Yal Kabul eerste doel van Afghaanse verzet Middenamerikaans vredesverdrag in handen van vijf presidenten m AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Nederlandse drumband fietst mee tijdens feest Franse Revolutie Paus en Rome BUITENLAND £eidóC@otnmti MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 Israel ontkent overleg met PLO ROME Israel heeft ontkend geheim contact te onderhouden met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie. PLO-lei- der Arafat had in een interview met het Italiaanse blad „II Messaggero" gezegd dat de Israëlische autoriteiten „onder de tafel vele boodschappen doorgeven, via ize vertegenwoordigers in de bezette ibieden en kanalen in Europa en el- De PLO-leider zei verder over informatie te beschikken, dat Israel een lieuwe campagne tegen de PLO aan het oorbereiden is. De Israëlische geheime lienst zou toestemming hebben gekre- ;en „verdere aanvallen tegen ons lei- Ierschap te plegen", aldus Arafat. Advocaat gedood bij aanslag Belfast BELFAST Twee mannen hebben gisteren de katholieke advocaat Patrick Finucane in zijn woning in Belfast doodge schoten. De aanslag heeft vol gens de politie alle kenmerken van een actie van paramilitaire, protestantse extremisten. Finu cane genoot als advocaat vooral bekendheid vanwege zijn ver dediging van leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA, die werden ver dacht van terreuraanslagen. Tot nu toe heeft nog geen orga nisatie de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Nederlaag Japanse regeringspartij TOKYO De Japanse rege ringspartij, de Liberaal De mocratische Partij (LDP), heeft vandaag gepleit voor het versneld doorvoeren van politieke hervormingen ten einde het vertrouwen van de bevolking terug te winnen na de nederlaag gisteren bij tussentijdse verkiezingen in het district Fukuoka. In Fu- kuoka, dat gold als een bol werk van premier Noburu Takeshitas LDP, behaalde de socialistische oppositiepartij een verrassende overwin ning. Tamils richten bloedbad aan COLOMBO Op Sri Lanka hebben Tamils zaterdag nacht 34 mensen vermoord in Dutuwewa, een afgelegen dorp in de jungle. Een func tionaris van het ministerie van buitenlandse zaken schreef de moordpartij toe aan de Tijgers voor de Be vrijding van Tamil Eelam, de sterkste Tamil-guerrilla- groep die sinds 1983 een bloedige campagne voor de onafhankelijkheid voert. De Tijgers hebben echter ont kend dat zij verantwoorde lijk zijn voor het bloedbad. Spaanse lawine doodt zes Franse bergbeklimmers MADRID Zes Franse bergbe klimmers hebben gisteren in de Spaanse Sierra Nevada de dood gevonden toen zij werden verrast door een lawine. Het ongeluk ge beurde op de hellingen van de Mulhacen, met 3.481 meter de hoogste berg van Spanje, in de buurt van Granada. De bergbe- klimster die als enige het onge luk overleefde, waarschuwde reddingsploegen. De kans is klein dat nog overlevenden worden ge vonden. Italianen bidden om regen ROME In de parochiekerken van Milaan is gisteren speciaal gebeden voor regen. Na de preek verzochten de priesters om een speciaal „Verhoor ons Heer", in de hoop op een god- dellijke tussenkomst die een einde moet ma ken aan de droogte, die vooral in Noord-Italië al vier maanden duurt en nu zowel in de stad als op het platteland tot ernstige ongemakken leidt. Tot het speciale gebed werd beslist door de vicaris-generaal van het Milaanse diocees, monseigneur Renato Corti. Het is niet de eer ste keer dat het gebed voor regen aangehe ven wordt in de Milaanse kerken. In 1982 werd er gebeden voor regen in het door droogte geteisterde Afrika. Sedert 1976 be staat overigens al de „ecologische mis", die opgedragen wordt om God te vragen de mens te inspireren tot het juiste gebruik van het aardse goed. NEDERLANDSE AMBASSADEUR: „Iran moet kritiek maar spend, accepteren NO- 1 stellen1 jcht in jing in ursus- komt AP TEHERAN Iran heeft maar te accepteren dat Nederland fel reageert op ernstige schendingen van 