Bende vrouwen heeft het op oudere Hagenaars gemunt Waldeck in de ban van speculaties Sigma weg uit Alphen Europese afhankelijkheid van Amerikaanse film „dramatisch Kruising Koninginneweg wordt gereconstrueerd r>r Markt Sovjetunie van weinig belangd Route bus 94 mogelijk anders BINNENLAND EeidóeSourant T< WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG „Een 74- jarige vrouw is vrijdag middag in haar woning in de Haagse Spoorwijk be roofd van 25.000 gulden. -Een naar schatting 23-jari- I ge vrouw kwam bij de be- jaarde aan de deur met de vraag of zij wat papier voor haar had. De 74-jari- ge liet de keurig uitziende vrouw binnen en even la ter voegde zich een vrien din van de bezoekster bij het tweetal. Nadat de twee vrouwen waren ver dwenen merkte de Haagse dat haar geldkistje was opengebroken. De 25 mil le die erin zaten, waren verdwenen", (uit Het Bin nenhof van 31 januari). Babbeltruc levert 4000Ö gulden of DEN HAAG Opnieuw is een bejaarde in Den Haag hei slachtoffer geworden van een babbeltruc. Twee onbekende vrouwen hebben gisterochtend een 79-wigeHaagse in haar wo-| ning aan de JacoiDlopstraat bestole^^WBttjpaarbank^oekje^ met 4Q^flMMÉMH^De vrouw^F f 1 dezeijf\ Man (8uj fiéroofd °en haag - I TO®"0 n 1 V«n de r „Een 80-jarige Haagse vrouw is gisteren in haar woning aan de Schimmelweg van vierhon derd gulden en tien girobetaal kaarten met pasje beroofd. Twee vrouwen belden gister ochtend om elf uur bij de vrouw aan met de vraag of zij de straatnaam voor hen wilde opschrijven. Terwijl de ene vrouw de Haagse afleidde, stal de ander het geld", (uit Het Binnenhof van 9 februari). Volgens de Haagse politie ko men deze misdrijven opval lend vaak voor de laatste maanden. „Kennelijk heeft een bende vrouwen het op de oudere Hagenaar gemunt", al dus politiewoordvoerder Oos- terbaan. Het is volgens Oosterbaan „heel raar" dat de zogenaamde 'babbeltrucmisdrijven' vooral worden gepleegd op donder dag tussen één en vier uur 's middags. Een verklaring heeft de woordvoerder niet „Maar het zou kunnen dat voor de koopavond mensen iets meer geld in huis hebben". Uit cijfers van de afdeling analyse en exploitatie van de Haagse politie blijkt dat de wijken Schilderswijk/Trans vaal en Spoorwijk/Molenwijk vaker worden bezocht dan an dere wijken. Ook opereren de vrouwen buiten de Hofstad, in de Haagse regiogemeenten. Maar hoeveel slachtoffers van de babbeltruc daar precies zijn, is niet bekend. Wel bekend is dat de slachtoffers voorname lijk mensen zijn van boven de 60 jaar. De daders zijn volgens Ooster baan vrouwen tussen de 20 en 40 jaar oud, zien er verzorgd uit, dragen soms hoofddoekjes, spreken gebrekkig Engels en Nederlands en zijn vermoede lijk afkomstig uit landen rond om de Middellandse Zee. De vrouwen opereren in groepjes van twee of drie, bellen aan bij een potentieel slachtoffer met de mededeling dat zij in de zelfde straat komen wonen en vragen de straatnaam op te schrijven. Terwijl de ene vrouw de bewoner afleidt, steelt de ander het geld. „De diefstal duurt niet langer dan een paar seconden. Het is echt ongelooflijk hoe de daders we ten waar de bewoner het geld heeft verstopt. Ze hebben er echt een neus voor", aldus de politiewoordvoerder. Soms leggen de vrouwen al contact met een bejaarde op straat on der het mom van: even helpen met het dragen van de bood schappen. Een andere keer krijgt iemand eerst bezoek van een nep-wateropnemer of nep- loodgieter die voor de vrou wen de situatie komt verken nen. Volgens Oosterbaan zou het hier best kunnen gaan om een hele grote groep vrouwen. „De signalementen zijn zeer ver schillend. Maar het zijn wel vrouwen die elkaar kennen. Alle babbeltrucs vertonen de zelfde kenmerken", aldus de woordvoerder. De Haagse