Sto&dMi Sommdjr Meerderheid raad steunt bundelen culturele sector STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Vrouw van tas beroofd Overleg college en parkeerpolitie jf SCHOUWBURG EN MUSEA NIET ZELFSTANDIG Leidse studente met moeder dertig dagen de wereld rond ALLER LEI(DS) Projectgroep Maatwerk richt zich speciaal op werkloze migranten as j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 7.2,34 i Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naz Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag WOENSDAG 1 MAART 1989 PAGINA 13 Leidenaar krijgt acht maanden cel DEN HAAG/LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar is gister ochtend veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man had in november vorig jaar een mede-cafébezoeker met een mes gestoken tijdens een vechtpartij op de Oude Vest in Leiden. Het slachtoffer liep verwondingen aan een hand en in de lies op. De officier van justitie had tien maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf tegen de man geëist. Tijdens de zitting ontkende de Leidenaar elke betrokkenheid bij de steekpartij. Green verbouwing aan Hogewoerd LEIDEN Het pand Hogewoerd 103 wordt niet illegaal verbouwd. Een in specteur van de afdeling bouw- en woningtoezicht heeft dat geconsta teerd. Buurtbewoners hadden twee weken geleden op een vergadering van de projectgroep Hogewoerd aan gedrongen op een onderzoek. Vol gens de bewoners was de eigenaar bezig ,het pand te verbouwen, on danks het feit dat een bouwvergun ning geweigerd was. Een ambtenaar yan de gemeente kon echter niets il legaals ontdekken. De gemeente wil het pand kopen en afbreken om een binnenterrein achter de Spilsteeg aan te leggen. De gemeente is nog in on derhandeling met de eigenaar. LEIDEN Een 19-jari- ge vrouw uit Leiden is gistermiddag van haar tas beroofd. De vrouw stond met haar fiets te wachten bij het stop licht op de hoek van de Schipholweg met de Oegstgeesterweg. Naast haar wachtte een brom fietser met passagier. Toen het licht op groen sprong, graaide de pas sagier de tas onder de snelbinders vandaan. In de tas zat een bril. Themadag vandalisme LEIDEN De CDA Ka merkring Leiden houdt za terdag 11 maart een thema dag over vandalisme. Er treedt een aantal sprekers op en de videofilm „Gooi je ei gen glazen niet in" wordt vertoond. Onder de sprekers is rector A. Tromm van de Agnes scholengemeenschap, A. Gelderblom, groepscom mandant van de rijkspolitie in Oegstgeest, de heer Sj. H. Scheenstra, burgemeester van Oegstgeest en officier van justitie in het arrondis sement Den Haag mr. C. van Grampel. De dag wordt van 9.30 tot 15 uur gehouden in 'Het Witte Huis', Wilhelmi- napark 33 in Oegstgeest. ACTIES VOORLOPIG OPGESCHORT LEIDEN Het college van B en W heeft de AbvaKabo uit genodigd vrijdagmiddag te overleggen over de nieuwe dienstroosters bij de Leidse parkeerpolitie. Dat is gisteren tijdens de B en W-vergadering besloten. „Wij zijn bereid om over alle punten waarover grieven bestaan met de ambte narenbond te overleggen", al dus wethouder P. Bordewijk van personeel. Hij stelde daar bij echter wel nadrukkelijk dat in het verleden de juiste procedure omtrent de invoe ring van de dienstroosters is gevoerd. „De hoofdcommissa ris heeft procedureel de juiste weg gevolgd". Of er mogelijk heden zijn om het een en an der te veranderen is volgens de wethouder nog niet duide lijk. „Wij wachten vrijdag eerst de toelichting van de Ab vaKabo af". Regiobestuurder Kees Voor- meulen toonde zich gisteren verheugd over de bereidheid van het college om met hen te praten. „Het betekent in elk geval dat er voor vrijdag geen acties van het personeel ko men. Na het overleg zullen we ons nader beraden". De amb tenarenbond wil het college voorstellen doen waarbij de nieuwe dienstroosters geen in komensverslechtering met zich meebrengen. „Dat de par keerpolitie op andere tijden moet gaan draaien is op zich niet het grootste probleem. Daar moeten dan echter wel