leeggezin of tehuis lang niet altijd nodig VARA wil Bom aanpakken wegens laster lEUWi Militairen op het matje na striptease in kazerne KRO-commissie pleit Brandpunt vrij ^BINNENLAND £aidóe6otvumt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 [Belgische onderscheiding Sijthoff-topman Nouwen Q beti loop pi mmacoj D-fracl nilieu oting Hi Voorh( )EN HAAG Tijdens een torte bijeenkomst in zijn resi- lentie in Den Haag heeft de (lgische ambassadeur in ons iand, de heer L. Geyssens, van- liddag mr. J.J. Nouwen onder scheiden met het kruis van of ficier in de Kroonorde. heer Nouwen is lid van de raad van bestuur van Sijthoff het bedrijf waarbij onder teer deze krant wordt uitgege ten. Hij heeft de onderschei- iing gekregen wegens zijn ver- iiensten voor de internationale lagbladpers. Gezonken tanker Maassluis vernietigd ROTTERDAM De tanker Maas sluis, die vorige week in een zware storm te pletter sloeg tegen de haven- pier van de Algerijnse stad Skikda, blijkt volkomen vernietigd te zijn. „De duikers hebben een complete schroothoop aangetroffen. Het is on voorstelbaar", aldus directeur G. van Maanen van Nedlloyd Rederijdien sten, de eigenaar van het gezonken schip. Van een normale berging zal nauwelijks sprake kunnen zijn. Voor het verwijderen van de wrakstukken wordt overleg gevoerd tussen de Al gerijnse autoriteiten, de verzekeraars van het schip en de bergingsmaat schappij Smit Tak. Bij de scheeps ramp zijn in totaal 27 leven gekomen. Toch kinderbijslag voor oude studenten DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken heeft een wets voorstel bij de Tweede Kamer inge diend om studerende jongeren van 25 en 26 jaar die niet in aanmerking ko men voor studiefinanciering, toch kin derbijslag te geven voor het studiejaar 88/89. Omdat de rechter onderdelen van de harmonisatiewet collegegelden buitenwerking heeft gesteld en bepaal de jongeren gedurende het studiejaar 88/89 wel recht op studiefinanciering houden, heeft de regering uit oogpunt van een gelijke behandeling het wense lijk geacht de leeftijdsgrens voor kin derbijslag tijdelijk op te trekken. Het voorstel heeft betrekking op ongeveer 1.800 studerenden. ZOOMSE WETHOUDER MAG AANBLIJVEN BERGEN OP ZOOM Wethouder W. Stuart (economische zaken) van Bergen op Zoom mag van een meerderheid van de gemeenteraad blijven. Wel raakt hij zijn portefeuille kwijt, zo bleek gister avond tijdens een raadsvergadering. De CDA-wethouder kwam in opspraak door een artikel in Nieuwe Revu, waar in de suggestie werd gewekt dat hij vat baar zou zijn voor corruptie en finan cieel gewin bij een transactie. De raad oordeelde dat die suggestie niet te recht vaardigen is. Wel sprak een meerder heid zich uit in een motie dat het gedrag van de wethouder ernstig wordt be treurd. Zo had de wethouder b en w op de hoogte moeten brengen van zijn ge sprekken met het verzonnen bedrijf Abel Consultancy. ABP ruziet met Brinkman over oorlogsslachtoffers DEN HAAG Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen is niet meer bereid mee te werken aan de uitbetaling van de bedragen van de Wet Uitkeringen Ver volgingsslachtoffers (WUV). Het ABP is al maandenlang in conflict met minister Brink man van WVC over de wijze van uitbetaling. Doordat het jaarlijks van het rijk te weinig geld voor de WUV, kan het ABP lang niet iedereen van de ruim 20.000 oorlogsslachtoffers op tijd een uitkering geven. aanschi unten bek. centi 'ROMOVENDUS LAAT WEINIG HEEL VAN HULP AAN JONGEREN zijn. TRECHT Problemen iet leren, spijbelen, vele