Drievoudige goldrush SouAcmt SPORT 12 12 13 15 15 16 16 ïSparta komt kinderlijk eenvoudig langs Aiax FC Groningen strijdt om half miljoen EUROPESE TITEL ELLY VAN HULST,EMIEL MELLAARD EN NELLI COOMAN Mogelijk fraude bij Belgische koersen Ssi< Liz Odendaal slaags met vijf portiers Tijd voor ontspanning CcktócSouoant MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 lC Milan ontslaat rainer Sacchi IILAAN De slechte resultaten van Ldskampioer» AC Milan in de Italiaanse |mpetitie hebben geleid tot het ontslag in trainer Arrigo Sacchi. Hij werd vrij- gnacht door eigenaar Silvio Berlusconi functie ontheven. Jeugd-trainer apello neemt zijn positie tot het einde jn het seizoen over. De positie van Sac- li stond al geruime tijd ter discussie. Na verlies tegen Cesena op 8 januari am Capello in beeld als eventuele op- ger. Een gesprek tussen de spelers en •lusconi voorkwam toen het ontslag i Sacchi. Ruud Gullit ontvluchtte deze eek Milaan. De vedette verklaarde last hebben van de sterk vervuilde lucht in stad. Edwin Post wordt gelukgewenst door Harrie van der Laan na diens eerste treffer. FOTO: MILAN KONVALINKA FC Den Haag blij met bekersucces VLISSINGEN FC Den Haag heeft gisteren op een betrekkelijk simpele wijze de halve finales be reikt van het KNVB-bekertoernooi. De ploeg van trainer Co Adriaanse had eigenlijk geen kind aan Vlissin- gen, dat met 3-0 werd verslagen. Op vallende man was Edwin Post, die eenmaal scoorde en één assist gaf voor 2-0. FC Den Haag bereikte als eerste de laatste vier omdat dit be kerduel min of meer vooruit werd gespeeld. Voor de kwartfinales staan AZ-PSV en FC Groningen-Ajax en Willem II-Vitesse nog op het pro gramma. Hersenletsel voetballer Victor GENUA De voet baller Victor van Sampdoria is tijdens de wedstrijd van zijn ploeg tegen Torino met ernstig hersenlet sel naar een zieken huis vervoerd. De voormalige Spaanse international raakte gewond na een botsing met tegenstander Zago. Sampdoria won met 5-1. GRONINGEN FC Groningen heeft een menings verschil met de fiscus over een naheffing van een half miljoen gulden. Het dispuut gaat over de belast baarheid van lease-auto's, die de werknemers van de vereniging tot hun beschikking hebben. Volgens de Rijksaccountans Dienst dient Groningen het beschik baar stellen van de vervoermiddelen als een vorm van inkomen aan de spelers te beschouwen. Gronin gen bestrijdt dit. De vereniging zegt dat alleen de ge bruikers van de auto's hun belastbaar inkomen met twintig procent moeten verhogen. Dit zou de spelers en overige werknemers destijds ook zijn verteld. Het onderzoek dat de Rijksaccountants Dienst vier maan den geleden heeft gedaan, heeft geleid tot een nahef fing van zeven ton. FC Groningen wil niet verder gaan dan een nabetaling van twee ton. Emiel Mellaard (rechts) kan zijn geluk niet op na het ont tronen van Frans Maas (links) als Europees kampioen ver springen. Elly van Hulst (links) ontvangt de bloemen die horen bij het goud op de 3000 meter. Rechts rivale Maricica Puica, die niet verder kwam dan de derde plaats. Bekkel 'mtonè nuit at hi meni, tholie, Nelli Cooman bedankt het, gisteren massaal opgekomen, publiek in Houtrust na haar vijfde Europese titel. DEN HAAG Er be staat in de atletieksport niet zoiets als de ideale voorbereiding. Emiel Mellard stapte gistermor gen om acht uur in Bre da in de auto met het ge voel dat hij een dagje naar Scheveningen ging. Pierewaaien. Nelli