KBV viert jubileum fmet tentoonstelling Ruim halve ton voor hulpproject Ondosa NAAL J Doorgereden tedna botsing en NOORDWIJKERHOUT Een 33-jarige Hillegomse is gister avond om half zeven met haar auto in de berm langs de pro- rt ivinciale weg in Noordwijker- tijdei hout beland. De vrouw reed t v/eMïchting Haarlem. Twee auto's, braadwaarvan de voorste een bestel- ighei wagen was, kwamen haar tege- ork knoet. De achterste auto ging fceroplotseling op de linkerbaan rij den. Hij raakte daarbij de wa- ieeft (gen van de Hillegomse die in de st, 2fllberm terecht kwam. De tegen- bloei igger reed door. Het ging, vol- papngens de politie, vermoedelijk om us; een Mercedes. Een kenteken is ui, 5(niet bekend. Taxateurs van Christie's in kasteel Oud-Wassenaar WASSENAAR Een team van experts van veiling huis Christie's Amsterdam houdt dinsdag 14 februari een kosteloze taxatie- en informatiedag in Kasteel Oud-Wassenaar, in Park Oud-Wassenaar 1. Christie's experts taxeren die dag van tien tot vier uur gratis schilderijen, tekeningen, grafiek, zilver, juwelen, ju daica, meubelen, klokken, sculpturen, Europese en Aziatische keramiek en andere kunstvoorwerpen zo als 20ste eeuwse docoratieve kunst, textiel en speel goed. Belangstellenden kunnen bovendien vrijblij vend informatie krijgen over het verzamelen van kunst en antiek en over de verkoopmogelijkheden. Van objecten die moeilijk zijn te vervoeren, kunnen foto's worden getoond. Indien op 14 februari in Kas teel Oud-Wassenaar kunstvoorwerpen voor één van de volgende veilingen worden aangeboden, zorgt Christie's voor gratis transport van de goederen van Wassenaar naar Amsterdam. Kettingbotsing op Leidsevaart VOORHOUT Vijf au- to's zijn gistermiddag om half zes op elkaar gebotst op de Leidsevaart. De auto's reden dicht achter elkaar richting Noord- wijk. De eerste wagen begon te remmen, de tweede kon op tijd stop pen. Nummer drie botste echter achterop de twee de auto die daardoor doorschoof tegen de eer ste wagen. Dit herhaalde zich met een vierde en vijfde wagen. De inzit tenden van de auto's ble ven ongedeerd. Grootscheepse verhuizing ambtenaren Wassenaar WASSENAAR De ambtenaren van de gemeente Wassenaar hebben vanmorgen hun spullen gepakt in verband met een grootscheepse verhuizing in het gemeen tekantoor aan de Johan de Wittstraat. De gemeenteraad heeft begin van dit jaar in gestemd met de uitbreiding van het ge meentekantoor. De afdeling personeelsza ken wordt voorlopig ondergebracht in voormalige woningen boven een garage naast het kantoor. Op het huidige gebouw komt een geheel nieuwe etage. Bovendien worden in het gemeentekantoor zelf en kele wanden verwijderd. Daardoor neemt de ruimte toe. De gehele operatie kost 670.000 gulden. Naar verwachting is de nieuwbouw van de etage en de interne operatie in juli dit jaar gereed. Cursus over polariteit LEIDSCHENDAM In het Vrou wentrefcentrum aan de Plaspoelstraat 48 in Leidschendam wordt donderdag 23 februari begonnen met een tien- weekse cursus' Polariteit voor Vrou wen. Polariteit is een manier om het evenwicht en de harmonie in de mens te herstellen en tevens een manier om bewustwording tot een goed bewust zijn van jezelf te komen. Het gaat in de eerste plaats om het tot bewust zijn ko men van levensstromen waarvoor ge werkt wordt met de elementen aarde, water, vuur, lucht en ether. Op woens dag 15 februari wordt een gratis toe gankelijke voorlichtingsavond gehou den. Aanvang 20.30 uur. De cursus wordt steeds op donderdag van 09.30 tot 11.30 uur gehouden. Inlichtingen: tel. 070-276669 of 274194. Demonstratie in De Zuivelkeuken LEIDSCHENDAM In De Zui- velkeuken in Leidsenhage worden op dinsdag 21 februari en vrijdag 17 maart van 12.00 tot 14.30 uur praktijklessen voor het gebruik van de magnetron gehouden. Maandag 27 februari is er van 13.00 tot 15.00 uur een magnetron-de monstratie. Tijdens de praktijkles sen kan men zelf met de verschil lende types leren werken. Op de lessen worden vragen beantwoord over microgolven, een combi-mag