Somo/nt (Oude bedri ffsterreinen jmoeten worden hergebruikt STAD OMGEVING Stripfiguur moet menselijk zijn (1 Sikje ff en tor jen. Uiske.ze hunnen om met meer raken, we lijn al le eer tref Lezing De Vereniging Jan van Hout begint morgen een serie van tien lezingen over onderzoek met ar chiefbronnen. Deze eerste lezing begint om 20.30 uur in het gemeentearchief aan de Vliet 45. De lezin gen zijn voor iedereen toe gankelijk. Voorafgaande aan de lezing is er een al gemene ledenvergadering. Knutselen In buurthuis Matilo kan vanaf morgen worden ge knutseld door volwasse nen. De contributie be draagt een gulden per keer. De kosten voor ma terialen komen daar nog bij. Het knutselen duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Buurthuis Matilo is geves tigd aan de Zaanstraat 126. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar via 071- 412415. Druk en Papier De Leidse afdeling van de FNV-vakorganisatie Druk en Papier houdt morgen een ledenvergadering in De Oude Harmonie aan de Breestraat, aanvang 20 00 uur. De recente cao-onder handelingen staan centraal tijdens de bijeenkomst. Belasting De belastingadviseur van de gehandicaptenbond A NIB helpt iedereen die daar behoefte aan heeft bij het invullen van zijn of haar belastingbiljet. Daar voor wordt een spreekuur gehouden op het secretari aat aan de Seringenstraat 16-18. Telefonische af spraak via 071-143464. MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 PAGINA 7 tan slaat riendin IIDEN Een 26-jarige heeft zich zaterdagmid- Hg aangegeven bij de Leidse J itie, nadat hij zijn 23-jarige 'endin het ziekenhuis in geslagen. De man wilde ierdagmiddag met de t duw vrijen, maar zij was 1 ir niet van gediend. Hij ihandelde haar. De vrouw iiest met een gebroken 22 ak worden opgenomen in Academisch Ziekenhuis moet geopereerd worden, man ging zelf naar het li itiebureau. Hem wordt I iranding en zware mis- ïdeling verweten. Inbreker gepakt LISSE Een 25-jarige Sassenheimer heeft de rijkspolitie van Lisse de afge lopen week enig werk bezorgd. De man kwam afgelopen donderdag een naar later bleek valse aangifte van diefstal doen. In de nacht van vrijdag op zaterdag trapte hij de voordeur van een appartement aan de Vivaldistraat in Lisse in. Uit de woning nam hij 60 gulden weg. De inbraak was niet on opgemerkt gebleven en naar aanlei ding van getuigenverklaringen kon de man niet veel later in een café worden aangehouden. Hij beweerde geld nodig te hebben. Er is proces verbaal opgemaakt. Inbrekers waren verder nog op zaterdagavond actief in de de Van Beethovenstraat in Lisse. Daar werden drie paspoorten en een videorecorder weggenomen. Fietser gewond KATWIJK Bij een aanrijding op het kruispunt Boulevard-Tooropstraat is een 42- jarige fietser uit Lisse gewond geraakt. De fietser reed zondagmiddag rond kwart voor een op de Boulevard toen hij verzuimde voorrang te verlenen aan een 45-jarige Kat- wijkse automobilist. Hij botste tegen de ach terkant van de auto en liep een hoofdwond op. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Radiopiraat gegrepen LEIDEN De radiopiraat Radio Caroline is zondagmiddag kort na half twee uit de ether gehaald na klachten van omwonen den. De zendinstallatie werd aangetroffen in een woning aan de Da Costastraat. De 47- jarige bewoner kreeg een proces verbaal; de apparatuur werd in oeslag genomen. W. Buijteweg hoofdredacteur Uw Thuiskrant LEIDEN/DEN HAAG De heer W. Buijteweg (40) is per 1 juni be noemd tot opvolger van P. Hoving als hoofdredacteur van Uw Thuis krant, de sectie huis-aan-huis bla den van uitgeverij Sythoff Pers in Den Haag. Buijteweg heeft sinds 1976 de leiding van de regionale re dactie van de Leidse Courant. Tot de huis-aan-huis bladen van Sythoff Pers behoren in de Leidse regio de Leidse Post, Zuid-Holland Post en het Weekblad voor de Bollenstreek. In totaal gaat het om 46 titels en 64 edities, verspreid over geheel Zuid- Holland. Van fiets beroofd LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag op de Haagweg met geweld van zijn fiets beroofd. Toen de fietser om half drie twee voetgangers passeerde, gre pen ze hem vast en trokken hem tegen de grond. De man verloor daarbij zijn sleutels die door