Spellingsvoorstel zonder al te tiepiese woorden Automobilist schrikt van verzekeringsactie l binnenland lEUWi Alleen verplicht voor overheid en onderwijs [assaal protest joeren nadert Den Haag Apk wordt vaker ontdoken Forse toename van nekkramp verwacht £eidóe@outfMit DINSDAG 28 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 Onverwachte groei beroepsonderwijs DEN HAAG Het leerlingental in het beroepsonderwijs stijgt onverwacht snel, terwijl in de onderwijsbegroting voor dit jaar nog rekening was gehouden met een voortdurende vermindering. De deelname aan het middelbaar beroepsonderwijs is volgens de meest recente gegevens zelfs met duizend leerlingen gestegen, al dus minister Deetman van onderwijs gisteren tijdens een toe spraak op de pedagogische Technische Hogeschool in Eindhoven. De toename met duizend leerlingen betekent dat sprake is van een groei van 3,5 procent ten opzichte van het totaal geraamde aantal leerlingen. Het deeltijd-mbo groeit met bijna zes procent, aldus Deetman. De deelname aan het hoger beroepsonderwijs neemt al enige jaren versneld toe. Dat leidt dit jaar tot 5,5 procent groei en in de jaren negentig tot een toename van meer dan tien procent. De minister noemde deze ontwikkeling positief. „Het kabinet be pleit de scholingsgedachte al jaren, terwijl ook de vakorganisaties de werkgevers hier terecht keer op keer om roepen. Het beleid _r dit terrein begint dan nu concreet vruchten af te werpen", zo stelde hij vast. Teengs Gerritsen maakt het goed na hartaanval LEIDSCHENDAM Oud ver- zetsstrijder H. Teengs Gerritsen, die gisteren tijdens een herden kingsplechtigheid aan het Wasse- naarse Slag werd getroffen door een lichte hartaanval, maakt het naar omstandigheden goed. Hij ligt nog steeds op de intensive- care-afdeling van ziekenhuis Sint Antoniushove in Leidschendam, maar de doktoren verwachten dat hij binnenkort naar een ge wone afdeling kan worden over gebracht. Vermoedelijk heeft de alles doordringende kou in Was senaar een rol gespeeld in de at tack van Teengs Gerritsen. Unieke hartoperatie nu ook in Nederland MAASTRICHT In het Academisch Ziekenhuis in Maastricht is gisteren voor de eerste keer in ons land een zo genoemde wikkelhartoperatie uitge voerd. Bij zo'n ingreep wordt een ge deelte van de grote rugspier rond het hart gewikkeld. Op die manier wordt de zwakke hartspier aan de gang gehou den. Gedeeltelijk wordt de taak van deze hartspier met behulp van een pace maker overgenomen. Een dergelijke operatie wordt alleen verricht bij pa tiënten van wie het hart zo slecht is, dat een harttransplantatie zinloos is. Pas over enige tijd zal duidelijk zijn of de operatie is geslaagd. Het is een risicovol le ingreep die elders in de wereld dertig keer is uitgevoerd. Magneetkaart is klaar voor invoering DEN HAAG De magneetkaart voor het openbaar vervoer is klaar om te worden ingevoerd. De kaart, die is te vergelijken met de blauwe pasjes die in veel bedrijven worden gebruikt om deuren te openen, kan in geheel Ne derland worden gebruikt voor bus, tram en metro. De NS-trajecten waar voor nu een strippenkaart kan worden gebruikt, komen eveneens in aanmer king voor het systeem. De projectorga nisatie die zich de afgelopen jaren heeft beziggehouden met de voorberei dingen van de magneetkaart, biedt het plan op 15 maart aan minister Smit van verkeer en waterstaat aan. De mi nister zal dan spoedig een besluit ne- Kronen en bruggen kunnen goedkoper AMSTERDAM Kronen en bruggen van edele palladiumlegeringen zijn bij tandheelkundig gebruik een goedkoop alternatief voor de goudlegeringen en onedele legeringen op basis van nikkel en chroom. Tot die conclusie komt J. van der Zei in een onderzoek, waarop hij deze week promoveert. In Nederland worden jaarlijks 800.000 kronen gefabri ceerd. Vanwege de bezuinigingen wordt gestreefd naar steeds lagere materiaal kosten. De goedkopere, onedele legerin gen brengen echter risico's voor de pa tiënt mee. Palladium behoort met goud en platina tot de meest edele metalen, maar is een stuk goedkoper. Een goud- kroon