Veel waterbodems in Rijnland zwaar vervuild S: STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Petra Gospelkoor brengt moderne Job Een cadeau van formaat igendom Zijlpoort ™iog onduidelijk WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 ïbsidie voor e Gouden Pet 'DEN Het Leidse straatmu- ifestival De Gouden Pet dat 16 ilaats vindt en het PAN-Mu- ,_;stival dat op 13, 14 en 15 mei ,eiden wordt gehouden krijgen vinciale subsidie. De Gouden Pet gt 2.800 gulden, de stichting I 4.000 gulden. Gedeputeerde en hebben voor zo'n 60.000 gul subsidie toegekend aan bijzon- projecten op muziekgebied, •lijks is er bijna een ton beschik- die in twee rondes wordt ver- d na advies van de Culturele 1 van Zuid-Holland. Zo krijgt de stichting Poplife 7.500 gul- voor het Vlietpopfestival dat op uni wordt gehouden. School De Weerklank jubileert met musical school voor slecht- grote spraak- en /of taal- LEIDEN Scholengemeenschap De Weerklank houdt vriidag 24 februari een fancy fair en voert de musical Taalroof in Kletscity op. De activiteiten hebben plaats in het kader van het 30-jarig bestaan van de school. De Weerklank horende kinderen en kinderen die eer achterstand hebben. De fancy fair duurt van 18.00 tot 23.00 uit kinderspelen, een loterij, een rad ken- en platenmarkt. Van de opbrengst wil De Weerklank een deel afstaan aan een school voor slechthorende kinderen in Zim babwe. Het geld voor die school wordt woensdag 1 maart aan mi nister P. Bukman van ontwikkelingssamenwerking overhandigd. Op die dag houdt De Weerklank open huis. De rest van het geld van de fancy fair wil De Weerklank beste den aan een nieuwe zaalversterker en computerapparatuur voor ernstig slechthorende kinderen. Met die apparatuur kan de spraak zichtbaar worden gemaakt. De Weerklank is gevestigd aan de Robijnstraat 100 in Leiden. Computer en fax gestolen LEIDEN Onbe- kenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken bij een bedrijf aan de Flevoweg. De dieven stalen een personal computer, een printer, een fax, drie rekenmachines, een typemachine, een vulpen en een telefoontoestel. Om binnen te komen werd een ruit ver nield. Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN Een 70-jarige Lei- denaar is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een aanrij ding. De man reed op zijn fiets over de Vijf Meilaan in de richting van de Churchilllaan. Ter hoogte van de Roosevelt- straat sloeg de man zonder goed uit te kijken plotseling linksaf. Een schuin achter hem rijdende 31-jarige Kat- wijkse automobilist kon de Leidenaar niet meer ontwij ken en schepte hem. De fietser werd met een hersenschud ding en vermoedelijk gebro ken ribben overgebracht naar het Diaconessenhuis. Vrouw bedreigd door inbreker LEIDEN Een be- woonster van een huis aan de Ooster kerkstraat is gister middag rond half vier bedreigd door een inbreker. De man morrelde aan een keukenraam. Toen de vrouw ging kijken bedreigde de ongeveer 23-jarige man haar met een scherp voorwerp. De vrouw vluchtte daar op weer naar binnen, waarop de inbreker de benen nam. Van der Voort hoogleraar kind en media LEIDEN Dr. T.H.A. van der Voort is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de studie van kind en media aan de Leidse universi teit. Psycholoog Van der Voort werkt vanaf 1971 bij de vakgroep algemene pedagogiek. Hij promo veerde in '82 op een proefschrift over kinderen en televisiegeweld. Hij is benoemd door de Stichting voor het Kind die de leerstoel vo rig jaar aan de Leidse faculteit der sociale wetenschappen vestigde. De stichting streeft er naar de kwaliteit van kindertelevisie en een verantwoord mediumgebruik onder kinderen te bevorderen. Extra steun provincie telefonische hulpdienst LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland