Obs Uw Favorit is een prijswinnaar. Swift neemt met amateurteam deel aan promotie competitie Tim Steijger meirenner op doktersvoorschrift ary van Gaaien hoopt op eerste overwinning KOERSEN ia i6;pORT WIE SLIM IS, RIJDT SKODA. QeidMQOWUmt DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 De amateurselectie van Swift heeft het eerste jaar handhaving in de promotiecompetitie tot doel gesteld. foto: henk snaterse ZOETERWOUDE/LEI- DEN Als het aan Cock van der Hulst, voorzitter van de wielervereniging Swift, ligt moeten de oude glorietijden van Zoete melk en Karstens weer gaan herleven. Swift dat sinds kort verzekerd is van een zesjarig sponsor contract (voor de som van 150.000 gulden) neemt dit jaar voor het eerst deel aan de promotiecompetitie binnen het amateurwiel- rennen en probeert in de nabije toekomst aanslui ting bij de amateurtop te krijgen. Dat bleek gister avond bij de presentatie van de amateurselectie van Swift in Zoeterwoude. „Talent schuilt overal, maar het komt niet zomaar naar bo ven drijven. De mentaliteit bij de renners is nu wat gemakke lijker dan vroeger. Ze hebben daarom een zetje in de rug no dig om wat hogerop te komen. Dit jaar is daarom voor het eerst een ploeg samengesteld en daarmee hopen we er meer uit te krijgen dan er nu inzit", aldus Coc^ van der Hulst. Gekozen is daarbij voor de weg van de geleidelijkheid. ..Wij geven ons drie jaar de tijd in de promotiecompetitie, om daarna door te stoten naar de topcompetitie. Dat is ons uiteindelijke doel", maakt Piet Beverwijk, adjunct-directeur van Casba duidelijk. Om het bovenstaande ook te kunnen realiseren besloten Casba en Swift een driejarig contract om te zetten in een zesjarige overeenkomst. Beverwijk: „Daarbij stelden wij wel als eis dat de naam Casba aan de ver- enigingsnaam Swift gekoppeld zou worden. En voorzover ik nu weet is dat in de Neder landse wielerwereld uniek". De keerzijde van de medaille was dat Swift minimaal een verband voor zes jaar wenste aan te gaan. „We wilden ze kerheid hebben. Het moet niet zo zijn dat de naam Swift/Cas- ba binnen een paar jaar weer gewijzigd wordt. In ieder geval hebben we nu een overeen komst waar we op voort kun nen borduren", weet Cock van der Hulst. Voor de komende zes jaar stelt Casba zich immers garant voor 25.000 gulden (Beverwijk: „Al loopt dat bedrag gauw op; wij namen immers ook de aan schaf van een ploegleiderswa gen voor onze rekening") per seizoen. Geld dat voornamelijk in de opleiding van, en facili teiten voor, de renners wordt gestoken. Van der Hulst: „Zo is het niet ons streven talent volle wielrenners met dat geld aan te trekken. Alle leden moeten een gelijke behande ling krijgen". Een deel van het sponsorbe drag vloeit rechtstreeks naar de amateurs. De wielerunie stelt nu eenmaal als voorwaar de om deel te mogen nemen aan de promotiecompetitie, dat de ploeg ook is voorzien van een volwaardige begeleiding en dat de vereniging zelfs in het bezit is van de al eerder genoemde ploegleiderswagen. De uit zestien renners bestaan de amateurselectie van Swift kan dit seizoen dan ook een beroep doen op een welhaast professionele begeleidingscom missie (bestaande uit een ploegleider, trainer, begelei ders, soigneur en mechani cian). In het eerste seizoen heeft de amateurwiellerploeg zich tot doel gesteld om zich minimaal te handhaven in de promotie- competitie, die bestaat uit een achttal klassiekers, waaronder de 'Hel van het Mergelland'. „Daarnaast hopen wij dat een aantal renners genoeg punten haalt om zodoende kwalifica tie voor het Nederlands kam pioenschap af te dingen", al dus begeleider Cees Varkevis- ser. De ogen zijn daarbij met name gericht op Tom de Jong, Rene Guyt, Gertjan Moraal, Erwin van Diest, Hans van Egmond en Jan Hendrik La- erwey. Over een planning op e langere termijn zegt Varke- visser nog niet nagedacht te hebben. Dit in tegenstelling tot Piet Beverwijk, die al eerder