normale vergoedingen tegen over staan", aldus de regiobe stuurder. Vandaag is het per soneel van de parkeerpolitie op de hoogte gebracht van de huidige stand van zaken. Bromfietsster (18) gewond bij botsing LEIDEN Een 18-jarige bromfietsster uit Benthuizen is gistermiddag gewond ge raakt bij een botsing met een fietsster. Het ongeluk ge beurde op de kruising van de Churchilllaan met de Corne- lis Schuytlaan. De bromfiets ster reed op het fietspad door het rode licht. Een 18-jarige fietsster uit Leiden reed aan de linkerkant van de weg op het fietspad. De twee botsten op de kruising. Het slachtof fer is met letsel aan rug, arm en hand overgebracht naar het Diaconessenhuis. LEIDEN Binnen de Leidse gemeenteraad te'- kent zich een meerder heid af voor het voorstel om de gemeentelijke cul turele instellingen te bundelen in één directie. Tweederde van de frac tie van de PvdA toonde zich gisteravond tijdens een fractievergadering voorstander van een sterke positie van de di rectie culturele zaken. Dat betekent dat onder die directie ook de schouwburg en de musea zullen vallen. Eerder hebben Links Leiden, D66 en het CDA al besloten om voor bundeling te kiezen. Daarmee stelt een meerder heid van de raad zich achter het voorstel tot bundeling. In het college wordt dat voorstel alleen door de wethouders H. van Dongen en H. de la Mar gesteund, de andere wethou ders stellen zich achter het voorstel van verantwoorde lijk VVD-wethouder F. Kuij- Volgens raadslid H. Koek van de PvdA was haar frac tie ongelukkig met het feit dat er een reorganisatievoor stel op tafel ligt, zonder dui delijke beleidsvisie. „We zijn daar eerder mee akkoord ge gaan, en daar worden we nu voor gestraft zou je kunnen zeggen", aldus Koek. Volgens haar leidde die volgorde er toe dat raadsleden wel het zelfde culturele beleid voor ogen hadden, maar voor ver schillende organisatiemodel len kozen. „Sommigen ge bruikten dezelfde argumen ten, maar kozen voor een verschillende organisatie- Koek benadrukt dat ook de tweederde meerderheid bin nen haar fractie die bunde ling van de directie cultuur propageert van mening is dat de schouwburg en de musea wel hun artistieke vrijheden moeten behouden. „Daar moeten duidelijke afspraken over gemaakt worden". Nu ook een meerderheid van de 16 leden tellende PvdA- fractie voor bundeling is, te kent zich ook binnen de ge meenteraad een meerderheid voor af voor het voorstel voor een sterke directie cul turele zaken. Alleen de VVD-fractie en enkele PvdA-wethouders zijn voor stander van verzelfstandi ging van schouwburg en mu- Links Leiden bracht enige tijd geleden een eigen nota uit, waarin een duidelijk stu rende rol voor de directie cultuur was weggelegd. „We zullen daar nu aan vasthou den", aldus fractievoorzitter R. van Lint. Convenant CDA en D66 zijn ook voor stander van bundeling. „We zien de beide voorstellen niet zwart-wit tegenover elkaar, maar we denken dat je met bundeling het culturele be leid beter kunt sturen. Tot dusverre gebeurde er niet veel meer dan op de winkel passen. Verder denken we dat schaalvergroting in het beheer financiële voordelen biedt", aldus D66'er P. Lan- genberg. Zijn fractie wil dat er een convenant gesloten wordt tussen de wethouder en de directies van de La kenhal en de schouwburg om de artistieke vrijheid van bei de instellingen te waarbor gen. Ook wil D66 enige fi nanciële vrijheid voor beide. „Men moet niet om elk dub beltje bij de wethouder aan kloppen". Het CDA presenteerde maandag een eigen voorstel vcor de reorganisatie, maar liet daarin blijken ook een duidelijke voorkeur voor een sterke rol van de directie cul turele zaken te kiezen. Het CDA wil ook de stadsgehoor zaal, die nu nog onder de verantwoordelijkheid van Groenoordhallendirecteur A. de Jong valt, bij culturele za ken onderbrengen. De raadscommissies cultuur, volksgezondheid en groen en financiën, personeel en orga nisatie vergaderen vanavond in Het Gulden Vlies aan de Breestraat over de