politie heeft nog niemand aangehouden voor het babbeltrucmisdrijf. „We laten de slachtoffers zo snel mogelijk foto's zien van vrou wen die bij ons bekend zijn. Maar dat heeft nog geen resul taat opgeleverd". Volgens de woordvoerder van de politie is het ook moeilijk om greep op de zaak te krij gen. „Vooral omdat er nog steeds mensen zijn die de be zoekers zonder meer geloven. Mensen moeten niet onmid dellijk de deur voor iemand open doen die zij niet kennen. Verder moet men niet teveel contant geld in huis hebben. En alleenstaanden kunnen bij bezoekers de indruk wekken dat zij niet alleen in huis zijn", aldus de woordvoerder. Samen met de gemeente Den Haag overweegt de politie om een grote voorlichtingsactie te houden. Volgens Oosterbaan valt daarbij te denken aan het verstrekken van folders aan oudere Hagenaars. „Het loopt zo langzamerhand uit de hand. Er zijn al teveel Hagenaars het slachtoffer geworden van de babbeltruc". AGAATH GARSCHAGEN DEN HAAG „Waarom hoor ik niets over het bo demonderzoek uit '79, waarvan de resultaten schrikbarend zijn ge weest? Dat is algemeen bekend bij de oudere be volking. Waar is die ge heimzinnigheid voor no dig?", zegt de één. „De sterfgevallen wijzen uit dat er radioactief spul in de grond zit", weet de an der. Meer en meer verhalen, die de lichamelijke klachten van de kwakkelende buurtbewoners moeten verklaren, steken in Nieuw Waldeck de kop op. Gemeentewoordvoerder D. Sijbrandij. die juist een delega tie deskundigen heeft opge trommeld om in het gebouw Van de GG GD aan de Thorbeckelaan met name ten overstaan van de pers open heid van zaken te geven, pro beert de buurtbewoners gerust te stellen. Hij benadrukt dat zij vrijdagavond vanaf zeven uur alle mogelijke vragen kunnen spuien. Dan wordt op een na der te bepalen plaats een in formatieve bijeenkomst gehou den. Iedereen komt aan de beurt. Maar ook vanavond willen de bewoners graag een paar klei ne vraagjes beantwoord zien. Sijbrandij geeft het woord aan A van der Ham (milieuzaken). Het onderzoek uit '79, waaro ver de buurtbewoner repte, is bij de gemeente niet bekend. Maar als mensen er meer over weten te vertellen, zal de tip serieus worden nagegaan. En als mocht blijken dat er onver hoopt aanleiding toe bestaat, zal het verhaal over radioacti viteit „zeker worden meegeno men". Overigens is Van der Ham er vrijwel van overtuigd, dat Nieuw Waldeck niet is op gezadeld met van buiten de wijk afkomstige grond. Kan allemaal wel waar zijn, maar toevallig weet een buurt bewoner, dat een bedrijf de wijk heeft getracteerd op een flinke hoeveelheid met olie vervuilde grond. Het goedje was onder meer afkomstig uit het Westland. De gemeente zou er meer van weten. „Zo gaan die zaken. Dat is de prak tijk", had de directeur van het bedrijf gezegd. Want dumpen is altijd nog goedkoper dan verbranden. De bewoner noemt de naam van het bedrijf en zal zich beraden over ver der te nemen stappen. „Wat mij betreft mag die me neer van de gemeente de sleu tel van mijn huis hebben om onder de grond te kijken. Want daar ligt die troep", zo klinkt het elders in de zaal. En voor het huis van een vrouw heeft een berg zand ge legen, zo hoog dat van enig uitzicht geen sprake meer was. „Mijn kinderen hebben erin gespeeld en drie keer een oog- en longontsteking opgelopen. Het heeft er een jaar gelegen. Die handel is toen verspreid over de wijk". En dan dat onderzoek van de gemeente naar de aanwezig heid van schadelijk materiaal in de bodem hoe betrouw baar is dat alles. Het zou wel redelijk zijn TNO te laten be palen of alleen al de opzet en omvang van het onderzoek de toets der kritiek kan door staan. Dat moet toch wel mo gelijk zijn? In een wollig be toog legt Van der Ham uit, dat TNO geen