Qowicunt Bussen onder NS-station STAD OMGEVING )oit kiest u voor mooist Bang&Olufsen f COK start met raad van toezicht Romantisch repertoire trekt veel publiek DONDERDAG 23 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 iger )EN Een rige werkne- het Leid- constructiebe- HCG aan de Meilaan heeft ermiddag zijn erringvinger et. Het onge- gebeurde toen an bezig was hydraulische samen te en. Hij is di- overgebracht het Acade- Ziekenhuis Eerste gratis compostvat Wethouder F. Kuijers heeft gistermiddag het eerste gratis com postvat in de Merenwijk uitgereikt aan zijn collega-raadslid en wijkbewoonster mevrouw J.Th.M. Hugens (links). De compostva- ten worden als proef kosteloos aan bewoners in een deel van de Merenwijk uitgereikt om te bekijken in hoeverre dit een bijdrage kan zijn om de stijging van de hoeveelheid huisvuil tegen te gaan. In de vaten kan een groot gedeelte van het organisch afval zoals groente-, fruit-, tuin- en keukenafval gedeponeerd worden om het tot compost om te zetten. Na een jaar wordt er in het proefgebieden een enquête gehouden om de meningen te inven tariseren. De proef wordt in het gebied van de Velden, Dalen, Hoeken, Rozen, Bloemen, Vlinders, Oorden en Plaatsen gehou den. Gisteravond konden de bewoners terecht op een voorlich tingsavond waar zij een compostvat konden ophalen en alle in formatie over composteren kregen. In totaal maakten 361 perso nen gebruik van deze mogelijkheid. Merenwijkers die in het proefgebied wonen kunnen hun gratis vat tot 10 maart aanvra gen bij de gemeentereiniging. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geld gestolen bij winkels LEIDEN Bij een apotheek aan de Steenstraat en een zaak aan de Haarlemmerstraat met daarin aparte winkels voor verse levensmiddelen is in de nacht van dinsdag op woens dag geld gestolen. Bij de apotheek werd een deur opengebroken en verdween 1.200 gulden uit de kassa. In de zaak aan de Haarlemmerstraat zijn onder andere een bakkerij, een kaashandel en een groentehandel ondergebracht. Uit de verschillende zaken verdwenen geldbedragen van 200, 400 en 800 gulden. De dieven kwamen binnen via een raam aan de achterkant van de zaak. De dief stal werd gistermorgen ontdekt door de banketbakker die aan het werk toog. Kozijnen gestolen van bouwplaats LEIDEN Van een bouwplaats in de Ste venshof zijn waarschijn lijk in de loop van de af gelopen maand 23 gevel kozijnen met een waarde van ruim 16.000 gulden gestolen. De ramen wa ren eigendom van een Papendrechts bouwbe drijf. De diefstal werd nu pas ontdekt doordat de ramen pas gisteren ge bruikt moesten worden. Hoogste punt muziekcentrum LEIDEN De bouw van het Leids Muziekcentrum aan de J.C. de Rijpstraat vordert gestaag. Gister middag werd het hoogste punt be reikt waarbij het traditionele pan- nenbier werd geschonken. Maria Vos, consulente van de Stichting Welzijn viel de eer te beurt de vlag te hijsen. Leden van de muziekver enigingen Allegro Vivace, Con Fu- oco, De Burcht Leiden, Kunst en Genoegen en Werkmans Wils kracht die straks in het gebouw worden gehuisvest, waren bij die feestelijke gelegenheid aanwezig. Naar verwachting zal het muziek- verzamelgebouw eind juni of begin juli geheel gereed zijn. PLANNEN VOOR STATIONSOMGEVING I LEIDEN Twee van de drie projectontwikke laars die plannen hebben gemaakt voor de omge ving van het Leidse Sta tionsplein willen een busstation onder het nieuwe NS-station. De AMRO Projectontwikke lingsmaatschappij uit Amsterdam en MAB uit Den Haag wijken daar mee af van het ontwerp dat de NS al heeft ge maakt voor het nieuwe station. De derde project ontwikkelaar, MABON uit Rijswijk, is wel uitge gaan van het NS-plan. MABON is ook de enige de drie die heil ziet in ondertunneling van het Stationsplein. De drie projectontwikkelaars presenteerden gistermiddag in Het Gulden Vlies aan de Breestraat hun plannen aan pers, bewoners en belangstel lenden. Ze hadden vorig jaar opdracht voor het ontwikke len van plannen gekregen van de gemeente Leiden, de NS, de