naar voren bracht door te wil len stromen naar de topcom petitie. Iets dat Cock van der Hulst met de huidige selectie niet op korte termijn haalbaar acht. Het streven is er dan ook op gericht om renners uit de omgeving naar de club toe te trekken door het bieden van faciliteiten. >k Vee! I 4-0, 3. teanl an Harj n 3-2, 1 len 18 18-42, irdegaali; 18-21 /erbooi 5. Dim ing Sto 1 18-46 2 18-2JELFT Op dokters voorschrift is Tim Steijger ping is ian wielrennen. De 18-20 elftenaar had ook nog unnen gaan zwemmen, taar (bijvoorbeeld) voet- b ^"50 allen behoorde voor hem -38. Ai it de onmogelijkheden, roeger mocht hij niet eel lopen, want op jonge 24_i28feftijd kreeg hij de ziekte 24-io30n Perthes. De heupkop Tekonjan het bovenbeen was JmDJJ;ingetast door een stoor- ïerg 24 is bij doorbloeding. Steij- °J_d8e^r moest tot twee keer 24-36>e een operatie onder aan. Anno 1989 heeft hij 24:lukkig geen last meer De Enfen zijn „kinderziekte". >inad«| J video*: m Steijger: „Hoewel ik geen Dragoi ifhebber van wandelen ben, 4. BAMas ik misschien wel gaan ^^letballen als de dokter geen izwaar had gemaakt. Uitein- 'lijk wil elke jongen tegen 87, Vi n bal trappen. Omdat mijn 17-68 ider op de fiets heeft gezeten, 9®r 17tb ik tenslotte voor wielren- in gekozen. Misschien als ijn moeder een behoorlijke zwemster was geweest, was ik gaan zwemmen. Gelukkig heb ik geen spijt van mijn keuze voor het wielrennen. Je moet er wel keihard voor trainen om iets te bereiken in deze sport. Maar dat is, dacht ik, in elke sport het geval". Komend seizoen wordt de doorbraak verwacht van de 19-jarige wielrenner, die lid is van de Rotterdamse vereni ging Ahoy. Hij komt zowel op de weg als op de baan in actie. Vorig jaar won hij in het Olympisch Stadion de „Grote Prijs van Amsterdam" als eer stejaars amateur. Bij de Neder landse kampioenschappen koppelkoers werd hij vierde. Steijger moet echter nog zijn HAVO-opleiding in mei afron den waarna het pas echt gaat beginnen. „Ik krijg dan meer gelegenheid om te trainen. In de ochtenduren ga ik werken in het garagebedrijf van mijn vader en 's middags lekker trainen. Dat is er in het verle den nog niet bij geweest". Prijzen Bij de jeugd viel Tim Steijger met de regelmaat van de klok in de prijzen. Hij werd dis- 1 Steijger gaat er hard tegenaan. foto: cees verkerk trictskampioen van Zuid-Hol land, won bij de junioren de Dorpenomloop, een grote klas sieker, en veroverde het Ne derlands kampioenschap klas sementrijden op de baan. Ver der eindigde hij als eerste bij een tijdrit in Alkmaar en won in Zwijndrecht een criterium. Maar het afgelopen jaar mocht hij het zoet der overwinning op de weg niet smaken. „Ik val regelmatig in de prijzen, maar op de weg kon ik niet winnen, ik kwam kilometers te kort. Ik was bovendien nog lid van de wielervereniging Delft. We deden op die vereni ging weinig aan klassiekers, ze had er de renners niet voor. Nu ik bij Ahoy zit, komen we uit in de B-competitie. Het is de bedoeling dat we met de steun van drie sponsors pro moveren naar de A-klasse. Dat betekent het grote werk". Op zaterdag 11 maart komt Tim Steijger aan de start in de Ronde van Zuid-Holland. Een klassieker in eigen omgeving. „Ik verwacht veel van die wedstrijd. Door het gunstige weer in deze winter heb ik veel meer kunnen trainen dan in andere jaren. Natuurlijk is dat met meer wielrenners het geval. Ik blijf het wel jammer vinden dat er tijdens de win termaanden geen trainingsmo gelijkheden zijn in het sport paleis Ahoy". In de wielerronde van Zuid- Holland komt een belangrijke factor om de hoek kijken. Steijger: „Er wordt in grote waaiers gereden. Als ik na het eerste uur nog aan kop rijdt, ben ik er vrijwel zeker van dat ik voorin zal eindigen. Voor de helft van het peloton is het winnen een mogelijk heid. Bij de wedstrijd komt er ook veel geluk aan te pas". Aan het eind van vorig sei zoen kreeg Tim Steijger een aanbieding om bij