Luchtvaartmaatschappijen kochten veiligheid bij PLO President Peru kan geen goed meer doen VAN HET EEN KOMT HETANDER. AMERIKAANSE EXPERT IN TERRORISME: Rodriguez verstevigt greep op militairen Rare Britten maken het land groot BUITENLAND EeidaeSowvcwt DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 Prins Charles sponsort vrouw die afslankt LONDEN De Britse prins Char les schenkt 840 pond (bijna 3000 gulden) aan een nieuw kankerzie kenhuis in Plymouth, als een vrouw erin slaagt 25 van haar 95 kilo kwijt te raken. De 59-jarige -Alma Whiteway vertelde dat ze de prins tijdens de opening van het nieuwe ziekenhuis St. Luke's had ontmoet. Prins Charles vertelde toen dat hij open staat voor elke suggestie die het ziekenhuis ten goede komt. Na een brief met de mededeling dat de vrouw moest vermageren, heeft Charles beloofd 15 pond neer te tellen voor elke pond die de vrouw kwijtraakt. Sacharov pleit voor vrijlating Armeniërs BOLOGNA Andrei Sacharov heeft gisteren de vrijlating bepleit van Armeense nationalisten die Armeense controle over de encla ve Nagorno-Karabach in het nabu rige Azerbajdzjan hebben geëist. De beroemde activist voor de men senrechten noemde hen de „nieu we gewetensgevangenen" van de Sovjetunie. „Vandaag, terwijl bijna alle vroe gere gewetensgevangenen in ons land zijn bevrijd, zijn er plots nieu we", zei de kernfysicus in een toe- spraak aan de universiteit van Bo- Sacharov toont zijn eredocto- logna, waar hem een eredoctoraat raat van de universiteit in Bo- werd toegekend. Sacharov heeft het al eerder opgenomen voor de FOTO: AP Armeniërs. logna Herder slaat vrouw dood omdat het eten niet klaar is MESSINA Schaapherder Guiseppe uit het dorpje Cesaro op Sicilië werd zo woedend toen het avondeten niet op ta fel stond, dat hij zijn vrouw Silvia doodsloeg. De 33-jarige man heeft zichzelf aangegeven bij de politie en zijn daad be kend. Foti liet geen misver standen bestaan over zijn mo tief. „Ik heb haar gedood om dat bij mijn thuiskomst na een harde werkdag het eten niet gereed was. Toen werd ik werkelijk kwaad", zei hij. Russisch verkeer dodelijker dan Afghaanse oorlog MOSKOU In de Sovjetunie zijn vorig jaar als gevolg van verkeers ongevallen bijna drie keer zoveel mensen gedood als het aantal Rus sische militairen dat in Afghanis tan' is omgekomen. Dit zei gene raal V.G. Ishutin in een interview met het dagblad van het leger „Krasnaya Zvesda". Vorig jaar kwamen in de Sovjetunie 47.072 mensen om het leven bij 272.748 verkeersongelukken. Bijna drie- honderduizend mensen werden gewond en bij meer dan 20 procent van de ongevallen 'was sprake van dronken bestuurders. Justitie in beroep bij proces-North WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van jusititie heeft beroep aangetekend in het proces tegen de ex-Witte- Huismedewerker Oliver North. Het proces kan door deze stap met enkele maanden worden ver traagd. Het ministerie diende het beroep in enkele uren nadat federaal rechter Gerhard Gesell bezwaren van de regering had verworpen. Deze be zwaren tegen het proces werden ge maakt, omdat „belangrijk geheime in formatie op het spel staat, die betrek king heeft op de nationale veiligheid". Luitenant-kolonel North moet terecht staan wegens twaalf aanklachten in verband met zijn betrokkenheid bij de Iran-Contra affaire. Franse taxichauffeurs weigeren zwarte klanten PARIJS De taxichauffeurs in de Noordfranse grensplaats Tourcoing, even onder Kortrijk, weigeren sinds een week klanten met een zwarte huid. Ze besloten daartoe nadat de Franse grenspolitie een chauffeur had gearresteerd wegens het „binnensmokkelen" van drie illegale Se- negalezen. Volgens de chauffeur ging het om een gewone rit, maar de grenspolitie hield het op hulp aan clandestine landver huizers. De chauffeurs zeggen dat ze sys tematische worden aangehouden als ze Afrikanen vervoeren. „Chinese of Arabi sche klanten interesseren de douane niet, alleen zwarten". In afwachting van het proces tegen hun gearresteerde collega willen de