Wij staan met de rug tegen de muur" Expansie biedt Nederland nog dikke kansen 7 Beurs van Amsterdam KLEINE OORZAKEN, GROTE GEVOLGEN. Jongen loopt steekwond op bij beroving iilips door dieptepunt heen 'ÜÜ3NOMIE CcidócSoiMant DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 ARKTEN CcidócSouiant Noteringen van donderdag'23 februari 1989 (tot 10:52 uur) Slotkoers woensdag ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige jon gen uit Leimuiden heeft gistermorgen een mes steek opgelopen toen hij door twee belagérs werd beroofd van eefï tasje met een elpee, twee cassettes en een werkstuk voor school. De jongen fietste rond negen uur over de Kennedylaan en Diamantstraat naar zijn school Albianae. Ter hoogte van de Parelstraat stopte hij om een sigaret op te steken. Op dat moment kwamen twee andere jeren aangefietst die hun sjaals over hun gezicht trok ken en de tas van de jongen weggristen. De Leimuidenaar ging achter het tweetal aan en liep hen via het Topaasplant soen uiteindelijk klem bij een portiek. Daar ontstond een vechtpartij, waarbij een van de twee jongens een mes trok en de Leimuidenaar in de hand stak. De ander stompte hem in zijn gezicht, waardoor hij bui ten westen raakte. Toen hij bijkwam waren de twee jon gens met de tas weg. De Lei muidenaar is voor behande ling van de ongeveer vier cen timeter grote steekwond naar het Rijnoordziekenhuis ge bracht. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Daarbij zou het gaan om een blonde en een donkere jongen. Groei uitgaven consument zakt in DEN HAAG - De huishoudens hebben vorig jaar 1,7 procent meer uitgegeven dan in 1987. Hiermee is de stijgende lijn van de bestedingen aan het afvlakken, want in 1987 lagen de gezinsuit gaven 3,0 procent en in 1986 3,1 procent hoger. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. UWVAKKERSVOORZITTER VAN DER MEULEN (CNV): (Vervolg van de voorpagina) :CHT Op het kwartier van de en Bouwbond CNV trecht heerst geen van twijfel. Voorzit- eek van der Meulen, •rste onderhandelaar zijn bond voor het 'erleg in de bouw, een duimbreed wij- Jfii Ie werkgevers morgen- |P|| Ie om drie uur niet heb- freageerd op het door de pden gestelde ultima- iÉll'ill? pl Nederland voor het n bijna vier jaar worden ronteerd met stakingen voor de doorgaans niet ikerige" CNV-bond heb- pe werkgevers in de lijverheid het verknald, jns is bijzonder groot dat fag het werk op tal van »laatsen in het'land voor |e tijd, bijvoorbeeld drie grate- t Wordt neergelegd. Van °P de pms moeizaam verlopen- >'S- AP f0~0n<derLandelingen de kingen dreigen. Ogenschijnlijk zullen de bouw vakkers om een kleinigheidje staken. Het verschil tussen enerzijds de bouwbonden FNV en CNV en anderzijds het werkgeversverbond AVBB be draagt welgeteld twee dagen in het kader van de arbeids tijdverkorting (atv). Afgelopen dinsdag kwamen de onderhan delaars er na vijftien uur ver gaderen niet uit, ondanks hardnekkige pogingen daartoe van de onafhankelijke voorzit ter Lammers, in het dagelijks leven commissaris van de ko ningin in Flevoland. Er is bijzonder weinig van te begrijpen. Om een paar van die atv-dagen ga je toch niet staken? Van der Meulen: „Het pro bleem ligt dieper. Het gaat voor ons om een zeer princi piële kwestie. Wij zijn jaren lang bezig geweest de werkge legenheid in de bouw te be vorderen. Een paar jaar gele den was deze bedrijfstak er be roerd aan toe. In 1985 hadden we 13Q.OOO werklozen. Jaar na jaar hebben we geprobeerd in de cao's werkverruimende af spraken te maken door steeds meer roostervrije