de overvallers in de Rijn werden gegooid. Het slachtoffer alarmeerde snel de politie, maar deze kon de daders niet meer vinden. De fiets werd enkele honderden meters verderop teruggevon den in de struiken langs de Haagweg. Meer hartoperaties in AZL LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) zal vanaf 1990 meer hartoperaties mogen gaan verrichten. Nu zijn dat er nog 800 per jaar. Waarschijnlijk worden dat er 900 per jaar, zo schrijft het blad Cicero van het AZL. Staatssecre taris Dees heeft in het Planningsbesluit Hartchi- rurgie aangegeven dat in de academische zieken huizen van Leiden en Maastricht vanaf volgend jaar meer operaties mogen worden verricht. De staatssecretaris gaat daarbij uit van een landelijk totaal vanaf 1990 van 10.800 hartoperaties. Behalve de bepaling dat Leiden en Maastricht meer ingre pen mogen verrichten is in het Planningsbesluit niet nader aangegeven hoeveel operaties door welk ziekenhuis mogen worden uitgevoerd. Dat moet via regionale afspraken worden bepaald. De verwachting is overigens dat door toepassing van nieuwe technieken, zoals het „dotteren" dat het aantal operaties zal stabiliseren na 1990. Bij dotte ren worden bloedvaten verwijd door er een ballon netje in te brengen en dat op te blazen. Heupletsel bij botsing NOORDWIJKER- HOUT Een bilist uit Etten-Leur is vrijdagavond gewond geraakt bij een botsing met een 45-jarige Noord wijkerhouter. Het ongeluk gebeurde rond half zeven op de provinciale weg in Noordwijkerhout. Het slachtoffer raakte be klemd en moest uit zijn auto worden bevrijd. Hij is met heupletsel opgenomen in het Eli- sabethziekenhuis. De Noordwijkerhouter bleef ongedeerd. fcROOT TEKORT AAN BEDRUFSRUIMTE IN LEIDSE REGIO EN BOLLENSTREEK jj! tl ,EIDEN Oude be- rijfsterreinen in stedelij- e gebieden moeten wor- n hergebruikt. Op deze ijze kan iets worden ge- aan aan het grote tekort an bedrijfsterreinen in Leidse agglomeratie jn de Duin- en Bollen- Ireek. h de Bollenstreek en de leidse regio is vrijwel geen lirect uitgeefbaar bedrijfster- fein meer voorhanden. Bij de testiging van nieuwe bedrijfs- fcrreinen moet regionaal wor- n samengewerkt. Dit staat i Bedrijfsterrein-pro- ammering in de Rijn en enstreek. Het rapport is esteld door het bureau (Rijn- en Bollenstreek). komen tot de conclusie dat het aanbeve ling verdient gronden in het stedelijk gebied, waarop nu nog bedrijven zijn gevestigd, maar waarvan de bestemming ter discussie staat, een be- drijfsbestemming te laten be houden. Dit moet gelden voor bedrijfsterreinen en afzonder lijke vestigingen. In de Leidse agglomeratie (Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude) krijgt het grootste deel van de vrijko mende grondèn weer een be- drijfsbestemmihg. In de Rijn streek wordt echter maar in een kwart van de gevallen de bedri^fsbestemming gehand- Tekort In de Duin- en Bollenstreek is nu al sprake van een tekort direct uitgeefbaar be drijfsterrein. Bovendien is het huidige aanbod versnipperd. In de Duin- en Bollenstreek kan niet eens meer worden voldaan aan de wensen van bedrijven die willen uitbrei den of moeten worden ver plaatst. Ook de Leidse regio kent een tekort. Op het bio- sciencepark in de Leeuwen hoek is nog enige ruimte, maar die is bestemd voor hoogwaardige bedrijvigheid. Op korte termijn komt slechts Roomburg beschikbaar. De Rijnstreek kent nog weinig problemen, in de komende vijf jaar is voldoende bedrijfs terrein beschikbaar. Het grote tekort is ontstaan omdat er in de jaren 1985- 1987 veel meer bedrijfsterrein is uitgegeven dan verwacht. Met name de Duin- en Bol lenstreek is op dit gebied een uitschieter, terwijl de Rijn streek zich beter aan het streekplan heeft gehouden. In de Duin- en Bollenstreek is ook veel meer terrein uitgege ven aan bedrijven van buiten de regio. Dit komt vooral door de vestiging van C&A in Lis se en Katwijk. In de Leidse regio is vooral veel terrein uitgegeven aan nieuwe bedrij ven die zich voor het meren deel in de Leeuwenhoek heb ben gevestigd. Overigens is het tekort in heel Zuid-Hol land te zien. Afgezien van i de ste af. Samenwerking De onderzoekers pleiten in hun rapport voor regionale samenwerking. Volgens hen is er een