toekomst van de directie culturele za ken. De vergadering begint om acht uur. Nieuwe kruising Het verkeer dat via de Valkenburgseweg uit Valkenburg komt wordt sinds vorige week achter het nieuwe motel van Het Haagse Schouw om geleid. De kruising met de Haagse Schouwweg is afge sloten, omdat momenteel de hand wordt gelegd aan een corridor die het nieuwe motel met het bestaande hotel-restaurant zal verbinden. Het verkeer komt nu op de Ommedijkseweg uit. De krui sing is provisorisch aangelegd en zal de komende weken definitief vorm krijgen. FOTO: WIM VAN NOORT Uitzendkracht verduistert geld LEIDEN Een uitzendkracht heeft geld van Van Gend en Loos aan de Haagweg verduis terd. De schoonmaker kreeg maandagochtend geld mee om schoonmaakartikelen te ko pen. Het ging om een gering bedrag. De man heeft zich daarna niet meer laten zien. OP ZOEK NAAR DE SFEER ROND VERRE GODSDIENSTEN LEIDEN Voor Joleen Ooms (24) uit Leiden, en haar moeder Yvonne Na gel (48) uit Rotterdam gaat vrijdag waarschijnlijk een lang gekoesterde wens in vervulling. Moe der en dochter zitten met zes andere teams in de laatste ronde van de wed strijd „Caballero Réis om de Wereld". Vijf van de zeven krijgen vrijdag te horen of ze inderdaad de reis van hun dromen mo gen gaan maken. Het kop pel bezoekt dan in dertig dagen verschillende be zienswaardigheden in In dia, Indonesië, China, Ja pan en de Verenigde Sta ten. Met 2500 andere teams schre ven Joleen en haar moeder zich in voor de wedstrijd van de sigarettenfabrikarit. Hun thema „op zoek naar de sfeer rond verré godsdiensten" en de unieke combinatie van moeder en dochter sloegen aan bij de jury met als gevolg dat zij doordrongen tot de laatste ronde. „De reislust zit ons in het bloed", aldus Joleen Ooms, rechtenstudente iri Leiden. „Mijn opa ging namelijk al in 1926 onder het motto 'met één gulden op zak reis je de hele wereld rond' op de fiets naar Italië. Van kinds af aan ging ik al met mijn moeder op stap, en hoe ouder ik werd hoe ver der we gingen. Altijd gingen we op de avontuurlijke ma nier. Gewoon weg, op de bon nefooi. Ik met m'n rugzak en mijn moeder met een grote tas. De Leidse Joleen Ooms heeft de landkaarten al ijverig bestudeerd: „Van kinds af aan ging ik al met mijn moeder op stap. Hoe ouder ik werd, hoe verder we gingen". FOTO: WIM VAN NOORT toe gingen, hoe laat, en welke aansluitingen op welke treinen volgden. „We klopten aan bij de reisbureau's, maar die had den geen tijd om dat allemaal uit te zoeken. Ik ben dus na sluitingstijd zelf in het Bleu- en Redbook van de ABC- World Airways Guide gedo ken en heb deze twee 'reistele- foonboeken' helemaal uitge spit. Zo ook met de Thomas Cook Time Table voor de di- Slaapplaatsen en dergelijke re gelden we ter plekke". De Leidse zag de folder van Caballero in de winkel liggen en schreef zich met haar moe der meteen in. Een reis naar Griekenland, Egypte en Israël leverde het benodigde thema op. „We hebben zitten zwoe gen op het thema, maar omdat we de overgang van Egypte naar Israël met twee compleet andere godsdiensten zo span nend vonden, wilden we wel eens zien hoe de godsdienst de cultuur in de rest van de we reld beïnvloedt", aldus de rechtenstudente. Reistelefoonboeken Na de eerste selectie vroeg de wedstrijdorganisatie aan 120 teams om binnen drie weken een reisplan te maken. Er moest precies uitgestippeld worden waar de vluchten naar verse treinverbindingen on derweg". Elk team krijgt dertig dagen de tijd en een budget van 8.000 gulden om de wereld rond te komen. Na aftrek van de vluchten, treinen en bussen blijft er voor Joleen en haar moeder 58 gulden per dag per persoon over voor overnach tingen en maaltijden. „We we ten pas wanneer we terugzijn of we het er echt mee redden, maar we denken dat we er ruim mee uitkomen. We zijn gewend om heel goedkoop te overnachten. Dat is 't leuke van mijn moeder, die vindt 't helemaal niet erg om eens een nachtje op de bank in het park door te brengen. Zelf vind ik