Meer ongelukken door drankgebruik VOORHOUT TEGEN MINDER LOKALEN ANDREASSCHOOL Van Patroonsbond tot veelzijdige organisatie LEIDEN OMGEVING CekUeSouttuit WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 15 Zwart Ze lag al bij de vooraf gaande zaak in een stuip. Zonder reden en zonder dat kantonrechter Mors huis, officier Van Kempen* of de griffier in haar pret bui wensten mee te gaan. Voluit lachend trippelde de blonde, modieus gekle de jongedame naar het hekje toe, zonder acht te slaan op de serieuze stem ming die achter de tafel heerste. Fronsend startte officier Van Kempen met het oplezen van de aan klacht, want de dame in kwestie had natuurlijk wel iets gedaan dat niet door de beugel kon. ,,U heeft zonder geldig vervoerbewijs in de trein naar Leiden gezeten?", vroeg rechter Morshuis vervolgens voor de zeker heid en duidelijk weinig geamuseerd. „Jahaaaaah, dat klopt", sneed de dame hem verbaal de weg af. ,,De conducteur zal u on getwijfeld een schikking hebben aangeboden. Iets van de ritprijs plus een boete van 25 gulden?", veronderstelde Morshuis neutraal. Het gieren van de blondine was niet van de lucht, hetgeen enige onrust en onbegrip achter de tafel teweeg bracht. De welwillendheid -van Mors huis taande met de secon de. Het was tenslotte maandag en er viel blij kens zijn houding voor hem en zeker voor de ver dachte niet al te veel tè la chen. „Maar kon u nu met de conducteur schikken of niet", informeerde de rechter. Dat kon wel, maar was niet gelukt. Zij zelf had graag gewild en de conducteur ook. Het had haar echter aan de be nodigde pecunia ontbro ken. „Heeft u vervolgens nog een acceptgirokaart ge had", wilde Morshuis we ten, terwijl zijn houding nu totaal onbegrip over zo veel strikt persoonlijke hi lariteit toonde. Dat had de blonde zwartrijdster zeer zeker. „Maar ja", babbelde ze onverminderd vrolijk, „ik ben nogal nonchalant hè. Vergeten te betalen dus". Morshuis dacht nu een mogelijkheid gevonden te hebben de tomeloze vreug de in te dammen. „Dat zou weieens een dure noncha lance kunnen worden vrees ik", leidde hij de éis van officier Van Kempen in. Die hield een heel ver haal dat het mevrouw niet moest ontgaan dat zwart rijden niet loont. „De rit prijs is een schijntje in vergelijking met de schik king die in de trein getrof fen kan worden en de prijs van een treinkaartje valt helemaal in het niet bij de 75 gulden die ik nu eis". Morshuis volgde de eis zonder pardon. Maar als de officier en de rechter dachten de verdachte daar mee te hebben, dan had den ze het mooi mis. Breed lachend incasseerde de vrolijke zwartrijdster de gerechtelijke opdoffer om na het vragen „of dat het was" onverminderd gie rend trippelend de zijdeur, te pakken. Heel wat meer reden tot lachen had een van de re gen druipende man. Ook hij had zwart gereden in de trein richting Leiden, meende de officier. Daar was de verdachte het ech ter totaal en in alle ernst mee oneens. „Ik heb hele maal niet in welke trein dan ook naar Leiden geze ten", meldde hij. „Sterker nog, als ik van Den Haag naar Leiden moet dan pak ik de brommer wel". Morshuis had gezien de doornatte toestand van de verdachte geen enkele moeite dat te geloven. Rustig maar beslist voegde de bromfietser eraan toe: „Ik keek dan ook heel raar op toen ik plots een acceptgirokaart thuisge stuurd kreeg voor zwart rijden met de trein. En het is, dat moet u toegeven, zeer onlogisch dat ik zon der kaartje in de trein zou hebben gezeten. Want in de periode waarin dat ge beurd zou zijn, had ik nota bene een dure OV-jaar- kaart". De twijfel achter de gerechtelijke tafel was gezaaid. „Er is ook geen legitimatie gevraagd", con stateerde Morshuis met de officier, waarop besloten werd de bromfietser zon der boete te laten vertrek ken. Hetgeen hij vrolijk glimlachend deed. Om buiten breeduit te gaan staan lachen: het was nog droog geworden ook. ERIK HUISMAN Nieuwe riolering in Katwijkse Duinstraat KATWIJK Er komt nieu- we riolering in een gedeelte van de Duinstraat en het Kamperfoelieplein in Kat wijk. Dit kost in totaal 362 duizend gulden. Daarnaast wil het