Yassir Arafat: „Palestijnse zaak heeft geweten van de wereld beroerd" $1 Kiezers Sri Lanka riskeren de dood Afghaans verzet blijft verdeeld Duizenden politieke moorden in Colombia BUITENLAND E&id&zQowiant DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 PAGINA ten r ierm< Suriname onderzoekt zelf ook de cocaïne-smokkel PARAMARIBO De Surinaamse autoriteiten onder zoeken de berichten over de vermeende betrokken heid van militairen bij de illegale handel in cocaïne. Dat heeft de Surinaamse minister van justitie, J. Adjod- hia, in Paramaribo verklaard. De bewindsman wil van Nederland meer bijzonderheden over de smokkel van verdovende middelen vanuit Suriname. Adjodhia zei dat zijn land de zaak „niet licht opvat". De minister van justitie hekelde evenwel Nederlandse politici die volgens hem reeds een oordeel hebben over betrokkenheid van Suri naamse militairen bij de smokkel van cocaïne, zonder dat bewij zen op tafel liggen. Deze betrokkenheid van militairen bij de smokkel is vorige week geopperd in een redactioneel commen taar in het Nederlandse Tijdschrift voor de Politie. De smokkel van covaine vanuit Suriname naar Nederland is de afgelopen maanden explosief toegenomen. COLOMBO Kort na de presidentsverkiezingen van januari bestond op Sri Lanka de hoop, dat er een einde zou komen aan het politieke geweld. De nieu we president, Ranasinghe Premadasa, hief de nood toestand op en liet een aantal politieke gevange nen vrij. Dit gebaar van verzoening werd echter niet beantwoord en de hoop op vrede is inmid dels vervlogen. Aan de vooravond van de par lementsverkiezingen van mor gen, de eerste in tien jaar, is de vrede op het ooit zo vreedza me en paradijselijke eiland ver te zoeken. De verkiezingscam pagne is de bloedigste in de ge schiedenis van Sri Lanka. Met geweld probeert het radi cale Singalese Volksbevrij dingsfront (JVP) de verkiezin gen onmogelijk te maken. Het Front heeft de bevolking op geroepen niet naar de stembus te gaan. Met leuzen als „stem en aanschouw de dood" pro beert de JVP de kiezers angst in te boezemen. Een duidelijk programma heeft deze groepering overi gens niet. Waarnemers menen dan ook dat het belangrijkste doel van het van oorsprong marxistische Front is met zijn terreur chaos te creeren om vervolgens de macht over te nemen. Tijdens de verkiezingscampag ne van de laatste vier weken zijn ruim driehonderd mensen vermoord, onder wie dertien kandidaten. De meeste van de 1380 kandidaten voor de 225 beschikbare parlementszetels vertonen zich daarom niet meer in het openbaar. Alleen hun foto's op verkiezingspos ters zijn voor de man in de straat nog zichtbaar. De meeste moordaanslagen op politici worden toegeschreven aan het Volksbevrijdingsfront. Sommige Srilankaanse politici menen echter dat onderlinge rivaliteit tussen de partijen ook haar tol eist. Daarnaast zouden er ook paramilitaire groeperingen actief zijn die het recht in eigen hand ne men. In het noorden en het oosten van het eiland is de situatie verder bemoeilijkt door het optreden van Tamil-guerrilla- groepen. Deze Tamilgroepen, die streven naar een eigen staat, hebben opgeroepen tot een boycot van ae verkiezin gen en schrikken er niet voor terug om kandidaten te ver-' moorden. Waarnemers menen dat de Verenigde Nationale Partij van de huidige president, Pre- madassa, de verkiezingen in een nek-aan-nek-race zal win nen. Maar er is geen enkele zekerheid dat het land daarna zal kunnen breken uit de spi raal van voortdurend geweld. Fla gonni zorgd igen RAWALPINDI Terwijl de allerlaatste Russische