in Houtrust Valse noten Vliegangst speelt Van Poppel parten Korts jnoj weigert te spelen onder „KGB'er" Handballers in hoofdronde Twintigste zege voor Boris Becker SPORT £eidóc0otvumt MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Oschkenat in vorm OOST-BERLIJN Sprintster en horden- ioopster Cornelia Oschkenat, één van de vele Oostduitse topatleten die het niet de moeite waard vond in Den Haag mee te doen aan de EK indoor, heeft bij wedstrijden in Oost-Ber- lijn haar supervorm getoond. Ze finishte op de 50 meter horden na 6,69 seconden, de der de tijd ooit gelopen. Said Aoutia heeft zijn vierde achtereenvol gende overwinning tijdens zijn trip door de Verenigde Staten behaald. Bij Grand Prix- wedstrijden in Los Angeles won de viervou dig wereldrecordhouder uit Marokko vrijdag de mijl in 3.54,99. De Sovjet-meerkampers hebben in Wolgograd de interlandwedstrijd tegen de atleten uit de DDR met meer dan duizend punten verschil gewonnen: 32.717 om 31.581. De 25-jarige Roman Teretsjov werd op de achtkamp eerste in het individue le klassement. Hij verzamelde 6767 punten. Wereldbeker voor Figini Michela Figini (links) weet dat de wereldbeker haar niet meer kan ontgaan. Haar landgenote Maria Walliser, die tweede werd, kijkt minder vrolijk. FOTO: AP LAKE LOUISE Mi chela Figini won gisteren ook de tweede afdaling in Lake Louise. Ze bleef andermaal haar Zwitser se landgenote Maria Wal liser een fractie voor: 1.41,58 tegen 1.41,82. Ook de derde plaats kwam in dezelfde handen: de Westduitse Michela Gerg. Figini kwam met de twee overwinningen de finitief in het bezit van de wereldbeker afdaling. Met alleen nog de afda ling van Steamboat Springs voor de boeg is Figini, die 151 punten heeft, niet meer in te ha len door Walliser (122). Budd weer tegen apartheids politiek JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse atlete Zola Budd, die ook een Engels paspoort bezit, heeft giste- in haar vaderland tij dens een televisie-uitzen ding het apartheidsbeleid krachtig veroordeeld. Budd bevestigde tijdens tv-interview voor een kabelmaatschappij haar grondige afkeer van elke m van discriminatie. GUNSTIGE LOTING TAFELTENNISSTERS DORTMUND De gisteren in Dortmund ver richte loting voor de strijd om de wereldtitels tafeltennis heeft het Nederlandse damesteam in de voorronde gekoppeld aan Oostenrijk en Nigeria. Beide landen dienen voor Oranje geen probleem te zijn om de laatste zestien te berei ken. De damesploeg verdedigt in Dortmund zonder Bettine Vriesekoop de in New Delhi in 1986 veroverde bronzen medaille. De Nederlandse heren hebben meer tegen stand in hun poging de tweede ronde te berei ken. Oranjes voornaamste opponent is Frank rijk. In de strijd om de Superliga won het Ne derlandse team, met dames, van de Fransen. De andere tegenstanders van de heren in de voorronde, waar de wereldtitelstrijd van 29 maart tot en met 9 april wordt gehouden, zijn Bangladesh en Nepal. Grote nederlaag Nederlandse boksers BOCHUM Een Nederlandse boksselectie heeft zaterdaj in Bochum een interlandwedstrijd tegen West-Duitslan< met groot verschil verloren. Alleen zwaargewicht Vander lijde en weltergewicht Van Egmond wisten de partij ii hun voordeel te beslissen. Vanderlijde doordat de arbite het gevecht in de tweede ronde stopte, Van Egmond oj punten. Winst dammers op Amerikanen CANNES Nederland heeft in de strijd om de wereldbe ker voor damteams de leiding behouden. Het national viertal boekte een zeer moeizame zege (5-3) op Amerika ei kwam tegen het Europese A-team onverwacht tot een roy ale 7-1 overwinning. Bijna had het Amerikaanse team ii de tweede ronde tegen Nederland voor een verrassing ge zorgd. De Amerikanen moeten het nog steeds stellen 2 der hun zieke vierde man Nathaniel Coleburn, maar penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Dam bond (KNDB) Ruud Palmer lijkt een meer dan waardig i valler. MESSINA Toegenomen vliegangst heeft de presta ties van Jean-Paul van Poppel de eerste dagen van de Siciliaanse Wieler week danig beïnvloed. 