Katwijkse college de gegevens over de riolering in de kustplaats opnieuw in kaart brengen. Daarvoor werd tijdens de raadsvergade ring een krediet gevraagd en gekregen van 90.000 gulden. Dit bedrag stuitte op enig verzet uit de Katwijkse CDA- fractie. T. van der Plas (CDA) noem de het in kaart brengen van de riolering een „primitieve handeling, die beter geauto matiseerd kan worden". Het nu eerst op kaart zetten van alle gegevens om het daarna weer opnieuw in het compu terbestand te zetten, noemde Van der Plas onlogisch. Wat Van der Plas echter het meest stak was de in zijn ogen verwarrende handelwij ze. Bij de uitbreiding van het nieuwe automatiseringspro ject enige weken terug gaf met name het college aan dat door de deze uitbreiding ex tra kosten voor onder andere het verwerken van riole- ringsgegevens door die auto matisering niet langer ge maakt hoefde te worden. „Waarom dan nu toch een krediet van 90 duizend gul den", aldus Van der Plas. „Stop die liever in de auto matisering." Volgens wethouder W. van der Plas (CDA) is er geen sprake van dat het geld on doelmatig besteed zou wor den. Het gaat voor een ge deelte om het opnieuw opme ten van de ligging van de rio lering. Voordat de gegevens überhaupt in de computer kunnen, moeten ze toch op kaart staan. Prijzen voor metaalbewerkers KATWIJK/VOORSCHOTEN T. de Best uit Katwijk, M. v.d. Bree uit Voorschoten en E. Boender uit Heinenoord maken kans ons land binnenkort te vertegenwoordigen tij dens internationale wedstrijden in Birming ham. Het gaat hier om wedstrijden waar vaklieden uit de metaalsector hun beste beentje voorzetten. T. de Best, die werkt bij plaatwerkerij D.W. Slotboom bv in Katwijk won tijdens de nationale wedstrijden de eer ste prijs in de afdeling plaatwerken. Van der Bree, die bij hetzelfde bedrijf werkt, kreeg in deze categorie de derde prijs. Boen der, die in dienst is bij het NV Elektriciteits bedrijf Zuid-Holand in Voorburg, behaalde de tweede plaats in de afdeling machine- bankwerken. De drie metaalbewerkers ont vingen het afgelopen weekeinde uit handen van minister De Koning hun prijzen in Eindhoven. Woningbouw Ter Beek vordert gestaag LISSE Over niet al te lange tijd zullen de eerste woningen in het gebied Ter Beek bij de kerk van de H.H. Engelbewaarders worden opgeleverd. Naar verwachting zullen de eer ste sleutels rond eind april aan de nieuwe bewoners worden overhandigd. Be langstellenden voor een huurwoning kunnen zich nog bij de afdeling huis vesting van de gemeente opgeven. Binnenkort zal bekeken worden wie er voor een dergelijke wo ning in aanmerking ko- Wassenaar begrijpt emoties Voorschoten WASSENAAR Het gemeentebestuur van Was senaar zal er bij minister Smit op aandringen de rijksweg 11 West eerder dan gepland aan te leggen. Dit bleek gisteravond tijdens een commissieverga dering waar het college ruime steun kreeg voor een reactie op het Tweede Structuurschema Ver keer en Vervoer waarin de haastige aanleg wordt bepleit. In de brief schrijft Wassenaar de emotione le reacties van Voorschoten wel te begrijpen, maar gezien de toenemende verkeersproblematiek niet te onderschrijven. Zoals bekend bestrijdt Voor schoten de aanleg van de weg, die langs de Voor- schotense wijk Noord Hoflaifd zal lopen. Ook Lei den is tegenstander van aanleg. Raadslid H. Gou- looze kwam met het voorstel om, zoals in Voor schoten nu een handtekeningenaktie tégen de aan leg West wordt gevoerd, in Wassenaar een handte keningenaktie te starten vóór de spoedige aanleg. Burgemeester Schoute voelde niets voor een „pamflettenoorlog", maar noemde de suggestie niet een verwerpelijke gedachte. KATWIJKSE POLITIE: KATWIJK „De men sen die met alcohol op achter het stuur zitten, drinken steeds meer. Voorheen hielden we veel mensen aan met een pro millage van 0,8 of 0,9. Te genwoordig houden we veel vaker menSen aan met een promillage van boven de een of zelfs twee. Het aantal ongeluk ken door drankgebruik is in 1988 ook gestegen ter wijl het aantal aanhoudin gen is teruggelopen. We willen in de komende tijd met korpsen uit de omge ving, meer aandacht gaan