Omwegen Horeca-opleiding laat toenemende kwaliteit van de leerlingen zien De burgemeester zei dat je maar moest emigreren" ^Criminaliteit in Leiderdorp daalt LEIDSE STREEKSCHOOL HIELD OPEN HUIS ■GINAILEIDEN OMGEVING CcidócCowcmt VRIJDAG 24 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 yep et ki ie en van bi eel gro i kken eters n aam ins zo ter, zi kruid, let, 5t I, 1 dik erij, li appel, blad ïargar eel sch\ Roer r het ge Als je overtuigd bent van je kunnen als leerling- restaurantkok of -instel- 'lingskok, mag je best voor de dag komen op een culinair getinte wed strijd. Dan neem je het op tegen collega's die van hetzelfde hout ge sneden zijn en kunnen schermen met kunstzin nige maar ook met naar smaak en voedingswaar de verantwoorde crea ties. Het draait allemaal om kennis, ervaring, vaardigheid en fantasie, en durf ook. Daarna mag je vertrouwen hebben in de inzichten van een jury die er niet met de pet naar gooit, omdat zij zelf van toeten en blazen weet en tot oordelen bevoegd is, en het niet op een akkoordje heeft gegooid wat betreft die dienstbaarheid aan de gast. Vakkennis en zelfkennis, mijne dames en heren, zou ik willen uitroepen daarop stoelt jullie wijsheid en jullie toekomst in de horeca. En wees zelfbewust. Durf een voorgerechtje te ontwerpen dat het aanzien heeft van een wonderbaarlijk stukie kera miek waarin uren arbeid zijn gaan zitten en vervolgens met één haal van het mes of de prik van een vork ontluis terd kan worden als de gast tot consumptie ervan wenst over te gaan. Uit het enthou siasme waarmee tot verorbe ring wordt besloten, kan de aankomende kok moed put ten. Hij (of zij; er zitten ook meiskes in de Leidse oplei ding) zal tot de ontdekking komen, er niet voor louter spek en bonen bij te zitten. Zoiets te constateren is, voor waar, bemoedigend. Afgelopen woensdag hebben we een en ander gewaar kunnen worden. Door de streekschool voor beroepsbe geleidend onderwijs in de re gio Leiden, gevestigd in het Lammenschanspark (waar auto's en fietsen welhaast even talrijk zijn als de leer lingen van allerlei aldaar ge vestigde instellingen) werd een Open Huis gehouden, on der het apocriefe motto: Bij het BBO zit je zö! Alle 17 bij dit streekonderwijs betrok ken vakrichtingen waren met een eigen presentatie bij dit Open Huis betrokken. Motorvoertuigentechniek en elektrotechniek zijn twee van de grotere takken in dit onderwijs, de horeca is er ook één. Ik stak m'n licht op bii Frans Tetteroo, coördinerend leraar afd.Horeca van de school, tévens voorzitter van de advies- en begeleidings commissie, waarvan Rob Ou- wendag secretaris is. Door veler inspanning werd bij dit Open Huis (voor de eerste keer) het accent gelegd op een culinaire wedstrijd voor twee categorieën, waar aan werd deelgenomen door 14 leerlingen van de primaire opleiding voor instellings koks (3e jaars) en de examen- klas van de voortgezette op leiding voor restaurantkoks (5e jaars, onder wie twee meisjes, op hoog niveau ko kend). De presentatie van de deelnemende voorgerechten was aldus in twee „kampen" met een geheel eigen aankle ding verdeeld, waarmee het verschil tussen beide horeca- disciplines de „commer cie" van de restaurantkoks en de voedingsschotels van de instellingskoks werd aangetoond. Kunstig matje Bij de inzending van de leer ling-instellingskoks die ook hun trots hebben vie len de op borden j gevlochten Een man of vrouw in de horeca dient te beseffen dat men dienstbaar moet zijn aan de gast. Dit komt zelfs tot uitdruk king in de werkstukjes die oog en tong strelen. Hier zijn juryle den gewetensvol bezig met het beoordelen van wedijverende voorgerechten, bereid door slagvaardige leerlingen, aanko mende restaurantkoks en instellingskoks, bij gelegenheid van het Open Huis van de streekschool Leiden afgelopen woens- de Italiaanse salades en Ba varois salades (op melkbasis) in het oog. De voedingswaar de straalde er als