Anti-conceptiepil voor man binnen tien jaar mogelijk HP uit de weekbladen ELSEVIER Htf Ü0ENE Nederland stopt met verbranding op zee Betere vooropleiding vliegers op Woensdrecht „Deltaplan voor behoud Nederlandse cultuur" lomer 'ODE '89 We worden belazerd PE TIJD BINNENLAND C&idócSoutatlt donderdag 9 februari 1989 pagina 4 g Britse televisieploeg kon clenbuterol kopen BLADEL Een Britse tv-ploeg heeft onlangs onder valse voorwendselen geprobeerd een kilo van het groeihor moon clenbuterol te kopen bij het be drijf „Alles voor vee" in Bladel. De ei genaar was bereid de stof te leveren, orhdat hij dacht dat die was bestemd voor een Engels bedrijf. Volgens hem is het verhandelen van de pure grondstof niet aan voorschrif ten gebonden. Maar het ministerie van landbouw gaat de Algemene Inspectie Dienst vragen de zaak te onderzoeken. Clenbuterol wordt gebruikt in hoest- drank voor koeien, maar wordt ook misbruikt om kalveren sneller te laten groeien. Prof. Swaab bedreigd AMSTERDAM De Am sterdamse hoogleraar dr. D. Swaab wordt sinds zijn uitlatingen in de media over de verschillen in her- senstrucuren van hetero seksuele en homoseksuele mensen telefonisch en schriftelijk bedreigd. Vol gens zijn secretaresse heeft Swaab tientallen anonie me brieven en telefoontjes gekregen. Sommige schrij vers vergelijken zijn werk met onder meer de activi teiten van de beruchte nazi-arts Mengele. Aantal transplantaties met donornieren omlaag LEIDEN Vorig jaar zijn in Nederland 419 niertransplantaties uitgevoerd, 35 minder dan in 1987. Het aantal transplantaties met een nier van een pas overleden donor daalde van 413 naar 382. Zevenendertig patiënten kregen een nier van een familielid, vier minder dan in 1987. Het aantal wachtenden op een niertransplantie steeg van 1.168 naar 1.320, zo blijkt uit cijfers van de Stich ting Eurotransplant Nederland. Zeven suikerpa tiënten kregen vorig jaar een nier/alvleestrans- plantatie, evenals zeven in 1987. Het aantal levertransplantaties daalde van 25 naar 22, maar het aantal hartransplantaties nam toe van 41 naar 46. Verwijt Iran: ambassade onvoldoende beschermd TEHERAN Iran heeft krachtig geprotesteerd tegen de „ontoerei kende bescherming" van zijn am bassade in Den Haag. De Neder landse ambassadeur in Teheran, mr. dr. J.N.J.B. Horak, is naar aan leiding van de demonstratie voor het ambassadegebouw gisteren op het ministerie van buitenlandse za ken ontboden. Iran verwijt het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken, hoewel het bekend was met dreige menten aan het adres van de am bassade, geen maatregelen te heb ben genomen om „een aanslag" te verhinderen. Volgens de Haagse politie hebben dinsdag ongeveer vijftig demonstranten leuzen als „Politieke gevangenen moeten vrij" en „Weg met de Islamitische Republiek Iran" op de muren ge schilderd, met verf gevulde eieren tegen het gebouw gesmeten en en kele ruiten ingegooid. De ambassa deur heeft namens de Nederlandse regering excuses aangeboden en voorgesteld dat Nederland de scha de vergoedt. Het Iraanse persbureau maakt mel ding van een mislukte poging de ambassade te bezetten. De Haagse politie heeft niet gesproken over een poging tot bezetting, wel over een inbraak in het naastgelegen Taiwanese handelskantoor, het Far East Trade Office. Drie personen werden gearresteerd, van wie twee in Nederland wonende Iraniërs. ROTTERDAM De ver wachting is dat er tussen vijf en tien jaar vanaf nu een anti-conceptiepil voor mannen beschikbaar zal zijn. Daarbij