NZH en het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). De vier partijen wil len gezamenlijk de omgeving van het Leidse station tot ontwikkeling brengen en hebben een zogenaamd pu blic-private partnerschip in het leven geroepen. De be langhebbenden stelden vorig jaar een programma van ei sen op, waarna drie project ontwikkelaars werden gese lecteerd die een plan moch ten ontwikkelen. De project ontwikkelaars krijgen daar- 40.000 gulden. MABON is de enige drie die de verkeersproble matiek op het Stationsplein door middel van een tunnel wil verhelpen. Naar ver wachting zullen in de toe komst 30.000 auto's per dag het Stationsplein kruisen. De autotunnel loopt van de krui sing Schuttersveld/Schiphol- weg tot vlak voor het belas tingkantoor. Snelverkeer en langzaam verkeer worden zo gescheiden. MABON wil ook een extra weg tussen de Ples- manlaan en de Wassenaarse- weg om het Stationsplein te ontlasten. Op de tunnel voor het station komt in de breed te het busstation te liggen en een plein. Aan weerszijden van de entree van het station komen twee hoge kantoorge bouwen met op de begane grond winkels en fietsenstal lingen. Op straatniveau ko men taxistandplaatsen en plaatsen voor kort parkeren. De plannen op een rijtje Een schets van I Tussen de tunnel en het sta tion komt een parkeeragara- ge. Langs de spoorlijn, aan de kant van het belastingkan toor, komt een flat met 250 studentenwoningen. MABON, dat de plannen heeft ontwikkeld in samen werking met de architecten- bureau's Hoogstadt Van Til burg en Articon, wil ook aan de kant van het Terweepark plein creëren. Daarvan daan loopt een weg naar de nieuwbouw van het AZL, langs een kantoorgebouw met op de begane grond win kels. Het oude poortgebouw, dat op verzoek van het AZL in stand moet blijven, wordt ingericht als hotel- en con gresruimte. Daarom heen is woningbouw gepland in zo genaamde urban villa's, een flat in de vorm van een hal ve cirkel en een woontoren. Winkels Het plan van de AMRO Pro jectontwikkelingsmaatschap pij wijkt op een belangrijk onderdeel af van het pro gramma van eisen dat de vier partijen hadden opge steld. AMRO heeft in haar plan 10.000 vierkante meter winkelvloeroppervlakte op genomen, beduidend meer dan 2.500 vierkante meter die de vier opdrachtgevers in gedachten hadden. Volgens de AMRO is dat gedaan om dat de positie van Leiden als winkelstad met aantrek kingskracht de laatste jaren drastisch is teruggelopen. De winkels rond het station zou den wat moeten toevoegen ■station in de plannen van de AMRO. aan de binnenstad, dat naar het niveau van een wijkcen trum dreigt af te zakken, al dus de AMRO. De projectontwikkelaar wil het verkeersprobleem ten dele oplossen door een nieu we weg aan te leggen tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan Daarvoor zijn drie tracees mogelijk. Daar mee zou het doorgaande ver keer van het Stationsplein geweerd moeten worden. AMRO erkent dat het pro bleem daarmee deels ver schoven wordt, onder meer naar de Rijnsburgerweg, maar vindt die oplossing be ter dan ondertunneling of open houden van het Sta tionsplein. Onder het station door zou een brede tunnel moeten komen met veel win kels en een busstation. De baan verbindt twee pleinen aan weerszijden van het sta tion. Aan beide pleinen zijn twee hoge kantoorgebouwen met 18 verdiepingen gepland. Bovendien komen er aan de zijde van de binnenstad nog enkele kantoorgebouwen haaks op de spoorlijn te staan. De AMRO pleit er ook voor om de bebouwing aan de westzijde van de Stationsweg tot en met het ANWB-kan- toor af te breken, om een open gebied te creëren. Bo ven de winkels bij het station zouden ruim 300 woningen moeten komen, en op het ter rein van het AZL nog eens 285. TEKENING: PR Het plan van de MAB uit Den Haag is het minst gede tailleerd van de drie. De pro jectontwikkelaar pleit net als de andere twee voor een ont sluitingsroute vanaf de Ples manlaan tot aan de Wasse naarseweg. De MAB wil vooral langs die weg kan toorbouw plegen. Het