Ziekenhuis laat onverzekerde nog niet op de stoep doodgaan In 1993 hebben we maar liefst drie paspoorten 299.- Iedereen leeft straks met een kunstmatig hulpstuk IEUWO - (GALL& GALL) Y D wijst schikking over koopavond af 'AGM BINNENLAND SaidoaQowuvnt WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 ni kinder kindei hten. vereni techtspjti hun gi DEN HAAG Bij de (schriftelijke) voorbereiding van een voorstel tot (technische) wijziging van de Kieswet is vanuit de PvdA-fractie in de Tweede Kamer de suggestie gekomen om voort aan op zondag te stemmen. Bij de argu mentatie daarvoor wordt verwezen naar de ervaringen in de rest van de demo cratische wereld. Staatssecretaris De r|j Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) heeft de Kamer laten weten geen 'leiding te zien om aan de optie van het '^stemmen op zondag bijzondere aandacht schenken. Tegen het stemmen op jr zondag bestaat vanouds bij een deel van het CD de bevolking het bezwaar dat dit in strijd zou zijn met de zondagsheiliging. le stel De Graaff ziet niets in stemmen op zondag 'zo schrijft zij aan de Kamer. Zes man vast wegens grote wapenhandel AMSTERDAM'— De politie in Amsterdam heeft zes aanhoudin gen verricht die verband houden met een omvangrijke illegale han del in vuurwapens. In totaal on derschepte de politie 18 pistolen, een pistool-mitrailleur, een geweer en enige duizenden stuks munitie. Voorzover het onderzoek nu uit wijst, zijn de wapens uit België af komstig. Onder de arrestanten is de vice-voorzitter van een Amster damse schietvereniging. Op diver se plaatsen in de hoofdstad deed de politie invallen in woningen waarbij vuurwapens, munitie en een hond (pitbull) in beslag wer den genomen. Stakende chauffeurs door bedrijf gestraft UTRECHT De Vervoers- bond FNV heeft het bedrijf Verbrugge Internationale Wegtransporten gisteren ge dreigd met een kort geding. Volgens bestuurster A. Jonge- rius van de FN V-bond heeft de onderneming uit Terneuzen maatregelen genomen tegen werknemers die mee hebben gedaan aan de recente sta kingsacties in het wegvervoer. „Een aantal stakers" is daar volgens Jongerius voor „ge straft". Die chauffeurs zijn van hun eigen wagen afgehaald en hebben kortere ritten en dus een lager inkomen gekregen. LEIDEN Statistisch gezien krijgt iedere Nederlander in zijn of haar leven een kunstmatig hulpstuk in het lichaam geplaatst om versleten onderdelen te vervangen. Dat ver wacht de Leidse hoogleraar K. de Groot die sinds gisteren het onder zoek naar de toepassingsmogelijk heden van zogenaamde biomateria- len aan de medische faculteit leidt. De Groot verwacht dat in het jaar 2000 twee keer zoveel operaties worden uitgevoerd waarbij kunst matige materialen worden inge bracht dan nu al het geval is. dens zijn openingsrede bij het aan vaarden van het ambt van hoogle raar in de biomateriaalkunde aan de Leidse universiteit. De Groot is de eerste Leidse hoogleraar in dit nog jonge vakgebied dat zich de laatste decennia stormachtig heeft ontwikkeld. Biomaterialen zijn niet-levende materialen die gedurende lange tijd in het lichaam kunnen blijven om daar bepaalde weefsels te vervan gen of het herstel te bevorderen. Momenteel worden vooral metalen en kunststoffen gebruikt, maar ook de mogelijkheden om bijvoorbeeld keramiek toe te passen worden nauwkeurig onderzocht. Vooral kunstheupen en bloedvaten van kunststof worden door de medische wetenschap wereldwijd op grote schaal toegepast. Aan de vondst van een nieuw bruikbaar materiaal gaan jaren van onderzoek vooraf. Vaak blijken na langdurige onderzoeken bepaalde stoffen toch op de een of andere