dagen in te bouwen. Dat is aardig gelukt. We waren, door een gestage, toename van het aantal atv- dagen, op weg naar de 36-uri- ge werkweek. Daar zitten we nog een uur vandaan. Nu gaat het met de bouw beter. Na tuurlijk is dit vooral te danken aan de algemene economische groei. Maar in elk geval heb ben wij tal van maatregelen kunnen treffen om mensen aan een baan te helpen en zijn er nu nog 50.000 werklozen. We zijn echter op het keer punt beland. De werkgevers proberen de werkverruimende plannen tegen te houden, waardoor ons systeem niet meer klopt en we de tegenge stelde richting opgaan. Hier zijn wij uiteraard zwaar te gen". i dan juist een ru zie over atv-dagen en niet over loonsverhoging, arbeids voorwaarden, scholing of vut? „In de bouw spelen de atv-da gen een bijzondere rol. We hebben nu zestien roostervrije dagen. Vier van deze dagen moeten collectief worden op genomen in de periode rond kerst en Oud en Nieuw. Aan sluitend op deze periode vol gen vier verplichte snipperda gen. Dan ligt de bouw dus twee weken stil. Voor de be drijven komt dit goed uit, om dat zij door de winterse tempe raturen toch minder snel zou den opschieten dan in de zo mer. De werkgevers staan er op dat die snipperdagen wor den omgeruild voor vier atv- dagen. De snipperdagen kun nen de rest van het jaar naar believen worden opgenomen. Dit lijkt niet gek, maar vooral de kleinere bouwbedrijven zullen hun personeel onder druk zetten en massaal probe ren deze vrije dagen af te ko pen, zodat het werk in hetzelf de tempo kan doorgaan. Dat afkopen bevalt ons niet; het houdt de arbeidstijdverkorting en dus het scheppen van werkgelegenheid tegen. Daar om willen we een betere ver deling van de atv-dagen in de cao vastleggen". Hoe zit het dan met de overige onderdelen van het cao-over leg, zoals de loonsverhoging van 3 procent? „Over een paar punten hebben we inderdaad een akkoord be reikt. Met de 3 procent hebben we geen moeite. Toch geeft dit percentage een zeer vertekend beeld. Slechts een procent hiervan is een werkelijke sala risstijging. De rest bestaat uit prijscompensatie, en daar heb je geen invloed op. Verder er is nog een aantal zaken waaro ver we nauwelijks met de werkgevers hebben gesproken. Toen Lammers dinsdag zei dat-ie eerst over de atv-dagen wilde spreken, riepen de werkgevers meteen dat zij dan niets wilden zeggen over de andere onderwerpen. Dat be tekent dus dat er van onze kant nog een verlanglijstje ligt. Wij willen ook garanties over een werkervarings- en scho lingsplan voor tweeduizend werklozen. Verder moeten we meer duidelijkheid krijgen over de vut en de positie van al dan niet gedeeltelijk gehan dicapten. Als het ultimatum is verstreken, gaan wij echter weer van het nulpunt uit. Dan moeten de onderhandelingen helemaal opnieuw beginnen". - Jullie hebben al twee keer een stapje terug gedaan. Eerst slikten de vakbonden hun eis in voor de invoering van vier nieuwe atv-dagen. Vervolgens waren zij bereid twee atv-da gen naar de winter te ver schuiven. Is de volgende stap niet dat er nóg twee dagen naar de kerstperiode worden verplaatst en de werkgevers hun zin krijgen? - „Nee, absoluut niet. Wij staan met onze rug tegen de muur. Wij willen iedereen van dienst zijn. Maar van ons mag niet het onmogelijke worden ver wacht. De werkgevers zijn op een gigantische manier bezig ons onder druk te zetten. Het is een machtsstrijd geworden. Zelfs één extra dag verschui ven is voor ons niet accepta bel. We moeten tegenover onze achterban geloofwaardig blijven. Onze leden