Dioxinesporen in theezakjes en zakdoekjes Verpleegkundigen zijn onderbetaling beu Binnenland Verontruste brief regionale kranten aan Brinkman Leden vervoersbonden massaal akkoord met cao Nijpels wil statiegeldheffing op kunststof verpakking £eidóc@ommtt MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 r AVif; >rtzetti|p, hauffeurs pendelbussen e lang achter het stuur ■JiEN HAAG Ruim één op de tien chauffeurs van pendelbus- 11 uit de wintersportgebieden, zit te lang achter het stuur. Dit dit weekeinde gebleken bij een uitgebreide controle op rijtij- jn aan de Nederlandse grens. In totaal werden 313 chauffeurs fcontroleerd. en woordvoerder van de inspectie spreekt van een groot aantal vertredingen, zeker gezien het feit dat eerder deze week al uit- u>kte dat gecontroleerd zou worden. Er zijn 41 chauffeurs gever baliseerd, oftewel 13,1 procent. Dat zijn meer overtredingen dan zestien gevallen ging de inspectie over tot het opleggen van en rijverbod. Dat gebeurt wanneer de chauffeur gedurende ur minder dan acht uur heeft gerust. Eén chauffeur dertig uur maar een half uur gerust te hebben. Miljoen extra voor overheids gebouwen zonder drempels HILVERSUM Minister Nijpels van VROM zal één miljoen gulden extra vrijmaken om de toegankelijk heid van overheidsgebouwen voor lichamelijk gehan dicapten te verbeteren. De bedoelde overheidsgebou wen worden aangewezen door de Gehandicaptenraad. De minister deed deze toezegging voor de NCRV-tv tijdens de slotuitzending van „Drempels Weg", een actie van de NCRV en het Nationaal Revalidatie- fonds. Doel ervan was het bevorderen van de integra tie van de 1,3 miljoen lichamelijk gehandicapten in de Nederlandse samenleving. Inclusief het miljoen van Nijpels heeft de actie tot nu toe ruim vier miljoen gulden opgeleverd. De NCRV rekent op een eindbedrag van vijf miljoen als alle gif ten via bank en giro binnen zijn. Vrouwen betrokken bij vrouwenhandel ROTTERDAM De politie van Rot terdam heeft de afgelopen nacht een man en drie vrouwen aangehouden die er van worden verdacht betrokken te zijn bij vrouwenhandel. De vier ar restanten zijn allen afkomstig uit de Dominicaanse Republiek, maar heb ben inmiddels de Nederlandse nationa liteit en wonen in Rotterdam. De ver handelde vrouwen zouden afkomstig zijn uit hun moederland. De Rotter damse persofficier van justitie, mr. Samson-Geerlings, wilde niet zeggen op basis waarvan de vier zijn aange houden. Ook kon zij geen informatie verschaffen over de schaal waarop de vrouwenhandel heeft plaatsgevonden. VVD wil beperking alternatieve straf DEN HAAG De VVD vindt dat het opleggen van alternatieve straffen, bij voorbeeld in de dienstverle nende sfeer, beperkt moet worden tot misdaden waar voor een maximum straf van drie maanden geldt. VVD-kamerlid Korthals zei gisteren voor de AVRO-ra- dio dat een ieder die een misdrijf begaat daar ook voor moet boeten. Ir. de vi sie van het VVD-kamerlid zal in de toekomst meer dan de helft van de alternatieve straffen worden omgezet in 'normale' gevangenisstraf. HYSTERIE EN HYSTERIE ROND STERFGEVALLEN NIEUW-WALDECK (Vervolg van de voorpagina) KrMSN HAAG Een bord- merc 1 °P de ramen van Clau- IV ht e Debussystraat 58 in de ttIaagse wijk Nieuw-Wal- leck trekt de aandacht, •e zwart op wit geschre- en letters verkondigen en nu wel erg macabere pbijdiekst: „Dit huis is onbe woonbaar verklaard". De lewoners van het huis, chtpaar C. de Bruyne (57 onlanjn 61 jaar oud), zijn ge- chokt en verontrust over lerciien opeenvolgend aantal ar. Il terf- en ziektegevallen in eid e buurt. Sinds 1985 zijn legen buurtbewoners loor kanker of een ern- tig virus getroffen. Vijf 'an hen zijn inmiddels bverleden. Veel mensen ;te jjWagen verder over hoofd en keelpijnen. Bruyne: „Ik ga het bordje raam weghalen. Het als grapje opgehan- ik werkte immers bij de inering van nuizen". e heer De Bruyne heeft sinds jaar last van zijn keel. zijn longen zijn onlangs 'foto's gemaakt. „In het begin plajlenk je, ach dat is een griepje. De woningen in de Haagse Claude Debussystraat, waarvan de bewoners verontrust zijn geworden door opmerkelijk aantal kankergevallen. foto: cees verkerk Maar nu heb ik pas van de dokter gehoord dat