kost 120 gulden, een palladium- kroon slecht 20 gulden. VANDAAGt IN HET DEN HAAG De spel- van het Nederlands kan en dient te worden verbeterd. Eerst moet de voorkeurspelling worden opgeheven. De officiële schrijfwijze van het bas taardwoord typisch wordt niet vernederlandst tot tiepies; excellent evenwel is in het vervolg alleen nog goed als er eksellent staat. Een werkgroep van de Taalu- lie beveelt in een vandaag ge publiceerd rapport ook veran- leringen aan van regels voor verbindingsletters, voor de te- tens apostrof, trema en lig- ;end streepje, en eventueel voor de werkwoordsvormen. Na advies van de Raad voor de Nederlandse Taal en Lette ren neemt het Comité van Mi nisters van de Nederlandse Taalunie de politieke beslis- ising of verandering van spel ling gèwenst is. Zo ja, dan moet het comité een spellings- jrommissie instellen die in drie jaar de voorstellen van de DEN HAAG De Woordenlijst van 1954, het groene boekje, waarin de officiële spellingsregels zijn neergelegd, heeft niet echt voldaan. In het uitzicht gestelde regelingen kwamen soms niet tot stand en een nieuwe regeling voor bastaardwoorden werd niet ingevoerd. De commissie Pée-Wesseling zette zich aan het schrijven van een nieuwe regeling en kwam in 1969 met eindvoorstellen plus een vereenvoudiging van de werkwoordsspelling. De spellings trijd laaide weer in volle hevigheid op. Nederland en België werden het niet eens en schoven de kwestie naar het Neder lands-Vlaams instituut voor de Nederlandse taal, dat nog moest worden opgericht. Het werd in 1980 de Taalunie die nog meer liet onderzoeken. Vandaag publiceerde de Taalunie de volgende rapporten: „De Nederlandse Taalunie en de spelling: enige juridische beschou wingen" van prof.dr. Karei Wellens, „Speling in de Spelling" van drs. G. Heyne en M. Hofmans over spellingsvoorkeuren van Nederlanders en Vlamingen, en het Rapport van de Werkgroep ad hoe Spelling onder leiding van prof.dr. G. Geerts. Daaruit blijkt onder meer dat de meeste mensen een woord spellen zoals ze de spelling ervan in hun geheugen hebben opgeslagen en niet zoals ze die uit regels moeten afleiden. werkgroep kan uitwerken. De werkgroep vindt dat dub belspellingen voor de schrijf wijze van bastaardwoorden, op enkele uitzonderingen na, die nen te worden opgeheven. Te vens moet een gematigde ver nederlandsing worden doorge voerd. Dit komt erop neer dat de woorden geschreven wor den zoals ze meestal nu al be staan als niet-voorkeurspel- ling. Dit levert woorden op als het genoemde eksellent, maar ook en onder meer: kuituur, akku, piknik, skanderen, ak sent, akwarel, bachant, jen, preses, ekologie en eukume- nisch. De vernederlandsing gaat vol gens de voorstellen van de werkgroep niet zover dat „tie pies" goed gespeld kan worden genoemd. Uit den boze zijn ook schrijfwijzen als: bèzje, sjo- feur, sinjaal, sentrum, dozis, twalet, kwafferen, etwie, kse- nofobie en antikèr. Dan zijn er nog bepaalde wel omschreven groepen van woorden en uitdrukkingen die van vernederlandsing moeten kunnen worden uitgesloten, oordeelt de werkgroep. Daar mee worden spellingen als cre do en casu quo gehandhaafd in plaats van te veranderen in kredo en kasu kwo. Het kan zijn dat de uitwerking van het voorstel over de bas taardwoorden niet tot een be vredigend resultaat leidt. In dat geval moet de huidige voorkeurspelling, met wat in cidentele aanpassingen, tot enige spelling worden ver klaard, meent de werkgroep. De werkgroep stelt een ver eenvoudiging voor van de re gels voor het spellen van de verbindingsletters. Eindigt het eerste deel van een samenstel ling op „en" dan wordt de ver bindingsklank geschreven als „en" (havenmeester en hel dendaad). Dit moet ook zo zijn als het meervoud van het eer ste deel op „en" eindigt, bij voorbeeld koninginnendag en perenboom. In alle andere ge vallen wordt het „e": asperge blad, blindedarm, rijstepap. De verbindings „s" zou in twee gevallen moeten worden geschreven. Ten eerste als de klank wordt gehoord en deze klank niet de laatste is van het eerste of de eerste van het