hieroiien heftige ruzies met de tuders, van huis weg lo ipen, het zijn allemaal ui- van psychische •roblemen waar inmid- w els naar schatting zo'n ficuïieïOO.OOO jongeren mee zit- ere gHten- De een heeft er wat ieevall]meer last van dan de an- in]Per' maar bij de meesten lis er al in het eerste jaar van hun leven iets aan de Jhand geweest. Toen zag mocra^iemand dat nog of wilde ,aar >et niet zien. opposil f uj—l.Omdat de kennis te gering is >n de organisatie van de hulp nomisdDnvoj(joencjei krijgen veel jon- inheid geren geen hulp of worden ze puntte vaak en te snel uit huis ge- Pvdplaatst", zegt Dirk Deboutte, vandaag op dit onderwerp de uni- laat weinig heel van wedstï^e huidige hulpverlening. Een leine greep uit zijn kritiek. jeugdhulpverlening stelt einig of niets voor. De wet ugdhulpverlening, die vorig ran kracht is geworden, nog maar eens kritisch orden -bekeken, want deze iaakt de concurrentie tussen diverse hulpverlenende in- provinistanties eerder groter dan dat plye samenwerking wordt be- gevorderd. Alle hulp moet via de jgeestelijke gezondheidszorg lo ipen, daar kan het best worden bekeken of, en in welke vorm, 'het kind buiten het gezin moet VANDAAGi IN HET worden geplaatst. Dat hoeft niet meer geld te kosten: een uithuisplaatsing duurt gemid deld 36 maanden en kost 200 per dag, hulp van het Riagg vraagt gemiddeld twaalf con sulten van 125. Het aantal van honderd kin derpsychiaters moet drastisch worden uitgebreid; huisartsen, basisartsen en iedereen die in de eerste lijn werkt, moeten in deze problematiek worden ge schoold. De druk van de be zuinigingen op schoolartsen en consultatiebureaus moet ver minderen, want daardoor kan er niet meer zinnig over de problemen worden gesproken. Er is nu sprake van „peilsta- tions" waar alleen maar statis tische gegevens van het kind worden verzameld - „lengte in orde, gewicht in orde, hup volgende kind". Stoornis Uit het bevolkingsonderzoek van prof. dr. F. Verhulst in het begin van de jaren tachtig, is gebleken dat, net als bij vol wassenen, Bijna één op de vier jongeren psychische proble men heeft. Bij zeven procent van hen is de aard daarvan zo danig dat er sprake is van een psychische stoornis. Dat wil zeggen dat de normale ontwik keling stagneert, de jongere niet zo gemakkelijk aan het gewone leven kan deelnemen en de problemen of het gedrag leed veroorzaakt bij de jongere zelf en/of de ouders. Dirk Deboutte, onder andere hoofd van de jeugdafdeling van het Riagg in Rotterdam- Zuid, begon in 1983 een onder zoek onder 2700 Rotterdamse jongeren tot 18 jaar die in de hulpverlening terecht kwa men; dat is 2,3% van alle Rot terdamse- jongeren. Daarbij waren drie keer zoveel jonge ren van dertien jaar en ouder dan kinderen tot vijf jaar. Bo vendien waren de meisjes ou der dan de jongens en werden die ook vaker geplaatst in een pleeggezin of tehuis. De jon gens kwamen daarentegen va ker terecht bij het Riagg. Deboutte volgde er vierhon derd vier jaar lang. „We ont dekten dat bij nagenoeg alle kinderen individuele proble men aanwezig waren tijdens de geboorte en/of de eerste drie jaren van hun leven. Bij 85 procent waren er individue le lichamelijke en/of gedrag sproblemen nog vóór ze drie maanden oud waren. Op het ogenblik dat die kinderen bij het Riagg kwamen of uit huis werden geplaatst, was bij 95 procent sprake van een kin derpsychiatrische stoornis. Slechts 15 procent van de kin deren had geen problemen op school, meer dan de helft had problemen met leren. En na vier jaar was er bij de helft