heeft een extra bedrag van 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor de telefonische hulpdiensten in Leiden en enkele andere gemeenten. De dienst in Leiden ontvangt thans een totaal be drag van 170.800 gulden. Met de aanvul lende subsidie is een einde gekomen aan de financiële problemen van de THD. De THD's waren in 1987 in geldzorgen geraakt doordat de gemeenten niet lan ger meer verantwoordelijk waren. Dat was overgegaan naar de provincie, ech ter zonder de benodigde financiële mid delen. Het voortbestaan van de THD's kwam in gevaar toen er structurele te korten ontstonden. 9623 allen, mposium over nisch idememerschap 1DEN De Stichting kgelegenheid Leiden dt ter ere van haar eerste vrijdag een symposi- r etnisch ondernemer- De mogelijkheden en ilpunten daarvan komen de orde in enkele lezingen werkgroepen. Staatssecre- s A.J. Evenhuis van econo- che zaken houdt een lezing Etnische ondernemers in Ierland, perspectief en be- De heer M.P.J.M. Baken, sulent minderheden en itsvervangend directeur rijfsadvisering van het Re- ïaal Instituut Midden- en nbedrijf Den Haag en om- •ken houdt een voordracht de vraag „Hoe specifiek |het etnisch ondernemer- J.A.G.M. Jonkers van Instituut Middenstands lerwijs spreekt over Etni- groeperingen en de oplei- jsweg naar Nederlands on- lemerschap. W.L. de Jong inisatieadviseur Stichting Beuk en directeur migran- icademie Rotterdam ten- ;e vertelt het een en ander r het vergroten van succes toren door samenwerking. meld. i het symposium zijn verder rkgroepen over Onderne- izen- ^sc^iaP en de economische [astructuur, De opleidings- g naar het ondernemer lap. Gemeente op de bres )r het etnisch ondernemer- 250 lap en Succesfactoren ver- 2 000 lten ^oor samenwerking. de hal van het gemeente- U is is verder nog een fototen- gg jnstelling over het onder- 515 irP °Pgesteld. Evenhuis zal 1.015 r exPos't'e openen. 2.015 i bdemsanenng i.ooojjloever -ajwel gereed ,^'JDEN De bodemsane- het gebied Zijloever rdt deze week afgerond. De elopen maanden is het legere Hodicon-terrein ge- ldeld anderhalve meter af- aven omdat de grond er onder andere zware meta is vervuild. De vuile grond tijdelijk opgeslagen op het grenzende terrein waar leger de firma Zitman was estigd. niddels is begonnen met het i een hek rond de elijke opslag. Het feit dat afgegraven grond vrij toe- ikelijk is voor spelende kin- en, heeft de afgelopen tijd ;erustheid in de buurt ver zaakt. De overigens niet ernstig vervuilde grond t na de bouwvakvakantie evoerd om gebruikt te wor- bij de aanleg van Rijks- g 11 het Hodicon-terrein begint maart de bouw van 90 hui- De eerste huizen worden d dit jaar opgeleverd. De lieg van riolering is inmid- begonnen.' LEIDEN Bijna tachtig procent van de Zuidhol landse waterbodems is verontreinigd. Dat is veel meer dan eerder is aangenomen. Met name in het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn veel water bodems verontreinigd. In Leiden zijn de waterbo- derrii van enkele grachten zwaar verontreinigd. Dit geldt voorts voor de Does, de Woudwetering in Woubrug- ge, een gedeelte van de Braassem, de Weipoortse Vliet in Zoeterwoude en de Oude Rijn in Alkhen. Met name het laatste geldt als een water met een van de sme rigste waterbodems van de provincie. Voorts zijn diverse waterbodems in het gebied van Rijnland licht tot matig verontreinigd. Per jaar moet in de provincie ruim één miljoen kubieke meter natte baggerspecie wprden verwijderd, waarmee tot 2000 een bedrag van vijf honderd miljoen gulden ex tra is gemoeid. Dat bedrag moet provincie en waterkwa liteitsbeheerders via de wa terschapsbelasting betaald moeten worden. Voor het sa neren zullen proefprojecten worden gestart waaronder waarschijnlijk een in Leiden. vinden in een klein gedeelte