's Werelds snelste wegsprin- ter had, wat renners zo noe men: papbenen. Zijn lichaam raakte ontregeld door de vliegreis vrijdagmiddag naar Palermo. In de eerste etappe werd hij simpelweg gelost in een korte beklimming en raakte hij ruim twaalf minu ten achterop. In de tweede rit kon hij niet meer dan zich handhaven in het peloton achter de kopgroep. „Jean-Paul heeft dezelfde kwaal als ik vroeger", aldus zijn ploegleider Walter Planckaert, „tot niets in staat na een vliegreis". Walters jongere broer Eddy Planc kaert heeft het zelfs zo erg, dat hij reeds zijn levenlang weigert zich door de lucht te verplaatsen. Van Poppel was vooral za terdag zwaar van slag. Ik ben nooit een liefhebber van vliegen geweest. Eigenlijk ben ik er als de dood voor. Mijn angst is de laatste tijd enorm toegenomen door al die vliegrampen". Zonder verplaatsingen per vliegtuig kan Van Poppel het beste contract van zijn wie- lerloopbaan niet nakomen. Hij voelt zich moreel ver plicht alle opdrachten van zijn nieuwe baas Peter Post uit te voeren. Zeker nadat hij in november voor een goed betaalde wedstrijd helemaal naar Australië vloog, kan hij moeilijk zeggen nooit meer in een vliegtuig te stappen. Zonder Van Poppel had Ne derland niet veel in te bren gen tijdens de eerste twee etappes, die geheel volgens verwachting in een massa sprint eindigden. In Palermo versloeg de Italiaan Stefano Allocchio Jan Gisbers' Ierse troef Sean Kelly. Gisteren in Messina was Adriano Baffi de snelste. De Nederlandse inbreng moest van Teun van Vliet komen. In de kronkelende afdaling naar Messina, niet 'zonder gevaar, brak het pelo ton in twee stukken. Van Vliet, op een fiets voor niets bevreesd, sloop naast Steven Rooks in de kopgroep mee en hield zich tijdens de ne gen plaatselijke rondjes in de zonovergoten havenstad zeer rustig. Nadat bij het ingaan van de laatste ronde door de verza melde Italianen een uitval van de Australiër Anderson was afgeslagen, kon Van Vliet toeslaan. „Ik was het ook van plan", legde hij na de mislukking uit. „Maar de ploeg van Baffi had de snel heid tot zestig per uur opge voerd, die mannen zaten er allemaal nog fris bij. In zo'n situatie kon ik niets begin nen, helaas". Van der Poel Adri van der Poel heeft gis teren zijn nieuwe ploeg Do mex de eerste overwinning van dit seizoen aangeboden door de zevende etappe van de Ronde van de Middel landse Zee, van La Seyne naar Marseille over 114 kilo meter, op zijn naam te schrij ven. De Zwitser Toni Romin- ger behield de leiderstrui, die hij zaterdag via winst in de individuele tijdrit veroverde. De ploeg van Jan Gisbers heeft de openingsdagen van de Ronde van de Amerika's beheerst. Zaterdag ging Frank Kersten met de zege in de proloog aan de haal, vervolgens won Hans Daams de eerste rit in lijn en verde digde hij met verve de lei derstrui in de tweede etappe. Matthieu Hermans heeft zijn eerste seizoenszege binnen. De in Spaanse dienst rijden de coureur sprintte in Curel- la naar de overwinning in de Grote Prijs Luis Puig. Her mans, vorig jaar met 25 zeges de succesvolste beroepsren ner, versloeg in de massas purt de Belg Eddy Planc kaert. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.10 uur Van huisschaker tot clubschaker. Nederland 2, 19.25 uur AVRO's Sportpanorama. Nederland 3. 21.17 uur Sport Studio. België Nederlands 2, 20.0C uur: Extra time. België Frans, 19.24 uur Sky Channel, 19.00 uur Eurosport. MORGEN Duitsland 1, 16.00 uur: WK zaalhandbal. Duitsland 2, 12.55 uur WK skiën Lahti. BBC 2, 17.30 uur Tennis: veteranentoernool. LINARES Viktor Korts jnoj dreigt de organisatorei van het schaaktoernooi ii Linares aan te klagen, omda hij op het laatste momen van de deelnemerslijst is ge schrapt. Dat gebeurde na d weigering van de 57-jarig tot Zwitser genaturaliseerd grootmeester om onder Vik tor Batoerinski te schaker De Spanjaarden hadden d omstreden Sovjetrussisch schaakofficial tot hoofd-arbi ter in Linares benoemd. Kortsjnoj wijt veel, zoniet alle tegenwerking, die hem er des tijds toe noopte de Sovjetuni te verlaten aan Batoerinsk De „overloper" zag zijn aarts vijand terug als delegatie-lei der van Karpov