Voor iedereen die licht wil roken maar een stevige verpakking wil „Het krijtje mag nooit uit de klas verdwijnen" Geldt informatie spermadonor als contract? Kamer: willekeur bij uitnodigingen milieuconferentie Westen te sceptisch over mensenrechten in de Derde Wereld „Onderzeeboten in beeld" BINNENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 3 DEN HAAG De fracties i VVD en D66 in de Twee de Kamer vinden het vreemd voor de internationale mi lieuconferentie van regerings leiders, die op 11 maart in Den Haag wordt gehouden, 23 wil lekeurige landen zijn uitgeno- i. Zo zijn onder anderen premier Thatcher van Groot- Brittannië en premier Martens i België niet gevraagd. Ook irzitter Delors van de EG ontving geen uitnodiging. VVD en D66 willen dat minis ter Van den Broek (buiten landse zaken) daarover mor gen opheldering verschaft. kamerleden Weisglas (VVD) en Eisma (D66) uitten hun kritiek in een debat over de begroting van buitenlandse zaken. De conferentie is geor ganiseerd door premier Lub bers en zijn Franse en Noorse collega's Rocard en Brundt- land. Volgens Eisma lijkt het erop dat de conferentie een „weinig doordacht initiatief Het risico daarvan is vol gens hem dat de bijeenkomst i waarde verliest en uitslui tend een publicitaire show wordt. (Premier Thatcher is overigens ook verontwaardigd. Zij ziet de bijeenkomst als con currentie van haar eigen we reldconferentie over de ozon laag van 5 tot 7 maart). Bij het begrotingsdebat var gisteren kwam ook het pas poort weer even om de hoel< kijken. PvdA-woordvoerdei Ter Beek zei dat de affaire dt reputatie van Buitenlandse Za ken heeft aangetast, niet al leen in eigen land maar ook internationaal. Om verderf schade te voorkomen zou Var den Broek er goed aan doer het paspoortproject over tf dragen aan zijn collega Var Dijk van binnenlandse zaken. Van de regeringspartijer kreeg Van den Broek nauwe lijks kritiek op zijn buiten lands beleid. Wel zei Weisgla: dat de minister met zijn posi tieve benadering van de PLC wat te hard van stapel loopt Gualthérie van Weezei (CDA plaatste evenals de oppositit vraagtekens bij het besluit var de minister om de Nederland se ambassade in Hanoi (Viet nam) te sluiten. De woord voerders van PvdA, D66 er PSP vroegen de bewindsmar duidelijker stelling te nemer tegen de nog altijd voortgaan de schending van de mensen rechten in Turkije. Zij sugge reerden de Turkse regering onder druk te zetten met dt dreiging de verkoop van enke le verouderde NF-5-straalja gers aan Turkije niet door tf laten gaan. DEN HAAG De ont wikkelingslanden moeten de kans krijgen op basis van hun eigen geschiede- en cultuur hun ideeën over rechten van mensen kleur te geven. De wester se landen staan te scep tisch tegenover deze inter pretatie van de mensen rechten die voor hen „een rookgordijn" opwerpen, wat controle op naleving onmogelijk zou maken. Dat is één van de stellingen uit het boek „Mensenrechten, voor armen weggelegd?" van de Evert Vermeer Stichting (EVS), die geworteld is in de Partij van de Arbeid. Het eer ste exemplaar werd gisteren in Den Haag overhandigd aan professor P. Baehr, hoogleraar mensenrechten aan de rijks universiteit Leiden. De dilemma's over de inter pretatie van de mensenrechten worden steeds gecompliceer der, aldus Baehr. Voor de Der de Wereld staan de sociale, culturele en economische mensenrechten voorop, terwijl het westen juist de nadruk leg op politieke en burgerrechter Deze visies komen geregelt met elkaar in botsing. Professor Baehr verwijst naa Suriname, waar de Nederland se ontwikkelingshulp na de 8 decembermoorden in 198 werd stopgezet. „De vraag i wie