netron en wat de voordelen zijn bo ven gewoon koken. Inschrijving en inlichtingen in Leidsenhage, Ber beris 10 of telefonisch 070-272270 tussen 09 00 en 13.00 uur en 16.00 en 17.00 uur. Ben Aalbers exposeert VOORSCHOTEN In het Ambachts- en Baljuwhuis in Voor schoten is tot maan dag 27 februari een tentoonstelling te zien van Ben Aal bers uit Leidschen dam. De kunstenaar studeerde aan de Rietveld Academie in Amsterdam. Het Ambachts- en Bal juwhuis, aan de Voorstraat 12 in Voorschoten, is da gelijks geopend van twee tot vijf uur en de toegang is gratis. ,*775 JAAR SOCIALE WONINGBOUW IN KATWIJK mimrji rsaui jj mGi £es/jfls, 7 in c wate spru ^KATWIJK De Kat- cwijkse Bouwvereeniging w(KBV) viert dit jaar haar "'75-jarig bestaan met een ?xpositie in het Katwijks Museum. In dit museum rjaan de Voorstraat wordt saterdag de tentoonstel- ing „75 jaar sociale wo- ingbouw in de gemeente "atwijk" geopend door oud-bestuurslid van KBV, de heer H. rimbergen. De tentoon stelling geeft een totaal beeld van de afgelopen !3periode aan de hand van ■jveel foto's, geschriften en jeen model woninkje uit de la begintijd, dat speciaal in )okn, museum is opge- ~£si|bouwd. 'dhet n de jaren voorafgaand aan Ie Eerste Wereldoorlog groei |de het besef dat de gezondheid n dus werklust van de werk- iemers mede afhankelijk was 'an betere woonomstandighe den. Dit, plus het fejt dat de Katwijkse reders 0 schuin oog r IJmuiden ke ken, waar een haven en betere woon- en werkomstandighe den voor de vissers de schaar se werknemers trok, leidde tot de oprichting van een woning bouwvereniging in Katwijk met uiteraard de dokter, schoolmeester en reder als op richters en eerste bestuurders. De Katwijkse Bouwvereniging ontstond dus doordat diverse belangen parallel liepen. Stro mingen echter die in de loop van het 75-jarig bestaan wei eens met elkaar botsten. Een voorbeeld daarvan was de controverse bij het eerste en misschien wel meest karakte ristieke bouwproject van de Katwijksche Bouwvereeniging (KBV): De Rode Buurt. Een wijk aan de noordkant van- Katwijk, die de naam dankt aan de nadrukkelijke kleur van de dakbedekking. In deze speciaal voor de vissers ge bouwde woonwijk met de rela tief hoge huurprijs van ƒ2,50 gulden per week voor huizen waarvan de bouwkosten op 3.500 gulden lagen, wilde een deel van het bestuur „bedste- des", terwijl het bestuurslid dokter Hueting voor slaapka mers pleitte. De bedstede was, aldus de plaatselijke huisarts, veel te benauwd en ongezond. Het weerwoord van collega bestuursleden dat de vissers op zee ook in gelijksoortige kooi en sliepen en toch wel erg ge zond, dat wil zeggen „groot en steevig", oogden leidde tot het compromis: beneden bedstedes en boven ledikanten. Anton Piek De Rode Buurt is nog steeds een sfeervolle woonwijk in het oude vissersdorp. De bekende bouwmeester H. J. Jesse, schoonzoon van de vooraan staande Katwijkse reder Meer burg en onder andere architect van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat, ontworp de „An ton Piek-achtige" huisjes. De wens van het gemeentebestuur van Katwijk om begin zeven tiger jaren deze huizen tegen de grond te gooien en er flats te bouwen werd door de wo ningbouwvereniging afgewe zen. Wel ging de KBV tot re novatie over. In de loop van de 15 lustrums bleef het bouwen niet alleen beperkt tot het zeedorp. Met name in de nieuwe wijken, die na de Tweede Wereldoorlog voor de opvang van de sterke Katwijkse bevolkingsgroei zorgden, realiseerde de KBV diverse type woningen. Inmid dels heeft de KBV een huizen bestand van circa 3500 wonin gen, verspreid over Katwijk. De laatste nieuwbouw van de KBV vindt momenteel in de Molenwijk nabij het Marine vliegveld Valkenburg plaats. De heer mr. A. A. C. Verhees, voorzitter van de KBV, noemt een van de hoogtepunten van de afgelopen 75 jaar, naast ui teraard het ontstaan van de woningbouwvereniging en de noodzakelijke snelheid van bouwen na de Tweede We reldoorlog, het proces van re noveren. Sedert 1974 is bijna de helft van het woningenbe