Hongarije krijgt meerpartijenstelsel Bom beheerst onze cultuur Proces tegen North kan toch doorgaan Overleg bouw-cao hervat CcidócSomant Pakistaanse betogers des duivels over boek van Rushdie Palestijnse opstand kan leiden tot joods verzetS INSPIRATOR VAN PLOEGSCHAREN IN NEDERLAND T 11 BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 PAGINA 4 Auto-Rai trok minder bezoekers AMSTERDAM De gistermiddag ge floten Auto-Rai heeft dit keer minder bezoekers getrokken dan de vorige, twee jaar geleden. In 1987 bezochten 546.675 belangstellenden de autoten toonstelling, terwijl dit jaar 472.680 be zoekers een kijkje kwamen nemen. Een woordvoerder van de RAI weet de teruggang aan het samenvallen van de Auto-Rai met het carnaval en de kro kusvakantie. De deelnemers toonden zjch overigens tevreden over het ver- lpop van de tentoonstelling. Exposan ten die slechts gekomen waren om voorlichting te geven verklaarden geen spijt te hebben. Maar ook de merken die wel auto's verkochten, zeggen goe de resultaten te hebben geboekt. Vakantiebus Zeker achttien zwaargewonden moesten gister ochtend uit het wrak van een bus met Franse va kantiegangers worden bevrijd. De bus was in de buiurt van Mün- chen van de weg geraakt en daar na tegen bomen tot stilstand ge komen. foto: anp Man vast na familie- moord in Brazilië CARAMBEI De politie van de Braziliaanse deelstaat Parana heb ben zaterdag een verdachte aange houden in verband met de moord partij afgelopen dinsdag op de fa milie Boer in de Nederlandse land bouwnederzetting Carambei. Daar bij werden drie mensen om het le ven gebracht en vier personen zwaar gewond. Volgens de politie is het nu zeker dat de man alleen heeft gehandeld. De man is nog niet officieel in staat van beschuldiging gesteld, omdat de politie hem eerst wil confronte ren met de overlevenden. Arts redt jongetje dat kwartier onder water ligt UTRECHT Een vierjarig jongetje dat gisteren in Utrecht een kwartier lang onder water heeft jgelegen, is door een in reanimatie ge- specialiseerde arts van de GG&GD alsnog van de dood gered. Het komt zelden voor dat iemand het er na zo'n lange tijd zonder zuurstof nog levend afbrengt. Het jongetje raakte bij het spelen te water. Drie politie mensen die op zoek gingen, konden het jongetje niet vin den. Pas na een kwartier slaagde een duikploeg van de brandweer erin de jongen op de kant te brengen. De GG&GD-arts paste met suc ces reanimatie toe, hoewel de lichaamstemperatuur inmid dels tot 29 graden was ge daald. Het kind verblijft nog op de intensive care-afdeling van het Wilhelmina Kinder ziekenhuis, maar zijn toe stand is hoopvol. BUDAPEST Het cen trale comité van de Hon gaarse communistische partij heeft zaterdag na twee dagen vergaderen ingestemd met de invoe ring van een meerpartij enstelsel. De Hongaarse leider Karoly Grosz en andere hoge partijfunctio narissen hadden ook eerder al laten weten dat zij voorstander waren van een meerpartijenstelsel, maar het was voor het eerst dat het 108 leden tellende centrale comité formeel met het idee in stemde. Hongarije behoort al twintig jaar tot de liberaalste landen in het Oostblok en de meeste leiders zijn vurige aanhan gers van de hervormingen die Sovjet-president Gorbats- jov wil invoeren. Hoewel ook in andere Oostblok-landen de politieke en economische beperkingen versoepeld wor den, is nergens nog de toela ting van andere politieke partijen serieus in overwe ging genomen. Wel hadden Hongaarse bestuurderen al laten doorschemeren dat er grenzen zouden zijn aan de politieke vrijheden, een standpunt dat