de gastren- nersvereniging Mono Glas te komen. Maar de sponsor van deze club kreeg ruzie met de KNWU en keerde dit jaar niet in het wielren-wereldje terug. „Mede daardoor maakte ik de overstap naar Ahoy. Aan de top van de amateurs meedoen zonder sponsor is niet moge lijk. Een vereniging die geen behoorlijke sponsor heeft, ver liest al zijn goede renners en kan het op de lange duur niet redden. Zo is het nu eenmaal in de wielersport". Elke dag zit Tim Steijger zo'n vier tot vijf uur op de fiets. Hij is klaar voor de start van het nieuwe wielerseizoen. Dit jaar dus vooral op de weg. Alleen in de maanden juni en juli wil hij wat tijd uittrekken om de kampioenschappen op de baan te rijden. De Delftenaar wil een allround-renner zijn. ARTHUR VAN RIJSWIJK Vergelijk de nieuwe Favorit gerust met auto's uit 5-versnellingsbak, gelaagde voorruit, neerklapbare dezelfde prijsklasse. Welke auto heeft standaard achterbank, brede banden en natuurlijk een kata- 5 deuren, een zo royaal interieur en zoveel lysator. De prijs van deze prijswinnaar is standaard extra's als de Favorit /V^ 11 inclusief de zekerheid van 2 jaar Van binnenuit verstelbare koplampen I r-~^ómrrj M garantie en zes jaar garantie tegen doorroes- en buitenspiegels, slaapstoelen, open hoofd- 'en van binnenuit De nieuwe Favorit staat op steunenvóórenachter,bekrachtigdremsysteem,^^_.._^^/ u te wachten in onze showroom. Prijs incl. BTW af Voorschoten, excl. afleverings- en ML-behandelmgskostcn. Wijzigingen in prijzen en uitvoeringen voorbehouden. Lichtmetalen wielen en \sis-. gas installatie op achterruit tegen meerprijs. De Favorit is verkrijgbaar bij I Leiden, Auto-Home Leiden B.V., St. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560. Lisse, Fa. J. Reijerkerk, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059. Voorschoten, De Binckhorst dealerbedrijf, Dobbeweg 2, tel. 071-600233. DEN HAAG De draverijen op de banen van Schaesberg en Wolwega vragen de ko mende dagen de aandacht. Vrijdagavond is op Schaesberg de eerste start om 19.00 uur. Onze tips luiden. Ie koers: Bruno Frisco, Delgado- transs R, Domingo Pitt (8-5-3). 2e koers: Dottie Eighty Four. Dave Victrix, Clorin Uithuizen (3-9-4) 3e koers: Park it Here, Catch Me Jac- ky, Aljemint (2-7-3). 4e koers: Anna V, Zimrod B, Celerite D'lvens (8-6-2). 5e koers: Easy Stages, Coppo d'lle, Dereddertrans R (5-14-7). 6e koers: Cita de Bloomerd, Bright Eves, Bomber Uithuizen (7-6-9). 7e koers: Bartie Dakota, Bandolero, Brian Pitt (12-3-5). 8e koers: Zenith Nora, Amerie Uit huizen, Timmer 10-6-2). 9e koers: Carisma Darby, Clark Bui tenzorg. Cobus Zuydhoeve (3-7-14). 10e koers: Wanda Volo, Walter Ney- enrode, Tantieme (5-2-6). lie koers: Abbado R, Bavonora, Yvan S (3-12-6). Wolvega zaterdag 18.00 uur. Ie koers: Doutje Hendrika, De Bles Princes, Debby (8-7-2). 2e koers: Dyliberto H, Cindy Enkhui zen, Yankee Lady (3-2-7). 3e koers: Creese K, Deborah B, Ba- lutza K (6-2-5). 4e koers: Alpha Chranita, Bo Bo Ton- newerd, Zarragona (7-1-5). 5e koers: Clip Parade, Carllewis Ju- wel. Zarinda Narfeg (5-10-8). 6e koers: Bulhem Topfok, D'Abord Fnsia, Belly Dancer (7-5-10). 7e koers: Boko's Dream, Dex di Tri- cia, Boyke D (3-1-2). 8e koers: Cartouche IF, Bobby Bui tenzorg, Boelo Helium (5-2-1). 9e koers: Zeus van Echten, Yard Boe- kelte, Zeddertranss R (8-5-7). 