Gemeentecamping opent in 1990 ébidteQoMwnt STAD OMGEVING Politie jaagt uren op herten KNOV Leiden doet mee aan landelijke actiedag apanse tuin wordt grote oeristische trekpleister Tv-opname DDO-band HALT verbaasd over succes vuurwerkproject LEIDEN Aan de Was- senaarseweg, tussen het Bos van Bosman en de Nachtegaallaan, komt volgend jaar een ge meentelijke camping. Het grondwerk er voor begint binnenkort en wordt gelijktijdig uitge voerd met de voorberei dingen voor de nieuw bouw van de school De Brug en het daarbij ho rende Pedologisch Insti tuut. De grond zal van de zomer bouwrijp zijn. Er zijn al jaren plannen voor eenvoudige doorgangs camping met zo'n zestig plaatsen. Aanvankelijk zag naar uit dat die dit jaar al open zou gaan, maar dat zal niet lukken, aldus D. Halfwerk van de afdeling ruimtelijke ordening. Hij heeft er alle vertrouwen in dat het volgend jaar wel het geval is. „We willen de cam ping combineren met nood- bouw voor de stichting Stu dentenhuisvesting. Daar kunnen dan studenten wor den ondergebracht uit reno vatieprojecten. De studentbe heerder zou dan tevens be heerder van de camping kunnen zijn", aldus Half werk. De gemeente heeft over dat idee eerder al eens contact met de stichting ge had. Het plan is gebaseerd op de aanleg van een heel een voudige camping. „We willen mensen die de stad bezoeken de mogelijkheid bieden ook te overnachten. Het gaat in Woningbouw Halfwerk heeft er goede hoop op dat in het hetzelfde gebied volgend jaar met wo ningbouw kan worden be gonnen. Die huizen moeten komen op het terrein van de orthopedische werkplaats van de Annakliniek en de Pomona sportvelden, tussen de Vogelbuurt en de Wasse- naarseweg. In de nota Bou wen in bestaande wijken, be ter bekend als de Inbrei- dingsnota, was voorzien dat op dit terrein 105 huizen moesten komen. Uit de buurt kwam toen verzet tegen een eenzijdige wijziging van het bestemmingsplan die daar voor nodig is. De gemeente wil nu gaan overleggen met de Werk groep Vogelwijk om tot een vergelijk te komen. Half werk verwacht dat dit resul taat wel vruchten zal afwer pen. Met het bestuur van.de stichting Annakliniek wordt al geruime tijd overlegd over een verhuizing naar bijvoor beeld het Bioscience Park. Maar ook zonder het terrein van de Annakliniek leent het stukje grond zich volgens Halfwerk goed voor woning bouw. Hij gaat er voorlopig vanuit dat volgend voorjaar een plan gereed ligt. In de loop van 1990 kan dan met de bouw worden begonnen. Wat voor soort huizen er moeten komen is nog niet vastgelegd. Halfwerk gaat er vanuit dat er zowel vrije sector- als soci ale woningbouw komt. eidenaar komt nder heftruck llDEN Een 45-jarige Lei- naar is zaterdagochtend om 'art voor tién gewond ge- gikt bij een bedrijfsongeval ëen tegelhandel aan de unistenlaan. De man, 'knemer van het bedrijf, onder een vorkheftruck recht. De bestuurder van de (truck, een 49-jarige Leide- 3r, lette volgens de politie voldoende op. De 45-jarige irknemer is met een been aar het Elisabeth Zie nhuis in Leiderdorp ge acht. Gezondheid Vrouwen zorg" is het thema van een bijeenkomst dië dinsdag in het Buurthuis Winnie Man dela in de Stevènshof wordt gehouden. Aanvang 13.30 uur. Er zal een discussie-pro gramma over patiëntenbe langen en het recht op infor matie worden gedraaid en daarna kunnen hun eigen ervaringen uit wisselen. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon nummer 315251. Reïncarnatie Het Theosofisch Genoot schap houdt dinsdag een bij eenkomst over reïncarnatie en karman. Een voordracht dit onderwerp wordt gehouden in de Pieterskerk om 20.00 uur. Kla verjascursus Buurtcentrum Dijk 33 start dinsdag met een cursus kla verjassen. De cursus wordt op twee niveaus gegeven. Er 315601. zijn twaalf lessen. De kosten bedragen 25 gulden. