Kroonprins Vendex stapt op Deetman wil lerarentekort met bonussen terugdringen IDA wil deel verkeerspolitie Omscholen voor Recherchewerk Kamer akkoord met aanleg van Rijksweg 19 Longontsteking bij beademing blijft uit door nieuwe techniek an den Broek zet ïezoek aan Iran door NNENLAND fieidóeSomont WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 ïslo nzine en .iesel worden jedkoper eife" een »en in n Gen Ughi unistisr Russisr ee aankol opstal i met ITERDAM De prijzen benzine en diesel gaan Den met respectievelijk en twee cent omlaag. De >st voorkomende prijzen de zelftankstations komen lee op 160 cent voor een super, 153 cent voor een loodvrije superbenzine en cent voor een liter diesel, laling van de prijzen is een van de ontwikkelingen internationale oliemarkt in combinatie met de dollar- laairmei In»ds cidf „Beet" Sportvisser Lembert Lemmens had de dag van zijn leven toen hij begin deze week een 75 centimeter lange zalmforel uit de Maas ophengelde. Deskundigen waarschuwen ervoor dat de rivier nu nog niet „schoon" is. FOTO: ANP MAASTRICHT Bij zes tig procent van de patiën ten die, bij voorbeeld na een zware operatie of na een ernstig verkeersonge luk, enkele dagen kunst matig beademd moet wor den, treedt longontsteking op. Die aandoening is moeilijk te behandelen, verslechtert de toestand van de patiënt, en kan zelfs dodelijk zijn. Een in Groningen ontwikkel de techniek om door plaatselij ke toediening van antibiotica ziekteverwekkers uit het spijs verteringskanaal te verwijde ren, blijkt effectief te zijn. Bij lijders aan leukemie werd het aantal infecties erdoor geredu ceerd, en ook bij kunstmatig beademde patiënten is dit het geval. Internist S. Aerdts van het Canisius-Wilhelminazie- kenhuis in Nijmegen promo veert vrijdag op de resultaten van zijn onderzoek aan de uni versiteit van Maastricht. Volgens Aerdts kan het toe passing van deze techniek dan ook een belangrijke stap voor uit betekenen bij de behande ling van patiënten die kunst matige beademing nodig heb ben. Uit zijn onderzoek blijkt dat maar zes procent van de patiënten op wie deze techniek is toegepast, longontsteking kreeg, tegenover 70 procent dat niet volgens deze techniek behandeld was. jideli%N DER ZWAN KIEST EIEREN VOOR Z'N GELD STERDAM - Prof. dr. van der Zwan heeft 1 juni ontslag geno- als vice-voorzitter de hoofddirectie van x-International. De hmissarissen zeggen vertrek te betreuren ar respecteren de be- ssing. i der Zwan, „kroonprins" Vendex-topman Anton ;smann, wil de reden van zijn besluit voor zich houden en heeft evenmin gezegd wat hij verder gaat doen. Volgens J. Nathans, voorzitter van de centrale ondernemingsraad van Vendex, heeft Van der Zwan in een toelichting aan de or laten weten nog geen ande re werkkring te hebben ge vonden. Een Vendex-woord- voerder wil alleen kwijt dat er naar gestreefd wordt voor het einde van het jaar een opvol ger voor Van der Zwan te be noemen. Een woordvoerder van de Dienstenbond FNV gisteren: „We verwachten niet dat dit afscheid consequenties zal hebben voor de afspraken die over de warenhuizen zijn ge maakt. En voor de rest, ach, we hebben niet eens de kans gehad om affiniteit met deze man op te bouwen". Kroonprins Voor ingewijden zal het ver trek bepaald geen verrassing zijn. De werkmethoden van Van der Zwan, die voor zijn komst naar Vendex bewonde ring had afgedwongen door het omvormen van de Natio nale Investerings Bank in Den Haag tot een dynamische orga nisatie, riepen binnen Vendex steeds meer weerstanden op. Van der Zwan werd in de zo mer van 1987 door Anton Dreesmann persoonlijk als binnengehaald om hem in 1990 als voorzitter van de hoofddirectie op te volgen. Eind november 1987 werd Dreesmann ziek en juist