetmogelijk heden van prei is waarschijn lijk de telers ook niet ontgaan. De aanvoer is namelijk tot half februari met 9 procent toegenomen. De druk op de gemiddelde prijs is wel groter geworden, want deze kwam uit op ongeveer 70 cent per kilo tegen ruim 80 cent in béi de voorgaande seizoenen. De •gemiddelde prijs is vooral om laag getrokken door de lagere prijzen in de periode voor de. jaarwisseling. Na de jaarwis seling steeg de prijs boven de prijs van vorig seizoen. Een. vergelijking met het seizoen '86/'87 gaat niet goed op, toen stegen de prijzen in een re- kord tempo na de jaarwisse ling naar ƒ2,80 per kilo. Dit werd toen veroorzaakt door de strenge winter, die een groot deel van de oogst voor tijdig vernietigde. CONSUMENTENINFORMATIE Het verbruik van aubergines in de Noordeuropese landen neemt nog steeds toe. Dit is er de oorzaak van dat de Grieken willen proberen om ook een graantje op deze markt mee te gaan pikken. Griekenland staat wat de produktie van auber gines betreft op de derde plaats. Koploper binnen de EG is Italië met een produktie van 295.000 ton gevolgd door 115.000 ton. Wat het verbruik van aubergines betreft is Griekenland nummer een met een verbruik van bijna 8 kilo per persoon. Italië is goed voor 5 kilo per persoon per jaar en Spanje komt aan 2,7 kilo. Een vergelijking met het verbruik in Noord-Eu ropa laat zien dat er enorme verschillen bestaan. Zo ligt het verbruik in Engeland op 0,1 kilo per persoon per jaar, in West-Duitsland op 0,2 kilo en in Nederland op 0,4 kilo per persoon. Een stofzuiger met hulpstukken die in het apparaat kunnen worden opgeborgen Aan de top De roos en de Fi'gus geven hun plaats niet op. Ze staan nog steeds aan de top van de „hitparade" op sierteeltgebied. Ze worden op de voet gevolgd door respectievelijk de chrysant, de anjer, de Dracaena en de Azalea. Op de vraag welke plan ten het langst bloeien kreeg het Bloemenbureau Holland ten antwoord: de Christusdoorn. Tweede werd de Grootbloemige Begonia, derde de Abutilon. Net als in de sportwereld werden de planten op het erepodium geplaatst. MELOENEN, EEN TYPISCH WESTLANDSE CULTUUR (1) Belgische tomatenexport in "BS sterk toegenomen De zuiderburen zitten niet stil wat betreft de export van tomaten. Over de eerste acht maanden van vorig jaar liet deze export een groei zien van ruim 16 Srocent in vergelijking met et voorgaande jaar. Deze groei zorgde ervoor dat de Belgische export van tomaten, omgerekend naar jaarbasis, voor het eerst de grens van 100.000 ton passeerde. De ex port hield gelijke tred met de groei in de aanvoer. Deze aanvoer is inmiddels de 200.000 ton gepasseerd. Voor België is het in tegenstelling tot Nederland vooral de Fran se markt waar de meeste to maten afgezet worden. Van de totale export gaat er onge veer tweederde naar Frank rijk. Wat wel opviel was de groei in de export naar West- Duitsland. Deze overtrof met een groei van 23 procent dui delijk de groei van die naar Frankrijk. De groei naar Frankrijk kwam op 10 pro Stofzuiger moet stof ook vasthouden Voor mensen die allergisch zijn voor huisstof is een goede stofzuiger veel waard. Het ap paraat moet niet alleen alle stof opzuigen, maar ook vast houden. Enkele stofzuigers blijken daartoe in staat, aldus een onderzoek van de Consu mentenbond in de gids van Volgens de Consumentenbond heeft één op de tien Neder landers een aandoening aan de luchtwegen. Die mensen zijn daardoor overgevoelig voor stof of liever gezegd voor de uitwerpselen van de huis stofmijt. Een gladde vloerbe dekking is dan zonder meer aan te raden. Een goede stof zuiger is een tweede voor waarde om de stof zo veel mogelijk uit te bannen. Zelf stofzuigen is niet aan te raden voor een allergiepatiënt. Het zuigen brengt lucht en daar mee ook stof in beweging. Daarbij komt nog de stof die de stofzuiger weer verlaat, in de meeste gevallen via de achterkant. De uitstoot van stof verschilt per apparaat. Meer dan de helft van de stof- zuigers heeft een textiele stof- zak om de papieren zak of fil ters voor de uitblaasopenin- gen om dat stof tegen te hou den. Sommige hebben beide en andere hebben een elek trostatisch filter dat kleine stofdeeltjes