laatste deel van de samenstel ling. Voorbeelden hiervan zijn: liefdesuur en dorpskom, over- winningszoen en kapperszaak, naast waszak, dorpstraat en Het spellingonderwijs zou wel eens heel anders kunnen worden als c sie van de Taalunie zouden worden aangenomen en uitgewerkt. dienstzaak. In het tweede geval wordt de „s" geschreven als het eerste lid een meervoud heeft op „s" zonder apostrof en het tweede lid met een „s" begint: meisjes school en memoiresschrijver naast doodstraf en tubaspel. De werkgroep stelt drie wijzen voor voor het gebruik van de apostrof: voor meervoud (pia no's), om bezit of afhankelijk heid aan te geven (Anna's, Re- né's en Max') en in verklein woorden (piano'tje). Het trema om te voorkomen dat een woord fout wordt gele zen, moet een liggend streepje worden of worden weggelaten. Voorbeelden van het eerste: zaai-uien, radio-omroep en mee-eten, en van het tweede: weeig, geemancipeerd en reeel. Het streepje moet blijven als koppelteken (minister-presi dent) en als weglatingsteken (groente- en fruithandel). Het koppelteken in Zeeuws- Vlaams blijft, maar wordt in gevoerd voor wat nu nog als Oostvlaams en Noordhollands moet worden geschreven. Deze woorden worden dan: Oost-Vlaams en Noord-Hol lands. De werkgroep boog zich ook over de werkwoordsvormen. Ze stelt voor: De huidige rege ling wordt gehandhaafd of wijzigingen worden ingevoerd die al 20 jaar geleden zijn voorgesteld. Wordt tot het laatste besloten dan kan er ook nog een nieuwe regel van ge lijkvormigheid komen. De oude voorstellen behelzen „vindt" te spellen zonder de „t" aan het einde van het woord, en „wachte" en „bran- de" als verleden tijd, dus zon der de verdubbeling van de „t" en de „d". In dezelfde geest kunnen nu ook enkele achtervoegsels worden aangepast: geen dub bele medeklinkers die niet no dig zijn voor de uitspraak. Dus: fietster en onmiddelijk. De nieuwe regel van de gelijk vormigheid houdt in dat de als „t" klinkende uitgang in de te genwoordige tijd als „d" wordt gespeld als in de verleden tijd de „d" wordt gehoord. We schrijven dan: het gebeurd, hij speeld, jij overlegd en zij eksel- leerd. Bij de spelling behoort een woordenlijst. De werkgroep adviseert deze lijst op te zetten als een spellinglijst: zonder in formatie van zuiver-gramma- ticale aard en zonder overbo dige woorden. In het laatste geval moet geko zen worden tussen twee lijsten. De ene bestaat alleen uit woorden waarvan de spelling niet ondubbelzinnig kan wor den bepaald op grond van de regels. De andere omvat ook de Nederlandse basiswoorden schat, ter wille van bij voor beeld anderstalige gebruikers, aldus de werkgroep. ZOETERMEER Zoetermeer s vanmiddag overstroomd loor boeren die met hun trek kers morgen - via de Voorweg ea Leidschendam - massaal :ullen optrekken naar Den laag. Hun trekker-estafëtte is ien protest tegen het Europees in nationaal landbouwbeleid in het milieubeleid. Boeren, hoofdzakelijk akker- wuwers, uit onder meer Zee land, Overijssel en Noord-Hol- and hebben de gisteren be- ;onnen estafette vandaag >vergenomen. Met vele tien lallen reden zij vanmorgen richting Den Haagt Zoeter meer was daarbij de centrale verzamelplaats. In Den Haag besluiten de boe ren de estafette morgen rond het middaguur met het aanbie den van een petitie met hun grieven en eisen aan voorzitter G. Doornbos van het Land bouwschap. Het is de bedoe ling dat Doornbos, geëscor teerd door boeren met hun De tractoren van de boeren voor hun vertrek naar Den Haag. trekkers, de petitie op zijn beurt overhandigt aan minis ter Braks van landbouw en visserij. De boeren willen dat er een eind komt aan de daling van de prijzen voor een groot aan tal akkerbouwprodukten. Door maatregelen van de Eu ropese Gemeenschap is de graanprijs de laatste jaren met ruim 30 procent gedaald, aldus voorzitter P. Miedema van de drie Friese landbouworganisa ties tijdens een protestbijeen- komst in Leeuwarden. De ak kerbouwers teren volgens hem door de slechte inkomsten thans jaarlijks 60.000 gulden in op hun vermogen. Tijdens een soortgelijke bijeen