in die tijd kondigde Van der Zwan een rigoreuze reorganisatie aan van de V D-warenhui- zen. De Dienstenbonden lie pen te hoop tegen de aange kondigde 2100 ontslagen waar van zeker 1200 gedwongen. Ze eisten het ontslag van V D- hoofddirecteur drs. Ton Drees mann, een neef van Anton; er bestond nog maar weinig ver trouwen in de manier waarop Ton de warenhuizen in de af gelopen jaren had geleid. De V D-hoofddirectie wees die eis natuurlijk vierkant van de hand. De onrust binnen de warenhuizen was intussen groot en nam verder toe toen Anton Dreesmann, nota bene vanaf zijn ziekbed, het reorga nisatieplan gewoon afblies. Daarmee lag de machtsstrijd tussen9 Anton en Adrie daar mee op straat. Rustig De V D-hoofddirectie zei de reorganisatie te zullen hero verwegen en onder druk van de raad van commissarissen werd Anton Dreesmann ge dwongen om zijn positie aan de kop van het Vendex con cern om „gezondheidsrede nen" op te geven. De aandacht verplaatste zich daarna naar het omstreden reorganisatie plan en dan met name de ge dwongen ontslagen. De bon den hebben zich daarbij op het standpunt gesteld dat een sterk winstgevend concern als Vendex, waartoe de V D- warenhuizen behoren, het ge woon niet kan maken om werknemers op straat te zet ten. Op 1 september werd J. Kes- sels, afkomstig van KBB-doch- ter De Bijenkorf, binnen de V D-hoofddirectie gehaald. Korte tijd later kwam een al ternatief reorganisatieplan op tafel waarbij over een periode van vier en een half jaar 950 werknemers zouden worden ontslagen. Op 20 september vorig jaar bereikten bonden en directie overeenstemming, waarbij ook de 950 gedwongen ontslagen van tafel verdwe nen. Afgezien van strubbelin gen rondom de speciale koopa vonden voor het personeel, is het daarna rustig gebleven. Wel bleef de positie van Van der Zwan en daarmee de op volging van Anton Dreesmann onduidelijk. Saneerder Over alle perikelen sinds zijn komst bij Vendex heeft Van der Zwan nauwelijks een mond oper^edaan en zo ook nu weer. Aangezien sinds de ordinaire ruzie tussen Anton Dreesmann en zijn kroonprins geen werkelijke duidelijkheid is geschapen over de positie van Van der Zwan, ligt het voor de hand dat er intüssen niets veranderd is. Van der Zwan wordt met andere woorden nog steeds niet ge pruimd binnen de Vendex-top en kiest nu maar eieren voor zijn geld. Bij zijn komst kreeg Van der Zwan als taak om een duidelij ke strategie voor Vendex te werken. De positie van het concern, een samenraapsel van een groot aantal verschil lende bedrijven, verzwakt steeds meer in deze tijd van specialisatie, schaalvergroting en dreiging van buitenlandse overvallers. Van der Zwan heeft zeker de capaciteiten voor een dergelijke operatie, echter op één na. De „koele saneerder" zoals hij wel wordt genoemd, vergat bij Vendex dat mensen het belangrijkste kapitaal van een onderneming vormen. Een fout die veel ma nagers op hun gezicht doet gaan. Politie rijdt Porsche klem UTRECHT Een wilde ach tervolging is gistermiddag tus sen Harmeien en Montfoort geëindigd met een frontale botsing, waarbij twee agenten gewond raakten. De achter volgde man (25) een beken de in politiekringen kwam er zelf zonder kleerscheuren vanaf. Surveillerende agenten ontdekten de man die ver dacht wordt van diverse dief stallen, in een gestolen Por sche. De achtervolging leidde over de A-2 richting Amster dam en weer terug naar Utrecht. Daar nam de man de snelweg naar Den Haag, die hij bij De Meern verliet. Enige tijd later was een frontale bot sing nodig om hem tot stil stand te dwingen. In totaal heeft de rit niet veel meer dan een kwartier geduurd. Er wa ren auto's van diverse politie korpsen bij betrokken, evenals een politiehelikopter. Moeder doodt haar kind met