£cidóe@oufta/n£ Inwijding nieuwe priesteropleiding n,uj,imi,u,i Enthousiasme en verdeeldheid na bisschopswijding Harris -r Contintental Sound wil christelijke renaissance kerk }en wereld Zuidafrikaanse kritiek op pauselijk racismedocument KAAPSTAD De regering van Zuidafrika heeft kritiek geuit op het Vaticaanse document over racisme, waarin de apartheid als „geïnstitutionaliseerd racisme" wordt veroordeeld. De poli tiek van de regering wordt in dit document „verwrongen" voorgesteld, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij noemde het „erbarmelijk" dat het Va- ticaan in het rapport aanmoedigt druk uit te oefenen op staten waar rassendiscriminatie bestaat. In het rapport 'De kerk en het racisme - naar een broederlijke samenleving' wiist het Va- ticaan racisme en antisemitisme als „Godslastering" af. Bij de presentatie sprak kardinaal Roger Etchagaray over de absolute noodzaak van afschaffing van apartheid. Hervormde zending ontving minder geld OEGSTGEEST De zending van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft over 1988 ruim een kwart miljoen gulden minder ontvangen dan in het jaar daarvoor „Een teleurstellend resul taat" aldus het secretariaat van de hervormde zending in Oegstgeest. Het eindbedrag over 1988 was 10.141.852,26. Voor het jaar 1989 wordt uitgegaan van een inkomstenstijging van ruim een miljoen gulden; gerekend wordt op een totaalbedrag van 11.350.000,-. De eerste belangrijke actie voor de zending is die van de vooijaarszendingsweek. Dit jaar valt alle aan dacht op het lijden van het Filipijnse volk. Gehoopt wordt op een opbrengst van 700.000,-. Zij genieten het meest van rijkdom die er het minst behoefte aan hebben Epikouros GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £e*dóc(Souta/nt MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 PAGINA VOORBURG Bisschop R. Bar van Rotterdam heeft zaterdag in Voor burg het nieuwe Centrum voor Priesteropleiding van het bisdom officieel in gebruik gesteld door de inwijding van de kapel van de nieuwe kapel in huize Vronesteyn. Deze werd door de bisschop toegewijd aan de Goede Herder. Het centrum was voor de gelegenheid versierd met pauselijke wimpels en van binnen „aangekleed" met fraaie bloemstukken uit het Westland Wissel valliuweer DE BILT (KNMI) Er is een einde gekofjren aan hét fustige weertype. Öceaandépressies gaan een koéfs volgen die veel dichter bij ons land ligt en dat is de komende dag?n goed te merken. Met grote regelmaat trekken er rfegen- en.buienge- bieden over ons land en er is van tijd tot tijd vrij Veel wind te verwachten. Komende nacht passeert ons van het westen uit zo'n regenzone. Daarbij kan itp het hoordelijk kustgebied de. noordwesten wind toenerfi'én tot storm kracht. De minimumtempera tuur is omstreeks 4 graden. Morgen schijnt af en toe de zon en waait het tijdelijk wat minder hard. Tegen de avond is er echter weer meer bewol king en is er weer een grote kans op regen. Het kwik loopt morgenmiddag nog op tot een graad of 8. Spanje en Portugal: Zonnig. Middj temperatuur van 13 graden in b noorden tot, 16 in het zuiden. In binnenland rönd 13 graden en nacht plaatselijk temperatuur ItaliëNaar het zuiden wegtrek keil bewolking, later in het zuiden enkele bui. Middagtemperatuur 8 graden in het moorden tot 14 den in het zuiden. Joegoslavische en Griekse kust: Bii weer. Middagtemperatuur van 8 12 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN WHr MM M Amsterdam onbew. 8 De BUI onbew. 9 Deelpn onbew. 