Öoma/rit Ook woningen op veilingterrein ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING NZH presenteert bus voor volgende eeuw Slimme EHBO-kit Volksmuziek Hans Elzinga geeft vrijdag een lezing over Mexicaanse Volksmuziek. De lezing wordt gehouden bij Tuya, Hogewoerd 75. De bijeen komst begint om 20.30 uur. De toegang is gratis. Klaverjassen In buurthuis Op Eigen Wieken wordt zaterdag een koppelklaverjastoer- nooi gehouden. Aanvang 20.00 uur. Deelname kost een tientje per koppel. Het buurthuis is gevestigd aan het Valkenpad 2. Immortal De Leidse popgroep Im mortal presenteert zater dag de elpee 'Blind Birds'. De presentatie vindt om 22.30 uur plaats in het LVC, Breestraat 66. De groep treedt dan ook op. Postduiven Postduivenvereniging Het Oosten houdt zaterdag een receptie ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan. De receptie vindt plaats in het restaurant van zwem bad De Zijl aan de Parama- ribostraat 66 in Leiden en duurt van 16.30 tot 18.30 Rommelmark t Buurthuis Matilo houdt za terdag een rommelmarkt. De rommelmarkt is open van 10.00 tot 15.00 uur. Buurthuis Matilo is gelegen aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Platenbeurs In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43 wordt op zaterdag een gram m ofoonpla ten beurs gehouden. Alles genres zijn vertegenwoordigd. De beurs begint om tien uur 's ochtends en duurt tot vijf uur 's middags. Volksdansen Folkloredansgroep Taran tella houdt zaterdag een volksdansinstuif. De instuif wordt gehouden in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. De aanvang is 20.00 uur. Toe gangsprijs zes gulden. Na dere inlic' krijgbaar Buitloop Wielervereniging Swift houdt zaterdag een Buit- loop op terrein de Bult aan de Roomburgerweg. Naast de 2,5, 5, 10 en 15 kilome ter staat ditmaal ook een halve marathon op het programma. De start is om 10.45 uur. Inschrijven van af 9.30 uur in de kantine van Swift. Nadere inlich tingen via 121265. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VfVSVA*v)1,W' Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. i j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I O kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,250ÖVD Den Haag. 1 - (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Ceidae Sou/iont ontwerp van vredesmonument De kunstenaars Piet Hein Stulemeijer uit Breda en Piet Reus uit Amsterdam hebben de opdracht gekregen ontwerpen te voor een Vredesmonument bij het Van der Werfpark. Het moet uiteindelijk bij de ingang van het park aan de Ga- komen te staan, voor gekozen twee kunstenaars een eerste „model van inzicht" maken omdat zij totaal verschillende werkwijzen hanteren, vertelt een woordvoerster van de afdeling cultuur van de ge- Stulemeijer werkt veel met glas, De Reus meer met steen, het totale project is 80.000 gulden beschikbaar. Ongeveer tien daarvan kan besteed worden aan het eerste ontwerp en de uitwerking daarvan. Over ongeveer drie maanden wordt de gemaakt welke kunstenaar zijn eerste ontwerp verder mag uit- Waarschijnlijk kan dan nog eens drie maanden later, na de een opdracht worden verleend. Aan het kunstwerk wordt andere de eis gesteld dat het bestendig moet zijn tegen vanda- initiatief voor het Vredesmonument is afkomstig van de Werk- Leids Vredesmonument die daarvoor twee jaar geleden een heeft gedaan bij de gemeente. Brand gesticht in peuterspeelzaal LEIDEN In een peuter speelzaal aan de Condor horst is vannacht rond kwart voor vijf brand ge sticht. De daders hebben volgens de politie eerst het pand doorzocht, maar waarschijnlijk niets van waarde kunnen vinden. Met een hoeveelheid knut selmateriaal is vervolgens brand gesticht. De brand weer heeft het vuur ge doofd. Hoe groot de schade is, was vanmorgen nog niet bekend. Inbraak bij juwelier LEIDEN Bij een juwe lier aan de Breestraat is vannacht bij een inbraak een onbekende hoeveel heid horloges en sieraden buit gemaakt. Rond half vier zag een passerende automobilist twee mannen morrelen aan het rolluik van de winkel. Vlak nadat hij dat gemeld had bij de politie ging het alarm van de winkel af. De dieven hadden een rolluik om hoog geduwd en een ruit vernield, waarna ze een enkele vitrines openden. DONDERDAG 9 FEBRUAkl lytö PAGINA 11 SP: beter toezicht rond Zitmanterrein LEIDEN De gemeente Leiden moet nog deze week maatregelen nemen om het Zitmanterrein aan de Zijloever ontoegankelijk te maken voor kinderen. Dat schrijft het SP-raadslid C. Vergeer in een brief aan wethouder M. van der Molen van milieu. Op het terrein ligt tijdelijk een hoeveelheid vervuilde grond opgeslagen. Volgens Vergeer zijn de hekken rond het terrein geen belemmering voor spelende kinde ren die regelmatig op het Zitmanterrein te vinden zijn. Tijdens een informatiebijeenkomst over de kwestie in december is de buurtbewoners beloofd dat er afdoende maatregelen getroffen zouden worden om te voorkomen dat kinderen het terrein betreden. „Die belofte aan de omwonenden is niet waarge maakt", zo stelt Vergeer. Hij dringt er daarom bij de wethouder op aan dat er nog deze