een benzinepomp n Concordiastraat Dienstverlening voor fraude door ambtenaar Schoolgebouw in Haaswi jk wordt duurder Gemeentewerf maakt plaats voor woningen Ccüióc Souoant Snelrecht voor Sassenheimers Ouders vrezen overlast door verbouwing school Snelkraak in Leidsenhage SjlGROS IN NIEUW KANTOORGEBOUW SASSENHEIM irTote onrust over Maatregelen voor ^rondontsmetting Expositie benadrukt I elang van Esperanto „GEMEENTE HEEFT BOTER OP HET HOOFD" IDEN OMGEVING nd in kamer tide VISE In een kamer in een pand aan Akervoorderlaan in Lisse is gister gen om tien uur brand uitgebroken. en rij 17-jarige kamerbewoonster had een rs laten branden die was omgeval- De bewoonster kon zich in veilig stellen en waarschuwde de brand- De brand bleef beperkt tot de ka- de iet reccj- in met vuurwapen IkTn ïgehouden r de cgd e&SE Een 29-jarige man uit Voor- thetê 's vannacht aangehouden in een en i in Lisse. De man had ruzie gekre- mim met enkele cafébezoekers. Hij had volgens een gasalarmpistool getrok- De politie werd gewaarschuwd. De 'Jprburger werd meegenomen naar het >au en de hele nacht vastgehouden. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 Bollenpark onder beheer van zwembad NOORDWIJK Het beheer van het tennis park op het terrein van het Bollenbad in Noordwijk zal per 1 april onder het zwem bad komen te vallen. Dat gebeurt in samen werking met de tennisclub Bollenpark. Van avond wordt het samenwerkingscontract tussen de tennisclub en het zwembad gete kend. Het huidige pachtcontract met tennis- leraar Dick Hulsebosch loopt per 1 april af. Hulsebosch gaf te kennen het contract niet te willen verlengen. Reden voor de direk- teur van het Bollenbad, J. Timmermans, om te zien naar nieuwe exploitatiemogelijkhe den. Welke veranderingen een en ander met zich meebrengt voor de leden van de tennis vereniging zal nog nader worden bekend ge maakt. NOORDWIJKERHOUT De zeven Sassenheimers, die tij dens het carnaval in Noordwij- kerhout voorbijgangers mishan delden, krijgen snelrecht. De vier meerderjarige jongens ko men op 8 maart voor de recht bank. Twee van de vier worden tot de zitting vastgehouden. De drie minderjarige raddraaiers komen al op 28 februari voor de rechtbank. De Sassenhei mers sloegen willekeurig op mensen in. Toen de politie arri veerde gingen de Sassenhei mers met hen op de vuist. Twee agenten raakten daarbij ge wond. OEGSTGEEST Als de vestiging van de Centrale Oplei ding Ziekenverzorgenden (COZV) in Oegstgeest volgens plan doorgaat, wordt er nog dit jaar aan de Oudenhofschool in Oegstgeest een nieuwe vleugel gebouwd. Tijdens de com missievergadering van de commissie onderwijs en welzijn bleek gisteravond dat er onder de ouders van de leerlingen van de school ongerustheid is over de bouwactiviteiten. De wethouder van onderwijs en welzijn, mevrouw Th. L.de Koek van Leeuwen, liet echter weten dat de bouw geen uit stel meer gedoogt. „Uit een onderhoud met de onderwijsin spectie en de schoolarts is gebleken dat beiden overtuigd waren van overlast van de bouw, maar dat die niet onaan vaardbaar is" aldus de wethouder. De directie van de Ou denhofschool heeft zich er bij neergelegd nadat de gemeente zich garant heeft gesteld er mede voor te zorgen dat er zo weinig mogelijk overlast zal zijn. Met pistool in de bus OEGSTGEEST Een 15-jarigë jongen uit Oegstgeest is gistermiddag in de kraag ge vat omdat hij in de bus een luchtdrukpis tool liet zien. De chauffeur waarschuwde de politie. Volgens de politie had de jongen het wapen alleen maar even aan zijn vrien den laten zien en was hij zeker niet van plan er in de bus mee te schieten. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Uit een woning aan de Spaargarenstraat zijn gisteren een ring, een fototoestel, een verrekijker, buitenlands geld en een jack gestolen. Het slot van de achterdeur is opengebroken en het hele huis doorzocht. De inbraak is gepleegd tus sen 's middags vijf uur en 's avonds half tien. heim. Het gaat hier om 32 wo- Rijswijk en worden gebouwd ningwet-, 32 premiehuur-, 48 door Intervam West. Beide be- premiekoop- en 24 vrije sec- drijven maken deel uit van de torwoningen. De woningen zijn Hollandsche Beton Groep nv. ontwikkeld door Mabon b.v. uit FOTO: PR OEGSTGEEST Het 18- klassige schoolgebouw dat dit jaar in Haaswijk wordt gebouwd voor de Joris de Witteschool en De Spring plank, valt duurder uit. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de commissie onderwijs en welzijn de cijfers op tafel. Het gaat om 192.000 gul den méérkosten nodig voor een gasbetondak, merbau kozijnen, extra voorzieningen voor een vouwwand, verbetering van de vloerbedekking en wandtegels. De totale rijksvergoeding voor de bouw van het schoolge bouw bedraagt bijna 4,5 mil joen. In totaal komt het bedrag uit op 4.749.598 gulden. Ge noemde 190.000 gulden komt uit de „Haaswijkpot". Daar naast wordt 103.000 gulden ge haald uit het reallocatiefonds (geld uit grondverkoop van Oudenhofschool etc.). De christelijke Joris de Witte school stort ook een bedrag van 50.000 gulden. Het gymnastieklokaal dat bij de school komt zal 1.3 miljoen vergen. In totaal is dus met de scholenbouw en bouw gymlo kaal in Haaswijk een bedrag van ruim 6 miljoen gulden ge moeid. De leden van de commissie onderwijs hadden daar gister avond geen problemen mee. Alleen een op de tekening aangeduide „collonade" tussen het schoolgebouw en de gym zaal wilden ze nog in beraad houden. Het bedrag van 30.000 gulden voor deze verfraaiing blijft derhalve nog even apart op de begroting staan. LEIDSCHENDAM Een deel van de gemeentewerf aan de Rietvinklaan in Leidschen- dam zal waarschijnlijk worden gesloopt om plaats te maken voor 50 woningen. De werf, inclusief de gemeentekweke rij, zal in de toekomst geheel uit de nieuwe woonwijk De Rietvink moeten verdwijnen. Gedacht wordt aan verhuizing naar het industriegebied Fore- park maar in verband met verkeersproblemen kan dat pas na het gereedkomen van de Verlengde Landscheidings- weg. In het oude centrum, wellicht op de hoek Nieuwstraat/Vliet- weg, zal echter een soort de pendance moeten worden ge vestigd. Het ligt in de bedoe ling langs De Vliet een strook grond te ontruimen en aan de andere kant langs de Oude Trambaan een stuk grond aan de werf toe te voegen. De kos ten worden op 1,2 miljoen gul den geraamd waarvan de helft al bij de begroting beschikbaar is gesteld. In de Leidschen- damse gemeenteraad bestaat overigens nog veel weerstand tegen het plan, dat als kapi taalsvernietiging wordt be schouwd. Wethouder me vrouw J. van Nievelt stelt dat bij het niet bouwen van de woningen de toegezegde loca tie-subsidie in gevaar zou kun nen komen. Als de gemeente werf niet in de richting van de Oude Trambaan zou worden opgeschoven zou bovendien de ontsluiting en aanleg van rio lering problemen kunnen ge ven. Met verhuizing van de gemeentewerf zou volgens de wethouder nog minstens tien jaar gemoeid zijn. De gemeen teraad krijgt het voorstel in de eerstvolgende raadsvergade ring voorgelegd. LEIDSCHENDAM De etalage van een fotozaak aan de Ber beris in winkelcentrum Leidsenhage is vannacht tijdens een zo genaamde snelkraak leeggehaald. Met een sleepkabel achter de auto werd om 03.40 uur vannacht het stalen rolluik weggetrok ken: Vervolgens werd de glazen toegangsdeur met brute kracht vernield. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Echtpaar zwaar gewond ALKEMADE Een echtpaar uit Velsen is gisteravond zwaar ge wond geraakt toen zijn auto op de weg Leimui- den-Alphen tegen een boom botste. De man, die in de richting Leimuiden reed, verloor omstreeks half elf de macht over het stuur. De hond van het echtpaar heeft de botsing niet overleefd. De auto werd zwaar be schadigd. De man en de vrouw zijn naar het Aca demisch Ziekenhuis Lei den gebracht. tken. 1 *?u'fSSENHEIM Plusval Depuit Hoofddorp zal in - Concordiastraat in Sas- \k zeiheim, waar voorheen n. Schï garagebedrijf Van ■n ^Ajjten was gevestigd, een itoorgebouw neerzet- cnofloi en bestaande par- i en #rmogelijkheden uit bel êiden. De in de plannen aanleg van 8sel b benzineverkooppunt 20 bepaalden de le- van de commissie brui eg er ruimtelijke ordening gis teravond niet door gaan. Het is nog niet zeker,, maar wel waarschijnlijk volgens wethouder H. Drenth dat Di- gros gebruik zal gaan maken van de nieuwe accommodatie. Het kantoor dat op palen ge bouwd zal worden krijgt een hoogte van 7 en een halve me ter, wordt 26 meter lang en 80 meter diep. Het aantal par keerplaatsen zal aanzienlijk worden uitgebreid met 35. C. Kuysten (D66) vroeg gister avond opheldering over de nieuwbouw die gedeeltelijk op gemeentegrond is geprojec teerd. Wethouder Drenth deel de mee dat na goedkeuring van de plannen overgegaan zal worden tot grondverkoop. Mevrouw C. van Rooijen, woonachtig op de hoek van de Concordiastraat en de Molend warsstraat sprak haar veront rusting uit over de hinder die zij ondervindt van een olielek kage die enkele maanden gele den plaats vond bij de tanks van garagebedrijf Van Santen. Zowel in huis als in de tuin is sprake van vervuiling: „We hebben de hele tuin omgespit maar er groeit niks meer", voerde zij aan. De gemeente zal een onderzoek instellen. Ook stelde mevrouw Van Rooijen de vraag of de Mo lendwarsstraat geopend zal blijven voor verkeer uit 2 richtingen, een maatregel waar tegen een aantal omwo-. nenden onlangs fel protesteer den. De leden van de ver- keerscommissie zullen hier over op 28 februari uitsluitsel moeten geven. Eerste paal in plan Postwijk Wethouder van ruimtelijke or dening H. Drenth heeft van middag om vier uur de eerste paal geslagen voor 136 wonin gen in de Postwijk in Sassen- tud wc usje tut. id tijd cmaai; plak, minui ^"AALDWIJK/ROELOF- Voe^pNDSVEEN De maïreniging van Grond- af Msmetters wil met on middellijke inêang stop- met grondontsmettin- e erse^ -n giastujnbouw pi de verscherpte maatre- oma |en voor het gebruik esnedn het middel methyl- ^mide in deze bedrijfs- door de Kamer wor- p bekrachtigd. De ont- letters zeggen niet te inen voldoen aan die ;ra voorwaarden. Po^ bétekemt een volstrekt on- teken feptabel, abrupt einde van ,ben. !zo noodzakelijke toepassing ZlEKEh het grondontsmettings- gevalkjjdel hetgeen grote schade toebrengen aan de bedrijfs- 13.00? van glastuinbouw. Dat het bestuur van de 3HLO tstland (Hollandse Land- ?3-0°aw Organisaties) in een mmentaar op de aangekon- enstljde plannen. In een brand- Roodeéf aan de leden van de vas- naar Kamercommissie van Land- Leidenhv tonen de standsorganisa- zich zeer verontwaardigd r de extra maatregelen die JJ den voorgesteld in de con- Imi t-beschikking vrijstelling hylbromide. De brief aan