Positie congregatie geloofsleer versterkt Artsen weigeren Jehova's in praktijk Vogelvrije sollicitant draait de rollen om kerk wereld Hawaii vraagt stoffelijke resten van pater Damiaan £cid6c6ouAont >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaQowumt WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 2 Tweede joods cultureel centrum in de Sovjetunie WASHINGTON De autoriteiten in de Sovjetunie hebben toestemming gegeven in het land een tweede joods cultureel centrum te openen, deze keer in Leningrad. Dat heeft het Joods Wereld Congres in Washington bekendgemaakt. Eerder werd in Moskou een joods centrum geopend. In het centrum in Leningrad, dat in de grootste synagoge van de stad zal komen, wordt een joodse bibliotheek ingericht en er zullen lessen in Hebreeuws gegeven worden. Pas sinds enkele jaren voert Moskou een liberale politiek ten aanzien van het jodendom. Tientallen jaren was het de joden verboden hun religie te belijden en onderwijs in het He breeuws te geven. Kapittel van Hereford verkoopt middeleeuwse kaart niet HEREFORD De kathedraal van Hereford, die tot grote ont steltenis van velen had aangekondigd een 13de-eeuwse land kaart te willen verkopen, heeft dinsdag bekendgemaakt dat de veiling niet doorgaat. De deken en het kapittel van de kathe draal verklaarden dat er andere voorstellen waren gedaan om de 7 miljoen pond bijeen te krijgen die nodig zijn voor herstel werkzaamheden en parochiaal werk. De kathedraal had ge hoopt 2,5 miljoen pond te kunnen krijgen uit de veiling van de kaart, waarop Jeruzalem in het midden van de wereld staat en Hereford aan de rand. De kaart, in het Latijn Mappa Mundi genoemd, werd in 1275 gemaakt. Op het perkament staan ook historische gebeurtenissen, bijbelse verhalen, dieren, planten en 420 steden afgebeeld. De geest wordt niet geroerd door wat hij niet gelooft M. Bolleau-Desprèaux Heviger verzet Dorenbos tegen euthanasiewet DEN HAAG Met het oog op de versnelde, Ka merbehandeling van het wetsontwerp euthanasie (vlak na het Paasreces) heeft de stichting Schreeuw om Leven van drs. L. P. Dorenbos een nationaal crisiscentrum geopend dat dag en nacht bereikbaar is. Dorenbos beticht het kabinet ervan stromingen die het niet eens zijn met het voorstel van de regering, tegen te werken. „Het kabinet wil de zaak zo snel mogelijk afhandelen, zo dat de komende verkiezingen niet meer met de discussie worden belast", aldus Doren bos. De komende weken wil hij met zijn organisatie „Ne derland behoeden voor een dramatische ontwikkeling" door massaal bij koningin, ka binet en politici aan te drin gen op het tegenhouden van het ontwerp. De regering heeft in het voor stel gekozen voor het handha ven van de tekst in het Wet boek van Strafrecht en het aanpassen van de Wet Rege lende de Uitoefening der Ge neeskunde. Volgens de ex-directeur van de Evangelische Omroep is het aanpassen van die laatste wet niet nodig, omdat in arti kel 293 van het Wetboek van Strafrecht alles omtrent eu thanasie is geregeld. Door de regering worden in de Wet op de Geneeskunde echter twee nieuwe artikelen ingevoerd, waarin ondermeer van een arts zorgvuldig medisch han delen wordt vereist indien hij of zij op het uitdrukkelijk en ernstig verlangen van een pa tiënt tot levensbeëindiging in gaat. Dorenbos ziet in deze aanvulling het legaliseren van ethanasie. De regering heeft echter aan dit artikel toege voegd dat de arts zich dient t< houden aan hetgeen in de strafwet is gesteld. Dorenbos constateert in het christelijke kamp een moei- heid rondom het vraagstuk van de euthanasie. In dat op zicht verwijt hij ook de kleine christelijke partijen dat zij „te zacht spreken". IN NIEUWE TOPSTRUCTUUR RK KERK (Van onze correspondent) VATICAANSTAD De hervorming van de Ro meinse Curie (het be stuursapparaat van de RK Kerk), die vandaag van kracht is geworden, geeft de Congregatie voor de Geloofsleer en haar presi dent, de behoudende Duitse kardinaal Joseph Ratzinger, aanzienlijk meer macht. Niet alleen zullen alle