Winnie Mandela voor NC blok aan het been Duitsers wisten al in 1980 van Rabta "Nederlaag van Communisten moet hanvaard worden Takeshita wankelt na nieuwe arrestaties beursschandaal Advocaat North: Reagan was spil van Irangate Milieu-ramp bedreigt voortbestaan China Ceidóc Qowuvnt 5INA UITENLAND CcidócSommit DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 lode potvis trekt Ltizenden toeristen Debi Ha; worn dol" eschi d wijn', USSEL Een potvis die afgelopen weekeinde de kust van het Belgische Koksijde is gestrand daar de dood vond trok gisteren duizenden toe- en. Het dier stierf in de branding nadat het te- geefs gepoogd had naar zee terug te keren. Au- 16 edrijven in België, die geld zagen in de dood het onfortuinlijke dier, organiseerden tal van j naar Koksijde waar restaurants en cafe's uit- jXende zaken deden. De autoriteiten hebben nog t beslist wat er met het kadaver van het dier et gebeuren. Men overweegt het kadaver naar tiavengeul van Nieuwpoort te verplaatsen waar potvis dan in de schorren begraven zou wor- De burgemeester van Koksijde heeft al laten _>n geen geld te hebben om de bergingskosten de potvis te betalen. Oppositie Paraguay dreigt met boycot verkiezingen ASUNCION Leiders van de politieke oppositie in Paraguay hebben gisteren formeel een beroep gedaan op interim- president Andres Rodriguez om de ver kiezingen uit te stellen. Zij dreigden met een boycot als de verkiezingen op 1 mei gehouden worden, zoals eerder door Ro driguez is aangekondigd. „Als al onze voorwaarden worden verworpen, zou het onmogelijk zijn om aan de verkie zingen mee te doen, zelfs als wij dat zouden willen, omdat geen van ons op de kiezerslijsten staat geregistreerd", zei Domingo Laino van de Authentieke Ra dicale Liberale Partij. BONN De Westduitse inlichtingendienst (BND) wist al in 1980 dat in de Libische plaats Rabta een fabriek voor chemische wapens werd gebouwd. Dat staat in een rapport dat de minister van de kanselarij. Wolfgang Schüuble, aanstaande vrijdag de Bondsdag aanbiedt. Niet bekend was dat bij de bouw ook Duitse bedrij ven waren betrokken, aldus het rapport. Op 12 februari 1981 ontdekte de BND dat Tripoli in Europa produkten wilde kopen die nodig zijn voor het maken van chemische wapens. De in lichtingendienst hoorde dat midden oktober vorig jaar opnieuw, maar sloot ook toen de be trokkenheid van Westduitse bedrijven weer uit, aldus een regeringswoordvoerder. Die zaak kwam uteindelijk vanuit de VS aan het licht. Verse sneeuw in Alpengebied WENEN Na weken van stra lende zonneschijn en opvallend hoge temperaturen hebben de Alpen en het Duitse Harz-ge- bergte een wat meer winterse aanblik gekregen. In Oostenrijk viel gisteren op verschillende plaatsen tussen de vijf en vijftien centimeter sneeuw. Ook in Zwit serland heeft het voor het eerst sinds weken weer gesneeuwd. Door het droge weer is de water stand in tal van grote rivieren in Europa tot een record-laagte ge daald. De regen van de afgelopen twee etmalen zal daarin echter spoedig verandering brengen. „Babyboom" in Bondsrepubliek WIESBADEN In de Duitse Bondsrepubliek zijn vorig jaar 674.000 kinderen geboren, een stij ging met 5,2 procent in vergelijking met 1987. Oorzaak van deze „baby boom" is het feit dat trouwen popu lair is bij de generatie die geboren is in de tijd van het „Wirtschaftswun- der". De gang naar het stadhuis en het krijgen van baby's zijn de laatste jaren duidelijk in zwang geraakt, al dus het Westduitse bureau voor de statistiek. Overigens steekt de „ba byboom" van 1988 mager af bij die van 1964, toen een miljoen Westduit se baby's het levenslicht aanschouw den. Dertigduizend pinguïns met de dood bedreigd SANTIAGO Bijna dertigduizend pinguïns en enkele duizenden andere zeevogels op de Zuidpool wacht een zekere dood, na de ondergang van het Argentijnse schip,, Bahia Paraiso". Dat zeggen Chileense zeebiologen, twee weken na het kapseizen van het Argentijnse schip, dat honderden ton nen dieselolie aan boord had. Duizen den jonge pinguins in het getroffen gebied zijn binnenkort