Verbied het woord gezond" in reclame" McDonalds eist terugtrekking schoolboeken arr Goede voeding helpt patiënt bij therapie Een patatje mag best maar niet elke dag Politiek voorzichtig over verplicht aids-onderzoek Brinkman mag uitgevers STER-gelden betalen BINNENLAND CcidócSouuint VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA ede Veroordeelde pitbull afgemaakt HAARLEM De pitbullterriër Dutch die vorig najaar door de rechtbank in Haarlem verbeurd werd verklaard, is op last van jus titie afgemaakt. De hond heeft geruime tijd ondergedoken gezeten, maar was sinds kort weer bij zijn bazin in Haarlem terugge keerd. De politie nam deze week Dutch in beslag waarna hij nog dezelfde middag een spuitje kreeg. De eigenaresse tekende een afstandsverklaring, nadat zij haar verzet te gen het afmaken van de hond had opgege ven. De rechter had de pitbull verbeurd verklaard omdat het dier in de zomer van 1987 een klein hondje uit de buurt had doodgebeten. Slechts enkele uren na het vonnis werd Dutch gestolen uit een dierena siel in Amsterdam. Koeckhoven secretaris KNBTB DEN HAAG - Ir. B.W.M. Koeckhoven is per 1 mei benoemd tot algemeen se cretaris van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. Hij volgt drs. J.W.E.M. Mares op, die is voorgedragen als nieuwe voorzitter. De ver kiezing van de opvolger van drs. J. Schouten vindt 20 maart plaats. Koeckho ven (30), zoon van een ak kerbouwer uit de Haar lemmermeer, is in 1983 af gestudeerd in Wagenin- gen. Daarna trad hij in dienst bij het Landbouw schap. Le Pen komt niet naar Janmaat DEN HAAG In kringen van de leider van het Franse extreemrechtse Front Natio nal, Le Pen, wordt ontkend dat hij op 29 maart een bezoek aan Nederland zal bren gen. De vroegere aanvoerder van de Cen trumpartij en het huidige lid van de Cen trumdemocraten Janmaat, heeft ten tweede male in nog geen jaar tijd de komst aange kondigd van dit rechtse idool. Janmaat schreef gisteren in een brief aan burgemees ter D. Corporaal van Leerdam dat „een Fransman en een Duitser", tijdens de her denkingsbijeenkomst van de Kedichemse rellen van drie jaar geleden in maart een korte toespraak zullen houden. De burge meester besluit nog deze maand of hij toe stemming geeft voor de bijeenkomst. BOND OPGERICHT VOOR WERELDTORENS ROTTERDAM Een aantal to rens in de wereld heeft zich deze week op initiatief van de 100-ja- rige Eiffeltoren georganiseerd in de „Federatie van Belangrijke Torens". Onder de 16 leden be vinden zich het Empire State Building in New York en de Eu romast in Rotterdam. Doel is in de eerste plaats het uitwisselen van informatie over zaken zoals technisch onderhoud, veiligheid en de verwerking van bezoekers. Niet voor iedere toren is het lid maatschap weggelegd. Voorwaar den zijn dat hij is gebouwd na de Eiffeltoren, representatief is voor zijn stad of streek en de mogelijk- Zuidkorea sluit grens voor adoptiekinderen DEN HAAG Na Bangladesh, Indonesië en Sri Lanka is nu ook Zuidkorea bezig haar grenzen voor adoptiekinderen te sluiten. Er vertrekken steeds minder kinderen voor adoptie naar het bui tenland. Sinds 1969 kwamen circa 4.000 kinderen naar Nederland. Vooral de zeventiger jaren waren topjaren. Voor dit jaar worden maar een paar Ko reaanse kinderen verwacht. Volgens de adoptieve reniging Wereldkinderen komt hierin in de toe komst geen verandering. Andere adopterende lan den (Scandinavië en VS) melden eveneens een da ling. Binnenlandse adoptie is in Zuidkorea in op mars, mede als gevolg van de goede economische ontwikkelingen. En door reclame voor anticoncep tie en de legalisatie van abortus, komen er minder ongewenste kinderen ter wereld. Gevangenisstraf voor vernielen straaljagers emi BREDA De Bredase rechtbank heeft gisterej