stand gerenoveerd. Daarnaast zijn oude woningen vervangen door nieuwbouw. Een ander positief punt in de ogen van de heer Verhees zijn de betere en gestructureerde contacten de laatste jaren met de bewoners. Om het 75-jarig bestaan 29 januari was dc officiële datum passend te vieren is geko zen voor een tentoonstelling in het Katwijks Museum. De ten toonstelling „75 jaar sociale woningbouw in de gemeente Katwijk" duurt tot en met 25 maart. Het Katwijks Museum aan de Voorstraat in Katwijk is op donderdag, vrijdag en za terdag geopend. De heer Van Nieuwkoop van Ondosa overhandigt symbolisch het RIJNSBURG Het wa- )ject dat de Stichting On dosa vorig jaar heeft opge zet ten behoeve van een streekziekenhuis in het Keniaanse Chogoria is succesvol verlopen. Gis termiddag overhandigde de penningmeester van Ondosa (Ontwikkelings hulp door Samenwer king), de heer J. van Nieuwkoop, symbolisch een cheque van 53.000 gulden aan de heer S. Keuning, directeur van Simavi. Van deze instelling heeft Ondosa het waterleiding- project geadopteerd. Door middel van acties hebben Rijnsburgse scholen en vereni gingen 26.500 gulden bij elkaar gebracht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het project erkend en daraom dit bedrag verdubbeld. „In Rijnsburg is met z'n allen, de een een druppel, de ander een straal en weer een ander een emmer water in geld, bij gedragen" zo sprak de pen ningmeester van Ondosa. Vol gens de directeur van Simavi is er in Rijnsburg net zo ge werkt a la Simavi: snel en we ten waar je mee bezig bent. Voor een volgend zelfstandig project heeft Ondosa verge vorderde plannen ontwikkeld om in Kiriani, een dorpje in het gebied Chogoria, een vak school van de grond te krijgend Dit initiatief komt van een groep vrouwen uit dit Afri kaanse dorpje. Door deze yhool willen de ouders een betere toekomst voor hun kin deren waarborgen. De kosten van het totale project zijn on geveer 3,5 ton, waarvan Ondo sa een nu nog onbekend deel voor haar rekening zal nemen. Ook zijn er nog onderhande lingen met het ministerie gaande om dit nieuwe project te subsidiëren, aldus de voor zitter van Ondosa, de heer W. Mesland. In het bloemendorp gaan de acties gewoon door. Vrijdag is de opbrengst van de maandelijkse bingo-avond van Rijnsburgse Boys bestemd voor dit nieuwe project van Ondosa. Strandloop De atletiekvereniging De Ba taven houdt zondag een strandloop in Noordwijk. Aanvang elf uur. Inschrijven kan in restaurant De Wulk aan de Koningin Wilhelmina Boulevard 28 in Noordwijk. Start en finish zijn op het strand bij de Vuurtoren. Er kan een afstand worden gelo pen van 2,5, 5, 10 en 15 kilo meter. Inschrijfgeld is 3,50 kinderen tot en met 14 jaar betalen een rijksdaalder. Open deurdienst Dominee T.H. Attema-Roos- jen uit Leiderdorp is de voor ganger van een open deur dienst die zondagavond wordt gehouden in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Sassen- heim. De dienst wordt georga niseerd door de gezamenlijke reformatorische kerken. Aanvang zeven uur. Het jeugdkoor De Lenteklokjes verleent medewerking. Toegang is vrij. Lunchconcert De cellist Quirine Viersen en de pianist Frans van Ruth ge ven zondagmiddag een lunch concert in De Pauwhof aan de Paauwlaan 2a in Wassenaar. Op het programma staan wer ken van Frans Schubert en ■Claude Debussy Entree kost tien gulden, houders van een CJP moeten zeven gulden be talen. Dé lunch na afloop kost vijf gulden. Reserveren bij De Pauwhof, telefoon 01751- 14283. Coopertest Op de kunststof atletiekbaan aan de Spekkelaan in Lisse wordt zondagochtend de vier de Coopertest van De Spar taan gehouden. Om elf uur starten de hele (6 minutenen halve Coopertest (12 minuten) en om half twaalf kan wor den gestart voor de vijf kilo meter. Deelname kost twee gulden, kinderen tot en met 12 jaar moeten één gulden be talen. Expositie Marianne Vetter uit Hazers- woude exposeert tot en met 10 maart werken in olieverf, ge mengde technieken en aqua rellen in het Centrum voor natuurgeneeskunst Archeus aan