het niet zo prettig en ga alsnog iets regelen. Bij jeugdherber gen kun je vaak nog wel te recht", aldus de Leidse. Fietsen in Peking Het team wilde per se niet naar de standaard-toeristische attracties. „We hebben met mensen gepraat die zelf in die landen geweest zijn en zij heb ben ons goede tips gegeven. Zij weten ook de details, de aparte dingen". Op 6 mei vertrekken ze naar India, waar ze in het kader van het Hindoeïsme on der andere een rattentempel zullen bezoeken. Van India gaat de reis verder naar Indo nesië (Islam) en China, waar ze de heilige berg Taishan zul len beklimmen. Ooms: „Het was een droom van mijn moe der om eens door China te fietsen en op de muur te staan. Nu we gaan fietsen in Peking en de muur bezoeken we ook". Japan wordt aangedaan van wege de twee verschillende godsdiensten, het Shintoïsme en Boeddhisme. Daar vandaan gaan moeder en dochter in Amerika op zoek naar de „go den en godinnen" van het wit te doek. „We zijn niet bang dat ons iets overkomt, het koppel moeder en dochter blijkt goed aan te slaan in het buitenland, we worden veel meer gewaar deerd dan bijvoorbeeld een jongen samen met een meisje. Zo hebben we in Egypte in het verleden eens een stuk meege reden in een bus met school meisjes, in Israël in een kloos ter geslapen. Dat soort dingen kun je als stelletje wel verge ten. We passen ons aan, we dragen geen sieraden, geen op vallende kleding, dan is het heel makkelijk om contacten te leggen". Cultuurshock „Veel mensen waarschuwen ons voor een cultuurshock, maar zelf denken we dat we het wel aankunnen. We vin den het helemaal te gek, we zijn niet bang voor ontberin gen. We willen weten hoe de sfeer is in die landen, we wil len de godsdienst op straat meebeleven. Het maakt niet uit of we vrijdag horen dat we mogen gaan of niet. We heb ben nu al een heleboel geleerd. Maar het zou natuurlijk echt té gek zijn als onze wens in vervulling gaat. Vooral voor mijn moeder is het belangrijk. Zij maakt zo'n reis niet zo gauw meer; veel vrouwen van haar leeftijd willen zoiets niet meer doen" Joleen heeft wel goede hoop op het resultaat van vrijdag. „We maken een goede kans, want we waren het enige koppel van moeder en dochter onder de 2500 teams". KARIN SWIERS Inbraak viswinkel LEIDEN Uit de viswinkel op de hoek Herenstraat, Lelie straat is 2500 gulden verdwe nen na een inbraak. Dieven braken in de nacht van maan dag op dinsdag eën raam open en namen geld en twee sloffen sigaretten mee. Verkeerscontrole LEIDERDORP Bij een con trole op de kruising Acacia- laan/Bergsenhoekseweg in Leiderdorp zijn gisterochtend 19 automobilisten gepakt we gens het rijden door rood licht of het negeren van de rij strookpijlen. Een nieuwe con trole van de Leiderdorpse po litie leverde vanochtend nog eens zes bekeuringen op. De automobilisten krijgen een fphikking thuisgestuurd. Autoshow Vijftig directieauto's, nieuwe maar ook gebruikte, worden van morgen tot en met zon dag 5 maart getoond in het Leidse Holiday Inn. Zes dea lers uit Leiden, Den Haag en omgeving tonen er onder meer de nieuwe Rover 800-se- rie. De show is donderdag van twee tot negen uur open, vrij dag van tien tot negen, zater dag van tien tot zes en zondag van tien tot vijf uur. Volksmuziek Folkclub Horus houdt morgen vanaf negen uur een open po dium voor liefhebbers van folk/volksmuziek in de Waag. Belangstellenden kunnen deze avond met maximaal drie nummers optreden. Op geven kan via telefoon 01717- 2726 of ter plekke, voor 21.00 uur. De toegang is gratis. Bingo Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat houdt vrijdag een bingo-avond. Er worden zes ronden gespeeld en er is een loterij. De bingo begint om 20.00 uur, toegang gratis. Afscheid Na 44 jaar gewerkt te hébben bij de Rabobank in Leiden maakt directeur commerciële zaken L. Kool per 1 april ge bruik van de vut-regeling. De bank biedt de scheidende di recteur ter gelegenheid hier van een receptie aan op 21 Ruilbeurs Buurthuis 't Spoortje en