lijkt vooral een hormonaal middel dat via een injectie wordt toe gediend de beste kansen te hebben, aldus dr. A. Grootegoed, verbonden aan de medische faculteit van de Erasmus Universi teit in Rotterdam, gisteren tijdens een lezing. Een van de problemen bij het onderzoek naar de mannenpil is volgens Grootegoed, die zelf al jarenlang onderzoek doet naar de werking van de man nelijke vruchtbaarheid, dat er vooral in Nederland niet al te veel belangstelling voor be staat. Als er meer geld be schikbaar zou komen, zou het onderzoek op dit terrein zeker sneller tot resultaten kunnen komen, zo is zijn overtuiging. Overigens realiseert Groote goed zich dat het noemen van termijnen bij dit onderwerp nogal hachelijk is. In 1979 werd namelijk aangenomen dat de mannenpil aanstaande was. Dat optimisme was vooral gebaseerd op de ontdekking van het middel gossypol in China, dat zeer effectief bleek te zijn als anti-conceptiemiddel en dat gemakkelijk was toe te dienen. Na verloop van tijd bleek echter dat het middel schadelijke bijwerkingen had, tot zelfs blijvende onvrucht baarheid toe. Gossypol is dan ook een doodlopende weg ge bleken, aldus Grootegoed. Volgens de Rotterdamse medi cus is het realiseren van een anti-conceptiepil voor mannen van groot belang in verband met de geweldige bevolkings explosie die de wereld te wachten staat. Vorig jaar groeide de wereldbevolking tot vijf miljard mensen. Per dag komen er 200.000 mensen bij. In de 21e eeuw bevolken tien miljard mensen de we reldbol. De bevolkingsgroei zal zich vooral in Latijns-Ameri- ka, Afrika en Azië voordoen. Om de bevolkingsgroei tot staan te brengen zal het ge middelde kindertal tot twee per gezin moeten dalen. In alle landen leveren mannen een betrekkelijke geringe bijdrage in de geboortebeperking. Het zijn overwegend vrouwen die gebruikmaken van voorbe hoedmiddelen. Ook dat maakt de komst van een mannenpil wenselijk, meent Grootegoed. Lenteboden Het uitzonderlijk zachte weer lokt heel wat mensen naar buiten. Zo ook dit tweetal dat in de bossen van Nederhemert DEN HAAG Nederland staat geen verbranding meer toe van chemisch af val op zee. Nieuwe ver gunningen worden door het ministerie van Ver keer en Waterstaat niet meer gegeven, waardoor de verbrandingen over een paar maanden tot het verleden behoren. De eerste onderneming die op de weigering van het ministe rie stuitte was Shell, die te verstaan heeft gekregen met het afval naar de Afvalver- I werking Rijnmond (AVR) te gaan. Daar bestaat sinds enige tijd genoeg capaciteit om vrij wel alle chemisch afval min of meer milieuvriendelijk te ver werken. AVR beschikt over apparatuur om gassen die bij de verbranding op zee in de lucht zouden komen alsnog op te vangen. De stap van het ministerie is anderhalf jaar eerder genomen dan aanvankelijk de bedoeling was. Op een conferentie in Londen besloten de Westeuro- pese landen om in 1994 een definitief einde te maken aan de verbrandingen op zee, waarvan Nederland overigens een klein percentage voor haar rekening neemt. Minister Smit-Kroes liet toen weten dat ons land een dergelijk verbod al in 1991 zou invoeren. Nu echter is gebleken dat de AVR op de Maasvlakte door middel van de bouw van een tweede oven capaciteit heeft vergroot en een goed alternatief biedt, is besloten het roer eerder om te gooien, aldus een woord voerder van het ministerie. WOENSDRECHT Met de overdracht van de eer ste twee Zwitserse Pilatus PC-7-lesvliegtuigen aan de Koninklijke Lucht macht is de nieuwe