project ontwikkelaar acht de positie van Leiden op de kantoren- markt niet overdreven sterk en is bang dat optimistische voorspellingen niet uit zullen komen. Volgens de MAB is het daarom zaak op een be paald deel van de kantoren- markt te mikken en wel de medische sector, vanwege de relatie met het AZL en de steeds verdergaande privati sering in de gezondheidszorg. De MAB laat het Stations plein grotendeels in tact. „De verkeerstromen blijven ge handhaafd, maar worden wel overzichtelijker gemaakt", aldus een woordvoerder in een toelichting. Zo zou het busverkeer onder het NS-sta- tion door geleid moeten wor den, door een 70 meter brede tunnel. Daar zou ook het bus station moeten komen. Rond het station zouden winkels en woningen komen. Langs de spoorlijn aan de kant van de stad zijn kantoorgebou wen en een parkeergarage gepland. Op het terrein met de nieuwbouw van het AZL moet een grote parkeergara ge komen. Op het oude AZL- terrein zijn woningen, kanto ren en in het Poortgebouw congres- en hotelruimte ge projecteerd. LEIDEN De plannen van de drie projectont wikkelaars voor de om geving van het Leidse station zien er kort sa mengevat als volgt uit: AMRO Projectontwikke ling BV uit Amsterdam: geen tunnel voor auto's on der het Stationsplein, maar een nieuwe verbinding tus sen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg; brede tunnel onder het nieuwe NS-station door, met een busstation, roltrappen naar perrons, fiets- en voet paden, fietstallingen en win kelcentrum met 10.000 vier kante meter verkoopopper vlakte; Stationsplein afgesloten voor doorgaand autoverkeer, aan de kant van het AZL een plein met taxistandplaatsen, twee parkeergarages langs spoorlijn, westzijde Stations weg wordt gesloopt; kantoorgebouw van 14 tot 18 verdiepingen bij huidig Plesmanviaduct, twee kan toorgebouwen met 18 verdie pingen aan weerszijden van het station, diverse kantoren op AZL-terrein met onder meer congrescentrum, totaal 66.000 vierkante meter; in totaal 600 woningen bo ven winkelcentrum bij sta tion en op AZL-terrein, tweederde vrij sector, een derde sociale huursector. MABON BV uit Rijswijk: lange autotunnel onder het Stationsplein en een nieuwe verbinding tussen de Ples manlaan en de Wassenaarse weg; busstation op tunnel, onge veer op huidige lokatie, met verder winkels, horeca, groen en water op Stations plein; ondergrondse parkeergara ge aan stadszijde station, en bovengrondse parkeergara ges bij entree AZL en Ter weepark; kantoorgebouwen gecon- centeerd bij station en kan toorvilla's op AZL-terrein, totaal 43.000 vierkante r poortgebouw op AZL-terrein wordt onderdeel van hotel congrescentrum; winkels langs voetgangers gebied Stationsplein en zijde AZL, totaal 2.500 1 kante meter winkelvloerop pervlakte; woontoren aan zuidzijde Stationsplein en studenten woningen langs spoorlijn, woontoren en urban villa's op AZL-terrein, totaal 660 woningen, waarvan 245 dentenwoningen; MAB BV uit Den Haag: autoverkeer blijft over Sta tionsplein rijden, bussen den door een 60 meter brede tunnel onder station doorge leid, extra ontsluiting door verbinding tussen Plesman laan en Wassenaarseweg door de Leeuwenhoek, de 2 genaamde Van Leeuwen hoeklaan; weg onder station, de zoge naamde Busloper, loopt door op het oude AZL-ter rein, midden op terrein nieuwbouw AZL komt grote parkeergarage; op Stationsplein oostelijk van station komen vier rij stroken, twee busbanen, twee fietsstroken en brede trot toirs, aan westelijke zijde vier kantoorgebouwen van negen lagen tot aan Plesmantunnel; tussen Van Leeuwenhoek laan en Poelwetering kan toorruimte voor bedrijven met medische binding, in to taal 18.000 vierkante meter kantoorruimte en 40.000 vierkante meter laboratori umruimte; winkels aan AZL-zijde sta tion, in totaal 2.200 vierkante meter; 565 woningen (vooral vrije sector) voor een- en tweeper soonshuishoudens op oude AZL-terrein, eventueel 736 als poortgebouw wordt ge sloopt. In mei besluit over plannen LEIDEN De gemeente Leiden, het AZL, de