Saai, lang en vol met versprekingen Rouw na vliegramp slaat om in woede Bonn verbiedt neo-nazi's bij verkiezingen Hessen Pretoria onvermurwbaar voor eisen hongerstakers DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB INA 4 BUITENLAND CeidóCSou/iont vrijdag 10 februari 1939 pagina 5 wil stan en zon. weken sturen itoffers iat één aesthe- - in de De se- rgevor- aam in tot zes ia ver- op ba- De on tlopen via de ke artij Afghaans verzet nadert Kabul MOSKOU Het Afghaanse verzet heeft zich verzameld in een district fond de hoofdstad Kabul. Intussen bereidt het Afghaanse leger een te genoffensief voor. Daarvoor worden vijf dorpen langs de Salang-route tot cp zeventig kilometer van Kabul ont ruimd. Het verzet heeft van de Vere nigde Naties zeggenschap geëist over ie VN-luchtbrug naar Afghanistan. Het dreigt anders de militaire bases en vliegvelden aan te vallen waar de goederen worden aangevoerd Groot- Brittannie weigert de Afghaanse vice-president Hatef een inreisvisum ie geven omdat het land geen visa uil verstrekken aan vooraanstaande eden van het regime in Afghanistan. Met een paar bezittingen verlaten ook deze Afghanen hun land, om zich te voegen bij meer dan drie miljoen landgenoten die in Pakistaanse vluchtelingen kampen wachten op de dag dat ze hun oude huizen en dorpen weer kunnen opbouwen. ZAIRE BREEKT NIET MET BELGIË BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteravond opgelucht gereageerd op de mededeling van de Zaïrese president Mo butu, dat zijn land de betrekkingen met België niet wil verbreken. Mobutu gaat volledig akkoord met de bemiddeling die de Marokkaanse koning Hassan II heeft aangeboden. Hij wacht nu de voorstellen af voor data waarop België een ministe riële ronde-tafelconferentie wil houden. Het is niet bekend of tijdens de conferen tie het koloniale verleden aan de orde komt. De voormalige kolonie Zaïre heeft dat steeds als eis gesteld om nieuwe kre dietaanvragen zonder voorwaarden te kunnen krijgen. Vorige week was nog sprake van verbreking of opschorting van de betrekkingen tussen België en Zaïre. Ruime overwinning Manley op Jamaica KINGSTON Michael Man ley, leider van de Volksnatio- nale partij (PNP), heeft zijn te genstander de conservatieve premier Edward Seaga bij de verkiezingen op Jamaica ver pletterend verslagen. Seaga gaf zijn nederlaag toe nadat 65 pro cent van de stemmen waren ge teld en bleek dat Maniey's par tij kan rekenen op 36 van 60 ze tels in het parlement. De ver kiezingscampagne op het eiland heeft aan twaalf mensen het le ven gekost. Na acht jaar opposi tie voeren komt Manley weer aan de macht. Walesa doet beroep op Poolse arbeiders KRAKOW Leider Lech Walesa van het verboden vakverbond Soli dariteit heeft gisteravond een beroep gedaan op de arbeiders van de staal fabriek Nowa Huta om het ronde-ta- feloverleg met de regering een kans te geven. Hij maakt een rondreis van twee dagen door Polen om sceptische arbeiders te overtuigen van het nut van de onderhandelingen. Walesa waarschuwde de regering wel dat een vertraging van de economische en politieke hervormingen onvermij delijk zouden leiden tot verdere on rust. Bij het ronde-tafeloverleg gister avond bleek dat technische details in zake de legalisering van Solidariteit kunnen worden opgelost. Premier Bhutto naar China PEKING Na tien jaar bezoekt een Pakistaanse premier, Benazir Bhutto, dit weekeinde bondgenoot China. Het wordt het eerste offi ciële buitenlandse bezoek van Bhutto, die pas twee maanden in functie is. De delegaties zullen hun er varingen uitwisselen over de bezoeken die Sovjetmi nister van buitenlandse za ken Sjevardnadze vorige week aan China