vlie gersopleiding van de luchtmacht op de vliegba sis Woensdrecht officieel van start gegaan. De opleiding is het eerste deel van de opleiding tot jachtvlie- ger, die daarna in de Verenig de Staten wordt voltooid. Luitenant-generaal F.J. de Jong, bevelhebber van de lucht macht, inspecteert een Pilatus PC-7-lesvliegtuig. foto: anp Daarnaast worden op de vlieg basis ook helikopterpiloten op geleid. Door de vooropleiding te verbeteren wil staatssecreta ris Van Houwelingen (defen sie) het percentage uitvallers tijdens de opleiding in de VS terugbrengen van 30 naar 10 procent. Het huidige aantal uitvallers kost de staat miljoe nen guldens. De opleiding van één jachtvlieger kost circa 3,5 miljoen gulden. Het hoge uit valpercentage in de VS heeft, volgens de luchtmacht, vooral te maken met de mentaliteit van de vliegers. In de ver nieuwde vooropleiding zal daarom veel meer dan voor heen het accent liggen op het aankweken van leiderschap, incasserings- en doorzettings vermogen en zelfvertrouwen. In totaal zullen voor de vlie gersopleiding tien Pilatus-toe- stellen worden aangeschaft. Samen met andere leermidde len vergt dit een bedrag van 47 miljoen gulden. Voor aan vullend materieel is nog eens zes miljoen gulden nodig waarmee de totale investering op 53 miljoen gulden komt. Met de vestiging van de voor opleiding op Woensdrecht wordt deze vliegbasis na twin tig jaar als luchtmachtbasis ge reactiveerd. De opleiding vond tot voor kort op de vliegbasis Gilze-Rijen plaats. NIJMEEGSE HOOGLERAAR MAAS: Zorgen over „Amerikanisatie" van massamedia DEN HAAG De Europarle mentariër G. de Vries (liberale fractie) is bezorgd over de toe nemende „Amerikanisatie" van de massamedia in de Europese landen. Deze landen nemen thans tweederde van de totale audiovisuele uitvoer van de Verenigde Staten en Canada af, zo constateert het Nederlandse lid van het Europese parlement in een verslag over de Europese film- en televisie-industrie. In ons land groeide het Ameri kaanse aandeel van 35 procent in 1975 tot ruim 56 procent in 1985. Van alle in de Europese Gemeenschap gedistribueerde films komt 60 procent uit de VS, wat een stijging met 50 pro cent binnen tien jaar betekent, aldus het parlementslid. DEN HAAG „Als we willen dat de Nederlandse cultuur een vooraanstaan de plaats behoudt als in spiratiebron met een her kenbare originaliteit, dan moeten we een „delta plan" voor behoud en ex pansie van de Nederland se cultuur opstellen en uitvoeren. Daarbij moeten naast de Vlamingen ook Nederlandstaligen in de grensgebieden met Frank rijk en Duitsland, en in Zuidafrika, Indonesië en Suriname worden betrok ken". Professor P.F. Maas, directeur van het Centrum voor parle mentaire geschiedenis van de universiteit van Nijmegen, zei dat gisteravond tijdens een le zing over „de Nederlandse cul tuur na 1992" voor het Alge meen-Nederlands Verbond in Den Haag. De hoogleraar hield zijn gehoor voor dat Nederland moet besef fen dat zijn taal een dialect dreigt te worden als er geen maatregelen worden genomen tegen de negatieve gevolgen van de Europese eenwording. Maas: „Als we willen voorko men dat we de Armeniërs van West-Europa worden, dan moeten we vooral met de Vla mingen samenwerken om onze eigen cultuur te behouden". Maas schetst in zijn ontwerp deltaplan dat de Belgische en Nederlandse regeringen hun cultuurpolitieke inspanningen moeten coördineren. Hij denkt daarbij aan het gezamenlijk be noemen van culturele attaché's aan ambassades, het vestigen van