10e koers: Action Skoatter. Veric Brach, Zmanza Princess (8-7-4). Voorlichtingsavond RTV De Bollenstreek LISSE Voor toerrijders en recreatieve fietsers houdt de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek vanavond in het Trefpunt in Lisse een voor lichtingsavond over het ko mende toerseizoen. Inlichtin gen worden onder meer ver strekt over dagtochten, meer daagse ritten en fietstochten waarbij men een brevet kan behalen. BJELFT Een verdien- 60i elijke wielrenster, voor dins >onsor en ploeg, is de Schefelftse Mary van Gaaien, "in, week uit rijdt ze de voorhoede van het Bij negentig.pro van de wedstrijden ze in de prijzen. Maar nooit heeft de 23-jari- een overwin- i) Hf"6 moêen binnenhalen. moet, volgens Mary van dit seizoen verande- komen. De wielrenster de ploeg Piet de Wit hoopt iets aan haar te kunnen schaven. Vo- jaar in de klassieke Bata- - -o Lenterace kwam ze tussen ïeaer |e vaderlandse toppers als 1T^jlfrste de laatste bocht uit. toen ging er iets mis. Gaaien: „Ik moest uitein- incur^jjjk met dertiende plaats vreden zijn. Niet slecht in 1 niefn sterk veld, maar met zo'n .ODluitgangspositie verwacht je na- ii Nor^'i meer- Plotseling vie- iift oin eckter mijn benen stil". dweilary van Gaaien r'jdt het r 4_jfefst klassiekers. „Het criteri er uïnwerk 's n'et 20 8eschikt i punc°r m'j' Steeds afremmen in ee iuP bochten, nee- dat zie ik niet 49 ditten" Meestal zijn de afstan- ïnina11 te kort- Komend seizoen "ad cftorden de criteriums en de 'assiekers langer. Dat is door KNWU voorgeschreven, of vijftig kilometer dames is veel te wei- Een criterium moet nu kilometer zijn en een op z'n minst tachtig, liefst wil ik nog een crite- van honderd kilometer", van Gaaien is tien jaar met wielrennen be- Dat kwam eigenlijk haar vader, Arie, die de van wielervereniging trainde. Al snel zat doch- Mary van Gaaien gaat meer trainen foto: cees verkerk ter-lief ook op de fiets en won enkele prijzen. Voordat ze op 18-jarige leeftijd de overstap maakte naar de dames, won ze een koers bij de nieuwelingen. Slechts één jaar reed Mary van Gaaien zonder sponsor. Dat was in het eerste seizoen bij de dames. Daarna kwam ze uit in de kleuren van Du Pri, Van Duren, Groen en momen teel voor het tweede jaar bij De Wit. „Een betere sponsor kun je gewoon niet treffen. Wij hebben allemaal fietsen gehad die toch zo'n 3500 gul den kosten. Framebouwer Van Dalen maakte voor elke ren- ster een fiets op maat. Daar naast was er een behoorlijk kledingpakket en voor de start van het seizoen zijn we met acht dames naar een trainings kamp gegaan in Limburg". „Vorig seizoen waren er wat moeilijkheden in de ploeg en bleef het grote succes uit. Dit jaar hebben we tegenover de sponsor wat goed te maken. De ploeg is door de komst van Jolanda Cools en Esther van Versenveld sterker geworden en de stemming bij de meiden onderling is gewoon goed te noemen". Tandarts Enkele jaren werkte Mary van Gaaien als tandarts-assisente. Dat is nu verleden tijd. „Ik wil het zoet der overwinning sma ken. Daaraan ga ik alles doen. Ik ben nu in de gelegenheid de hele dag te trainen. Ik was al een tijdje in actie, maar nu heb ik weer een beetje gas te ruggenomen. Het werd alle maal te veel en dat is natuur lijk ook niet goed. Dit seizoen ga ik er keihard tegenaan. Lukt het niet, dan stap ik vol gend jaar uit de ploeg en ga ik gewoon voor mijn plezier rij den. Ik heb genoeg van die tweede en derde plaatsen. Ik hoop het nu in de klassiekers te gaan maken, tenslotte werk ik er hard voor". Henny van Gent, oud-beroeps renner en in de wielerkringen nu bekend als ploegleider, over Mary van Gaaien: „Voor een ploeg is Mary een zeer verdienstelijk renster. Ze heeft niet veel geluk met het fietsen. Maar geen trainingsarbeid is haar te veel. Vorig jaar in' Frankrijk werd ze tweede in een zeer zware etappekoers. Dat hielden velen' niet voor mogelijk. Ik heb altijd vertrou wen in haar gehad. Misschien gaat het dit seizoen beter. Ze kan nu meer trainen omdat ze geen werk heeft. Aan de ande re kant ben ik er voorstander van dat de wielrensters een halve dag werken. De hele dag trainen heeft toch geen zin". Mary van Gaaien: „Daar heeft Van Gent gelijk in. Ik zit nu veel thuis na de training en dat is ook niet alles. Ik hoop een baantje te krijgen voor halve dagen. Maar het moet wel een baantje zijn bij iemand die begrip heeft voor de wie lersport. Als er straks wedstrij den zijn, ben je natuurlijk veel weg". ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17