heroïne BEVERWIJK Een 32-jarige drugsverslaafde vrouw uit Be verwijk heeft afgelopen vrij dag haar vierjarige dochtertje met een heroïne-injectie om het leven gebracht. Na het kind 's avonds laat in een de pressieve bui een dosis van 0,75 gram te hebben toege- diend, trachtte zij zichzelf het leven te benemen, hetgeen mislukte. Het meisje bracht het weekeind bij haar - ge scheiden levende - moeder door; op werkdagen verbleef zij bij haar vader in Haarlem. Toen deze het kind maandag wilde afhalen, hing er een brieve op de deur dat hem naar het politiebureau ver wees. Daar verbleef de moeder inmiddels onder medische be geleiding in de cel. kunij ivoedl ïdig is op Het s sta -■ j (Van onze I parlementaire redactie) £N HAAG De CDA- fctie in de Tweede Ka- Iier wil dat een deel van i verkeerspolitie binnen- fcrt wordt omgeschoold j»or recherchewerk. !t CDA-kamerlid Van der ■g kwam gisteren met deze ;estie in een debat over de lenvoudiging in de afhan- ling van lichte verkeers- •rtredingen. Door deze ver- ivoudiging krijgt de ver- irspolitie aanzienlijk min- werk. Volgens Van der irg kunnen dan verkeersa sten na enige omscholing irden ingezet bij de bestrij- ng van zware criminaliteit. Tweede Kamer stemde gis- iK^en in grote lijnen in met Ti wetsvoorstel om het incas- J"e®|en van boetes voor lichte n*»evirkeersovertredingen sneller I simpeler te doen verlopen. r et gaat hierbij om ongeveer overtredingen, variërend in rijden door rood licht tot we°Tjt parkeren. Jaarlijks wor- uur 1" tienduizenden bekeurin- niet betaald. Na een lange vol administratieve romp slomp (althans voor de politie) volgt doorgaans een rechterlij ke uitspraak. Als de verkeers- zondaar dan nog niet reageert heeft hij een goede kans nog lange tijd de dans te ontsprin gen, omdat het politie en justi tie aan menskracht ontbreekt om de opgelegde boetes te in nen. Volgens het nieuwe systeem krijgt iedereen die op een lich te verkeersovertreding wordt betrapt enkele dagen later al een acceptgirokaart thuisge stuurd. Wie het niet met de bekeuring eens is (bijvoor beeld als men kan aantonen dat op het tijdstip van overtre ding een ander het betrokken voertuig bestuurde), moet bin nen zes weken in beroep gaan bij de 'officier van justitie. Als deze afwijzend beschikt, kan opnieuw in beroep worden ge gaan bij de kantonrechter. Wanneer iemand weigert bin nen een afgesproken termijn te betalen, kan justitie diverse dwangmiddelen toepassen, zo als inbeslagneming van het rij bewijs, inbeslagneming van het voertuig of beslaglegging op bank- of girorekening. De inning van boetes wordt voort aan verzorgd door een nieuw op te richten 'Centraal Justitie Incassobureau', dat gevestigd wordt in Leeuwarden. EN HAAG Minister in den Broek van bui- nlandse zaken is niet n plan af te zien van voorgenomen reis ar Iran. een brief aan de Tweede imer schrijft de bewindsman hij tijdens zijn bezoek ui- raard mensenrechtensituatie het land aan de orde zal illen. De Tweede Kamer eft daar op aangedrongen. De Iraanse president Khame nei verklaarde onlangs in een rediointerview dat hij geens zins van plan is met de Neder landse bewindsman over in terne aangelegenheden te pra ten. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft men via de of ficiële kanalen hier niets over gehoord. In zijn brief stelt Van den Broek dat met de Iraanse autoriteiten overeen is geko men dat op een breed terrein van gedachten zal worden ge wisseld. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie opende gisteren in Breda op het terrein van de gevangenis „De Boschpoort" een tijdelijke noodopvang van 66 cellen. Het project maakt onderdeel uit van een snelle uitbreiding van het aantal plaatsen in Nederlandse gevangenissen. In gezelschap van de directeur van de gevangenis bezocht de staatssecretaris de luchtkooi. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Studenten in de wiskunde, natuur kunde, scheikunde, biolo gie, algemene economie of bedrijfseconomie die na hun opleiding voor de klas willen gaan staan, krijgen een „bonus". Op deze manier wil minister Deetman 'van onderwijs de tekorten die momen teel bestaan aan docenten in technische vakken, te rugdringen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsman dat het bedrag van de bonus ongeveer overeenkomt met de hoogte van het collegegeld voor een studiejaar. Het be drag wordt pas na de studie uitgekeerd, op het moment dat de afgestudeèrde daadwerke lijk voor de klas staat. Een do cent met een universitaire op leiding ontvangt 1.700 gulden, Deetman niet terug op Onderwijs DEN HAAG Minister Deetman zal zich in 1990 niet meer be schikbaar stellen voor een ministerspost op onderwijs en weten schappen. De minister zei dit gisteravond in NCRV's actualitei tenrubriek „Hier en Nu". Minister Deetman zei erbij nog niet te zijn uitgekeken op de Haagse politiek maar hij vindt het onver standig om nog een periode op Onderwijs en Wetenschappen door te gaan. Over zijn recente dreigement om op te stappen als er nog verder bezuinigd wordt zei Deetman: „Ik dreig niet. Ik heb de argumenten aan mijn kant. We moeten de voorzieningen die we nu hebben op peil houden en zelfs uitbreiden. En dat kan extra geld gaan kosten", aldus de bewindsman. een leraar met een HBÖ-oplei- ding duizend gulden. Deetman wil verder universiteiten en hoge scholen extra geld geven' om te voorkomen dat afdelin gen door de terugloop van stu denten economie en exacte vakken hun deuren moeten sluiten. Volgens de minister zijn bo nus-maatregelen geen defini tieve oplossing voor de tekor ten, zeker niet op korte ter mijn. Daarvoor is de schaarste aan bepaalde „know-how" een te algemeen maatschappelijk verschijnsel. Voor de langere termijn zijn, aldus Deetman, met name kwaliteitsverhogen de maatregelen nodig om de tekorten tegen te gaan en het leraarschap aantrekkelijker te maken. Kwaliteitsverbetering wordt volgens de bewindsman niet bereikt door allerlei voor schriften van de overheid. „Voorop staat de verantwoor delijkheid van de scholen en instellingen zelf voor de kwa liteitsbewaking). De overheid stelt daarbij slechts voorwaar den". Deetman is het niet eens met de kritiek dat met name de inkomenspositie van docenten debet is aan de geringe aan trekkelijkheid van het beroep. Volgens hem is de salariëring weliswaar van invloed maar spelen ook andere factoren een rol, zoals de maatschappe lijke status, de inhoud van de functie en de perspectieven voor de wat langere termijn. De minister vindt dat scholen de mogelijkheid moeten krij gen om meer verschillen in de functies van" docenten aan te brengen. Daardoor zou de doorstroming en mobiliteit van leraren kunnen worden bevorderd. Ook zou het moge lijk moeten worden dat docen ten voor een langere periode hun werk onderbreken voor bij- en nascholing bijvoorbeeld door het opsparen van ADV- verlof. EKNOLLEN 7&ZIE2ECT 'tftwr. neriswei: v 7 A eerj ovjeAhemo ner'N cnuit c Wantrouwen tegen haast met winstdeling (Van onze sociaal- economische redactie) ALKMAAR FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg vindt de haast die CDA en VVD maken met de in voering van een wettelij ke winstdelingsregeling „op zijn minst verdacht". Op een FN V-bijeenkomst in Alkmaar zei Stekelenburg gis teravond dat de regeringspar tijen hun doel voorbij schieten als zij op deze manier loonma tiging dénken af te dwingen. CDA-fractieleider De Vries dreigde begin deze week met een initiatief-wetsontwerp te komen als het