ia Onze kracht is de intimiteit van het theater Woningen in zee nog niet actuee sM iVe ALLER LEI(DS) JMuan holvast1" SssSskkssss? SSSS»- £eidóc6ou*ant Eerste paal voor Hemcar voc LAK VIERT VEERTIGJARIG JUBILEUM ^r\s§r~' De grootste en lekkerste taart van uw leven Eet u natuurlijk met uw familie en kennissen op uw trouwdag. LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA 16 j^DK LEIDEN Burgemeester C. Goe- koop heeft deze week de eerste paal geslagen voor het nieuwe onderko men van Renault-dealer Hemcar BV, vroeger bekend als ELAM. Het nu nog op de hoek van Haarlemmerweg en Maresingel gevestigde autobedrijf verhuist naar verwachting op 21 juli naar de nieuwe vestiging aan de Amphoraweg. Het nieuwe onderko men krijgt een totale oppervlakte van 4.000 vierkante meter. De plan nen voor een filiaal in de Bollen streek blijven nog even in de kast. Er wordt nog naar een lokatie gezocht in Sassenheim of Lisse. Subsidie-aanvraag voor verbouwing scholen verzoek indienen voor bekostiging van een verbouwing van het scholencomplex Val kenpad. De raadscommissie OSE heeft daar voor toestemming gegeven. Een gedeelte van het pand zou na verbouwing bestemd zijn voor buurthuis Op Eigen Wieken. De openbare en de protestants christelijke bas- sisschool die in het pand gehuisvest zijn, zouden na de verbouwing kunnen beschik- ■ken over ruimte voor respectievelijk 9 en 6 groepen. Tevens is het de bedoeling dat een gedeelte van het gebouw en het speelterrein aangepast wordt voor gebruik door 4- en 5- jarigen van de openbare school. De kleuters zijn nu nog ondergebracht in een gebouw aan het Eksterpad. Leidse scholen domineren halve finale schaaktoernooi LEIDEN De Leidse deelnemers domi neerden deze week de halve finale van de regionale kampioenschappen schaken voor het basisonderwijs. Aan de wedstrijden in het gebouw van ae MSG aan de Dieperpoel- laan deden nog 24 scholen mee met elk een team van vier. Acht van de deelnemende scholen kwamen uit Leiden, vier daarvan verschijnen op 8 maart ook bij de finale in het gebouw van de Rembrandt Scholenge meenschap. De winnaar daarvan doet uit eindelijk mee aan het landelijke kampioen schap. De acht overgebleven teams zijn: groep A: Zijlwijkschool (Leiden), Hobbitstêe (Alphen); groep B: 't Kompas (Voorschoten), De Meerpaal (Leiden); groep C: Apollo- school (Leiden), Vrije School (Alphen); groep D: Kardinaal Alfrinkschool (Leiden), De Vogelweid' (Leiderdorp). LEIDEN/DEN HAAG De huidige bouwlokaties en de plaatsen, die de ko mende vijf jaar in de pro vincie Zuid-Holland ge realiseerd gaan worden door onder meer de ge meenten Den Haag, Zoe- termeer, Delft, Leid- schendam en Leiden zul len niet worden verdron gen door uitvoering van het plan Waterman. In het plan Waterman wordt landwinning voor de kust tussen Hoek van Hol land en Scheveningen voor zien, waarop veel woningen kunnen worden gebouwd. Mr. S. Patijn, Commissaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, vindt dat de plannen die er nu voor andere bouwplaatsen zijn gewoon door moeten gaan: „Het plan Waterman moet door niemand als ex cuus worden gebruikt, om bijvoorbeeld tegen de ge meente Den Haag te zeggen dat er gezeurd wordt over bouwlokaties, terwijl ze het plan Waterman^ hebben". Patijn legt er verder de na druk op, dat het zeer duide lijk moet zijn, dat de bouw lokaties die er op dit mo ment zijn en die er de ko mende vijf jaar bijkomen, in elk geval uitgevoerd moeten worden. „Het plan Water man is voor veel later, pas voor de jaren negentig en misschien pas na het jaar tweeduizend. Er moet nog zoveel gestudeerd worden". Mocht het plan Waterman over vele jaren doorgang vinden, dan voorziet Patijn in de hoek Hoek van land - Scheveningen de leg van grote hoeveelhedl. woningen: „Bouw in dat j bied heeft alleen zin, als daar grote contingenten ningen neerzet. Daarm houd je de grondprijs laa| Als voordeel van het pl noemt Patijn, dat het uit oogpunt van milieu weit bezwaren kent. Er zijn andere problemen, die helemaal in beeld gebr moeten worden en helem doorgerekend moeten den. :d- is a i ii ïii LEIDEN „Het LAK vervult een brugfunctie tussen de studenten en de stad Leiden. Er wordt vaak gezegd dat er zo wei nig reëel contact is tussen die twee, maar ik denk dat wij daar wel degelijk een belangrijke rol in spe len". Roland Helmer, sinds