£cicUc6omcmi Schiphol in verhoogde staat van paraatheid Geen genade voor Salman Rushdie Bon: 2 3 9 Het kan niet op BIETJES EN HAMBURGERS Kamer: Rood omslag om huidig paspoort tijdelijke oplossing VANDAAG k Maandag 20 februari 1989 80e jaargang no. 24351 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende lol Sijlholi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 24.24 (aut. betaling), kwartaal 1.72.34, jaar 4.275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.67 per mm., iamilieberichten f. 0,60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Vannacht opklaringen, moge lijk enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van rond 2 graden. Plaatselijk vorst aan de grond. Overdag perioden met zon en een mid- dagtémperatuur van ongeveer 7 graden. Overwegend matige wind uit west tot zuidwest, vannacht in het binnenland weinig wind. Van Brienenoordbrug vannacht op zijn plaats ROTTERDAM De tweede Van Brienenoordbrug die af gelopen donderdag van Zwijn- drecht naar Rotterdam werd getransporteerd, wordt in de vroege avond naast de oude brug neergelegd, waarna het opvijzelen kan beginnen. Dat karwei zal tot diep in de nacht duren, omdat de brug van een hoogte van drie meter naar een hoogte van 24 meter moet worden gebracht. Vanmiddag om 13.00 uur werden de tros sen gelost van de pontons waarop de 287 meter lange boog zich bevindt en konden sleepboten van Smit-Tak het gevaarte naar zijn plaats ma- Massaal protest tegen nieuwe winkeltijden SCHEVENINGEN Honderden winkeliers zijn vandaag rond het middaguur in het Sche- veningse Circustheater bijeengekomen om te protesteren tegen de voorgenomen verande ringen in de winkelsluitingswet. Vice-voorzit- ter Van der Geest van het Koninklijk Neder landse Ondernemersverbond (KNOV) hield de winkeliers, voorafgaande aan een mars naar het Binnenhof, voor dat 95 procent van de ondernemers en werknemers in de detail handel geen enkele behoefte heeft aan veran dering van de wet. „Dus waar bemoeit de po litiek zich mee?", aldus Van der Geest. De protesten richten zich tegen het voornemen van staatssecretaris Evenhuis van economi sche zaken om naast de bestaande dagwinkels de zogenaamde „middag-avondwinkels" in te Mini-satelliet Met een diameter van minder dan 15,5 centimeter is deze satelliet schotel de kleinste ter wereld. De satelliet-schotel, die vorige week door de Amerikaanse firma Geostar Corporation werd geïntroduceerd, kan zo'n miljoen berichten per uur verzenden. FOTO: AP Ex-leider Ku KIux Klan wint verkiezing in VS WASHINGTON David Duke, voormalig lei der van de racistische Ku Klux Klan, heeft af gelopen weekeinde een zetel weten te verove ren in het parlement van de zuidelijke Ameri kaanse staat Louisiana. Met 51 procent van de stemmen versloeg de rechts-radicale republi kein Duke zijn, eveneens republikeinse, tegen stander John Treen. Steunbetuigingen van pre sident George Bush en oud-president Ronald Reagan aan zijn tegenstander John Treen, die een blamage van hun partij wilden voorkomen, mochten niet baten. In sommige delen van het Amerikaanse zuiden bestaan nog steeds sterke racistische sentimenten, vooral onder de blanke arbeidende bevolking. Duke heeft die senti menten volledig uitgebuit. Pagina 5: Republikeinen willen Duke uit partij stoten David Duke na zijn verkiezings overwinning. BERAAD BVD EN POLITIE OVER VEILIGHEID EL AL SCHIPHOL De Rijkspolitie beraadt zich met de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD) over ex tra maatregelen die moeten worden geno men om de veiligheid van vliegtuigen van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al te garanderen. Vannacht zijn politie en marechaussee op Schiphol in staat van hoogste paraat heid gebracht vanwege een „buitenlandse dreiging" te gen El Al en de vluchten van deze maatschappij. In formatie over een dergelij ke dreiging was bij de Bin nenlandse Veiligheids dienst (BVD) binnengeko- De BVD wil geen enkele mededeling doen over de zaak. Maar het ging om dermate serieuze aanwij