het ware van af. Bij de presentatie van de bijna afgestudeerde res taurantkoks voerde de artis ticiteit de boventoon. Knap werk; soms alsof het kera miek was. Alles was vrije keus en met veel fantasie en inzicht bereid. Zelf was ik getroffen door een tijdro- FOTO WIM VAN NOORT vend, kunstig gevlochten matje van reepjes wortel en prei. Doodzonde om daarin te gaan zitten snijden, vond ik. Het waren voorgerechten van „thema-vis", feestjes van visgelei en mousse, met een goed passende dressing. Een van de deelnemers vertelde me, dat het vervaardigen van zo'n kunststukje, met de voorbereidende arbeid, wel een middag vergt: „Als je Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt -■JKP-" JH mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IHmKsi* iaTHHIl - 12 22 44 op toestel 10. (lour Ton Pirlcrs tenminste serieus bezig bent. Bij deze opleiding ga je met je tijd mee, en je steekt als col lega's elkaar aan". Bij de op dracht „per koud voorge recht" werd vermeld: „De kostprijs mag max./ 7,50 zijn (voor eigen rekening)". De wed-strijdenden hebben zich hierdoor niet van de culinai re wijs laten brengen. De jury had 't, zoals het een deskundig team steeds be taamt, niet gemakkelijk. Waarmee dan gezegd wil we zen, dat de inzendingen op een hoog plan lagen. Je kon de dame en heren zien den ken en rekenen en afwegen. Het gezelschap bestond uit leden van de advies- en bege leidingscommissie, voortko mend uit het horeca-bedrijfs- leven: Henk van der Zee (Rest. De Bisschop en Fabers, Kloksteeg, Leiden), Sjanie de Geus (De Watergeus, Noor den), Wil Kaufman (Le Cocq d'Or, Lisse), Frans Plasmeijer (Rest. Marktzicht, Hoofd dorp), Dick Knotter (Verzor gingstehuis Leytenrode, Lei derdorp) en Dick Boelee. Toen de kaarten geschud wa ren en de jury had gespro ken, kwam in de categorie Instellingskoks Peter Schrij vers (Leytenrode) als eerste uit de bus; tweede werd Hil- de van der Lee (De Vosse- schans, Woerden) tevens „de origineelste" en derde was Marcel Kusters (Schou wenburg, Wassenaar). Num mer een bij de restaurant koks werd Willem Weijers (Chateau Marquette, Heems kerk), tweede was Peter van Oorschot (De Cleyburg, Noordwijk) en derde Marja Sewalt (Chateau Marquette). De Heemskerkse restauratie was dus goed vertegenwoor digd. En dan ben je al gauw geneigd daaraan een zegen wens te verbinden. De ramp met de Graaf In deze laatste categorie werd als origineelste inzen ding aangewezen de schotel van Ellen Wegman, werk zaam bij De Graaf van het Hoogveen in Noordwijk aan Zee. Ellen kon toen nog niet weten dat, als trieste bijkom stigheid, haar Graaf die ene Michelin-ster zojuist was kwijtgeraakt dankzij een wat tragische ontwikkeling bin nen dit bedrijf, waar de voor malige „Gravinne", strijdlus tige Ine Droogh, van het to neel verdwenen is. Het hore- ca-vak is erg mooi maar het gaat er ook hard aan toe, en het blijft vechten om het be houd van je goede naam. Het is een vitaal vak waarbinnen gehakt wordt bij het leven, en dan vallen er allicht spaanders. Enfin, het Open Huis zit er weer op voor het SBBO in Leiden. De streekschool heeft „en plein public" zich waar kunnen maken. Ook de actieve „spreekbuis" Frans Tetteroo is tevreden en kan gaan evalueren, zoals dat te genwoordig heet. Achteraf praten, mag ie ook zeggen, maar dat klinkt niet zo inge wikkeld als wenselijk is. Maar Frans Tetteroo, voort spruitend uit het Leids café wereldje met ouderlijke wor tels in de Haarlemmerstraat, waar vader Tetteroo eens schonk en tapte, heeft inmid dels gemerkt, dat „de horeca in deze omgeving, net zoals in vele delen van het land, een duidelijke tendens ver toont in kwalitatief opzicht". „Er zit groei in. Binnen die sector van hotel, restaurant en café (zoals de term horeca zegt) onderscheidt men zich naar z'n markt. Dat betekent een gerichtheid op het type gast dat wordt aangetrokken. Ook op onze school zien we een toenemende kwaliteit van