toenemende vraag te verwachten naar thema-ge richte bedrijfsterreinen, zoals het bio-sciencepark in Leiden. Om ongewenste concurrentie te voorkomen, zou het aanbe veling verdienen te komen tot een regionale segmentering, zo stellen de onderzoekers. Bij regionale samenwerking kan er dan ook gezamenlijk pro motie worden gemaakt voor bepaalde bedrijfsterreinen. In het, rapport wordt gesteld dat in de Rijn- en Bollensreek in de toekomst behoefte is aan enkele nieuwe bedrijfsterrei nen met een specifiek karak ter. Zo moeten er terreinen komen voor milieuhinderlijke bedrijvigheid en terreinen met een representatief karak ter dichtbij snelwegen. Hier kunnen zich communicatiege- voelige bedrijven vestigen die Voorts moeten reinen komen voor opslag, transport en distributie en voor bouw en industrie. Chinadag in museum Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden stond zaterdag geheel in het teken van China. Door de Vriendschapsvereniging Nederland China (VNC) werd in het gebouw aan de Steenstraat de jaar lijkse Chinadag gehouden. Mede dankzij het regenachtige weer namen vele honderden belangstel lenden zaterdag een kijkje in het museum. Zij konden kennis maken met diverse aspecten van de Chinese cultuur. Veel bekijks trokken de optredens van de dansers en zangers in de hal, maar ook bij de diverse kraampjes was het vaak dringen geblazen. Men kon er onder meer echte Chinese zijde kopen of zich de toekomst laten voorspellen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hun naam in Chinese karakters te laten schrijven (foto). Voorts waren er lezingen en rondleidingen door de Chinese afdeling van het museum en kon in het restaurant Chinees worden gegeten. Geldkistjes gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Zeemanlaan is in de nacht van zaterdag op zon dag een geldkistje gestolen met 1000 gulden. De inbre kers zijn via de achterdeur het huis binnengekomen waarna de woning werd doorzocht. Uit een woning aan de Lorentzkade zijn de zelfde nacht twee geldkistjes gestolen. De inbrekers maak ten onder meer 30 girobe taalkaarten, buitenlandse va luta, cheques, een cd-speler, een paspoort en een kente kenbewijs buit. De dieven kwamen binnen door een bo- venraampje open te breken. LEIDENAAR EN APELDOORNSE TEKENEN SAMEN: EN WISKE DE KOMIEKE COCO LEIDEN/APELDOORN Onlangs ontmoetten ze elkaar voor de tweede keer. Toch werken Leide naar Henk Groenendijk (20) en Saskia Hansen (19) uit Apeldoorn al zo'n drie jaar samen. Het duo maakt strips en hoopt op een doorbraak in het land van hun getekende beeld verhaal. Henk, in het da gelijks leven actief in de horeca, tekent de figuren en wiskunde studente Sas kia levert de teksten. Een huis-aan-huis-blad heeft belangstelling getoond voor hun werk. „Publice ren is heel belangrijk", al dus het tweetal. „Op die manier kom je in beeld. Wie weet meldt zich straks een echt stripblad, want die kant willen op". Saskia plaatste drie jaar gele den een advertentie in Robbe does, een bekend stripblad. Ideeén had ze genoeg, maar ze was op zoek naar een tekenaar die haar teksten tot leven bracht. Henk Groenendijk zag er wel wat in. „Een vrouwelij ke tekstschrijver, dat was weer eens wat anders", aldus Henk tijdens zijn tweede be zoek aan Apeldoorn. „En zijn stijl bevalt me", vult Saskia aan. „Henk levert opbouwen de kritiek en daar leer ik weer van". Het is leuk om met hem samen te werken". Vijf jaar Henk wil het hoe dan ook als striptekenaar gaan maken. „Ik werk nu in een restaurant in Leiderdorp. Dat bevalt me goed, maar ik wil toch niet mijn hele leven in de horeca blijven. Ik denk dat ik een jaar of vijf nodig heb om er te komen. Makkelijk is dat niet, maar als je doorzet en de juiste contacten hebt, moet het luk ken". Studente Saskia hanteert een andere formule. „Het zou mooi zijn om het als tekstschrijver te maken, maar ik wil eerst mijn studie wiskunde afron den. Dan heb ik in ieder geval iets om op terug te vallen. Mis schien had ik voor een beroep in de reclame moeten kiezen, maar ik ben nu al weer twee jaar bezig aan de TU. Ik zie wel wat de toekomst me zal brengen". Inmiddels heeft één strip van het duo al in het blad Sjors en Sjimmie gestaan. Een beschei