op hoek Kanaalstraat Woningen en winkels Lisse: Voorrang eigen woningzoekenden GS houden vast aan beperking woningbouw Lisse Ouders vrezen hogere snelheid verkeer op oversteekplaatsen EHBO Voorhout viert jubileum LEIDEN OMGEVING EcidócSoivuwit VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 PAGINA 15 Inbraak in woning Lisse LISSE Geld en sieraden zijn gistermiddag ge stolen uit een woning aan de Öranjelaan in Lisse. De inbraak vond plaats tussen half twee en half vier 's middags tijdens afwezigheid van de bewo ners. De inbrekers kwamen binnen door de voor deur open te breken. Volgens de politie werd daar vermoedelijk een schroevendraaier bij ge bruikt. De inbraak werd ontdekt toen de bewo ners thuis kwamen. De waarde van de buit is nog onbekend. Poging tot inbraak NIEUWKOOP Inbrekers hebben vannacht ge tracht een woning aan de Hagedoornstraat in Nieuwkoop binnen te dringen. Het lukte hen echter niet de keukendeur en een raampje te for ceren. Verbreding van kruispunt Oranjelaan en Kanaalstraat LISSE Het kruispunt Oranjelaan Kanaalstraat wordt in de nabije toe komst verbreed. De ge meente Lisse koopt hier voor twee woningen aan die op de hoek Kanaal straat/Oranjelaan staan. De woningen worden gesloopt om het kruispunt met de Oranjelaan te verbreden. De twee woningen aan de Ka naalstraat verkeren in een ma tige staat van onderhoud. De gemeente Lisse heeft daarom al meerdere keren laten blij ken de woningen te willen ko pen. Dat is nu uiteindelijk ge lukt. „Op het kruispunt zijn al enkele tragische ongelukken gebeurd doordat het erg nauw is. Daar kunnen we door de aankoop van deze woningen verbetering in aanbrengen", aldus burgemeester G. van der Kroft. Verder worden op het vrijgekomen perceel in de toe komst mogelijk nieuwe wonin gen gebouwd. De aankoop van de twee wo ningen aan de Kanaalstraat vormt onderdeel van een gro ter saneringsplan. Er is inmid dels overleg gevoerd met de bewoners van de aangrenzen de panden. Besloten is deze woningen te gaan onderzoe ken. Daarbij wordt de waarde van de woningen getaxeerd en gekeken hoe de kwaliteit van de woningen is. „Het is moge lijk dat we dan besluiten nog meer woningen aan te kopen om het gebied verder te sane ren. Door de teruglopende nieuwbouw zullen we in de komende jaren extra aandacht besteden aan de bestaande be bouwing. Het onderzoek en de mogelijke verdere sanering is daar een onderdeel van. De plannen hierover moeten ech ter nog helemaal worden uit gewerkt", aldus Van der Kroft. VEEL BELANGSTELLING VOOR MARIËNBURCHT LISSE Er zijn 140 belangstellenden voor de 27 wo ningen die op het terrein van de voormalige Mariën- burcht worden gebouwd. Het gaat hier allemaal om ze ventigplussers die ingeschreven zijn bij de gemeente Lisse voor een andere woonruimte. Dat vertelde wet houder H. Smith gistermiddag tijdens de presentatie van het bouwplan voor het terrein Mariënburcht. De 27 woningwetwoningen krijgen allemaal drie ka mers en een berging op de begane vloer. Het apparte mentengebouw krijgt aan de kant van de Oranjelaan drie etages en aan de kant van de Nassaustraat vier etages. In het gebouw komt een lift. Wanneer de bouw kan beginnen hangt af van het aan tal woningwetwoningen dat Lisse krijgt toegewezen van de provincie. „We hebben er voor 1989 18 toege wezen gekregen en hopen dat we er een paar extra krijgen zodat we nog dit jaar kunnen beginnen", aldus wethouder H. Smith die niet uitsloot dat het bouwplan nog enigszins gewijzigd wordt. Vier woningen op terrein Posthmus RIJNSBURG Op het perceel van transportbedrijf J. Posthmus en Zn BV in Rijnsburg zullen vier vrije sector-woningen komen, twee aan twee geschakeld. Met dit bouwplan ging de commissie ruimtelijke or dening en volkshuisvesting gisteravond akkoord. Er zijn echter problemen met het naburige bedrijf. Drukkerij Verhagen. In