Loyaliteit jegens kerk onmisbaar beroepingen kerk wereld Waardering voor „katholieke" brief Conciliair Proces Oorlogsverleden achtervolgt bejaarde predikant £eidóe6o Ni >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeldóvQowuvnt VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 PAGINA j Grondig onderzoek geëist naar dood gevangenen SAO PAULO De Braziliaanse bisschoppenconferentie heeft gisteren geëist dat de openbare aanklager zich gaat bemoeien met het onderzoek naar de dood van achttien gevangenen in een politiebureau te Sao Paulo. Kardinaal Paulo Evaristo Arns sprak van „een van de meest afgrijselijke misdaden in de Bra ziliaanse geschiedenis". De achttien gevangenen kwamen zon dag door verstikking om het leven nadat een politieman een traangasgranaat in een overvolle cel had gegooid. Zij waren sa men met ongeveer dertig andere gevangenen in een strafcel van zes vierkante meter gestopt na een uitbraakpoging. Diver se internationale mensenrechtenorganisaties hebben de wreed heid van deze moord op het 42-ste politiebureau te Sao Paulo vergeleken met die van de gaskamers tijdens de nazi-periode. Predikanten op zoek naar afluister apparatuur OOST-BERLIJN Onder predikanten van de Evangeli sche Kerk in Oost-Duitsland is grote onrust ontstaan na het bekend worden van afluister praktijken van de overheid. Velen van hen zijn, gewapend met schroevedraaiers en an dere hulpmiddelen, in huis en kerkelijke gebouwen op zoek gegaan naar afluisterappara- Vorige week vond de Oost- berlijnse ds. Rainer Eppelman in een radio en in een lamp apparatuur waarmee gesprek ken in de woning en het er naast gelegen kerkelijk bu reau konden worden afgeluis terd. Vlak voor kerst had Ep- pelmann in ziin studeerkamer al een complete minizender ontdekt. Hij is een van de oprichters van „Appèl van Berlijn", waarin werd gepleit voor te rugtrekking van „alle troepen uit Duitsland". Vele kerkle den hebben met hem gespro ken over hun problemen met het Oostduitse bewind. De leiding van de Evangeli sche Kerk in Berlijn-Bran- denburg zal zich vandaag be raden over de afluisterappa ratuur in Eppelmanns wo ning. Over de vraag wie verant woordelijk is voor het instal leren van de apparatuur, is officieel door kerkelijke ver tegenwoordigers nog niets ge zegd. In kerkelijke kringen in Berlijn wordt er echter niet aan getwijfeld dat de binnen landse veiligheidsdienst de apparatuur heeft geplaatst. Na de censuur die het afgelo pen jaar bladen van de Evan gelische Kerk heeft getroffen, betekent de afluisteraffaire een nieuwe deuk in de ver houding tussen kerk en staat in de DDR. Drs. H. Schaeffer hoofdredacteur Wending AMERSFOORT Drs. H. Schaeffer (49) is benoemd tot hoofdredacteur van het blad Wending, het tweemaande lijks tijdschrift voor evange lie, cultuur en samenleving. Schaeffer, die al lid was van de redactie van het blad, volgt mevr. R. Reul-Verlaan op. Hein Schaeffer was in de ja ren zeventig prior van het klooster Albertinum van de Dominicanen in Nijmegen. Van 1980 tot 1984 werkte hij bij het KRO-Omroeppasto- raat. Daarna werd hij voor twee jaar benoemd tot weten schappelijk medewerker aan de vakgroep dogmatiek van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Zijn contract werd in 1986 niet verlengd, nadat kardinaal Simonis als groot kanselier van de universiteit bezwaren had gemaakt omdat Schaeffer met een vrouw sa menwoonde. Sinds vorig jaar is Schaeffer medewerker van het Dominicaans Studiecen trum voor Theologie en Sa menleving in Nijmegen. Wijding Anglicaanse bisschop niet in kathedraal BOSTON Fundamentele bezwaren van de rooms-ka- tholieke aartsbisschop van Boston, Bernard Law, verhin deren dat de wijding van Bar bara Harris, de eerste vrou welijke bisschop in de hele Anglicaanse Kerk in de we reld, zaterdag in Boston plaatsvindt in de rk kathe draal. Daarmee wordt gebro ken met een jarenlange tradi tie waarbij de rk aartsbisschop de grote kathedraal van