ei de 57-jarige roomskatholieke pastor K. Koninjjei uit Eindhoven en de 52-jarige arts C. van Mellee; uit Amsterdam veroordeeld tot zes maanden on-i. voorwaardelijk gevangenisstraf. In de Nieuw n jaarsnacht beschadigden de mannen met bijlen i twee NF-5 straaljagers op de vliegbasis Woens 1 drecht, omdat de Nederlandse staat de vliegtui i gen aan Turkije heeft verkocht. Met hun actie wilden ze voorkomen dat de machines daadwer kelijk naar dat land gaan, omdat de Turkse rege-fei ring ze zou inzetten tegen het Kurdische volk. InS de strafmaat heeft de rechtbank nadrukkelijk i drid jren a >r ver! izeten- Spar •oken voort inder drie ;n dt ■jréer de schi rekening gehouden met de schade die de ver dachten aan het democratisch bestel hebben gebracht. .panje soor inje hi TON TREL TIJDENS FORUMDISCUSSIE: ROTTERDAM Het ge bruik van het woord „ge zond" in de reclame moet verboden worden. Het werkt misleiding in de hand. Dat heeft reclame- adviseur Ton Trel gisteren gezegd tijdens een forum discussie in Rotterdam over de ethische grenzen van reclame. Sinds reclamemakers weten dat de consument niets in zijn leven zo belangrijk vindt als zijn gezondheid, brengen ze hun produkten graag als „ge zond" aan de man. Een milks hake bij MacDonald's? Let vooral eens op de gunstige kalk-uitwerking op je botten! Beetje boter op je brood? Denk om je chloresterol-gehalte! Ton Trel vindt dat gevaarlijk. Wat vandaag gezond heet, kan morgen schadelijk blijken en dan heeft de reclamemaker boter op zijn hoofd in plaats van op zijn brood. „De term „gezond" is aan mode onder hevig en daarom discutabel", aldus Trel. „Vijftig jaar gele den beschouwde men in Enge land de rook van kolengas als uitermate gezond v met longziekten, astma bronchitis. Altijd hebben we gedacht dat sport gezond was, maar weet u hoeveel sporton- gevallen er jaarlijks plaatsvin den? 1.162.300. Een hartspecia list is onlangs tijdens het jog gen aan een hartaanval be zweken. Ik ben niet tegen sport, maar ik wil maar zeg gen: wie weet nog wat gezond is? Er is meer bekend over de maan, dan over zoiets als ver koudheid". Mode Van een produkt beweren dat het gezond is, is volgens Trel uiterst pretentieus. Het is een claim die nauwelijks hard ge maakt kan worden. Omdat het in dit geval „letterlijk gaat om zaken van leven en dood" moet de reclamemaker zich niet verschuilen achter de ver antwoordelijkheid van de fa brikant. „Ik vind dat de recla me zich ver moet houden van discutabele claims, ook als de mode van de dag de reclame maker anders ingeeft. Het ge bruik van het woord „gezond" moet definitief worden uitge bannen". Trel gaat er vanuit dat een verbod (hij is niet voor halve maatregelen) op het maar ten goede kan komen; iedereen moet zich eraan hou den, zodat de reclame in het algemeen betrouwbaarder wordt. Trel erkent dat het voor een reclamemaker een fluitje van een cent is om zonder het woord „gezond" te noemen toch door middel van sugges tieve beelden en omzeilend taalgebruik, te doen voorko men alsof produkt X enorm heilzaam is voor lichaam en geest. Maar een verbod op der gelijke reclame (laat een stel kinderen lekker gezond ravot ten en meld dan dat je ze thuis Blue Band geeft) acht hij niet haalbaar. „En dan moet je er ook maar niet aan beginnen". Ergernis Mr. Ineke Weernekers, juriste bij Konsumenten Kontakt, zou met een verbod op „gezonde reclame" verlost worden van heel wat ergenis. Zij signaleert „een opgeklopte gezondheids- cultus". Boerenmelk (met een hoog vetgehalte) wordt door Coberco als „gezond" aan de man gebracht, allerlei levens middelen verschijnen in light- versies die niet of nauwelijks onderdoen voor het oorspron kelijke produkt (Weernekers: „Oplichterij"), en een mengsel dat niet meer oplevert