Coo man trok dinsdag al in een hotel Bel Air om het „bijzondere gevoel" te krijgen dat bij een groot toernooi hoort. En Elly van Hulst kwam naar de EK-indoor met de vrees dat haar hamstrings het niet zouden houden. Al hun voorbereidingen bleken voldoende, want Elly, Nelli en „Mellie" waren bij de Europese indoorkampioenschap pen in Houtrust alledrie goed voor goud. Het is een oogst naar tevre denheid. Niet één om over te klagen, maar evenmin één om over te jubelen. Vorig jaar rolde er bij de EK-indoor in Budapest viermaal goud en tweemaal zilver uit. Die recordoogst wankelde in De Haagse Houtrusthallen welis waar, maar bleef overeind, omdat Rob Druppers gisteren op de laatste twintig meter van de 800 mëter onvoldoen de macht had om de Engels man Heard achter zich te houden en Han Kulker in een vlaag van onachtzaam heid een gaatje liet vallen. De Fransman Pnilippeau profi teerde ervan en pakte het goud op de 1500 meter. Kul ker, de onttroonde indoor- kampioen van 1988, was te vreden met zijn zilver; Drup- pers baalde. Maar als er ie mand recht had om te balen, was dat Kulker. Hij vergooi de het goud door een tacti sche fout. Druppers werd in de eindsprint gewoon op snelheid geklopt. "Maar. Ellie, Nelli en „Mellie" werden de smaakmakers. Met de strijd van gisteren in de verspringbak als hoogte punt. Mellaard werd door ti telverdediger Frans Maas en de verrassend sterk springen de Spanjaard Corgos gedwon gen het onderste uit de kast springen. Mellaard nam de uitdaging aan en wees, van uit een derde positie (7.99 meter), in een vierde sprong van 8.14 zowel Corgos (8.12) als Maas (8.11) naar plaats twee en drie. Die veerkracht is tekenend voor de „nieuwe" Mellaard, die zich twee weken terug plots in een favorietenrol voor de EK manoeuvreerde door bij de NK een nieuw nationaal record te springen (8.23). In 1986 diende de toen 19-jarige Mellaard zich bij de EK-outdoor in Stuttgart met een vierde plaats aan als ta lentvol verspringer. Daarna bleef het bij nationale succes sen. Hij trainde op een snel lere aanloop, maar kon de toegenomen snelheid vervol gens niet meer omzetten in een goede afzet en de menta le druk leek hem altijd par ten te spelen. Snelheid en af zet zijn inmiddels in overeen stemming. En Mellaard is zelfverzekerder geworden. Het hoort bij het leerproces dat vader en trainer Rien en zoon hebben uitgestippeld en dat volgens beiden tot nog veel meer moet kunnen lei den. Met zijn eerste medaille tijdens een titeltoernooi was Mellaard uiteraard dolblij. „Je hoopt er al die jaren op, want het zijn toch die mooie momenten waarvan je als at leet zo kunt genieten. Ik ben tegenwoordig een tevreden atleet. Ik ben lekker bezig en voel me goed. Ik kan niet meer stuk. Ook niet als het WK in Budapest een flop wordt". Elly van Hulst kwam met angst naar Den Haag, hoewel ze volledig fit was. Nadat zij bij de NK twee weken terug op dezelfde baan een ham stringblessure had opgelopen, zat ze afgelopen weken meermaals hele dagen van 's morgens tien tot 's middags vier bij de fysiotherapeut. „Ik had ook meer angst voor mijn spieren dan voor de te genstandster", meende Van Hulst na haar zege op de 3000 meter, die ze van kop af leid de en won in 9.10,01. Veel te genstand voor Van Hulst was overigens niet. Er startten Olympisch kampioene Puica het meest vreesde. De Roe meense, die licht geblesseerd naar Den Haag kwam, kwam er evenwel niet aan te pas. Het