zaterdag ook door Grosz werd herhaald, toen hij zei dat anti-commu nistische sentimenten niet getolereerd zouden worden. Op de radio verklaarde hij dat iedereeff zich zou moeten verenigen met de „socialisti sche grondslagen" van de maatschappij in overeen stemming met de wetsvoor stellen op de politieke partij en die op 1 augustus in het parlement zullen worden in gediend. De vergadering van het cen trale comité werd belegd na dat het politburolid Imre Poszgay tot veler verrassing had gezegd dat de revolte van 1956 „een volksopstand" was geweest. Tot dan toe was de opstand steeds officieel betiteld als een contrarevolu tie. Gyula Horn, een lid van het centrale comité, had vrij dag al verklaard dat de re volte wellicht was begonnen als een volksopstand maar dat er later elementen naar voren kwamen die men als contrarevolutionair kon aan duiden. Grosz zei zaterdag dat het debat over de revolte nog zou worden voortgezet. (Vervolg van de voorpagina) ISLAMABAD In Islamabad zijn zeker vijf mensen gedood en ruim veertig gewond bij on geregeldheden tussen de politie en enkele demonstranten bij het Amerikaans cultureel cen trum in de Pakistaanse hoofd stad. De enkele duizenden beto gers protesteerden tegen de voorgenomen publikatie in de Verenigde Staten van het om streden boek „Satanische Ver zen" van de schrijver Salman Rushdie. Aanvankelijk probeerde de po litie hen met traangas te ver spreiden, maar toen dat niet lukte schoot ze met scherp. En kele betogers die erin waren geslaagd op het dak van het ge bouw te komen, haalden de Amerikaanse vlag neer en sta ken die in brand. Het gebouw liep grote schade op. Onder de talrijke gewonden bevonden zich een stuk of tien agenten en drie leidende politici van de op positie. Tot dé betoging, de grootste in Islamabad sinds 1979, was opgeroepen door isla mitische geestelijken. Rushdie's boek is op aandrang van de is lamitische gemeenschap al ver boden in Egypte, India en ook Pakistan. De demonstranten eisten een internationaal publi- katieverbod. Sommigen vonden dat Rushdie de strop verdient. In „Satanische Verzen" schetst dë schrijver een volgens isla mieten negatief beeld van Mo hammed en de koran. De isla mieten ervaren dit als heilig schennis en zijn hierover des duivels. Ook in Groot-Brittan- nië, waar het boek vorig jaar werd bekroond met een literai re prijs, hebben islamieten ge protesteerd. In de Noordengelse plaats Bradford vond vorige maand een symbolische boek verbranding plaats. WASHINGTON De speciale aanklager in het Iran-Contraschandaal en de Amerikaanse regering hebben een compromis bereikt over de vraag in hoeverre staatsgeheimen in het proces tegen Oliver North aan de orde kunnen komen. Zij dienden gezamenlijk een verzoek in bij de rechter die de zaak-North behandelt om terug te komen van zijn eerde re uitspraken hierover. Dit verzoek kwam enkele uren nadat de voorzitter van het Hooggerechtshof uitstel had gelast van het proces tegen North, om het Hof tijd te gun nen zich te buigen over het verzoek van de regering dat er een strikte controle komt op de geheimen die North in het proces als bewijsstukken kan aanvoeren. De rechter in het proces-North, Gerhard Gesell, moet zich over het compromis voorstel uitspreken. Het ministerie van justitie ver klaarde dat de speciale aankla ger, Lawrence Walsh, en de regering het erover eens wa ren dat het proces niet kon doorgaan zonder dat Gesell nadere regels stelt die moeten voorkomen dat tijdens het pro ces geheime informatie in de openbaarheid wordt gebracht.