en Pakis tan bracht. Tevens zullen de delega ties praten over de Af ghaanse kwestie. artij op het meer heeft lelijk EERSTE „TROONREDE" VAN BUSH: k met damse jnnen lange- iddels 50 rust isprek lat de n het ng zal (Van onze correspondent Jo Wijnen) (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De tij den zijn veranderd. Dat moet de onontkoombare conclusie zijn geweest van de miljoenen Amerikanen die gisteravond op de tele visie de eerste State of the Union van president Bush volgden. In tegenstelling tot zijn voor ganger Ronald Reagan ging Bush zich nauwelijks aan har- retoriek te buiten. In feite sprak de nieuwe president een trage, moeizaam verlopende rede uit die bijna een uur duurde en die duidelijk de kenmerken van talloze aan- ssingen droeg. Bush verviel zijn oude gewoonte van tal loze versprekingen. Toen hij zeker moment de handels geschillen tussen Europa en de VS aanstipte, repte hij zelfs „beefmormons" in plaats over „beefhormones". Terwijl hij zijn gehoor toe sprak, lag er een nerveuze glimlach op zijn gezicht. Toch is de opnieuw voor een vriendelijker en vrediger na tie" pleitende redevoering bij «el Amerikanen goed aange- (agen. De democraten waren zeer te spreken over de door Bush aangekondigde „vriende lijke" programma's en Bush' republikeinse partijgenoten bleken zeer in hun nopjes over zijn belofte de belastingen niet lë verhogen. Ruzie In de begroting die Bush giste ren het Congres binnendroeg niet zozeer gesnoeid, maar wel danig geschoven. De de fensie-uitgaven zijn enigszins Verlaagd of beter gezegd: niet verhoogd om wat meer te kunnen steken in „vriendelijke" programma's voor de daklozen, de kinder opvang, de adoptie, de strijd tegen de drugs en de crimina liteit en het milieu. Het leek er gisteravond een beetje op alsof Bush wilde zeg gen: „Nu ik de belastingen niet heb verhoogd, mogen jullie (de congresleden) geen ruzie met Aangemoedigd door vice-president Dan Quayle presenteerde George Bush gisteren de Amerikaanse begroting. FOTO: AFP ringen aanmoedigen. Dat moet weer leiden tot een hogere economische activiteit die ver volgens weer meer belasting in het laatje brengt. De vraag is of Bush voor die opvatting steun krijgt van de democraten die nooit iets van de „Reaganomics" wilden we ten en die er altijd op hebben gewezen dat Reagans belas tingverlagingen nu juist de mij maken over de n troversiële aspecten begroting. Laten we liet en aardig voor elkaar zijn en sa men de problemen aanpak ken". Met het niet verhogen van de belastingen heeft de nieuwe president daarentegen in het gevlei van zijn republi keinse partijgenoten willen komen. Bush wil met die be lastingverlagingen de investe- oorzaak zijn geweest van de enorme gaten die er nadien in de Amerikaanse begroting vie len. Verzoenen De kans is dan ook niet on denkbeeldig dat de democra ten zich sterk zullen verzetten tegen de verlaging van de be lasting op de zogenaamde „ca pital gains", terwijl tegelijker tijd niet uitgesloten is dat de republikeinen te hoop zullen lopen tegen de te lage defen sieuitgaven en de verhoging van de uitgaven voor de „vriendelijke" programma's die in hun kring weinig popu lair zijn. In zijn poging zijn verkiezings beloften te verzoenen met de harde werkelijkheid en zowel de democraten als de republi keinen te vriend te houden, heeft Bush het Congres in fei te een hoeveelheid politieke conflictstof aangereikt. Ken nelijk rekent Bush erop dat hij met zijn persoonlijke diploma tie van vriendelijkheid en charme die conflicten tot een minimum kan beperken. In Washington wordt er niettemin aan getwijfeld of Bush deze politieke even wichtsoefening op langere