mPand litairen zich opmaken om morgen uit Afghanistan vertrekken, blijft het islamitische verzet uitermate veijj deeld over de toekomst van het land. flatioi 'pegaf De raadgevende vergadering (shura) van het Afghaanse verz^ord is het gisteren opnieuw niet eens geworden over de samenstéjDeze ling van een overgangsbewind in Afghanistan. Vorige week w&oedt het al tot onenigheid gekomen tussen de vertegenwoordigefcan van de verzetsfacties in Pakistan en die in Iran. Het gescHDesoi draait vooral om het aantal zetels in de shura voor de facties ityordi Iran. Zijzelf eisen honderd zetels op; de vanuit Pakistan operqijnk rende verzetsstrijders wensen echter niet meer dan zestig plaafcen. sen toe te kennen. Bemiddelingspogingen zijn tot tot nu toe all&elde op niets uitgelopen. J)e In de belegerde hoofdstad van Afghanistan, Kabul, is vanmoikond gen een begin gemaakt met het uitdelen van voedsel dat de ajflolla gelopen dagen de stad bereikte. In totaal acht ton levensmiddelen, len zijn bij medische posten verspreid. Een functionaris van delgen Verenigde Naties in Kabul zei te hopen dat de luchtbrug op dhet j Afghaanse hoofdstad spoedig weer op gang zal komen. Tot nfiet toe is nog slechts één vliegtuig met hulpgoederen geland. Hét iat z nu de bedoeling dat Transwede, een particuliere chartermaaljiezei schappij uit Zweden, de hulpvluchten gaat verzorgen. De maatjvegg schappij verklaarde zich gisteren in principe bereid hulpgoedeQcé-' ren naar Kabul te vliegen. Eerder hadden een Egyptische eiNatic een Ethiopische maatschappij van de vluchten afgezien, omdajnai zij de situatie bij Kabul te gevaarlijk vonden. Deze Russische soldaten zwaaiden nog even voor zij uit Kabi^terd vertrokken. Zij behoorden tot de laatste contigenten Sovjet-troe uur, pen die uit Afghanistan verdwenen. uw FOTO: A%V0I „Rushdie-demonstratie gericht tegen regering" ISLAMABAD De Pakistaanse pre mier, Benazir Bhutto, heeft gisteren ge zegd dat de demonstratie van orthodoxe moslims in de hoofdstad Islamabad tegen de publicatie in de Verenigde Staten van Salman Rushdie's omstreden roman „Sa tanische Verzen" een poging was haar regering te ontwrichten. Bhutto bena drukte wel dat de roman van Rushdie een anti-islamitische strekking heeft Maar zij zei ook: „Van de roman is geen enkele bladzijde gepubliceerd in Pakis tan. De mensen weten niet eens wat Rushdie heeft geschreven". De premier verklaarde dat er een officieel onderzoek komt naar de ongeregeldheden van afge lopen zondag. Nog geen schot in overleg Midden-Amerika COSTA DEL SOL De vijf Midden- Amerikaanse landen zijn het gisteren in Costa del Sol in El Salvador op de eer ste dag van hun topbijeenkomst niet eens geworden over de samenstelling van de verificatie-commissie, die toe zicht moet houden op de vooruitgang van de mensenrechten en democratie in de regio. Doel van de bijeenkomst is het in 1987 opgestelde vredesplan voor de regio nieuw leven in te blazen. De veri ficatie-commissie moet toezicht houden op de mensenrechten, democratische hervormingen en algemene verkiezin gen en hiervan verslag te doen aan de vijf betrokken ministers van buiten landse zaken. Inwoners van Shanghai verplicht bloeddonor PEKING Volwassenen in Shanghai, die in goe de gezondheid verkeren, moeten een maal in de vijf jaar bloed afstaan aan de locale ziekenhuizen. Doen ze dat niet, krijgen zij een geldboete. Dat heeft het officiële dagblad China Daily gemeld. Volgens de krant kampen de ziekenhuizen van Shanghai met een gebrek aan bloed, mede vanwe ge de traditionele Chinese opvatting dat bloed