8 Vllsslngen Zuid-Limburg Aberdeen Budapest Weersvooruitzichten voor de Europe se landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinavië: Eerst wisselend bewolkt en een enkele bui, later toe nemende bewolking en regen. Mid dagtemperatuur 3 tot 5 graden. In de nacht temperatuur om het vriespunt. Denemarken: Eerst wisselend be wolkt en een enkele bui, later toene mende bewolking en regen. Middag temperatuur rond 7 graden. Britse Eilanden: Veel bewolking en vooral woensdag perioden met regen. Middagtemperatuur van 7 tot 10 gra- Parljs Benelux en noordelijke Bondsrepu bliek: Veel bewolking en later perio- Stockholm onbew den met regen. Middagtemperatuur Warschau iw. be rond 7 graden. oR Frankrijk en de rest van de Bondsre- Casablanca fba^ publiek: faf en toe wat zon en plaat- Damascus hall b« selijk een enkele mistbank. Middag- Los Angelos onbow temperatuur van rond 9 graden langs New York onbew de Atlantische kust tot ongeveer 5 New Orleans onbow graden in Zuid-Duitsland. Rond 12 graden langs de Franse zuidkust. In het Franse binnenland rond 7 graden en in de nacht temperatuur om het vriespunt. Alpenlanden: Perioden met zon. Mid dagtemperatuur in.de-dalen en lage- gebieden rond 3 graden. Rio do Janeiro zw. San Francisco zw. Seoulonbew. Slngaporerw be> Tol Avlvrogon Willems zal opvattingen niet verdedigen in Vaticaan HILVERSUM Dr. A.A. Willems zal niet naar Rome gaan als de congregatie voor de geloofsleer hem vraagt zijn opvattingen te verdedigen. De emeritus-hoogleraar van de Katholieke Universiteit Nij megen, wiens werk op dit mo ment door het Vaticaan wordt onderzocht, denkt dat er geen sprake kan zijn van „een zin nig gesprek". Willems voelt er weinig voor zich als een verdachte door het Vaticaan te laten verho ren zo heeft hij laten weten. Het is voor de 62-jarige theo loog de eerste keer dat hij in aanraking komt met de con gregatie die waakt over de zuiverheid van de rooms-ka- tholieke leer. Willems heeft uit Rome een „wat raadselachtig briefje ge kregen" waaruit hij opmaakt dat de congregatie gestruikeld is over een artikel in 'Orient- ierung'. In dit Zwitserse blad betuigde hij vier jaar geleden steun aan de ambtsopvattin gen van Schillebeeckx. De Nijmeegse theoloog denkt dat er van een echt onderzoek geen sprake is. Hij heeft veel eer de indruk dat enkele „miezerige mannetjes een dagtaak hebben om met loupe en liniaal oude artikelen en tijdschriften te bekijken". Een „ontzettend trieste bezigheid", aldus Willems. Zijn dominicaanse collega dr. E. Schillebeeckx wordt op dit moment voor de derde keer „vervolgd" door het Vaticaan. Dit keer wegens zijn opvattin gen in een artikel over „Men selijke bio-ethiek en Gods handelen". „Een zeer voor zichtige bijdrage" aan de dis cussie over de bio-ethiek, heeft Schillebeeckx laten we ten. Willems en Schillebeeckx be horen tot de ondertekenaars van de „Verklaring van Keu len", waarin 163 theologen zware kritiek op paus Johan nes Paulus II uitoefenen. Alle ondertekenaars zullen bin nenkort worden uitgenodigd voor een speciale bijeenkomst die dit voorjaar wordt gehou den. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Molenaarsgraaf J. van het Goor, kandidaat te Putten. Aan genomen naar Vriezenveen K.F.W. Borsje te Eethen en Drongelen. Be- danktvoor Vlagtwedde O.D. Lukas te Enter; voor Wouterswoude W. Ple- ters te Genemuiden. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage- Loosdulnen mw.drs.F. Kruize. II. zendingspredikant te Chili, wonende te Breezand; naar Hoogkerk drs.A. Buijs te Ens (NOP). Beroepen te Al melo als geestelijk verzorger van het Huls van Bewaring aldaar (part-time) mw.drs.K.G. Smallenburg l.l. pred. te Marken (part-time), wonende te Al melo, die dit beroep heeft aangeno- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Enschede-Noord T.K. van Eerden te Kantens, die be dankte voor Groningen-Oost, voor Helpman en voor Schildwolde. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Steenwijk (part-time) mw.H.T. Buiteveld, wonende te Drachten, die dit beroep heeft aan genomen. 