ter mijn tot een góed einde kan brengen. Als zijn op zeer opti mistische groeiverwachtingen gebaseerde begroting gespaard blijft voor financiële tegenval lers en als hij de weerspannige congresleden op zijn hand kan houden, heeft Bush een rede lijke kans van slagen. Maar als Bush' fragiele begrotingsbouw werk scheuren gaat vertonen, dan zullen de democraten zich opeens weer de bijzonder ne gatieve verkiezingscampagne van Bush herinneren en dank baar gebruik maken van hun zeer aanzienlijke meerderheid in het Congres. Of de nieuwe Amerikaanse president die realiteiten met vriendelijkheid, charme en overredingskracht op veilige afstand kan houden, blijft de vraag. Ook president George Bush zal moeten erkennen dat hij niet zozeer van zijn on weerlegbaar grote politieke bekwaamheden, als wel van de harde omstandigheden af hankelijk is. lattelandswegen rorden verbeterd IOELOFARENDSVEEN De Iroenewoudsekade/Zuidhoek, loordkade en Galgekade wor- t verbeterd. De verbetering i deze plattelandswegen past het plan reconstructie glas- uinbouwgebieden Roelof- rendsveen. De gemeeente Al- lemade moet 204.000 gulden dertig procent) in de kosten bij lragen, het Rijk betaalt de rest. De commissie ruimtelijke orde- ling beslist dinsdagavond 14 fe- over het beschikbaar itellen van ruim 77.000 gulden foor de voorbereiding van de reconstructie van de wegen. Dit werk wordt gedaan door de Irontmij. SLACHTOFFERS GEVONDEN MET REDDINGSVEST OM (Door onze correspondent Jean Mentens) ROME De rouw in Ita lië over de ramp met de Boeing 707 op de Azoren, die het leven heeft gekost aan 137 Italianen en zeven Amerikanen, slaat om in woede. Het begint er im mers steeds meer op te lij ken dat het toestel is neergestort omdat het ge brekkig werd onderhou den en omdat de kleine maatschappij Independent Air Corporation het mis schien niet zo nauw nam met de internationale re gels die gelden voor vlieg tuigen en hun bemanning. Over het verongelukte vlieg tuig weet men dat het 21 jaar oud was, 50.000 vlieguren ach ter de rug had, in de afgelopen zes jaar zeven keer ingrijpend is gerepareerd en in januari nog naar de hangar moest we gens problemen met de olie druk. De directeur Inde pendent Air beweerde dat het vliegtuig in december vorig jaar nog zijn laatste onder houdsbeurt had gekregen en dat toen alles in orde was be vonden door de FAA, de Ame rikaanse Rijksluchtvaart dienst. Maar in Rome zijn de luchtvaartautoriteiten woest op de kleine Amerikaanse chartermaatschappijen, die zouden bezuinigen op onder houd. De Portugese krant Diario de Niticias meldde gisteren dat veel slachtoffers reddingves- ten om hadden, hetgeen erop duidt dat voor de botsing spra ke is geweest van een noodsi tuatie. Een verslaggever van het dagblad zei aan de wrak stukken ook een paar zuurst- stofmaskers te hebben zien bungelen. Een ooggetuige zei dat het overvliegende toestel hem opgevallen was omdat de motoren zo'n raar geluid maakten. „Toen ik opkeek verdween het vliegtuig in de mist", zei hij. Verschillende passagiers die ooit met Independent Air heb ben gevlogen verklaarden in de vliegtuigen tal van manke menten te hebben geconsta teerd, variërend van stoelen die niet omhoog wilden blijven staan, tot een koelsysteem dat zo slecht werkte dat het gedu rende de hele vlucht „regen de" in het toestel. De boordwerktuigkundige die tot de bemanning behoorde die het later verongelukte toestel naar Italië vloog, vertelde dat de machine het op die vlucht perfect deed. De zwarte doos is ondertussen gevonden. Een grondig onderzoek van dat in strument zal wellicht het nodi ge verduidelijken. Op het Azoren-eiland Santa Maria, waar de Boeing