Kamercommissie wordt on- schreven door de drie Aals- S. erse Landbouw Organ isa- waaronder het tuinbouw- ied van de Meerlanden, elofarendsveen e.o.) ressor- is bekend dat de betrok- n ministers van milieu en idbouw het grondontsmet- (afk.); |uoz| tingsmiddel methylbromide definitief willen verbieden op grond van milieu-aspecten, 'mdat echter nog steeds geen beter en milieuvriendelijker alternatief bestaat voor het middel en ook "niet binnen re delijke termijn beschikbaar zal komen het stomen van de grond is voor een aantal teel ten niet toereikend staan de ministers een geleidelijke af bouw van het methylbromide- gebruik toe. Maar zelfs die ter mijn is al tekort, zo menen de landbouw-organisaties. In de regelgeving echter zoals die nu in concept klaar is, wordt nog een aantal extra maatregelen voorgesteld die niet zijn gebaseerd op de mi lieu-aspecten, maar op de vei ligheid van toepassing door personen. „De ervaring van de afgelopen jaren, waarbij met hylbromide door een geselec teerde groep goed opgeleide grondontsmetters wordt toege past", aldus de 3HLO West- land, „geeft geen enkele aan leiding om verscherpte maat regelen te gaan nemen voor het beperkte aantal nog toege stane ontsmettingen". De land bouworganisaties zetten hun beweringen kracht bij met een verklaring van de bedrijfsarts van de Stichting Bedrijfsge zondheidsdienst Delft e.o. aan de Vereniging van Grondonts metters. Het door de grondontsmetters aangekondigde onmiddellijke stoppen van de ontsmettingen heeft binnen de tuinbouw nu al tot grote verontrusting ge leid en zal zeer kwalijke ge volgen hebben voor de pro- duktie, de teeltverschuiving en de kwaliteit van de pro- dukten, aldus 3HLO Westland. famili boer£SE - Het belang van het benadrukken. Dat is doel van de expositie over e internationale taal in het touw van de onderwijsbege- iïand;dingsdienst aan de Heere- g in Lisse is maandag geo- pd. De expositie is op werk ingen te bezichtigen tussen isgen en vijf uur 's middags, (afk.), loop Winkel, burgemeester van st'ioaJordwiikerhout en voorzitter de Stichting Esperanto bij Onderwijs, meent dat het afke ang van Esperanto in de 35 torende tijd alleen maar toe- ?mt. „Door het bedrijfsleven rdt geklaagd dat de talen d/mis tegenwoordig onvol- :nde is. Ook in het onder- es s wordt dat geconstateerd, St ar meldt men ook dat het L 'x t te doen is om alle drie de iderne talen goed te beheer- ;,q6 en worden allerlei oplos- eg:: gen bedacht. Wij vinden dat ■Esperanto daarbij niet uit oog verloren mag wor- Volgens Winkel kan het iranto helpen om snel an dere vreemde talen te leren. „Het Esperanto zorgt voor een sterk algemeen taalinzicht. Het Esperanto is verder snel te leren. De tijd die men daaraan besteedt, kan later eventueel teruggewonnen worden als men alsnog vreemde talen wil aanleren". Aanleiding voor de Stichting om meer aandacht voor het Esperanto te vragen is nade ring van de Europese eenwor ding in 1992. „Door Esperanto als brugtaal te kiezen kunnen enorme vertaalkosten worden uitgespaard. De economische noodzaak om voor Esperanto te kiezen wordt steeds groter", aldus L. van Dijk van dezelfde stichting. Op de expositie in Lisse is on der andere de verspreiding van het Esperanto in beeld ge bracht en de taalproblemen in bijvoorbeeld de Europese ge meenschap. Ook zijn er ver schillende uitgaven in het Es peranto te vinden uit diverse landen. Poljtiepaard Pronko geschilderd Het paard Pronko is de trots van de vijf mannen en drie vrouwen van de bereden brigade van de bereden brigade van de rijkspoli