'de mensenrechten in dat land. Dat zei de Neder landse ambassadeur in Te heran, mr. dr. J.N.J.B. Horak, vanmorgen in een interview met het NCRV- radioprogramma „Hier en Nu". Hij reageerde daarmee op de uitspraak van de Iraanse pre sident Khamenei, dat de Ne derlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek niet welkom is in Iran als hij interne zaken als mensenrechten wil bemoeien. Een bezoek van Van den Broek aan Iran, dat oorspron kelijk was vastgesteld in de tweede week van maart, is vo rige week afgezegd omdat in die week belangrijke ontwape ningsconferenties in Wenen worden gehouden, waar van den Broek bij moet zijn. Er is nog geen nieuwe datum voor het bezoek vastgesteld. „Men zegt hier dat de islam één van de godsdiensten is die de men senrechten het meest verde digt. Maar de schending van de mensenrechten is hier heel duidelijk", aldus Horak. ?r on-h'jjdens de viering van de tien- verjaardag van de Iraanse [revolutie heeft de tweede man Iran, ayatollah Hussein-Ali llontazeri, gisteren toegegeven er fouten zijn gemaakt in revolutie van tien jaar gele den. Het beeld van Iran als angstaanjagende moordenaar moet veranderen, zo zei hij. „De wereld moet de indruk hebben gekregen dat doden de enige taak is van de revolutie. Laten wij eens tellen hoeveel troepen wij verloren, hoeveel steden er werden vernield en dan berouw tonen in het besef dat wij deze fouten hebben ge maakt". verle- delijk t nog jpleg- te it het laat aan en zetS als lische uitge- i Teheran de tien- FOTO: AP „OM BLOEDVERGIETEN TE VOORKOMEN" NEW YORK/ISLAMA BAD Vesovering van de Afghaanse hoofdstad Kabul is het voornaamste doel van de mujaheddin (Afghaanse verzetstrij ders), die opereren in de omgeving van Kabul. Dat heeft verzetsleider Haji Habdul Haq gezegd in een interview met het Ameri kaanse weekblad News week. Haq zei dat de mujaheddin willen „voorkomen dat zich een situatie voordoet zoals in Libanon en Iran, waar diplo maten, medewerkers van hulporganisaties en journalis ten vermoord en ontvoerd worden. Wij moeten zorgen voor de veiligheid van ban ken, ambassades en departe menten in de hoofdstad". Staatsgrepen in het verleden hebben volgens Haq geleerd „dat de rest van het land volgt als Kabul in onze handen is. Als wij erin slagen Kabul als eerste te veroveren, zal het verlies aan mensenlevens be perkt blijven". Het Afghaanse bewind heeft gisteren verklaard dat het niet meer via derden maar recht streeks wil praten met het is lamitische verzet. Volgens waarnemers past het voorstel in de pogingen van de Af ghaanse regering sinds 1987 tot een vergelijk te komen met het verzet. Dat wijst die toena dering tot nu toe vierkant af. Diplomaten in Pakistan ver moedden dat Kabul nu pro beert te profiteren van onenig heid binnen het verzet om de gezochte openign alsnog te for- De Pakistaanse premier, Bena zir Bhutto, wees gisteren be schuldigingen van de Af ghaanse leider Najibullah van de hand, dat Pakistaanse mili tairen zijn samengetrokken aan de grens met Afghanistan. Volgens Sovjetzegslieden gaat het om 4.000 militairen die het verzet moeten helpen bij de verovering de stad Jalala bad, om daar de zetel van een voorlopige regering te vesti gen. Maar volgens Bhutto be schermen die militairen Pakis tan alleen tegen „agressie van buitenaf". De kans bestaat dat Zweden de luchtbrug van de Verenig de Naties naar Kabul gaat ver zorgen. Volgens onderminister van buitenlandse zaken Bengt- Save Soderberg heeft de Zweedse regering ruim dertien miljoen gulden beschikbaar gesteld om vliegtuigen te hu ren. Hij zei dat enkele Zweed se chartermaatschappijen zijn benaderd om vluchten uit te voeren naar de belegerde stad. „Winnie Mandela zelf betrokken bij afranseling" JOHANNESBURG Volgens de Zuidafrikaanse krant de Sunday Star is Winnie Mande- la zelf betrokken geweest bij de mishandeling van een 14- jarige jongen, die sindsdien wordt vermist en vermoede lijk dood is. Stompie Moeketsi Scipei werd