Nederlandstalige culturele centra in het buitenland en het fuseren van omroeporganisa ties. Zo moet een gefuseerde BRT-NOS een antwoord bie den aan de toenemende com mercie in de media. Maas: „Als we niet oppassen wordt het Verenigd Europa een vrijplaats voor ondernemers. Commercie en cultuur kunnen een eind- weegs samengaan, maar com mercialisering van de cultuur betekent een pijnlijke vernieti ging van het cultuur-eigene". Overleven De Nijmeegse geleerde is be ducht voor een overheersing door andere culturen, met name door de Anglo-Ameri- kaanse variant. De enige moge lijkheid om te overleven is in zijn ogen een samenwerking van ons cultuurgebied met de reeds bestaande Frans-Duitse samenwerking. Maas: „Een in- tra-Europees verbond van Frankrijk, Duitsland, België en Nederland voorkomt „verwil dering" van het Waals en Vlaams nationalisme en schept ruimte voor een Groot-Neder landse cultuurpolitiek, zowel naar binnen als naar buiten". „Overigens zijn onze veilig heidsbelangen bij zulk een ver bond het beste verzekerd en kan het proces van politieke en sociaal-economische integratie versneld worden". Maas zei in een toelichting dat hij vraagte kens zet bij de waarde van het huidige veiligheidsbeleid. „De Amerikanen en Britten gebrui ken mooie woorden, maar in de praktijk kan hun belang wel eens anders uitpakken". Maas liet tenslotte geen misver stand bestaan over de vraag of er een Verenigd Europa moet komen. „Dat moet er komen om de eigen Europese identiteit opnieuw te formuleren in ter men van gemeenschappelijke waarden en normen. Dan kan de 21e eeuw een tijdperk wor den van een Europese renais sance, die een antwoord moet geven op de grote uitdagingen van onze tijd: milieuvervuiling, bewapening en ongelijkheid". SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO EG-sancties bepleit bij walvisvangst DEN HAAG De Europese Gemeenschap moet diploma tieke- en handelsdruk uitoefe nen op landen die zich niet houden aan afspraken van de Internationale Walvisvaart- commissie (IWC) over de com merciële walvisjacht. Het Eu ropees Parlement zal volgende week over dit voorstel van de Nederlandse natuur- en mi lieuspecialist H. Muntingh van de PvdA stemmen. Munitingh stelt voor gemeenschappelijke maatregelen te nemen tegen met name Japan, Noorwegen en IJsland, die ondanks de in ternationaal overeengekomen tijdelijke stopzetting van de walvisvaart, gewoon doorgaan met hun activiteiten. Dit deels onder het mom van weten schappelijk onderzoek. Hij denkt onder meer aan beper king van de visserijrechten in Europese wateren. Een ander middel is volgens hem beper king van de visimport uit lan den die de walvisjacht bedrij- ADVERTENTIE Op dinsdag 21 februari verschijnt bij deze krant Deze special biedt de modewereld uitstekende mogelijkheden om hun zomercollecties te tonen aan een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 122 244. We worden aan alle kanten belazerd. In de Haagse Post draven ze allemaal op: de Zoomse wethouder, Brand punt (pillen en hoofden), Veronica's Nieuwslijn (wet houder stiekem gefilmd; par ty Belgische commerciële tv opgenomen en uitgezonden als live) en de VAR A-radio (Zoomse wethouder 's nachts gebeld, 's ochtends uitgezon den als live). En al die men sen voelen zich op hun beurt weer belazerd door anderen. Het zijn de verbindende on derwerpen in de weekbla den, die het verder, ach ja, moeten hebben van zoiets marginaals als de CDA-yup. Een allegaartje deze week, de een wat geslaagder dan de ander, maar