bij de aller minst vlekkeloos verlope: tweekampen om de wereldtite in 1978 in Baguio (Philippij nen) en 1981 in Merano (Ita lië). Sindsdien is er sprake va: een hechte vriendschap tusse: Batoerinski en de eveneens i| Linares spelende Anatoli Kat pov. Volgens Kortsjnoj is Batoerins ki kolonel bij de Sovjetrussi sche geheime dienst. Zodra h erachter kwam dat Batoerins ki tot hoofdarbiter van Lina res was benoemd en de bijn even omstreden Joegoslaaf Di mitri Bjelica tot zijn assisten1 diende Kortsjnoj een protes in. Wat daarmee gebeurde, i niet geheel duidelijk. Wel ds gisteren het toernooi in Lina res van start ging met Batoe rinski als hoofdscheidsrechter Ook achter het schaakbor was er sensatie in Linares. D Britse nummer drie van d wereld, Nigel Short, slaagde e in oud-wereldkampioen en d huidige nummer twee Anato Karpov een zeldzame neder laag toe te brengen. De Sovje trus staakte de strijd kort n de eerste tijdcontrole op de 41 zet. Jan Timman, die het toer nooi vorig jaar won, kwam i de eerste ronde een bekend tegen. Hij lootte de Hongaa Lajos Portisch, die hij no maar nauwelijks twee weke geleden in een tweekamp voo de kwartfinales van het kar didatentoernooi te Antwerpe met 3,5 - 2,5, versloeg. Hc duel werd afgebroken met ee pion meer voor de met w spelende Timman. BELFORT Met de ver rassende zege op het ho ger ingeschatte Noorwe gen heeft de Nederlandse handbalploeg in Frankrijk zaterdag voor het eerst sinds jaren weer eens in ternationaal aan de weg getimmerd. Het bereiken van de hoofdronde van het WK-kwalificatietoer- nooi betekende een fikse opsteker voor bondscoach Ton van Linder, die het succes echter niet wilde overdrijven. „De doelstelling was vooraf de negende of tiende plaats. Die klassering behoort nog steeds tot de mogelijkheden. Het voornaamste is dat we in ieder geval niet naar Dyon hoeven voor de verliezers ronde". Zijn Noorse collega Bertil Andersen sprak van de grootste teleurstelling uit zijn loopbaan. Nederland dankte de over winning op het als favoriet gestarte Noorwegen vooral aan de enorme inzet, die de ploeg in de eerste helft een voorsprong van drie treffers (13-10) opleverde. Cirkello per Lambert Schuurs had een groot aandeel in de pro- duktie. De beste Nederlandse speler was voor de rust vier keer succesvol. Na de hervatting liep Neder land snel uit naar 20-15. In de slotfase kwam er toch weer enige onrust in de ploeg. Net als in de duels té gen de Bondsrepubliek en Zwitserland liep het zevental tegen enkele uitsluitingen aan. De Noren profiteerden goed van de overmacht. Ze scoorden vijf keer op rij. Bij 20-20 hielp Henk Groener Nederland over het dode punt. Boomhouwer, met tweè doelpunten, en Fiege brachten de stand op 24-21. In de hoofdronde stuit Ne derland op Roemenië, Bulga rije en IJsland. Vandaag staat de ontmoeting met Roe menië in Straatsburg op het programma. Op papier heeft Oranje alleen tegen Bulgarije winstkansen. Uitblinker Lambert Schuurs (links) grijpt in voordat de Noor Erland gevaarlijk kan worden.. FOTO: AP MILAAN Boris Becker heeft gistermiddag het met 500.000 dollar gedoteerde Grand Prix-tennistoernooi in Milaan gewonnen. In de eind strijd versloeg de Westduitser de Sovjet-rus Aleksander Vol- kov zeer eenvoudig in twee sets: 6-1, 6-2. Het was Beckers eerste toernooi-zege dit jaar en zijn twintigste in totaal. In de halve finales had Becker de Amerikaan John McEnroe verslagen. Volkov was de sur prise van het toernooi. De Ousteuropeaan kwam tot de eindstrijd, de eerste keer in zijn professionele loopbaan, door de Westduitser Jelen in drie sets te verslaan. m De Amerikaan Brad Gilbert heeft het Grand Prix-toernoc in de Amerikaanse sta< Memphis gewonnen. In d eindstrijd versloeg de als zesd geplaatste Gilbert zijn landge noot Johan Kriek, zestiend op de lijst. Nadat Gilbert d eerste twee sets met 6-2 ha< gewonnen, trok Kriek, di eerder de Amerikanen Agass en Chang had teruggewezen zich geblesseerd terug. Steffi Graf heeft gisteren he met 350.000 dollar gedoteerd' tennistoernooi in Washingtoi gewonnen. In de eindstrijt versloeg de