komst in Goes verklaarde zijn Zeeuwse collega H.C. van der Maas dat de overheid de ak kerbouw bewust kapot wil maken. Het onbegrip van de boeren voor dit beleid dreigt FOTO: ANP volgens hem om te slaan in agressiveit. De boeren verlan gen van Braks nationale inko menssteun als de prijzen blij ven dalen. Verder willen zij van de overheid tijd en geld om hun bedrijf aan nieuwe, scherpere milieu-eisen aan te kunnen passen. VEENDAM Het aantal au tomobilisten dat de verplichte apk-keuring ontduikt is vorig aar licht gestegen, zo is geble ken uit een steekproef van de Rijksdienst voor het Wegver keer. Van de „gefotografeerde voertuigen", zo meldt de dienst, bleek 3 procent niet ge keurd te zijn; in 1987 was dat 2,7 procent. Uit de controle blijkt verder dat het onverzekerd rijden vo rig jaar is afgenomen van 6 tot 5,3 procent. Ook zijn verval singen van voertuiggegevens, van belang voor de hoogte van de motorrijtuigenbelasting, af genomen. Zo gaf 1,4 procent van de auto-eigenaren een verkeerd gewicht op, tegen 2,1 procent in 1987. Eenzelfde ten dens deed zich voor in de re gistratie van de brandstofsoort; oplichterij daarmee nam af van 1,2 naar 0,8 procent. Al met al is „de zuiverheid van het Nederlands kentekenregis ter toegenomen van 98 tot 98,5 procent", aldus de rijksdienst. (ADVERTENTIE) Donderdag 9 maart verschijnt bij deze krant (D De gelijkvormigheid maakt plaats voor persoonlijke smaak. In het interieur worden steeds meer accessoires gebruikt, gemaakt van natuurlijke materialen. De bijlage WONEN-voorjaar'89 geeft op kleurrijke wijze een indruk van deze nieuwe tendenzen. x Adverteerders hebben in deze bijlage een uitstekende mo gelijkheid om hun collecties onder de aandacht te brengen van een geïnteresseerd publiek. Informatie wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, telefoon 071 - 122 244. I I I I I C&idóeSouoarit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende weken worden in ons land nog tientallen nieuwe gevallen van nekkramp verwacht. De golf van deze besmettelijke meningitus is niet, zoals de geneeskundi ge hoofdinspectie in Den Haag vorige week nog verwachtte, aan het afnemen. Naar aanleiding van deze ontwikkeling zal volgens geneeskun dig inspecteur infectiezaken C. Postema een onderzoek worden gestart naar deze niet verwachte toename, die sinds de epidemie van nekkramp in 1966 niet zo hoog was. Tot nu toe zijn achttien mensen aan de gevolgen van nekkramp overleden. Postema vergeleek gisteren voor de AVRO de situatie van nu met die in 1966, toen er ook sprake was van een epidemie die het hele land betrof met als zwaartepunt het westelijk deel van de provincie Noord-Brabant. Het is opmerkelijk dat ook nu in de zuidelijke provincie de meeste nekkrampgevallen zijn geconstateerd. Internationale Commissie van Juristen krijgt Erasmusprijs AMSTERDAM De Erasmusprijs 1989 voor Rechten van de Mens is toegekend aan de Interna tionale Commissie van Ju risten in Genève. De prijs, die 200.000 gulden be draagt, wordt het komen de najaar uitgereikt. toegekend omdat zij in weer wil van een kleine staf in staat is al jaren een invloedrijke stem te laten horen bij rege ringen en internationale orga nisaties; door de gedegenheid en onpartijdigheid van haar uitspraken en rapporten en het ontbreken van eenzijdig heid bij de selectie van proble men die zijn aanpakt, aldus het bestuur van de Stichting Praemium Erasmianum. Bij de ICJ zijn nationale sec ties en andere juridische orga nisaties aangesloten uit meer dan zestig landen. Het Neder landse Juristen Comité voor de Mensenrechten in Leiden vormt de Nederlandse afdeling van de ICJ. Van der Vlies weer SGP- lijsttrekker DEN HAAG SGP-fractie- voorzitter Van der Vlies (46) is door zijn partij aangewezen als lijsttrekker voor de kamerver- verkiezingen van mei 1990. Hij volgde bij de verkiezingen van 1986 Van Rossum op als SGP- gezicht en consolideerde toen de drie zetels die de staatkun dig-gereformeerden sinds 1959 in de Tweede Kamer bezetten. Van der Vlies is kamerlid sinds juni 1981. Verder is hij voorzitter van het SGP-voor- lichtingscentrum, lid van be stuur van het Reformatorisch Dagblad en ouderling van de Hervormde Gemeente Maar tensdijk. Zwangere mag toch 's nachts werken DEN HAAG Zwangere vrouwen mogen toch 's nachts werken. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken was van plan dit bij wet te verbie den, maar onder druk van de Tweede Kamer is hij bereid van dat plan af te zien. De Ka mer debatteert vanavond over een versoepeling van het ver gunningenstelsel voor nacht arbeid. De Graaf wilde in eer ste instantie zwangere vrou wen om tussen negen uur 's a- vonds en zeven uur 's och tends te werken. Alleen voor bedrijven die hierdoor in pers oneelsproblemen zouden ko men, wilde de staatssecretaris een uitzondering maken. En dan nog op voorwaarde dat de betreffenae vrouwen medisch zouden worden getest. CDA en VVD vinden deze regeling te rigoureus en hebben via een amendement aangedrongen op versoepeling. (ADVERTENTIE) A N PNIEUWSTELEFOON l ËllA'tiMckïilï VEENDAM De Rijks dienst voor het Wegver keer in Veendam wordt overspoeld met reacties van automobilisten die bang zijn onverzekerd te rijden. Het is inmiddels duidelijk geworden dat een aantal autobezitters die van de dienst een brandbrief kreeg, nor maal bij een auto-assura deur staat ingeschreven en dus gewoon verzekerd is. Een woordvoerster van het ministerie van ver keer en waterstaat zegt zich slecht te kunnen .voorstellen dat de compu ters van de Rijksdienst fouten hebben gemaakt. Desondanks heeft een aantal automobilisten ten onrechte een alarmerende brief ontvan gen. Alle aangeschrevenen krijgen de gelegenheid bij hun verzekeringsmaatschappij na te gaan of soms administratie ve fouten zijn gemaakt bij het registreren van kentekens. Elke maand verwerkt het ver- zekeringsregister een half mil joen aan- en afmeldingen; als één letter of cijfer onjuist wordt ingetikt, staat de bewus te auto niet geregistreerd als verzekerd. Schrik Naar schatting hebben 300.000 automobilisten een brief in de bus gekregen over hun auto verzekering. De brieven gaan in Veendam met een tempo van 50.000 per dag de deur uit, zodat volgende week woens dag alle 650.000 mogelijke wetsovertreders gewaar schuwd zijn. Volgens een woordvoerder van de dienst zit de schrik er bij de betrok kenen goed in. „Zo'n brief heeft blijkbaar toch effect. Ook stromen de reacties bin nen op de brieven die naar ze ker achtduizend bedrijven is gegaan. Die hebben naar schatting 130.000 onverzekerde auto's rondrijden". De dienst kwam tot het enor me aantal onverzekerde rij ders na bestudering van de vele foto's die de laatste tijd door het Centraal Bureau Mo torrijtuigenbelasting in Apel doorn zijn gemaakt. Bij verge lijking van de kentekens van de gefotografeerde auto's met •die in de computer kwam een groot verschil aan het licht. Degenen die zijn aangeschre ven krijgen eerst de kans te bewijzen dat zij wél verzekerd zijn. Lukt dat niet, dan moet rekening gehouden worden met een boete van minimaal f 400. Wie daarvoor de beta lingstermijn laat verstrijken, krijgt een acceptgiro van 500; wie de zaak laat voorkomen betaalt na een beslissing van de rechter ten minste 600. Betrapt De eerste bekeuringen zullen in april worden uitgedeeld, waarbij de hardste klappen zullen vallen bij automobilis ten die al eerder zijn betrapt op onverzekerd riiden. De rechter kan uiteindelijk het rijbewijs tijdelijk intrekken en zelfs gevangenisstraf opleggen. Woordvoerster Renee Sanders van het ministerie van ver keer en waterstaat houdt reke ning met een beperkte hoe veelheid „ruis" in de compu tergegevens die tot de 650.000 brieven hebben geleid. „Er worden elke dag heel wat au to's verkocht en naar de sloop gebracht De kenteken-docu menten die daarop betrekking hebben kunnen op het mo ment dat in Veendam de ba lans wordt opgemaakt juist op de post zijn gedaan. Allicht dat er onder de 650.000 gevallen een aantal van zulke mutaties schuilgaat". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde jwond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3