december heeft de gemeente Rijnsburg op basis van de werkzaamheden waar de drukkerij zich toen mee bezig hield een hinderwet vergunning afgegeven. Recent heeft het bedrijf zijn activiteiten uitgebreid met een derde pers en is nu een continubedrijf geworden. De procedure van de aanvraag hinderwetvergunning moet opnieuw gestart worden. „In het nieuwe bouwplan gaat het college uit van een geluidshinder van veertig dba, omdat nu nog niet alle consequenties kunnen worden overzien", al dus wethouder Vianen. J. Wijnekus (PvdA) pleitte er echter voor om van 35 dba uit te gaan: „Mocht het dan een aantal dba hoger zijn, houden we toch vast aan de norm". Het college zal zich nog over de zaak beraden. LISSE Er komen 15 woningwetwoningen en een nieuwe winkel op de hoek van de Julianastraat en de Kanaalstraat in Lis se. Op het plein voor de woningen worden veertig parkeerplaatsen aange- Daarnaast komen er twee extra winkels aan de Julianastraat. Dat bouw plan presenteerde de ge meente Lisse gistermiddag in het gemeentehuis. Het plan kost Lisse een half miljoen. De provincie draagt 750.000 gulden bij. De gemeente Lisse is al enige tijd eigenaar van het terrein Eigenbrood aan de Kanaal straat. Lisse wilde daar wonin gen bouwen. Om een plein aan te leggen vond Lisse het wen selijk ook nog twee woningen op de hoek van de Kanaal- straat/Julianastraat aan te ko pen plus een magazijn annex winkelruimte aan de Juliana straat. Deze gebouwen waren eigendom van de firma Slottje. De gemeente en Slottje, die een winkel heeft aan de Julia nastraat, hebben nu een over eenkomst gesloten waarbij Slottje de woningen en de ma gazijnruimte afstaat. Slottje krijgt daarvoor het terrein aan de noordzijde van zijn winkel aan de Julianastraat waar hij twee winkels en magazijn ruimte kan bouwen. Dit ter rein was eigendom van het aannemingsbedrijf G. van der Hulst b.v. die van plan was daar zelf enige winkels te bou wen. Van der Hulst heeft de grond verkocht aan de ge meente die het met Slottje heeft geruild, onder bijbetaling van een ton door de gemeente, tegen de gronden op de hoek van de Julianastraat/Kanaal- straat. Slottjè krijgt daarnaast op het nieuwe plein een winkelruim te van 108 vierkante meter. „Slottje wilde geen winkelop pervlakte kwijtraken. Daar moesten we in de onderhande-' lingen rekening mee houden", vertelde burgemeester G. van der Kroft gistermiddag die duidelijk liet merken tevreden te zijn met het resultaat van de onderhandelingen. „Door dit plan wordt het centrum van Lisse beter bereikbaar voor mensen die uit Lisserbroek komen. De al aanwezige Heul- galerij wordt meer bij het cen trum betrokken terwijl er aan deze zijde van Lisse ook nog eens flink wat parkeerplaatsen bijkomen. Het Lissese centrum is hiermee voorlopig afge rond". Ook de voorzitter van de Lissese ondernemersvereni ging Alverha L. Tibboel ver klaarde gisteravond tevreden te zijn met het gemeentelijke plan. „Een schitterende afron ding van het centrum", prees Tibboel de gemeentelijke plan- Wanneer de plannen kunnen worden uitgevoerd is nog niet helemaal duidelijk. Op het voormalige terrein van Van der Hulst staat op dit moment nog een Reformwinkel. Die vertrekt op 1 september waar na de bouw van de nieuwe winkels kan beginnen. De twee woningen van Slottje ko men uiterlijk 1 juli leeg. Het begin van de bouw van de nieuwe appartementen is min der goed te voorspellen aange zien dat afhangt van het aan- LISSE De gemeente Lisse mag tot eeuwwisse ling nog maar 500 wonin gen bouwen. Gedeputeer de Staten houdt vast aan haar eerder genomen be slissing dat Lisse de ge plande woningbouw sterk moet beperken. De bol lenstreekgemeente had tijdens een hoorzitting op 11 januari geprotesteerd tegen de beperkende maatregelen van de pro- Lisse wil tot het jaar 2000 on geveer 1750 woningen bouwen in Poelpolder Zuid 2. Dat