nog altijd sprake van een dui delijke psychiatrische stoor- Kinderbescherming Jongeren met psychische pro blemen kunnen terecht komen bij een breed scala van instel lingen en pleegzorg. De meeste ervan behoren niet tot het cir cuit van de geestelijke gezond heidszorg, maar tot het circuit van welzijn of kinderbescher ming. Volgens Deboutte zijn de meeste jongeren, en hun ouders, daardoor slecht af. „Ik val de kinderbescherming niet aan", zegt hij, „maar hier is toch altijd sprake van een maatregel, van een beslissing. En die zadelt de ouders op met een schuldgevoel. Terwijl die er vaak niets aan kunnen doen, omdat de psychische stoornis van hun kind eenvou dig niet te genezen is. Het kan gaan om factoren die met het kind zelf te maken hebben, factoren dus die biologisch oi' genetisch bepaald zijn, -zoals autisme, psychose. Het kan ook gaan om organische facto ren, waardoor kinderen bij voorbeeld moeilijk de aan dacht kunnen vasthouden". „Het is onzin om te zeggen dat een kind bij de geboorte een onbeschreven blad is, dus dat het altijd aan de ouders ligt als het misgaat. Er wordt nog te gemakkelijk gezegd dat het gedragsprobleem van het kind wordt veroorzaakt door het slecht functioneren van de moeder, want die kan het con stante huilen en de problemen Van huis weglopen is één van die uitingen van psychische pro blemen waar inmiddels naar schatting zo'n 200.000 jongeren met eten niet aan. Daardoor wordt, vermoed ik, de hulp te snel gericht op het scheppen van een andere, betere situatie van opvoeding voor het kind. Terwijl hulp aan de ouder ook heel goed op zijn plaats kan zijn. En in veel gavallen zou den de kinderen er met be hulp van de ouders juist heel goed uit kunnen komen. Een pleeggezin of tehuis is echt niet altijd nodig". Crisis Het is, benadrukt Deboutte, vrijwel altijd een combinatie van factoren waardoor het uit eindelijk vastloopt. De zaak hulpverlening dat niet inziet, zal het nooit wat worden. Deboutte: „Huisartsen, kinder artsen, schoolartsen, consulta tieartsen, maar oók leerkrach ten en leiders van crèches zou den beter getraind moeten worden in diagnostiek en be handeling. Ze moeten tijdig in de gaten hebben dat er iets mis is en wat er mis is. Dan kan zo'n arts, of wie dan ook, een betere beslissing nemen om iets te ondernemen; óf om niets te doen, dat kan ook, om dat hij meent dat het kind er wel overheen groeit". DICK HOFLAND Frits Bom foto's: anp Marcel van Dam. HILVERSUM De VARA overweegt juridi sche stappen tegen Frits Bom, die gisteren zijn ont slag indiende bij de om roep waarvoor hij jaren lang als „Konsumenten- man" door het leven ging. Bom motiveerde zijn ont slag met „het drankpro bleem van Marcel van Dam". Volgens de VARA spelen heel andere motieven een rol; Frits hield er nevenactivitei ten op na, waarvan wij het vermoeden hadden dat die niet door de beugel konden", aldus VARA-woord voerster Maria Meijer. In een brief aan Marcel van Dam schreef Frits Bom het volgende: „Een aantal ontwik kelingen bij de VARA doen mij besluiten er bij jou met klem op aan te dringen je met onmiddellijke ingang onder doktersbehandeling te laten stellen in verband met je alco holprobleem. Ik beschouw jouw alcoholprobleem als der mate ernstig, dat ik je verzoek mij voor donderdag 23 februa ri 13.00 uur te bevestigen dat je dit advies zult opvolgen. Mocht je daartoe niet genegen zijn, dan zal ik mij, bij het ont breken van een onderne mingsraad, wenden tot de Raad van Toezicht en de Vere nigingsraad van de VARA, met het