Braks moet toezeggingen doen" Rekening-rijden wordt al eind 1992 ingevoerd Massale staking van grafici lijkt een kwestie van tijd Jaap van de Scheur doet stapje terug Smit-Kroes maakt haast met verbetering wegen GALL) 18f5 BINNENLAND CeidócGomcwit WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 4 VOORZITTER KONINKLIJK NEDERLANDS LANDBOUW COMITÉ: (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER Voor zitter M. Varekamp van het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité vindt dat minister Braks van landbouw en visserij toezeggingen moet doen aan de Nederlandse ak kerbouw. Doet de be windsman dat niet dan 'moet de georganiseerde landbouw het overleg met de minister opschorten, aldus Varekamp. Op een bijeenkomst van boe ren in Zoetermeer uitte hij gis- téren dreigende taal aan het adres van Braks. „We spreken nu nog van onze minister. La ten we hopen dat het zo blijft", ■aldus Varekamp. In de akker bouw is volgens hem sprake van „de laagste barometer stand" sinds tijden wat de in komens betreft. Daarmee is de tractor-estafette van de boeren naar zijn mening gerechtvaar digd. De akkerbouwers arri veerden gisteren tegen de avond op de tweede dag van hun estafette-actie in Zoeter meer. Maar de colonne van honderden tractors leverde geen noemenswaardige ver keersproblemen op. Onder de leden van zijn orga nisatie is de stemming volgens Varekamp thans zeer grim mig. De boeren zullen het niet aanvaarden als Braks niet met toezeggingen komt. Een van die eisen is dat er een einde komt aan de prijsdalingen bin nen de Europese Gemeen schap. Van Braks en diens col lega Nijpels van milieu eisen de boeren een redelijk milieu beleid dat hun tijd en geld biedt hun bedrijven aan te passen aan de verscherpte mi- VVD-kamerlid Piet Blauw kan zich als mede-eigenaar van een akkerbouwbedrijf wel degelijk verplaatsen in de schrijnende financiële situatie van de boeren. „Het Brusselse prijsbeleid is te zeer gericht op stablisatie en biedt te weinig uitzicht op verbetering. Daar door kampen de landbouwers mèt blijvende verliezen. Het kabinet biedt de agrarische sector onvoldoende perspec tief. De akkerbouwers zijn de laatste jaren gewoon als „vuil nisbak" gebruikt. De gemid delde boer heeft de laatste vier jaar al 45.000 gulden per jaar moeten inleveren", aldus het kamerlid. Hij beschouwt de actie als een ondersteuning van het door hem bij diverse parlementaire confrontaties met minister Braks ingenomen standpunt. „We hebben al eerder het sec torplan akkerbouw tegen het licht gehouden. De conclusies daarvan zullen gebruikt wor den bij de binnenkort door de minister te presenteren struc tuurnota landbouw. Nu al kan worden vastgesteld dat de ak kerbouw meer aandacht van het kabinet behoeft, zoals vroeger ook is gebeurd bij an dere probleemsectoren, zoals de fruitteelt, de veehouderij, de tuinbouw en de visserij". Blauw meent dat Braks de boeren al een heel eind tege moet kan komen door de zoge heten „braakregeling" op te Tractoren op de stoep bij het SER-gebouw in Den Haag. De protesterende akkerbouwers hadden tevoren rondjes gereden om het ministerie en het SER-gebouw. foto: cees verkerk waarderen. „Na de koppeling van die regeling aan de bos bouw, moet er een koppeling komen naar het milieu en de non-foodproduktie. De boeren zouden kunnen beginnen met lokteelten en gedeeltelijke in undatie (onder water zetten) van hun landerijen. Ook zou den ze bio-ethanol, cellulose en aromatische oliën kunnen produceren. „De manier waar op het milieubeleid in de land- „Er moet meer aandacht ko men voor Tiet overgangsbeleid in samenwerking met het landbouwbedrijfsleven en er moet ook meer geld vrij ko men voor milieu-investerin gen. Heffingen op kunstmest en gewasbeschermingsmidde len zijn ongewenst en strijdig met het regeerakkoord". CDA-kamerlid Jan van Noord erkent dat de boeren „moei lijk" zitten en vindt dat ze vol doende tijd moeten krijgen om hun teeltplan aan te passen en naar alternatieve gewassen te zoeken. „Het proces van marktgericht produceren moet ondersteund worden door so- cio-structurele naatregelen, waaronder braaklegging van gronden", aldus Van Noord. Maar hij neemt het op voor Braks. Die