op 29 december met drie vrienden door lijf wachten van mevrouw Man dela, die zich FC Mandela noe men, ontvoerd. Naar de Sun day Star berichtte, werden de jongens naar het huis van Winnie Mandela gebracht, waar zij hen opwachtte en een afranseling gat. Daarna gaf ze de voetbalclub opdracht de vier nog eens aan te pakken, aldus de Star. Enkele zwarte leiders, onder wie aartsbis schop Desmond Tutu, Jiebben bij Winnie Mandela aange drongen op ontbinding van FC Mandela, om de reputatie van het ANC en haar man te be schermen. Ie MEXICO-STAD Na nëindeloos uitstel buigen Bei-de presidenten van de vijf "°^Middenamerikaanse lan- J jen zich dezer dagen in El ifialvador over het pro- ge Dleem van de vrede in de r regio. Tijdens de top, in een afgelegen hotel aan ,?iger ie tropische kust, wordt iet vredesproces geëva lueerd dat in augustus 1987 op gang is gebracht twei met de ondertekening van 1 he een Middenamerikaans jji^iyredesakkoord Esquipulas Ju. Hoog op de agenda staat het probleem van de verifiëring van het vredesverdrag. De presidenten waren in 1987 overeengekomen de landen te democratiseren - vrije verkie zingen en respectering van de mensenrechten - en geen groeperingen die gewapender hand de regering van een'na burig land proberen omver te werpen te steunen of op het grondgebied toe te laten, zoals in Honduras gebeurt met de Contra's. Van begin af aan vormde de verifiëring van deze punten van het verdrag een probleem. Onmiddellijk na de onderteke ning werd een controlecom missie ingesteld bestaande uit de secretarissen-generaal van de Verenigde Naties en van de Organisatie van Amerikaanse staten samen met de ministers van buitenlandse zaken van de Middenamerikaanse landen en van een achttal andere La- tijnsamerikaanse landen. Het rapport dat deze commissie vo rig jaar januari bekendmaakte over het al dan niet nakomen van de akkoorden, werd door vier van de vijf presidenten terzijde geschoven omdat het te positief oordeelde over Ni caragua en te negatief over de overige landen. Een nieuwe controlecommissie werd ingesteld, nu alleen be staande uit de ministers van buitenlandse zaken van de Middenamerikaanse landen. Zo ontstond de merkwaardige situatie dat de regeringen van Midden-Amerika zichzelf mochten beoordelen wat be treft hun vorderingen in het vredesproces; een oordeel dat uiteraard al te politiek uitviel maar waar verder niemand iets mee opschoot. Tijdens de voorbereidende vergadering van de Middenamerikaanse ministers van buitenlandse za ken vorige week is geprobeerd tot overeenstemming te ko men over de kwestie van veri fiëring. In een bijeenkomst met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar is gesproken over de mogelijkheid de Vere nigde Naties in te schakelen om de veiligheid in de regio te garanderen. In principe is be sloten dat er een internatio naal contingent van experts zal worden gevormd (uit Span je, Canada en West-Duitsland) om de grenzen te bewaken. Waar geen overeenstemming over bestaat is of dat contin gent uit burgers zal bestaan of uit militairen. Kapitein Rob in China 297) Taaie Toon draait een beetje bij, wanneer hij merkt, dat hij met een landgenoot te maken heeft; en die meisjes zien er ook zo gevaarlijk niet uit. Hij overlegt even fluisterend met Ho Ming dje ook weer js binnengekomen. Dan beveelt hij een matroos de touwen van de gevangenen los te maken en hij schenkt zijn gas- 'lllel ten een oorlam. „Ja" zegt hij, „of u zult slagen weet ik niet, maar rèèn ding is zeker; met dat mooie jacht zult u hier niet lang kun- nen rondvaren. Iedere smokkelaar ziet de „Pandora" aan voor een politievaartuig en u zoudt in de hachelijkste situaties verzeild raken. Misschien kan ik u een handje helpen met uw opsporings werk als u mij dan ook een dienst wil bewijzen. Kijk, in de eerste plaats raad ik u aan uw jacht te camoufleren tot een jonk en dan gaat u een poosje met mij op avontuur." Rob overlegt met de meisjes. Meedoen met een