staat in een faseringsplan dat in juli 1988, samen met het bestem mingsplan Poelpolder Zuid 2, ter goedkeuring werd voorge legd aan de provincie. In het bestemmingsplan is echter maar ruimte voor de bouw van 700 woningen, Lisse er inmiddels al 200 heeft gebouwd. Gedeputeerde staten onthielden in hun concept-be slissing gedeeltelijke goedkeu ring aan het bestemmingsplan. Op die manier wilde de pro vincie het Lisse niet geheel onmogelijk maken om verder te bouwen in de nieuwe wijk Poelpolder Zuid 2 terwijl wel de bouw van de 1750 geplande woningen onmogelijk wordt gemaakt. Lisse protesteerde tegen de concept-beslissing. Zowel Lisse als de provincie gaan uit van een migratiesaldo van nul. Lisse denkt alleen dat er meer behoefte is aan woningen dan GS. Een woordvoerder van de ge meente Lisse stelde gisteren dat de gemeente overweegt in beroep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van de pro vincie. De provincie wil overi gens nog wel een keer praten met de gemeente over de wo ningbouw. DEN HAAG/VOOR SCHOTEN De ouderra den van de basisscholen De Noorderwereld, Het Kompas en de Emmaüs- school vrezen dat er ge vaarlijke situaties ontstaan voor overstekende kinde ren in de omgeving van de scholen. De gemeente Voorschoten heeft de rou te Trompweg tussen de Admiraal de Ruijtersingel en de Leidseweg en tussen de Admiraal de Ruijter singel en de Van Beetho- venlaan voorrangsweg ge maakt. Zij wil daarmee de doorstro- ïg van het verkeer op de kruispunten bevorderen. De ouderraden hebben beroep te gen de maatregelen ingediend bij de Raad van State. De zaak kwam gisteren aan de ordë. Volgens een woordvoerder de ouderraden is de maat- el alleen een voordeel voor aiüomobiiisten. Voetgangers en fietsers die gebruik maken van de oversteekplaatsen bij de kruisingen ondervinden al leen maar nadelen van de voorrangsregeling waardoor auto's veel harder over de kruisingen heen rijden. Volgens de woordvoerder van de gemeente Voorschoten ech ter is er geen sprake van een toename van verkeersonge lukken sinds de voorrangsre geling van kracht is. Ook een bewoner van de Bachlaan-oost uitte gisteren bezwaren tegen een onderdeel van de verkeersmaatregel. In het oorspronkelijk besluit stond dat de Bachlaan-oost al in 1986 geasfalteerd zou wor den. Dit- is echter nog steeds niet gebeurd omdat er geen fi nanciële middelen voor zou den zijn. De bewoners onder vinden veel overlast van bus sen die acht maal per uur door de straat rijden. De huizen van de bewoners lopen door de trillingen schade op evenals het wegdek waarin soms bij flinke regenbuien tèn ontstaan. tal woningwetwoningen dat de gemeente Lisse mag bouwen van de provincie. Wethouder H. Smith zei giste ren te hopen in 1991 of 1992 de appartementen te kunnen bouwen. Welke woningbouw vereniging de woningen gaat neerzetten, is ook nog niet dui delijk. Het overleg met de twee Lissese woningbouwver enigingen hierover moet nog beginnen. Duidelijk is wel dat de woningen, die drie hoog worden gebouwd, voorzien worden van een lift. De nieu we appartementengebouwen worden verbonden met de al bestaande flat aan de Kanaal straat van de woningbouwver eniging Het Gezinsbelang. Ook deze bewoners kunnen dan ge bruik maken van de nieuwe lift. Tegelijk met de reconstructie van de hoek Julianastraat/Ka naalstraat wordt de Koningin neweg gereconstrueerd. Het is straks niet meer mogelijk van af de Nassaustraat door de Ko ninginneweg naar de Kanaal straat te rijden. Aan de oostzij de van de Koninginneweg worden verder extra parkeer plaatsen aangelegd. Qp de hoek van de Kanaalstraat en de Julianastraat in Lisse komen woningen en een winkel. LISSE Geen gemeente garantie meer voor men sen die een woning kopen in Lisse maar niet door de gemeente erkend worden als woningzoekende. Dat is een van de maatregelen waarmee de gemeente