fokkeSoy/ta/nt Kunststof laag moet lekkende koepels universiteit dichten STAD OMGEVING Weer uitstel voor student die drinkwater wilde vergiftigen Drijvende brasserie op Galgewater Minibankschroef Pancras-West: Bedrijven dupe van parkeerregime VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 Bejaarde beroofd LEIDEN Een 70-jarige be woonster van de Frans van Mie risstraat is gistermiddag op bru tale wijze van een geldkistje met duizend gulden beroofd. Rond half twee belde een vrouw bij haar aan met de vraag of zij een enveloppe kon krijgen om geld te stoppen dat voor de buur- juw bestemd was. Toen de be woonster de enveloppe ging ha len, werd zij door de vrouw de leuken in geduwd omdat daar iets op de enveloppe geschreven moest worden. Terwijl zij aan de praat gehouden werd, is een weede vrouw naar binnen ge slopen die het huis doorzocht en iet geldkistje meenam. Het gaat vrouwen van ongeveer 23 en jaar. Koks en gastheren in de prijzen LEIDEN De Leidenaar Henk Schreuder en de Sassenheimer Toih Jorne hebben prij zen gewonnen in de regionale voorronden voor het Nationaal Kampioenschap voor Jonge Koks en Gastheren in opleiding 1989. Zij hebben zich daarmee geplaatst voor de halve finale die op 29 maart in Utrecht wordt gehouden. De finale heeft plaats tij dens de Nationale Horeca Manifestatie op 20 april in de Utrechtse Jaarbeurs. Henk Schreuder is momenteel in opleiding bij res-; taurant De Beukenhof in Oegstgeest en Tom Jorne werkt in de Leidschendamse Villa Rozenrust. Zij behaalden hun goede resulta ten tijdens de wedstrijden die deze week werden gehouden op de Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs in Amster- Open podium volksmuziek LEIDEN Folk- club Horus houdt vanavond een open podium in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. Ie dereen die volks muziek maakt kan dan optreden. Er geldt een maximum van drie nummers per optredende. Op geven voor een mini-concert is mo gelijk via tel. 01717- 2726. De toegang tij dens het open podi um is gratis. Jaar cel geëist wegens ontucht LEIDEN/DEN HAAG Wegens ontucht met twee stiefdochter tjes is gisteren voor de Haagse rechtbank tegen een 32-jarige Lei denaar achttien maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk. Tijdens de behandeling op 1 december van het vorig jaar werd deze zaak terugverwezen naar de rechter-commissaris, omdat de verdachte zich weinig van de gebeurtenissen kon herinneren. De twee misbruikte kinderen en hun moeder werden daarom op nieuw gehoord. De twee kinderen bleven echter bij hun eerder tegenover de politie afgelegde verklaringen dat hun „nieuwe" va der zich aan hen had vergrepen. Ook de moeder legde belastende verklaringen af tegen haar man, van wie zij inmiddels is geschei den. Volgens de verdachte had zijn ex-echtgenote met de kinde ren tegen hem samengespannen uit jaloezie dat hij met andere vrouwen uitging. Advocaat mr. Roest wees de rechtbank erop dat zijn cliënt, die van Turkse afkomst is, bij een veroordeling van meer dan zes maanden als ongewenste vreemdeling het land wordt uitgezet. In Turkije heeft de familie van zijn eerste echtgenote bloedwraak gezworen, waardoor hij bij terugkomst de kans loopt geliquideerd te worden. Uitspraak 23 februari. Buurtwerk Slaaghwijk naar schoolgebouwen LEIDEN Het club- en buurthuiswerk Slaaghwijk dat nu nog gebruik maakt van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad zal waarschijnlijk verhuizen naar het even verderop aan het pad gelegen schoolgebouw. De Stichting Surinamers Leiden en de Merendroom worden dan ondergebracht in de school aan het