Westduitse num mer een van de wereld di Amerikaanse Zina Garrison ir twee sets. Graf had alleen ii de tweede reeks moeite me haar opponente: 6-1, 7-5. Acht Nederlanders naar WK Budapest DEN HAAG Als enige van de zes Neder landse medaillewinnaars doet Han Kulker over twee weken niet mee aan het toernooi om de wereldkampioenschappen indoor in Budapest. De beste Nederlandse atleet van het Olympisch toernooi in Seoul heeft besloten het na de Spe len wat rustiger aan te doen. Nelli Cooman, Elly van Hust, Emiel Mellaard, Frans Maas en Rob Drupers, die in Houtrust goed waren voor goud of zilver, verschijnen wel in Hongarije. Daarnaast kocht de KNAU ook vliegtickets voor Arjen Visserman (400 meter), Rob van der Klundert (sprint) en Marjan- Olijslager (60 me ter horden). De inschrijving sluit vandaag. Boebka en Donkova naar Hague Indoor-gala atleten. Op die manier worden ontelbare fotootjes genomen. Eronder staan streepjes om de 0,01 seconden, dus is de tijd, die automatisch door het start schot in werking wordt gezet, exact af te lezen". „Alleen de romp telt, wie zijn hoofd naar voren gooit kan daar theoretisch zelfs nadeel van hebben", weet Boers- broek. Die de negatieven van de finish-foto's al na vijftien seconden uit de speciale came ra (J 70.000 en eigendom van de atletiekunie) ziet rollen. „Naast de baan staat ook een electronisch oog. Dat is voor de directe tijdwaarneming in de zaal en op de televisie. Die tijd reageert op alles wat er op die hoogte langs gaat. Dat is natuurlijk niet secuur en van daar dat de tijden nogal eens worden bijgesteld. Soms in het voordeel en soms in het nadeel van de atleet". Het afgelopen weekeinde le verde, helaas voor Boersbroek, geen Europa of de wereld schokkende resultaten op. „Als er een record wordt gelopen, gaat de foto als bewijs naar de internationale bond, met een verzoek om erkenning". De meest opzienbarende verrich tingen waren van nationaal topniveau. Samen gaven zij wel een indicatie van de on derlinge krachtverhoudingen in Europa. Daarin is momen teel een vrij bescheiden rol weggelegd voor de Westduit sers. Engeland daarentegen werkt zich, ook zonder Seb Coe en Linford Christie, weer naar de top. Niet in de laatste plaats door de inbreng van hun atleten met donkere huidskleur. Ade Mafe (200 me ter), Steve Heard (800 meter), Colin Jackson (60 meter hor den) en hun vrouwelijke colle ga Sally Gunnel (400 meter) haalden allemaal voor Enge land goud binnen, al overtrof fen ze met hun winnende tij den geen internationale nor- Boersbroek, gezeten naast zijn camera op een wat wiebelende houten vlonder: „Natuurlijk, als je de apparatuur een centi- metertje opschuift naar links, ontstaan er iets gunstiger tij den. Maar kenners halen dat heus wel uit de foto's. Nee, het is misschien jammer voor Houtrust, maar daar doen we niet aan. En in het buitenland gebeurt dat ook niet. Denk ik". ROB LANGEVELD DEN HAAG De drum band die de sluitingscere monie van de EK indoor- atletiek in Den Haag luis ter moest bijzetten, zorgde gisteravond even na zes sen voor de nodige hilari teit in Houtrust. Nadat het onderdeel hoogspringen voor heren leek beslist in het voordeel van de Brit Dalton Grant, gaf de tam- bour-maltre kennelijk het sein „spelen maar", maar in de atletiekhal was een paar tellen daarvoor be sloten dat Grant met de Westduitser Mögenburg nog een „barrage" moest aangaan voor de definitie ve toewijzing van de Eu ropese titel. Met wat moeite werd de muzi kanten het zwijgen opgelegd, waarna Mögenburg alsnog kon profiteren van de verrassende absentie van de Zweed Patrick Sjöberg. Het wegblijven van Sjöberg onderstreepte de voor naamste smet op de twintigste EK: die van de ruim honderd afzeggingen. De voortijdige opmars van „Victory" symbo liseerde een aantal missertjes in een recordloos, maar (voor al gisteren) sfeervol Houtrust. De „snelle" nieuwe baan in Houtrust heeft het afgelopen weekeinde geen basis kunnen leggen voor een Europese- of •wereldreputatie. Dat zegt wel licht wat over de hoog inge schatte kwaliteit van de nieu we, Italiaanse, vloer. Maar het