hierdoor getroffen were De militairen, de vermeend' moordenaars, of de onschuldi ge huismoeders?". Volgen Baehr zijn de laatstgenoemde! het slachtoffer van het dilem ma en wegen de politiek rechten zwaarder dan de soci ale rechten van de Surinaams' bevolking. Vorig jaar is d< ontwikkelingshulp weliswaa weer hervat, maar velen be twijfelen of de democratie ii Suriname sterk in z'n schoe In zijn toespraak haalde Baeh fel uit naar het discussiestul „Schuivende Panelen" dat di Partij van de Arbeid vorig jaa lanceerde als aanloop naar he nieuwe verkiezingsprogram ma, waarin de mensenrechter ontbraken. Baehr karakteri seerde het boek van de EVi als „het vergeten hoofdstul van Schuivende Panelen". DEN HAAG Onderzeebo ten winnen ondanks hun hoge bouwkosten nog steeds aan be langrijkheid. Waarbij het pret tig is, dat hun taken vooral in vredestijd aanzienlijk toene men. Daarom was comman dant B. Fanoy van de Onder zeedienst van de Koninklijke Marine gistermiddag ook zo verguld toen hij het fotoboek „Onderzeeboten in beeld" in ontvangst mocht nemen in Den Haag. De 0-1, genaamd Luctor et Emergo, in 1905 door De Schelde in Vlissingen ge bouwd. foto: pr Via 140 historische foto's en boeiende tekstjes wordt overi gens niet meer dan een beeld geschetst van de opkomst van de onderzeeboot in Europa van rond de eeuwwisseling tot aan de Tweede Wereldoorlog. Maar zo'n duidelijke bunde ling van - veel Nederlandse - gegevens is natuurlijk image- verhogend voor een omstre den onderwerp als de onder zeeboot. De nieuwe „Zeeleeuw" die nu haar proefvaarten onder water maakt, heeft 506 miljoen gul den gekost. De Schelde in Vlissingen bouwde in 1905 voor eigen rekening de O-l, genaamd „Luctor et Emergo", die twee jaar later voor 430.000 gulden aan' de marine werd verkocht. „Onderzeeboten zijn belang rijk en zijn dus niet te duur", zo meent commandant Fanoy. Iets wat de samensteller van het boek, de Rozenburgse wet houder Ted van der Veer (een ex-koopvaardij-officier) giste ren ook benadrukte. Vier vijf de van de aarde ligt onder wa ter en in dat water liggen de fossiele brandstoffen, het voedsel, de mineralen, de we tenschappelijke oplossingen en het toerisme van de toekomst. Onderzeeboten in beeld". Uitg. Europese Bibliotheek (Zaltbommel). Prijs: 29,50. (ADVERTENTIE) Uitwonende studenten worden gecontroleerd GRONINGEN Deze week worden de woonadressen van duizend studenten ge controleerd door de Informatiseringsbank. Zij is, als onderdeel van het ministerie van onderwijs, belast met de behandeling van de studiefinanciering. De studenten zijn willekeurig gekozen uit de ongeveer 235.000 die de basisbeurs voor uitwonen den ontvangen. Die beurs is 300 gulden per maand hoger dan de beurs voor thuis wonenden. Het onderzoek wordt uitge voerd door medewerkers van een particu lier informatiebureau, die zich als ge machtigde van de bank kunnen legitime ren. De controle is bedoeld om inzicht te krijgen in de betrouwbaarheid van de ge gevens over het uitwonen van studenten, aldus de bank. Aantal asielzoekers in 1988 gehalveerd DEN HAAG Het aantal asielzoekers in ons land is in 1988 gedaald tot 7.486. Dat is een halvering ten opzichte van het jaar ervoor: in 1987 zochten nog 13.460 men sen asiel in Nederland. Dat blijkt uit cij fers van de vereniging Vluchtelingen- Werk. De meeste asielzoekers kwamen uit Polen, Somalië. Sri Lanka en Zaïre. Circa 800 mensen kregen de status van vluchteling, terwijl 726 mensen welis waar niet als vluchteling werden erkend, maar toch op humanitaire gronden moch ten blijven. Asielzoekers in het opvang centrum Schiphol-Oost zijn gisteren in hongerstaking