charitatieve instel ling is. De onderzoekers doen zoiets bepaald niet gratis. En als de gemeente in Nieuw Waldeck geld uittrekt om TNO in te schakelen, staat straks half Den Haag op de stoep. Dan blijft er minder geld over voor milieu-onder zoek in de stad en daar is de bevolking niet mee gediend. „Het antwoord is dus: Nee!", verduidelijkt de vragensteller. Van der Ham zegt toe de be woners de opzet van het te houden grond-onderzoek ter hand te stellen. „Uiteraard staat het u vrij het geheel door TNO te laten beoordelen. Maar dat dienen de bewoners dan wel zelf te doen", zegt hij gul. In een razend tempo (krap een half uur) hebben de bewoners en omwonenden van de Clau de Debussystraat duidelijk ge maakt dat zij nog heel wat op hun lever hebben. Het wan trouwen is groot. De onrust lijkt met de dag te stijgen. Met halve antwoorden wenst nie mand genoegen te nemen. De gemeente Den Haag zal bergen moeten verzetten om de uitge zaaide ongerustheid weg te ne men. LISSE De kruising Konin ginneweg/Kanaalstraat/Mo lenstraat in Lisse wordt gere construeerd. Daarmee wil het gemeentebestuur bereiken dat de situatie veiliger wordt en er meer parkeerplaatsen komen aan de oostzijde van de Koninginneweg. Wethou der mevrouw Meulemans ver telde tijdens de vergadering van de commissie van Open bare Werken dinsdagavond dat als de reconstructie een Koninginneweg inrijdt, op de kruising met de Kabaalstraat niet verder zal kunnen. „Men. moet dus draaien en dezelfde weg teruggaan", aldus de wet houder. Commissielid Michels (VVD) zette daar vraagtekens bij. Zij vindt het nu al te druk op de kruising Nassaustraat- Koninginneweg en voorziet dat dit erger wordt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Verffabriek Sigma Coatings vertrekt uit Alphen aan den Rijn. Sigma bouwt in het wes telijk havengebied van Am sterdam een nieuwe fabriek en dit betekent dat de drie vestigingen in Alphen, Zeist en Zaandam worden gesloten. Verwacht wordt dat de nieu we fabriek eind 1990 in ge bruik kan worden genomen. Bij Sigma werken in totaal 375 mensen. Dit aantal moet wor den teruggebracht tot 200. Met de bonden is overeenstemming bereikt dat dit niet door ge dwongen ontslagen zal gebeu ren. Volgens algemeen directeur E.A. de Vries worden de drie vestigingen in Zaandam, Al phen aan den Rijn en Zeist ge sloopt en wordt de grond ge reinigd in overleg met de lo kale en provinciale overheden. „Sigma zelf besteedt aan het schoonmaken van de grond een bedrag van dichtbij de 10 miljoen gulden", aldus De Vries. In Alphen is Sigma ge vestigd aan de Emmalaan. Sigma betaalt aan de' gemeente Amsterdam één gulden per vierkante meter aan erfpacht per jaar in het kader van een speciale regeling in de hoofd stad om industriële bedrijvig heid in het westelijk havenge bied aan te trekken. De een gulden regeling geldt voor nieuwe bedrijven die op ter mijn per hectare 25 arbeids plaatsen weten te realiseren. Eind 1990 moet de nieuwe Sig ma-vestiging, een zeer moder ne fabriek die voldoet aan zeer hoge normen op het gebied van milieu en arbeidsomstan digheden, in gebruik worden genomen. De gronduitgifte be treft op termijn een opper vlakte van 25 hectare. Sigma maakt gebruik van de Amster damse regeling voor het be houd en de versterking van industriële bedrijvigheid, de zogenoemde één-gulden-rege ling. Sigma is in het begin van de jaren zeventig ontstaan uit de fusie van drie verffabrikanten, Pieter Schoen, Vettewinkel en Varossieau. De groep, die nu tot het Belgische Petrofina- concern behoort, heeft vesti gingen over de hele wereld, een omzet van ruim 1 miljard per jaar en 3000 werknemers, van wie de helft in Nederland. Er zijn acht vestigingen. Te hoge snelheden op Spekkelaan LISSE Er wordt te hard