Vaticaanse in stanties belangrijke docu menten voor publikatie aan de congregatie moeten voorleggen, maar ook is zij voortaan be voegd voor alle zaken die met de zedenleer van de kerk verband houden. Binnen het Vaticaan wordt deze ontwikkeling met be zorgdheid gadegeslagen door diegenen die toch al vonden dat de paus de congregatie de afgelopen jaren te veel macht toeschoof. De congregatie is dus voortaan niet alleen be last met het tegengaan van af wijkende opvattingen over de leer van de kerk, maar zal ook de zedenleer van de kerk moeten propageren. Boven dien moeten de door kardi- Kardinaal Joseph Ratzinger FOTO: AP naai Willebrands geleide raad voor de eenheid der christe nen en de raad voor de dia loog met de niet-christelijke godsdiensten strikt in de pas lopen met Ratzingers congre gatie. Van de nieuwe regels wordt in Rome opgemerkt dat ze het overzicht van de paus op wat zijn kardinalen doen verge makkelijkt en sneller ingrij pen in het doen en laten van bisschopsconferenties moge lijk maakt. Correcties De hervorming van het cen trale bestuursapparaat van de RK Kerk, die paus Johannes Paulus II vorig jaar aankon digde in zijn apostolische con stitutie 'Pastor bonus' (De goede herder), is niettemin veel minder omvangrijk dan sommigen hadden verwacht. Voor het grootste deel gaat het om correcties van de grote hervorming die paus Paulus VI in 1967 doorvoerde. Van de tien congregaties blij ven er negen over, doordat de congregaties voor de eredienst en voor de sacramenten wor den samengevoegd. Verder wordt het staatssecretariaat uitgebreid met een 'ministerie van buitenlandse zaken' en krijgen de drie secretariaten voor de betrekkingen met de andere kerken, de andere godsdiensten en de niet-gelo- vigen de rang van raad. Zij behouden daarmee hun zelf standigheid en worden niet een onderdeel van de congre gatie voor de geloofsleer, zoals sommigen vreesden. De raad voor de leken wordt niet tot congregatie gepromo veerd. Een reden daarvoor zal zijn geweest dat alleen bis schoppen lid van een congre gatie kunnen zijn. Voor leken is hoogstens de functie van adviseur weggelegd. De mees te commissies, zoals Justitia et Pax en de mediacommissie, hebben de rang van raad ge kregen. Het Vaticaan krijgt voorts een bureau voor arbeidsgeschillen dat de rechtspositie van de werknemers van het Vaticaan moet verbeteren. De leken- werknemers hielden vorig jaar een 'christelijke staking' - zij werkten wel, maar vroe gen het Vaticaan een deel van hun salaris aan een goed doel te schenken - uit protest tegen de maatregel van het Vati caan om hun salaris voortaan niet meer aan het begin maar aan het eind van de maand uit te betalen. De staking was voor de werkgever „absoluut onaanvaardbaar". Vier van de elf leden van het bureau worden gekozen door het personeel. Volgens de sta tuten moet het gaan om twee leken, een lid van een reli gieuze orde en een seculier priester. De overige zeven le den worden benoemd door het staatssecretariaat, dat bin nen het Vaticaan als werkge ver optreedt. De paus noemt het in de brief waarin hij de instelling van het bureau aan kondigt, ondenkbaar dat de personeelsleden „wegens het bijzondere karakter van hun werk" ooit in staking zullen gaan. Canoniek recht Nieuw is verder de instelling van een raad voor de inter pretatie van de canonieke wetteksten. Het zal deze in stantie zijn die een uitspraak Aartsbisschop Paul Marcinkus FOTO: AP zal moeten doen over de vraag of de Nederlandse bis schoppen in strijd handelen met het kerkelijk recht inza ke het toezicht op het katho lieke onderwijs zoals eind vo rig jaar door een aantal kerk juristen was betoogd. Zij zal in het algemeen tot taak hebben de regels die door de verschil lende bischoppenconferenties worden opgesteld te toetsen aan de universele normen van de RK Kerk. Nog onduidelijk is de positie van de Vaticaanse bank Insti tuut voor religieuze werken die herhaaldelijk van fraudu leuze praktijken is beschul digd. Nu is alleen geregeld dat de bank, die