Bos ton beschikbaar stelt voor de wijding van een bisschop van de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk in deze plaats. Officieel zeggen de woord voerders van beide kerken in Boston dat er geen verzoek is ingediend. Desgevraagd er kent de Anglicaanse woord voerder dat zijn kerk bewust een negatief antwoord van de RK Kerk heeft willen vermij den. De Rooms-Katholieke Kerk is fel gekant tegen de wijding van vrouwen tot priester of bisschop. De wijding van de 58-jarige Barbara Harris (zwart en ge scheiden; twee complicerende factoren) tot hulpbisschop van Massachusetts vindt nu plaats in een conferentiecentrum. Tear Fund roept werkers terug uit Afghanistan DRIEBERGEN -r- De evangelische hulporganisatie Tear Fund heeft haar werkers in Afghanistan verzocht het land zo snel mogelijk te verlaten. De veiligheid van de vijf hulpverleners kan op dit moment niet worden gegarandeerd, aldus directeur mr. J.N. Bogaards. Tear Fund volgt hiermee het advies van In ternational Assistance Mission, waarvoor de uitgezonden hulp verleners werken. Het gaat om twee verpleegkundigen, een fy siotherapeute, een technicus en een algemeen medewerker. Tear Fund is de enige Nederlandse christelijke hulpverlenings organisatie met werkers in Afghanistan. In april zal worden bekeken of terugkeer naar Afghanistan mogelijk is. Wie bergen verzet, gaat kapot aan kiezelstenen. Duits spreekwoord RECTOR VAN PAASSEN OVER NIEUWE PRIESTERSTUDENTEN: VOORBURG „De po larisatie in de kerk inte resseert hen minder dan de uitdaging die de maat schappij aan hen stelt." Dat zegt dr. W. van Paas- sen over het priesterbeeld van „zijn" dertien pries terstudenten die sinds eind vorig jaar gehuisvest zijn in Vronesteyn, het in Voorburg gelegen cen trum voor Priesteroplei ding van het bisdom Rot terdam. Samen met con rector dr. H. Flohr die te vens als studieprefect fungeert, voert dr. Van Paassen de leiding over het nieuwe centrum dat zaterdag officieel door bisschop Bar in gebruik zal worden gesteld. In feite telt het bisdom mo menteel 25 priesterkandida ten, van wie er drie op 13 mei zullen worden gewijd. De der tien mannen die in Vrones teyn gehuisvest zijn, variëren in leeftijd tussen de twintig en dertig jaar. Zij volgen hun op leidingen aan theologische in stituten in de Randstad, maar hebben hun thuisbasis in Vro nesteyn waar zij studeren en zich samen voorbereiden op het priesterschap. De twaalf overige kandidaten zijn aan andere opleidingcen tra verbonden of lopen stage in parochies, maar worden vanuit het Voorburgse cen trum begeleid. De uitdaging die rector Van Paassen in zijn studenten be speurt, is in feite het uitgangs punt dat hij zelf voor dit werk heeft genomen. „Hoe gaan we verder met het verhaal van het geloof en met het belang ervan voor de wereld van vandaag? Een goed criterium om onze studenten aan te toetsen is dat zij een loyale in zet tonen jegens de kerk en voor de voortgang van het evangelie in deze tijd. Een ei gentijds engagement hoeft niet haaks te staan op de ker kelijke praktijk zoals je nogal eens hoort zeggen." Conferenties Het centrum voor Priestero pleiding wil een leefgemeen schap bieden voor de persoon lijke vorming. Dr. H. Flohr zegt dat persoonlijk geloof en spiritualiteit juist kunnen rij pen in een groep. Samen met Van Paasen geeft hij aan de studenten „conferenties" waarin het er op aankomt het FOTO: CEES VERKERK persoonlijk geloof van de kandidaten te verdiepen. Daarnaast zijn twee „spiri- tuaals" aangetrokken, die voor dezelfde taak staan, de ken L. Banning van Leiden en pastoor J. Van Winkel uit Delft. Ook zij geven „confe renties" voor de studenten. Dr. Flohr is als studieprefect speciaal belast met de studie begeleiding. Hij probeert de studenten te helpen bij het verhelpen van lacunes die mogelijkerwijs optreden wan neer ze een wetenschappelijke theologische studie volgen. Daarnaast geeft hij aanvul lend geloofsonderricht over zaken die op