ge reden op de Spekkelaan in Lisse. Dat is volgens directeur van Openbare Werken Suur- enbroek aanleiding om om maatregelen te nemen. „We zoeken de oplossing in het op werpen van belemmeringen, maar denken dan niet gelijk aan hoge verkeersdrempels. Dat zou te rigoureus zijn". Suurenbroek zei in de com missie verkeer en openbare werken dat men zoekt naar verhogingen die een schrik-ef- fect geven en de aandacht van de automobilist verhogen. Er is echter nog geen oplossing gevonden. Inbraken LISSE Uit een juweliers- winkel aan de Kanaalstraat in Lisse zijn vannacht om drie uur enkele sieraden gestolen. De ruit van de winkel werd kapotgeslagen met een loden pijp. Het raster achter de ruit konden de inbrekers niet ka pot krijgen. Ze konden daar door slechts enkele kleine sie raden meenemen. De exacte hoeveelheid en de waarde is nog niet bekend. De politie heeft de loden pijp terugge vonden. Van de daders is nog geen spoor. Vannacht is ook ingebroken in twee woningen aan de Ba- rendtzstraat en een woning aan de Koningstraat. Het is nog niet bekend wat uit de woningen is gestolen of hoe de inbrekers binnen zijn geko men. De politie was vanmor gen nog bezig met het onder zoek. RIJNSBURG Geld en siera den van onbekende waarde zijn gisternacht gestolen uit een woning aan de Brouwer straat in Rijnsburg. De bewo ners ontdekten de inbraak bij het wakker worden. De ach terdeur was opengebroken. Gisteravond vond nog een po ging tot een inbraak plaats in een woning aan de Collegian- tenstraat. De inbrekers pro beerden de achterdeur open te breken. De buurvrouw, die ge stommel hoorde en ging kij ken, zag twee mannen die het hazepad kozen. Videorecorder gestolen LEIDERDORP Dieven hebben gisteravond toegesla gen in een woning aan de Wil- helminastraat in Leiderdorp, bij afwezigheid van de bewo ners. De achterdeur werd opengebroken om binnen te komen. Vervolgens werd de woning doorzocht. ,Voor zover bekend is in ieder geval een videorecorder meegenomen. Europarlementariër Gijs de Vries legt uit waarom hij vindt dat er een eensluidend Europees BTW-tarief moet komen voor het bioscoopkaartje. FOTO: DIJKSTRA VERLAAGDE BTW BIOSKAARTJE BEPLEIT DEN HAAG De invoer van Amerikaanse films in Europa neemt niet alleen sterk toe, de Europese af hankelijkheid van uit Amerika geïmporteerde films is ook nog eens dra matisch toegenomen. Gijs de Vries, Nederlandse lid van het Europees Parlement dat vandaag in Straatsburg bij een komt, heeft namens de Commissie economische en monetaire zaken en industrieel beleid verslag uitgebracht van zijn bevindingen die de „toe nemende Amerikanisering" moeten tegengaan. De Vries heeft in feite niets te gen Amerikaanse films die hij behoorlijke kwaliteit toe schrijft. Maar nu de Verenigde Staten het leeuwedeel van de internationale handel in film programma's in handen heb ben (van alle in de Europese Gemeenschap gedistribueerde films komt 60 procent uit de VS) meent De" Vries dat de Europese landen maar eens stappen moeten ondernemen om het eigen produkt tegen te loorgang te behoeden. „Niet met maatregelen die de import belemmeren", zei De Vries gisteren. „Ik voel ook niets voor een vast te stellen quotum, waardoor film uit Eu ropa de kans loopt een kas plantje te worden". Wel dringt de parlementariër aan op fis cale en financiële maatregelen die de Europese film in een gunstiger klimaat zetten. „Geld alleen levert geen goede films op, dat weet ik ook wel", aldus De Vries. „Een goede film kan alleen worden ge maakt door een goede cineast, met lef, nieuwe ideeën en doorzettingsvermogen. Maar voldoende geld helpt natuur lijk ook geweldig". Gijs de Vries ziet film als van groot belang voor de culturele identiteit van volkeren, regio's en naties en die