het een vi rus is. Elke avond heb ik er last van. En dan ga je denken, verbanden leggen. Misschien is hier wel iets niet goed". Ook bij echtpaar De Bruyne viel vrijdagmiddag een brief van de gemeente Den Haag in de bus. Hierin staat dat de ge meente een onderzoek instelt naar de verschillende gezond heidsklachten. „De brief die werd bezorgd ze zeggen door de chauffeur van de Haagse gezondheidswethouder Martini zelf zetje natuurlijk aan het denken. Er is hier vast meer aan de hand. Als er hier wat is, moet de gemeente wel geld geven 'voor een grote schoonmaak. Dan maar geen stadhuis!". Perzik en sering Buurman van De Bruyne, De Bruin, kreeg ook een brief. Boos reageert hij: „Ze komen bij ons even vrijdagmiddag briefje in de bus doen. Met zondheid nooit ergens last telefoonnummertje erop. Natuurlijk is dat niet i bereiken. En na wat vijven en zessen krijg je een gemeente woordvoerder aan de telefoon. Er is toch iets niet pluis als be woners zo laat worden inge licht? De woningbouwvereni ging 's-Gravenhage, waarvan wij deze huizen huren, had al 's morgens een brief via de post gekregen". De Bruin is bang. „Ik weet niet zeker wat er aan de hand is, maar de perzikboom in de tuin brengt elk jaar minder vruchten voort'.'. Ook me vrouw J. Moermans (38), ver derop wonend in de straat, maakt zich zorgen om de plan ten in de tuin. „De sering hier voor groeit zeer langzaam en heeft steeds van die kleine verbrande blaadjes' maar dat zal wel aan mijn stukje grond liggen". Echt druk kan me vrouw Moermans zich niet maken. „Wij hebben qua ge- Het zal allemaal wel meeval len. Met haar man en twee kinderen (tien en vijftien jaar) woont ze al zeven jaar in de Claude Debussystraat. „Ik hoop niet dat er iets aan de hand is, want ik woon in een heerlijk huis. En vandaag vie ren we gewoon de verjaardag van mijn zoon!". Toch was dit feest bijna in de soep gelopen, want familieleden belden gis teren angstig op na een jour naaluitzending op televisie. Moermans: „Mijn visite rea geerde paniekeriger dan ik zelf" Brulboei Het echtpaar Hilgersum met zes kinderen (in de leeftijd van zeven tot negentien jaar) wonend aan het eind van de Claude Debussystraat het gedeelte dat de gemeente niet heeft aangeschreven rea geert fel. „Al jaren roep ik: hier ligt gifgrond", zegt me vrouw Hilgersum verontwaar digd. „Sinds we hier wonen, hebben we allemaal een ver koudheid met hoest-en proest buien. Ook heb ik dikwijls een kop als een brulboei. En van mijn longen zijn pas ook al fo to's gemaakt. Die hoest kwam in elk geval niet van het ro ken. Trouwens, ons geestelijk en lichamelijk gehandicapt kind heeft ook de vreemdste wondjes aan haar voeten. Er vallen gewoon plotseling gaten De familie Hilgersum woont, sinds 1981 in een huurhuis van het Patrimonium. Meneer Hil gersum: „Ik vind het belache lijk dat wij geen brief van de gemeente hebben gekregen. We wonen er verdorie vlakbij. Er is hier ook wat aan de hand. Als de gemeente Den Haag niet snel iets gaat doen, houd ik gewoon mrjn huur len dat sportvissers vroeger gekleurde vissen uit het wa tertje bij Binnentuinen haal den. „Toen lachte je om zo'n gekleurde vis, nou vind ik het maar eng". Hysterisch Een stel bewoners van de Claude Debussystraat kwam gisteren van vakantie terug. Een van hen, Sietske Ver doorn, vindt dat de emoties in de straat wel er hoog oplopen. „Ik kom net terug, ik heb het via, via gehoord. Maar wat een hysterisch gedoe. De mensen die het ongezondst leven, die schreeuwen het hardst. Nou, als je het mij vraagt: hier is niets aan de hand. Vergifti gingsverschijnselen door vuile grond komen pas na dertig of veertig jaar tevoorschijn. Trouwens, kijk in de krant, er zijn wel meer wijken waar veel jonge mensen sterven". WOUTER SMIT DEN HAAG In een brief aan minister Brink man van WVC vragen de directies van een groot aantal regionale dagbla den vandaag diens aan dacht voor de schade die commerciële televisie aan deze kranten zal toebren gen. Ook premier Lubbers en de leden van de vaste kamercommissie zijn hier over ingelicht. De uitgevers van de regionale dagbladen' die niet betrokken zijn bij de plannen voor com merciële televisie hebben gro te zorgen over de gevolgen