heeft al geprotes teerd tegen de nieuwe „toe ters" en „bellen" van het Brusselse beleid en de minister zal zich zeker verzetten tegen de nieuwe berekening van de interventieprijs. Nationaal speelt uiteraard het milieube leid van minister Nijpels een rol. „Daardoor", aldus Van Noord, „wordt het perspectief voor de boeren enigszins ver duisterd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het reke ning-rijden voor automo bilisten wordt al eind 1992, begin 1993 inge voerd. Het betreft een voorlopig systeem, waarbij een autovignet moet wor den gekocht voor het ge bruik van bepaalde we gen, met name in de Randstad. Minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat maakte dit gisteren in de Tweede Kamer bekend op vragen van het GPV-kamerlid Schutte. Vol gens Smit-Kroes kan een vol wassen grootstedelijk systeem voor het rekening-rijden pas in 1995 of 1996 worden inge voerd. Maar de milieuvervui ling en de files op de wegen vragen om snellere maatrege len, aldus de minister. Zij kon digde aan al binnen enkele weken een brief aan de Ka mer te sturen waarin een „overgangssysteem" wordt omschreven. Dit rijden met vignetten zóu na drie jaar naadloos kunnen overgaan in het veel gecompli ceerder „road-pricing-sy- steem" waarbij automaten het gebruik van bepaalde wegen of tunnels per automobilist re gistreren. Iemand die veel rijdt ziet op deze manier zijn kosten evenredig stijgen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat voelt in principe niet veel voor een verhoging van de benzineaccijns om op die manier het autogebruik te gen te gaan. Een gevaar hier bij is immer dat automobilisten die bij de grens wonen in het goedkopere Duitsland of Bel gië gaan tanken. Maar Smit- Kroes liet gisteren weten dat met het oog op de milieuver vuiling alle maatregelen, dus ook hogere accijnzen, de revue zullen passeren. Verdeelde reacties op spellingsplan UTRECHT Massale stakin gen in de grafische sector lij ken nog slechts een kwestie van tijd. Het eindbod van de werkgevers wordt door de FNV-bond Druk en Papier on voldoende geacht. De werkge vers, verenigd in het KVGO, lieten meteen weten absoluut geen verdere concessies meer te doen, waarna FNV en CNV besloten gezamenlijk op te tre den om zo een sterker front tegen de werkgevers te vor men. Prompt hebben beide bonden vandaag bij acht grafi sche bedrijven ledenvergade ringen gehouden over het houden van stakingen. Als de directie van deze bedrijven niet bereid is de 6 procent ruimte voor verbetering van de cao te betalen, zijn vanaf vrijdag stakingen te verwach ten. De bonden hebben nog niet besloten bij welke grote ondernemingen zal worden gestaakt. Ze zijn er in elk ge val niet op uit om alle dagbla den stil te leggen, al is daar de actiebereidheid onder de grafi ci bijzonder groot. Het is de bedoeling de staking over de totale bedrijfstak te spreiden. De FNV-bond organiseert vrij dag in elk geval op negen plaatsen protestbijeenkomsten. Doel daarvan is te voorkomen dat tweeduizend kleinere be drijven geen partij bij de cao zijn. Na deze informatieve bij eenkomsten sluit Druk en Pa pier ook bij deze „kleintjes" acties niet uit. Deze categorie bedrijven telt ongeveer tien duizend werknemers. Pagina 7: Grafici „kunnen de pot op" Valse brief over legeroefening zaait verwarring AMSTERDAM Een van ochtend op grote schaal ver spreide valse brief over een le geroefening heeft voor grote verwarring en onrust gezorgd in buurten in Amsterdam en Haarlem. De gemeentevoor- lichters in Amsterdam en Haarlem werden woensdag overstroomd door honderden verontruste buurtbewoners, die om informatie belden. In de brief werd de start van de oefening Wintex/Cimex aan gekondigd en gewaarschuwd voor geluidhinder van laago- verkomende vliegtuigen en helikopters. In de brief wordt de bewoners aangeraden ra men af te plakken omdat er kans op glasschade bestaat, „vooral bij het afwerpen van oefengranaten". Telefoonabonnees krijgen 1,85 terug DEN HAAG Alle telefoonabonnees in Ne derland krijgen van de PTT 1,85 gulden per te lefoonaansluiting terug op hun nota. Dit is het resultaat van het gisteren gehouden overleg tussen PTT Telecom, de Consumentenbond en de ouderenbond