Eksterpad. Het grondig opknappen van Op Eigen Wieken is te duur, zo is inmiddels gebleken. Een eenvoudige renovatie heeft geen zin omdat dan al snel allerlei zaken weer moeten worden aangepakt. Bij een grondige renovatie moeten de len van de wanden en het hele dak worden vervangen, evenals elektriciteit, leidingen en verwarming. Zo'n grootscheepse renovatie kost 1,4 miljoen gulden. Eerder is al eens gesuggereerd het pand af te breken. Het onder zoek bevestigt dat idee. Alles afwegend concludeert de gemeente dat het beter is het buurtwerk onder te bren gen in de school aan het Valkenpad. Aanpassing daarvan kost ongeveer één miljoen gulden. Maandagavond is er een extra commissievergadering over Op Eigen Wieken. POGING OM BLINDEREN VAN LICHTKOEPELS TE VOORKOMEN LEIDEN TT Het aan brengen van een dikke doorzichtige kunststof coating is mogelijk de oplossing van de jaren lange lekkages van de Universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel. De Rijksgebouwendienst en de directie van de biblio theek willen komend voorjaar een proef begin nen met het op deze ma nier repareren van een van de twee doorzichtige koepels op het dak van het gebouw. Als de proef slaagt volgt nog dit jaar de andere koepel op het gebouw. De proef is volgens A. Ger ritsen van de dienst onder houd gebouwen van de uni versiteit waarschijnlijk de enige mogelijkheid om te voorkomen dat de koepels met ander materiaal worden afgesloten. In dat laatste ge val worden ze geblindeerd en zal er binnen extra verlich ting moeten worden aange bracht. Buiten zal daar overi gens weinig van te zien zijn. Het gebouw van de universi teitsbibliotheek maakt deel uit van het in 1984 in gebruik genomen Witte Singel/Doe len Complex. De lekkage trad al kort na de bouw op. Ze was volgens Gerritsen te wijten aan een verkeerde materiaalkeus door architect B. van Kasteel. De koepels zijn vervaardigd van kunst stof, Lexan, platen. In eerste instantie was becij ferd dat het grondig herstel len van die fout in de miljoe nen zou lopen. Nagegaan werd of dat bedrag viel te verhalen. Volgens Gerritsen is dat niet meer mogelijk. „De architect is inmiddels overleden. De aannemer heeft gewoon uitgevoerd wat in het bestek stond. Hem valt niets te verwijten". Hoe hoog de kosten van de Een van de koepels in de hal van da Leidse universiteitsbibliotheek. coating zullen uitvallen is nog niet bekend. Voor de proef is door de Rijksgebou wendienst wel al een budget gereserveerd. Gerritsen noemt de coating „de meest esthetische oplossing". „Het gaat om een rekbare coating die alle werking in het mate riaal moet kunnen opvangen en die bovendien transparant is. In feite is het een soort be- schermkap die je ermee aan brengt. Voor het uiterlijk maakt het niet zoveel ver schil, de kappen zijn nu vuil. Dan valt dat verder niet zo op". Volgens Gerritsen geven de. lekkages geen grotere proble- FOTO: WIM VAN NOORT men in het gebouw dan dat er op de vloer en vooral op de omlopen onder de koepels van tijd tot tijd plassen water staan. Boeken en andere kostbare materialen in de bi bliotheek lijden er niet on der. „Maar het heeft lang ge noeg geduurd. Er moet ge woon een einde aan komen" VERKLARINGEN IN AFPERSINGSZAAK ONDER DRUK AFGELEGD LEIDEN/DEN HAAG Öe rechtszaak tegen een 21-jarige student aan de Leidse universiteit die vo rig jaar dreigde het drink water in Oostenrijk te vergiftigen, is opnieuw uitgesteld. Gisteren ver klaarde hij dat zijn ver klaringen tegenover de politie en de rechter-com missaris hefh waren opge drongen en dat hij onder druk was gezet. Eerder was de behandeling van de zaak