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar via 125736. Tennis De directie sport en recrea tie start binnenkort met cur sussen tennis in de Drie Oc- tober-hal. De cursussen zijn bedoeld voor zowel begin ners als gevorderden. Er zijn tien wekelijkse bijeenkom sten. Deelname kost 150 gul den. Er is op donderdag een cursus tussen 17.00 en 23.00 uur en op zaterdag tussen 9.00 en 15.00 uur. Nadere in lichtingen zijn tussen 8.00 en 9.00 uur verkrijgbaar via MAANDAG 13 FEBRUARI lan bedreigt x-vriendin IIDEN Een 28-jarige man Leiden is zaterdagmiddag ngehouden wegens bedrei- huisvredebreuk. De s zaterdag de woning n zijn 24-jarige ex-vriendin n de Van Heussenstraat bin- ngedrongen door een ruit te rnielen. Toen de vrouw om /ier thuis kwam gaf ze de te kennen dat hij moest rtrekken. De Leidenaar be- eigde haar, waarna de ouw vluchtte en de politie arschuwde. ,Die hield de even later aan in de wo- Uit de bocht LEIDEN Een 23- jarige Leidenaar is za terdagnacht om half twee gewond geraakt toen hij met zijn auto uit de bocht van de Witte Singel vloog. De die de richting van de He renstraat reed, ver loor ter hoogte van nummer 37 de macht over het stuur, en reed tegen een boom aan. De man liep diverse breuken in het ge zicht op en is naar het. Academisch Zieken huis in Leiden ge bracht. De auto werd geheel vernield. RIJNSBURG Twee uit het Westerpark ontsnapte damherten hebben de Rijnsburgse politie giste ren vrijwel de hele dag beziggehouden. Uiteinde lijk zijn de herten met as sistentie van Leidse agen ten die waren uitgerust met een verdovingsge weer weer gevangen. De twee damherten, een ree en een bok, waren 's morgens ontsnapt nadat iemand een gat in de omheining in het park had geknipt. Al rond acht uur gingen twee agenten van de Rijnsburgse politie daar achter aan. Een van de twee herten werd al vrij snel aangetroffen voor een school aan De Poel, in de omgeving van het Wes terpark. Dat dier kon met een schot uit het verdovingsge weer worden geveld. Het tweede hert was echter spoor loos en werd pas 's middags weer gezien in de omgeving van het park. Het weerspanni ge dier liet zich echter niet in sluiten door zijn belagers. Die maakten onder grote publieke belangstelling jacht op het hert. Dat bleek ook wel uit het grote aantal meldingen dat bij de politie binnenkwam van de delijk kon het dier tegen het eind van de middag worden gevangen. Ook in dit geval verleende de Leidse politie as sistentie door een voor de Rijnsburgse collega's verlos send verdovingsschot te los sen. Behalve twee Rijnsburgse agenten en hun twee Leidse collega's waren bij de klop jacht nog een dierenarts be trokken voor de juiste dose ring van de verdoving en de beheerder van het park. LEIDEN De afdeling Leiden van het KNOV doet volgende week maandag mee met de lan- deljke protestdag tegen de nieu we winkelsluitingswet. Op die dag behandelt de Tweede Kamer het wetsvoorstel van staatssecre taris Evenhuis. De voorgestelde wet maakt de instelling van mid dag- en avondwinkels mogelijk. De KNOV-leden zijn daar tegen. Secretaris Th. Nagel van de afde ling Leiden: „Het KNOV verte genwoordigt voornamelijk de kleine man. Die is tegen de nieu we winkelsluitingswet, want dan moet hij langer in zijn winkel staan. En die kleine man heeft geen geld om extra personeel in dienst te nemen". Nagel wijst erop dat de grootwinkelbedrijven geen bedenkingen tegen de wet hebben. „Die kunnen wel perso neel aannemen. En het is voor hen natuurlijk handig om meer in de avonduren geopend te zijn. Meubels koop je tenslotte niet oin negen uur 's morgens". De actiedag bestaat uit een bij eenkomst met sprekers in het Circustheater in Den Haag om 14.00 uur en een demonstratie van het Malieveld naar het Bin nenhof om 16.00 uur. ON SIEBOLD HERDACHT IN LEIDSE 0RTUS BOTANICUS SIDEN De