begrijpen heel goed dat zij zich niet moeten laten verleiden door een loonsverhoging of het af kopen van vrije dagen. Vorige week vrijdag hebben we 19 bijeenkomsten gehouden in het land. Daar zijn 21.000 men sen komen opdagen. Dat aan tal zegt ons genoeg. In 1985 hebben we ook gestaakt om roostervrije dagen, waarvoor loonruimte is ingeleverd, en hebben we gewonnen. Wij zijn ervan overtuigd dat vrijwel ie dereen bereid is te staken. Het moet duidelijk worden dat niet alle principes met geld te koop z'i"ROB SEBES Alle kruntcn staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar.cn dat is het gróte verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. )HOVEN Philips-topman Van [lugt zei vandaag in zijn toelichting et jaarverslag: „Philips is door het epunt heen, we gaan stap voor stap lit ondanks de druk op de prijzen, trde concurrentie en de hoge kosten het bereiken van lagere kostprijzen ogere efficiency. Philips verwacht dit jaar een verdere verbetering le resultaten". rijzigingen in de organisatie-structuur be- goed door te werken. We zijn er nog ;t mee klaar, maar de sfeer is zeer posi tief. De divisies hebben een goede strategische plaats gekregen en beginnen heel goed op el kaar ingespeeld te raken. Philips heeft in 1987 476 miljoen gereserveerd voor kostenreductie, vorig jaar 515 miljoen. Dit jaar denken we uit te komen op tussen de 250 en 300 miljoen gulden. Dit normalere niveau hopen we in de komende jaren aan te kunnen houden. Bovendien zonder massale ontslagen, al zetten we het snijden in de organisaties (het laten verdwijnen van ar beidsplaatsen in de indirecte sfeer), gewoon voort". Gecorrigeerd voor de negatieve effecten van onder meer de lagere dollar bedroeg de omzet stijging van Philips vorig jaar 7 procent. Dit percentage werd ongunstig beïnvloed door de daling van de verkoopprijzen op de gebieden Consumenten Elektronica, Componenten en Informatie- en Communicatiesystemen. CERN In het Europese nucleaire on derzoekscen trum CERN bij Genève is een nieuwe monorail in werking ge steld. De onder grondse trein vervoert weten schappers en bezoekers op een diepte van 50 tot 150 me ter met 12 km/u langs de Euro pese „deeltjes versneller". FOTO: AP IN VERRE OOSTEN: DEN HAAG - Nederland se transporteurs kunnen in de komende'jaren nog een flink deel van de aan zwellende goederen stroom uit het Verre Oos ten voor hun rekening ne men, als Nederland de Aziatische bedrijven kan doen inzien dat centrale Europese distributie sterk kostenbesparend is. In dat geval liggen hier nog „enorme kansen", zo meent het 1-jarige Nederland Distri butie Land (NDL). Ten behoe ve van de transport- en distri butiesector heeft NDL de hui dige en toekomstige goederen stromen van het Verre Oosten naar Europa onder de loep ge nomen om te ontdekken waar en hoe Nederland in dat we relddeel precies aan de man gebracht moet worden. Hun rapport „Pacific Traffic" w^rd gisteren aangeboden aan mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De minister noemde het „goed werk" en gaf de NDL „een dikke vol doende". Distributie De totale exportwaarde van het Verre Oosten naar Europa beliep in 1987 bijna 174 miljard gulden en is de afgelopen ja ren telkens met gemiddeld tien procent gestegen. In de komende jaren zal het beslist niet minder worden, zo wordt verwacht. Bedrijven uit Japan, Zuidkorea, Taiwan, Hongkong en Singapore, en straks ook Thailand, China en Malaysia, posteren zich immers steeds nadrukkelijker op de Europese markt en krijgen daarmee in toenemende mate behoefte aan