smokkelbende? Niets voor Robl Maar Marga en Willy denken er anders over. Wat een prachtige verha len zullen ze daar over kunnen schrijvenl „Maar hoe kunnen we nu de Pandora in een jonk veranderen?" vraagt Rob. „O," zegt Ho Ming, „laat u dat maar aan mij over!" Betoging In Gdansk gingen gisteren enige honderden aanhangers van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit de straat op om steun te betuigen aan de leiders van het vakverbond, die nog steeds in onderhandeling zijn met de Poolse regering. Intussen waarschuwde een van de adviseurs van Lech Walesa aanhangers van het vakverbond niet deel te nemen aan de stakingen die op het ogenblik in het hele land uitbreken, omdat daarmee de kans op succes bij de gesprekken wordt verkleind. NAVO houdt vrijwel zeker top over kernraketten LONDEN De kans wordt steeds groter dat de landen van de NAVO in mei in Brussel een topcon ferentie zullen beleggen over de modernisering van de kernraketten voor de korte afstand. Dat is gebleken na het bezoek, gisteren, van de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken Baker aan Londen. De Amerikaanse minister maakt op het ogenblik een toernee langs alle NAVO-lan- den. Zo brengt hij donderdag een bezoek aan ons land. De Britse minister Howe zei dat hij met Baker kwesties van wederzijds belang had bespro ken. Ook een NAVO-top kwam ter sprake, maar mede delingen over datum of plaats bleven achterwege. De vraag is Baker in de Bondsrepubliek, waar hij van daag te gast is, op een net zo warm onthaal kan rekenen als in Londen. Bondskanselier Helmut Kohl bepleitte vrijdag in een interview uitstel van de beslissing ter modernisering van de 88 Lance-raketten in de Bondsrepubliek tot 1991 of 1992. Daarentegen willen Was hington en Londen dat de knoop om de Lance te vervan gen snel wordt doorgehakt, zo mogelijk nog deze zomer. De regering-Kohl is verdeeld over deze kwestie. De Westduitse bevolking, die vreest dat de Bondsrepubliek in geval van een oorlog tussen Oost en West het slagveld zal worden, is te gen modernisering van de Lance. PARIJS Een Franse stoomlocomotief, sterke Russen die een kunstijs baantje dragen (inclusief schaatster met rode vlag), een paar honderd gekostumeerde Lodewij- ken uit Brazilië en een Nederlandse drumband op de fiets. Dat alles en nog veel gekker moet op 14 juli 's avonds de Champs-Elysees in Pa rijs bevolken, in de gro te optocht ter gelegen heid van de tweehon derdste verjaardag van de Franse Revolutie. De misschien wel meest mesjoche parade ooit gehou den, komt uit het brein van het Franse reclamegènie Jean-Paul Goude. In het dagblad Libération presen teerde hij zaterdag enige werktekeningen van het carnavaleske klank-en- lichtspel dat hem voor ogen staat. Goude gaat bij de uit werking van zijn plannen samenwerken met de Ame rikaanse producer Quincy Jones, die voor de muziek zorgt. Gefluisterd wordt dat ook Michael Jackson en Tina Turner aan de twee uur durende show zullen meedoen. Van de staatscommissie die de feestelijkheden rond de „bicentenaire" moet organi- saren mocht Goude zich naar hartelust uitleven. De kosten waren van onderge schikt belang. Uitgaande van het principe dat de Franse Revolutie overal op aarde anders is geïnterpre teerd, .-eft Goude er vooral een vi olijk spektakel van" willen maken. Nadat operazangeres Jessy Norman nog een plechtige Marseillaise heeft gezongen, moet het een doldwaze ver toning worden. Zo zullen de beroemde Welsh Guard in kunstmatig opgewekte mist banken lopen, dragen Zuida frikaanse Zuludansers poli- tiepetten (een „knipoog" naar de apartheid), mogen Spaanse stieren wraak ne men op de toreadors en moeten beroemde Italiaanse vendelzwaaiers enige Kung Fu-bewegingen aan hun re pertoire toevoegen. De bonte optocht begint een paar uur na na de traditione le en serieuze militaire para de, die altijd op de nationale feestdag (14 juli) wordt ge houden. Tal van regerings leiders, onder wie de Ameri kaanse