van het Delfland tussen Schipluiden en 't Woudt. Het Zwethkanaal heeft eveneens een schone waterbodem. Een vijfde deel van de water bodems is ernstig vervuild en moet nader onderzocht wor den. Een groot gedeelte hier van is te vinden in het gebied van het hoogheemraadschap Rijnland, maar ook in Delf land nabij Monster, tussen Delft en Pijnacker en tussen Voorburg en Stompwijk. De rest kan afhankelijk van de kwaliteit met meer of minder voorzieningen worden gebor gen. Proefprojecten De aanpak van de vervuiling gevolgd door het storten van de baggerspecie is nog een probleem. Gedeputeerde J. van der Vlist van milieu: „Samen met de provincie Noord-Brabant en Rijkswa terstaat wordt een plan opge steld voor de verwerking van de baggerspecie en voor het terugbrengen van de vervui ling. In Leiden en waar schijnlijk ook in Gouda wor den proefprojecten gestart. Daar moet onderzocht wor den, of het mogelijk is de bo dems te saneren, hoe dat moet gebeuren en of dat be taalbaar is". Dat laatste is een van de grootste knelpunten. De kos ten van verwerking (sane ring) en storten van de bag gerspecie worden tot het jaar tweeduizend op vijfhonderd miljoen gulden geschat. De provincie Zuid-Holland en de waterkwaliteitsbeheerders vinden het redelijk, dat de saneringskosten uit de algé- mene middelen worden be taald, dat houdt in via de wa terschapsbelasting. Storten Ook voor het storten moet nog een oplossing worden ge vonden. Van der Vlist: „De mate van verontreiniging van de specie bepaalt, waar deze gestort gaat worden. Voor de sterkst verontreinig de specie denk ik aan het Pa pegaaibekken en de Merwe- dehaven. Voor het in minde re mate verontreinigde specie aan zandwinpunten waar geen natuur- of recreatiefun- Van der Vlist denkt met name aan het realiseren van één of twee zandwinpunten in Rijnland. In een beleids plan, zullen de concrete ber- gingslokaties worden aange geven. De gedeputeerde ver wacht dat het plan in maart of april van dit jaar gereed zal zijn. Aanleiding voor het onder zoek was, dat het steeds moeilijker werd om bagger specie op een milieuhygië nisch verantwoorde manier te bergen. Hoofdvervuilers van de waterbodems zijn voer- en vaartuigen met hun uitlaatgassen. Maar ook ko men veel koolwaterstoffen via het regenwater van dak bedekkingen in het water te recht, om vervolgens neer te slaan op de bodem. Derde oorzaak voor de vervuiling zin geteerde beschoeiingen en palen in het water. Rapport ito Dat blijkt uit het rapport „Waterbodems in Zuid-Hol land", dat gisteren is gepre senteerd. Het onderzoek naar de kwaliteit en hoeveelheid baggerspecie werd uitge voerd in opdracht van de provincie Zuid-Holland en de hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland, Schie- land, het Groot Waterschap van Woerden en het Zuive ringsschap Hollandse Eilan den en Waarden. Voornaamste resultaat van het onderzoek is nu, dat slechts een kwart van de wa terbodems voldoet aan de ba siskwaliteit. Schone waterbo dems zijn onder andere te FOTO: BART SPIJKER I.UW 5.000 5.000 ËIDEN Zakenman J. felkert hoeft aannemers- Imbinatie IBB-Kondor- iu Prie geen opdracht te jven om twee ton over te jaken aan curator mr. J nskens van de failliete eman Holding. Haagse rechtbank heeft dat beslist. Linskens ikte de kwestie vorige ?k inzet van een kort ge- (ig. De twee ton is teveel be- de combinatie voor restauratie van de Zijlpoort. [er wie de rechtmatige eige- an de Zijlpoort is nog ïn uitspraak gedaan. Melkert, voormalig directeur van de Nieman Holding, en Linskens meenden vorige week beiden recht te hebben op het geld. Ook liggen beide partijen in de clinch over de vraag of de poort hoort bij de boedel van de failliete holding of dat Melkert eigenaar is van de poort aan de Haven. Lins kens eiste vorige week