van die plannen, waarbij be halve de omroepen AVRO, TROS en Veronica (ATV) een aantal grote uitgevers betrok ken zijn: Elsevier, Perscombi natie, Telegraaf en VNU. De combinatie streeft naar een monopoliepositie op de adver tentiemarkt, waardoor de ove rige dagbladen in hun bestaan worden bedreigd. De regionale uitgevers - waar onder die van onze krant - wijzen er op dat zij na moeiza me strijd thans deelnemen in de opbrengsten van de STER, de exploitant van de etherre clame. Als de beoogde com merciële plannen doorgaan, kunnen de regionale dagbla den afhankelijk worden van concurrerende uitgevers die wél aan de commerciële tele visie kunnen deelnemen. Deze laatste uitgevers beschik ken over een verspreiding waardoor zij de landelijke ad vertentiemarkt voor een groot deel beheersen. Daarom is het te meer van groot belang dat het verbod op lokale en regio nale radio- en televisiereclame blijft gehandhaafd, aldus de regionale uitgevers- Gezien hun verspreiding - 57 procent van de totale oplage van de Nederlandse dagblad pers - zijn de verontruste re gionale kranten van groot be lang voor de diversiteit van de nieuwsvoorziening en daarom ook politiek van groot belang. Voor hun voortbestaan vinden de regionale bladen het nood zakelijk dat gekozen wordt voor de minste van twee kwa den: geen commerciële omroep maar uitbreiding van de STER-reclame waarin deze kranten kunnen deelnemen. Daarmee kan ook voldoende tegenwicht geboden worden aan de dreiging van commer ciële televisie uit het buiten land, aldus de brief aan minis ter Brinkman. DEN HAAG In zoge noemde witpapierproduk- ten als theezakjes, koffie filters, tampons, maand verband en papieren zak doekjes is de kankerver wekkende stof dioxine aangetroffen. Deze stof wordt gevormd bij het bleken van het papier. Dit is gebeleken uit een on derzoek van het Britse tv- station ITV. In Engeland onderzoeken drie Britse dioxine zit in de verpak king van voedselproduk- ten. Eind vorig jaar ontstond er in Nederland al beroering over dioxine in papieren luiers. Volgens de stichting Natuur en Milieu zijn in elke soort witpapier dioxine-sporen te vinden. De schade voor het milieu zou echter groter zijn dan het gevaar voor de volks gezondheid. Ook het ministe rie van WVC zei vanmorgen dat de hoeveelheden dioxine dermate gering zijn dat deze de mens geen schade zouden doen. In Zweden is momenteel een j commerciële strijd gaande tus- j sen verschillende fabrikanten van wit papier. Zo heeft de firma Mönlycke voor een mi- lievriendelijk bleekproces met peroxyde gekozen waarbij geen chloor meer gebruikt wordt. Volgens Natuur en Mi lieu levert deze methode een evengoed product, zij het dat het papier iets minder wit is. In Zweden worden inmiddels ook koffiefilters op deze wijze geproduceerd. BLOEMEN KLEUREN JE VALENTIJNDAG. BONDEN VERLEGEN MET MASSAAL PROTEST 'iésés UTRECHT Als de ko mende onderhandelingen over de arbeidsvoorwaar den in de gezondheidszorg (200.000 werknemers) geen wezenlijk beter sala ris opleveren, zullen ver pleegkundigen tot prikac- ties overgaan. Vooralsnog gaan de gedachten uit naar acties buiten de in stellingen, zoals het bezet ten van tunnels en kruis punten. De patiënten zul len niet de dupe worden van acties. Zo'n vijfduizend verpleeg kundigen hebben afgelopen weekeinde in Utrecht een demonstratieve optocht ge houden om hun eis voor een betere beloning kracht bij te zetten. Verpleegkundigen verdienen gemiddeld drie duizend gulden bruto per maand. Ten opzichte van vergelijkbare functies in' an dere sectoren is dat twaalf procent minder. Die achter stand in één klap inhalen achten ook verpleegkundi gen niet haalbaar. Zij vinden een looneis van vijf procent echter wel op z'n plaats. De wettelijk vastgestelde ruimte voor verbetering van ar beidsvoorwaarden in de ge zondheidszorg bedraagt dit jaar overigens slechts 0,32 procent. De vakbonden zijn verlegen met zowel de massale op komst als de eis van de ver pleegkundigen. De bonden hadden afgesproken bij de cao-onderhandelingen 1,5 procent te eisen. Eén van de drie grote vakbonden, de Ne derlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) heeft na massale opkomst bij de demonstratie