ge ven niet bevordelijk is voor de eigen gezondheid. Op elke duizend inwoners van Shanghai waren vorig jaar slechts negen bereid om vrijwillig bloeddonor te zijn. Vroeger waren er nog wel mensen bereid om hun bloed te verkopen, maar door de toegenomen welvaart is ook die bron op gedroogd. China heeft de invoer van bloedplasma uit het buitenland stopgezet uit vrees dat het be smet kan zijn met aids. Een jaar of tien geleden was PLO-leider Yassir Arafat in veler ogen de verper soonlijking van het kwaad. Sinds de uit roeping van de Palestijnse staat, eind vorig jaar; de impliciete erkenning van de staat Israel en de eerste voorzichtige contacten tussen de PLO en de VS, wordt Arafat evénwel in tal van hoofd steden in de wereld als „pleitbezorger van de vrede" ontvangen, met alle bij behorende diplomatieke égards. Ver slaggever Tad Szulc van de Los Angeles Times kreeg de kans Arafat wat langer te volgen dan het uurtje dat doorgaans in diens overvolle programma overblijft om met journalisten te spreken. Meest mysterieuze ontvoering uit Belgische geschiedenis Opnieuw aanval opBelg Argentijnse kazernjy" TUNIS De gemakke lijkste manier om PLO- leider Yassir Arafat te be reiken is een fax-appara- taat. Als je tenminste zijn nummer hebt. De 59-jari- ge leider van de grootste Palestijnse verzetsbewe ging is een verwoed ge bruiker van de fax, hèt communicatiemiddel van de late jaren tachtig. Overal waar hij op zijn voortdurende zwerftocht over de wereld langer dan zo'n zes uur verblijft, wordt een fax-apparaat geïnstalleerd. Ook aan boord van de privé-straal- vliegtuigen waarmee hij de luchtruimen doorkruist staat zo'n apparaat. „Ik ben helemaal in de ban van. Ik ben er weg van. Het is fantastisch". Yassir Arafat, hoop van de meeste Palestijnen en vijand van meeste Israëliërs, lijkt niet gebukt te gaan onder het gé- jaagde soms zelfs opgejaag de leven dat hij leidt. Het grootste deel van de tijd die we samen doorbrachten in Tu nis en Algiers was hij op zijn gémak. Maar zijn ogen ver raadden soms zijn ongeduld, de innerlijke spanningen, de rusteloosheid en zijn nieuws gierigheid, steeds als mede werkers zijn kamer binnen kwamen. Soms fluisterde een adjudant iets tegen Arafat, waarop hij knikte en vervol gens een kort bevel of aanwij zing gaf. Bij andere gelegenhe den werd hem een gefaxte boodschap overhandigd bij na steeds in Arabisch hand schrift die hij snel doorlas, terwijl hij er intussen kort commentaar op gaf of een ant woord dicteerde. Geen keus Tijdens onze eerste gedachten- wisseling in de residentie van de PLO-ambassadeur in Tune sië legde Arafat uit hoe moei lijk het was geweest zijn ,.PLO-broeders" ervan te doordringen, dat zij het „Ame rikaanse spel" mee moesten spelen. Dat spel bestond uit het aanvaarden van de eisen die de VS hadden gesteld aan gesprekken met de PLO, te weten erkenning van Israel en het afzweren van het terroris me. Om meer te bereiken dan alleen maar meer doden had de PLO geen andere keus dan uit haar diplomatieke isole ment te breken. Bij de toenadering tussen de VS en de PLO hebben de Zweedse minister van buiten landse zaken Sten Sture An- dersson en zijn topambtenaren druk bemiddeld. Zij wisten Arafat ervan te overtuigen dat de enige plausibele weg naar een vredesakkoord met Israel via de Verenigde Naties loopt. Tegelijkertijd zochten de VS naar de mogelijkheden van een dialoog. Het resultaat is in middels bekend. Volgens Arafat hebben drie factoren hier veel aan bijge dragen. Om te beginnen, zo zei hij, was er „de ontspanning op internationaal niveau