nog altijd wordt geleid door de Amerikaanse, aartsbisschop Paul Marcinkus, informatie over haar activiteit moet geven aan de raad van kardinalen die zich tweemaal per jaar met de financiële si tuatie van het Vaticaan bezig houdt. Een aantal wijzigingen zullen pas effectief doorgevoerd worden als de kardinalen die een bepaald dicasterium (cu rie-afdeling) onder zich heb ben, op 5 april van dit jaar niet worden bevestigd in hun functie of vervangen zullen worden wegens ouderdom. „APOSTEL DER MELAATSEN" HONDERD JAAR GELEDEN OVERLEDEN HONOLULU Het Huis van Afgevaardigden van Hawaii heeft een resolu tie in behandeling geno men waarin de Belgische regering wordt gevraagd de stoffelijke resten van pater Damiaan over te dragen aan Hawaii. De Belgische priester heeft in de negentiende eeuw zijn leven gewijd aan de verzor ging van de leprozen op het eiland Molokai. In de resolutie, die door alle 51 leden van het Huis werd ondertekend, wordt opge merkt dat Damiaan zijn roe ping had gevonden in de zorg voor melaatsen in Ka- laupapa, op Molokai. Hij werkte onder de melaatsen van 1873 tot 1889, toen hij zelf aan de ziekte bezweek. Damiaan werd in Kalaupa- pa begraven, maar in 1936 werd zijn stoffelijk over schot op verzoek van de Belgische koning Leopold opgegraven en overgebracht naar Belgie. Nu, 100 jaar na zijn dood, „is het goed zijn stoffelijke res- Pater Damiaan FOTO: ARCHIEF ten terug te brengen naar Kalaupapa", zo meende af gevaardigde Reb Bellinger. De Belgische bisschoppen hebben een grote manifesta tie georganiseerd ter her denking van pater Damiaan. Deze zal op 15 april worden gehouden in het Brusselse Heizelstadion. De Belgische bisschoppen publiceerden kort geleden een herderlijk schrijven, waarin zij de aan dacht vragen voor „de getui genis van Damiaan die ons oproept om nooit één enkele mens of groep van Jezus' liefde uit te sluiten. Wordt ook aan ons niet gevraagd in iedere ontmoeting aandacht te hebben voor de mens, vooral de arme?" In het en gagement voor de ander, al dus de Belgische bisschop pen, was Damiaan ten volle missionaris. Heel zijn le venswerk, aldus de pastorale brief, is begonnen toen hij met de nood van de mensen voor ogen, aan de Stem die hem riep een eerste maal met hart en ziel „ja" heeft gezegd, aldus de bisschop pen. WEGENS NIET ACCEPTEREN VAN BLOEDTRANSFUSIES BEVERWIJK/HILVER SUM De gynaecoloog drs Th.J.M. van der Klei van het Rode Kruis zie kenhuis te Beverwik zal geen Jehova's getuigen meer in zijn praktijk ac cepteren. Hij weet van meerdere artsen in zijn omgeving dat zij dit ook niet meer zullen doen. Dit verklaarde Van der Klei in Tros Aktua. Hij is tot zijn beslissing geko men naar aanleiding van de dood van een 35-jarige vrouw, moeder van vier kinderen, die bij een operatie op reli gieuze gronden weigerde bloed te accepteren. De vrouw is tijdens de operatie om die reden overleden. Van der Klei zegt dat hij he lemaal geen Jehova's getuigen meer in zijn praktijk zal toela ten. Hij geeft daarvoor als re den dat de band met een der gelijke patient zodanig wordt, dat hij in geval er bloed toe gediend moet worden, hij niet in alle vrijheid kan beslissen om de patient door te sturen naar een collega die de risico's van een oepratie zonder bloedtransfusie wel wil ne men. Van der Klei is in zijn loopbaan al meerdere malen met dit dilemma geconfron teerd. In hetzelfde ziekenhuis zijn al eerder patiënten door dezelfde oorzaak overleden. Toch lukt het volgens Van der Klei niet om als zieken huis in zijn totaliteit eenzelfde standpunt in te nemen. De chirurg drs R.W.Kreis uit het zelfde ziekenhuis zegt hetzelf de besluit als Van der Klei ge nomen te hebben, maar daar alleen in noodgevallen van af te wijken. Dat betekent dat er geen routine operaties door hem op Jehova's getuigen uit gevoerd zulen worden. Door de specialistische aard van de chirurgie, het betreft hier een chirurg van het enige brand wondencentrum in Neder land, kan hij in dergelijke ge vallen geen medische behan deling