omge- oelde grond ligt nog in ördige heuvels op het 50 eter lange en 17 meter éde terrein. Tuinlieden n bezig om met een hij- oestel een exotische lom te verplaatsen. n diepe sleuf markeert de ats waar de fundering van fraaie muur wordt gelegd, el. is. er nog niet te zien op iplaats waar straks de trots 1 de Leidse Hortus komt te 'en: de Von Siebold Memo- il Garden oftewel de Japan- tuin ter nagedachtenis aan negentiende-eeuwse Phi- von Siebold die ervoor eft gezorgd dat Japanse sier- \yassen de westerse wereld nnen konden komen. In zes- procent van alle Neder- i,dse tuinen staan nu nog esters en bomen die de lidse geleerde ooit vanuit Ja de Hortus liet over- ërigen. mand die alles van het leven 'yj'erk van Von Siebold af- ïet; is Leslie Tjon Sie Fat, itenschappelijk medewerker n de Hortus Botanicus. Hij eft de collecties van de be- emde arts uitgebreid bestu- ërd en is nu bezig met het irijven van een boek over t, leven en werk van de man groot deel van zijn le- Leiden heeft gewoond. ron Siebold heeft een enorm langrijke rol gespeeld in de storie van de Leidse hortus de hele sierteeltsector in ederland". Behalve het bron- n borstbeeld van de beeld- O. Wenckebach en on- veer vijftien bomen en strui- die hij in Japan verzamel- herinnerde echter tot nog niets in de hortus aan Von „De omgeving van beeld was echt aan een op- ipbeurt toe. Dat was een :eggende omgeving", al- Tjon Sie Fat. Dat gaat nu veranderen met de komst van een geheel authentieke Japan se tuin met het borstbeeld tus sen een collectie Oostaziatische bomen, .struiken en planten. Professor dr. Makoto Nakamu- ra, een vooraanstaande Japan se tuinarchitect, heeft het ont werp voor de gedenktuin ge maakt. Kiezelzee Om het gedeelte aan de kant van de Oranjerie wordt een tuinmuur- gezet met Japanse dakpannen die de grens tussen de westerse en oosterse be planting aangeeft. Blikvanger in de hele tuin wordt een „kie zelzee", symbool van de we reldzeeën die Von Siebold be voer. „Het zogenaamde droge landschap of water zonder wa ter is een techniek die in Ja pan veel in tuinen wordt toe gepast. De kiezelzee ontspringt bij een bron van rotsen met een waterval van speciale door de inwerking van de zee ver kleurde stenen uit Scandina vië. De kiezelzee stroomt langs twee rotseilandjes en onder een paviljoen door naar het standbeeld van Von Siebold. Deze zomer komt er voor het maken en stellen van de "ste nen van de waterval een ex pert uit Japan naar Leiden Verspreid over de tuin worden er verder echte Japanse bo men zoals een Zelkova en een Ginkgo geplant. Verder komt er op de hoge oever van de zee een varen- en mostuin en op de andere een winterharde bamboetuin. „De Japanse ge wassen doen het in Nederland meestal prima.-Het klimaat in beide landen is ongeveer' het zelfde. Heesters en bomen zo als forsythia, blauwe regen, hortensia, veel lelies en sier- kersen zijn allemaal oorspron kelijk uit Japan afkomstig". De tuinlieden van de hortus gaan straks gewoon zelf de oosterse tuin onderhouden. „We hebben er bij de aanleg Centraal wonenproject officieel geopend „Projecten als centraal wonen moeten door woningbouwvereni gingen ondersteund worden, ondanks dat ze getrokken worden door de elite. De bewoners ervan lopen in de voorhoede en ge ven ontwikkelingen aan waar de verenigingen het van moeten hebben in de toekomst". Dat zei directeur A. Mulder van Wo ningbouwvereniging Leiden zaterdag bij de officiële opening van het centraal wonen-project in de Stevenshof. „Woningbouwvere nigingen richten zich normaal niet op de elite, maar die zorgt vaak voor ontwikkelingen. Het stimuleren daarvan is ook een van de taken van de WVL", aldus Mulder. Hij wees in dat verband op de voortschrijdende individualisering, die gepaard gaat met een verlangen om dingen samen te doen. Hij