de leerlingen, die in de bedrijven „in hun sfeer" werken. Dat is mede te dan ken aan het horeca-onder- wijs, waarvan het zenuwcen trum in Zoetermeer ligt". De gelukzaligheid van het eten en drinken krijgt in ons land steeds meer ruimte. Men laat zich in de steeds beter wordende klasse niet meer imponeren door Fransen en Belgen, hoewel we van die fijnproevers nog heel wat kunnen leren. De van de week uitgekomen Michelin- gids voor de Benelux '89, on der een nieuwe Franse re dactionele directie (sinds Pe ter de Grote Buis, de Nederlandse eindredacteur en sterrenjager uit Warmond, met pensioen is), heeft de Ne derlandse kwaliteit-aan-tafel weer wat afgezwakt en de Belgische bevorderd. Peter Buis vreesde daar al voor, bij z'n aftreden. Het blijft vech ten tegen de Gallische bier kaai, en „we" zullen er nooit komen als onze vaderlandse restaurateurs niet in het zui delijke straatje met z'n glooi ende hellingen passen. Maar Frans Tetteroo en compag nons laten zich niet ontmoe digen. De richting die ze heb ben ingeslagen, en landelijk wordt gecoached, is een zeer deugdelijke gebleken. Er is geen enkele reden om daar van af te wijken. Integen deel: „We zitten heel beslist op de goede weg. Je ziet al lerlei pieken ontstaan op kwalitatief gebied, in welke richting binnen de horeca dan ook. Het werken naar de gast toe staat voorop. Dat gaat ons steeds beter af. Dit komt, onder meer, ook in zo'n culinaire wedstrijd als wij nu hebben gehouden, tot uitdrukking". WONINGBOUWVERENIGING VOORHOUT 40 JAAR GELEDEN UIT ONVREDE OPGERICHT sept. ia! eb. 27 II irg geb.l -hi,n geyOORHOUT „Inder- D.A^E.fjd was er nogal wat on- vri.; wrede over het woning- ^f^^pouwbeleid van het ge- •b. 1 i dneentebestuur. Jonge i9i7°mroor^outers kre6en 40 1909,"aar geleden het advies an Dijkman de burgemeester dat ew.'l6me?e maar moesten emigre- )eckhuijrfen. Er was toch geen 'ande Jf°jvoonruimte. Daarom 1920,'iverd de woningbouwver- G- Omging opgericht", vertelt ieb9 3oa<Kda Wijling, oud-secreta- m Egmojesse en voormalig be- BdbeC281#tuurslid van de woning- sem, getbouwvereniging. De WBV mel w- bestaat vandaag precies 40 aar; morgen wordt het ju- g- ^ileum gevierd met een i. Schimf 9 >erenH,Ppen huis en een feesta vond. rf.SctoiPe oprichting van de Wo- i Santenhingbouwvereniging Voor- lout was te danken aan het K. YuiVoormalig KVP-raadslid J. StWillem van der Ploeg. „He- G. h. Jajaas leeft hij niet meer", zegt c .da Wijling. Zij organiseert wlju samen met de ledenraad C. vissfjle festiviteiten rond het eertigjarig jubileum. Mede- richters waren Henk Bak ker, J.A. van der Gaag, later ook bestuurslid; Anton van der Lans, Jan Floor (later in de Raad van commissaris sen); Jan Willem Jansen (chef financiën gemeentese cretarie). Deze laatste werd uitgeroepen tot penning meester-secretaris van het allereerste bestuur. Onder leiding van voorzitter Willem van der Ploeg wer den spijkers met koppen ge slagen. Al twee jaar na de oprichting werd een complex woningwetwoningen aan de Julianalaan opgeleverd. Dat was in 1951. Met bewonde ring kijkt het bestuur van de Woningbouwvereniging hierop terug. „Want tegen woordig kost het zeker drie jaar voordat je een dergelijk complex kunt verwezenlij ken". Binnen zes jaar werd het tweede complex wonin gen aan de Julianalaan opge leverd en ook volgde snel de woningen aan de Beatrix- straat. Voorhout had zijn broodnodige woningwetwo ningen en ook de jaren zestig werd er nog steeds onder vaste en karakteristieke lei ding van Willem van der Het bestuur van de Woningbouw vereniging Voorhout. Zittend van links naar rechts voorzitter Toon de Groot, Ada Wijling (feestcommissie) en secretaris Leo Oosterveer. Achter penningmeester Ton Hoegee en bestuursleden Peter van der Eist en Herman Godijn. Ploeg vrijwel constant door gebouwd in de sociale sector. In 1972 nam Van der Ploeg afscheid van de Woning bouwvereniging en werd als voorzitter opgevolgd