tie in Wassenaar. Vorig jaar deed de 23-jarige Pronko tijdens Jumping Amsterdam mee bij de verkiezing „Paard van het Jaar". Het behaalde een vierde plaats bij de beoordeling door de vakjury, maar werd door de stemmen van het publiek uiteindelijk als beste gekozen. Dat was de eerste keer dat een rijkspolitie- paard die eer te beurt viel. Ter gelegenheid daarvan werd schil der Hans Buys uit Landsmeer gevraagd Pronko te portretteren. Buys overhandigde gisteren zijn werkstuk in de stallen van de bereden brigade op het landgoed Voorlinden aan opperwacht meester T. Geertsema, in gezelschap van Pronko. De dagelijkse berijdster van Pronko is wachtmeester 1ste klasse Yvonne van Gils, die tijdens „Jumping Amsterdam" het paard ook ongeza- deld aan de teugels door de piste leidde, foto.- henk van den ende DEN HAAG/OESTGEES- T/ALPHEN „De ge meente heeft tonnen bo ter op het hoofd. Die wist duvels goed wat er aan de hand was. De overheid is debet aan de gebeurtenis sen, die zich hebben afge speeld", meende raads man, mr. M. Roest, giste ren voor de politierechter in Den Haag, in de straf zaak tegen een 34-jarige Alphenaar, die werd ver dacht van steunfraude. De man is jarenlang werk zaam geweest bij de sociale dienst van Oestgeest. Aan zijn 42-jarige zus had hij gevraagd de opgaveformulieren van de geiinsinkomsten van zijn moe der en broer te ondertekenen. Dit deed zij van 1 februari 1987 tot en met 31 maart vorig jaar. De moeder en de broer waren in 1987 voor een korte vakan tie naar Suriname gegaan. Door moeilijkheden met de af gifte van visa in Nederland, verbleven zij er circa een jaar. Al die tijd bleven de uitkerin gen, dankzij de handtekening, doorlopen. De ambtenaar had ook toegang tot het computer bestand van de sociale dienst en hierin veranderde hij de datum waarop zijn broer oor spronkelijk voor een controle zou moeten komen. Voor oplichting en valsheid in geschrifte werd de man door politierechter, mr. P. Kalb- fleisch, uiteindelijk veroor deeld tot honderd uur dienst verlening en vief weken voor waardelijk. De alternatieve straf moet de Alphenaar bin nen vier maanden volbracht hebben, anders moet hij alsnog de cel in. De vrouw kreeg we gens valsheid in geschrifte vijfhonderd .gulden boete. De officier van justitie, mr. D. van den Broek, had eerst vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk te gen de man geeist. Hij verzette zich niet tegen dienstverle ning. Tegen de vrouw had de officier vijfhonderd gulden boete en twee weken voor- waardeljk geeist.- Hij vond dat de verdachte het vertrouwen had beschaamd. „Hij houdt niet alleen zijn mond als amb tenaar, maar gaat ook nog aan de slag om het recht op uitke ring te behouden. Het is door trapt, want hij laat zijn zus te kenen. Die is niet bekend bij de sociale dienst". Volgens de raadsman had de man over het geval met diver se collega's overlegd. Boven dien waren er vergaderingen met de wethouder geweest. Zijn cliënt is toen alles uit kwam wel geschorst, maar heeft nu weer andere baan. Dat de overheid boter op het hoofd heeft, leidde mr. Roest ook af uit het feit dat de ge meente de schuld van de man heeft gedeeltelijk heeft terug gedraaid. Hij zou de gemeente voor 34.000 gulden hebben be nadeeld, maar hij hoeft slechts 5400 gulden terug te betalen. De politierechter achtte het best mogelijk dat de overheid tonnen boter op het hoofd heeft. „Er is natuurlijk wel wat aan de knikker", maar vond dit niet opwegen tegen het strafbare feit dat is ge pleegd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13