al uitgesteld, om dat de rechtbank uit Roe- lofarendsveen afkomstige student psychiatrisch wil de laten onderzoeken in het Pieter Baancenrum in Utrecht. De student had vorig jaar twee brieven verzonden aan de am bassade van Oostenrijk, waar in hij dreigde met „experi menten" met het drinkwater in dat land. Dit zou voorko men kunnen worden als een geldbedrag van 36 miljoen Zwitserse francs betaald zou worden. In de tweede brief verhoogde de student het be drag en eiste 10 miljoen Zwit serse francs, 20 miljoen Duitse marken, 10 miljoen Neder landse guldens, 500.000 Ameri kaanse dollars en 250.000 En gelse ponden. Toen dit geldbe drag in de buurt van de afslag Leiderdorp werd gedeponeerd, kon hij worden aangehouden. Hem wordt nu poging tot af persing ten laste gelegd. De student gaf gisteren tegen over de rechtbank toe dat hij de brieven inderdaad had ge schreven. Maar van dreige menten om het drinkwater te vergiftigen was volgens hem geen sprake geweest. Tegen de rechter-o en de politie had de student verklaard dat hij het bedrag van 48,5 miljoen gulden nodig had om zijn studie te financie ren. Gisteren herriep hij dit. „De rechercheurs bleven hardnekkig doorzeuren wat ik met het geld ging doen. Toen heb ik dat geantwoord om vaft het gezeur af te zijn. Ik kan via normale middelen ruim schoots in mijn financiële be hoeften voorzien", aldus de verdachte. De verhoren zouden volgens hem onder weinig ideale om standigheden hebben plaatsge vonden. Slaaptekort en het niet mogen dragen van zijn bril leidden tot hoofdpijn, zo liet hij de rechtbank weten. Bovendien stonden in de ver klaringen antwoorden die hem in de mond waren gelegd. Deze beweringen waren voor rechtbankpresidente mr. P. Koningsveld aanleiding om de behandeling van de rechtszaak aan te houden en terug te wijzen naar de rechter-c< Een verzoek van de advocaat om de student uit voorlopige hechtenis te ontslaan werd af gewezen uit vrees voor herha ling van afpersing. Inmiddels zit de verdachte al ruim vier maanden vast. Zang Zanggroep Zoeterwoude verzorgt zondag een optre den in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Het con cert wordt tussen half drie en half vijf gegeven. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Hebriana Het Uit-bureau van K&O verkoopt tot en met don derdag 16 februari kaarten voor Hebriana. Dat is de titel van de voorstelling die het Nationale Toneel zondag 26 februari geeft in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Bij de prijs van het kaartje is busvervoer naar Den Haag inbegregtbtï: Het Uit-bu reau iv^gevestigd aan de Oude Vest 45. De ope ningstijden zijn van 9.00 tot 17.00 uur. Jazz De Sassenheimse pianiste Ellen Strang speelt zondag in jazz-café De Ouwe Stal. Het café is vorige week donderdag geopend. Het is het tweede jazz-café in Leiden. Het is de bedoe ling dat er elke donderdag en zondag live-optredens zullen zijn. De Ouwe Stal is gevestigd aan de Heren straat 43. Crescendo Het Leids operette en in strumentaal muziekgezel schap Crescendo is begon nen met de voorbereidin gen voor de uitvoering van de operette Victoria und ihr Husar op 26 en 27 november. Crescendo kan daarbij nog versterking gebruiken van nieuwe le den, zowel mannen als vrouwen. Zij kunnen op maandagavond tussen 20.00 en 22.15 uur een kijkje nemen in het repeti tielokaal, de Maranatha- kerk aan de Dijkstraat 2a. De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt maandag weer een ruil-, contact- en veilinga vond in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De zaal is vanaf 19.00 uur geo pend. IOOF De Leidse Sleutelloge van de Independent Order of Odd Fellows (IOOF) houdt maandag een informatiea vond over het doel en de werkwijze van deze we reldbroederschap. De bij eenkomst wordt gehouden in het Hooglandse Huis aan de Moriaansteeg 3. Aanvang 20.