president Georges Bush, zullen beide defiles bijwonen. Dat van Goude zal zeker in tientalle landen rechtstreeks op de televisie komen. Langs het parcours worden vele tienduizenden toeschouwers verwacht. Nauwelijks medewerking aan de show verleent de stad Parijs, waarvan burgemees ter Chirac nog steeds een po litieke guerrilla uitvecht met president Mitterrand. Met als resultaat dat Chiracs gro te vuurwerk nu niet op 14 juli zal plaatshebben, maar een dag later. door Jean Mentens ROME Rome is een Derde- Wereldstad. Dat zijn harde woorden van de paus. Er is geen enkele tourist die bij zijn bezoek aan de Eeuwige Stad ook maar het flauwste vermoeden zou kunnen krijgen van wat de paus daarmee bedoelde, maar de beroemdste bewoner van de Italiaanse hoofdstad heeft gelijk. Na meer dan 200 bezoeken aan Romeinse parochies en evenzoveel gesprekken met weer andere parochiepriesters is Johannes Paul us er perfect achtergekomen wat er aan de stad scheelt. En dat is nogal wat. Er is de armoe die al bestaat van oudsher en niet is weggewerkt. Daar is nieuwe armoe bijgekomen. Gebrek aan woningen en gebrek aan diensten, overstelpende werkloosheid, onbestaande bejaardenzorg, afwezigheid van kampplaatsen voor zigeuners, illegale gastarbeiders die mishandeld worden en uitgebuit, geesteszieken die als bedelaars door de stad zwerven samen met een toenemend aantal gewone zwervers, vervolgde aids-slachtoffers, junkies, kleine boefjes. De paus somde ze allemaal op tegenover Pietro Giubilo, de christen -democra tisch e burgemeester van Rome. Met elke minuut dat de korte toespraak van de paus duurde, werd de man zenuwachtiger. Toen op het eind de paus ook nog eens zei dat daar snel verandering in moest komen dat was niet zo maar een suggestie, maar bijna een dwingende richtlijn was het hek helemaal van de dam. De traditionele tocht bij het begin van het jaar van de Romeinse burgemeester naar het Vaticaan werd voor Giubilo zodoende een ware Calvarie. Bovendien gaf Rome en de rest van de Italianen de paus ook nog eens groot gelijk. Tegenover de paus stamelde Giubilo wat goede Hij mompelde iets c r het •eldkampioenschap voetbal van 1992, dat aangegrepen zou worden om er eens flink tegenaan te gaan, maar het klonk allemaal weinig concreet. Naar de buitenwereld toe verdedigde hij zich door te zeggen dat in de pauselijke rede het woord Rome kon vervangen worden door New York, Tokio, Parijs of Milaan en dat die toespraak ook dan nog perfect zou kloppen. Dat nam niet weg dat de paus gelijk had te zeggen dat in de stad die schittert van de rijkdom, er echt nesten zijn van armoe en ellende. Arme burgemeester. Hem treft niet alle schuld. Rome heeft immers, behalve besluiteloze politici, ook haar eigen inwoners tegen. Als de gemeen traad na wekenlang stechelen toch besluit het historische centrum verkeersvrij te maken, dan breekt er onder de Romeinen een ware stormloop los op de ontheffingen, gekochte of valse, indien niet geritseld bij een \iiendje bij de gemeente. In de voorstad Ostia heeft de christen-democratische partij een ware heksenjacht ontketend tegen de zigeuners omdat de gemeente besloten had daar een eerste goed uitgerust kamp voor zigeuners te installeren. De bewoners van Parioli, een sjieke buurt in Noord-Rome, hebben een comité opgericht om een aids- kliniek in hun wijk te weren. Ik was zelf getuige van brutaal politieoptreden tegen zwarte jongens die in de metrogangen dingen aan de man proberen te brengen, het enige werk wat ze vaak kunnen vinden. Dit zijn een paar voorbeeldjes uit een ware grabbelton. Waar vier miljoen mensen samen in een stad willen leven, moet er sprake zijn van solidariteit en een beetje discipline, niet van egoïsme. De Romeinen tonen vaak hun gebrek aan beide eerstgenoemde deugden en leggen soms een ongebreidelde zelfzucht aan de dag. Daar kunnen geen gemeentewetten en waarschijnlijk zelfs geen paus tegenop.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5