de theologische opleidingen soms onvoldoen de aan bod komen. Bijvoor beeld sacramentenleer dat, al dus Flohr, gegeven wordt met het oog op de priesterlijk pas torale praktijk. Rector Van Paassen wijst erop dat de natuurlijke voedings bodem voor priesterkandida ten zoals die ooit bestond, gro tendeels verdwenen is. „Vroe ger stelden ouders er een eer in dat een zoon van hen pries ter werd. Maar onze studen ten komen nu soms uit mi lieus waarin het kerkelijk praktiseren lang niet altijd meer vanzelfsprekend wordt gevonden. Bovendien wordt hun keuze zeker niet altijd Bisschop R. Bar opent morgen het vernieuwde centrum voor Priesteropleiding Vronesteyn met een eucharistie viering om 10.30 in de Sint Martinuskerk aan het Oost einde in Voorburg. Met de nieuwe Rotterdamse priestero pleiding werd drie jaar geleden een aanvang gemaakt in de voormalige pastorie van de Sint Martinusparochie in Voorburg. Dit gebouw blijft fungeren als dependance voor Vronesteyn. Met de opening van het nieuwe centrum beschikt het bis dom voor het eerst weer over een priesteropleiding, nadat het kleinseminarie Leeuwenhorst op het eind van de ja ren zestig als internaat werd gesloten. met enthousiasme begroet. Onze studenten hebben te maken met een gedeconfes- sionaliseerde samenleving die niet langer van christelijke waarden uitgaat. Bovendien heb je ook bij mensen die zich nog wel gelovig noemen te maken met een „kerkelijk at heïsme". Zij zijn onbekend met of geloven niet meer in de centrale geloofswaarheden, terwijl ze nog wel naar de kerk gaan". „Daar hebben we mee te ma ken als we onze studenten voorbereiden op het priester schap. We willen ze ver trouwd maken met de H. Schrift, met de grote oriënta ties van de Kerk en dat kan uiteraard niet zonder de bis schoppen, zonder loyaliteit te genover het kerkelijk insti tuut". „We gaan verder uit van een grote betrokkenheid en ken nis van de specifieke proble matiek van de Randstad met zijn verstedelijking en be dreigde milieu. We willen ve der dat onze toekomstige priesters bedacht ziin op men sen die tussen wal en schip raken". Geen fanatisme Van Paassen houdt er niet van als de nieuw,e priestero pleiding in een bepaalde hoek wordt geplaatst. „We willen ons als opleiding zeker niet vereenzelvigen met richtin gen ter linker of ter rechter zijde in de kerk. We stellen ons niet exclusivistisch op. We willen geen fanatisme, niet het onbarmhartige pola riseren. Naar het voorbeeld van onze bisschop willen we in dialoog blijven met ieder een die zichzelf niet nadruk kelijk als kerklid heeft afge schreven. Centraal staat bij ons de spiritualiteit van de Goede Herder" Concurrentie met de bestaan de theologische opleidingen ziet Van Paassen niet. „Ze zijn juist blij met deze toeloop van studenten die bij hen komen studeren. Ze vinden nu de convicten een positieve zaak. We weten overigens allemaal dat deze theologische facultei ten voorwerp van onderzoek zijn, zowel van de kant van de bisschoppen als van een bezuinigend kabinet". Ook volgens studiebegeleider Flohr is er een uitstekende communicatie met de theolo gische opleidingsinstituten. „We delegeren wat gedele geerd kan worden." Overigens is het volgens rec tor Van Paasen niet zo dat het nieuwe instituut de opleiding voor de pastoraal wil monopo liseren. „De opleiding moet je zien in het kader van de pas torale bedieningen, Daar is een groot scala aan mensen bij ingeschakeld. Als vicaris van het bisdom ben ik belast met de zorg voor het Diocesaan Pastoraal Centrum, waar ker kelijke vrijwilligers worden opgeleid en begeleid. Daar naast hebben we de pastorale werkers en werksters die worden opgeleid aan de theo logische universiteiten. Wij willen tussen priesters, pasto raal werk(st)ers en vrijwilli gers een goede samenwerking tot 5tand brengen. Ons Cen trum voor Priesteropleiding kan daarvoor als leerschool dienen. We willen het cen trum tevens benutten als in- valsbasis voor priesters