^ Gesell heeft de regering verle- den week nog herhaaldelijk laten weten dat hij niet nog meer beperkingen wil opleg-j gen. De regering vroeg vervol-| gens het Hooggerechtshof te waarborgen dat geen staatsge-j heimen geopenbaard zouden' worden tijdens het proces. Gaat Gesell akkoord met het compromisvoorstel, dan laat de regering het verzoek aan hét Hooggerechtshof vallen en hoeft het proces niet langer uitgesteld te worden. JERUZALEM Het geweld in de door Israel bezette Gaza- strook en westelijke Jordaan- oever zou kunnen leiden tot de heroprichting van een radi cale joodse groepering, die zal proberen de Palestijnse op stand in te dammen. Yossi Sarid, lid van de Israëli sche Beweging van de Burger rechten, heeft hiervoor giste ren gewaarschuwd. Hij riep de Israëlische veiligheidsdienst op extra alert te zijn en een eventuele heroprichting te verijdelen van het „Joods On dergronds Verzet", een organi satie van joodse kolonisten die begin jaren tachtig terroristi sche aanslagen uitvoerde op Palestijnse activisten. Israel heeft de laatste tijd al te kampen met aanslagen door orthodoxe groeperingen. Zo plaatste een geheimzinnige en militante extreem-orthodoxe groepering zaterdag een bom in een woonwijk van Jeruza lem. Na een waarschuwing van een anoniem lid van deze groepering, die zich „Keshet" iui( noemt, kon de bom echter on-^jjcj sehadelijk worden gemaakt.^ De Keshet is een van meerde re orthodoxe groeperingen in Israel, die vinden dat Israel ab wereldlijke staat niet zou moeten bestaan. Dit zou pas kunnen gebeuren als de Messi as op aarde terugkomt. Boven dien vinden zij dat het zionis me tegen de religieuze leer in druist. Volgens de Israëlische politie hebben aanhangers van de Keshet in het verleden al zeker elf bomaanslagen uitge voerd. World Press Photo De World Press Photo-jury is zaterdag begonnen aan het beoordelen van de duizenden foto's die dit jaar meedingen naar de eerste prijs, het Gouden Oog. foto: anp UTRECHT Het ruim een maand geleden vastgelopen overleg over een nieuwe cao voor de bouwnijverheid (250.000 werknemers) is van daag hervat. Zowel werkge vers als de bouwbonden van FNV en CNV vinden hervat ting nuttig, aldus onafhanke lijk voorzitter van het overleg, commissaris der koningin H. Lammers. Struikelblok bij de cao-onder- handelingen is de vormgeving van de bestaande arbeidstijd verkorting (37-urige werk week, zestien roostervrije da gen). De werkgevers willen af zonderlijke ondernemingen deze dagen in alle vrijheid la ten vaststellen, terwijl de bon den omwille van de werkgele genheid (herbezetting van ar beidstijd) vasthouden aan een over het jaar gespreide inroos tering. Of er op dit punt toena dering is tussen werkgevers en bonden, wilde Lammers niet zeggen. De bouwbonden hebben voor vrijdag in het hele land de monstratieve werkonderbre kingen belegd om de werkge vers onder druk te zetten. Lammers wilde zich niet uitla ten over de kans op een ak koord. „Ik heb vastgesteld dat men aan beide zijden een ge sprek in elk geval nuttig vindt. Het is nog helemaal niet gezegd dat we er vandaag uit komen", aldus Lammers. De voorzitter van de werkge versdelegatie, C. de Fouw, deelde mee dat het standpunt van de werkgevers over de vormgeving van de atv is ge wijzigd, maar wilde daarover verder niets zeggen. De woordvoerder van de Bouw- en houtbond FNV zei vanochtend dat Lammers „goede grond zal hebben voor zijn uitnodiging". Er is de af gelopen weken informeel overleg geweest tussen Lam mers en de onderhandelings delegaties. De woordvoerder vermoedt dat daaruit in elk geval „gelijkluidende stand punten" zijn gebleken, die de basis voor het hernieuwde overleg vormen. Het werk aan het nieuwe Tweede Kamer-gebouw werd vanochtend korte tijd stilge legd om druk uit te oefenen op de cao-onderhandelingen. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO In Moskou is gisteren voor het eerst in een halve eeuw een joods cultureel centrum geopend.jflC Leiders van het Joods Wereld Congres verrichtten hiervoor de traditionele handelingen (foto). No belprijswinnaar Elie Wiesel dankte in zijn openingsrede partijleider Gorbatsjov voor het herstellen van de burgerrechten in de Sovjetunie. Het joods cultureel centrum in Moskou, ondergebracht in het Joods Muziektheater, werd geopend met een fototentoonstelling over de jodenvernietiging in TE] Nazi-Duitsland die was samengesteld door het Simon Wiesenthal Centrum. Het centrum zal cursus- ma; sen Hebreeuws en Jiddish gaan organiseren, alsmede voorstellingen en tentoonstellingen. Er komt jyjec nok een kosher restaurant. FOTO: AP ern: 't HARDE Slechts wei nig mensen gaan zo ver in hun anti-militarisme als de Amerikaan Phil Berri- gan (56). Vanwege diverse acties tegen dat militaris me heeft hij jaren in het gevang doorgebracht. „De strijd tegen de bewape ningswedloop heeft de af gelopen 25 jaar mijn leven beheerst", zegt hij zach tjes. Berrigan wordt omschreven als een radicale vredesactivist. De oud-priester ziet er echter alles behalve strijdvaardig uit, hij is moe van het reizen door Nederland en van de talrijke gesprekken en voordrachten die hij heeft gehouden. Berri gan maakt zich op voor weer een lezing. Onder meer over de acties van Ploegscharen. Deze vredesbeweging komt de laatste tijd ook in Nederland steeds vaker in het nieuws doordat leden of sympatisan- ten militair materieel bescha digen, zoals op de vliegbasis in Woensdrecht (nieuwjaars nacht) en vorige week op de vliegbasis Gilze-Rijen. „In Nederland is dat nieuw", zegt Berrigan. „Maar in de Verenigde Staten hebben wij zeker 24 soortgelijke acties ge houden, terwijl mensen van Ploegscharen ook in West- Duitsland al een paar keer naar buiten traden". Alle ac ties van Ploegscharen zijn ge baseerd op een tekst uit het Oude Testament (Jesaja 2:4): „Dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun speren tot snoeimessen geen volk trekt zijn zwaard meer tegen een ander en nie mand oefent zich voor de strijd". De eerste actie in de Verenigde Staten was op 12 november 1984 in de Ameri kaanse staat Missouri. Daarbij werd een Minuteman II-raket- silo met een pneumatische boor vernield. De daders kre- Eén van de straaljagers die door leden van Ploegscharen op de basis Woensdrecht werden be schadigd en beklad. FOTO: anp gen straffen die varieerden van acht tot achttien jaar. Ophoepelen De grote inspirator en grond legger van Ploegscharen arri veerde vorige week in Neder land. Vanaf dat moment wordt hij door gelijkgestemden van hot naar haar gesleept. Hij moet lezingen houden, spreekt met vredesactivisten van di verse pluimage, geeft inter views en wordt bij al zijn acti viteiten op de voet gevolgd door een filmploeg. Dat gaf za terdag nog even problemen in de legerplaats in 't Harde. De Amerikaan werd daar geïnter viewd voor de ingang van een oefenterrein. Twee leden van de Koninklijke Marechaussee namen poolshoogte en advi seerden het gezelschap op te hoepelen. Hetgeen gebeurde. Het bezoek van Berrigan draait voornamelijk om het proces tegen de twee vredes activisten die tijdens nieuw jaarsnacht twee NF-5 straalja gers op de vliegbasis Woens drecht met een bijl hebben be