NS en de NZH besluiten in. mei met welke project ontwikkelaar ze in zee gaan. Voor die tijd horen de partijen hun achter ban en laten ze zich ad viseren over de plannen. Daarbij zullen ook alternatie ve plannen van projectont wikkelaars Erica en IBC Vastgoed betrokken worden. Op woensdag 22 maart is er een hoorzitting voor de Leid se bevolking over de plan nen. Vanaf volgende week zullen de plannen geëxpo seerd worden in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 i Leiden. Met name de finan ciële onderbouwing vai plannen zal worden doorge rekend. De exploitatie van het gebied zal naar verwach ting ongeveer een half mil jard kosten. De partijen gaan er van uit dat de ontwikke ling van het gebied zo'n tien jaar in beslag zal nemen. Het is de bedoeling dat binnen twee jaar begonnen wordt met de vernieuwing van het NS-station. iBeolab/Beovox 5000/3000 uitgevoerd in roestvrij staal jen naar keuze blauw of grijs [doek. 120 of 90 Watt. Luidsprekers. Alleen maar horen en vooral niet zien? Of nu maar eens, met Bang&Olufsen, er iets moois van maken? U moet ze komen bekijken, die nieuwe 8 cm diepe paneel luidsprekers. U hangt ze als een schilderij aan de muur. En vult voortaan uw kamer met pure klankkleur. We hebben ze met en zonder ingebouwde eindversterker en display. Wat voor mensen met een nog zeer goede installatie en met sta-in-de-weg luidsprekers de gelegenheid is om ook te kiezen voor mooist. 3 jaar garantie Radio Hoogeveen IROELOFSARENDSVEEN Zuideinde 16a. Tel. 01713-2891 i krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant jrdt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De in te stellen Centrale Organisatie Kinderop vang (COK) gaat waarschijnlijk twee jaar op proef draaien met een bestuur dat terzijde gestaan wordt door een Raad van Toe zicht. Dat bleek gisteravond bij de vergadering van de commis sie onderwijs (OSE). In de COK moeten de huidige instanties voor kinderopvang opgaan. Wethouder H. van Dongen gaat nog wel verder praten met ver tegenwoordigers van peuter speelzalen en kinderdagverblij ven over het plan tot samenwer king. In die overeenkomst staat beschreven staat hoe het COK gestalte moet krijgen. De raads commissie deelt grotendeels de bezwaren die het college heeft tegen de in te stellen Raad van de i Toezicht. De besturen stanties willen allemaal een stem hebben in dit college. Die raad zou het recht van goedkeu ring krijgen over de begroting en de jaarrekening en de wijzi ging van het takenpakket van de stichting COK. De gemeente vreest dat een Raad van Toe zicht een blok aan het been van het bestuur zal blijken te zijn. Geld voor computer LEIDEN De Suze Baart- school krijgt van de gemeente 19.600 gulden. Het geld is be stemd voor de aanschaf van een computer met printer, bijbeho rende software en een tafel. De apparatuur is nodig in verband met de uitbreiding met een nieuwe opleiding van de school. De Suze Baartschool verzorgt beroepsopleidingen voor vol- Klaverjasnacht Buurthuis 't Spoortje en car navalsvereniging De Spoor- bumpers houden zaterdag voor de tweede keer een Leidse Klaverjasnacht aan de Bernhardkade 40. Aanvang 19.30 uur. De prijsuitreiking is zondagochtend om 9.00 uur. De kosten bedragen 25 gulden inclusief koud buffet en ont bijt. Er zijn allerlei prijzen te winnen. Amnesty In de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat kunnen zater dag brieven worden geschre ven naar politieke gevange nen in Turkije. Amnesty In ternational zorgt voor adres sen. Ook kan komende dins dag geschreven worden in de Vredeskerk. Aanvang 20.00 Bingo (1) In Buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad wordt zaterdag een bingo-avond ge houden. De kosten bedragen vijftien gulden voor negen ronden. De zaal is open vanaf 19.00 uur en het spel begint om kwart over acht. Bingo (2) Speeltuin Westerkwartier houdt zaterdag een bingo avond aan de Ten Katestraat 10a. Aanvang 19.00 uur. Er zijn verschillende prijzen te Trimloop Atletiekvereniging De Bata ven