besteden aan drank achter het stuur". Dat vertelt H. Roelevink, korpschef van de Katwijkse politie, tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1988. Uit het jaarverslag blijkt dat het aantal aanhoudingen van automobilisten met alcohol op is teruggelopen van 74 naar 66. Het aantal aanrijdingen, ver oorzaakt door alcoholgebruik, is gestegen van 17 naar 25. Het totale aantal verkeersongeval len in 1988 is teruggelopen van 751 naar 656. De reconstructie van de kruising Julianalaan- Vreugde weg heeft hier, vol gens de Katwijkse politie, aan bijgedragen. Uit het Katwijkse jaarverslag blijkt verder dat de drugshan del en het aantal verslaafden in de kustplaats is toegeno men. Exacte cijfers over het aantal verslaafden heeft de po litie niet. „Als je het aantal al coholverslaafden meetelt dan zijn er wel 500 in Katwijk", meent Roelevink. Harde be wijzen dat de drugshandel toe neemt, heeft de Katwijkse po litie niet. „We weten dat het er is. Vooral de cocaïnehandel is gegroeid. Katwijk heeft jaren wat achtergelopen met de drugsproblematiek. Dat zijn we nu aan het inhalen", aldus de Katwijkse korpschef. Of de toename van het aantal inbra ken in woningen, bedrijven en winkels in 1988 verband houdt met een groei van het aantal drugsverslaafden, weet Roele- In 1988 is het aantal vernielin gen in Katwijk teruggelopen van 240 naar 141. De politie wijt dat aan de surveillances bij de scholen, een andere tel ling maar ook aan de vermin derde bereidheid bij de bur gers om aangifte te doen. De meeste vernielingen vinden plaats in het Katwijkse cen trum. „Het zou voor Katwijk een goede zaak zijn als er een disco of horecagelegenheid bij zou komen. De jongeren kun nen na de sluiting van Maribel aan de Boulevard, niet meer in de bestaande horeca-gelegen- heden terécht omdat die te klein zijn. Ze blijven dan op straat rond slenteren met alle gevolgen van dien", meent Roelevink. De Katwijkse korpschef Roe levink wijst in zijn jaarverslag op het roerige verloop van 1988. Eerst werd de politie ge confronteerd met bezuinigin gen waardoor ze mankracht moesten inleveren. Later kwam daar het inmiddels be ruchte PKP-rapport overheen waarin stond dat het Katwijk se korps teruggebracht moest worden naar 27 man. In de bij gestelde versie van het rapport moet Katwijk, dat zestig man in dienst heeft, nog steeds tien procent van de sterkte inleve ren. „De huidige sterkte is al het minimum", benadrukt Roelevink. „Met minder men sen komt de politiezorg in de problemen en zullen we be paalde taken niet meer kun nen uitvoeren. Hoe die keuzes zullen uitvallen is nog niet be kend. Ten eerste moet de defi nitieve korting op de sterkte nog worden vastgesteld. Ver der willen we eventuele keu zes eerst voorleggen aan onder andere de politiek. Voor het zomerseizoen hopen we hier duidelijkheid over te hebben". Volgens Roelevink zijn de be zuinigingen nu al merkbaar. „Zo konden we voor de zomer een groep inbrekers aanhou den. Door tekort aan man kracht konden we de zaak pas na de zomer rondkrijgen. In die tussentijd waren er al weer 6 7 inbraken gepleegd. Dat is natuurlijk heel erg jammer. Daarnaast hebben we in het begin van 1988 de wijkpolitie moeten opheffen. Daar kon den we geen voor vrij maken' Huldiging Van Kouwenhove Toen voorzitter J. van Kouwenhove van de Oranjevereniging Wilhelmina maandagavond de 58ste jaarlijkse ledenvergadering opende, had hij geen vermoeden van het feit dat hij halverwege de vergadering verrast zou worden. Dat gebeurde toen secretaris P. de Vries (rechts) hem een boeket bloemen aanbood. Dat gebeurde wegens het jubileum van de voorzitter. Van Kouwenhove is 20 jaar bestuurslid van de Oranjevereniging waarvan ongeveer 14 jaar als voorzitter. Komende Koniginnedag wil Wilhelmina extra feestelijk maken, mede wegens de 80-jaruge verjaar dag van prinses Juliana. Er zullen kinderspelen georganiseerd worden in ouderwetse stijl. Verder zal er die dag een rommelmarkt voor kinderen en 's avonds een Oranjebal in De Terp worden gehouden. Tijdens de septemberfeesten zou het leuk zijn, vonden de aanwezige leden, om een