verkoopkantoren, distri butiecentra en -netwerken in dit deel van de wereld. Neder landse transporteurs, gespecia liseerd in het vervoer van deur-tot-deur, zouden zich kunnen opwerpen als partner bij het opvangen en over Eu ropa verdelen van deze aan zwellende Aziatische goede- Brd Nederland heeft van oudsher een groot aandeel in het ver voer van en naar Europa. Dat komt door de centrale ligging, zowel in geografische zin als wat betreft kosten, efficiency, betrouwbaarheid en goederen- stroombeheersing. Grootste concurrent op dit gebied is de Bondsrepubliek. Wat zee vracht betreft uit Taiwan, Hongkong en Singapore, pak ken Hamburg en Bremen sa men meer dan Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen te zamen. Bovendien gaat het dan om hoogwaardige contai- nerprodukten. Nederland heeft het grootste aandeel in de luchtvracht uit Taiwan, Singapore, Indonesië en Nieuwzeeland, maar Duitsland is marktleider bij de overige acht Aziatische landen. Voorzitter drs. S. Orlandini van Nederland Distributieland verklaart de Westduitse over macht uit het feit dat de grote Duitse warenhuizen en postor derbedrijven de Aziatische ex port organiseren en derhalve op de eigen thuishavens rich- Doelgroep Volgens Orlandini kan Neder land zijn positie verbeteren als beseft wordt dat het Verre Oosten als uniforme markt niet bestaat, en dat ook een uniforme promotieboodschap dus niet bestaat. Het rapport geeft dan ook aanbevelingen Nippon bestelt 20 Boeings 747 WASHINGTON - De Japanse luchtvaartmaatschappij All Nippon Airways (ANA) heeft bij de Amerikaanse vliegtuig fabrikant Boeing twintig vliegtuigen besteld van het type 747-400. De order heeft een waarde van 3,15 miljard dollar. De vliegtuigen worden uitgerust met motoren van Ge neral Electric. ANA is de eni ge maatschappij die ndn-stop vliegt tussen Tokyo en Was hington. CNV: 400 banen weg bij Enka andel rustig en prijzen gelijk, jn tot 22 kg 9,50-10,25, ram- j-25 kg 9,00-10,25. Handel rus- Minister Smit- Kroes (verkeer) neemt het rapport „Pacific Traffic" in ontvangst van de heren (v.l.n.r.) Raadstaak, Orlandini, Van Karnebeek en Groenendijk van Nederland Distributie Land (NDL). FOTO: DIJKSTRA voor de diverse marktsegmen ten. De belangrijkste doel groep in het Verre Oosten wordt gevormd door grote in dustrieën, met afzet op ver schillende markten in Europa. Met name de Japanners moet worden voorgehouden dat de Nederlandse kennis op het ge bied van logistiek meer waard is dan een vestiging in Enge land en Frankrijk, omdat dat nu eenmaal grote landen zijn. Volgens het rapport kan Ne derland middelgrote en klei nere bedrijven in Japan, Zuid korea en Taiwan voor zich winnen door bedrijven uit deze landen behalve met dienstverlening, ook bij te staan met handelsbemiddeling in. Europa. Dit laatst geldt evenzeer voor producenten in de minder ontwikkelde lan den. HENK ENGELENBURG UTRECHT - Bij de vestiging van Enka in Emmen zullen als gevolg van een interne reorga nisatie 400 banen verdwijnen. Het gaat vooral om banen van niet-produktief personeel, al dus districtsbestuurder B. Hu- bert van de Industrie- en Voe dingsbond CNV. Bij het con cern werken zo'n 4000 men sen. Volgens een woordvoer der van Akzo, waartoe Enka behoort, heeft de directie het aantal van 400 naast zich neer gelegd en gaat zij uit van 240 ontslagen. Het is niet de be doeling dat er gedwongen ont slagen vallen. Hubert zei te vrezen dat ook bij de En ka- vestigingen in Arnhem en Ede banen gaan verdwijnen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7