groot genoeg om zelf voedsel te gaan zoeken. Dat betekent dat zij onvermijdelijk te rechtkomen in de uit het schip ont snapte olievlek, aldus de wetenschap pers. Naast vogels lopen ook zeeleeu wen en walvissen gevaar. rlan<%an onze correspondent Tony Heard) n i9pPSTAD De „Moe van die Nasie", Win- of etj Mandela, begint zo usziejgZamerhand een sta-in- an heweg te WOrden voor de ieidsstrijd in Zuidafri- fgrojDat is zelfs de mening ziektp degenen die haar louds een warm hart nieu^jdragen. Als Winnie de ^HEende kritiek uit de n h|reld wil helpen, zal ze ag h#e week bergen moeten triesizetten. De pi ;meeil mevrouw Mandela af en ïwezewat al te loslippig is, daar erstemet publiek inmiddels wel '-orgel gewend. Uitspraken en handlen van haar hebben de lei- irzocng van het Afrikaans Natio- bij al Congres al meerdere ma- Enorï in verlegenheid gebracht, at gizelfde geldt ongetwijfeld ikelar haar echtgenoot. Nelson, D te nu al een kwart eeuw ge- hgen zit. Imbool n van Winnies grootste pro- men is dat zij als vrouw van Ison zowel nationaal als in- nationaal enorm in de be lgstelling staat. De onder- likte zwarten van Zuidafri- zien in haar het symbool jna alles wat ze zegt of doet imt breed uitgemeten in de ■s, zowel in Zuidafrika als irbuiten. Als ze dan een Dominee Boesak is sinds giste ren in hongerstaking. FOTO: ANP Tutu wil internationale steun aan hongerstakers KAAPSTAD De Zuidafrikaanse anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu wil internationale steun voor de driehonderd mensen die in zijn land in hongerstaking zijn gegaan omdat zij al zeer lange tijd zonder aanklacht of proces worden vastgehouden. Tutu verklaarde dat hij de VN, de VS, Groot-Brittannië en de Bondsrepubliek heeft opgeroepen druk uit te oefenen op Preto ria om een oplossing te zoeken. Tutu sloot niet uit dat hij het voorbeeld zal volgen van de voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken, ds Allan Boesak. Die ging gisteren uit solidariteit met de gedetineerden zelf voor on bepaalde tijd in hongerstaking. Ook advocaten en journalisten nemen aan de hongerstaking deel. Van de driehonderd gevan- genzittende hongerstakers zijn er inmiddels veertien opgenomen in een ziekenhuis. Zij worden op kunstmatige wijze gevoed. [0NGAARSE PREMIER OVER VERKIEZINGEN: :e misstap begaat, moet ze daar een hoge prijs voor betalen. Sinds 1985, toen ze na tien jaar ballingschap weer als een na tionale heldin ten tonele ver scheen, is Winnie Mandela ge regeld onderwerp van kritiek geweest. Zo liet ze in Soweto een kapitaal landhuis bouwen, nam zij een Amerikaanse ad vocaat van twijfelachtig poli tiek allooi in de arm om winst te slaan uit de naam Mandela en in april 1986 sprak ze een menigte toe: „We zullen sa men, hand in hand, met be hulp van onze lucifers en onze „halsbanden" het land bevrij den". Die opmerking, volgens Winnie uit z'n verband gerukt, bracht de leiding van het ANC in een lastig parket. Wat ze er ook mee wilde zeggen, ze leek juist datgene te vergoelijken waar het ANC al jaren een eind aan trachtte te maken: de afschuwelijke „halsbandmoor den", oftewel het levend ver branden van verraders door een brandende autoband om hun nek te hangen. Voetblateam De huidige controverse betreft haar „voetbalteam", voluit de „Mandela United Soccer Club", die werd opgericht om haar te beschermen tegen mo gelijke aanvallen van conser vatieve blanken. Maar volgens de berichten is het team niet veel meer dan een stelletje boeven die, onder voorwend sel dat ze Winnie Mandela be schermen, de zwarte woonstad Soweto terroriseren. De zwarte gemeenschap maakt zich al maandenlang ernstige zorgen over de activiteiten van het team en over Winnies onmacht of weigering iets aan hun uitspattingen te doen. Vo rig jaar oktober bereikte de zaak een kritiek punt. Er werd een speciale commissie opge richt om alle feiten eens op een rijtje te zetten. In de com missie hadden gerespecteerde leiders van vakbonden, ker ken en de gemeenschap zit ting. Deze commissie, het ANC en personen van aanzien zoals