meende dat een project voor centraal wonen in de toekomst best gerealiseerd zou kun nen worden voor mensen vanaf zo'n 40 a 45 jaar. Mulder opende na zijn toespraak het project aan de Joke Smitstraat officieel. Hij hees een strandbal op naar het dak, waarop een paar bewoners de vlag hesen en ballonnen aan de dakrand hingen. Na de offi ciële opening hielden de bewoners open huis, waarbij de onge veer honderd belangstellenden gelegenheid hadden om de wo ningen van het project te bekijken. foto: wim van noort ROELOFARENDSVEEN Een tv-ploeg van de NCRV komt morgen naar Roelofarendsveen om op namen te maken van de 'DDO-band. De opnamen worden gemaakt voor het programma Lokaal Kabaal dat 29 april wordt uit gezonden. De uitzending is die keer geheel gewijd aan het Brabantse dorp Dorst. Het op treden van de tien jaar oude DDO-band in dit programma houdt verband met de her komst van de naam: Door Dorst Ontstaan. De opnamen, die onder meer worden ge maakt bij de watertoren, be ginnen om 10.00 uur. Frans Bosch en Els Kooter werken sinds kort ieder 34 uur per week voor Buro HALT. Vorig jaar was dat nog 24 uur per week. In 1988 kreeg het tweetal bijna tweemaal zoveel .jongeren binnen als het jaar ervoor, waardoor het aantal uren waarvoor ze waren aangesteld niet meer overeenkwam met de hoeveelheid werk. De gemeente heeft, mede door het succes van het vuurwerkproject onlangs besloten hun aanstelling uit te breiden. Leslie Tjon Sie Fat bij het terrein waar al een begin is gemaakt met de aanleg van de Japanse tuin. foto: rekening mee gehouden dat er hier geen kennis van het op Japanse, wijze snoeien en vor men van bomen en heesters aanwezig is. Zelfs in Japan is die specifieke kennis nog nau welijks te vinden. Er komen wel wat bol geschoren Strui ken, maar dat is niet zo moei lijk". In totaal gaat de aanleg van de Japanse tuin ongeveer 500.000 gulden kosten. Er is nog twee ton nodig om aan dat bedrag te komen. De gemeente, pro vincie, de Japanse kamer van koophandel in Nederland, en kele Leidse bedrijven en het produktschap voor siergewas sen hebben hun financiële me dewerking aan het project ver leend. Document In het kader van het vierhon- derjarig bestaan van de Hortus Botanicus in 1990 wordt ook de Clusiustüin in de oorspron kelijk stijl teruggebracht. „Dankzij een document van de eerste directeur Clusius dat in 1930 is teruggevonden, zijn wij in staat de tuin precies zo te reconstrueren zoals die in 1590 was. De afgelopen jaren was de Clusiustuin helemaal ver wilderd en overwoekerd. We hebben nu alle planten eruit gehaald. Het liefst zouden wij ook het Ambulacrum weer op bouwen. Dat was een gebouw dat over de breedte van de Clusiustuin liep en dat een ra- riteitencabinet van opgezette beesten bevatte. Die zijn nu in het museum voor Natuurlijke Historie ondergebracht. In het Ambulacrum werden ook col leges gegeven", vertelt Tjon Sie Fat. Nieuwbouw van het gebouw wordt echter te duur. Wel worden alle perken op nieuw ingericht met dezelfde plantjes die Clusius indertijd uit Turkije, Perzië en Afgha nistan haalde en hier met zorg opkweekte. Dat waren bij voorbeeld de nu in Nederland overbekende narcis, tulp en hyacint. De Leidse plantkun dige legde daarmee de basis voor de Nederlandse bloem bollenteelt. „De Clusiustuin moet in mei volgend jaar klaar zijn, want dan wordt er in Lei den een internationaal sympo sium gehouden over tradities in Europese, islamitische en Chinese tuinen en de manier waarop deze elkaar beïnvloed hebben". Toeristen Volgens Tjon Sie Fat zal de Leidse hortus met name door de aanleg van de Japanse tuin in de komende jaren enorm veel toeristen trekken. „Er ko men nu al duizenden Japan ners en zelfs Japanse televisie ploegen naar het beeld van Von Siebold in die lelijke om geving kijken, laat staan als