ANBO. Met de regeling is 12 miljoen gulden gemoeid. De regeling is een ver volg op een uitspraak van de Haagse rechtbank van 15 februari over de te hoge telefoonkosten die in 1987 door de PTT zijn berekend voor lo kale gesprekken. Uit cijfers van de PTT bleek dat het bedrijf over 1987 uiteindelijk 11 miljoen gulden te veel had ontvangen. Sinds 1 januari 1988 is de fout hersteld en kan de PTT wel de precieze tijdsduur van lokale gesprekken bepa len. Het duurt waarschijnlijk nog enkele maan den voor de afrekening zal plaatsvinden. Burgemeester weigert rode dienstauto GRONINGEN Burgemeester Staatsen van Groningen is niet van plan in een rode dienstauto met het logo van de stad te rij den. Zijn wethouders hebben daarop aangedrongen. Staatsen zei gisteren het ongepast en niet representatief te vinden voor een functionaris als een burgemeester om in zo'n auto rond te rijden. De verantwoordelijk wethouder R. Zunderdorp vindt een rode kleur nodig omdat „alle gemeentelijke diensten en bedrijven sinds in de kleuren van de nieuwe huisstijl van Groningen rijden. Dus kan het college niet achterblijven". KK: te veel gif in import-druiven HILVERSUM Meer dan de helft van de druiven die uit Spanje en Italië komen bevat te veel landbouwbestrijdingsmiddelen. Konsu- menten Kontakt heeft de afgelopen maanden groenten en fruit laten keuren, dat te koop lag in groentenwinkels, supermarkten en op markten. Van de 184 produkten die werden gekeurd, bleken er 31 te veel bestrijdingsmid delen te bevatten (17 procent). Verreweg de meeste overschrijdingen kwamen voor bij de druiven. Maar liefst 80 procent van de Spaanse druiven en 46 procent van de Italiaanse bleek niet in orde. Behalve bij druiven zijn ook over schrijdingen geconstateerd bij paprika's uit Spanje. De hoeveelheden bestrijdingsmiddelen die maximaal in voedsel mogen voorkomen zijn wettelijk vastgelegd in Nederland. Leids succes met nieuwe donornier LEIDEN Nierpatiënten voor wie heel moeilijk „passen de" donornieren te vinden zijn, hebben een aanzienlijk grotere kans gekregen op een geslaagde transplantatie dank zij een ontdekking in Leiden. Bij zestig van deze pa tiënten is daar al met succes een andere nier ingeplant die tot voor kort vanwege een afwijkende weefseltypering als niet geschikt zou zijn beschouwd. Bij transplantaties gaat het erom donororganen te vinden die niet als „vreemd" door het lichaam worden afgestoten. Daarvoor zijn organen nodig met weefselgroepen of HLA- antigenen die zoveel mogelijk overeenkomen met die van de patiënt en die het immuunstelsel als „eigen" herkent. Prof.dr. J. van Rood, internationaal bekend als pionier op het gebied van de weefseltypering, en dr. F. Claas hebben nu ontdekt dat ook andere organen geschikt zijn voor transplantatie. Het gaat daarbij om donororganen met HLA-antigenen die overeenkomen met die van de moeder, maar die de patiënt niet van haar heeft geërfd. ZOETERMEER Jaap van de Scheur (62) is om gezond heidsredenen afgetreden als voorzitter van de overkoepe lende ambtenarencentrale ACOP. Hij was dat sinds 1982. Van de Scheur blijft nog wel tot volgend jaar maart voorzit ter van de FN V-ambtenaren bond AbvaKabo. Van de Scheur moet het van de dokter rustiger aan doen. Hij liet zich de laatste tijd al steeds vaker vervangen door Cees Vrins, die hem ook op volgt als voorzitter van de ACOP. Vrins zal Van der Scheur straks ook als voorzit ter van de AbvaKabo aflossen. Van de Scheur heeft voorlopig voor enkele weken het werk neergelegd. Andere leden van het dagelijks bestuur van de ambtenarenbond nemen zijn werk in die periode over. Van de Scheur blijft overigens wel lid van de onderhande lingsdelegatie van de ACOP, de centrale die met minister Van Dijk van binnenlandse zaken over de arbeidsvoor waarden van de ambtenaren onderhandelt. In 1982 trad Van de Scheur aan als opvolger van Jan Dut- man. Amper een jaar daarna leidde hij de beruchte acties van de ambtenaren. Tien we ken lang staakten onder meer de postbodes, vuilnisophalers en machinisten. Ook al had den de acties niet het door hem gewenste effect, Van de Scheur heeft er naam en faam mee gemaakt. Kenteken gratis in autoruiten gegraveerd DEN HAAG