sprookjesachtige kinderoptocht te organiseren. FOTO: HENK V.D. ENDE Uitbreiding onderwijs op Zeevaartschool LTB NOORD WIJK 75 JAAR KATWIJK De School voor de Zeevisvaart in Katwijk verbreedt het onderwijsaanbod in de nabije toekomst. Behal ve de specifieke opleiding voor de visserij kunnen leerlingen vanaf 1990 ook diploma's voor de kleine handelsvaart beha len. De nieuwe opleiding begint in Katwijk in het kader van de SVM-opèratie, een landelijke onderwijsvernieuwing voor het MBO. Door deze vernieuwingen in het middelbaar nau tisch onderwijs kunnen leerlingen vanaf 1990 op de school in Katwijk de diploma's voor de kleine handelsvaart behalen. Dit geschiedt door een systeem van modulering, zodat een leerling zelf de diverse onderdelen kan verzamelen om een van de nautische diploma's te verkrijgen. „Voor leerlingen die nu in de eerste klas van het LBO zitten, of de leerlingen die daar komend cursusjaar in komen, betekent dit een waardevolle verbreding van hun mogelijkheden", aldus di recteur A. van Duijn van de school in Katwijk. VOORHOUT De Voor- houtse politiek voelt wei nig voor het verminderen van het aantal lokalen van de Andreasschool. Dat bleek maandagavond tijdens de vergadering van de commissie onderwijs waar de notitie basison derwijs ter sprake kwam. Daarin had het college van vastgelegd dat de An dreasschool in de toe komst mogelijk vier loka len minder krijgt dan op dit moment. De Andreasschool beschikt thans over tien lokalen waar van zeven aan de Jan Steen laan en drie aan de Rem- brandtlaan. Aan de Rem- brandtlaan mag de Andreas school drie nieuwe lokalen bouwen. De oude lokalen aan de Jan Steenlaan worden dan niet meer gebruikt. Het rk on derwijs in Voorhout krijgt daarnaast een zesklassige school in Oosthout. Binnen kort wordt toestemming ver wacht om twee nieuwe loka len bij de rk Emmausschool te mogen bouwen. E. van der Laar (CDA) waar schuwde het college dat men de lokalen van de Andreas school straks misschien nog nodig heeft om tijdens enkele piekjaren de schoolkinderen te huisvesten. W. de Wit wees er op dat de Andreasschool, de grootste basisschool in Voor hout, goed draait. Bovendien opperde hij dat door het ver minderen van lokalen bij de Andreasschool het voorzienin genniveau in een deel van Voorhout sterk achteruit gaat. Zijn mening werd door A. Lap (PPR) onderschreven. Wethouder B. Joon wees de commissieleden op het feit dat de v.1 teindelijke beslissing over al dan niet verminderen van het aantal lokalen bij de An dreasschool ligt bij het rk schoolbestuur. „Zij kunnen be slissen om de extra lokalen voor de Emmausschool in Oosthout te bouwen bij de An dreasschool of ze kunnen de lokalen van de Andreasschool gewoon in gebruik houden zonder bekostiging door het rijk. Het mag alleen niet zo zijn dat door het laten staan van extra lokalen bij het rk onderwijs de groei van het openbaar onderwijs wordt te gengehouden". De bouw van extra lokalen bij het rk onder wijs in Oosthout moet, vólgens Joon; gecompenseerd worden door afbraak van lokalen van rk scholen elders in het dorp. „De lokalen van de Andreas school zijn afgeschreven en het is dus logisch dat daar de vermindering van lokalen plaatsvindt", meende de wet houder. Eenzelfde situatie voorzag de wethouder ook voor de prot. chr. scholen in Voorhout. De nieuwe prot.chr. school in Oosthout mag uitbreiden van twee naar vier lokalen. Dit be tekent dat het aantal lokalen bij de Boerhaaveschool met twee moet worden vermin derd, meende Joon. Het aanbod van openbaar on derwijs in Voorhout moet, vol gens de wethouder, omhoog omdat bijna de helft van de bewoners van Oosthout kiezen voor openbaar onderwijs. De bestaande openbare school de Boekhorst moet in stand wor den gehouden terwijl het openbaar onderwijs in Oost hout moet uitgroeien tot een achtklassige school. Op dit mo ment heeft het openbaar on derwijs drie lokalen in Oost hout. De notitie basisscholen wordt binnenkort besproken met de besturen van de bijzondere scholen. NOORDWIJK De LTB afdeling Noordwijk be staat dit jaar 75 jaar. De leden van deze katholieke landbouworganisatie