de 's Moolenaarsweg 31 in Alphen aan den Rijn. Meest recent zijn haar aquarellen van oude deuren in een straatje van het Franse dorpje Anoot met oude bordurende dametjes. Vetter volgde, na ja ren autodidactisch te hebben gewerkt, een vijfjarige oplei ding aan de Vrije Academie in Den Haag. Vakantie voor stelling De voorstelling van het poppentheater Thije met Het Duinkonijn trok gistermiddag zo'n 85 kinderen naar het Dorpshuis in Valkenburg. De jeugd van 3 tot en met 8 jaar genoot zichtbaar van de vakantiemiddag, die georganiseerd werd door dè Stichting Jivak (Jeugd in vakantie). Uitlaatplaatsen voor honden in Rijnsburg RIJNSBURG Rijnsburg heeft de eerste stap gezet in de strijd tegen de hon- depoep. Als proef komen er twee hondenuitlaat- plaatsen in het Wester park en in de Evertsen- straat. Een bord zal aan geven dat deze 2 lokaties eens in de 14 dagen wor den schoongemaakt. Ook wil het college de honde penning invoeren en elke hondenbezitter eenmalig een schepje en plastic zak- jè gratis verstrekken. Unaniem ging de commissie openbare werken, economi sche zaken en financiën gister avond akkoord met het „pro beersel". Wel kwamen er praktische vragen naar voren. De heer J. Wijnekus (PvdA) had zijn twijfels over het feit dat de terreinen ook in de zo mer om de 14 dagen worden schoongemaakt. Volgens direc teur gemeentewerken, de heer J. Niemeyer, hebben proeven uitgewezen dat een dergelijk termijn van 14 dagen weinig stankoverlast geeft. „Ook de effectiviteit van het schepje en zakje staat of valt met dc con trole", zo stelde Wijnekus. en hij vroeg zich af of dat te rij men was met de inkrimping van de politiesterkte. Volgens A. van Dijke (CDA) moet er meer discipline bij de burgers komen. Ook CDA-col- lega J. P. Tensen vond de hon- denoverlast een mentaliteits kwestie. „Laat de burgers el kaar erop wijzen als men zich niet aan de gestelde regels houdt". Volgens burgemeester Jonkman heeft de gemeente nu een goed ondersteund plan op tafel liggen en de burgers zullen hierop herhaaldelijk over geïnformeerd moeten worden. „Ook ligt er in deze een taak bij de buurtvereni gingen, hoewel deze kontakten nog gezocht moeten worden. Via de werkgroep vandalisme kan dit bij de buurtverenigin gen benadrukt worden", aldus Jonkman. Ook vond Jonkman het niet vreemd als woningbouwver eniging Spinoza door middel van huurcontracten de men sen op hun plicht wijst. J. Ten- pleitte nog op de scholen verlast aandacht te besteden: „Het mes snijdt dan aan twee kanten". Omtrent de boetes en handelingen bij overtredingen zal het college zich nog bera den. Sigaretten gestolen bij tankstation WASSENAAR Bij een in- braak in het tankstation bij de Maaldrift aan de A44 bij Was senaar is een partij sigaretten met een waarde van enige dui zenden guldens gestolen. De inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag een gat gemaakt in het dak van de opslag bij het tankstation ge maakt om binnen te komen. Daarna hebben ze nog een deur geforceerd. KTS-directeur naar Afrika VOORHOUT Broeder Th. Blokland, directeur van de Katholieke Tech nische School aan de Leidsevaart, is vertrokken naar Burkino Faso in Mid- den-Afrika. Blokland brengt dat gebied een bezoek in het kader van de Stichting „Motoren rijden voor Motoren". Deze stichting heeft als doel geld te verzame len om motoren te kunnen ko pen voor mensen die werken in het ontwikkelingswerk, ge zondheidszorg, pastoraal werk en in de opleidingsinstituten in die gebieden. De stichting werd in 1986 opgericht. Men streefde ernaar in drie jaar 50.000 gulden bijeen te bren gen. Het lijkt erop dat in mei 1989 dit bedrag bij elkaaris ge bracht. Blokland gaat nu kij ken wat er precies en hoeveel er nodig is. „Dan wordt er de komende drie jaar weer actie gehouden voor Burkino Faso". zegt broeder Blokland die op 16 februari terugverwacht wt rdt in Voorhout. LEIDEN OMGEVING £aid*t<SoM(vnt DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 PAGINA 13

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13