aantrekt. Dat is het geval bij de apparaten van Miele, Panasonic MC E91N en MC92N en Philips. In de test worden de apparaten met el kaar vergeleken. Voor aller giepatiënten beveelt de Con- sumentebond aan: de Electro- lux Z 441, Miele S 248i, S 230i en S 270i en de Philips HR6560 en HR6500/A Bij de test worden verder de prijs, duurzaamheid, veilig heid, geluid en gebruiksge mak van de stofzuigers met elkaar vergeleken. Tien apparaten doorstaan de test „goed". De goedkoopste daarvan is de Philips HR 6500/A met een prijs van ƒ280,-. De teelt van meloenen behoort tot een van de oudste en bekendste teel ten van Westlands „groententuin". Namen als Noir des Carmes en Carbonkel leven daarbij nog steeds in de herinne ring voort, maar de Sui kermeloen en de West- landse Net wisten zich (zij het op bescheiden schaal) al meer dan 70 jaar te handhaven. Een tiental jaren later ook de Ananasmeloen. De laatste ja ren staan vooral de uit Israël afkomstige Ogenmeloenen in de belangstelling, Haon en Hemed, en de eveneens uit Is raël afkomstige Galia. Toch heeft de teelt nooit die om vang bereikt als die van de komkommer, tomaat, paprika of zelfs aubergine. Oorzaken hiervan waren voornamelijk gelegen in de invoer uit zui delijke landen en de soms nogal teleurstellende teeltre sultaten (te weinig vruchten per m2). Bovendien wordt het gewas door diverse kwalen belaagd. Wanneer men de teelt, vooral wat de produktie betreft, wat meer zekerheid zou kunnen •meegeven, dan biedt deze ze ker nog perspectief. Boven dien zou daarmee ook de „groententeelt" haar be staansrecht kunnen blijven behouden. Het grote probleem waarvoor de hete-lucht en koude tuinder zich thans ge steld ziet, is namelijk hoe men in de zomermaanden, wan neer een „groententeelt" on der glas niet goed mogelijk is, deze periode kan overbrug gen. Een warmte-minnend gewas als de meloen zou hier voor een uitstekende moge lijkheid kunnen bieden. Doch niet alleen de groentenkwe- kers zitten met een probleem. Immers ook de veilingbestu- ren worden geconfronteerd met het elk jaar teruglopen van de groentenaanvoer aan de veiling ten koste van de alsmaar toenemende teelten op substraat. Ook het Tuin bouwkundig-onderzoek spreekt hierover zijn veront rusting uit. Echter, er wordt door dezelfde personen de laatste tijd toch weer propa ganda gemaakt voor het telen van meloenen op substraat. Weliswaar wordt daarbij, door technische mogelijkheden, 'een wat zekerder produktie verkregen en wordt geen last van bodemziekten ondervon den, maar deze teeltwijze past niet op het „gespecialiseerde" groentenbedrijf. Een dermate hoge investering voor een teelt van welgeteld drie maanden is onverantwoord. Gaat men daarbij, uit econo mische overweging, over op twee meloeriteelten per jaar, dan gaat dit toch ten koste van één van de voorteelten en bij drie opvolgende teelten (waarover nu al wordt gespro ken) heeft men er weer een jaarrond-teelt bij en een „groentenbedrijf" minder. Wat het te behalen prijsni veau betreft (waarbij men uit economische overweging gro te oppervlakten op het oog heeft) verontrust dit toch ook kennelijk weer de voorstan ders van deze teeltwijze. Er wordt namelijk geadviseerd geen te grote eenheden per bedrijf aan te planten, omdat men bij een te grote aanvoer het risico loopt zich zelf te be concurreren. Hoe denkt men dit op te vangen, mocht deze teeltwijze werkelijk doorzet ten? Men moet met de moder ne tijd meegaan, dat is waar, men bepale niet al te snel dat het telen van meloenen op substraat de enige juiste me thode is. Er zijn altijd nog kwekers die met hun „tradi tionele" teeltwijze zeer goede resultaten weten te behalen. Van deze kwekers valt onge twijfeld veel te léren. Volgende week: Niet drama tisch doen over verdwijnen methylbromide Krokussen In de kas is het altijd tropisch weer, ook al wintert het buiten nog zo erg. Dit jaar is het niet alleen onder het glas van de kassen, maar ook daarbuiten aangenaam toeven, ook al is het februari. Maar diepe depressies liggen inmiddels boven de oceaan op de loer om de lente in een handomdraai weer in de herfst te veranderen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8