den succesje. „De gewone man", „Restaurant de Vergul de Nota" en het science-fiction verhaal „Nachtgeest en Nova", de geesteskinderen van de twee, wachten op een uitgever. Kunst Over één ding zijn Henk en Saskia Hansen en Henk Groenendijk: „Herkenbare stijl". de prijzen een stampvolle ontvangst- te van het gebouw van CK, Pers in Rijswijk zijn za- ^Jdagmiddag de prijzen uitge- aan de winnaars van de en omslagenwed- die door de Educatieve van Sijthoff was uitge- Meer dan tweedui- kinderen hadden in schoolverband of individueel aan deze wedstrijd deelgeno men en daaruit koos de jury onder voorzitterschap van me vrouw Norma Sijthoff in to taal 36 prijswinnaars, die met vaders, moeders en leerkrach ten naar de Plaspoelpolder wa ren getogen. Twee juryleden de illustrator Jan Wesselrng en kinderboekenschrijfster Anke de Vries, op de foto rechts achter de jurytafel vertelden de kinderen van alles over hun beroep en toen de middag ten einde was gingen de prijswin naars met een fraai kinder boek èn met rooie oortjes naar huis. In de categorie verhalen werden de werd de Knusheid- sprijs uitgereikt aan Minouche Den Heyer uit Wassenaar. In de categorie omslagen ging de tweede prijs naar Ydeleine Berntsen uit Noordwijk. FOTO: PETER VAN MULKEN Saskia het roerend eens. Strip tekenaars zijn ware kunste naars. „Niet dat ik me nu al een kunstenaar voel", zegt Henk. „Ik moet nog het nodi ge leren". Saskia houdt het op kunst met een kleine 'k'. „Maar de grote jongens in het vak zijn in mijn ogen ware ar tiesten. Neem bijvoorbeeld de strip 'Storm'. Iedere plaatje is een schilderij". Voor Saskia is Asterix de on- bewtiste nummer 1, op enige afstand gevolgd door Lucky Luke. Henk is helemaal weg van Agent 327 met Storm als goede tweede. „De strip is als kunstvorm vol wassen geworden", zegt Henk. „Sommige stripboeken mag je wat mij betreft literatuur noe men. Ik denk aan „De Gele Geschiedenis", die de sfeer ademt van het vooroorlogse Singapore. ,Dat is werkelijk briljant". „Of ik alleen maar stripboe ken lees? Vroeger wel. Maar films van anderen er maar op na. En er moet humor inzitten. Zwarte humor, daar houd ik Saskia is tegen superhelden. „Die tijd hebben we gehad. De stripfiguur moet menselijk zijn. En de bijfiguren spelen een heel belangrijke rol. Als ik naar de tekeningen van Henk kijk, dan zijn ze zonder meer apart. Uniek zelfs. Vaak heb ben de figuren een overhan gend lipje. Een herkenbare stijl". Beiden zijn van mening dat de tekeningen weliswaar een een belangrijke rol spelen, maar een goed verhaal is vaak van een grotere importantie. Henk: „Kijk maar naar FC Knudde. Daarin draait toch alles om het verhaal". Inspiratie Henk zegt door andere teke naars geïnspireerd te zijn. „Ik heb veel geleerd van Jan van der Vlekkert, alias Max Arab, de cartoontekenaar, die een cursus heeft verzorgd voor de LOI. Zijn manier van tekenen sprak me heel erg aan". „De toekomst? We blijven sa menwerken", aldus Henk. „Gemiddeld hebben we één keer per maand contact. Tele fonisch of per brief. Maar tus sen september en december heb ik het vaak te druk met mijn werk om regelmatig con tact te zoeken". "Die problemen heb ik weer als de tentamens op komst zijn", besluit Saskia. „Maar het wordt hoog tijd dat ik eens bij Henk in Leiden op bezoek ga. Hij is nu twee keer in Apel doorn geweest. Nu ben ik aan de beurt om in de trein te stappen". sinds een paar jaar lees ik ook andere boeken. Maar met strips ben ik al vanaf m'n zes de bezig. Ik tekende als kind de figuren en m'n moeder maakte de teksten. Je mag dus zeggen dat Saskia de rol van mijn moeder heeft overgeno- Saskia zegt meer boeken dan stripverhalen te hebben gele zen. „Maar ik ben nu wel hele maal van strips bezeten". Een op vier Waaraan moet de de ideale' stripheld volgens de twee vol doen? Henk neemt onmiddel lijk het woord en komt met •technische details. „Het hoofd moet ongeveer een kwart van de hele figuur innemen. Een verhouding dus van een op vier. Dat slaat altijd aan. Het heeft iets vertederends dat aan een kind doet denken. En ver der vier vingers in plaats van vijf. Anders wordt het te druk. Kijk de tekeningen en teken

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7