besloten dit percentage te laten vallen. Wat de nieuwe eis wordt, is nog niet bekend. De andere twee bonden, AbvaKabo en CFO, blijven erbij dat 1,5 procent het maximum is. Onverwacht veel verpleegkundigen demonstreerden voor een aanzienlijke loonsverhoging. foto: anp UTRECHT De leden van de Vervoersbonden CNV en FNV hebben dit weekeinde unaniem inge stemd met het principe akkoord over de cao voor het beroepsgoederenver- voer (70.000 werknemers). Zo'n vijftienhonderd leden van de bonden bezochten de verschillende vergaderingen. Hun oordeel over het vrijdag ochtend na moeizame onder handelingen bereikte akkoord is eensluidend positief. voer als een overwinning op de werkgevers, die pas na twee weken actie voeren be reid waren een vergoeding voor onregelmatige dienst in te voeren. Voor werken buiten de dagdienst (van 20.00 tot 06.00 uur) geldt een toeslag van 1 procent van het basis- loon. Werkgevers en bonden gaan studeren op beidssystemen, die de werktij den in het wegvervoer moeten reguleren. Daarnaast krijgen de werkne mers dit jaar in totaal 2,5 pro cent loonsverhoging. De wao- uitkering wordt tijdens het eerste jaar van arbeidsonge schiktheid tot 80 procent van het laatstverdiende loon aan gevuld. Voor stand by-uren geldt een vergoeding van 4 gulden per uur met een maxi mum van 32 gulden per dag. De achterban van de vier werkgeversorganisaties moet zich nog uitspreken over het principe-akkoord. DE KNOLLEN Zeilers dood aangetroffen in zeiljacht WILLEMSTAD De ha venmeester van het West brabantse Willemstad heeft gisteravond aan boord van een zeiljacht de levenloze lichamen aange troffen van twee zeilers. De slachtoffers, een 20-jarige man en een 23-jarige vrouw uit Oosterhout en Óisterwijk. zijn vermoedelijk door kool- monoxyde- of rookvergifti ging om het leven gekomen De havenmeester deed de ontdekking na een telefoon tje van de verontruste vader van één van de slachtoffers, die het tweetal al lang had thuis verwacht. De i zijn moedelijk al twee dagen ge leden overleden. De kajuit van het zeiljacht was echter hermetisch afgesloten zodat voorbijgangers in het drukke vestingstadje niets hebben gemerkt van het drama dat zich heeft afgespeeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Milieuminister Nijpels overweegt een statie geldheffing in te voeren voor kunststofverpakkingen. De be windsman maakte afgelopen weekeinde voor de TROS-radio bekend dat hij momenteel on derhandelingen voert met zijn Westduitse collega, die een soortgelijke regeling overweegt. De minister verwacht nog vóór de zomer een wetsvoorstel hier over bij de Kamer in te kunnen dienen. Hij wil verder de moge lijkheden nagaan om fabrikan ten te verplichten bepaalde op laadbare elektrische apparaten terug te nemen als de consu ment ze niet meer wil hebben. Nijpels maakte dit weekend te vens bekend dat hij beschik baar is voor een volgende ambtstermijn. Mocht er in een nieuw kabinet geen ministers zetel voor hem beschikbaar zijn, dan zal hij de Tweede-Ka merbankjes weer opzoeken. Al leen voor de post van fractie voorzitter zal Nijpels bedanken. Volgens minister Ruding van financiën mag het aanpakken van de milieuproblemen niet leiden tot extra overheidsuitga ven. De bewindsman zei giste ren voor de NCRV-radio het principe „de vervuiler betaalt" te huldigen. Indien de politiek toch zou besluiten meer geld vrij te maken voor het milieu dan zal elders op de begroting een dekking moeten worden gevonden, meent Ruding. Hij waarschuwde de politieke partijen gisteren, bij het opstel len van de nieuwe verkiezings programma's niet uit te gaan van een te optimistische econo mische groei in de jaren negen tig. Hij zei er begrip voor te hebben dat partijen reikhalzend uitkijken naar een economische groei van 2,5 procent na jaren van het aanhalen van de broek riem. „Dat wil echter niet zeg gen dat nu weer van alles mo gelijk is op financieel gebied. Voorzichtig ramen blijft gebo den wil men niet wederom la ter voor vervelende ombuigin gen komen te staan", aldus de bewindsman. Hij noemde het „gevaarlijk dat iedereen nu in eens weer met die gulden aar de haal probeert te gaan".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3