identiteit wil hij beschermen. De Europese parlementariër is dan ook geen voorstander van een Eu rocultuur, integendeel. Hij wil meer uitwisseling van de Eu ropese lidstaten om de diversi teit te beklemtonen; en dat moet resulteren in een verbe terde positie van de Europese filmmakers. Niet alleen daalt de Europese produktie en stijgt de invoer van Amerikaanse films, tegen twaalf films die uit de VS naar Europa komen staat één Europese film die de Amerikaanse markt bereikt. Om de Europese film te red den stelt De Vries soepelere belastingmaatregelen voor, omdat slechts één op de tien films winst maakt, twee kos tendekkend zijn en de andere zeven verlies geven. Binnen de EG zouden films volgens verlaagd tarief moeten worden belast. Verhoging van de btw, die nu nog per Tand verschil lend is, wijst De Vries af, om dat daardoor het bioscoopbe zoek nog verder zal teruglo pen. Overigens verweet De Vries de filmmakers hun belangen tot nu toe onvoldoende naar voren te hebben gebracht. De lobbyisten van de filmindus trie hebben zich naar zijn me ning te veel beperkt tot die mensen die de bedrijfstak toch al een warm hart toedragen. De tijd is nu rijp voor een nieuw offensief, nu de com missie de BTW-problematiek weer in discussie heeft. De Nederlandse Bioscoopbond toonde zich in eerste aanleg te vreden over het rapport van De Vries. Met name de verla ging van het BTW-tarief op bioscoopkaartjes zou ons wel kom zijn, aldus een woord voerder. De bioscopen kunnen niet zonder het Amerikaanse aanbod. Rond 70 procent van de films die in onze vader landse bioscopen worden ge draaid zijn van Amerikaanse oorsprong. Maar, zo voegt de woordvoerder daar aan toe, het geld dat deze films in onze bioscopen opbrengen, kan ook weer onze eigen industrie ten goede komen. Witte Huis Het Witte Huis, eens Nederlands hoogste gebouw, staat nog %op. overeind naast de bouwput van de spoortunnel die men in Rcjee/f terdam aan het graven is. Links van het Witte Huis is de woontfn v ren zichtbaar die bekend staat als het Potlood. an ai BRITS RAPPORT: AMSTERDAM/MOSKOU - Voor de hele kapitalisti sche wereld is en blijft de Sovjetunie een relatief kleine afzetmarkt. De Russische markt zal in de jaren negentig veel klei ner zijn dan bijvoorbeeld de Belgische en heel veel kleiner dan de Westduit- se. Dit is een van de conclusies uit een rapport over de Russische economie in de jaren negentig dat is gepresenteerd door het onderzoeksbureau van het Britse weekblad „The Econo mist". De auteur van het rap port is professor Michael Ell- man, werkzaam aan de Uni versiteit van Amsterdam en een deskundige op het gebied van centraal geleide econo mieën. Het grootste deel van de han del van de Sovjetunie vindt plaats met andere socialisti sche landen. De omvang van de handel met kapitalistische landen is klein in verhouding tot de grootte van de bevol king'en het peil van de econo mische ontwikkeling. De tota le Russische export naar niet- socialistische landen kwam in 1987 overeen met 41 procent van de Nederlandse of 29 pro cent van de Britse export, al dus Ellman. Ook de Russische invoer is re latief klein. De omvang van de Russische import uit niet-soci- alistische landen was in 1987 46 procent van de totale Belgi sche invoer en zeventien pro cent van die van de Bondsre publiek Duitsland. Het groot ste deel van de invoer bestaat uit bepaalde grondstoffen, voedsel en machines en appa ratuur. De export wordt gro tendeels in beslag genomen door energie, vooral naar wes terse industrielanden van de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling), en wapens, voornamelijk naar de Derde Wereld, aldus het rapport. Export energie De Sovjetunie betaalt onge veer driekwart van haar in voer uit OESO-landen