de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu pleitten voor de ontbinding van de voetbal club. Beweerd werd dat het team al lang geleden was op geheven, maar de FC Mandela zette z'n dubieuze praktijken gewoon voort en vooral de laatste paar maanden hebben die activiteiten nachtmerrie achtige proporties aangeno men. Het team wordt er nu van be schuldigd vier jonge zwarten te hebben ontvoerd uit een methodistische kerk. Eén van hen is nog steeds niet terecht. Winnie Mandela beweerde dat de vier seksueel misbruikt werden door de blanke domi nee van de kerk. Vast staat, dat de vier naar het huis van Mandela werden gehaald. Vol gens Winnies lezing om hen te beschermen, volgens andere berichten om hen de seksuele omgang met een blanke domi nee te laten bekennen. Onlangs kreeg de zaak een vreemde wending. Een zwarte arts, Abu-Baker Asvat, werd doodgeschoten in zijn praktijk in Soweto. Volgens Winnie Mandela was de arts „de enige professionele getuige" die kon bevestigen dat de jongens sek sueel misbruikt waren. Op die manier hielden deze moord en de rel over het voetbalteam verband met elkaar. De gematigd liberale krant „Sunday Star" ging zondag een stap verder en schreef dat mevrouw Mandela de vier persoonlijk had afgeranseld met een zweep. Verder zou ze direct betrokken zijn geweest bij de mishandeling van de jongen die later verdween, Stompie Moeketsi. De krant berichtte verder dat dr. Asvat, die de familie Mandela goed kende, ingeschakeld werd om naar de jongens te kijken en dat hij geschokt was door hun toestand. Hij stelde toen ook vast dat Stompie niet meer te redden was. De dag daarop Winnie Mandela heeft de komende dagen nog heel wat op te hel deren. FOTO-ANP werd dr. Asvat door twee mannen vermoord. De Zuidafrikaanse regering heeft aangekondigd een diep gaand politie-onderzoek in te stellen naar de handel en wan del van de voetbalclub, waar onder ook de vermeende ont voering. Reputatie Voor de Zuidafrikaanse rege ring is de huidige controverse rond Winnie Mandela een bui tenkansje om haar machtige positie te ondergraven: dat ge beurt nu vanzelf. Winnie Mandela verbleef tien jaar in ballingschap in de stof fige stad Brandfort in Oranje- vrijstaat. Zij bouwde toen een reputatie op als waardige ver- zetsvrouw. Zwarten zowel als blanken koesterden een grote sympathie voor haar. Zij en haar echtgenoot werden zelfs gezamenlijk voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. Nadat Winnie meer be wegingsvrijheid kreeg, raakte dat beeld steeds meer gedeukt. In het verleden heeft zij de kritiek kunnen overleven. Maar wat zich nu voordoet, vervult zowel zwarten als blanken met afschuw. Winnies advocaat nam gisteren ontslag, omdat zijn cliënte „bij de za ken betrokken was". Dochter Zindzi zei gisteren dat haar moeder aanklachten zal indie nen tegen de twee kranten die haar hebben beschuldigd, The Star en de anti-apartheids- krant The Weekly Mail. Vol gens haar vertrouwelingen zal Winnie Mandela morgen een persconferentie geven, in een poging zich van alle blaam te zuiveren. J )PRON/BUDAPEST w0 Hongaarse communis- Revi che partij moet aanvaar- hre< n dat zij mogelijk een derlaag zal lijden bij ?t z 'je verkiezingen. Dat eft premier Miklós Ne meth van Hongarije giste- n gezegd nadat de Hon- i déarse partijleiding afge- weekeinde het oene licht had gegeven ;n3j >or de invoering van een erk< eerpartijenstelsel. Is de Hongaarse Socialisti- le Arbeiderspartij verslagen rs d fdt, heeft zij dit aan zichzelf lE danken en aan niemand an- e rs", zo zei Nemeth op een valij rsconferentie in Sopron, -me ar hij gisteren een bespre- zijr Hg had met de Oostenrijkse alist nselier, Franz Vranitzky. aan'lgens Nemeth zal het aan- len van nieuwe partijen in politieke arena het land chtsfeuw leven inblazen. Hij er- t Na °de echter dat er binnen de rtij verschillen van mening bestaan over de wijze en het tempo van de politieke en eco nomische hervormingen. Dat bleek ook uit de toespraak die partijleider Karoly Grosz zaterdag voor het Centraal Co mité hield. Westerse