uitdrukkelijke verlan gen een diepgaand onderzoek in te stellen naar de gebeurte nissen en gevolgen van het drankprobleem van de VARA-voorzitter voor het be drijf en daarin functionerende medewerkers". De beschuldiging van Bom over het drankmisbruik aan het adres van Marcel van Dam wordt door de VAR A-pers dienst niet weerlegd. „Ieder een drinkt wel eens een drankje", aldus Maria Meijer. „De drankconsumptie van Marcel van Dam is in dit geval echter helemaal niet relevant, want daar gaat het niet om. We hebben Frits onlangs ge vraagd om ons inzicht te ver schaffen inzake zijn belangen in de Stichting Konsumenten Informatie (SKI), waarvan hij op 1 mei aanstaande de direk- teur wordt. Tot op heden was Bom al voorzitter en bestuurs lid van deze vijf jaar geleden opgerichte organisatie. Wij hebben sterke vermoedens dat de nevenactiviteiten die Frits voor deze Stichting ontplooit in conflict zijn met zijn werk zaamheden voor de VARA", aldus Meijer. De aantijgingen van Bom zullen voor hem nog een staartje krijgen: de VARA is van plan om juridische stap pen wegens laster te nemen. Frits Bom is echter overtuigd van zijn eigen gelijk. „Ik wil niet al te persoonlijk worden, maar ik en mijn ploeg onder vonden veel hinder van het optreden van de voorzitter. Zo heeft hij bijvoorbeeld twee jaar geleden voor het laatst vergaderd met de makers van het Konsumentenman-pro- gramma en reageerde hij vol gens Bom niet op brieven en verzoeken. Tijdens buitenland se reportages verscheen Van Dam nog wel eens, maar be perkte zich dan volgens Bom „tot bamzaaien en dergelijke". ;^™Ruding tikt Smit-Kroes op vingers redej DEN HAAG Minister Ruding (financiën) is boos op zijn collega Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). Volgens Ruding heeft Smit- Kroes zich op het terrein van het departement van financiën bege- iven door deze week te pleiten voor fiscale maatregelen voor het terugdringen van het autoverkeer. „Smit-Kroes heeft geheel op ig tot ^persoonlijke titel gesproken", aldus een woordvoerder van Ruding. id- in Mevrouw Smit wil de motorrijtuigenbelasting verlagen en tegelij- met eJkertijd de benzine-accijns sterk verhogen. Ook zou de fiscale af- 200 en ïltrekbaarheid voor het gebruik van de auto voor woon-werkver- nperatuifceer moeten worden afgeschaft. Een deel van het kabinet voert den. In|n0g 0Verleg over het te publiceren milieubeleidsplan van minister circa Mjjpgjs j)jt 0Verleg verloopt uiterst moeizaam. Vooral over de fi- jnanciering kan men het niet eens worden. de 5i vind. Tt 10 20 iOIRSCHOT Drie militaire kaderleden moeten zich verantwoor- P .den tegenover de commandant van de dertiende pantserbrigade ran %mdat zij aanwezig waren bij het optreden van een striptease-dan- seres op de legerplaats in Oirschot. De danseres was tegen betaling ;door een peloton naar de kazerne gehaald. Het optreden aan de Min iWvooravond van het vertrek naar de Bondsrepubliek moest het af- [scheidsfeestje van het peloton extra luister bijzetten. Een onder- i zoek door de marechaussee leverde geen strafbare feiten op. Wel Ibleek een en ander in strijd met de militaire tucht en orde. Weer bejaarde slachtoffer babbeltruc LEIDEN Drie :hebben een bejaarde bewoon ster van de Apollolaan giste ren met een „babbeltruc" van vierhonderd gulden beroofd. iTwee vrouwen tussen de 20 en >30 jaar oud belden rond elf uur bij de bejaarde aan en stapten direct nadat zij de deur had Igeopend naar binnen. Eén van beide hield de vrouw aan de praat terwijl de ander in de woning rondliep. Zij heeft