twaalf jaar coördina tor van het Leids Acade misch Kunstcentrum (LAK) laat er geen twijfel over bestaan dat de cultu rele instelling nog altijd een unieke positie in Lei den inneemt. Vandaag viert het LAK het veertig jarig jubileum met een feestelijke bijeenkomst met vrienden en beken den uit de huidige en voorbije perioden. Bij die gelegenheid zijn ook de nieuw beklede stoelen in de grote zaal officieel in gebruik genomen. „Eigenlijk bestaan we al 42 jaar. Twee jaar geleden echter was er niet zoveel reden om feest te vieren. We hadden te maken met allerlei bezuinigin gen en moesten alle zeilen bij zetten om goed door te kunnen blijven draaien", aldus Hel mer. De donkerste wolken zijn nu overgedreven. „De ge meente heeft ons zelfs voor dit jaar vijfduizend gulden meer subsidie toegezegd en van de kant van de universiteit krij gen we hetzelfde bedrag als vorig jaar". Reden voor het LAK om alsnog een beschei den verjaardagsfeestje te vie- De oprichting van het LAK vond enkele jaren na de twee de wereldoorlog plaats. Onder de initiatiefnemers bevonden zich onder anderen de sterren kundige professor Oort en mr. Cleveringa. De behoefte aan een kunstcentrum leefde niet zozeer bij de studenten alswel bij hun onderwijsgevenden. Zij stelden dat het Dij een univer siteit niet uitsluitend om het overdragen van kennis gaat, maar om de totale vorming Cultuur maakt uit. Door middel bieden van lezingen, en film- en theatervoorstellin gen was het mogelijk om groe pen studenten georganiseerd in contact te brengen met cul turele uitingen. „Het totale aanbod aan cursussen en thea ter verschilde inhoudelijk niet zoveel van het tegenwoordige pakket. Het was alleen veel kleinschaliger", vertelt Hel- Stijgende lijn Anno 1989 trekken de film- en theatervoorstellingen van het LAK zo'n 25.000 bezoekers per jaar. De bezoekersaantallen bevinden zich op dit moment zelfs in een stijgende lijn. Daarbij zijn er wekelijks nog eens ongeveer duizend mensen in het LAK-pand te vinden die deelnemen aan cursussen of orkesten. Het LAK is pas sinds zes jaar in het centraal faciliteitenge bouw aan de Cleveringaplaats gehuisvest. Daarvoor vond de instelling onder meer onder dak op een zolderverdieping aan het Rapenburg en boven een supermarkt aan het Le vendaal. „Heel wat kleiner dan de huidige accommoda tie", stelt Helmer vast. „In de grote zaal kunnen nu zo'n 250 mensen per keer. Vroeger ging het om veel kleinere aan tallen waarbij er meestal ook maar een klein podium was opgesteld. Er waren in het be gin dan ook vooral veel literai re solo-voorstellingen". Was het LAK in de beginpe riode louter voor studenten bedoeld, zo'n vijftien jaar gele den besloot het bestuur voort aan ook niet-studerenden bij de activiteiten te betrekken. „Het besluit werd genomen nadat de schouwburg in Lei den drie seizoenen lang geslo ten was wegens een verbou wing. Er is toen veel gebruik maakt van de LAK-accommo- datie voor schouwburgvoor stellingen. Na afloop van die periode constateerde het be stuur dat het best aardig was om een wat breder programma te blijven brengen. Dat was de start van het toelaten van niet- studenten en een geleidelijke uitbreiding van de program mering", vertelt Roland Hel mer die eraan toevoegt dat veel kleine vernieuwende the atergroepen in die tijd zaten te springen om zaaltjes waar zij voor een kleiner publiek kon den optreden. „Er was dus een grote behoefte aan onze ac commodatie". Vanaf die tijd krijgt het LAK ook een jaar lijkse subsidie van de gemeen te. Op dit moment is de verhou ding studenten en ander pu bliek bij de film- en theater voorstellingen ongeveer fifty- fifty. „Wat betreft de cursus- Het complete team van het LAK poseert trots op de nieuw beklede stoelen in de grote zaal. Bovenste rij Vlekkert. Onderste rij v.l.n.r.: Nely de Vries, Roland Helmer, Yvonne van der Heuvel en Hans Jungslager. sen richten wij ons nog altijd echt op de studenten. 