ruil- club Koningskerk houden za terdag een ruilbeurs voor sui kerzakjes, postzegels, munten en andere objecten aan de Bernhardkade 40. Aanvang 10.00 uur. De toegang is gratis. Dwarsfluit Inti aan de Hogewoerd 75 houdt zaterdag van half elf tot twaalf uur een cursus Zuidamerikaans dwarsfluit maken. De workshop is be doeld voor kinderen van 10 tot 12 jaar. Deelname kost 7,50Voor informatie: tel. 071-122297. NAOP In het Breehuys aan de Bree straat 19 treedt zaterdag de groep Noisy Act of Protest (NAOP) op. NAOP is een Haagse hardcore band. Het zaal gaat open om 21.00 uur. De toegangsprijs is 3,50. Rijnland TV Rijnland TV zendt zaterdag een film uit over de groie Stadhuisbrand die in 1929 in Leiden plaatsvond. Verder wordt een documentaire uit gezonden over de film 'De Branding' van Joris Ivens die in 1939 in Katwijk werd opge nomen. In het sportonderdeel wordt aandacht besteed aan het onderwerp topconditie bij sporters. De uitzending duurt van 18.00 tot 20.00 uur. Rijn land TV zendt uit op kanaal 2. MOKER Het Media Overleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek (MOKER) zendt don derdag van 19.00 tot 19.30 uur een gesprek uit over de bete kenis van de NCVB en het KVG voor de vrouw. Aan het woord komen leden uit de af delingen Rijnsburg en Noord- wijkerhout. MOKER is te be luisteren op FM 105.7 en via de kabel via FM 88.1. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt donderdag een inloop-spreekuur in het Gul den Vlies, Breestraat 125. Ge meenteraadsleden en be stuursleden van de PvdA be antwoorden vragen van inwo ners van Leiden en er bestaat gelegenheid tot het ventileren van de eigen mening. Het spreekuur duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Bellen kan ook op telefoonnummer 071-254547. LEIDEN Meer nadruk op de bestrijding van werkloosheid onder al lochtone vrouwen en mannen. Dat is het be langrijkste doel waarmee de gemeentelijke project groep Maatwerk van start is gegaan. In de project groep werken vier ge meentelijke directies sa men. Binnen twee weken wil de projectgroep een plan van activiteiten naar het Leidse college sturen. Maatwerk is opgezet om de ac tiviteiten in het kader van het gemeentelijk doelgroepenbe leid te coördineren, aan te vul len en bestaande activiteiten te intensiveren. Met dat zoge naamde doelgroepenbeleid wil de gemeente Leiden de kansen van bepaalde groepen werklo zen, zoals allochtonen, op een vaste baan verbeteren. Binnen Maatwerk werken de gemeen telijke sociale dienst (GSD) en de directies onderwijs, econo mische zaken en ruimtelijke ordening en stadsbeheer (ROS) De het verleden allemaal betrokkken bij het doelgroepenbeleid. Door de bundeling in de pro jectgroep moet het werk van de vier op elkaar afgestemd worden. „Het coördineren is al vlak na de zomervakantie be gonnen en goeddeels achter de rug", aldus Arjan Vermeulen, projectleider van Maatwerk. „We komen nu toe aan een andere taak, het aanvullen van activiteiten op werkgele- genheidsgebied en het intensi veren van bestaande projec- Maatwerk richt zich met name op de langdurig werklozen. „Vooral de migranten baren ons grote zorgen. Veertig pro cent van hen is werkloos. Met het arbeidsbureau en de scho len gaan we de migranten pro beren te helpen aan werk en scholing. Er wordt al gedacht aan een project allochtone in de kinderopvang project allochtone in de verzorgende beroepen. Verder willen we nog meer aandacht gaan beste den aan projecten in de bouw voor mannelijke migranten", aldus Vermeulen. Of de activiteiten die de pro jectgroep wil realiseren wer kelijk van start gaan, is voor Vermeulen nog de vraag. „We willen nieuwe activiteiten starten en sommige dingen uitbreiden. Dat kost geld en dus zullen er waarschijnlijk keuzes gemaakt den". i Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i 'J i i (voor controle Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Adres: Postcode/plaats: CcidAcSommvt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13