diploma ten toonden zich verrast door de harde toon van de rede, waarvan de tekst gisteren in de Hongaarse pers werd afge drukt. In de toespraak zei Grosz dat de communistische partij alleen binnen bepaalde grenzen bereid is de macht te delen en dat de totstandko ming van een meerpartijensys- teem nog wel enige tijd zou vergen. Verder beklemtoonde Grosz dat alleen partijen die het socialistische systeem en Hongarije's lidmaatschap van het Warschaupact onderschrij ven, aan de verkiezingen kun nen meedoen. Volgens waarnemers was de gespierde taal van Grosz voor al bedoeld om de conservatie ve vleugel gerust te stellen en hen over te halen akkoord te gaan met de invoering van een meerpartijenstelsel. Lekker achterop Voor de meeste Chinezen is een eigen auto nog een onbereikbaar ideaal. Maar met wat gesleutel valt er van een brommer ook een heel behoorlijk gezins-vervoermiddel te maken, zoals blijkt uit de foto uit Peking. Lekker achterop, bij vader op de bromfiets. TOKYO De socialistische oppositiepartij van Japan heeft premier Noboru Takeshita opgeroepen af te tre den of nieuwe verkiezingen uit te schrijven nadat gis teren vier nieuwe arrestaties zijn verricht in het aande- lenschandaal dat Japan al maanden bezighoudt. Van aftreden of ontbinding wil Takeshita echter niets weten. „Ik zal alles zetten op politieke hervorming. Ik zal deze vasthou dend en met geduld uitvoeren, zonder een ontbinding (van het parlement) of een aftreden van het kabinet te overwegen", al dus Takeshita. Onder de arrestanten is de oprichter en vroegere president-di recteur van de onderneming waar het schandaal om draait. Hi- romasa Ezoe, oud-president van de Recruit Company, verkocht honderdduizenden ongenoteerde aandelen voor een vrienden prijs aan politici, hun medewerkers en andere prominenten. De kopers maakten enorme winsten toen de aandelen in het open baar verhandeld werden en de koersen pijlsnel omhoog schoten. De gerechtelijke autoriteiten beschouwen de aandelen-verkopen als steekpenningen. Het Recruit-schandaal kwam afgelopen zomer aan het rollen. Sindsdien hebben drie kabinetsleden en meer dan een dozijn an dere vooraanstaande politici en zakenlieden het veld moeten ruimen. Het schandaal heeft vragen opgeroepen over politieke fondsenwerving en de banden tussen het zakenleven en de poli tiek. Volgens het hoofd van de socialistische partij, Takako Doi, toont de door haar partij gewonnen tussentijdse verkiezing in Fukuo- ka aan dat de geloofwaardigheid van de regering-Takeshita door het schandaal ernstig is aangetast. De verkiezing in Fukuoka in het zuiden van Japan is de eerste sinds het aandelen-schandaal vorige zomer is uitgelekt. Zij werd gezien als een belangrijke test voor de Takeshita's Liberale Democratische Partij. In juli wordt de helft van het hogerhuis herkozen. Een nieuwe neder laag zou voor Takeshita een ernstige tegenslag betekenen en zijn kansen in het gedrang brengen om in oktober te worden herko zen voor een tweede termijn als partijleider en premier. WASHINGTON Oud president Reagan is de spil geweest waar de meeste onderdelen van de Iran-Contra-zaak om draaiden. Reagan is onder meer persoonlijk betrok ken geweest bij het verle nen van een voorkeurssta- tus aan landen die de Ni caraguaanse Contra's hiel pen. Dat heeft de advo caat van hoofdverdachte Oliver North verklaard. „De kern van deze zaak vor men de regelingen waarmee de regering-Reagan militaire steun verleende aan het ver zet, ten tijde van de zogenoem de Boland-amendementen (waarmee het Congres van ok tober 1984 tot oktober 1986 die steun verbood)", meent North's advocaat Brendan Sul livan. North kan naar zijn zeg gen tal van geheime stukken overleggen waaruit blijkt, dat Reagan en andere hoge rege ringsfunctionarissen „recht streeks en persoonlijk betrok ken waren bij regelingen met Middenamerikaanse en andere landen teneinde militaire steun te verwerven voor het Nicaraguaanse verzet". Volgens Sullivan moet North in staat worden gesteld deze geheime stukken te gebruiken voor zijn verdediging. Hij