Auto-eigenaren die hun auto bij Nationale .Ne derlanden verzekeren tegen diefstal, kunnen vanaf vandaag gratis hun kenteken in alle autoruiten laten graveren, iets wat normaal dertig gulden kost. De maatregel schrikt autodieven af. omdat bij heling dan niet alleen de kentekenplaten vervangen moeten worden, maar ook alle ruiten. Nationale Nederlanden heeft met het Tilburgse bedrijf Novus (dat 17 vestigingen heeft waar gegraveerd kan worden) een exclusief contract gesloten voor drie maanden. Andere verzekeraars kunnen in elk geval in die periode niet eenzelfde actie via Novus ondernemen. DEN HAAG Taal- en letterkundigen reageren verdeeld op de voorstellen tot vernieuwing van de spelling die de Nederland se Taalunie gisteren heeft gelanceerd. Met name de overwogen wijzi ging van de werkwoordsvor men („het gebeurd, hij speeld") gaat te ver, vindt prof.dr. Jan Renkema, hoogle raar tekstwetenschap. Niet omdat er geen argumenten voor zijn („paard is ook met een d omdat het meervoud paarden is"), maar omdat een zo ingrijpende wijziging al te veel emoties zou oproepen. Drs. W. de Clerck, hoofdre dacteur van Het Woordenboek I der Nederlandsche Taal 'in r wording, vindt de voorstellen van de Taalunie een verbete ring omdat ze een einde ma ken aan het bestaan van twee spellingen naast elkaar; een voorkeurspelling en een toege stane spelling, zoals sinds 1954 het geval is. Nu geldt nog dat zowel „actie" als „aktie" is toe gestaan, volgens de jongste voorstellen zou dat definitief „aktie" moeten worden. De Clerck juicht dat toe. Niet om dat hij zo'n liefhebber is van de „k", maar omdat hij vindt dat er een uniforme spelling moet komen. De schrijver Harry Mulisch daarentegen noemt de plannen van de Taalunie „een ramp". Volgens hem heeft het geen zin de spelling te onderwerpen aan een geforceerde logica. Groot ste bezwaar acht hij dat alle li teratuur van vóór de spellings- DE KNOLLEN IK H£B \J£££ E£N MOCIe "TH6EMUT& CcSppAAO EENMALIG AANBOD: Voor 499 gulden retour Boston SCHIPHOL Ter gelegen- heid van de hervatting op 4 april van de non-stopdien sten tussen Schiphol en Bos ton biedt de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Nort- hWest Airlines de reizigers die op die dag vertrekken een retourticket voor 499 gulden. Het laagste retourtarief be draagt momenteel 1087 gul den op dit traject. De enige voorwaarde aan dit bijzonder lage tarief is dat 24 uur na de boeking de 499 gulden moeten zijn betaald. Voor be langstellenden geldt wel „zo lang de voorraad strekt". De DC-10 waarmee de vlucht wordt gemaakt telt 256 stoe len in de economy class, waarvan een gedeelte al is gereserveerd. Nog ongeveer 150 mensen kunnen van het aanbod gebruik maken. (Van onze parlementaire 'redactie) DEN HAAG Minister Smit-Kroes \verkeer en wa terstaat) wil vaart zetten achter een aantal wegen bouwprojecten die voor de komende jaren op stapel staan. Zij deelde de Tweede Kamer gisteren mee dat zij voor dit jaar bijna 133 miljoen gulden extra op haar begroting heeft uitgetrokken zodat alvast met de uitvoering van de plannen kan worden begonnen. Het gaat onder meer om de bevordering van de doorstro ming rond de binnenstad van Den Haag. Hiervoor is dit jaar alvast 59 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Ook voor de verbetering van enkele openbaar- vervoerver- bindingen heeft de minister extra geld uitgetrokken. Haar begroting wordt op dit onderdeel met 721 miljoen gulden verhoogd. Onder meer de volgende projecten zullen versneld worden uitgevoerd: verbetering van de railverbindingen met Schiphol, aanleg van enkele nieuwe spoorverbindingen- en kruisingen rond het station Utrecht en een aantal projecten ter verbetering van het stads- en streekvervoer, zowel in de Randstad als daarbuiten. ,,Zietu het nu wel" Een extra schoonmaakbeurt voor de ramen van het ge bouw van de Tweede Kamer. Vertegenwoordigers van ba sisscholen uit Breda meenden dat de ramen zodanig wa ren vervuild dat het contact met het Nederlandse onder wijs verbroken dreigde te worden. Onder het motto „Ziet u het nu wel" werd daar wat aan gedaan foto: anp MIJSCADET GANCARD 5,95 ClAERYN JONGE JENEVER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4