houdt zaterdag met de Nederlandse Hartstichting een Coopertest en een trim loop op de kunststofbaan in Leiden. De eerste Coopertest start om 14.00 uur en daarna elk kwartier. Het inschrijf geld bedraagt f'1,50 voor jon geren tot en met 14 jaar en twee gulden voor anderen. Vanaf 15.00 uur wordt er be gonnen met de Leidse-Hout- trimloop over 4, 7, 10 en 13 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt respectievelijk f2,50 en f3,50. Ten toonstelling De expositie 'Vrouwen Ge schoold' is deze week geopend in buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad 2. De tentoonstelling is daar tot en met 1 maart te zien. De ten toonstelling behandelt de on derwerpen 'meisjes in het on derwijs' en 'vrouwen op de arbeidsmarkt'. De tentoonstel ling is maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen, op maan dag en dinsdag ook van 20.00 tot 22.00 uur. Vakan tie-oppas De Fiom, bureau voor hulp- -14918Ö. verlening bij alleenstaand ou derschap, organiseert dit jaar weer een vakantie-oppas hui- zenpool. Alleenstaande ouders passen dan op huizen van mensen die met vakantie gaan en hun woning onbe heerd achterlaten. Ook zorgen ze voor huisdieren en planten. Wie een huis wil aanbieden of op zoek is naar een vakantie adres kan contact opnemen met Fiom-Leiden, telefoon 071-226199/226098 (Henriètte van der Meer of Yolanda Ha- kemulder). Cursus Er is weer plaats bii de cursus tekenen en schilderen voor beginners in het Volkshuis. Aan de orde komen basistech nieken. Er wordt gewerkt met potlood, pen, krijt, aqua rel en olieverf. De cursus wordt gegeven op dinsdagen van 19.30 tot 21.30 uur. Opga ve en inlichtingen bij het Leidse Volkshuis, Apothe kers dijk 33a, telefoon 071- Rian de Waal (piano). Met liederen en werken voor piano solo van Schubert, Schu mann en Brahms werd gister avond op het K&O-podium een aantrekkelijk concert ge geven. Ster van de avond was zangeres Marion van den Ak ker. Niet dat het aandeel van pianist Rian de Waal minder bijdroeg aan het succes van de avond. Maar „Ster" door een omvangrijkere en overweldi gende bijdrage. Deze leerlinge van onder anderen Erna Spoorenberg en Udo Reine- mann met haar gloedvolle, in alle registers krachtige mezzo sopraan, liet het publiek voor de pauze genieten van uitge sproken rijpe vertolkingen van liederen van Schubert en Schumann. Was in het eerste, „Suleika" van Franz Schubert, de verstaanbaarheid niet opti maal - de piano was te na drukkelijk aanwezig - in „lm Abendrot", „Fischerweise" en ',,Auf dem Wasser zu singen" had Rian de Waal zich onmid dellijk aangepast en werd al snel duidelijk welke gaven Marion van den Akker zo ge schikt maken voor het liedre pertoire: volmaakte beheer sing van de materie, waardoor er van al haar vertolkingen een weldadige rust én energie uitgaat. Dankzij deze aanpak kon het publiek de cyclus „Frauenliebe und Leben" van Robert Schumann inderdaad als een verhaal meebeleven in plaats van als een verzameling losse wijsjes te ondergaan. In haar allerminst risicoloze maar wel voortdurend in evenwicht gehouden voordracht open baarde zich een groot tekstbe- wustzijn van de zangeres, het geen compositorische vondsten en muzikaal aangescherpte tekstaccenten niet weinig ten goede kwam. Ontroerend wa ren eveneens na de pauze haar interpretaties van enkele lie deren van Brahms. Stuk voor stuk verleende haar wendbare stem deze parels van liedkunst een onontbeerlijke glans en diepte. Rian de Waals inter pretaties van twee impromp tu's van Schubert (in Bes, opus 142, nr. 3 en in As, opus 90 nr. 4) blonken door tederheid uit. Glashelder spel, en een inne mende aandacht voor het de tail maken deze pianist bii uit stek geschikt voor Schuberts muziek. Voor het wat uitbun diger „Widmung" van Schu mann en vijf Klavierstücke uit opus 76 van Johannes Brahms vertrouwwde Rian de Waal met succes op zijn vermogen om met grote streken een fas cinerend muzikaal schilderij uit te werken. TOM STRENGEPS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13