's Middag gaf drs. L. Rogier, zoon van de bekende katho lieke historicus L.J. Rogier en lid van het curatorium van Vronesteyn, een terug blik op de geschiedenis van de priesteropleiding in de noordelijke Nederlanden. In een vermakelijk betoog her innerde hij er aan dat net 11 februari precies 444 jaar was geleden dat het hervor mingsconcilie van Trente werd geopend, dat nieuwe eisen stelde aan de opleiding van priesters. Hij wees er op dat de vorming van de stu denten - die na het verdwij nen van de grootseminaria in de jaren zestig voor wat het Rotterdam betreft met de komst van Vronestyn voor het eerst weer in groepsverband ter harte wordt genomen - geen alibi mag zijn voor aanpassing aan het systeem. Aan de feestelijke bijeen komst in Vronesteyn ging een plechtige en goed be zochte eucharistieviering vooraf in de Voorburgse Sint Martinuskerk. Vice- voorzitter mevrouw J. T.A.M. Hilhorst-Boot over handigde daar namens de stichting Vronestein, die tot voor kort in de gelijknamige behuizing de opleiding van verpleegsters verzorgde en nu zijn doelstellingen heeft verlegd naar de Derde We reld, de sleutels. Zij hoopte dat de geest van openheid die het oude Vronestein kenmerkte ook in het nieu we Vronesteyn gehandhaafd zou blijven. Commerciële televisie Terwijl de genodigden bene den bleven staan, zegende de bisschop geassisteerd door rector ar. W. van Paas- sen rond het middaguur in het bijzijn van de studenten de nieuwe kapel in. Aankomst van bisschop Bër en rector Van Paassen bij Vronesteyn. Studenten geknield bij de inwijding van de kapel FOTO'S MILAN KONVAUNKA 'en w vertr xlET duurt niet lang meer of het kabinet zal tot een ufckte spraak moeten komen over het televisiebestel: een uitspra ?!ise' ten gunste van een commerciële omroep zoals door AVE TROS en Veronica (ATV) wordt nagestreefd, of voortzetti in, van het huidige, verzuilde bestel, waarin de reclame beheerd door een onafhankelijke stichting, de STER, waarvan de inkomsten ten goede komen aan zowel omr<ertj& pen als dagbladen. Om die reden is de bezorgde brief van uitgevers van regionale dagbladen op het juiste tijdstip gek Er bestaat immers het plan van de drie genoemde omrj pen en van de vier grootste dagbladuitgevers een gezami lijk commercieel avontuur te beginnen. Hierdoor zouden een grote invloed krijgen op de advertentiemarkt. De di hen uitgegeven dagbladen en periodieken bestrijken imm het hele land. De overige, voornamelijk regionale dagblac zouden dan voor een niet gering deel van hun inkomsl van hen afhankelijk worden, een onaanvaardbare toesti De niet bij de commerciële plannen betrokken dagbladen dienen immers 57 procent van de Nederlandse De pluriformiteit van de Nederlandse pers is, zo stellen regionale dagbladuitgevers terecht, direct in het geding. i/ c V Men zou kunnen stellen dat de adverteerders geen hebben op de inhoud van bepaalde programma's en dat dere commercialisering van de omroep geen kwaad Commerciële programma's die via de kabel onze binnenkomen zijn vaak het aanzien toch best waard? nee. Het bedrijfsleven kan uitstekend als sponsor voor programma's waarvan het meent dat het vraagt. In het stimuleren van de vraag naar eigen is het bedrijfsleven immers bedreven. Maar wil het ook omroep blijven steunen die een kritische houding aannei Het antwoord hierop is niet moeilijk te raden. BOSTON Verdeeld heid en verwijdering zul len ongetwijfeld het ge volg zijn van de wijding, afgelopen zaterdag, van de 58-jarige Barbara Har- ris tot bisschop van de Episcopaalse Kerk in de VS, maar de gebeurtenis als zodanig was er niet minder indrukwekkend om. Aan de drie uur durende plechtigheid in een groot con ferentiecentrum in Boston na men meer dan 8.500 mensen deel; een groot deel van hen kon met moeit? de emoties de baas blijven toen de ex-zaken vrouw als eerste vrouw in de apostolische traditie de bis schopswijding kreeg. Haar wijding betekent dan ook het doorbreken van verschillende grenzen. Tijdens de wijding legden 55 bisschoppen haar de handen op om haar zo te bevestigen in de apostolische traditie van deze Anglicaanse Kerk. Deze bisschoppen waren gekomen uit