zingen *'dat Schiphol van- rjacht extreem beveiligd werd toen tegen vijf uur een toestel van El Al uit Tel Aviv werd verwacht. Pantserwagens van de ma rechaussee stonden op stra tegische1 posities bij onder meer de aankomst- en ver trekhal opgesteld, en ook personeel van de luchtha- venpolitie en de mare chaussee waren van kogel vrije vesten voorzien en bewapend met karabijnen. Volgens woordvoerder Hirsch van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspo litie ging het om „de scherpste maatregelen van de laatste jaren". Het Israëlische toestel landde veilig op het ge plande tijdstip en vertrok na een uur. Daarna zijn de maatregelen ingetrokken. Morgen voert El Al twee passagiersvluchten uit van Amsterdam naar Tel Aviv en één in omgekeerde rich ting. Eindeloos Honderdduizenden mensen hebben gisteren al dan niet vanuit een file 's werelds langste reizigerstrein zien rijden. De poging van de Nederlandse Spoorwegen om de 1601,58 meter lange trein van Rotterdam naar Eindhoven te laten rijden, slaagde. Het oude record in het Guinness Book of Records (42 rijtuigen) stamt uit 1975 en stond op naam van Australië. De NS-trein reed van Rotterdam-Kijfhoek in ruim anderhalf uur naar Eindhoven. De trein bestond uit een elektrische locomotief uit de serie 1600 met 60 Intercity-rijtuigen. Het gevaarte telde 244 assen en woog 2597 ton. FOTO: ANP Met alle machtsvertoon van zijn vleugelwijdte probeert een adelaar de Britse prins Charles te imponeren. Die heeft echter meer oog en oor voor zijn begeleidster, die de prins tekst en uitleg geeft tijdens de wildtentoonstelling in het Amerikaanse Palm Beach. FOTO: AFP Met pistool bedreigd na aanrijding RIJNSBURG Een inwoner van Rijnsburg is zaterdagnacht na een aanrijding op de kruising Sandtlaan-Boslaan met een pistool bedreigd. Daarbij viel een schot, maar niemand raakte gewond. De Rijnsburger was rond een uur betrokken bij een aanrijding. Daarna ontstond een woordenwisseling over de schade. Zijn te genpartij liep in de hitte van het debat op een gegeven moment zijn auto en haalde daarbij het pistool te voorschijn, waar- zijn de inzit- Rijnsburger hij zijn opponent bedreigde. Later in de nacht i Tijnsbi i Eindhovenaar. Ze hadden zich inmiddels van het tenden van de auto aangehouden, het ging c wapen ontdaan. De rijkspolitie Rijnsburg zoekt getuigen voorval. Zij worden gevraagd zicht te melden via 01718-29300. het Verkoper slinks auto ontfutseld SASSENHEIM Een autodealer uit Rijnsburg is zaterdagmid dag tijdens een proefrit een terreinwagen kwijt geraakt. Een verkoper van het bedrijf reed met een geïnteresseerde klant op de Rijksstraatweg in Sassenheim, toen een achteropkomende wagen lichtsignalen gaf. De verkoper stapte uit om te informe ren wat er aan de hand was, waarna de klant achter het stuur kroop en er met de auto vandoor ging. Ook de automobilist die lichtsignalen had gegeven koos het hazepad. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Actie bij benzinestation LEIDEN Ongeveer vijftien personen hebben zaterdag rond het middaguur actie ge voerd bij het Shell-benzinesta- tion aan de rijksweg A4 nabij Zoeterwoude. De politie ver wijderde om half twaalf men sen van de vluchtstrook bij het verkooppunt. Zij stonden daar met spandoeken. Men ver plaatste zich vervolgens naar het benzinestation, waar auto mobilisten pamfletten werden aangeboden, waarin werd ge wezen op de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. DEN HAAG/NICOSIA De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker heeft gisteravond verklaard dat de houding van Iran jegens de Britse schrijver Salman Rushdie „onduldbaar" is. De Iraanse leider Khomeini liet gisteren weten dat hij Rushdie ondanks zijn spijtbetuiging van zater dag geen vergiffenis schenkt. Volgens de aya tollah is het de plicht van iedere moslim om ervoor te zorgen dat Rushdie in de hel terechtkomt. „Zelfs als Salman Rushdie de vroomste man aller tijden wordt, is het de plicht van ie dere moslim om alles wat hij heeft, zijn leven