tussen Rusland en Amerika". De su permachten hebben „alle re gionale problemen op een laag pitje gezet". Daardoor werd een sfeer geschapen waarin het „Palestijnse conflict" kon worden aangepakt. Washing ton en Moskou, veronderstelde hij, hoeven de Palestijnse kwestie nu niet langer te ge bruiken voor hun eigen poli tiek van confrontatie. De tweede factor is de „terug keer van Egypte in de Arabi sche gemeenschap". Egypte was daaruit verbannen na de ondertekening van de akkoor den van Camp David met Is raël. Het derde élément is de Pale stijnse opstand, de „intifada"'. De opstand is volgens hem vergelijkbaar met „de manier waarop de Indiërs hebben ge reageerd op de Britse bezet ting". Volgens hem staan de 1.7 miljoen Palestijnen in de bezette gebieden voor honderd procent achter de „intifada". Het is nu van cruciaal belang, zo redeneerde hij, om de Vere nigde Staten ervan te overtui gen dat zij Israel moeten Over halen hetzij rechtstreekse on derhandelingen met de PLO te beginnen, hetzij deel te ne men aan een internationale conferentie over teruggave van de bezette gebieden. „Frankrijk. China, Rusland en zelfs Engeland staan achter zo'n conferentie", zei hij, „waarom dan ook niet de Ver enigde Staten?" Eerdere gesprekken Arafat had er duidelijk plezier in te onthullen dat de PLO al jarenlang met de Verenigde Staten in gesprek is. Er zijn eerder op hoog niveau gehei me contacten geweest tussen zijn volk en vooraanstaande vertegenwoordigers van opeenvolgende regeringen van de Verenigde Staten, hoewel geen van beide kanten er be lang bij had deze destijds in de openbaarheid te brengen. Volgens Arafat vond er al in 1974 een ontmoeting plaats tussen twee topfunctionarissen van de PLO. Khalid Al-Hanen en Majed Abosharar, met lui tenant-generaal Vernon M. Walters, destijds afdelings hoofd van Ale CIA in Marokko. In die tijd was Gerald Ford president en Henry Kissinger minister van buitenlandse za ken. Maar de tijd was nog niet rijp voor daden, i Volgens Ara fat waren Ford en Kissinger voornamelijk geïnteresseerd in een poging de gedachtenwe- reld van de PLO te doorgron den. Daarna had Arafat tijdens de regering-Reagan in 1981 en 1982 naar eigen zeggen regel matig ontmoetingen met de presidentiële afgevaardigde John Edwin Mroz, voorzitter van het in New York gevestig de Oost-West Instituut en een gewaardeerde „denk-tank". Mroz zegt nu dat hij inderdaad honderden uren discussiërend met Arafat heeft doorge bracht: „Arafat begreep pre cies wat er moest gebeuren, hij hoefde niet te worden omge praat". Maar opnieuw was de timing verkeerd. Verdere con tacten hadden niet plaats. Hoewel Arafat er nog niet klaar voor was om Israel te er kennen. was hij wel bereid Amerika het hof te maken. Zijn persoonlijke tussenkomst bij ayatollah Khomeini leidde in 1979 mede tot de vrijlating van vrouwelijke gijzelaars die werden vastgehouden in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Hij kreeg naar eigen zeggen ook voor elkaar dat de lijken van Amerikaanse mili tairen werden overgedragen, die waren gedood tijdens de mislukte poging de gijzelaars te bevrijden. Arafat leek enig optimisme te hebben ten aanzien van het succes van zijn huidige pogin gen ten gunste van Ameri kaanse gijzelaars in Libanon. En hij zei dat zijn invloed al had geleid tot vrijlating van diverse Westeuropese gijze laars in Libanon; hij zou wel- PLO-leider Arafat, hier tijdens een bezoek a,an Wenen, vliegt tegenwoordig als een heuse staats man de wereld rond. FOTO: AP Tegenstanders Over zijn eigen positie is Ara fat vol