verschillende plaatsen van Noord-Amerika, maar ook uit India en Zweden. De Britse Anglicaanse kerk zond geen officiële afvaardi ging. Deze kerk kon zich niet permitteren op een of andere officiële wijze aanwezig te zijn. Daar de aartsbisschop van Canterbury samen met de andere bisschoppen de wij ding van vrouwen niet erkent en dus zeker niet de wijding tot bisschop binnen die kerk. Bij de plechtigheid waren wel een aantal leden van de Ang licaanse kerk aanwezig, zij het niet namens hun kerk. Ook woonden verschillende Bisschop Barbara Harris (r) en bisschop Suffragan (I) tijdens het slot van de wijdingsplechtigheid. FOTO: AFP katholieke priesters en leken en de Kerk van Engeland de dienst bij. verdeeld zullen raken, „ter- Kardinaal Basil Hume, de wijl niemand dat wil". Barba- anglicaanse aartbisschop van ra Harris, een gescheiden Westminster, vindt het „erg vrouw, liet zich pas op 50-jari- droevig" dat Harris is gewijd, ge leeftijd in 1980 tot priester Hij vreest dat door de wijding wijden in de Episcopaalse de anglicaanse gemeenschap kerk van de VS. Na een car rière in het zakenleven waar zij tot in het topmanagement doordrong, koos zij sedert 1976 voor een baan in de kerk. Als zwarte vrouw uit een goed gesitueerde familie heeft zij zich steeds bewogen bin nen de arme kerken en heeft jarenlang aan het hoofd ge staan van de diaconie van haar kerk in Philadelphia. In haar baan als bisschop zal zij in het diocees vooral de ver antwoordelijkheid voor poli tieke en maatschappelijke problemen op zich nemen. Zij heeft steeds pal gestaan voor de erkenning van de homo seksuele en lesbische geestelij ken, aandacht gegeven aan vragen van discriminatie, was voorvechtster in de vredesbe weging en stelt zich uitdruk kelijk op in keuzen tegen de politiek van Zuid Afrika. De zwarte priester G. Was hington die jarenlang in Phi ladelphia met Harris heeft sa mengewerkt, verwees in zijn prediking naar het belang van deze wijding. vEen zwar te vrouw op dit ogenblik is een doorbraak van God in onze geschiedenis. Een door braak van de geest, immers Barbara Harris is geen blanke man en heeft geen academi sche theologische geloofsbrie ven en is nog geen 10 jaar priester. Vandaag, aldus Was hington, ging de Episcopaalse kerk als de kameel in de bij bel door het oog van de naald". Swingen De plechtigheid was een men geling van hoogkerkelijk Anglicanisme, met elementen uit de zwarte Episcopaalse kerken. De blues en de klaagpsalmen van de zwarte traditie klonken jubelend en triomfantelijk door de ruimte. En voor het eerst swingden blanke geestelijken mee op het ritme van deze traditione le zwarte muziek. De bisschoppen op het altaar deden de grootste moeite hun emoties de baas te blijven. De kleine tengere Barbara Harris bleef rustig. En wat tot nu toe nooit in een plechtigheid als deze was ver toond, was dat tientallen ma len de plechtigheid onderbro ken werd door applaus en spontaan gezang. De wijding zal ongetwijfeld een nieuwe ontwikkeling be tekenen in de Amerikaanse Episcopaalse kerk. De kans is groot dat een aantal kerken zich zullen afsplitsen en reeds nu zijn een aantal individuele gelovigen overgestapt naar de roomskatholieke en ortho doxe kerk. Tijdens de plechtigheid brach ten twee personen bezwaren in tegen de wijding. Zij maak ten gebruik van een onder deel van de liturgie waar be zwaar aangetekend kan wor den. Hun opmerkingen be troffen de continuïteit met de traditie die nu geschonden werd, de noodzaak deze zaak eerst in een oecumenisch con cilie ter sprake te brengen en het ontbreken van bijbelse verwijzingen die deze wijding mogelijk maken. Bisschop E. Browning (president van de Episcopaalse kerk in de VS) die de dienst leidde, wees hun bewaren af. Harris zei te hopen dat haar wijding de relaties met andere kerkgenootschappen niet zou schaden. „Het is een moeilijke en netelige weg die wij moeten gaan", aldus de