met de opbrengst van de export van energie. De daling van de olie prijzen van de afgelopen twee jaar is dan ook een gevoelige klap geweest voor het land. Voor de omvang van de toe komstige invoer van westerse produkten zullen volgens Ell man de ontwikkeling in de energieprijzen en de toestroom van leningen in harde vaiuté bepalende factoren zijn. I Gezamenlijke onderneming! van Russische en westerse ïf drijven zijn vooralsnog een 1» scheiden fenomeen. Er zr weliswaar tot eind 1988 l£ contracten ondertekend nog vijfhonderd overeenkoip sten in onderhandeling, maf er zijn pas dertig tot veert ondernemingen in bedrijf. De moeilijkheden waai buitenlandse bedrijven willen investeren in de Sovj£ unie te kampen krijg® moeten volgens Ellman nik worden onderschat. Er technische en juridische lemmeringen, maar ook moi lijkheden wat betreft arbe^"' prijzen en de inconvertibilit*|zen van de roebel. „De SovjeturjOO-2 blijft een minder aantrekkef^®1 ke plaats voor buitenlandse ij^en vesteringen dan veel ande^ndei landen", schrijft Ellman. alvere Ellman ziet eventueel mofljzen lijkheden voor de export vf^' afval naar de Sovjetunie s! verband met de enorme 055.n vang van het land, de gerinrff 60< bevolkingsdichtheid en het 1 kort aan harde valuta's. -Otf®r* de enorme grondstoffenresf^a ves van de Sovjetunie biedjindel mogelijkheden voor western ondernemers. Verder ziet Er?"1? man marktkansen voor onda~VO( nemingen die produkten Fn ie diensten aanbieden voor «t 65i modernisering van de langer, bouw, die in de SovjeturK1^ voortvarend ter hand wo£-m genomen. Ook op het gebied van compl ters zijn er mogelijkhedel Daar heeft de Sovjetunie el grote achterstand. Dat hei mede te maken met politiefcchti overwegingen bij de regeriiw J „Een grote beschikbaarheg van computers en printers 2 het mogelijk maken om on hankelijke geschriften in gn aantallen te verspreiden", dus het rapport. Ellman heeft geen hoge pet I van het resultaat van de hqi vormingen tot nu neemt het tekort aan cd^JU, sumptiegoederen nog steef toe en worden de rijen voor ££01 staatswinkels alleen maar lak ger. „Het probleem wordt ni(< veroorzaakt door een fysiffj^ produktietekort, maar doT een gebrek aan evenwicht tu{ sen inkomen in geld en de bl schikbaarheid van goeder^ en diensten, en het gebrek ar' invloed van de consumptief vraag op de produktie ent prijzen", schrijft Ellman. „H probleem wordt erkend doj de Russische regering, mal het zal niet meevallen het te heffen". LISSE „Bij de NZH is er duidelijk de bereidwil ligheid om diep na te den ken over het verleggen van de route van lijn 94 door Lisse." Wethouder mevrouw Meule mans zei dit gisteravond tij dens de vergadering van de commissie van Verkeer en Openbare Werken. „Men zal die route echter pas veranderen als enige zaken goed zijn uitgezocht. Zo rijdt deze lijn binnen een bepaald tijdsstramien en zal daarv4 niet afgeweken mogen worden. ook de passagierscijfers zij van belang." Als de NZH ii stemt met de wijziging zal lij 94 niet meer via de Poelptf der, maar via de NassaustraJ en de Westerdreef langs Beril hout, dus de bejaardentehuiz^ rijden. „Als het allemaal mei zit, zal het misschien zelfs ml. gelijk zijn dat nog in de nieir we dienstregeling deze nieu^ route wordt meegenomen de zaak dus op korte termijn voor elkaar is! aldus de wethouder. Extra geld voor scholen NOORDWIJKERHOUT De basisscholen in Noordwijkerhout en De Zilk zullen een extra ge meentelijke bijdrage krij gen van in totaal 45.000 gulden. Aanleiding was het verzoet van de openbare Regenboog school om 10.000 gulden gl meentelijke subsidie omdl door de bezuinigingen van h| rijk de kwaliteit van het 0» derwijs in gevaar kwam.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8