en rijkdom, in te zetten om hem naar de hel te sturen". Volgens Khomeini hebben „de imperialistische media ten onrechte de indruk gewekt dat het doodvonnis zou worden ingetrokken als de schrijver spijt zou betuigen". In Iran is inmiddels twaalf miljoen gulden in het vooruit zicht gesteld voor de Iraniër die het doodvonnis van - de nog altijd ondergedoken - Rushdie uitvoert; buitenlan ders krijgen minder. De Britse uitgever Robert Maxwell loof de gisteren in zijn krant The People in een luim 6 miljoen pond (ruim 20 miljoen gulden) uit aan degene die Khomeini enige beschaving zou kunnen bijbrengen. Het justitieel onderzoek in Ne derland naar mogelijke „sma delijke godslastering" wordt niet verricht om te kijken of het boek moet worden verbo den. Het gaat erom of door pu blicatie van het boek de straf wet wordt overtreden, zo rea geerde minister Korthals Altes (justitie) gisteren voor de AVRO-radio op kritiek van D66-kamerlid Nuis. De bezorgde EG-ministers van buitenlandse zaken hebben zich vandaag over de kwestie- Rushdie gebogen. Frankrijk besloot alvast zijn ambassadeur voorlopig niet terug te sturen naar Teheran. Pagina 4: Kalief: „Duivels verzen maakt alle godsdien sten belachelijk" (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Gekookte bietjes, schaal 500 gram Hamburgers ongepaneerd, 100 g 1491.2911 qr\ albert heijn kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Het voor nemen van ftiinister Van den Broek van buiten landse zaken om het hui dige zwarte paspoort te voorzien van een rode omslag is het minste wat hij volgens de Tweede Kamer kan doen. De woordvoerders van de gro te partijen zijn er niet geluk kig mee, maar menen dat de bewindsman geen andere keus heeft. „Een noodzakelijk kwaad" noemt het PvdA-ka- merlid P. de Visser deze tus senoplossing. „De realisering van een nieuw paspoort zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Naar de andere lan den van Europa maakt het waarschijnlijk geen beste in druk, maar de hele paspoortaf faire is toch al een lachertje". Hoewel het CDA-kamerlid J. Gualthérie van Wezel geen goed woord voor het huidige paspoort over heeft ziet hij op dit moment ook geen andere oplossing dan het tijdelijk van een rode kaft te voorzien. „Het huidige paspoort voldoet op geen enkele wijze. Het is zo ongeveer het meest vervalste reisdocument ter wereld". De CDA'er benadrukt dat een aanzienlijk verbeterd docu ment het uitgangspunt van zijn partij blijft. VVD-woordvoerder Wiebenga noemt hët rode jasje voor het Nederlandse paspoort „een stap terug". Maar hij moet constateren dat de minister waarschijnlijk geen andere keus heeft, omdat ons land momenteel al de hekkesluiter is binnen de EG. Pagina 3: Paspoort weer te rug bij af 16 PAGINA'S Yehudi Menuhin krijgt Buber- Rosenschweig onderscheiding 4# Vijftig keer modebeurs Amsterdam Concours Edith Stein: opmerkelijk niveau Winnie Mandela ontkent bloedsporen in woning Leidenaar en Apeldoornse tekenen samen strip Bollensector in gevaar Hetty Heyting slaat „Steil achterover" 41^ J» c GEESTELIJK LEVEN2 BINNENLAND 3/4 KUNST 4 BUITENLAND4/5 LEIDENJ.7 OMGEVING 8 RADIO EN TELEVISIE 9 SPORT11 T/M 16 Terwijl WD'ers dit weekeinde zich suf zaten te prakkizeren hoe er een combinatie gemaakt zou kunnen worden van het nieuwe, geldverslindende paspoort met de omstreden identiteitskaart, speel den ze bij de Nederlandse Spoorwegen treintje. Ze wilden daar zo graag in het Grote Boek van de Re cords komen, dat het gekste hen niet te gek leek. De langste trein ter wereld, getrokken door een lo comotief. Nota bene zestig In tercity treinen werden ervoor aan elkaar gekoppeld tot een lengte van 1600 meter. Op zondag rijden ze immers toch maar leeg door het land van onze belastingcenten... Dat die - en niet alleen in deze beide gevallen - maar niet op schijnen te kunnen leest u in de Leid- se Courant. En daarover bént u - mits onderstaan de bon wordt ingevuld - voorlopig nog niet uitgele zen ook. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1