kabinet niet snel begint met de behande ling van een voorstel dat reeds anderhalf jaar ligt te wachten. Stekelenburg is overigens niet pricipieel tegen winstdeling. „Als het tenminste maar om een regeling gaat die boven op het vaste loon van de werkne mers komt". Volgens de FNV- voorzitter zitten er nogal wat haken en ogen aan winstde ling. Zo kan het de solidariteit onder werknemers aantasten en leiden tot een scheefgroei tussen de verschillende secto ren. Bovendien vissen ambte naren, trendvolgers en uitke ringsgerechtigden achter het net. DEN HAAG De aanleg van rijksweg 19 (2x2 rij stroken) gaat door. Een meerderheid in de Twee de Kamer (CDA en VVD) stemde gisteren in met het voltooien van het traject, dat Rijswijk met Schie dam/Vlaardingen moet gaan verbinden. (verkeer en waterstaat) vol doende garanties gegeven dat het toegestane niveau voor ge luidshinder niet wordt over schreden. Zoals bekend is de aanleg van de weg omstreden, omdat het traject dwars door het stiltege- bied Midden-Delfland loopt. Al in 1980 gaf de Kamer in meerderheid het groene licht voor de aanleg onder de voor waarde dat de weg „op een aanvaardbare manier zou wor den ingepast". Gisteren kwam dan eindelijk aan de orde hoe dat moet gaan gebeuren. Vol gens de minister kan met het neerzetten van geluidswallen van 4,30 meter hoogte aan de belangrijkste eis voor geluids hinder maximaal 40 decibel op 250 meter afstand van de weg worden voldaan. De oppositie is daar echter niet van overtuigd. Volgens D'66 woordvoerder Wolffensperger valt het te betwijfelen of er in de toekomst aan de geluidsei- sen kan worden voldaan. Ze ker omdat er in het voorstel nu al rekening wordt gehou den met een verbreding tot 2x3 rijstroken. Ook de PvdA meent dat het voorstel niet voldoende garan ties biedt. Kamerlid Feenstra: „Er was gezegd dat een ge luidswal van 3,30 meter vol doende zou zijn. Waarom is er dan een verhoging met 1 me ter nodig?" Ook zijn veel van de argumenten vóór aanleg van de weg volgens Feenstra niet steekhoudend. „De weg moet bijvoorbeeld het West- land ontsluiten. Maar het blijkt dat 90 procent van het transport in het Westland van interne aard is. De overige tien procent gaaf voornamelijk richting Schiphol". Feenstra achtte het niet verantwoord nu al een beslissing te nemen. Hij diende een motie in om de besluitvorming over RW 19 stop te zetten en weer op de agenda te zetten bij de behan deling van het tweede Struc tuurschema Verkeer en Ver voer. D'66 en PPR steunen de motie in elk geval en wellicht ook de RPF en SGP. Het alternatief van een rail- verbinding (tram) door het ge bied wuifde de minister weg. Alleen al uit het oogpunt van het goederenvervoer biedt dat volgens haar geen soelaas. Nu rijksweg 19 er definitief komt, lijkt er een einde te zijn gekomen aan 35 jaar discussië ren. Of de Werkgroep Stop Rijksweg 19 naar de rechter zal stappen, zoals wel is geop perd, blijft nog onduidelijk. Woordvoerder Henk Tetteroo zei na afloop van het debat dat het aanspannen va'n een juri dische procedure afhankelijk is van de financiën. Hij ty peerde het debat als een schijnvertoning. Volgens de actiegroep goochelt de minis ter met cijfers en kloppen de berekeningen voor de ver wachte geluidshinder niet Woeste golven beuken op strand Belangstellenden bekijken hoe de woeste golven het strandpavil joen „Willy Lange" op het strand van Katwijk bedreigen. Het stormweer heeft gisteren op enkele plaatsen langs de Nederland se kust stukken strand weggeslagen. Door de harde noordwes tenwind ontstond in een aantal havens overlast van hoog water. Eigenaren van horecazaken aan de Scheveningse haven zagen het zeewater tot bij hun deur komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3