uit het bisdom. Daarvoor organiseren we ook onze zogenaamde randstadavonden waarin door een deskundige spreker een bepaalde situatie in het bis dom wordt belicht". Vroeg opstaan Studeren op Vronesteyn bete kent vroeg opstaan. Om zeven uur s' morgens worden de lauden gebeden, waarna een eucharistieviering volgt. Daarna ontbijt. Om half ne gen gaat dan iedereen zijns weegs. Rector Van Paassen: ,,'s Avonds treft men elkaar weer bij het avondeten dat gevolgd wordt door de Ves pers. Daarna is er uiteraard tijd voor studie, maar ook ge zelligheid en sportbeoefening zijn heel belangrijk. „Van de week zijn we met zijn allen een avondje naar de bioscoop geweest. De sfeer is hier echt heel goed." PAUL VAN VELTHOVEN UTRECHT „We tillen er niet zo zwaar aan dat de gemeenschappelijke brief over het Conciliair Proces niet tot stand is gekomen. De omstandig heden en de tijdsfactor hebben gewoon niet mee gezeten, maar er is geen sprake van onwil of ono verbrugbare tegenstellin gen tussen de kerken ge weest. We waarderen deze brief om zijn duide lijkheid van toon en we beschouwen hem als een welkome bijdrage in de discussie over het Conci liair Proces". Dat zei ds. W. van der Zee, de secretaris van de stuurgroep Conciliair Proces van de Raad van Kerken die vorig jaar mei het initiatief had geno men rond Pasen 1989 een ge zamenlijke brief uit te bren gen rond het Conciliair Pro ces. In de brief „Bondgenoten in Gods Schepping?" roepen de Nederlandse bisschoppen op tot deelname van de ka tholieke gelovigen aan het door de Wereldraad van Ker ken geïnitieerde Conciliair Proces van gerechtigheid, vrede en heelheid van de schepping (zie ook ons blad van gisteren). Van der Zee: „De voorberei ding ervan werd in handen geven aan het secretariaat van de rooms-katholieke kerkprovincie die half decem ber een concept publiceerde waarin met name de her vormden zich niet konden herkennen. Het was toen ech ter al te laat om nog ingrij- Eendè veranderingen aan te rengen, aangezien de katho lieken de brief rond de vas tentijd wilden uitbrengen. Be ter was het geweest als we uit alle kerken een werkgroepje hadden geformeerd om samen Dr. j. Lescrauwaet een brief op te stellen". Een groot bezwaar van prote stantse zijde was het feit dat de ontwerp-brief zo'n sterke nadruk legt op het harmoni sche karakter van de natuur, terwijl dominee Van der Zee wees op de alomtegenwoordi ge verwoesting van de natuur door de mens. Woordvoerder Palstra deelde overigens nog FOTO: ANP mee dat een aantal aanmer kingen van dominee Blei, se cretaris-generaal van de Ne derlands hervormde Kerk, op het concept alsnog in de eind versie zijn verwerkt. Boven dien is van het begin af aan rekening gehouden met het feit dat de brief ook voor protestantse lezers bestemd moest zijn. Daarom zijn er ci taten opgenomen van uitspra ken van de Wereldraad en van de Evangelische Kerk in Duitsland. Relativering De Haarlemse hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet die nauw betrokken was bij de eindre dactie van de brief, relati veerde het belang ervan door er op te wijzen dat deze brief aangeeft hoe katholieken voor wie de aantasting van de schepping een zorg is kunnen reageren op een actuele nood. „Het is zeker geen handvest van de Rooms-Katholieke Kerk voor de omgang met de natuur". Een sterk punt van de brief vindt Van der Zee dat de brief er op wijst dat de schep ping er niet alleen is voor de mens, maar ook aan andere elementen van de natuur een zelfstandige waarde toekent. Van der Zee meende verder dat de reformatorische protes tanten de kritiek op een sym posium van het vrijzinnig Crotestantisme waarin de linde vlek van het christen dom vooor het milieu naar voren kwam „in hun zak" kunnen steken. Hij meende dat er alle aanleiding is de hand in eigen boezem te ste ken. Of dat voor de katholie ken ook gold wist hulpbis schop Lescrauwaet niet zo een twee drie te beantwoorden. APPELSCHA Na publika- ties