belicht vooral de problematiek van het indoor-atletiekseizoen. Veel atleten hadden het im mers op het laatste moment la- Herman Hofstee (met haarband) neemt de vierde positie in tijdens de race over 3000 meter, waarin hij ook lange tijd kopwerk verrichtte. Hofstee finishte uiteindelijk als voorlaatste. FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De Rus Sergej Boebka en Yor- danka Donkova zij twee van de trekpleisters die aanstaande woiensdagavond in actie komen bij het Hague Indoor-gala in Houtrust. Pols stokhoogspringer Boebka keek gisteren in Den Haag vanaf de tribune toe hoe zijn collega's het er bij de Europese titelstrijd vanaf brachten. Donkova kwam wél in actie en veroverde zon der al teveel problemen goud. Aan het Indoor-gala doet ook een sterke Cu baanse delegatie mee. Tot de gemelde atleten behoort ook Javier Sotomayor, de wereldre cordhouder hoogspringen. Het is nog twijfel achtig of Emiel Melllaard in Houtrust zal ver schijnen. de hoogte van 2.30 meter had hij een poging minder nodig gehad dan zijn rivaal Mögen burg. Nadat beiden later bij 2.35 driemaal hadden gefaald, besloot de jury na wat gehar rewar echter tot een „barra ge", die de verbijsterde Brit uiteindelijk veroordeelde tot het zilver. Foto-finish Minder aanleiding tot misver standen is er doorgaans bij de loopnummers. Daar zorgt de foto-finish voor een feilloze registratie, die zelden of nooit onderwerp is van discussie. „Met twee keer twee camera's aan beide kanten van de zaal, 'kan ons niets ontgaan", vertelt Henk Boersbroek, die als vrij williger verantwoordelijk was voor de tijdwaarneming bij de EK. In de camera's zit een spleetlens van 0,1 milimeter breed, die altijd openstaat. De film loopt daarlangs, tegenge steld aan de richting van de Hans Boersbroek, als vrijwilliger waarneming" bij de EK. ten afweten, „met", zoals de meesten zich excuseerden „het oog op de WK", die over elf dagen in Budapest beginnen. EK- en WK-indoor worden dit jaar voor het laatst in één sei zoen gehouden: voortaan is de strijd om de Europese titels nog slechts in „even" jaren en de strijd om de wereldtitels in de „oneven". De atletiekbon- zen streven hiermee naar een opwaardering van de Europese titelstrijd. Ze zien daarbij ken nelijk over het hoofd dat veel atleten zich mogelijk minder geroepen zullen voelen hun tijd op de indoorbanen zoek te brengen. Griffith De Amerikaanse superster Florence Griffith bijvoorbeeld verantwoordelijk voor de tijd- FOTO: MILAN KONVALINKA vindt het niet de moeite waard zich in te spannen voor een in- doorseizoen. Zelfs niet in een jaar, zoals 1989, waarin geen voorname buitenwedstrijden op het programma staan. Grif fith vereerde het Haagse Houtrust zaterdag met een be zoekje, waarbij ze onder meer kon zien dat het niet-leveren van het scorebord de EK ei genlijk alleen maar ten goede kwam. De gemeente Den Haag had daardoor op het nippertje besloten een groot video scherm te plaatsen (waarvan de hoge kosten zullen worden verhaald op de in gebreke ge bleven scorebord-leverancier Schelde) en dat betekende een volmaakte service aan de in totaal ruim zesduizend toe schouwers. Zaterdag was de moderne sporthal nog niet ge heel gevuld, maar een dag la ter trok vooral het middagpro gramma veel bekijks. En te recht, want nummers als ver en hoogspringen voor heren staan bijna altijd garant voor hoogwaardig amusement. De slotmiddag werd trouwens wel gekenmerkt door een on begrijpelijk overladen pro gramma. waarbij tegelijkertijd polsstok-, hoog- en versprin gen én loopnummers aan de gang waren. De, in totaal toch nog altijd 360, atleten kruisten daarbij herhaaldelijk eikaars pad en dwongen de medewer kers van de organisatie tot het spelen van verkeersagente. Zij zorgden toch voor een vlot verloop, want het meest op merkelijke „incident" deed zich pas in de allerlaatste fase voor (een kleinigheid als een over het net stuitende kogel daargelaten). Rond etenstijd leek hoogspringer Dalton Grant het zoveelste Britse suc ces binnen te halen, want voor

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13