vertrouwen. Maar hij weet ook dat er nog altijd ver zet bestaat onder Palestijnse haviken, al steunen ze in het openbaar zijn „nieuwe diplo matie". Zijn critici wachten op een uitglijer van Zijn kant, en hij is erop voorbereid. Hij is ook klaar voor tegen stand van Israel. „We hebben nu internationale eensgezind heid voor over vrede. De Eu ropese Gemeenschap heeft ja gezegd. De socialistische lan den hebben ja gezegd. De Afri kaanse landen hebben ja ge zegd. De islamitische landen hebben ja gezegd. De niet-ge- bonden landen hebben ja ge zegd. Maar ik moet tot mijn spijt constateren dat, terwijl dit historische initiatief om tot vrede te komen tot stand kwam, er een volledig afwij zende reactie van de Israeli's kwam". „Sterker nog", zei Arafat, „ze nemen de dialoog die tussen de PLO en de Amerikaanse regering met haar nieuwe pre sident Bush op gang is geko men, op de korrel. En ze doen via diverse kanalen en door druk uit te oefenen alles wat in hun vermogen ligt er een eind aan te maken". Verbitterd klaagde Arafat dat vanuit Israel „het antwoord op ons initiatief escalatie was. Es calatie gericht tegen onze mensen, ons volk, onze kinde ren, onze vrouwen. Dit is staatsterrorisme". En zijn be zoeker strak aankijkende ver volgde hij: „Maar desondanks gaan we door met onze vredes politiek omdat het een strate gische, geen tactische politiek Lichte maaltijden Veelal in een groen straal- vliegtuigje, dat eigendom is van Iraq, vliegt Yassir Arafat als „staatsman" de wereld rond. Hij leidt een uiterst on geregeld leven en blijft vaak hele nachten op om bezoekers te ontvangen en vérgaderin- gen van PLO-bestuurders voor te zitten. Hij eet lichte maaltijden, 's avonds nooit vlees en geeft de voorkeur aan fruit en een papachtig brouw sel van melk, honing en tarwe. Hij drinkt geen alcohol en rookt niet. Arafat besteedt ook zorg aan zijn uiterlijk. Zijn olijfgroene uniform is op maat gesneden, kraakhelder en altijd vers van de stomerij. Zijn hoofddeksel is de Arabische „kaffiyeh" die naar beneden als een sjaal om zijn nek hangt, of een bont muts met als insigne gekruiste zwaarden en olijftakken. Zijn uiterst korte baard en snor worden zorgvuldig onderhou den. Bij zijn uniform hoort een riem met een revolver in een holster. Tijdens het vliegen draagt hij een groen holster met daarin een klein machine geweer. Het is een erg hoffelijke man, die gesprekken in het Ara bisch onderbreekt om zijn be zoekers in het Engels tp ver tellen wat er wordt besproken. Hij serveert zijn gasten eten en pelt sinaasappels of mandarij nen voor ze. Hij kust zijn man nelijke vrienden naar Ara bisch gebruik op beide wan gen. Tijdens een diner in sjieke, of ficiële ambtswoning in Alge rije verheugde hij zich op nieuw over wat hij noemde de „nieuwe sympathie" voor het Palestijnse vredesproces en merkte op dat het „lijkt alsof de Palestijnse zaak het gewe ten in de hele wereld heeft be roerd". Dat deed hem terug denken aan zijn bezoek aan paus Johannes Paulus II op 23 december, een week na de doorbraak in Genève. Hij had de kerkvoogd in 1982 al eens informeel bezocht, vertelde Arafat, „maar nu was het een volledig officiëel bezoek, een persoonlijke audiëntie in zijn privé-appartement. En hij ont moette me daags vóór Kerst mis, een dag waarop hij nor maal gesproken langdurig bidt en mediteert". „Dat hij me die dag ontving betekent veel. En hij was zeer geïnteresseerd in de vorderin gen. We spraken openlijk over de toestand en hij zei dingen die naar mijn gevoel uit zijn hart kwamen". (C) The Los Angeles Times. GENÈVE