manier schadelijk voor het mense lijk lichaam. De Leidse aandacht zal zich vooral richten op het on derzoek naar een materiaal dat bot kan vervangen. De beste eigen schappen heeft het zogeheten hy- droxy-apatiet, dat met speciale ap paratuur in de gewenste vorm kan worden gebracht. Het materiaal wordt zonder problemen door het lichaam geaccepteerd, maar is vooralsnog te breekbaar. Wel wordt het materiaal reeds met groot succes toegepast bij het im planteren van kunstheupen. De Groot verwacht met zijn onderzoek nieuwe toepassingsmogelijkheden voor de biomaterialen te kunnen vinden. Daarbij wordt vooral ge werkt aan de toepassing van kunst- gewrichten in de vingers en de knie. De onderzoekers richten zich naast het botonderzoek vooral op het - nu nog experimentele - kunsttrommelvlies. Dit materiaal kan mogelijk ook als kunsthuid werken bij de bedekking van brandwonden. i in EtIAGG ingen, kinder tellinge troleen )R het. andelii orde g terke ing vej ndighe zoek ui ts van het g ijkhedt ONDANKS ZWARTE LIJST VAN WANBETALERS AMSTERDAM De vori ge rekening niet betaald? Wilt u dan eerst even dokken voordat er een röntgenfoto wordt ge maakt. Steeds meer pa tiënten krijgen dat te ho ren, als hun behandeling tenminste geen spoed ver eist. Een aantal ziekenhui zen werkt al met een zwarte lijst waarop wan betalers staan; patiënten .die niet in het zieken- Z°a f°nds zitten en ook geen N VANDAAG/^ IN HET VJ eeds h ers hel instelle ziektekostenverzekering hebben. En dat worden er steeds meer, naar schat- ombud tjng zjjn het er momenteel al zo'n 100.000. Soms zijn mensen uit principiële re- besche denen niet verzekerd, gevalle maar veel vaker is geldge- r de b brek de reden, estelijl die taa ^ij de groep onverzekerden zit een behoorlijk aantal bejaar den, die zich na april 1987 niet bij een particuliere verzeke- aar hebben gemeld toen de ejaardenverzekering en de vrijwillige ziekenfondsverze kering werden opgeheven. Volgens de Vereniging van iet no« Nederlandse Ziekenfondsen ïn. Mi' Speelt de hoogte grads premies daarbij een niet gerin- vri jj^ kei ge rol. Sommige aow'ers kun nen de premie niet opbrengen. Die worden doorgestuurd naar de Sociale Dienst. De Sociale Diensten vrezen overigens dat het aantal on verzekerden zal toenemen naarmate de vrijheid om zich te verzekeren groter wordt. De Algemene Bijstandswet biedt in artikel 10 in noodge vallen /nogelijkheden voor mensen in financiële proble men. Maar als blijkt dat ie mand de ziektenkostenpremie door nalatigheid niet heeft be taald, dan wordt het geld weer teruggeïst. Duerwaarder Veel ziekenhuizen nemen bij verzekeringsproblemen con tact op met de patiënt zodra zijn of haar toestand dat toe laat. Eeventueel wordt dan ook de sociale dienst ingescha keld. Is de patiënt door „eigen schuld" onverzekerd, dan schroomt men evenwel niet om desnoods via een deur waarder de rekening te veref fenen. Vorig jaar zat het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam met een bedrag van twee miljoen gulden aan oninbare vorderingen. Bij de kleinere ziekenhuizen zijn dit soort tegenvallers geringer, maar ook daar gaat het dan toch al snel om tonnen. Bij het AMC in Amsterdam heeft men inmiddels maatregelen genomen. Er zijn duidelijke af spraken gemaakt met het re gionaal ziekenfonds en de ge meente Amsterdam. „Wij vra gen vooraf bij het ziekenfonds informatie over de financiële middelen van de patiënt en een machtiging", zegt woord voerder Buijzer van het AMC. „Bovendien wordt iedere zie- kenfondskaart onmiddellijk via een fax naar het zieken fonds verstuurd voor controle. Het komt vaker voor .dan ons lief is dat mensen niet zijn in geschreven. De patiënt moet dan eerst langs het Zieken fonds om dat te regelen. In spoedeisende gevallen kan zo iets natuurlijk niet. Daar gaat hulp voor". Ingedekt De meeste ziekenhuizen heb ben zich ingedekt via beta lingsvoorwaarden waarbij zij zelfs voorafgaande aan een in greep stortingen kunnen eisen. Ziekenhuisdirecteur Kogelen- berg: „Als het echt in de ton nen zou gaan lopen, dan kun nen we dat natuurlijk niet meer accepteren". FOTO: PERS UNIE Dat is ook het geval bij het Spittaal in Zutphen, één van die kleinere ziekenhuizen die ook worden getroffen. Direc teur P. van Kogelenberg ver telt dat in de begroting van zijn ziekenhuis al sinds enkele jaren rekening wordt gehou den met niet te innen rekenin gen. „Maar vorig jaar bleek de reservering op de post Oninba re Debiteuren die we daarvoor in de begroting hadden getrof fen onvoldoende". Om precies te zijn: 50.000. „Maar ja, je staat hier met een club hulpverleners eri als er dan iemand gewond binnen komt vraag je echt niet eerst even om geld. Dat is natuurlijk in een notedop ons probleem en daar is eigenlijk geen opl sing voor. Het blijft broddel werk omdat veel medische za ken toch spoedeisend zijn en wij dan eerst het vak en daar na pas de centen laten spre ken. Maar ja, als het echt in de tonnen zou gaan lopen, dan kunnen we dat natuurlijk niet meer accepteren". Inschrijven Volgens woordvoerder Buijzer van het AMC weten veel werknemers niet dat zij bij verandering van werkkring uit' het ziekenfonds worden geschreven en ze zichzelf op nieuw moeten laten inschrij ven. „Maar dat kan met terug werkende kracht hersteld worden. Voor de dan te beta len premie zijn betalingsrege lingen mogelijk". Bij het AMC bepaalt een me disch coördinator in spoedge vallen of direct hulp moet worden geboden of dat eerst de verzekeringskwestie kan worden geregeld. Buijzer: „We willen geen Amerikaanse toe standen dat onverzekerden op de stoep van het ziekenhuis doodgaan, maar je werkt uit eindelijk wel met gemeen schapsgeld. De Nederlanders BERT MOLENAAR Brug op hoogte Vannacht is de tweede Van Brienenoordbrug op dezelfde hoogte gebracht als de eerste brug. Het zal echter nog zeker twee jaar duren voordat het verkeer over 12 stroken er overheen kan razen. Want nadat de nieuwe brug klaar is, moet eerst nog het oude deel worden gerenoveerd. FOTO: ANP Meer geld besteed aan buitenlandse vakantie DEN HAAG Nederlandse toeristen geven in het buiten land meer geld uit dan buiten landse toeristen in Nederland. In 1988 viel de reisverkeersba- lans, net als in het jaar daar voor, negatief uit. De inkom sten uit het buitenlandse toe risme bedroegen vorig jaar ruim 5,6 miljard gulden (in 1987: 5.4 miljard). De Neder landse toeristen gaven echter vorig jaar ruim dertien miljard gulden uit in het buitenland (1987: 12 miljard gulden). king gtemp vië kui dan gtemp In h 14 gr teriodi •eratui ANWB en VNO bepleiten wonen dicht bij werk DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer) en haar collega Nijpels (milieu) moeten, zich goed afvragen of het niet beter is mensen dicht bij het werk te laten wo nen dan hen uit de auto te werken en met het open baar vervoer te sturen. Die opvatting werd vandaag verkondigd door zowel ANWB-top- man Nouwen als VNO-voorzitter Van Lede. Zij spraken op een studiedag van de ANWB in Den Haag. Zeventig procent van de forensen woont in gemeenten met minder dan 50.000 inwoners met slechte bereikbaarheid per openbaar vervoer. Zij moeten haast wel met de auto naar hun werk. Het verbeteren van het openbaar vervoer om deze categorie