chauffeurs hun actie tot volgen de week voortzetten. HERZLIYA Drie Euro pese en een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij hebben aan een radicale fractie van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie miljoenen guldens betaald in ruil voor „immuniteit" voor terroristische aansla gen. De Amerikaanse ter- reurexpert Neil Livingsto ne zei dat gisteren op een seminair over luchtvaart veiligheid. Volgens Li vingstone kwam het geld voor het merendeel te recht bij het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, een marxisti sche organisatie die wordt geleid door Dr. George Habash. Livingstone zei niet welke maatschappijen bij de trans actie waren betrokken, maar hij kondigde aan de namen wel te noemen in een boek dat hij over de PLO aan het schrijven is. Livingstone noemde de westerse samen werking tegen terrorisme ui termate slecht. Volgens hem is het „niet-aanvalsverdrag" een voorbeeld van praktijken die een gecoördineerde strijd te gen het terrorisme ondermij nen. Livingstone beweerde dat de betrokken regeringen af wisten van de overeenkom sten. In twee gevallen werd het akkoord opgezegd omdat andere PLO-fracties de beta- lende luchtvaartmaatschappij en tot doelwit van hun acties maakten. „Die PLO-vleugels wisten blijkbaar niet van de ovéreenkomst", aldus Livings zei van dergelijke zaken niets af te weten. Hij voegde er aan toe dat het niet is verboden door de richtlijnen van de luchtvaartindustrie. „We zou den er niet aan denken een vliegmaatschappij te vertellen wat ze in een dergelijk geval al of niet kan doen," aldus Jackman. Een andere terrorisme-expert, Brian Jenkins, zei dat bom aanslagen nu een groter pro bleem zijn voor de luchtvaart veiligheid dan gijzelingen. Hij wees erop dat een waterdichte bescherming tegen sabotage niet mogelijk is omdat men niet alle bagage grondig kan checken. „En terwijl terroris ten steeds geavanceerder tech nieken gebruiken, zal het ons nog jaren vergen om een be trouwbare bomdectector te vinden", aldus Jenkins. Sinds 1969 zijn 2.015 mensen bij ter roristische aanslagen in de lucht omgekomen. Dat maakt de kans om in een dergelijke aanslag om te komen nog al tijd maar een op twee miljoen. „Je loopt veel meer gevaar ge dood te worden terwijl je naar de luchthaven rijdt", besloot Jenkins. Laag water Schepen lopen aan de grond, maar wandelaars hebben meer ruimte op de oevers van de Rijn die door de extreem lage waterstand zeer slecht bevaarbaar is. Door het uitblijven van regen en sneeuw is de grote rivier een smalle vaarweg geworden. Ook elders in Europa is de waterstand van de Molotov cocktail Op de Westelijke Jordaanoever kwam gisteren een joodse kolonist om het leven omdat iemand een molotov-cocktail in zijn auto gooide. De wagen brandde geheel uit. Tevens Sonden vier Pa\estijnen de dood tijdens een golf van geweld in de bezette gebieden. FOTO: AP LIMA Sefior Alan Gar cia Peréz was drie en een half jaar geleden nog een charmante, charismatische leider: de verpersoonlij king van Peru's hoop op verandering en vernieu wing. In 1985 werd hij door een overweldigende meerderheid gekozen tot president. Hij was het jongste staatshoofd in La- •tijns-Amerika en tevens de eerste burgerpresident sinds vier decennia. Velen beschouwden hem als dé diplomatieke leider van de Derde Wereld. Dat kwam voornamelijk door zijn openlij ke verzet tegen de financiële instellingen in de rest van ae wereld en doordat hij nationa le ontwikkeling belangrijker vond dan de buitenlandse Schulden verplichtingen. Op het moment dreigt in Peru echter de ernstigste economi sche crisis in z'n geschiedenis. Én het politieke geweld in de vorm van de guerrilla-bewe- jging 't Lichtend Pad is de af gelopen zo toegenomen dat het land er bijna door overspoeld wordt. Nu is de 39-jarige Gar cia waarschijnlijk de meest ge wantrouwde burgerlijke lei der, zowel in eigen land als in de rest van de wereld. „Ja, ik stemde indertijd op Alan en daar heb ik nu spijt van als haren op m'n hoofd", ze'gt