door de huidige voorzitter Toon de Groot. De jaren die volgden werd nog steeds volop ge bouwd tot het jaar 1977. In die jaren werden plannen ge maakt voor een zogenoemde Bollenstad, een plan dat werd verworpen, maar later toch weer de kop opstak in de vorm van een nieuwe wijk, genaamd Oosthout, be stemd voor eigen woningzoe kenden. In 1978 kreeg de vereniging te maken met een- complex woningen gelegen aan de Boekhorstlaan en Boekenburglaan dat door de aannemer met fouten was opgeleverd. Dat was een fikse tegenval ler voor de Woningbouwver eniging Voorhout en pas in 1986 werd de zaak afgerond en betaalden het rijk, de pro vincie en de gemeente Voor hout ieder een derde deel van de kosten van het op knappen van deze woningen. „Heel zuur was dat de aan nemer in dit hele geval mooi buiten spel is gebleven om dat die inmiddels failliet was gegaan", zo merkt Ada Wij ling op. Professioneel Toen uiteindelijk de gemeen teraad besloot om de wijk Oosthout te gaan bouwen werd ook ijlings de woning bouwvereniging omgevormd tot een meer professionele organisatie. Er werden een directeur en een bouwkun dig opzichter aangetrokken, de administratie werd uitge breid, Ada Wijling werd se cretaresse en later werd er geautomatiseerd. „Een ver antwoord besluit met het oog op de toekomst", memoreert Ada, „want wij zouden een woningbezit van zo'n dui zend woningen krijgen. Het rijk geèft namelijk een be paalde vergoeding voor per soneelskosten en huisvesting en dat was gebaseerd op dat aantal van 1000 woningen. In 1982 voldeed de woning bouwvereniging natuurlijk nog niet aan die norm maar gezien de verwachte groei viel het rijk daar niet over. De voltooiing van de wijk Oosthout stond voor de deur en dan zou een aantal van 1000 binnen afzienbare tijd wel worden gehaald", aldus Ada Wijling. Die verwach tingen kwamen echter niet uit. In plaats van de geplan de 500 woningwetwoningen staan er nu nog maar 120 in de wijk Oosthout. Directeur Leo van der Lans, Ada Wij ling en klachtenman Kees van Leeuwen moesten weg. Feest Komende zaterdag is het feest voor alle bewoners, be stuur en genodigden. Ruim een jaar geleden nam de le denraad (elke wiik heeft een vertegenwoordig(st)er in die raad) het initiatief om de fes tiviteiten rond het veertigja rig jubileum te organiseren. Komende zaterdagmiddag is er in het parochiehuis een receptie van half drie tot kwart voor zes. 's Avonds is er in de aula van de KTS voor de leden een feestavond met de Voorhoutse groep Wise Guys, de zangeres Cis- ka Peters en als klap op de vuurpijl zal het tv-team van Farce Majeure een op dit feest afgestemd programma op de planken brengen. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT SIDERDORP De cri- linaliteit in Leiderdorp is 1988 gedaald. Dat staat het jaarverslag van de Kjkspolitie, groep Leider- Jorp. Vooral het aantal rernielingen is het afgelo- en jaar fors teruggelo- Alleen het aantal in haken in bedrijven, kan- ines en scholen is in 1988 ïestegen. Het aantal in braken in woningen daal de vorig jaar. ken. in 1988 werd in Leiderdorp, Woubrugge en Koudekerk 141 naai ingebroken tegen 169 in- >raken in 1987. Het aantal in haken in \y 'rijven nam toe. in 1987 gel" /de dat 49 keer as tr rotogen 57 mé in 1988. Tien in- U0,SUBB»raken vonden in één nacht plaats in hetzelfde kantoren complex terwijl bij een bedrijf vijf keer werd ingebroken. Ook kantines en scholen blij ken steeds vaker het doelwit te zijn van het dievengilde. Het aantal inbraken in scholen en kantines steeg met vijftig procent. Minder werd het aantal win keldiefstallen en het aantal diefstallen uit en van auto's. De Leiderdorpse politie heeft dit jaar twee keer de actie 'Buit eruit' gehouden. Daar naast is het afgelopen jaar ex tra gesurveilleerd op auto-in braken. Daarbij werden ver schillende bekende auto-inbre kers aangehouden. Ook het aantal fietsendiefstallen daalde licht in 1988. In het volgend