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN Bedrijven in de binnen stad zijn de dupe van het Leidse parkeerregime. Daarover zijn de wijkver- eniging Pancras-West en ondernemer N.G. Blonk het roerend eens. Zij hebben bij de. Raad van State bezwaar aange tekend tegen het besluit van burgemeester en wet houders van Leiden om verkeersmaatregelen in binnenstad te treffen die samenhangen met de invoering van het par keerregime. De zaak kwam gistermiddag in Den Haag aan de orde. Beiden hadden al eerder schorsing van het besluit aangevraagd. Dat is des tijds afgewezen. Het bezwaar van de wijkvere- niging richt zich voornamelijk tegen het feit dat ondernemers de binnenstad niet vanzelf sprekend in aanmerking ko men voor een parkeeronthef- fing. „Er ontbreken duidelijke en vaste regels. Bovendien worden er vaak onduidelijke discutabele gronden voor afwijzing van een ontheffings- aanvraag gegeven", aldus de woordvoerder van Pancras- West. Verder vindt de wijkvereni- ging het niet terecht dat het ondernemers onmogelijk wordt gemaakt om voor meer dan één bedrijfsauto een ont heffing te krijgen. Tenslotte is het de wijkbewoners een doorn in het oog dat de par keergarages in de Leidse bin nenstad voor houders van een parkeerontheffing niet gratis toegankelijk zijn. „Ze zijn 's nachts zelfs gesloten. De ga rages kunnen onder deze om standigheden niet functione ren als vervanging van open bare parkeerplaatsen". Ook Blonk voelt zich zeer be nadeeld door de parkeerregu- lerende maatregelen.' Daar door is zijn autobedrijf aan de Nieuwstraat slecht bereikbaar geworden en wordt het voort bestaan ervan bedreigd. Verder maakt Blonk zich zor gen over de bereikbaarheid van de huizen en bedrijven voor brandweer en ambulan ce. Door de maatregelen wordt er volgens hem in de Nieuw straat en omgeving vaak dub bel geparkeerd zodat er voor hulpverleners geen doorko men aan is. Er moet veel meer tegen foutparkeerders opgetre den worden, aldus Blonk. Hij vreest dat de chaotische si tuatie nog veel erger wordt door de komst van een Albert Heijn-supermarkt in de wijk. De verkeersdrukte en par keeroverlast neemt dan flink toe. Een woordvoerder zei namens B en W van Leiden dat de be zwaren zich grotendeels rich ten tegen het parkeerregime en niet tegen de verkeers maatregelen die daarmee sa menhangen. De procedure daarentegen is tegen de ver keersmaatregelen gericht. Hij gaf wel toe dat de invoe ring van het nieuwe parkeer regime niet geheel vlekkeloos gaat. Met name de handhaving van de regels en het beboeten van overtreders laten nog veel te wpnsen over. Bouwvergunning voor woonhuis LEIDEN De gemeente Leiden is bereid mee te werken aan de bouw van een woonhuis en bedrijfsruimte aan de Hoge Mors- weg 80. Tegen het plan zijn door twee buurtbewoners bezwaren ingebracht. Volgens de gemeente mag er volgens het bestem mingsplan weliswaar geen kantoorruimte gevestigd worden, iar het vindt dat het bouwplan verder goed past in het be- immingsplan. PLAN VAN JACQUES VERINGA EN HENDRIK JAN VAN DER KLIP LEIDEN Een drijvende brasserie in het Galgewa ter ter hoogte van de Prinsessekade. Met dat idee lopen Jacques Verin- ga en Hendrik Jan van der Klip rond. Ze hebben bij de gemeente er al een plan voor ingediend. Het drijvende bouwwerk moet de vorm krijgen van een glasconstructie die oogt als een stijlstevenvracht- schip. In