gegaan. Zij vinden dat ze ten opzichte van gezinnen die een asie laanvraag hebben ingediend, worden ge discrimineerd. Geen toestemming voor demonstratie Janmaat LEERDAM Burgemeester D. Corpo- raal van Leerdam heeft gisteren beslo ten aan oude-kamerlid drs. J. Janmaat geen toestemming te geven om op 29 maart in Kedichem te demonstreren. Corporaal heeft drie redenen voor zijn verbod. Hij verwacht verstoring van de openbare orde en hij vreest dat de rust en sociale omgang onder de bevolking voor langere tijd verstoord zal zijn. De vroegere voorman van de Centrumpar tij wilde met zijn huidige vereniging van Centrumdemocraten de rellen her denken van drie jaar geleden in Kedi chem. Janmaat heeft inmiddels aange kondigd bij de Raad van State in beroep te gaan tegen het demonstratieverbod. ONDERWIJSBEURS TOONT NIEUWSTE LEERMIDDELEN, MAAR... UTRECHT Overzichte lijk bijblijven. Dat is het motto van de zestiende Nationale Onderwijs Ten toonstelling (NOT) die gis teren in Utrecht door on derwijsminister Deetman is geopend. Niet met een toespraak of met het door knippen van een lint. Maar door het naspelen van het tv-programma „Klasgenoten", waarin presentator Koos Postema de klas van een bekende Nederlander bijeenbrengt. De onderwijsbeurs is dè moge lijkheid voor onderwijzend personeel, schoolbesturen en studenten van lerarenopleidin gen om te kijken wat er alle maal op het gebied van leer middelen en -methoden te koop is in ons land. En dat is nogal wat. Want kon je vroeger als onderwijzer of leraar hoogstens een keuze maken uit een aantal soorten schoolboeken voor een be paald vak. Tegenwoordig wor den er complete leermethodes ontwikkeld met werkboeken, docentenhandleidingen, infor matiemateriaal voor scripties en soms zelfs films of video's. Bovendien volgen de ontwik kelingen elkaar in een rap tempo op. Het is dus zaak op de hoogte te blijven van de vernieuwingen in het onder wijs, zodat een goede keuze uit de verschillende mogelijkhe den kan worden gemaakt. Daarnaast is volgens H. Brink man, vice-voorzitter van het stichtingsbestuur NOT en be stuurslid van Katholieke On derwijs Vakorganisatie (KOV), „het vergelijken" heel belang rijk. „Je kunt wel allerlei in formatie opvragen bij de uitge vers, maar hier staat alles overzichtelijk bij elkaar". Uitgeverijen Circa 350 bedrijven en instel lingen zullen tot en met zater dag 4 maart met hun diensten en produkten in de Jaarbeurs vertegenwoordigd zijn. Maar liefst zestig educatieve uitge verijen tonen hun materialen en verder is er onder meer in formatie te krijgen over de bouw en inrichting van scho len, audio-visuele middelen en informatica. Alle onderwijsty- pen komen aan bod. Toch is de NOT meer dan een beurs of produktpresentatie. Ook niet- commerciële instellingen staan paraat met exposities en in lichtingen, zoals Het Ivoren Kruis, de Anne Frank Stich ting en de Stichting Aidspre- ventie. Daarnaast worden di verse congressen georgani seerd. Het onderwijs mag in deze tijd van bezuinigingen dan minder te besteden heb ben aan leermiddelen en meu bilair, de beurs zal volgens Brinkman toch van belang zijn voor onderwijsgevenden. „Ook al heb je als school op dit mo ment niet de financiën om een nieuwe leermethode aan te schaffen, dan zul je toch op de hoogte moeten blijven van de ontwikkelingen. Je moet bij blijven en toch alvast vooraf een keuze maken. Zodat, wan neer het geld er eenmaal is, de methode ook meteen aange schaft kan worden". Brink man realiseert zich dat de hui dige, moderne leermiddelen vaak stukken duurder zijn dan de eenvoudige methoden van vroeger. Maar daar staat vol gens hem dan wel tegenover