eerkrachten eisen van eetman 50 miljoen extra Van herensokken tot alles voor iedereen Sertens leidt D66 bij iüuropese verkiezingen s *-# Paraplu" geeft baby met hartafwijking beter leven iINNENLAND ütidóv Qowuvnt MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 llei* Beier£ inserv enoeg ihaat ken, de en gewonde ij steekpartij iRGEN OP ZOOM Een -jarige man uit Bergen op overleden aan de ver- ondingen die hij in het eekeinde opliep bij een jekpartij in een Dar. Een 26- ge broer van het slachtof- verkeert nog in levensge- r. De politie hield in ver- d met de zaak vijf mensen t i, onder wie drie broers. De hterliggende oorzaak zou hterliggt ijn ka: n eerJ|, zijn c artspel. Eén van de aange- uden mannen werd daarbij het slachtoffer met een bierglas in de hand ge- Kok: KLM profiteert van boycot Zuidafrika SCHIPHOL PvdA-fractievoorzitter W. Kok vindt dat naast het stopzetten van alle vluchten op Zuidafrika er een lijndienst moet komen van Ne derland op Zimbabwe en omgekeerd. Kok keerde dit weekeinde terug van een conferentie over de strijd tegen de apartheid in Zuidafrika in de Zim babwaanse hoofdstad Harare. Hij wees erop dat de KLM profiteert van de boycot die de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben ingesteld op Zuidafrika. Daarnaast pleitte hij ervoor dat pre mier Lubbers en president Mugabe van Zimbabwe de problemen rond het instellen van een luchtlijn Amsterdam-Harare bespreken als Mugabe in maart in Nederland is voor de internationale mi lieuconferentie. Tot op heden is de luchtlijn er niet gekomen omdat Nederland de landingsrechten te hoog vindt. Vijf vissers komen om na aanvaring DEN HAAG Alle vijf opvaren den van een Deens visserschip zijn omgekomen na een aanvaring met de Britse tanker British Beach za terdag op de Noordzee, twintig mijl uit de kust van Hoek van Holland. Het schip, dat vrijdag nacht vanuit Scheveningen ver trok, werd rond acht uur overva ren door de tanker. Dat gebeurde in de zogenoemde Eurogeul tussen Hoek van Holland en de Engelse kust. Van het schip is alleen wat drijfhout teruggevonden. De tan ker die op weg was naar Antwer pen, heeft ook aan de zoekactie meegedaan. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. Broer gewurgd uit menslievendheid ASSEN Een 37-jarige man uit Assen heeft bekend zijn 54- jarige broer te hebben ge wurgd. De verdachte, die dit weekeinde werd gearresteerd, zegt uit menslievendheid en op verzoek van zijn broer te hebben gehandeld. Het slacht offer kwam vorig jaar uit Au stralië terug waar hij dertig jaar lang heeft gewoond. Zijn ex-vrouw en kinderen zijn daar achtergebleven. Hij was na een beroerte licht gehandi capt en had eveneens hart klachten. De man had zijn broer verschillende malen te kennen gegeven dat hij niet verder wilde leven. Nat. Nederlanden vergroot kapitaal met tien procent DEN HAAG De verzekerings maatschappij Nationale Nederlan den gaat het geplaatste aandelenka pitaal met 10 procent vergroten. Er zullen nieuwe aandelen worden uitgegeven waarbij aandeelhouders het recht van voorkeur krijgen in de verhouding van één nieuw aan deel op tien oude aandelen. De nieuwe aandelen zullen gerechtigd zijn tot het dividend vanaf 1989. De emissiekoers zal op 28 februari worden gepubliceerd en het pros pectus verschijnt een dag later. MASSAAL PROTEST IN DEN BOSCH EN GRONINGEN cratisi rgdheij de kat ;cen on likani België c al g^r lagog BerlijEN BOSCH, GRONIN- >ok larjEN - „Als er dinsdag vijftig miljoen op ta- komt, in plaats van dat nog weer eens vijftig n tafel gaat voor onder- js, dan komen er harde- acties. Als de leden dat .tillen,' zal de KOV tot inking oproepen". Her in Brinkman, actielei- van de KOV, wil dat o [e onderwijsdemonstran- tinjn in brieven, telegram- en en telefoontjes van minister Deetman eisen dat hij met een aanvullen de begroting komt. In de Brabanthallen in 's-Her- togenbosch waren zaterdag acht- a tienduizend onderwij zers bijeen Om te protesteren tegen het onderwijsbeleid van het kabinet. Dat gebeurde op een landelijke protestbijeen komst van de