weigeren. Volgens de ethica prof. He- leen Dupuis uit Voorschoten doen zich dergelijke kwesties in veel Nederlandse zieken huizen regelmatig voor. Er vallen daarbij, volgens Du puis, meerdere doden per jaar. Vandaar dat het Academisch ziekenhuis in Leiden een richtlijn heeft opgesteld hoe te handelen bij Jehova's ge tuigen. In de richtlijn wordt gezegd dat er altijd de moge lijkheid bestaat om wanneer het gaat om kinderen in een levensbedreigende situatie, Jehova-ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht te ontzetten. De organisatie der Jehova's getuigen wilde voor een ca mera geen enkel commentaar geven. Woordvoerder Krans liet weten het „niet kies" te vinden om naar aanleiding van de dood van een zijn ge loofsgenoten, de bloedkwestie te bespreken. Bovendien zei hij dat hij geen reden zag waarom men op deze zaak de Jehova's getui gen wilde aanspreken. Het betrof een zuiver persoonlijke wens van de 35-jarige vrouw, die 12 januari overleed. De betrokken chirurgen uit Beverwijk spreken dit met klem tegen. Het was hen al tijd onmogelijk gemaakt al leen met de desbetreffende vrouw contact te krijgen. „Al tijd werd zij afgeschermd". Indien het ons gelukt was haar ook maar een maal al leen te spreken, hadden wij haar waarschijnlijk wel kun nen overtuigen. Dit was nu onmogelijk. Bovendien is het algemeen bekend dat wan neer Jehova's getuigen tijdens een operatie uiteindelijk wel een bloedtransfusie krijgen, ze onvermijdelijk uit de geloofs gemeenschap gestoten wor den. Jehova's getuigen baseren zich op bijbelteksten als „een mans mag zijn leven niet in stand houden met het bloed van een ander schepsel" (Ge nesis 9, 3-4). Doorstroming gevraagd NOG steeds groeit het aantal huishoudens dat een beroep moet doen op huursubsidie. Twee factoren spelen daarbij een belangrijke rol. Het merendeel van de „instromers" in de re geling bestaat uit alleenstaanden en een-oudergezinnen in de laagste inkomensgroepen. Verminderde inkomsten door werkloosheid, arbeidsongeschiktheid, pensionering en echt scheiding zijn hierbij bepalend. De tweede factor is het ont breken van een voldoende aantal voor deze mensen betaal bare huurwoningen. Opvallend is ook dat onderzoek heeft aangetoond dat degenen die geen beroep meer doen op huursubsidie veel be tere perspectieven kennen: ze zien hun inkomen stijgen, ze zijn jonger en de samenstelling van hun huishouden veran dert in voor hen gunstige zin. Je kunt uit beide ontwikkelin gen concluderen dat de huursubsidie terechtkomt op de plaats waar zij hoort en niet de vorm aanneemt van glanzend blik voor de voordeur, zoals minister van defensie Bolkestein meende te weten. EjEN tweede conclusie is dat bij de huursubsidie het een en ander moet worden omgebogen. Ongeveer 850 000 huishou dens doen een beroep op de regeling en de gezamenlijke kos ten daarvan bedragen momenteel ruim anderhalf miljard gulden. Gezien het open-einde-karakter - je kunt, evenmin als bij de bijstand of de studiefinanciering, op een gegeven moment zeggen: het geld is op - dreigt dit bedrag jaarlijks flink te stijgen. Toch is het noodzakelijk de kosten in de hand te houden. Het rapport van de commissie-Priemus doet daartoe enke le belangrijke aanbevelingen. Aan de toename van het aantal in financiële problemen verkerende huishoudens kan het ministerie van volkshuisvesting niet veel veranderen. Maar bij de toewijzing van een woning valt wel degelijk iets te on dernemen. De commissie-Priemus stelt voor een grens van 250 gulden voor de huursubsidie aan te houden, tenzij kan worden aangetoond dat er geen goedkopere woning beschik baar is of komt. Momenteel krijgt bijna een vijfde van de ontvangers van huursubsidie een hoger bedrag. Het inbou wen van zo'n grens - die dus niet een absolute is - kan een rem betekenen voor al te vrijgevige gemeenten. Aan de voorgestelde beperking is evenwel een voorwaarde verbonden: er moeten voldoende goedkope woningen be schikbaar zijn. Het beleid van de laatste jaren doet evenwel juist hier het