Gedurende de eerste tien maanden van het afgelopen jaar zijn in Colombia 3.413 mensen om politieke redenen ver moord. Daarnaast zijn er vorig jaar 150 prostituees; bedelaars en dakloze kin deren. „opgeruimd". Dit staat in een rapport van de Verenigde Naties, dat gisteren is uitgegeven op de jaarlijkse vergadering van de Commissie voor de Rechten van de Mens. Het rapport is opgesteld door twee waarnemers die Colom- in oktober vorig jaar be zochten. Volgens hen is in dat land moord al gedurende en kele jaren „doodsoorzaak nummer één onder volwassen mannen". In 1987 kwamen meer dan 11.000 Colombianen op gewelddadige wijze om het leven en in de „zeer turbulen te stad" Medellin wordt „iede re drie uur iemand vermoord", aldus het rapport. Sinds de jaren zeventig spelen voornamelijk de vele drugs handelaren in Colombia een „belangrijke rol" in het toene mende geweld in dat land. „De oorlog tussen de drugsbendes en -kartels, met name in dellin, heeft het aantal slacl offers dramatisch doen toei Maffia De afgelopen jaren bedien^ de drugsbaronnen zich mq En en meer van maffia-achtij praktijken", zo schrijven I Uvil. opstellers van het rapport, i Con.s „De koelbloedige moorden minister van justitie Rodrik|Anki Lara Bonilla in 1984 en op bela openbare aanklager Carl >'m Mauro Hoyos in 1988 zijn du ?313 delijke voorbeelden van j e H vastberadenheid van de druj^ handelaren af te rekenen m s"' de gevaren die hen bedr^ 7313 gen", aldus het rapport. Tel* Waar zij vroeger nog indiu duen uitschakelden, zien j bendes er niet meer van hele groepen te elimineren, een land waar# meer dan 1' miljoen mensen' een wapen b zitten, gaat het verslag verdij" „is het zeer gemakkelijk mand te vinden die tegen taling een moord wil plegej In verscheidene gebieden d er zelfs scholen waar dfl huurmoordenaars („sicariój worden opgeleid. BRUSSEL De ontvoering van de Belgische oud-premier, die vanmorgen met een taxi bij zijn woning arriveerde, kan tot de meest mysterieuze uit de Belgi sche geschiedenis worden gere kend. Zonder ook maar een se rieus spoor te vinden heeft een speciaal interventieteam van de meer dan honderd rechercheurs, politiemensen van het gerecht en justitieel ambtenaren meer dan vier weken aan de opsporing van de oud-premier gewerkt. De te rugkeer van Vanden Boeynants betekent het eind van een serie bizarre verwikkelingen. Van de Socialistische Revolutionaire Bri gade, die de ontvoering opeiste; had de politie nog nooit gehoord. Volgens de BRT-radio kwam VdB vanmorgen uit de plaats Tournai, tachtig kilometer ten zuidwesten van Brussel. Vanden Boeynants is een omstreden man. In 1986 werd hij tot drie jaar voorwaardelijk veroordeeld en een boete van on geveer 35.000 bulden wegens be lastingontduiking en fraude met zijn vleesfabriek. Vorig jaar deed hij nog een mislukte gooi naar het burgemeesterschap van Brussel. BUENOS AIRES Argentijnse militauj hebben een gewapende aanval op een kaz ne in het noordoosten van het land gen. Dit heeft een woordvoerder van het gentijnse leger verklaard. Volgens de wo.c voerder waren de aanvallers waarschijn lid van een linkse groepering. De gr^ vluchtte na een felle schotenwisseling, aan een soldaat het leven kostte, Het was] derde aanval op een kazerne binnen maand. Op 23 januari overviel een extret linkse guerrillagroep de kazerne La Tabl; even buiten Buenos Aires. Bij de gevechlj om het, legerkamp, die 30 uur duurden, k\ men 28 guerrillastrijders en negen soldai om het leven. ijchel (kozei lidsor VN-RAPPORT:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6