onderwijsbon den PCO. KOV en NGL. Op een protestbijeenkomst in Gro ningen werden tienduizend aanwezigen geteld. Het onderwijzend personeel is erop tegen dat de regering nog eens vijftig miljoen op het on derwijs bezuinigt. De leer krachten willen niet nog gro tere klassen, geen verdere af braak van de werkgelegenheid en geen verdergaande ver slechtering van de onderwijs kwaliteit. Sinds 1982 is er voor ongeveer vier miljard bezui nigd op onderwijs. Henk Hofs tede, voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond waartoe PCO en KOV beho ren, zei dat de maat vol is. „Bezuinigingen? Afgelopen. Ontslagen? Vergeet het. Schoolsluitingen? Absurd". Leen ter Haar, voorzitter van de Protestants Christelijke On derwijsvakorganisatie (PCO), memoreerde dat er „alleen al ten gevolge van de begroting van 1987 zesduizend banen in het onderwijs structureel ver loren zijn gegaan". De grotere klassen en andere vormen van taakverzwaring hebben „28.000 leerkrachten langdurig ziek gemaakt door de onaan vaardbare werkomstandighe den". In Groningen noemde direc teur L. Smit van de Neder landse Katholieke Oudervere niging de gevolgen van de 50 miljoen die minister Deetman nog wil bezuinigingen, onaan vaardbaar omdat ze het basis- treurig dat ouders straks het recht op passend onderwijs via de rechter moeten bevechten, omdat hun niet of nauwelijks beroepsmogelijkheden ter be schikking staan als hun kind niet op een speciale school kan worden toegelaten", aldus Smit. „De zorgzame samenle ving i luchtkasteel". Wes to< af, ultr; ihube is h< artjA- k; et ni(' gen o it do< han lture is ri. rs va Predl66 ec< 'erwt lijn c 1 birï6 ASTRICHT Oud- Ejnbassadeur J.W. Bertens D66 op 15 juni een ime-back bezorgen in t Europees Parlement, et D66-congres heeft za- rdag in Maastricht de jormalige diplomaat in Dsta Rica aangewezen als ;ttrekker. wordt geacht minstens n en in het gunstigste val drie zetels in de acht te slepen in het Eu- •ees Parlement, waar •6 bij de laatste verkie- ;en in 1984 afscheid ioest nemen na een aan- ezigheid met twee verte- nwoordigers. verkiezing van Bertens, te ns oud-woordvoerder van l ministerie van buitenland zaken, kwam na een voor ongekende kandidaten- rijd. Vooral de wijze waarop a de televisie met een „staatsgreep" naar een ikeltje Europa zou zijn gepa rachuteerd, zette kwaad bloed bij vele leden. Een indruk die Bertens zelf zaterdag vóór de stemming met succes ontze nuwde. Bertens zei na afloop overtuigd te zijn dat D66 zijn entree zou maken in het Euro pees Parlement, sterker nog: „Met een tikkeltje restzetel zit ten er wellicht drie zetels in". Het congres stelde tevens het Europese verkiezingsprogram ma vast. Daarin sprak de partij zich onder meer uit tegen een koude sanering in de Europese landbouw, tegen btw-heffing op boeken en kranten, tegen een harmonisatie van het drugsbeleid en tegen een iden tificatieplicht voor misdaadbe strijding. D66 sprak zich verder uit voor een ruimhartiger asielbeleid, voor rechtsbescherming van "aids-patiënten, voor humani taire steun aan het ANC en het ontnemen van de Neder landse nationaliteit aan hen die dienst nemen in het Zuida- frikaanse leger. En verder wil de partij dat het Europees Par lement wordt geconcentreerd Oud-ambassadeur J.W. Mertens met een overwinnaarsgebaar i Brussel. zijn verkiezing tot lijsttrekker. Paspoort weer terug bij af (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Begin jaren tachtig heeft Nederland de Eu ropese Gemeenschap toegezegd uiterlijk per 1 januari 1985 een pas te zullen uitgeven met een Europese omslag. Het betreft een bordeaux-rode omslag met daarop in goudkleur het natio nale wapen, de landsnaam en de woorden „Europese Gemeen schappen". Op dat tijdstip was het Europese reisdocument ech ter nog niet klaar. De PvdA'er De Visser stelde toen al voor het huidige paspoort te voorzien van de vereiste rode kaft. „Nu, vier jaar later, zijn we weer terug bij af. Het is toch een grof schan daal dat ons land in al die jaren niet in staat is gebleken een nieuw fraudebestendig