eerste grote internationa le titeltoernooi voor eigen publiek bezorgde de gerouti neerde atlete kippevel. „Een beetje beangstigend zelfs. Ik hoorde zoveel mensen mijn naam roepen, dat ik dacht: ik kan hier niet verliezen. Ik moet winnen. Ik denk dat het onder deze omstandighe den zelfs heel moeilijk was geweest met meer tegen stand. Want de druk was 'Ook Cooman erkende dat het lopen voor eigen publiek niet alleen voordelen met zich meebrengt. De Rotterdamse die zaterdag, bij afwezigheid van de Oostduitse Gladisch en de Bulgaarse Nuneva (bei den geblesseerd) moeiteloos haar vijfde Europese indoor- titel in de wacht sleepte, vond die vijfde titelrace zelfs de moeilijkste van alle die ze ooit liep. Maar de overwin ning was tevens één van de mooiste uit haar carrière. Al leen haar wereldrecordrace van 1986 in Madrid gaf haar eenzelfde gevoel. Maar nooit was ze nerveuzer voor een wedstrijd dan zater dag. De Rotterdamse had meerdere redenen om „de kriebels" te krijgen. Het was haar laatste EK-indoor. Over twee weken verdedigt zij in Budapest nog haar wereldti tel, daarna stapt de koningin van de indoorsprint, die met haar vijfde titel de prestatie van de Oostduiste Göhr eve- naarde, van haar troon. Vrij willig. „Ik heb het na vijf jaar indoor en na vijf titels wel gezien". Ze gaat Zich na Budapest toeleggen op de 100 meter. Ook met oud-trainer Kraaij- enhof werd al wel gewerkt aan verbetering van haar prestaties op de 100 meter, met als resultaat een derde plaats bij het EK-outdoor in 1986, maar Fiere-Cooman wil, nu ze bij haar man Hans traint, echt iets gaan beteke nen op de buitenbaan. „Het is wel leuk dat ik 's winters al les ben, maar zomer ben ik niets. En dan wil ik óók iets zijn". Komende zomer ver wacht het duo Fiere-Cooman nog geen wonderen, omdat er afgelopen maanden toch is gewerkt aan een dubbelslag in haar laatste indoorseizoen. „Ik denk dat we volgend jaar wat van Nelli gaan zien op de 100 meter", filosofeerde t ner Hans Fiere. Met wie zaterdagochtend in een hoekje van Houtrust nog gebedje deed. Het was geen toneelspel, waarvan Cooman nogal eens wordt beticht, want ze zochten er een plekje voor uit dat, bijna, niemand opmerkte. En dat hielp. RENE VAN HATTUM Eind en begin van stukje voetbalfolklore in Viissingen Teleurstellende hervatting Bundesliga Kortsjnoj weigert te spelen onder „KGB'er" Onnodig verlies heren Leython Hilversum geen partij voor DIOK Pernix behoudt uitzicht op plaats in hoofdklasse Gebrek aan zelfvertrouwen breekt Leiderdorp op BRUSSEL De belangrijk ste wedbureaus van paarde- rennen in België hebben aangedrongen op een justi tieel onderzoek naar het ver loop van meerdere races. De organisatoren van de wed strijden hebben sterke aan wijzingen dat bij verschillen de wedstrijden is gefrau deerd. Het aantal outsiders dat de laatste weken wint is ongekend hoog. De organisa toren vermoeden, dat de joc keys zijn omgekocht. De ge manipuleerde berijders zou den daarvan enkele tonnen rijker zijn geworden. Namen werden niet genoemd. ra O O j .OTTERDAM Met 'h inderlijke eenvoud heeft parta gistermiddag Ajax erzijde geschoven. De de- j radatie-kandidaat uit ri iotterdam hoefde niet een vlekkeloze pres te leveren, om de Rummer twee van de iglijst te verslaan: 3-2. 