Lisse overweegt de vesti ging van niet-Lissers dras tisch te kunnen beperken. De gemeente heeft hier over een discussienota uit gebracht waarin verschil- ende maatregelen staan opgesomd. De nota wordt in de komende commissie- ergaderingen besproken. De discussienota is een uit vloeisel van het provinciaal beleid waarbij de gemeente Lisse nog maar een beperkt aantal nieuwe woningen mag bouwen in de komende tien jaar. Als de provincie haar zin krijgt, mag Lisse in de komen de jaren gemiddeld 55 wonin gen bouwen. Om die reden wil Lisse de vestiging van mensen die geen enkele binding met het bollendorp hebben, tegen gaan. In de discussienota wordt voorgesteld mensen die niet erkend worden als woningzoe kende geen gemeentegarante meer te verlenen. Voor nieuw bouwwoningen kan men straks wel gemeentegarantie krijgen tot een bedrag van 275.000 gulden. Bij bestaande woningen blijft de grens voor emeentegarantie op twee ton liggen. Daarnaast worden de huur- en koopprijsgrenzen opgetrokken. Nu kan men zich nog vrij ves tigen in een woning die meer kost dan 172.000 gulden of een hogere huur heeft dan 770 gul den. Deze bedragen worden straks opgetrokken tot respec tievelijk 275.000 en 850 gulden. Ook de termijn dat men de woning exclusief moet aanbie den aan Lissese woningzoe kenden wordt verlengd van drie tot vijf maanden. Mensen met een maatschappelijke bin ding mogen zich niet meer in schrijven bij de gemeente Lis- Wethouder van ruimtelijke or dening H. Smith: „99 procent van de nieuwbouwwoningen gaat naar Lissese woningzoe kenden. Het gaat ons om de woningen die door Lissers worden verlaten om een nieu we woning te betrekken. Daar hebben wij geen enkele greep op. Gezien de prijsontwikke ling van de bestqande wonin gen in de Poelpolder, die alle maal tegen de twee ton kosten, willen we de koopgrens op trekken en zo de woningen behouden voor de Lissese wo ningzoekenden. We beperken de vestiging van mensen zon der binding met Lisse". Vol gens Smith zorgen deze maat regelen niet voor een prijsop drijving. „Als iemand de prijs van woningen opdrijft dan is dat de provincie", meende Smith die verklaarde de koop prijsgrens juist zo hoog gesteld te hebben om dit effect tegen te gaan. „Als we de grens op 225.000 gulden zouden hebben gezet dan had dit een gevolg kunnen zijn", meende de Lis sese wethouder die sprak over een „zwaar middel maar dat juridisch toegestaan is". De in de discussienota voorge stelde maatregelen worden voor 1 maart besproken in de verschillende commissies. In april moet de discussie worden afgerond in de gemeenteraad. Veens laboratorium Van der Sprong op Engelse televisie ROELOFARENDSVEEN Het laboratorium Van der Sprong uit Roelofarendsveen komt dinsdagavond aan bod op de Engelse televisie. Het programma, een documentai re in de serie „Tomorrow's World", besteedt aandacht aan de kwaliteitsverbetering en -controle van snijbloe men. Het laboratorium in Roelofarendsveen doet on derzoek naar snijbloemen om de houdbaarheid te verbete ren. Het programma begint om acht uur. telboeteri ling belai !0.30 ÏULANCI in Leide Rijnsbur 174141 (kantoon IÓ.00 Stichtin Aanvrage langdurig VIJFTIG JAAR HULPVERLENING VOORHOUT „Ieder een zou een geldig EHBO- diploma moeten hebben. Nu laten veel mensen hun diploma verlopen en dat is best jammer". Dat stelt Ben Zwetsloot, secretaris de EHBO-vereniging Voorhout, die zondag het vijftigjarig bestaan viert. Een jubileum dat niet on gemerkt voorbij zal gaan want op zaterdag 18 fe bruari is er een receptie in het gezondheidscentrum aan de Kerkweg. De Voorhoutse EHBO-vereni ging werd een halve eeuw ge leden opgericht door een klei ne groep idealisten waaronder de heren M. Meissen, Bart van der Ploeg, Arthur Klaar en Schulte-Mol. De vereniging ging van start met 120 gulden schuld aan het Wit- Gele Kruis waarvan de Voor houtse