dat je als leraar veel meer mo gelijkheden hebt. „Gelukkig kunnen we nu van die moder ne middelen gebruik maken. Vroeger was je als leraar al blij met dia's. Later kreeg je de film en nog later de video. Wat was ik gelukkig toen ik als wiskundeleraar een over head-projector tot mijn be schikking kreeg. Ik had ineens de mogelijkheid om figuren over elkaar heen te leggen. Op het schoolbord kon dat nooit". Toch vindt Brinkman dat het vertrouwde krijtje moet blij ven. „Dat mag nooit uit het onderwijs verdwijnen. Het is zo eenvoudig. Dat is nou hét leermiddel bij uitstek. Completer Maar niet alleen voor de le raar, ook voor de leerling zijn de nieuwe methodes veel leu ker. „Vroeger zagen de boeken er maar saai uit. Er stonden bijna geen foto's in. Nu zien ze er veel aantrekkelijker uit. En Drie weken daarna vroegen de ouders het ziekenhuis het' sperma te bewaren. De vrien din wil het eventueel gebrui ken om alsnog zwanger te worden en de ouders willen er mogelijk een kinderloos paar in de familie mee helpen. Pas in december reageerde het AZL, met de mededeling dat het zaad vernietigd zou wor den. Het formulier is in deze zaak zo belangrijk, omdat dit vrij wel het enige juridische hou vast is en de jongen bovendien de zin „Indien u komt te over lijden zal uw sperma worden vernietigd", had doorgestreept. Volgens de advocaat van het ziekenhuis, mr. H. Utermark doet dat in het geheel niet ter zake, omdat het louter om een formulier gaat waarin de pa tiënt informatie wordt ver strekt. Alle patiënten krijgen zo'n formulier voordat ze een be handeling ondergaan en dr. Helmerhorst verklaarde voor de rechtbank dat hij ze altijd meteen ondertekent, omdat het meestal de enige keer is dat hij de patiënt ziet. „En ik vind het te belastend voor de patiënt, die net heeft gehoord dat hij kanker heeft, om te vragen of ze ook meteen wil len tekenen". Dus krijgt de pa tiënt het formulier mee naar huis om het daar, eventueel met partner of familie te be kijken. „Dat is de gebruikelij ke procedure", aldus Helmer horst, die ook in dit geval het formulier 'niet meer heeft ge- Handtekening De vriendin van de jongen vertelde rechtbankpresident mr. Wijnholt evenwel dat de handtekening van dr. Hel merhorst beslist niet op het formulier stond toen de jongen het mee naar huis nam. „Die handtekening moet er later onder zijn gezet, dat weet ik zeker. We hebben het goed be studeerd, er met z'n tweeën heel lang over gepraat, want je gaat zoiets toch niet zomaar in vullen", zei ze. Waarom zou er uitgerekend in dit ene geval van de gebruike lijke procedure zijn afgewe ken, vroeg mr. Utermark zich namens het AZL hardop af. „Dat is dus niet gebeurd, be weerde hij, „en daarom is er ook geen sprake van een over eenkomst danwel contract. Ware er sprake geweest van een overeenkomst, dan was er ook een afschrift gestuurd aan de patiënt, en dat is niet ge beurd". Bovendien maakt het volgens hem niet uit of er een zin is doorgestreept. „Zonder die zin zou er nooit een over eenkomst tot stand zijn geko men, want het AZL had dat eenvoudig geweigerd". De bijzondere zaak heeft niet allen een juridische kant, maar ook een ethische. Mr. Uter mark wees op een advies van de Gezondheidsraad, waarin het krijgen van kinderen een vrijheidsrecht wordt genoemd, maar geen claimrecht. Het geen wil zeggen dat het nie mand mag worden verhinderd kinderen te krijgen, maar de gemeenschap niet de plicht heeft iemand kinderen te ver schaffen als hij/zij ze niet op eigen kracht kan krijgen. In het advies staat tevens dat er bij het overlijden van de pa tiënt nimmer sprake mag zijn van inseminatie met het sper ma van