is daarom tegen de overeen komst van onafhankelijk aan klager Walsh en het ministerie van justitie om veel geheime bewijsstukken die North voor zijn verdediging wil aanvoe ren met een beroep op de staatsveiligheid niet toe te la ten. Sullivan heeft rechter Gerhard Gesell, die het proces tegen North leidt, gevraagd niet in te gaan op het voorstel, omdat North's verdediging daarmee elk wapen uit han den wordt geslagen. De toenmalige nationale vei ligheidsadviseur John Poin- dexter verklaarde op de hoor zittingen van het Congres over de affaire in 1987, dat Reagan het verbod op de officiële hulp wilde compenseren met geld van andere landen. De bewe ring dat Reagan persoonlijk betrokken was bij die overeen komsten had echter nog nie mand geuit. North was als medewerker van de Nationale Veiligheids raad de hoofdrolspeler in de il legale regeling waarbij in het geheim wapens werden ver kocht aan Iran en de verdien sten daarvan werden aange wend voor de bewapening van de Contra's. Zijn advocaten ba seren hun verdediging voor een groot deel op de stelling dat North's superieuren in het Witte Huis op de hoogte waren van diens activiteiten en er hun goedkeuring aan hecht ten. Maar als het voorstel van Walsh en het ministerie van justitie wordt aangenomen kunnen de verantwoordelijke politici buiten schot blijven. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China ?98) Ho Ming heeft niet te veel beloofd: hij zet zijn mannetjes aan fet werk en in minder dan geen tijd wordt het motorjacht „Pan- lora" omgetoverd in een Chinese jonk. Op een afstandje ziet het net echt uit, maar binnen het houten omhulsel bevinden zich machtige 100 pk-motoren en bij windstilte zal deze jonk op 'heimzinnige wijze toch nog een flinke vaart lopen. Daar wil Toon voordeel van trekken. Hij moet een partij opium afle veren aan de koopman Wang Hang en wanneer hij eventueel wordt ontdekt, moet hij zich snel uit de voeten kunnen maken. De opium wordt overgeladen in de „Pandora". Zeilend gaat het dan naar de kust, waar telkens groepjes jonken liggen te lossen en te laden. Rob kijkt uit, of hij de jonk van Wang Hang, die Taaie Toon hem heeft beschreven, nog niet kan ontdekken. HONGKONG Zhou Guang- zhao, de president van de Chi nese academie van weten schappen, heeft gisteren tij dens een wetenschappelijk congres in Peking verklaard dat zijn land de ergste milieu ramp uit zijn geschiedenis staat te wachten. „Als er niet onmiddellijk wordt ingegrepen, kan het voortbestaan van China wel eens op het spel komen te staan", aldus Zhou Guangzhao. Hij verklaarde dat de bodeme rosie in China de afgelopen ja ren gevaarlijk is voortgeschre den en dat jaarlijks bijna vijf miljard ton akkerland ver dwijnt. Door de houtkap neemt de omvang van de bos sen zienderogen af. „De ver vuiling door de bedrijven trett nu ook al de landbouwgebie den, honderdvijftig miljoen Chinezen drinken vervuild water en de zure regen begint het zuidwesten van het land aan te tasten", zei de president van de academie. Jaarlijks gaan 51 miljoen hec tare weide verloren, terwijl de woestijn in dezelfde periode I.500 vierkante kilometer op rukt en de totale oppervlakte van onvruchtbare grond nu al II,4 procent van de totale op pervlakte van China uitmaakt, aldus Zhou Guanzhao. Hij riep zijn landgenoten op meer op hun hoede te zijn bij de aanwending van de natuur lijke hulpbronnen en de mi lieubescherming en onderzoek in die sectoren te ontwikkelen. ADVERTENTIE Donderdag 9 maart verschijnt bij deze krant De gelijkvormigheid maakt plaats voor persoonlijke smaak. In het interieur worden steeds meer accessoires gebruikt, gemaakt van natuurlijke materialen. De bijlage WONEN-voorjaar'89 geeft op kleurrijke wijze een indruk van deze nieuwe tendenzen. Adverteerders hebben in deze bijlage een uitstekende mo gelijkheid om hun collecties onder de aandacht te brengen van een geïnteresseerd publiek. Informatie wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, telefoon 071 - 122 244.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5