een huisvrouw in Lima. „We hadden er eigenlijk geen idee van wat zijn plannen wa ren. Ik heb zelfs een baantje als werkster moeten nemen, omdat we het niet meer kon den bolwerken". Schatkist Toen Garcia president werd nam hij een serie maatregelen waar niet iedereen even ge lukkig mee was: hij wilde slechts een fractie van Peru's buitenlandse schuld aflossen (die in totaal zestien miljard dollar bedraagt), hij bevroor de prijzen en de valutakoer sen, terwijl'hij de lonen liet stijgen zonder dat er een ver hoogde produktiviteit tegen over stond. Het toenemende tekort op de betalingsbalans werd tot staan gebracht door de buitenlandse reserves te be steden. In september 1988 was de schatkist leeg. Aan de spiraals gewijze stijging van de inflatie leek voorlopig geen einde te komen. De regering was daar door gedwongen de eerste „harmoniseringen", te weten devaluatie en de afschaffing van subsidies op levensmidde len, door te voeren. Sindsdien staat de bevolking in Lima urenlang in de rij om brood, suiker, melk en andere nood zakelijke levensbehoeften te kunnen kopen. Onlangs verscheen Garcia in een televisieprogramma, iets wat slechts zelden voorkomt, en daarin gaf hij toe fouten te hebben gemaakt. Zelfs voor essentiële invoerar tikelen zoals tarwe heeft Peru geen geld meer. Garcia heeft recentelijk het Internationaal Monetair Fonds benaderd voor nieuwe leningen. Veel kans maakt hij niet, want de voor waarden die het IMF stelt een krachtig bezuinigings pakket en een symbolische be taling ter erkenning van de buitenlandse schulden heeft hij verworpen. ADSUNCION De nieu we Paraguayaanse presi dent Andres Rodriguez heeft gisteren vijftig lei dinggevende militairen, onder wie de bevelheb bers van de drie leger korpsen, vervangen. Hier door heeft hij zijn greep op het leger verstevigd. Meer dan vijftig oud-mede- werkers van de vorige week ten val gebrachte president Alfredo Stroessner worden nu gevangen gehouden. On der de arrestanten bevinden zich generaals, politici, parle mentsleden en andere voor aanstaande medestanders van Stroessner. Rodriguez weigert de verkie zingen uit te stellen hoewel inmiddels vier oppositiepar tijen hebben verklaard dat zij de verkiezingsdatum van 1 mei niet kunnen halen. De oppositiepartijen, waarvan er drie nooit door Stroessner zijn erkend en nooit aan ver kiezingen hebben deelgeno men, willen meer tijd hebben om zich te profileren tegen over de Coloradopartij, die sinds 1947 onveranderlijk aan het bewind is geweest. Ook eisen zij deelname van de communisten aan de ver kiezingen. Rodriguez heeft de communistische partij na drukkelijk van de verkiezin gen uitgesloten. De Paraguayaanse Centrale Bank kondigde gisteren aan bankrekeningen van bepaal de overheidsinstellingen te gaan controleren. Stroessner is er meermalen van be schuldigd openbare fondsen te hebben verduisterd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 294) Rob en de meisjes weten mot, wat hun te wachten staat. Want dit is inderdaad niet de Wenchow jonk, die ze zoeken. Niet de Chinese koopman Lu Ling voert het commando, doch een aan lager wal geraakte Nederlandse koopvaardijkapitein, die ..Taaie Toon" wordt genoemd. Een paar jaar geleden is zijn schip in deze buurt vergaan en nu houdt hij zich op met minder eerlijke zaken, waarbij hij wordt geholpen door de opiumsmok kelaar Ho Ming. „Taaie Toon" hangt over de verschansing, wan neer de „Pandora" nadert. „Dat moet een polit'evaartuig zijn," zegt hij, „en je weet Ho Ming, een onderzoek aan boord kunnen we ons niet veroorloven." Maar we zullen de heren eens met een zoet lijntje aan boord lokken." Als de „Pandora" langszij komt, vraagt een matroos, wat er van hen verlangd wordt. „Is Laopan Lu Ling bij u aan boord?" vraagt Rob. De matroos verdwijnt en meldt Taaie Toon, dat het jacht waarschijnlijk geen patrouille vaartuig van de politie is. „Laat de kapitein toch maar*eens aan boord komen," zegt Taaie Toon. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Wat de meeste buitenlanders al lang wisten, staat nu we tenschappelijk vast: één op de 200 Britten is min of meer van lotje getikt. Tot die conclusie komen dr. David Weeks, klinisch psycholoog, verbonden aan het Koninklijke Zie kenhuis van het Schotse Edinburgh. Hij maakte twee jaar studie van 130 typische excentriekelin gen van Britse nationali teit. Weeks vindt dat de rest van- de wereld Groot-Brittannië moet benijden omdat het zo rijk is aan excentriekelingen. „Zij maken dit land groot," zegt hij. Weeks heeft nog an dere voordelen ontdekt: rare mensen leven een stuk langer. Ze zijn erg creatief, vinding1- rijk, onvoorstelbaar nieuwsgie rig, taai en zelden ziek. Hun schizofrenie is doorgaans ui terst mild van aard. Rare Brit ten doen meestal geen vlieg kwaad. Excentriekelingen geven de samenleving een kick, zegt Weeks. Het is stimulerend te weten dat er nog mensen zijn die zich weten los te werken uit het keurslijf van cultuur en genetisch erfdeel, waarin ie dereen van pns als het ware verankerd zit. Excentriekelin gen bewijzen dat alle mensen in feite unieke individuen zijn. De onderzoeker had exentrie- kelingen via een advertentie opgeroepen aan het onderzoek mee te werken. Hij kreeg vele reacties, maar mensen die door anderen waren aangemeld, vielen af. Zoals een dame uit Devon met 7000 kabouters en andere figuurtjes van aarde werk of gips in haar tuin en meneer Mangelwurzel, die bij nacht en ontij met zijn auto in z'n achteruit van Sheffield naar Huddersfield rijdt. voormalige verzekeringsagent die in het Schotse Hoogland geregeld overnacht in een spe lonk vlakbij zijn huis. Slater heeft zijn hond, Labrador Tiny, benoemd tot president- directeur van zijn reisorgani satie. Hij zegt: „Wat zo'n direc teur uitvoert, kan mijn hond ook". Slater maakte een keer de lange wandeling van John O'Groats, in het Schotse uiter ste noorden, naar Land's End, de Atlantische punt van Enge land, op blote voeten en in py jama. Hij leidt wat hij zelf noemt „een volmaakt harmo nieus leven", met een dieet van bruine rijst, gekookte groenten en wat kaas er bo venop". Hij zier er stralend Sri Lanka Ongeïnteresseerd loopt deze Srilankaan langs een bord met ver kiezingsposters in de hoofdstad Colombo. Toch zijn de meeste Srilankezen zeer gespannen voor de parlementsverkiezingen die volgende week woensdag, 15 februari, worden gehouden. Ge vreesd wordt dat de verkiezingen met veel geweld gepaard zullen gaan. Het zijn de eerste parlementsverkiezingen sinds elf jaar. FOTO: AP Honderden Zuidafrikaanse gevangenen in hongerstaking PORT ELIZABETH In de gevangenis St. Albans in Port Elizabeth zijn 105 gevangenen in hongerstaking gegaan als protest tegen hun gevangenneming zonder vorm van proces. De staking wordt tevens gehouden uit solidariteit met tweehon derd gevangenen uit Johannesburg die om dezelfde reden al zes tien dagen voedsel weigeren. Ze eisen vrijlating dan wel een proces en ze klagen er over dat dertigduizend gevangenen zon der aanklacht vastzitten sinds de afkondiging van de noodtoe stand in 1986. Inmiddels zijn zeven hongerstakers in het zieken huis opgenomen. Onder hen vijftig leiders van de anti-apart heidsbeweging. De leider van de hongerstaking is Ephraim Nkwe van het Zuid afrikaanse Jongerencongres, een verboden non-raciale jongeren beweging. De advocaten van de gevangenen hebben de Zuida frikaanse minister Adriaan Vlok van wet en orde uitgenodigd de problemen met de gedetineerden te bespreken. Verder heb ben ze de minister opgeroepen om de wetgeving voor voorlopige hechtenis te wijzigen zodat gevangenen niet langer dan drie maanden worden vastgehouden. Vlok zei in een eerste reactie dat „de staat zich niet kan laten chanteren door hongerstakin gen". Alle kranten staan dagelijks boordevol dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want r En dat kaï raakt u im eens belangrijker zijn: het persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WATJE PERSOONLIJK RAAKT.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5