heb ben het jubileum recente lijk gevierd. Voorzitter M. Zandwijk wees daarbij op de toenemende milieupro blematiek waar de tuin ders mee te maken heb ben. Hij vond het onte recht dat groeperingen als Kritisch Noordwijk de agrariërs als de grote ver vuilers zien. „Men vergeet nogal eens, dat de agra riërs de makers zijn van het huidige natuurbezit", aldus Zandwijk die er op wees dat een reeks stoffen inmiddels verboden is in de agrarische sector. Zandwijk noemde de bollen teelt van groot belang voor het voor het toerisme. Daarvoor is het nodig dat de overheid voor voldoende grond blijft zorgen, want de honderdduizenden toeristen in het voorjaar ko men, volgens Van Zandwijk, niet voor het strand maar voor de bloembollen. Hij wees ook op de uitdaging die het jaar 1992 vormt voor de bloembol lenteelt. „We moeten voor de komende tijd vooral niet be vreesd zijn. 1992 is een uitda ging. Net als bij de oliecrisis zal de agrarische sector er weer sterker uitkomen", meende Zandwijk, die stelde dat wie op kwaliteit en service let zich wel redt. Als voor beeld noemde hij de totstand koming van de EG. „We wa ren toen ook bang voor alles en nog wat, maar de agrari sche sector is er groot door ge worden". Onder de naam R.K. Patroon sorganisatie in het Bloembol- lenbedrijf werd de vereniging op 2 februari 1914 in het toen malige café Fortuyn opgericht. agrarische organi satie was onderverdeeld in vakgroepen, zoals die voor veehouders en die voor bollen- kwekers. Men bepaalde de contributie op drie gulden per jaar. Elke maand werd er ver gaderd en bijna altijd waren de lonen in de bedrijven een punt van gesprek. De lonen in die tijd bedroegen ongeveer tien gulden per week. Daar- werden werkdagen ge- morgens zes tot maakt 's avonds zeven uur. Opmerke lijk is, dat de cao's per ge meente werden afgesloten, na onderhandelingen met de R.K. Arbeidersbond St. Hyacinthes. Zodoende konden de lonen per gemeente verschillen. Ook de werktijden varieerden. Een deel van het jaar werkte men van 's morgens vijf tot 's a- vonds zeven, in een andere pe riode van half zes tot zeven en in de herfst en winter van licht tot donker. Als over een en ander de meningsverschil len soms hoog opliepen, dan was het de geestelijk adviseur die tussen de twistende partij en bemiddelde. De notulen uit de jaren na de oprichting maken melding van „ups and downs". Zo was er in 1918 fundamentele kritiek op het bondsblad. Er stond teveel „boerennieuws" in en er werd te weinig aandacht geschon-* ken aan de bloembollenbedrij- ven. De grote klap kwam in 1932 met de crisis. Massaal zegde men het lidmaatschap van de organisatie op. gewoon omdat er geen geld was voor het betalen van de contributie. In de jaren 1940-1945 stonden de activiteiten in de agrarische organisaties op een laag pitje, als gevolg van de maatregelen van de Duitse bezetter. Bevrijding Op het gebied van bollen pellen is in de loop der jaren niet veel veranderd. Dat wordt ook nu nog met de hand gedaan. Na de bevrijding wilde het in de bollensector niet vlotten. Om daarin verbetering te brengen werd politieke steun gezocht bij de R.K. Volkspartij. Er ontstond een groeiende be langstelling voor bedrijfscur- sussen, zoals die voor boek houden en de agrarische vak ken. Zelfs ging er vanuit de Noordwijkse LTB een voorstel naar de landelijke organisatie om in de badplaats een tuin bouwschool te vestigen. In het begin van de vijftiger jaren vonden in de vergade ringen van de LTB felle dis cussies plaats over het Lange- veld. Volgens de Noordwijkse LTB'ers werd Noordwijker- hout bij de verdeling van de grond in Langeveld bevoor deeld. Daarover werden in en buiten de vergaderingen harde woorden gezegd. De tuinders kregen in de jaren zestig en zeventig te maken met het opdringen van de wo ningbouw. De ene agrariër na de andere moest het veld rui men. Het aantal leden daalde daardoor tot 60. Wel werd in 1978 een belangrijk succes be haald: de woningbouw in het Noordwijkse Vinkeveld werd geringer in omvang dan eerst de bedoeling was. r C. LEEFLANQ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15