dat Melkert gedwongen zou wor den mee te werken aan de overdracht van het zakelijk recht van erfpacht van de Zijl poort. De zaak woqdt waarschijnlijk aangehouden tot 29 juli. In de tussentijd zouden de partijen moeten overleggen over een oplossing. -t '|3 phandeling begroting volgens oude procedure ÏIDEN De Leidse gemeenteraad zal de begroting 1990 weer jlgens de oude procedure bespreken. Dat betekent dat de be- pting eerst in de raadscommissies aan de orde zal komen, en lama in de raad. Afgelopen jaar werd de eerste termijn van de pd vóór de commissievergaderingen gehouden, zodat in de mmissies inhoudelijker op de moties kon worden ingegaan. De kcties^ zijn echter van mening dat dat systeem niet heeft vol- keert de raad weer terug naar de oude procedure. begroting, die op 8 september wordt aangeboden, wordt in de drie weken van oktober in de commissies behandeld. Op en 31 oktober is de behandeling in de raad. (ADVERTENTIE) KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. fNK GOFDVOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Moker Moker, de omroep van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, brengt mor gen de nieuwe relimusical van het Petra Gospelkoor uit Leiden in de ether. De uitzending is te horen van 19.00 tot 19.30 uur op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Vrijwilligers Het Dienstencentrum De Kooi zoekt vrijwilligers voor de dagopvang van ou deren. Belangstellenden moeten meerdere keren per maand op vrijdag van 9.00 tot 14.30 uur beschik baar zijn. Voor inlich tingen kan men terecht bij Conny de Waal, Driftstraat 49, tel. 071-221742 Cs ochtends). Weidevogels De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie (IVN) houdt 13 en 20 april bijeen komsten over weidevogels. De bijbehorende excursies zijn op zaterdag 15 en 22 april. De kosten voor deel name bedragen 15 gulden (tel. 071-125887). .Bou wopleidingen De samenwerkingsverban den van opleidingsbedrij- ven in de bouw houden vrijdag en zaterdag open huis. Het is dan mogelijk een kijkje te nemen in de keuken van de bouwoplei dingen. In de Leidse regio nemen drie leerlingwerk- plaatsen deel. In Leiden is dat de SPB Rijnland-West, Haagweg 4, in Hillegom de SSPB, Marconistraat 4 en in Leidschendam de stich ting Haagbouw, Ambacht straat 11. De werkplaatsen zijn vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur geopend. Imkers De Imkersvereniging Lei den houdt vrijdag een bij eenkomst in wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat in Leider dorp. Na wat bestuurlijke aangelegenheden wordt een lezing gegeven over het leven van de sluipwest. PREMIERE NIEUWE NEDERLANDSE MUSICAL LEIDEN Het Petra Gospelkoor heeft een Jobsbeproeving doorstaan. Vrijwillig en zonder zelf het geloof in een goed re sultaat te verliezen. Het koor heeft het bijbelse verhaal Job, waarin het geloof van Job ernstig op de proef wordt gesteld, omgewerkt tot een heden daagse musical-uitvoering. ,,En dat was een hele klus", vindt Marian' van der Maarel, „Vooral de ra dio-opnamen die we voor de NCRV maakten. Sommige delen, soms een lut tel zinnetje, moesten wel der tig of veertig keer over". Job gaat zaterdag 25 februari in de Petrakerk in première. De woensdag erna, 1 maart, vindt de radio-uitzending plaats. Job is het resultaat van een to tale repertoirewijziging bij het Leidse gospelkoor. „We waren echt toe aan iets heel nieuws", meldt Alet Venema, die met Van der Maarel en de dertig andere leden van Petra Gos pelkoor een jaar heeft gewerkt aan de moderne Job. „In de ruim acht jaar dat het koor be staat hebben we altijd alleen maar reli-musicals gezongen. Vijf in totaal. Met die musicals traden we driemaal per maand op waar we gevraagd wer den", vertelt Venema. „De musicals waren allemaal af komstig