de overledene. Boven dien is er een nota van de mi nisters van justitie en volksge zondheid over kunstmatige in seminatie en draagmoeder schap, waarin vernietiging van het zaad in voorkomende ge vallen wordt aanbevolen De Commissie Medische Ethiek van het AZL is dezelfde me ning toegedaan. Mr. Wijnholt doet donderdag 9 maart uitspraak. DICK HOFLAND Toeritdosering Om het ongemak in de avondspits op de A-10 bij de Coentunnel te vermin deren. wordt eind maart een nieuw middel be proefd: toeritdosering. Dit verkeerslicht doseert het verkeersaanbod al léén wanneer er filevor ming dreigt te ontstaan op de A-10. Verkeersaf wikkeling met behulp van dit systeem is nieuw voor ons land. DEN HAAG De vrien din en de ouders van een 20-jarige jongen die aan kanker is overleden, wil len dat het ingevroren zaad van de jongen nog twee jaar in het Academi sche Ziekenhuis van Lei den (AZL) bewaard blijft. Het AZL wenst het zaad echter te vernietigen. De ouders en de vriendin hadden daarom een kort geding tegën het zieken huis aangespannen, dat gisteren diende voor de Haagse rechtbank. De jongen werd eind 1987 in het AZL opgenomen wegens kanker aan een zaadbal. Hij zou daaraan worden geope reerd en daarna chemothera pie ondergaan. De sectie voort planting (vruchtbaarheidskli niek) wees hem erop, zoals dat bij alle kankerpatiënten ge beurt, dat hij door de behande ling verminderd vruchtbaar of zelfs onvruchtbaar kon wor den. Door voor de behandeling zijn sperma te laten invriezen zou het mogelijk zijn na even tuele genezing alsnog vader te worden. Voordat hij de behandeling onderging, kreeg hij van het hoofd van de sectie voortplan ting,' de gynaecoloog dr. F. Helmerhorst, een formulier met informatie en keuzemoge lijkheden over wat er met het sperma moest gebeuren „in dien hij zelf geen beslissing meer kon nemen". Op dit for mulier zou de rechtszaak zich vervolgens toespitsen; het zie kenhuis beschouwt het als een informatieformulier, de ouders en de vriendin als een over eenkomst met juridische con sequenties. Chemotherapie De jongen leverde het formu lier twee weken later in bij de analist met wie hij verder te maken zou krijgen. Daarna werd hij geopereerd en begon de chemotherapie. Die had niet het gehoopte effect, er bleken uitzaaiingen te zitten in de rechterlong, buik en lym feklieren. Ook daaraan werd hij geopereerd. Daarna traden er complicaties op in de lon gen, waaraan hij uiteindelijk op 14 mei 1988 overleed. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO ROKEN SCHAAII li BfflHL HEI 11IHHHBI li HAITKIACHIEN VEROORZAKEN KI Bill 1 HW.M Tijdens zijn bezoek aan de Nationale Onderwijs Tentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeurs raakte minister Deetman verzeild in een schoolbankje temidden van zijn oude klasgenoten. Koos Postema dirigeerde de gesprekken. foto: anp wie had er nou vroeger een documentatiecentrum op school? Nu zie je kinderen lek ker bladeren in encyclope dieën". Doordat de leermetho den completer zijn, wordt de stof volgens Brinkman ook be ter verwerkt. „Als je een leer ling op één bepaalde manier de stof laat verwerken en die heeft geen succes, kun je het nog wel een keer proberen, maar dan levert het waar schijnlijk nog niets op. Met de moderne methoden kun je de stof op verschillende manieren benaderen". Brinkman is het niet eens met de hier en daar gehoorde stelling dat de leer middelen zo langzamerhand belangrijker dreigen te wor den dan de leerkracht. „Uiten- delijk staat of valt het succes van de methode met de kwali teit van de onderwijsgevende". CLARISSE BUMA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3