te bereiken zal veel te veel kosten, waarschuwde Nouwen. Ook Van Lede wil wonen, werken en voorzieningen zo dicht .mogelijk bij elkaar brengen. „Wie hoogwaardig werk wil aan trekken moet voor hoogwaardige woningen en voorzieningen zorgen. Ook het vervoer moet dan van goede kwaliteit zijn". Hij signaleerde onzekerheden rond de vraag of een systeem van re kening rijden technisch wel mogelijk is tegen redelijke kosten. Hij voorziet sluipwegen en verplaatsing van bedrijven naar ge bieden buiten de schil waar rekening rijden wordt ingevoerd. (ADVERTENTIE) De laatste scheepjesbrug De unieke scheep jesbrug in het Merwedekanaal bij Meerkerk zal zon dag voor het laatst worden gebruikt. Rijkswaterstaat vindt handhaving van de nog enige brug van dit type in Europa te duur en wil het gevaarte opdoeken. Het uit eindelijke lot van de meer dan hon derd jaar oude brug ligt echter in handen van de Raad van State. De gemeente Meerkerk heeft namelijk beroep aangetekend. FOTO: ANP Lama's met tbc besmet DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid raadt alle houders van lama's in Neder land met klem aan om hun huisdier te laten onderzoeken op de i be smettelijke Bloedmonsters kunnen gratis worden' onderzocht door het Centraal Diergeneeskundig La boratorium in Lelystad. Tot dusver werd tuberculose gecon stateerd bij veertien alpaca's (lamasoort) in de provincie Groningen en op een reeds overleden dier in Noord-Bra bant. Bij een personeelslid van een firma die handelt in lama's, is een actieve tbc-infectie ge constateerd. Of de mens de lama heeft besmet of andersom valt niet vast te stellen. In Ne derland bestaat een levendige handel in lama's die vaak op kinderboerderijenworden ge plaatst. DE KNOLLEN NOU HEB IK NereeN MOOI piaeNDocye GEIOR&EN EN NCÜ is vEfiCWIÊ N'N BUtWBjK NCWWIj (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In 1993 circuleren in Nederland maar liefst drie soorten paspoorten: het huidige zwarte vod, het binnen kort te verwachten rode Europese vod en een gloednieuw, superbevei- ligd fraudebestendig do cument. Met deze simpele en tegelij kertijd uiterst scherpzinnige rekensom bracht het PPR-ka- merlid Peter Lankhorst giste ren minister Van den Broek danig in verwarring. „Stel dat het rode vod in 1990 wordt in gevoerd", hield Lankhorst de bewindsman voor. „Twee jaar later krijgen we eindelijk de fraudebestendige pas. Leuk is dat. Maar het zwarte vod dat we nu hebben, blijft vijf jaar geldig. Dus zitten we over een paar jaar met drie paspoorten". Van den Broek moest even na denken en vroeg toen: „En als we de rode pas nou eens al dit jaar invoeren?" Hieruit bleek dat Van den Broek bijzonder weinig had begrepen van de optelsom van Lankhorst. Dat gaf hij ook on middellijk toe: „U bent beter in rekenen dan ik". Dat ene jaartje maakt namelijk niets uit. Lankhorst had gelijk. Hij was echter één ding vergeten: in de jaren negentig kunnen Nederlanders ook kiezen voor het dragen van een identiteits kaart, die in een aantal landen als paspoort wordt geaccep teerd. Ófwel, in feite zijn er dan vier officiële, speciaal ge maakte documenten waarmee een Nederlander zich kan identificeren. Veeg Wegens het gaderingen bekende tijdgebrek kon zich geen discussie meer ontspinnen over de opmerkin gen van Lankhorst. Wel werd duidelijk dat geen enkel ka merlid, zelfs niet de niet op zijn mond gevallen PvdA'er De Viser, de minister een flin ke veeg uit de pan durfde te geven. Voorlopig geniet Van den Broek het voordeel van de twijfel. Toch rezen al de eerste misverstanden over het „rode paspoort", dat door De Visser onmiddellijk werd