dan „smeerbaar water" wordt als magere Latta flitsend aan de man (m/v) gebracht. „Nog extremer zijn de lichte sigaretten", aldus Weernekers. „Dat „lichte" slaat nogal eens op de smaak in plaats van op de hoeveelheid teer en nicoti ne. Bovendien zijn ook de lich te sigaretten bepaald niet ge zond; je gaat er meer van ro ken om dezelfde dosis nicotine binnen te krijgen. Tabak is ge woon ongezond en daarom be pleiten wij een algeheel recla me-verbod voor sigaretten". Zo'n verbod zou volgens Char les Beke, manager van tabaks fabrikant Turmac, echter een brute aanslag betekehen op onze samenleving. „De keuze vrijheid van de consumenten moet mogelijk gemaakt wor den door hem meerzijdige in formatie te verschaffen", aldus Beke. „Want keuzevrijheid hoort bij onze hoogstaand ont wikkelde samenleving, net als de vrijheid van godsdienst en van meningsuiting. De over heid moet die vrijheid bevor deren. Welnu, de consument kan alleen in alle vrijheid kie zen als hij goed geïnformeerd is en daarvoor is reclame een onmisbaar element". STEVO AKKERMAN DEVENTER Het is niet aantoonbaar dat goede voeding de overlevingskansen van kankerpatiënten vergroot. leiden dat deze patiënten chi- rapie beter kunnen verdragen. De kwaliteit van leven wordt door de juiste voeding verbe terd. urgische, radio- en chemothe- groep Oncologie venter Ziekenhuizen. Door therapie infecties in de mond therapie kan de eetlust van ontstaan. Als gevolg hiervan kankerpatiënten belangrijk af- doet zich het gevaar voor dat nemen en als bijwerking van patiënten onvoldoende voe- radio- en chemotherapie kan dingsstoffen binnen krijgen, misselijkheid optreden. Het Het kan ook voorkomen dat ze eten wordt ook nogal eens be- voedsel tot zich nemen dat moeilijkt doordat na chemo- niet goed voor hen is. DEN HAAG Een room soes of een tompouce hoef je echt niet altijd te laten staan. En een patatje-mèt op zijn tijd mag best. Als je dergelijke lekkernijen maar niet elke dag eet en voldoende variatie in de maaltijden aanbrengt. Nederland zou best eens wat gezonder mogen eten. Dat geldt niet alleen voor ouderen, maar vooral ook voor jonge ren. Uit recente gegevens blijkt dat de vetconsumptie van scholieren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar veertig pro cent van hun totale energieop name bedraagt. Dat zou zeker terug moeten naar 35 procent, meent de Voedingsraad. Bo vendien eten we te zoet en te zout. „Veranderingen zijn dus gewenst", aldus staatssecreta ris Dees van volksgezondheid. Hij nam gisteren in het Muse- on in Den Haag het eerste exemplaar van het lespakket „Voeding" voor de mavo en het lbo in ontvangst. Zonder het vingertje op te ste ken of belerend te willen zijn, hebbenhet Voorlichtingsbu reau voor de Voeding en acht produktschappen en voorlich tingsinstellingen voor groen ten en fruit, vlees, brood, sui ker, vetten, pluimvee en eie ren, aardappelen en zuivel les materiaal over gezonde voe ding ontwikkeld. Of beter ge zegd: over een gezonde samen stelling van die voeding. Want af en toe eens zondigen kan volgens de negen heus geen kwaad. Als je in de maaltijden maar voldoende varieert. Belangen Het particuliere initiatief van de deelnemers is opvallend te noemen. Want ondanks hun uiteenlopende grondslagen en op bepaalde punten misschien Het lesmateriaal bestaat uit een set informatiekaarten, een werklesboek, een videofilm en eenj^ J handleiding voor docenten zelfs tegenstrijdige belangen hebben zij hun krachten ge bundeld om scholieren met be hulp van een lespakket voor lichting te geven over voeding en hen te stimuleren tot ge zonder eetgedrag. Met het lesmateriaal wordt in gespeeld op de invoering van de wet op de basisvorming. Tot nu toe wordt voeding meestal behandeld als onder deel