te plet ter vloog tegen een berg, heb ben meer dan honderd red dingswerkers de wrakstukken van het toestel doorzocht. Tachtig doden zijn inmiddels geborgen. Overlevenden zijn niet gevonden. De geborgen stoffelijke resten zijn overge bracht naar een geïijiprovi- seerd mortuarium in een han gar op het vliegveld. JOHANNESBURG Terwijl de nieuwe voorzit ter van de Nationale Partij suggereert dat de regels van de apartheid verzacht zullen worden, verkondigt de Zuidafrikaanse rege ring niet toe te geven aan de „chantage" van de hongerstakers. Minister Adriaan Vlok, belast met de openbare orde, noemde de hongerstaking van de ge vangenen „een vooropgezette en gecoördineerde poging om de autoriteiten in een kwaad daglicht te stellen en de vrijla ting af te dwingen van gevan genen". Zijn houding wijst erop dat de verzachtende uit spraken van F. W. De Klerk voorzitter van de Nationale Partij als „routine" be schouwd moeten worden. In de eerste grote parlementaire redevoering sinds zijn benoe ming verklaarde De Klerk eergisteren „dat de Nationale Partij gekant is tegen over heersing van de ene groep door de andere. Voorzover ze nog bestaat, dient de blanke overheersing te verdwijnen". De plaatsvervanger van presi dent P.W. Botha, Chris Heu- nis, sloot zich later bij deze uit spraak aan. Uit solidariteit met de onge veer driehonderd hongersta kende gevangenen hebben zo'n 42 Zuidafrikaanse advoca ten besloten gedurende 48 uur mee te vasten. „Al onze cliën ten hebben maanden, zelfs ja ren in de gevangenis doorge bracht zonder dat ze door een rechter zijn gehoord of er een aanklacht tegen hen was inge diend", zo verklaarde advocate Kathleen Satchwell. Twaalf gevangenen uit de Diepkloof- gevangenis in Johannesburg zijn inmiddels met ondervoe dingsverschijnselen in het zie kenhuis opgenomen. Volgens Vlok worden er op dit moment zeker niet meer dan duizend gevangenen vastge houden zonder proces. Hij ging niet in op een eerdere uitnodi ging van de advocaten om over de staking te praten. „Staatsterrorisme" De Verenigde Naties hebben gisteren vernietigende kritiek geuit op het apartheidssysteem in Zuidafrika. De regering in Pretoria maakt zich schuldig aan „vormen van staatsterro risme", aldus een werkgroep van de mensenrechtencom missie van de Verenigde Na ties. Volgens de VN laat de Zuidafrikaanse regering „gru weldaden" toe als ontvoerin gen en moorden. De marteling en onmenselijke behandeling van minderjarigen gaat onver minderd door en 2.000 tot 2.500 mensen, onder wie ten minste 200 kinderen, zijn het afgelopen jaar opgepakt omdat zij de wetten van de noodtoe stand hebben overtreden, zo meldt het rapport. Ondanks de rooskleurige economische situ atie worden zwarte Zuidafri kanen slecht betaald. In 1988 werden meer dan 241.000 i gedwongen te verhui- Volgens het rapport zou de re gering van Zuidafrika met de echte vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid moeten praten en de volgende maatregelen moeten nemen: de noodtoestand opheffen, Nelson Mandela vrijlaten en de anti-apartheidsbeweging le galiseren. Bijna Zuidamerikaanse toe standen op de Westelijke Jor- daanoever: Israëlische militai ren houden Palestijnen zestien uur lang gevangen in een sta dion. De meesten werden vast gebonden en geblindoekt. Ze kregen wel drinken, maar geen eten. FOTO: AP Moskou veroordeelt Israel via Nederlandse ambassadeur MOSKOU De Neder landse ambassadeur in de Sovjetunie, die ook de be langen van Israel in de Sovjetunie behartigt, is gisteren ontboden op het ministerie van buiten landse zaken in Moskou. Petrus Buwalda heeft daar een verklaring gekregen waarin de Sovjet-regering de politiek