EHBO in die tijd nog onderafdeling was. Er verband gekocht wor den, anders kon men niet oe fenen. Om van de schuld af te komen begon de EHBO-groep onmiddellijk een actie om do- e werven die garant stonden voor één gulden per jaar. Op dit moment heeft de vereniging 600 donateurs. Ze betalen bedragen van één tot vijfentwintig gulden. Bert van der Ploeg, de schoon vader van de huidige voorzit ter Ans van der Ploeg, behoor de oprichters van de Voorhoutse EHBO-afdeling. Naast EHBO'er was hij ook brandweerman in hart en nie- In het begin van de oor log hadden we eens een ge- combinèerde oefening. We hadden een groot vuur ge stookt en daar Jan de Roode bijgelegd als patiënt. Bijna vat te Jan echt vlam. De EHBO- mensen kwamen aangerend, maar toen hadden wij hem al weer opgelapt met twee bor reltjes", lacht Bert van der Ploeg. Anoniem Tegenwoordig werkt de EHBO veelal anoniem. „Als in de krant staat dat die en die dok ter eerste hulp verleende zijn wij er meestal als eerste bij ge weest.- Wij geven per jaar voor gemiddeld 600 gulden aan ver band weg. Daar Zit ook wel het verband voor de cursussen en examen bij maar het me rendeel gaat toch zo links en rechts op aan ongevallen via de tassen van de EHBO'ers", vertelt voorzitter Ans van der Ploeg. De EHBO-vereniging heeft ook in het hele dorp ver- bandposten ingericht. Vroeger waren dat er twee, nu zijn het er tien. De EHBO-ers zijn ver der altijd aanwezig bij jaarlijk se festiviteiten als Köningin- nedag, bejaardentocht, fiets en wandeltochten, triathlon, vakantie-evenementen, na jaarsfeest en carnavalsoptocht. „Vooral bij de oranjevereni ging en de triathlon wordt er altijd keurig aan ons gedacht", zegt Ans van der Ploeg. „Uit eindelijk staan onze mensen soms uren in weer en wind en dan is in een kopje koffie en broodje erg welkom." Cursussen Vanaf de oprichting zijn er cursussen EHBO gegeven door de Voorhoutse afdeling. De Het huidige EHBO bestuur, afdeling Voorhout: Voorzitter Ans van der Ploeg, secretaris Ben Zwetsloot, Leida Diemei, Riet van der Ploeg, Jos Geurts, Jan Molenkamp en Marry Schaap. F( eerste cursus telde maar liefst vijfenzeventig deelnemers. „Waarschijnlijk kwam dat ook door de oorlogsdreiging. Er was toen ook elk jaar een cur sus. Helaas mogen we wel zeg gen dat de opgedane kennis door de leden in de oorlog ook in praktijk kon worden ge bracht want twee keer hebben we een beschieting van een trein meegemaakt. Eén keer bij de spoorwegovergang in Voorhout en een keer bij de Piet Gijs aan de 's-Graven- damseweg", aldus Bert van der Ploeg. In het begin moest er twee winters worden geleerd voor dat EHBO-examen gedaan kon worden, nu is dat nog maar één winter. Daarnaast wordt er nu om het jaar een cursus gegeven waar 24 tot 28 deelnemers voor zijn. Ook de cursussen zelf zijn sterk veran derd. Door de jaren heen heb ben de cursisten wel vijf soor ten kunstmatige ademhalingen geleerd, nu is dat mond-op- mondbeademing. „Ook zijn de verbandtechnieken veran derd", zo vindt Ans van der Ploeg-Schillings. „Een knevel- verband bijvoorbeeld bij een slagaderlijke bloeding mag niet meer. Als dat te lang duurde was je wel je arm kwijt". De laatste 25 jaar wor den er opk jeugdcursussen ge geven voor kinderen van elf tot dertien jaar. Toch is het niet alleen roze» geur en maneschijn bij de Voorhoutse EHBO-vereniging. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Vooral de financiën baren het huidige bestuur de nodige zor gen. „We hadden vorig jaar nog wel een batig saldo maar we mochten nog maar in drie kerken onze pleisteractie hou den. Dat scheelt wel. Ook gaat onze beademingspop „Anne" aftakelen. Geld voor een nieu we is er niet. Zo'n pop kost gauw 3000 gulden. We blijven echter optimistisch want hebben veel trouwe dona teurs". WIL GOSLINGA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15