'ld. Hjatie Jing aS wfen. orte,c| 'mg ongel nem olossi jj s.m ;rc. nét et verschil was ver- ;laarbaar. Met Lengkeek Vurens had Sparta spe- ers met doelgerichte ac- ies. Ajax had er daarvan liet één. Amsterdammers voetbal- in op Spangen met een aan- J van lichtgewichten. Roy, lonald de Boer en Rob 'itschge speelden geen enke- rol van betekenis. Boven- lien is het gevaar van top- ihutter Bergkamp minimaal, •lang de geblesseerde Zweed- spits Pettersson ontbreekt, ijax moest het daarnaast nog ens doen zonder Van 't Schip, tijdens de warming-up last van zijn dijbeen. Of het de sukkelende rechter spits beter was gegaan, valt overigens te betwijfelen Ajax dwong de twee doelpun ten tegen Sparta ook niet af, maar kreeg ze in de schoot ge worpen. Al na vijf minuten scoorde Verkuyl van elf me ter, nadat Van den Berg de doorgebroken Witschge aan zijn shirt had vastgehouden. Kort voor tijd, bij een 3-1 voorsprong voor de Rotter dammers, mocht Roy intikken omdat de defensie van Sparta aan buitenspel dacht en niet ingreep. Verder liet Ajax niets zien „Als het op knokken aankomt» laat een aantal jongeren het afweten", zei Kohn terecht. De trainer van Ajax zag zijn ploeg voor de derde keer on der zijn bewind verliezen. Drie verliespunten binnen een week maakt de Amsterdam mers bovendien vrijwel kans loos in de tweestrijd met PSV om de titel. Zonder zijn Skan- dinavische inbreng (Petters son, Larsson) is Ajax allesbe halve een serieuze kampioens kandidaat. Verrassend was wel dat de spelers evenals een week eerder tegen PEC (0-0) geen enkele poging deden dat te camoufleren. De lamlendig- Sparta profiteerde gepast. De ploeg leefde na rust op, nadat Van Swieten besloot ook de thuisclub een strafschop toe te kennen. Van den Berg schoot hard en hoog raak, 1-1. Daarna stelde Vurens ploeg maat Lengkeek in de gelegen heid de Rotterdammers op voorsprong te zetten. Weer kort daarna maakte de inval ler zelf 3-1, op aangeven van Lengkeek. Ajax deed nauwe lijks pogingen aan te zetten tot een slotoffensief. Zelfs niet na dat Roy per toeval zeven mi nuten voor het einde 3-2 maakte Sparta-Ajax 3-2 (0-1). 7. Verkuyl (strafschop) 0-1, 50. Van den Berg (strafschop) 1-1, 55. Lengkeek 2-1, 63. Vurens 3-1, 83. Roy 3-2. Scheidsrech ter: Van Swieten, toeschouwers: 10.000. Gele kaarten: Wijnberg. Olde Riekerink (beiden Sparta) ijnberg 'eiTSut Sparta: De Goey; Eg< Van den Berg en Sn Olde Riekerink. Libregts, Valke Mulder; Lengkeek del). Ajax: Menzo; Blind, Verkuyl, Schol- Frank de Boer; Wouters, ihren (Winter); Ro- f en Rob Witschge. Jan Mulder van Sparta wint DEN HAAG De Haagse po- werlifter Liz Odendaal is za terdagnacht rond half drie slaags geraakt met een vijftal portiers bij de Haagse dancing Marathon. „Ze wilden me niet binnen laten, kennelijk van wege mijn donkere uiterlijk en begonnen opeens te meppen", aldus de meervoudig wereld kampioene powerliften, die niet ongeschonden uit de strijd kwam. „M'n rug en m'n knie zijn gekreukeld". Odendaal wil een advocaat in de arm ne men om de zaak nader uit te laten zoeken. Aangifte bij de politie is (nog) niet gedaan, omdat Odendaal de gisteroch tend naar een trainingskamp in Zwitserland vertrok en pas komende vrijdag in Nederland terugkeert. „In mei zijn de Eu ropese kampioenschappen. Ik hoop niet dat deze blessures me daarvoor parten gaan spe len". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ U'.V KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: l' Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa Leidse Courant, Antwoordnummer.998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11