paspoort te produceren", aldus De Visser. Een combinatie van het huidige paspoort met de identiteitskaart zou het probleem van de fraude bestendigheid volgens Wiebenga voorlopig kunnen verhelpen. Wiebenga zal de bewindslieden vragen of de Staatsdrukkerij het opzetten van de produktie van een identiteitskaart kan combi neren met de produktie van een nieuw paspoort. Dan kunnen we in elk geval ons paspoort alvast iets verbeteren, aldus de VVD'er. D denkt na ver boetevoorstel Kinderpersfoto Kinderen uit negen verschillende landen kiezen „hun" persfo to van het jaar 1988. De jury gaf de eerste prijs aan Charles Hires, die deze foto maakte van een jongetje met een ver dronken geitje in het overstroomde Bangladesj. De foto (links) won ook een prijs bij de volwassenen. FOTO'S: ANP/DIJKSTRA Een greep uit het verleden: herenmode uit 1960. FOTO VIJFTIG KEER MODEBEURS AMSTERDAM AMSTERDAM De eer ste Nederlandse (en Euro pese) Herenmodebeurs in 1950 moet er een geweest zijn om van te smullen. Een verslaggever in die tijd schreef te hebben ge watertand bij een stand met wel duizend boor- denknoopjes, „want wij hebben altijd maar 1 exemplaar, dat altijd on der het bed rolt". Een col lega constateerde quasi- somber dat de knusse jae geronderbroek was ver schrompeld tot een paar vierkante centimeter slip. Lange boordpunten, wijde pij pen en blokdassen trokken toen de aandacht van de slechts twaalf stands, o.m. van De Amsterdamse Dassen In dustrie, Eltex Doetinchem, Hollandse Hoedenindustrie Enschede, NV v/h D. Kamp huis Conf. Ind. Zutphen en VIR Rotterdam. Nu, veertig jaar en vijftig beurzen later, is de Modebeurs Amsterdam (Modam) van he renonderonsje uitgegroeid tot een internationale vakbeurs voor heren- en- dameskleding, sport- en vr ding. Geen gebouw Apollohal meer, maar het RAI-gebouw. Modam-direc- teur Reinier Sinaasappel kon digde na zijn benoeming in 1983 aan dat de twee op dat moment gebruikte RAI-hallen ook al snel te weinig zouden zijn voor de modevakbeurs. En inderdaad stond even later ook een derde hal vol met glimlachende textielhandela ren. Maar het eind is nog niet in zicht; naast de dit keer toe- ik op< iers Sinaasappel: „Op zijn vroegst kunnen we in 1992, wanneer de RAI uitbreidt, structureel over meer ruimte beschikken. Ondanks plaatsgebrek wijken we niet uit naar een andere stad of een ander beursge bouw; mode is verbonden aan Amsterdam. In 1992 kunnen we de beurs dus uitbreiden. We de beurs een vakbeurs te maken die een groot aantal internatio nale kopers trekt. We richten ons vooral op exposanten met een Nederlands karakter die voor Nederlanders en voor buitenlanders interessant zijn". De Modam denkt dan aan trendbeurzen gevolgd door ac- tualiseringsbeurzen. Directeur Sinaasappel ziet die tweede ling als volgt: een trendbeurs eind januari, zes weken later gevolgd door een soort Nou veautédag. De huidige Modam verschuift dan van de huidige datum twee a drie weken naar De overhemden op de aller eerste herenmodebeurs in 1950 waren er in achttien verschil lende kleuren, maar allemaal effen. Negentig procent van de mannen wilden toen absoluut geen streepje dragen. Maar wie dacht dat er mannelijke mannequins de nieuwste kle ren showden heeft het mis. „In den beginne" werkten de exposanten met nieuw aange klede acteurs die in een soort revue minder uit de toon vie len. In de beginjaren vijftig dacht zeventig procent van de fabri kanten en handelaren nog dat geen hoed dragen de oorzaak was van verkoudheden en keelpijn. Men geloofde toen nog in zoveel dingen. Ook sok ken van brandnetelvezels kwamen op de markt, al wa ren ze niet echt warm. Nylon kwam opzetten en de knopen gulp moest bijna sluiten door de komst van de rits- of treks- luiting. Kapper Een onhygiënische uitvinding was een weekend-shirt dat aan twee kanten draagbaar was. In de pers sprak men van „een wonderhemd". Inmiddels was de slogan „Kleren maken de man" een succes. Mannen met vreemde maten werd duidelijk gemaakt dat er voor hen con fectie was en dat zij niet altijd naar een dure kleermaker