de zomer van 1990 moet de brasserie in bedrijf zijn. „De plek waar we de brasserie willen leggen heeft een uit zicht als een prentbriefkaart. Het is een mooie stek om te re creëren, met zicht op twee mo lens en de historische haven. Er lopen daar dan ook altijd veel mensen", weet roeiboten- verhuurder Veringa. „Het pro bleem is alleen dat je op de plek waar het zo mooi is geen kop koffie kunt krijgen". De drijvende horeca-gelegen- heid moet volgens de beden kers een dagzaak worden die zich richt op gezinnen en dag jesmensen. „Dus geen café", meldt Veringa met nadruk. „Ik heb steeds de vraag voor ogen gehouden: Gaat mijn moeder daar zitten voor een kopje koffie en en gebakje? Het moet een echte dagzaak worden, waar je komt voor een kop koffie, een glaasje fris of een eenvoudige maaltijd. Het moet letterlijk en figuur lijke een laagdrempelig bedrijf worden. De vloer komt op de hoogte van de straat, Iedereen, inclusief mensen in een rol stoel, moeten eenvoudig naar bitïnen kunnen gaan". Jacques Veringa en Hendrik Jan van der Klip: „Ik heb steeds de lag voor ogen gehouden: Gaat mijn moeder daar zitten voor een kopje koffie en een gebakje?" De brasserie krijgt een heel gestyleerde bootvorm. „Eigen tijds, met een scherpe steven en een glooiend dak", aldus Veringa. De opbouw wordt van glas. „Glas biedt veel mo gelijkheden tot verwerking. Het is doorzichtig en het stoort niet. De opbouw rust op een drijvende betonnen bak van 18 bij 6 meter. In de bak komt een benedenverdieping die deels onder water zit en waar in de keuken en de toiletten een plaats vinden. De glazen bovenverdieping begint ruim bootjes kunnen aanleggen. De totale hoogte van het drijven- De bouw en de inrichting van het project gaan volgens schat ting van het duo ongeveer an derhalve ton kosten. „Dat is weinig", vindt Van der Klip. „Dat komt omdat we alles zelf bouwen. Arbeidsloon zit er dus niet bij, we doen het als hob- by'T De twee liepen al een aantal jaren met het plan rond, maar het ontbrak hen tot nu toe aan tijd om het plan uit te werken. „Het project biedt ons uitda gingen. We willen de brasserie zelf bouwen. Het is altijd leuk om in de stad iets terug te zien wat je zelf gebouwd hebt. Ze ker als je iets realiseert waar van gebruik wordt gemaakt. Verder willen we er een deel van ons inkomen uithalen, al zullen we er nooit rijk van worden. Het blijft echt hobby- Apolloschool wint korfbal LEIDEN De Apolloschool is met twee eerste prijzen de gro te winnaar geworden op het korfbaltoernooi van het basis- en speciaal onderwijs, dat gis teren in de Groenoordhallen werd gehouden. Het eerste achttal was in afdeling 3 (groep 8) veruit superieur en won de vier wedstrijden met de veelzeggende doelcijfers van 15-0, inclusief de finale te gen Emmaus 1 met 0-3. Apollo 3 had het in afdeling 1 (groep 6) heel wat moeilijker en klas seerde zich zelfs enkel als bes te nummer twee voor de kruisfinales. Daarin werd Bea trix 3 met 0-1 verslagen en in de eindstrijd moest Stevenshof 2 zich na 0-0 in de reguliere speeltijd na strafworpen zich gewonnen geven. De resteren de hoofdprijs in afdeling 2 (groep 7) kwam in handen van Emmaus 2, dat in de finale weinig moeite had Het Gal joen, getuige de 0-6 eindstand. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grai Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank het bankschroefje naar j Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer.998,2500 VD Den Haag. Postcode/plaats: V_Uuldlll, nlllWUUIUIlUIIIIIICK 770, tJ\AJ V U LA.U Müdg. JN2^| CckLcSouoant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11