van het vak biologie. Maar apart lesmateriaal daar voor ontbreekt. In de basisvor ming zal biologie straks een verplicht vak worden, waar van voedingsleer een verplicht onderdeel is. Daardoor zal de behoefte aan specifiek materi aal Als doelgroep zijn mavo- en lbo-leerlingen gekozen. Vol gens Margriet van Roggen van het Nederlands Zuivelbureau is voor dat type onderwijs ge kozen, omdat dan de meeste scholieren worden bereikt, na melijk 600.000. Zij sluit niet uit dat wellicht in de toekomst ook materiaal voor bijvoor beeld havo of vwo wordt ge maakt. „Maar we willen nu eerst kijken of dit aanslaat". Volgens het initiatief i nimaal twintig procent van de mavo- en lbo-scholen het les pakket aanschaft. De lessen zijn opgesteld met medewer king van het Didaktisch Servi- FOTO: PR ce Team in Baarn, maar zijn lat nog niet op scholen uitgetest. Scriptie Het materiaal bestaat uit eer werklesboek, 42 informatie- kaarten Tij de verschillend9rz'ttn produkten (vlees, brood, enzovoorts) een scriptie kan worden ge !rna maakt, een docentenhandlei !oek ding, en een flitsende video gton« film in Dallas-sfeer vadef)0rt gaat met de helikopter naai zijn werk waarin zoonlieL - een envelop met inhoud krijgfdlda' om een verjaardagsetentj( l^,c'r voor de familie te organiseren Hoe hij dat aanpakt en wat hi wel en niet op tafel zet vorm de rode draad in het verhaal. ik de ;-rap] lekijl ewijci jen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De be windslieden van WVC en de meeste Tweede-Ka merfracties stellen zich voorzichtig op over het al dan niet verplichte karak ter van een aids-test. Mi nister Brinkman en staats secretaris Dees wijzen zo'n onderzoek niet bij voor baat af. Wel hebben zij een aantal bezwaren. Met name Brinkman vraagt zich af of de resultaten van een verplicht onderzoek rele vant zijn voor bestuurlijk be leid. Daarnaast heeft Brink man principiële en ethische bezwaren tegen een grootscha lig, periodiek en anoniem on derzoek naar de verspreiding van het aids-virus. De minister doelt met name op mogelijke schending van de privacy, het recht van iedereen te beschik ken over zijn eigen lichaam en onbedoelde gevolgen als het bepalen van iemands seksuele geaardheid. Dees stelt zich wat gematigder op. Vorig jaar heeft hij zich echter zeer nega tief uitgelaten over een ver plicht onderzoek. Het kabinet wil op korte termijn een standpunt De regeringsfracties CDA en VVD hebben zich net als Dees voorzichtig en afwachtend op gesteld. Beide partijen willen het advies van de meerderheid van de commissie Aids van de Gezondheidsraad eerst grondig bestuderen. Van de oppositie hebben de PvdA en de PPR zich nu al hardnekkige tegen standers verklaard. Het ver plichte karakter is volgens deze fracties in strijd met de grondwet. D66 is in principe tegen, maar houdt de deur op een kier als blijkt dat zo'n on derzoek duidelijk aantoont in welke mate het aids-virus is verspreid. Alle voor- en tegen standers zijn het erover eens dat een verplicht onderzoek pas kan worden ingevoerd als de wet is veranderd. Brandweermannen in Culemborg hadden gisteravond hun handen vol aan een grote uitslaande brand in een meubelfabriek en een tapijthandel. Door de wind sloegen de vlammen van de fabriek over naar de achter de fabriek gelegen tapijthandel. De brandweer was even bang dat het vuur zich ook zou verspreiden naar een nabijgelegen woonwijk, omdat daar brandende stukken terechtkwamen. Maar met hulp van brandweerkorpsen uit de omgeving werd een ramp voorkomen. De schade loopt in de miljoenen gulden. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Uitgeverij. Antwerpen-V Hoge militairen op Sovjetreceptie DEN HAAG Voor het eerst sinds negen jaar heeft de top van de Nederlandse strijdkrachten weer gehoor gegeven aan de uitnodiging van de Sovjetambassade voor een ontvangst ter herden king van de oprichting van het Rode Leger. De ontvangst, ter gelegen heid van wat officieel de Dag van het Sovjetleger en de Marine heet, werd gisteren in Den Haag gegeven door ambassadeur Alexander Chikvaidze en zijn leger-, marine- en luchtmachtatta ché, kapitein Valeri Prokho- rov. Volgens Buitenlandse Zaken zijn na de terugtrek king van de Sovjettroepen uit Afghanistan de beperkin gen voor contacten met Sov jetmilitairen niet langer van kracht. (ADVERTENTIE) Vrijdag 19 maart verschijnt deze krant met de special #UT@'89 Komt er na de teleurstellende verkoopcijfers in 1988 dit jaar een opleving in de verkoop van nieuwe auto's? Zeker is dat u via de special AUTO'89 een publiek bereikt dat geïn teresseerd is in auto's. Bovendien wonen deze mensen in een welvarend deel van Nederland. Informatie over de adverteermogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereik baar onder nummer 071 - 122 244. I I I I I CeidóeGouia/nt idida' lat h borei ag w en oj lige GRONINGEN Het fast- food concern McDonalds eist dat uitgeverij Wolters Noordhoff vier lesboeken Nederlands voor het voortgezet onderwijs te rughaalt van de scholen waar ze gebruikt worden. De rest van de oplage en in de maak zijnde her drukken moeten worden vernietigd. Deze eis heeft het bedrijf gis termiddag in een kort geding voor de rechtbank in Gronin gen gedeponeerd. McDonalds vraagt een dwangsom van 50.000 gulden voor iedere dag dat de uitgever in gebreke blijft. Oorzaak van het geschil is een artikel in de lesboeken, waarin verband wordt gelegd tussen de overmatige vleesconsump tie in de westerse wereld en het verdwijnen van de tro uw' pisch regenwouden in Zuid Amerika. Verder zou het eteri van hamburgers de weerstand" van kinderen ondergr Volgens McDonalds' advocaa^gai is het artikel kwetsend en lijd h tc zijn cliënt hierdoor schade. D^ v< raadsman ontkende met klenfV0( de relatie tussen de vleescon|j sumptie van McDonalds, did haar vlees uit de VS en Groot|n f Brittannië betrekt, en de ontflley bossing van de tropische re^gra genwouden. |pstu De raadsman van de uitgeverij zei dat het artikel in de boe?" ken is overgenomen uit hef milieutijdschrift De Kleinej Aarde. Later heeft ook Het Vrije Volk het overgenomenflley': Mr. Visser noemde het onge-jt va rijmd dat niet de auteurs of dénen pen, terwijl Wolters I de tekst alleen gebruikt voor educatieve doeleinden. De1 Ns rechter zal op 8 maart wijzen. E f\ DEN HAAG Minister Brinkman mag de uitgevers volgens de met de NOS-afge- sproken regeling geld geven uit de reclamepot van de STER. Ondanks bezwaren van de ATV-omroepen (AVRO, TROS, Veronica) tegen de hoogte van de uitkeringen, hoeft de minister niet te wach ten tot alle gerechtelijke be zwaarprocedures zijn afgehan deld, aldus president mr. M.R. Wijnholt van de rechtbank in Den Haag. De uitgevers in ons land krij gen al jaren een uitkering" uit de STER-gelden, om de recla me-inkomsten te compenseren die de geschreven pers mis loopt doordat bedrijven via ra- I dio en tv-reclame maken. Re* cent is de reclamezendtijd uit-2 gebreid, reden voor de NOS de uitgevers om tot een nieu we verdeling van het geld te komen. De ATV-omroepen vinden ni echter dat de uitgevers te veel extra geld krijgen. Volgend hen heeft de NOS opzettelijld zoveel geboden om ae uitge-J vers te vriend te houden: deze manier wil de omroi stichting commerciële tv voorin komen, aldus de ATV-omror pen. Zij eisten vorige week i kort geding dan ook daf^j, Brinkman geen geld zou uitbe+j he talen, omdat er nog diverse ge-!gra) rechtelijke procedures tegenjnch de overeenkomst lopen. «II

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4