hoefden te gaan. Er werden ook leuke onderzoeken ver richt. NV Kerko te Haarlem liet een laboratorium uitzoe ken waarom zijn klanten klachten hadden over boorden die snel rafelden. Het bleek de schuld van de kapper te zijn. In 1958 werd besloten tot eti kettering van wasvoorschrif ten. Tussen 1963 en 1967 ont stond gevoel voor vrijetijdskle- ding, ondanks eerdere voor spellingen van ingewijden dat een man er netjes en rustig zou blijven uitzien. De kleuren bruin en grijs overheersten echter nog. Allengs veranderden de mode, de materialen en de technie ken in de richting van wat we nu kennen. Maar ook deze si tuatie zal nog veranderen. De Modam geeft het in zijn jubi leumboek zelf al aan met een tekening van een zich verkle dende heer en de uitspraak van een exposant: „Wat ik al tijd zo leuk vind is dat we hier over pakweg drie jaar al weer mee voor gek lopen!" LEIDEN ROTTERDAM Er is nieuwe methode gevonden om de tiental len kinderen die jaarlijks met een bijzondere hartaf wijking worden geboren een beter leven te geven. Medici in het Sophia kinder ziekenhuis in Rotterdam en het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar succesvolle expe rimenten zijn uitgevoerd, zijn opgetogen over de resultaten. Dank zij proeven met een in genieuze hartcatheterisatie kan een minuscule paraplu via de bloedbaan op een plek bij het hart worden gebracht. Op die plaats ontstaat bij gezonde baby's na de geboorte een af sluiting die de longslagader van de aorta scheidt. De na tuurlijke blokkade dient voor het op gang brengen van de longfuncties nadat het kind negen maanden via de navel streng van zuurstof is voor- Kinderen die lijden aan een zogeheten „open ductus botal- li". missen die blokkade maar kunnen er nu kunstmatig een krijgen. Bij kinderen vanaf één jaar wordt de paraplu via de lies met een slangetje op z'n plaats gebracht en vervolgens uitgeklapt. Tot dusver was bij de vijftig tot zestig kinderen die per jaar worden geboren met deze afwijking een opera tie nodig. Bij de meeste kinde ren is de afwijking niet le vensbedreigend. Alleen kinde ren die er last van krijgen werden tot nu toe geopereerd; bij te vroeg geboren kinderen kunnen evenwel complicaties optreden, waarbij de nieuwe methode soelaas kan bieden. Frequin schreef zelf tekst hoofdenaffaire AMSTERDAM De tekst die in de omstreden KRO-reporta- ge over de handel in mensen hoofden werd uitgesproken door een tussenpersoon heeft Brandpunt-verslaggever Willi- brord Frequin zelf opgesteld. Dit heeft deze tussenpersoon, de 26-jarige R. de J., tegenover de politie verklaard. Onherkenbaar en met omge vormde stem verklaarde de tussenpersoon dat er in Am sterdam werd gehandeld in mensenhoofden. Deze gingen, zo liet hij weten, voor bedra gen van 750 tot 1250 gulden van de hand. Afnemers waren medici en mensen die hoofden gebruikten voor „bizarre seks". Korte tijd na uitzending van de reportage liet politiewoord voerder Wilting al weten dat onderzoek had aangetoond dat er geen sprake was geweest van handel in mensenhoofden. Volgens Wilting is De J. een tipgever van Frequin. Hij voegde er aan toe dat de ver klaring van de tussenpersoon in grote lijnen overeenstemt met. het verhaal van de ver huizer, de 45-iarige J. de V., die in 1983 de hoofden had ge stolen uit het Anatomisch-Em- bryologisch Laboratorium in Amsterdam. Hangende het in terne onderzoek dat de KRO momenteel instelt wil deze omroeporganisatie geen com mentaar geven op de verkla ring van De J Gewond bij aanrijding TER AAR Bij een aanrij ding op de kruising van de Kerkweg en de Oostkanaal- weg in Ter Aar is zaterdag middag een 36-jarige automo bilist uit De Kwakel gewond geraakt. De man kwam uit de richting Alphen en aarzelde op de kruising welke weg hii zou nemen. Hij zag daardoor de auto van een 34-jarige man uit Ter Aar over het hoofd. Beide auto's raakten zwaar bescha digd bij de botsing. De man uit De Kwakel is met onbekende verwondingen overgebracht naar een ziekenhuis. telefoon 071-12.22.48

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3