toen vermoedelijk ongemerkt de deur geopend voor een der de vrouw die haar slag sloeg. Na enig aandringen van de be jaarde vrouw verlieten de vrouwen de woning. Later bleek geld uit een kast te zijn verdwenen. Buurtbewoners hebben drie vrouwen in de omgeving van de woning rond zien lopen. De afgelopen we ken zijn verschillende bejaar den in Leiden het slachtoffer van dergelijke babbeltrucs ge- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e |en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. „Ideaal" plafond Burgemeester Te Loo van Leeuwarden kijkt verschrikt toe hoe minister Nijpels een poging doet om de nieuwe gevangenis in die plaats te beschadigen. Tijdens de opening testte de minister de plafondtegels in de ontvangsruimte voor familieleden van gedeti neerden. Die zitten los, hetgeen volgens critici de mogelijkheid is om bepaalde voorwerpen te verbergen. foto: anp Justitie: geen dossiers over drugshandel Suriname DEN HAAG Er is sinds 1984 bij het ministerie van justitie geen enkele con crete aanwijzing of rap port binnengekomen over de mogelijke betrokken heid van de legerleiding in Suriname bij drugshan del. Volgens een woord voerder van minister Korthals Altes is er giste ren weer uitgebreid ge zocht naar dergelijke rap porten. De minister reageerde op ver klaringen van het hoofd van de Rotterdamse Vreemdelin gendienst, A. van der Ven. Die zei dat de minister wel dege lijk op de hoogte is van de be trokkenheid van de legerlei ding. of van mensen die dicht bij de top staan. Die betrok kenheid blijkt uit verklarin gen van asielzoekers tegen over de vreemdelingendienst. De dossiers daarover zijn door gestuurd naar het ministerie en de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI), aldus Van der Ven. Volgens de woordvoerder van de minister heeft de CRI te ruggezocht tot 1984 naar aan leiding van Tweede-Kamer vragen die de minister moest beantwoorden. De minister zei toen niet over dat soort aan wijzingen te beschikken. Ove rigens zijn er ook geen verkla ringen of dossiers over deze zaak bij de CRI of het open baar ministerie binnengeko- WEL KRITIEK OP AMSTERDAMSE POLITIE HILVERSUM De on derzoekscommissie die de afgelopen twee weken de zogeheten hoofden-affaire van KRO's Brandpunt heeft onderzocht, is van mening dat eindredacteur Ton Verlind en verslagge ver Willibrord Frequin niet onzorgvuldig zijn ge weest. De commssie vindt wel dat Verlind de reportage niet had mogen afdoen als een „routi ne-reportage". Met betrekking tot de reportage over de nieu we drug XTC verwijt de com missie Frequin wel kwalijke nalatigheid, omdat hij niet heeft vermeld dat er gebruik is gemaakt van een stand-in. De commissie bestond uit lou ter KRO-eminenties: media directeur Richard Schoonho ven, ex-voorzitter Harry van Doorn en en de heer Smets van afdeling Studie en Onder zoek. Zij lieten weten dat Fre quin een „verbale berisping" heeft gekregen en dat de zaak daarmee wordt afgedaan. Schoonhoven: „We hebben vertrouwen in hun integriteit. Brandpunt staat vanaf dit mo ment beslist niet onder curate le. Dat vertrouwen wordt ge voed door het geloof in de in tegriteit van de redacteuren. Voor zover wij hebben kun nen nagaan, kan de redacteu ren behalve de genoemde on regelmatigheden mets verwe ten worden". De commissie heeft zich be perkt tot het horen van Ver lind, Frequin, de geluidsman, de cameraman en de tipgever. De voornaamste kritiek richt zich op de Amsterdamse poli tie. De commissie vraagt zich onder meer af op welke ande re