ergste vrezen. Ook uitlatingen van politici als VVD-fractievoorzitter Voorhoeve die menen dat het met de woningbouw wel goed zit, geven niet aan dat er spoedig een beheersbaar stelsel van huursubsidie zal zijn. Het gaat im mers niet goed met de woningverbetering (en vernieuwde woningen zijn te duur), het gaat niet goed met de sociale wo ningbouw en het gaat niet goed met de verdeling van wonin gen. ONDANKS jarenlang argumenteren wonen vele honderd duizenden te goedkoop in verhouding tot hun inkomen. Mede daardoor zijn veel woningzoekenen aangewezen op re latief dure woningen en dus op huursubsidie. Als doorstro ming noodzakelijk wordt geacht, moeten voor te goedkoop wonende huishoudens soepeler verhuisregelingen beschik baar komen. Ook valt te denken aan een heffing voor dege nen die niet van de gelegenheid tot verhuizen gebruik willen maken. Want alleen doorstroming houdt de goedkope wo ningvoorraad beschikbaar voor de lagere inkomens. Winter 88/^89 extreem zacht DE BILT De winter 1988/1989 was extreem zacht, droog en zonnig. In De Bilt werd in december, januari en februari een gemiddelde tem peratuur van 5,6 graden Celsi us bereikt, tegen 2,3 graden Celsius normaal. Sinds het be gin van de metingen rond 1850 is volgens het KNMI in De Bilt een zo hoog seizoen-ge middelde niet voorgekomen. Tot toe de 1974/1975 de zachtste met een gemiddelde temperatuur van 5,5 graden, gevolgd door de winter van 1987/1988 met 5,0 graden. Normaal komen in De Bilt in de winter 43 vorstdagen (mini mum temperatuur beneden het vriespunt) voor. Deze win ter telde echter slechts 16 vorstdagen. Ijsdagen (maxi mum temperatuur beneden het vriespunt) kwamen hele maal niet voor, normaal zijn dat er 10. Hoewel de landelijk gemiddel de neerslaghoeveelheden van de afzonderlijke maanden sterk uiteen lopen was de win ter doorg met circa 140 milli meter neerslag tegen 183 milli meter normaal. De hoeveelhe den lopen uiteen van ongeveer 115 mm in het westen van het Af en toe zon DE BILT (KNMI) De de pressie die boven de Noordzee ligt trekt langzaam in oostelij ke richting. De buien die hier bij horen blijven vannacht en in de vroege ochtend nog aan wezig. Morgen in de loop van de och tend nadert een zwakke rug van hogedruk die er voor zorgt dat opklaringen voorko men en er zelfs af en toe wat zon is. Later op de dag nadert vanuit het zuidwesten op nieuw bewolking van een oceaanstoring die de voorbode is voor alweer regen. Vannacht wordt het een graad of 5, terwijl overdag de tempe ratuur tot ongeveer 7 graden kan komen. De wind is weste lijk en matig, langs de kust eerst nog krachtig maar neemt daar tegen de middag geleide lijk af. TILBURG Alleen de koningin doet het niet, maar verder komt ieder een er voor in aanmer king. Schattingen willen dat jaarlijks vijf miljoen keer iemand een sollicita tiebrief op de bus doet. Clemens van Diek uit Til burg kan bijna een' be roepssollicitant worden genoemd. Niet omdat hij zo nodig een baan moet, maar voor de lol schreef hij de laatste jaren menige geschifte brief. Hij rea geerde bijvoorbeeld op vacatures voor KNVB-di- recteur, dactyloscoop, ma nager in hondebrokken, bewaker, psycholoog, le raar economie, admini strateur en gewoonweg „functionaris". Conclusie na brief nummer zoveel: de sollicitant is vogelvrij. De afgestudeerd econoom Van Diek maakt zich er in zijn vandaag gepresenteerde boek „Baanbrekende brieven" druk over dat iemand die in ons land een baan wil hebben juri disch weinig zekerheden heeft, zeker als het om zijn of haar privacy gaat. „Er ligt al geruime tijd een proeve van een wetsontwerp gereed, maar voorlopig moet de sollicitant het doen met de goodwill van de ondernemer", aldus Van Diek. Doorgaans verloopt de doorsnee-sollicitatie niet vol gens ideale criteria, signaleert de Tilburgse briefschrijver. Hij komt tot een indrukwekkende lijst misstanden. Zo staat in veel vacatures geen inkomen sindicatie, blijft onbekend dat interne kandidaten de voor keur genieten, blijken ge vraagde functievereisten