jaar wil de politie nog meer in formatie gaan geven over de in 1988 geplaatste fietsklem- Het aantal malen dat alarm werd geslagen in Leiderdorp is in 1988 gedaald van 242 naar 218. Slechts in elf gevallen bleek het alarm terecht te zijn afgegaan. Fors was de daling van het aantal vernielingen in Leiderdorp, Koudekerk en Woubrugge. In Koudekerk werd 21 keer aangifte gedaan van een vernieling tegen 57 in 1987, in Woubrugge 50 in plaats van 18 en in Leiderdorp 342 tegen 363 in 1987. Toegenomen is het aantal aan rijdingen in het werkgebied van de rijkspolitie groep Lei derdorp. In 1988 vonden 33 aanrijdingen meer plaats dan in 1987. Ook werd vaker door gereden na een ongeval. Dit gebeurde in 1987 93 keer maar in 1988 126 keer. De meeste aanrijdingen vonden plaats op de Van der Valk Boumanweg. In 1987 vonden hier nog 53 aanrijdingen plaats. In 1988 ging het om 26 aanrijdingen. Het opruimen van de zoge naamde verkeerssluis ter hoogte van de Dijkgravenlaan, de reconstructie van de krui sing Spanjaardsbrug en de in stallatie van verkeerslichten op de kruising bij Ford Rijn land zorgden, volgens de poli tie, voor de daling van het aantal ongevallen. Ook op de Achthovenerweg vonden veel aanrijdingen plaats. In 1988 waren er 26 botsingen waarbij eenmaal een gewonde viel. De politie wijt veel ongelukken aan de slechte bermen buiten de bebouwde kom. Ook de kruisingen Persant Snoepweg- /Van der Valk Bouwmanwe- g/Acacialaan en Engelendaal- V ronkenlaan Heinsiuslaan bleken in 1988 gevaarlijk te zijn. Feestavond De Industrie- en Voedings bond CNV houdt op dinsdag een feestelijke vergadering in gebouw De Voorhof aan de Bondstraat in Lisse. Tij dens deze vergadering zal onder meer een aantal jubi larissen van de bond worden gehuldigd wegens langdurig lidmaatschap. De vergade ring begint om acht uur. Schrijversavond Margriet de Moor komt dinsdag naar de openbare bi bliotheek aan de Wetering kade in Noordwijk voor oen schrijversavond. Aanvang 20.00 uur. Entree is gratis. De bijeenkomst wordt georganiseerd door SKAN en boekhandel van de Meer. Pretty Sharp De popgroep Pretty Sharp treedt dinsdag op in het Voorhoutse jongerencen trum Ex Voto. De band be staat uit leadzanger Hans Vreedenburgh, gitarist Mark van Gaaien, bassist Jos van Eijk en Drummer Stijn Claassen. NCVB- Voorhout Bij de NCVB afdeling Voor bout komt dinsdag patissier Cees Hoek op bezoek. Hij komt het een en ander ver tellen over zijn technieken en speciaal over het verwer ken van chocolade. Dit alles gebeurt met een knipoog al naar de Pasen. Het gebeuren vindt plaats in Huize Agnes en de aanvangsttijd is 20.00% Jos Brink De cabaretvoorstelling „Er wordt gestrooid" door caba ret Tekstpierement met Jos Brink, op zaterdag 11 maart in Muzenhof Leiderdorp, is reeds uitverkocht. Vogels De Vogelwerkgroep Koude kerk/Hazerswoude houdt dinsdagavond een bijeen komst over de aspecten van nesten en nestelplaatsen van vogels. Plaats van handeling is het Milieu Educatief Cen trum in Park de Houtkamp aan de Van Diepeningenlaan in Leiderdorp. Aanvang 19.30 uur, entree gratis. In lichtingen: tel. 071-893006: Oranjevereniging De Oranjevereniging Wil- helmina uit Valkenburg houdt op maandag 27 febru ari de algemene ledenverga dering in het Trefpunt Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat een bespreking van de evenementen in 1989, een bestuursverkiezing en diverse jaarverslagen. Na afloop van de vergadering wordt een videofilm ver toond over „de Mart '88". Ook niet-leden zijn welkom. Ruilbeurs De Prentbriefkaartkring de Bollenstreek houdt maandag een ruilbeurs voor prent briefkaarten in Katwijk. Er bestaat de mogelijkheid tot ruil, koop en verkoop. Kaar ten worden gratis getaxeerd. De avond wordt gehouden in hotel De Roskam aan de Turfmarkt en begint om 19.00 uur. De entree voor le den is gratis; niet-leden beta len 1,50.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13