omgedoopt tot het „rode vod". De VVD'er Wiebenga wil dat deze pas al vast wat technische aanpassin gen zal bevatten. „Er moeten al extra beveiligingen worden ingebouwd", zei Wiebenga, die geen genoegen neemt met al leen een rode kaft. Daarmee was woordvoerder Gualthérie van Weezei van het CDA het niet eens. „Die rode kaft, daar kunnen we niet onderuit, hoewel de kwa liteit van een paspoort niet aan de omslag kan worden afge meten. Maar voor de rest moeten we alles bij het oude laten, waardoor het tijdelijke karakter van dit paspoort wordt benadrukt". Schande De GPV'er Schutte, door zijn ervaring en relativeringsver mogen weieens het „geweten" van de Kamer genoemd, ging een stap verder: „We doen niets anders dan onze nationa le schande bedekken met een nieuwe kaft, die meer sugge reert dan de inhoud biedt". Schutte had natuurlijk nog geen tijd gehad om het Elba- paspoort te bekijken. In enkele dagen heeft het bedrijf van Will Baard een paspoort afge leverd dat niet alleen aan de Europese maatstaven voldoet, maar ook nog eens fraudebe stendig is. Dat liet de door Elba afgevaardigde Willems ter plaatse zien met een draag bare ultra-violetlamp. Het was de uiterste poging van Elba om nog enig vertrouwen te wekken bij de kamerleden. Die hebben echter geen tijd om al te veel tijd aan de Elba- offerte te schenken; het pas poort-project is een nieuw le ven begonnen en vergt voor onbepaalde tijd alle aandacht. ROB SEBES AMSTERDAM V&D gaat niet in op het voor stel van het openbaar mi nisterie om de overtreding van de winkelsluitingswet tijdens de koopavonden voor het personeel in de cember van het afgelopen jaar met een schikking af te doen. Het concern wil niet bekendmaken waar om hiertoe is besloten. Hoe hoog de boete is die het openbaar ministerie wilde op leggen, is niet bekend. Noch van de zijde van Justitie noch van het concern zelf worden hierover inlichtingen ver schaft. V&D zal nu voor de rechter moeten verschijnen. Gelet op de haast waarmee het schikkingsvoorstel is gedaan, verwacht het bedrijf dat dit binnenkort zal gebeuren V&D zelf heeft in ieder geval weinig belang bij een snelle afhandeling van de zaak, aldus een woordvoerder. „Wij staan niet te trappelen om op korte termijn weer dit soort koopa vonden te houden". Drie besloten koopavonden werden gehouden voor werk nemers van het bedrijf. Zij konden met twee introducees tegen korting boodschappen doen. De avonden werden een groot succes, maar de politie maakte proces-verbaal op we gens de overtreding van de winkelsluitingswet. Dat leidde tot scherpe protesten van de concurrentie en middenstand sorganisaties, omdat ze vonden dat het concern zich schuldig maakte aan het op onwettige wijze onttrekken van omzet. Heerma tikt Voorhoeve op de vingers DEN HAAG Staatssecretaris Heerma van volkshuisvestig vindt het onverantwoordelijk om geld dat op de begroting is uit getrokken voor woningbouw en stadsvernieuwing door te schui ven naar de milieu-poot van VROM. Hij meent dat het bedrag van 10 miljard gulden voor de volkshuisvesting „strikt noodza kelijk" is voor een goed en verantwoord beleid. De bouw-be- windsman pareert hiermee het voorstel van VVD-fractieleider Voorhoeve, die vindt dat een fors bedrag van volkshuisvesting naar het milieubeleid kan. De VVD'er stelde maandag tijdens een spreekbeurt dat de woningnood voorbij is. (ADVERTENTIE) Brother naaimachine vx 511. Lichtgewicht, vrije arm naaimachine. Geschikt voor rechte en zig-zagsteken. Apart instelbare steeklengte en breedte. IncL stofkap.^^^T Lau w isd.j .-I d =H HTTTLi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3