uit de Verenigde Sta ten. De muziek bestond dus al en de teksten werden ver taald", vult Van der Maarel Er ontstond bij de koorleden behoefte aan een andere stijl. Petra gaf componist André Pouwel en tekstschrijver Jan Blei opdracht een musical voor het koor te schrijven. „Job is daardoor een echt Nederlands produkt, met een heel andere stijl dan de Amerikaanse mu sicals", laat Van der Maarel enthousiast weten. „Het klinkt allemaal eigentijdser, de sythe- sizer heeft bij ons zijn intrede gedaan en we beelden voor het eerst de tekst van het stuk uit". het was de bedoeling de Job uit het Oude Testament om te zetten in een moderne Job. Hij heet bij ons Jan Job". Net als de bijbelse Job gaat het de moderne Job in het begin goed. Hij is directeur van een elektronicafirma in Amster dam. Het gaat, goed met het bedrijf, het gaat goed met zijn gezin en Jan Job gelooft heilig in God en df kerk. Dan ko men er, net als in de bijbel, problemen. Jan Job wordt op de proef gesteld. Het dak van de discotheek waar zijn kinde ren uitgaan zakt in, waardoor ze de dood vinden. Daarbij breekt er brand uit bij de fir ma en krijgt Job problemen met zijn gezondheid. Ondanks het verlies van geld, goed en kinderen blijft Jan Job zijn ge loof in God behouden en uit eindelijk keert alles weer ten goede. Tijdens de repetitieperiode werden contacten aange knoopt met de NCRV. De om roeporganisatie zendt in het kader van een korenproject wekelijks via de radio een paar liedjes uit van een koor. „Maar het zou nergens op slaan om van Job een paar liedjes uit te zenden", aldus Alet Venema. Het koor besloot in samenspraak met de NCRV dat de omroep geld zou geven voor een bandopname. „We hebben dat geld aangevuld, zo den". Beproeving Het maken van de bandopna me was een hele beproeving voor het koor. „Er zijn twintig opnamedagen geweest", weet Van der Maarel. „In die tijd zijn koorzang, muziek, solis tenpartijen, teksten en effec ten opgenomen". Voor de koorzang is er flink op los ge zongen. „We hebben met het koor vier hele lange dagen op namen gemaakt. Sommige stukjes moesten wel dertig of veertig keer over omdat het nèt niet goed was", blikt Ve nema terug. „Het was heel erg vermoeiend, maar ook heel ge zellig. We hebben er gewoon met zijn allen de lol in gehou den en het is uiteindelijk ge lukt". De opnamen worden woens dag 1 maart om 19.00 uur uit gezonden op radio 2 in het programma Water en Vuur. Petra kijkt echter uit naar de zaterdag ervoor. Dan verzorgt het koor de première van Job. De première wordt gehouden in de Petrakerk aan de Suri- namestraat in Leiden. De aanvang is om 20.00 uur. In het voorprogramma treedt de groep Manna op. ERIK HUISMAN Pasje Er is hard aan de moderne Job gewerkt, waarbij Petra heel wat hindernissen heeft moeten nemen. Het veranderen van de stijl had daar veel mee te maken. „Vroeger deden we af en toe een pasje en bewogen wordt er nu echt gespeeld. Dat vereiste nogal wat oefening". Voordat het spelen geoefend werd zat Petra al helemaal in het project. Al een jaar gele den werd het project gestart. „Eerst was er de tekst, pas la ter kwam de muziek", vertelt Venema. „Al direct toen de tekst er was, begonnen de re petities en werden er studie weekeinden gehouden. We hebben over de tekst en het theca heel veel gepraat, want Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordl ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats:. Telefoon /oorl.: I .(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerate twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de luxe handdoek naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar g Leidse Courant, Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag. CcicLë Somant. I .UNZj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11