nieu we bisschop. ROTTERDAM In aan wezigheid van honderden mensen de grote zaal van de Doelen in Rotter dam zat vol is zaterdag het twintigjarig bestaan gevierd van Continental Sound, de verzamelnaam vóór een breed scala van activiteiten op het terrein van christelijke kunst, met name (religieuze) popmuziek. Aan het gala-concert, namen zo'n dertig artiesten en groe pen deel. Onder hen waren de Continental Singers, een van oorsprong Amerikaanse orga nisatie die door middel van popmuziek evangelisatie wil bedrijven. De eerste tournee in Nederland werd twintig jaar geleden georganiseerd door Leen la Rivière. Gaan deweg werd het aantal activi teiten uitgebreid; La Rivière moest zijn baan als school meester opzeggen en ging „voor de Heer werken". Steeds kwamen er meer evangelisatie-activiteiten bij; er ontstond een professionele organisatie op het gebied van muziek(uitgeverij), concerten, een gospel-magazine, work shops voor christen-artiesten en dergelijke. Vanaf het jubi leum is de verzamelnaam voor al die activiteiten: „Con tinental Art Center". Sleutel figuren zijn behalve Leen la Rivière zijn vrouw Ria en de vice-voorzitter Rita Hulsman. De organisatie heeft voor de jaren tot de eeuwisseling in 2000 een ambitieus plan opge steld: een christelijke renais sance in Nederland, waarbij de christelijke kunst een be langrijke voortrekkersol ver vult. De plannen voorzien on- dèr meer in het oprichten van Uit de geschiedschrijving in het vorige week erschènen ju bileumboekje blijkt dat Leen en Ria la Rivière zich voelen opgenomen in een plan van God met de wereld. Allerlei activiteiten die werden ont wikkeld worden beschreven als het gevolg van een inspi ratie van God. Een van de bekendste arties ten die onder de hoede van Contintental Sound in Neder land optrad, is de gospelartiest Adrian Snel. Met zijn produk- tie „Alpha Omega' kwam hij in 1986 naar Nederland en sindsdien hebben duizenden mensen dit getuigend werk over de wederkomst van Christus gezien en gehoord. Volgende maand komt Snel met een nieuwe produktie naar ons land: „Song of Exi le". De kans is groot dat de grote principiële omroepen, NCRV en VARA, bij de totstandkoming van een le zender niet achter kunnen blijven. VARA en NCRV ben al geluiden in die richting laten horen. Van Dam eist voor zijn monniken kappen die gelijk die van de ATV-omroepen. Een nauwelijks verkapt ment. Met zo'n opstelling is het principe van. een „duaal stel" in Hilversum enerzijds de commerciële zender, de andere kant de publieksomroepen met de gen bijvoorbaat kansloos. Dew< ïcht] TOCH is er alle reden, zo betoogde premier Lubbers onlan|n voor de VARA-tv, de voorkeur te geven aan de uitbreidiM10 van de STER boven het op gang zetten van een commerciiien zender. De internationale ontwikkelingen zijn er naar. Mterf het oog op de Europese eenwording en de mogelijkheid <?e t buitenlandse media-giganten wellicht via de uitgevers ïe8e invloed krijgen op de vaderlandse omroep, verdient het |oor voorkeur dat het huidige bestel bewaard blijft. p6 en k HeT ligt voor de hand dat het CDA, de betrouwbaarste 1 der van het huidige bestel en van de steun aan de dagblad ook nu voet bij stuk houdt. De VVD zal, met het oog op belangrijker zaken die in de politiek aan de orde zijn, t wat gas terugnemen en voorlopig niet verder willen gaias dan het moeizaam bereikte compromis in het regeerakkoonen, Het antwoord ligt voorlopig in een uitbreiding van de STEper reclame, waarvan een deel aan de dagbladen zal toevloeier" Zo'n uitbreiding - gezien de Europese ontwikkeling onvA mijdelijk - is niet in het belang van de dagbladen. Maar defotö's oplossing is verre te verkiezen boven de commerciële plaienk nen die een deel van de dagbladpers en de omroepen vc| zichzelf reserveren. Een van de artiesten in De Doelen was Jacqui Hall FOTO: De Jong&Van Es

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2