85 pro cent van de cursisten studeert aan de universiteit, 5 procent doet een andere opleiding en de rest studeert niet". Vlakke vloer De kracht van het LAK schuilt vólgens Roland Helmer in het kleinschalige intieme karakter van het theater. „Er bestaan in een stad vaak twee circuits; het schouwburgpu- de die j bliek het „vlakke vloertheater" gakn. Wij behoren tot die laat ste categorie". De vlakke vloer waarbij het publiek zich op dezelfde vloer als de spelers bevindt heeft specifieke mogelijkheden, maar ook be perkingen. Zo kunnen de zit plaatsen op allerlei manieren rond het podium neergezet worden, maar zijn snelle de corwisselingen moeilijk uit te voeren. „Wij verkeren daarom in Leiden in de situatie dat wij elkaar niet beconcurreren. Ik overleg regelmatig met de di recteur van de schouwburg. Dan nemen we de program mering samen door. Dat over leg is van dien aard dat wij beiden zonder oorlogvoering in staat zijn een zeer geva rieerd theaterpakket te bie den". Om het aantal bezoekers nog meer op te trekken, besloot het LAK-bestuur onlangs de harde stoeltjes in de grote zaal iets gerieflijker te maken. De zitting en stoelleuning werden overtrokken met een kussen tje. „We hebben het gevoel dat de grens van het optimaal mo gelijke nog niet gehaald is. Over de programmering zijn wij tevreden, daar veranderen we niets aan. Vandaar dat wij verbetering hebben gezocht in de inrichting van de zaal en een facelift van de LAK-agen- da, het informatiebulletin dat FOTO: WIM VAN NO(I elke twee maanden wordt gebracht", aldus Helmer. financiële middelen voor bekleding van de stoelen voor het grootste deel bije gebracht door sponsors i actie „Bekleed de stoelen' Behalve de jubileumbije 8. komst van vanmiddag, staa dit jaar nog een theaterj duktie op stapel. Deze v in juni op de planken bracht. JEANNETTE SCHREUD 6.05 Mob 6:45-17.1£ 7.30 Blac Armoede De Werkgroep Armoede van de Leidse Studenten Ecclesia houdt maandag een bijeen komst in het pand Rapenburg 100. Folkert van Galen houdt een inleiding over 'Herstel van de mensenrechten van de allerarmstenTevens wordt de videofilm Weg met het Onrecht. Aanvang 20.00 ui Postzegelvereniging De Post zegelvrienden en comité Tuinstad houden maandag een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De beurs die speciaal voor de jeugd is bedoeld, begint om 19.00 uur. Ina Bouman De schrijfster Ina Bouman vertelt zondag vanaf 15.30 uur in het kunstcafé van de Leidse Werkgroep Homosek sualiteit (LWH) over 'seks in misdaadromans uit de twinti ger en dertiger jarenZij leest verder voor uit haar thrillers 'Dames aan de Maas' en 'Gratis Monster'. De LWH is gevestigd aan de Lange- gracht 65. De toegang is gra tis. Buitenplaa tsen Drs. M. Molthof houdt ko mende dinsdag een voor dracht over 'de buitenplaat sen aan de Rijn'. Net als aan de Vliet verrezen in de 17de, 18de en 19de eeuw statige buitenplaatsen aan de Rijn. Deze buitenplaatsen waren vaak met het agrarisch be drijf verbonden. Molthof il lustreert de lezing met dia's. De lezing wordt gehouden in Stedelijk Museum De Laken hal, Oude Singel, Leiden. De aanvang is 20.15 uur. Westerkwartier De stichting voor Buurt- en Clubhuiswerk Westerkwar tier start begin maart met een zangclub en een cursus meer bewegen. Beide cursussen zijn bedoeld voor 55-plussers. De zangclub komt elke vrijdag morgen van tien tot twaalf uur bijeen. Er worden een voudige volksliedjes en mee zingers van vroeger en nu ge zongen. De cusus meer bewe gen wordt gehouden van tien uur tot half twaalf. Nadere informatie is verkrijgbaar bij Westerkwartier. Telefoon 310629. Apartheid Het optreden van Shell in Zuid-Afrika staat centraal tij dens twee bijeenkomsten die worden gehouden door de anti-apartheidsbeweging. De eerste bijeenkomst is op 28 april in buurthuis In den Vrolijken Ark aan de Pieters- kerkchoorsteeg om 20.00 uur. De tweede bijeenkomst heeft plaats begin april. Beide ver gaderingen zijn bedoeld als voorlopers van een landelijke actie van 19 tot 21 april in Amsterdam. PPR-leden vergadering De Leidse PPR houdt dinsdag om 20.00 uur een ledenverga dering in het pand aan het Rapenburg 100. Gesproken wordt over 'de vloer in de zorg'; gastspreker is kamerlid P. Lankhorst. Ouderen Het Dienstencentrum Meren- wijk begint medio maart nieuwe creativiteitscursussen voor ouderen. De kosten be dragen 3,50 per maand, ex clusief materiaalkosten. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij Wil den Heeten, tel. 071-214808 of het spreek uur op woensdagmorgen van 9.00 tot 10.00 uur in het Ge zondheidscentrum aan de Rosmolen bezoeken. (ADVERTENTIE) KOREVAARSTAAAT 22 2030e Jan Holvast voor uw foto-video- reportage (0.30 Gra

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16