niet te kloppen en houden organi saties zich niet aan de regel dat reflectanten binnen veer tien dagen na sluitingsdatum een uitnodiging of een afwij zing moeten krijgen. Sommige beoogde werkgevers reageren helemaal niet op een sollicita tie, omkleden een afwijzing niet met redenen, gunnen geen inzage in psychologische onderzoeken, reageren niet op klachten van de sollicitant en stellen discriminerende eisen. Van Diek stuitte op een groot aantal van deze zaken bij po gingen als sollicitant het heft in handen te nemen. De rollen zijn in zijn boek duidelijk om gedraaid: de sollicitant die een spel speelt met een ander, die beroepshalve meespeelt. Fysieke onreinheden Zo weidde Van Diek in een brief aan een verzekeraar die iemand met een „bijzonder profiel" zocht uit over zijn fy sieke onreinheden. De Fryske Akademy ontving van hem een brief in plat Tilburgs op een annonce die in de Friese taal was gesteld. Hij bood zich bij het ABP aan als een „niet- frauderende computer, die zijn bytes ter beschikking stelt". Het pensioenfonds deelde mee „royaal van bytes voorzien" te zijn. Ook een poging hoofd boekhouder te worden bij De Hoop, het evangelisch centrum voor verslaafden, leed schip breuk. Clemens schreef een hartverwarmend verhaal over zijn afdaling tot de laagste tre den van de maatschappij, ver zon een drugsverslaving èn een bekering tot God, maar meer dan een bedankbrief met een zegen leverde dat hem niet op. Van Diek wefd voor een dergelijke functie bij Brand's Bierbrouwerij ook al te licht bevonden. Dat kan niet aan de toon van zijn brief gelegen hebben, want die was ronduit vriendelijk. „Geachte brouwbroeders", schreef Van Diek, waarna hij een exposé gaf van zijn gezellige alcohol consumptie. „Om een bezopen verhaal kort te maken: ik zal zowel een verantwoordelijk medeproducent als een verant woordelijk consument zijn. Met hart èn nieren uiteraard. Met ondergetekende bent u niet in de brand maar uit de brand... Proost!". Brandt ant woordde dat het bedrijf op zoek was naar een „nuchtere administrateur, geen pr-func- tionaris. Een brief als die van de brou wer is overigens een uitzonde ring in Clemens' ervaringen. Meestal volgden dezelfde dor re standaard-brieven die elke afgewezen sollicitant krijgt. Een uitzondering daarop vormde gelukkig ook het KNMI, waar hij zich kandi- dellen". De afwijzingsbrief be gon met „Geachte waterman, in navolging van de heer E. Krol en consorten, moet ik u een slecht weerbericht doen toekomen". Verkopen Sollicitatie-cursussen leren de deelnemer meestal dat die zich als het ware moet verkopen. Dat begint al bij de brief die, hoewel niet al te gewaagd, in elk geval boven de grauwe middenmaat moet uitsteken om niet meteen in de prullen bak te belanden. Kennelijk waren de brieven van Van Diek sommige personeelschefs niet gek genoeg, want van on der meer kledingbedrijf Esprit, een fabrikant van hon- deorokken, en van weekblad Panorama kreeg hij een uitno diging voor een gesprek. Va ker kreeg hij echter helemaal geen antwoord op zijn toch op zijn minst inspirerende epis tels. Zelfs het beveiligingsbe drijf dat een vakantiekracht zocht kon geen antwoord be denken op de sollicitatie die verkort ongeveer op het vol gende neerkwam: „Baas, woef- woefwoef, wafwafwaf, grgrgr, hap, smak, slijmslijm, lik, poot je". Zo zal er voor de iedere sollicitant die al op meer dan honderd vacatures vergeefs heeft gereageerd, veel plezier te beleven zijn aan de weder waardigheden van Van Diek. Want wie zou na zoveel afwij zingen niet een keertje uit nijd zó willen solliciteren op een vacature als „Hoofd van de hoofdafdeling": „Als u mij vraagt 'wat heeft u altijd al willen worden?', dan luidt mijn antwoord: hoofd. Dat moet fantastisch zijn, ergens hoofd van zijn. Toen ik een jongen van pakweg zes of ze ven was droomde ik daar al van". Enzovoort. En wie echt eens arrogant wil terugslaan maakt gebruik van de voorge drukte formulieren in het boek. ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2