van Israel in de bezette gebie den veroordeelt. Met het ont bieden van de Nederlandse ambassadeur is het hoofd van de Israëlische consulaire dele gatie gepassseerd. Het is de eerste keer dat de Russische autoriteiten op deze wijze protesteren. Tot dusver hebben zij zich beperkt tot het uitgeven van persverklarin gen. Buwalda is geïnformeerd over de veroordeling door de autoriteiten van de nieuwe schendingen van de akkoor den van Genève door Israel. Die akkoorden behelzen de bescherming van burgers in oorlogstijd. De Sovjetunie ver oordeelt Israel ook wegens het niet naleven van VN-resolu- ties over de Palestijnen in de bezette gebieden. Een dag eerder hadden Israëli sche soldaten in Hebron, op de bezette westelijke Jordaanoe- ver, 175 Palestijnen opgepakt en hen 16 uur lang in een voetbalstadion vastgehouden, veelal geblinddoekt en met de handen op de rug gebonden. De gevangenen kregen wel drinken, maar geen eten. Kapitein Rob in China 295) Even later verschijnt de matroos weer en glimlachend zegt tegen Rob: „Laopan (kapitein) Lu Ling verzoekt u aan boord komen." Dat is een meevaller, denkt Rob en hij roept tegen Willy: „We hebben geboft, hoor, het is inderdaad de jonk van Lu Ling." Met één sprong is Rob aan boord van de jonk en hij volgt de sluw glimlachende Chinese matroos. Deze brengt hem naar de hut van de gezagvoerder, maar Taaie Toon houdt zich voorlo pig nog op de achtergrond. Dan qaat opeens de deur open en Ho Ming verschijnt. Rob loopt snel naar hem toe. „Is u Laopan Lu Ling?" vraagt hij, „ik ben kapitein Rob vanMaar dan zwijgt hij verschrikt, want hij kijkt in de loop van een revolver, die Ho Ming grijnzend op hem richt. „Handen omhoog, kapitein," zegt de Chinees, „u bent er lelijk ingelopen..." Ja dat ziet Rob nu ook wel in. Hij kan helaas niets doen en, hoewel aarzelend, steekt hij beide handen omhoog. Wat zal er nu met hem gebeu ren? Reactie na opkomst Republikaner BONN De Westduitse minister Zimmermann (CSU) van binnenlandse zaken heeft gisteren de rechts-radicale partij Na tionale Versammlung ver boden deel te nemen aan de gemeenteraadsverkie zingen voor de deelstaat Hessen. Bij 42 huiszoekin gen werden onder meer vlaggen met hakenkrui sen gevonden, munitie en affiches waarop met grote letters stond- Auslander raus! (buitenlanders er uit!). De partij is in juli 1987 opgericht door Mi chael Kühnen, de be kendste neo-nazi in de Bondsrepubliek. Volgens velen is de beslissing van Zimmernann een reactie op de enorme verkiezings winst van de ultra-rechtse par tij Republikaner, twee weken geleden in West-Berlijn. „Het verbod moet als een duidelijk signaal voor alle links- en rechts-radicale groe worden gezien", cretaris Spranger. Politici van alle andere partij en gingen een dag 'eerder in traditionele redevoeringen tij dens carnavalsnacht in op de Republikaner. De Beierse mi nister-president Max Streidl richtte zich tegen potentiele kiezers van de Republikaner: „Ons land is -open en niet vij andig tegen buitenlanders. Maar ons land heeft, net als andere landen om ons heen, het recht zijn identiteit te be waren. De CSU is tegen een multi-culturele maatschappij bui en tegen stemrecht tenlanders". Veel Duitsers demonstreerden tegen een bijeenkomst van de Republikaner. Ze droegen spandoeken met teksten als „Geen tweede Hitier" en, „Willen jullie de SS-staat?'. Vier jonge violisten protesteer den met muziek van Mozart. „We willen met zachte tonen demonstreren en we zullen zo lang spelen tot onze vingers bevriezen", zei een van de mu zikanten. „En we zullen echt niet alleen maar vandaag spe len", zei hij.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5