getuigenverklaringen en gegevens de politie tot het oor deel kon komen dat beide re portages nep waren. De com missie zegt om inzage ge vraagd te hebben in de infor matie die tot die conclusie heeft geleid, maar heeft die niet voldoende gekregen. De hele affaire heeft wel tot gevolg dat de Brandpunt-re dactie zich de komende weken moet gaan buigen over een aantal ethische grenzen. Zo zullen er vaste afspraken voor de redactie gemaakt moeten worden over het geven van tipgeld, het gebruik maken van bronnen uit de onderwe reld en het gebruik maken van stand-ins en andere in scène gezette delen van repor tages. Amsterdammers maken in grote getalen gebruik van de mogelijkheid een bord met leuze af te halen bij een aanhang- wagentje. Samen met honderden stadsgenoten liepen zij gisteren mee tijdens een demonstratie tegen de drugsoverlast in het centrum. De tocht trok vanaf de Oude Kerk via de wallen naar het Centraal Station. foto: anp DE KNOLLEN Overtijdbehandeling moet van CDA in abortuskliniek DEN HAAG Het CDA vindt dat er stringenter regels moeten komen voor het onderbreken van zeer vroege zwangerschappen, de zogeheten overtijdbe handelingen. Die zouden slechts mogen plaatsvin den in de ziekenhuizen en klinieken met een ver gunning voor abortus-in grepen. Anders zou er een wildgroei in deze behan delingen kunnen ont staan, die schadelijk is voor de vrouw en een ju- ridsch schemergebied tot gevolg heeft. Het CDA-kamerlid Laning- Boersema deed gisteren in de Tweede Kamer op geëmotio neerde toon krasse uitspra ken over de situatie rond overtijdbehandelingen. Ze verweet het kabinet .juri disch gegoochel en struisvo gelpolitiek" omtrent de be handelingen. Ze zei over ge gevens te beschikken die duiden op misstanden. Laning verweet minister Brinkman van WVC dat hij overtijdbehandeling niet als abortus beschouwt. Brink man en zijn collega Korthals Altes van justitie lieten de Kamer eind '86 weten dat de overtijdbehandelingen slechts mogen plaatsvinden binnen zestien dagen, waarin de vrouw „overtijd" is. Het gaat om enkele duizenden gevallen. Laning kreeg met haar wens tot strakker regels alleen bij val van „klein rechts", dat abortus principieel afwijst. VVD kwaad over openbreken compromis kleine scholen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG VVD-woord- voerder Franssen en in minder mate Deetmans eigen CDA vin den het vreemd dat de minister bereid is te zoeken naar een potje van 50 miljoen gulden om de bezuiniging op de kleine ba- sischolen tegen te gaan. Dit be drag is een moeizaam bereikt compromis tussen CDA en VVD. Deetman zei gisteravond dat hij slechts een advies op volgt van de arbitragecommis- sie-Albeda, die zich heeft uitge sproken over het conflict dat de bewindsman heeft met de on derwijsbonden. „Ik ben niet verplicht het advies op te vol gen, maar het is wel zo netjes om dit toch te doen", aldus Deetman, die de harde kritiek van Franssen „ongewenst en onverstandig" noemde. Ook de ouders van leerlingen willen van geen bezuinigingen weten. Zij komen in „wanhopig verzet" tegen de vijftig miljoen gulden die het kabinet wil be zuinigen op de kleine scholen, aldus een brief van de drie grootste ouderenorganisaties NKO, VOO en OPCO aan pre mier Lubbers. Volgens de organisaties is de bezuiniging op de kleine scho len de druppel die de emmer doet overlopen. „Wij verlangen nu rust en continuïteit op school, een stimulerend klimaat en gemotiveerde leerkrachten", aldus de ouderverenigingen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3