geen van alle van: aaahhh. De Haagse Post zegt dat het een exclusief interview brengt met de schrijver M.M. Schoenmaker uit Suriname. John Jansen van Galen sprak hem daar inderdaad als enige, maar dat was dinsdag avond al uitgebreid te horen op de radio (óók VPRO). Wel exclusief de- voorpublicatie uit „De honderd bochten van de koningsarend". Daaruit deze ene zin, die veel zegt over de stijl: „De oude vrouw luisterde en luisterde en keek naar de hand met de brok ken banaan die in overijlde, nerveuze gebaren voor haar ogen heen en weer flitste, en toen de woorden ten lange leste wegstierven en haar dochter in een zonderlinge, versteende pose, verstrengeld met de bitterheid van haar verzadigde buik, haar reactie afwachtte, voelde zij zich al leen maar grenzeloos moe en zij besefte nog juist dat het haar niet gelukt was de woorden bij de staart te grij pen en dat ze langzaam in haar wegdreven, de woorden, om daar te gelegener tijd hun werk te doen", (rustig doora demen) De Zoomse wethouder Pim Stuart (CDA) wil voor HP wel vertellen waarom hij uit eindelijk toch eën tegenof fensief is begonnen tegen de beschuldigingen van Nieuw Revu. „Die schavuiten heb ben iets geflikt wat ik niet normaal vind. Het opnemen van een openhartig gesprek, want zo ben ik, dat vind ik ongelooflijk smerig. Een in breuk op je privacy van de eerste orde". Zijn advocaat mr. Vreijeling: „Als blijkt wat wij denken dat zal blij ken en wat voor ons vast staat, namelijk dat deze wet houder niet corrupt is, dan kunnen ze aan de andere kant van de grote rivieren hun borst nat maken". John Jansen van Galen (weer terug dus) bekijkt de acts van Brandpunt. „De tv moet scoren, in aandacht en kijkcijfers en met niets scoor je zo raak als met ergheid. Willebrord (Frequin) levert op bestelling: de moord in Raamsdonkveer, de vrouw met de baard, het kalf met drie koppen. Maar ooit is het op en gelooft niemand je Na Teengs Gerritsen deze week in Vrij Nederland Kees van den Heuvel, die wel vierkant achter de brief van „de negentien" staat waardoor uiteindelijk de Twee van Breda werden vrij gelaten. „Onze groep bestaat uit prominenten uit het ver zet, niet uit randfiguren. Ik zeg het met enige schroom. Maar iedereen die zich slachtoffer van de oorlog voelt, heeft nog niet aan het verzet deelgenomen. Nu merk je dat slachtoffers zich belangrijker voelen dan de verzetsmensen. Maar slacht offer zijn is geen verdienste". De Brit Edward Behr schreef een boek over Hirohito, dat over twee weken uitkomt. De rol van de Japanse keizer in de oorlog is daarin allesbe halve afstandelijk. „Weet je wie zich van het begin af aan tegen de oorlog heeft verzet? Hirohito's moeder. En dat heeft ze haar zoon meer dan eens duidelijk gemaakt. Maar Hirohito wou absoluut niet naar haar luisteren". Terwijl VN op zoek gaat naar potentiële CDA-yups (die mi nimaal in de veertig zijn), probeert De Tijd te achter halen waarom vooral jonge CDA'ers, ofwel CDJA'ers, een onprettig gevoel krijgen als ze partijvoorzitter Van Velzen zien. Ze vinden dat de partij onder hem te patse rig wordt, dat hij te veel yup- pie-achtige technocraten zoekt en veel minder waarde hecht aan het geloofsgoed van het CDA. Een profiel van Ed Nijpels, milieuminister, met wat veel ouwe-jongens-krentenbrood- gedoe. „Hoe kan Ed nu zeg gen dat hij drie miljard via de rijksbegroting wil finan cieren terwijl hij toch ook te gen een grotere rol van de overheid is? Rudolf begrijpt niet dat Ed vóór belasting verlaging is maar