werkt. Daarmee zou verkoop van de vliegtuigen aan Turkije voorkomen moeten worden. De 57-jarige priester C. Ko ning uit Eindhoven en de 53- jarige Amsterdamse arts C. van Melle vrezen dat de NF- 5's worden gebruikt voor een stelselmatige onderdrukking van de Kurden, een etnische minderheid in Turkije. Koning en Van Melle voerden hun actie onder de vlag van Ploegscharen. Dat betekent onder meer dat zij niet in het geniep toeslaan, maar juist open en bloot op het oorlogs tuig inhakken. Bovendien la ten zij zich bereidwillig arres teren; de arrestatie maakt deel uit van de totale actie. Berrigan praat in de gevange nis met één van beide actie voerders. Donderdag krijgt hij het woord voor de rechtbank van Breda om de filosofie ach ter Ploegscharen uit te leggen.. „Wij verkeren in een krank zinnige situatie", zegt hij. „Wat wij moeten doen is eigenlijk vrij simpel, maar iedereen maakt het zo moeilijk. We moeten onze verantwoorde lijkheid nemen. De regering van de Verenigde Staten, de leiders in de Sovjetunie of van welke land dan ook zullen nooit uit eigen beweging be ginnen met een echte ontwa pening. Daartoe moeten zij worden gedwongen". Alleen een kwade bevolking zou een regering tot ontwape ning kunnen dwingen, denkt de Amerikaan. „Daarom moeten vredesactivisten pro beren de publieke opinie te be ïnvloeden. De mensen dienen te beseffen dat een nucleaire oorlog een realiteit is sinds de atoombommen op de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki vielen. En elke interventie, elke oorlog, is in principe een uitnodiging om opnieuw naar nucleaire wapens te grijpen". De 'bezorgde Berrigan wil dat het menselijk ras overleeft: „To give the kijjs a break", geef de kinderen een kans. Hij noemt zichzelf echter geen op timist: „De bom beheerst onze cultuur". Daarbij wijst hij er op dat volgens hem vijftiei procent van alle Amerikanei hun geld verdienen aan deT produktie van wapens. Priester F Actie is het sleutelwoord bij] Berrigan. En daar weet hij zeil alles van. Samen met zijn broer Daniël sprak hij zich in de jaren zestig uit tegen delMt Amerikaanse bemoeienissen ein met de oorlog in Vietnam. BeiJje den waren op dat moment nogj^( priester. Acties moesten hur. protesten kracht bijzetten. Zi stalen zij dossiers van Ameri 5^1 kanen die naar Vietnam ge ble stuurd werden. De papierenreg werden verbrand. Ook be eer smeurden ze met hun eigen bloed inschrijfformulieren voor Vietnam-gangers. Phil Berrigan belandde uitein ^ue delijk voor zes jaar in de ge I9£ vangenis, Daniël kreeg tweeme jaar cel. Nog maar net uit heeer gevang ontslagen, zorgde Phiv_, opnieuw voor opschuddinj jj n r~ Het gezin Berrigan woont tejPNf genwoordig in een commune^! in de stad Baltimore. Daar hel pen ze armen en daklozen, on der meer door voedsel op t< halen dat anders zou wordei weggegooid na afloop van eer marktdag. Door hun uitgesproken me 1 ning en de bijbehorende actie hebben alle gezinsleden a eens in de gevangenis gezeten L En wanneer Berrigan opnieuvjp worden opgepakt, dai hangt hem een nog een voorj waardelijke straf van vijf to| tien jaar boven het hoofd. DeJ ondanks weigert hij het vor ren van acties op te gevenl .Verantwoordelijkheid nemeitj betekent acties voeren. Er ziji| vele vormen, je hoeft niet tijd de wet te overtreden. Jlgg- kunt bijvoorbeeld brieven me schrijven naar kranten of naaj politici. Het gaat ons allemaal aan. Als we onze kindereA tenminste een toekomst willenen geven". éér TOM VAN DEN BERÖner |eer Joods cultureel centrum in Moskou

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4