er straks een authentieke Japan- wim van noort se tuin omheen wordt gezet. Bovendien zullen wij hier straks de enige echte Japanse tuin in Nederland bezitten. Er is verder alleen een kleine binnenplaats in het Amster damse Okura Hotel die a!ls Ja panse tuin is ingericht en een gedeelte van het Haagse park Clingendael. Bij die laatste gaat het echter om Nederland se tuinarchitectuur met wat Japanse invloeden", aldus Tjon Sie Fat. Het grote voordeel van de Leidse Hortus Botanicus is volgens hem dat de tuin niet alleen een wetenschappelijke en educatieve functie heeft, maar ook een publieksfunctie. „Daarom denk je er bij alles wat je opnieuw inricht bij na dat het ook aantrekkelijk voor bezoekers moet zijn. Op die manier krijg je behalve een functionele ook een hele mooie tuin". JEANNETTE SCHREUDER LEIDEN „Tachtig pro cent van de vuurwerk vandalen die bij HALT zijn geweest hebben daar na geen stukje vuurwerk meer afgestoken. Ik ben echt verbaasd over het ef fect dat de HALT-aanpak bij die jongens heeft ge had" Dat concludeert Frans Bosch terugkijkend op het vuurwerkproject van Buro HALT. „De opzet is meer dan ge slaagd", vindt Bosch. „Uit gangspunt was dat onze aan pak bij de helft van de vuur werkvandalen zou werken. Volgens de enquête zijn we daar ruimschoots in geslaagd". Bosch en zijn collega Els Koo ter hebben deze week dertig van de negentig vuurwerk vandalen die via het HALT- project hun straf ondergingen telefonisch ondervraagd. De jongeren zijn tussen half no vember en 5 januari door de politie aangehouden wegens het afsteken van vuurwerk. Om contact met justitie te voorkomen konden ze via het Buro HALT een alternatieve straf ondergaan. Ze kregen een film over brandwonden te zien en moesten een aantal uren werken. „Het effect van onze aanpak is heel erg groot geweest", aldus een verheugde Bosch. „De jon geren zelf staken meestal geen vuurwerk meer af, maar de grootste winst zat waarschijn lijk in de uitstraling op vriend jes. Meer dan de helft van de jongeren vertelde dat, nadat ze met HALT in aanraking wa ren geweest, hun vrienden minder vuurwerk gingen af steken. Meer dan eenderde van de ondervraagden is voor zichtiger geworden met vuur werk". Het werken is de mccs- ten goed bevallen. „Ze vonden het werk passend en lang ge noeg. Bij maar ruim tien pro cent is de aanpak niet aange slagen". De vertoonde film is volgens Bosch voor verbetering vat baar. „Er moet een speciale film gemaakt worden die meer toegesneden is op de gevolgen van ongelukken met vuur werk. De film die we hadden duurde iets te lang en was daar minder op gericht. De uitwerking van de film was overigens wel goed. De jonge ren rekenden op een film over vuurwerk, maar daarin vergis ten ze zich. Er was geen rotje in te zien, maar wel het trans planteren van huid op een kinderarmpje. Ik hoop dat et- een nieuwe film gemaakt kan worden Wellicht werkt de aanpak van HALT dan nog beter". Onderzoek naar terrein Gijzenij LEIDEN Het terrein van de voormalige metaalopslag- en het verwerkingsbedrijf van de firma Gijzenij wordt gesaneerd Binnen kort start op het terrein dat langs de Soembastraat en de Atjehstraat ligt een saneringsonderzoek. Doel van het onderzoek is te onderzou ken hoe het terrein kan worden gesaneerd. Uit eerder onderzoek t gebleken dat de grond vervuild is met onder meer PCB's, olie. zwu re metalen als koper, lood, zink en chroom en polycyclische aroma ten. De verontreiniging ligt op verschillende diepten en plaatsen Ook de concentraties zijn zeer ongelijk. Door een afsluitende klei laag onder de laag waarin de vervuiling zich bevindt kan de veront reiniging zich niet in de diepte verspreiden. De grond en het grondwater van de zonneweide van zwembad De Zijl zijn niet vervuild.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7