over zijn oorlogsverleden is de doopsgezinde emeritus predikant dr. J.S. Postma (78) uit het Friese Appelscha be dreigd. „Een stortvloed van anonieme telefoontjes en brie ven, bedreigingen en scheld partijen hebben het leven van Postma en zijn echtgenote in ernstige mate onleefbaar ge maakt". Dit maakte het dagelijks be stuur van de Doopsgezinde Broederschap bekend. Postma is een zwager van J. Luitjens, de in Canada woon achtige oorlogsmisdadiger die tot levenslang is veroordeeld. Luitjens heeft zijn straf nooit uitgezeten. De Canadese staat probeert via de rechter Luit jens, die ook doopsgezind is, het staatsburgerschap te ont nemen. Bij het aanvragen daarvan heeft Luitjens ver zwegen dat hij wegens oor logsmisdaden was veroor deeld. Postma werd in 1947 veroor deeld tot een jaar gevangenis straf en tien jaar ontzetting uit de preekbevoegdheid. Hij had in 1942 een pro-Duits radiopraatje gehouden over het lot van de Duitstalige doopsgezinden onder Stalin. Aanvankelijk vluchtte hij met Luitjens naar Paraguay, maar in 1957 meldde hij zich bij de Nederlandse justitie. Hij heeft toen de straf uitgezeten die hem naar het oordeel van de bevoegde autoriteiten nog restte, zo schrijft het doopsge zind bestuur. „Daarmee heeft Postma ge daan wat hij jegens de samen leving verplicht was te doen. Het is dan ook verkeerd als hij nu opnieuw gestraft wordt door fluister- en haatcampag- Wel blijft het bestuur van de Doopsgezinde Broederschap van mening dat Luitjens het voorbeeld van zijn zwager Postma moet volgen en zich ter beschikking van de Ne derlandse justitie moet stellen. Doordat het verdrag tussen Canada en Nederland niet in oorlogsmisdaden voorziet, kan Luitjens niet aan ons land worden uitgeleverd. Medische stralingswoede Str vei den van p en sti voor 1 waar verbal De ho< WOEDEND heeft de Nederlandse Vereniging voor Radiodi. agnostiek gereageerd op de conclusies van een werkgroep van het ministerie van WVC over de mate waarin patiënten aan straling worden blootgesteld. De verontwaardiging van de specialisten, die röntgenonderzoek en stralingsbehande lingen verrichten, wordt duidelijk ingegeven door hun zorj«b'r'a( dat patiënten, afgaande op de WVC-conclusies, terug zouden k schrikken voor röntgenonderzoek. Dat zou, zo stellen de spe w cialisten terecht, tot gevolg kunnen hebben dat gevaarlijkeJ ziekten te laat worden vastgesteld om nog te kunnen worden J" genezen. OP basis van een onderzoeksrapport wordt van de kant vanl WVC nog al alarmerend gesproken over de noodzaak veel zorgvuldiger te werk te gaan en te voorkomen dat stralings behandeling te vaak wordt toegepast. De specialistenvereni ging laat echter weten dat straling in Nederland uiterst zorg vuldig wordt toegepast, zodat er geen enkele reden voor on gerustheid is. Daarmee worden we opnieuw geconfronteerd met deskundigen die het op medisch gebied hartgrondig met elkaar oneens zijn en dat niet onder stoelen of banken ste ken. Voor een patiënt geen geruststellende situatie. VOOR de werkgroep van het ministerie van Welzijn Volksgezondheid en Cultuur - waarvan de opheffinf inmid dels is aangekondigd - was een „verkennende inventarisatie van het onderzoeksrapport" al voldoende om de conclusies te kunnen trekken. Met deze stellingname maaien de WVC ambtenaren overigens voor een deel het gras weg voor de voeten van staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Deze wil halverwege dit jaar zijn beleidsvoornemens tot bescher ming van de individuele patiënt en consument tegen de na delige gevolgen van straling op papier gezet hebben. Er dus in elk geval iets van WVC te verwachten. VOOR de gemiddelde patiënt is het vrijwel onmogelijk te bepalen aan welke deskundigen geloof moet worden ge hecht. Slechts op één punt kunnen medische leken op eigei ervaringen afgaan: volgens de WVC-werkgroep blijven art sen volstrekt in gebreke waar het gaat om het bijhouden het aantal keren dat iemand wordt „doorgelicht". De WVC-ambtenaren zeggen het in hun conclusie nog hee netjes: ook moet beter worden bijgehouden hoe vaak iemand gedurende zijn leven in de gezondheidszorg aan straling wordt blootgesteld. Met andere woorden: in een medisch dos sier dient te worden aangetekend wanneer en om welke re den iemand een stralingsonderzoek onderging. Eerst dar kunnen artsen in ziekenhuizen en bij bedrijfsgezondheids diensten, maar ook bijvoorbeeld tandartsen, op grond van de gegevens uit die dossiers de noodzaak en de risico's van stra ling of het nalaten van onderzoek of behandeling tegen el kaar afwegen. En hoeveel patiënten zouden er over zo'n dos sier beschikken? VOOR medische leken is er nog een ander vaststaand feit, J waaruit blijkt dat Nederland op het gebied van de bescher ming van patiënten tegen de stralingswoede der medici ach ter loopt. De Europese richtlijn ter vaststelling van funda mentele maatregelen voor de stralingsbescherming is in onzert wetgeving nog steeds niet opgenomen. Elke dag dat Dee$:jj®™ daarmee wacht is er één te veel. Wellicht kan zo'n richtlijn im te£ na AMS lecti derli te ge voer werl kom: verle op le patiënten ook behoeden deskundigen. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Het re- gengebied dat vandaag boven de Britse eilanden ligt, trekt langzaam in onze richting en passeert in de loop van de nacht ons land. Daar het re- gengebied in aktiviteit af neemt, zal er bij ons nagenoeg geen regen uitvallen. Voor het zover is, wordt er nog lucht uit Frankrijk aangevoerd waarin vannacht en de vroege och tend nog een enkele mistbank kan ontstaan. Vannacht komt de temperatuur omstreeks 1 graad te liggen. Overdag komt er wat koelere lucht naar onze omgeving en komt de middag- temperatuur in de buurt van de 7 graden. De bewolking is dan naar het oosten getrokken en komen er weer perioden met zon. De wind is zwak tot matig en waait uit het zuid westen. Sneeuwberichten donderdag 9 februari 1989: Skigebieden dicht bij huis: In de Duitse Eifel, de Harz, het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn geen wintersportmogelijkheden. In het Zwarte Woud ziin er alleen in Feldberg op een oude en verharde tegenstrijdige standpunten van trolt ,rege ean 4e 1 h .(rot sneeuw. In de provincie Bolzano heb ben een groot deel van de pistes kunstsneeuw. Het overige deel is slecht. Bij uitzondering is nabij Bor- mio het zomerskigebied op dc StilfS- erjoch ofwel Stelviopas geopend. Een rzicht de gemiddelde wlaag x i 15 c r be perkte wintersportmogelijkheden. De weersverwachting Belgie geldig tot zondagavond. De weersverwachting Duitsland gel dig tot zondagavond: Op veel plaatsen mist, zaterdag in het noorden veel bewolking, overigens ook zonnige perioden. Temperatuur van -2 tot +7 graden. Alpengebied vhoogten i Oostenrijk dalen h Vorarlberg 2! Tirol 2< Salzburgerland 21 Karinthie 0! Steiermark U Oberösterreich 2t Ost-Tirol 01 Zwitserland Bern 11 Graubuenden 21 Wallis II Sankt Gallen (X Obwalden 11 Vaud 01 Noord-llalië Bolzano 1 Trento I Aosta 1! Sondrio 1! Frankrijk Haute Savoie 1! Savoie 3! Isere 21 Gedetailleerde informatie sneeuwhoogten in de populairst* wintersportplaatsen is dag en nacht verkrijgbaar via de ANWB- ;rland/Noord-Italië/Frank- rijk:06-910 910 40 T HEDENMORGEN lect i imige plaatsen zelfs slecht De vermelding van de sneeuwhoog en bij een aantal plaatsen houdt niet n dat er overal in dat gebied winter- portmogelijkheden zijn. Met name roor pistes gelegen aan de zonzijde i de de skimogelijkheden ook i aer worden. Laag beperkt gespoord. In Frankrijk ziin de wintersportmo gelijkheden in de hoger gelegen win tersportgebieden momenteel goed. Daarentegen is de situatie in de lage re delen wisselend. Daar ligt vooral op de zuidhellingen vaak veel min- zijn. In de provincie Trento zijn vrii- p wel alle pistes gesloten door gebrek Parar aan sneeuw of er ligt helemaal geen prou>

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2