tegelijker tijd ook geld wil vrijmaken voor het milieu. Rudolf heeft moeite met Ed. Altijd al ge had. Rudolf vindt dat Ed te veel lawaai maakt". Met de immer uitdagende fi losoof Kolakowski een inter view dat helaas te veel is te ruggebracht tot één thema, de eventuele relatie tussen religie en filosofie. Volgens de geboren Pool is die er niet. In de serie landenspecials is Indonesië aan de beurt. De banken hebben het niet meer voor het zeggen, elders is geld vaak goedkoper te krijgen. Elsevier overziet de veranderingen in een serie. In deel één gaat het er zo te zien om dat de Nederlander van spaarder belegger aan het worden is. Je moet van dit soort artikelen houden, er staan dit soort uitspraken in: „Nu zijn de balies verstopt met cyclische bewegingen". Niet het hoofd als handel, maar de hersens als onder werp van onderzoek. Door prof. Swaab, die natuurlijk wel de overleden aids-patiën- ten enigszins belazerde door te kijken of ze misschien een homo-plekje hadden. En ja hoor, dat hadden ze, vond de prof. Geen nieuw licht in de opwinding. Columnist Jan Mulder over de dubieuze Brandpunt-on derwerpen: „Die onschuldige pilletjes en oude schedels kunnen me niet zoveel sche len. Ik ben benieuwd hoe eindredacteur Verlind een KRO-medewerker zo ver krijgt, dat hij met een zak over het hoofd in andermans jack, en in een vreemde paarse broek in een motel in Amsterdam voor de camera een verklaring aflegt over menselijke hoofden, die tus sen de 750 en 1250 gulden op brengen bij verkoop aan me dische studenten en aan mensen die hoofden gebrui ken voor „bizarre seks". In het hoekje binnenland nog de opmerking dat Frequin in 1982 de schietpartij tijdens zijn bezoek aan Suriname ook in scène heeft laten zet ten door het leger. Een uitgebreid HN-magazi- ne dit keer, met veel woede over de paus. De analyse over de overeenkomsten tus sen de structuur van de rk- kerk en totalitaire systemen is, al is het wel eens eerder beweerd, zelfs schokkend. Van de hand nog wel van een pastor, die zich medever antwoordelijk voelt. „Ener zijds beschouwt de kerk de mensheid inderdaad als één vlees en is ze navenant goed adopterend bezig. Anderzijds beschouwt zij in veel opzich ten de mensheid niet als één vlees, en is ze op schrikba rende manier bezig mensen te deporteren en de woestijn in te jagen. In organisatie structuur en in wijze van functioneren worden de laat ste tijd overeenkomsten tus sen de kerk en de fascistische ideologie duidelijk. Er is een cluster van begrippen die de absolute macht van de leider, de realisering van zijn waan- rijk en het profijt van de hie lenlikkers moet bewerkstelli gen". Bij een kijkje tijdens de chauffeursstakingen kan De Groene enig cynisme niet onderdrukken. „De 70.000 slaven van het asfalt, zoals een groep Zeeuwse chauf feurs zichzelf omschreef, werden voorheen vooral be schouwd als hyperindividua listen bij uitstek. Nu gelden zij op gezag van FNV-voor zitter Stekelenburg plotseling als de pioniers in het begin nende brede offensief voor meer loon en betere arbeids voorwaarden". Het Groene-profiel over Vonhoff (Henk, kom terug!) is zeer smakelijk, maar toch weer niet: „De parlementaire pers liet kolossale hoeveelhe den kroketten, gehaktballen, loempia's en borden boeren kool in de jonge liberaal ver dwijnen. Een onsmakelijk ge val van media-vetmestingde aan Vonhoff toegeschreven maaltijden zouden bij elkaar opgeteld het wereld-voedsel- vraagstuk kunnen oplossen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4