week in ver band met de krokusvakantie betere maatregelen worden genomen en dat er op toegezien wordt dat kinderen het terrein niet betreden. Lezing over stadhuisbrand LEIDEN De Stichting Oud- Zoeterwoude houdt dinsdag 14 februari vanaf 20.00 uur een lezing over de Leidse stadhuis brand nu zestig jaar geleden. Tevens komt het onderwerp „Leiden in de twintiger jaren" aan de orde. Spreker is stich tingsvoorzitter A.C.J. Duin dam die indertijd getuige was van de historische brand. Er wordt ook een film uit het ge meentelijk filmarchief van Leiden gedraaid. De lezing wordt gehouden in de Eenden kooi aan de Oranjelaan in Zoe- terwoude. Belangstellenden zijn welkom. Cursus over echtscheiding LEIDEN Het FIOM en De Drieslag be ginnen een cursus „Omgaan met kinderen bij echtscheiding". De cursus is bedoeld voor ouders die gaan scheiden of sinds kort zijn gescheiden. Op maandag 13 februari is er vanaf 20.00 uur een informatiebijeen komst in het FIOM-pand aan de Lange- gracht 65a. Vrouw aangerand LEIDEN Een 21-jarige Leidse is dins dagavond rond half tien aangerand. Ze reed op het fietspad van de Rooseveltstraat. Ze werd door een ongeveer 20-jarige man ingehaald en vastgepakt. De vrouw belde daarop aan bij woonhuizen, waarna de man er vandoor ging. Nieuwbouw Het Galjoen j EIDEN De protestants- iristelijke basisschool Het aljoen gaat een nieuw Ihoolgebouw met zeven klas- kalen aan de Munniken- raat bouwen. Het ministerie in onderwijs heeft hier toe- emming voor gegeven. De 'de gebouwen aan de Munni- 'nstraat en de Oosterstraat orden afgebroken. Alleen n gedeelte van het pand aan Oosterstraat wordt aange- Kt om onderdak te bieden in de Stichting Welzijn. Tij- fns de bouwwerkzaamheden '|len de leerlingen nog les 'ijgen in het oude gebouw, aar verwachting zal de eerste 'al voor de nieuwbouw in 'li of augustus worden gesla- 'n. Het Galjoen wil vanwege sterke groei van de school bg een extra noodlokaal aan jagen. *°k de protestants-christelijke 'sisschool De Zwaluw in de levenshof heeft dringend be sefte aan nieuwe lokalen. Nu zijn er twee lokalen tekort R verwacht wordt dat bin- enkort behoefte ontstaat aan de nieuwe lokalen. De school eeft een aanvraag bij de ge rente ingediend. Het verwar- De Nie ver- na meer dan e Leidse bin- nstad. Het gaat van de ?rengracht naar een be- ijfsterrein in de Meren- jk. Het bedrijf kampte jaren met bereikbaar- idsproblemen. De Nie is sinds 1904 aan de He igracht gevestigd. De drijfspanden zijn per 1 gustus verkocht. Ze >rden omgezet in woon- imte. jrecteur J. de Nie is ver- lugd over de aanstaande ver- ping. „Eindelijk is het er |n toch van gekomen. Bijna njaar geleden hebben we de nnemer al opdracht gegeven li te gaan bouwen. Het over- 5 met de gemeente over de wijzing van de grond is Ihter pas afgerond. De bouw linmiddels gestart. De palen ten al in de grond en er irdt nu gewerkt aan de fun- ring". ït de verhuizing van het be- jf naar de Merenwijk komt n eind aan een hoop proble em „We hebben heel wat ar- Sdsuren en daardoor geld speeld met het sjouwen van terialen. In de Vestestraat door de gemeente palen ilaatst. Daardoor hoefde er iar een auto scheef te staan een leverancier kon zijn spullen al niet meer bij de vvi/ikel brengen", schetst De 'A'ie het probleem. Het bedrijf wérd bovendien geplaagd door jfcote aantallen parkeerbon- ten. „Monteurs moesten hun pto's toch kwijt in de buurt". !Nie hoopt door de bespa- g die de betere bereikbaar- d oplevert de investering ig te verdienen. „We reke- i ook op een iets grotere zet". Het bedrijf moet vol- s De Nie voor de bouw en verhuizing een investering n van „een aantal tonnen", i t pand dat momenteel ge- i Uwd wordt biedt niet meer imte dan het huidige ge- uw aan de Herengracht. Het luwe pand is een stalen con- j uctie van ongeveer 30 bij 20 ter. „De indeling van het j nd is echter veel beter dan i van de oude vestiging, dus igaan er wel wat op vooruit. iVendien kunnen we even- Bel later een stuk bijbou- is al eerder sprake geweest n een verhuizing. „De ge- lente wilde zes jaar geleden dat we naar De Waard zou- 'n verhuizen. Het was toen lancieel niet verantwoord i dat te doen. De hele bouW- irkt was op dat moment in caar gezakt. Bovendien wil- n we niet naar De Waard nwege de bereikbaarheid", lus De Nie. WETHOUDER STAAT ACHTER PLAN BOUWBEDRIJF DE RAAD LEIDEN Het Katwijk- se bedrijf De Raad Bouw wil op een deel van het vroegere veilingterrein bij de Lammenschans- weg huizen bouwen. De Raad heeft daartoe be sloten na overleg met wethouder M. van der Molen van ruimtelijke ordening. Daarnaast gaat De Raad door met zijn plannen voor bedrijfsge bouwen. Volgens directeur bouwont- wikkeling P.P. de Waal van het Katwijkse bedrijf is door de gemeente gewezen op de geïsoleerde ligging van de fruitbuurt achter de veiling. „We willen nagaan of het mogelijk is langs een van de twee kanten met woning bouw een koppeling kan ont staan met de Lammenschans- weg", aldus De Waal. Hij gaat er vanuit dat op die strook niet al te dure huizen moeten komen die goed pas sen in de buurt. Met de ge meente moeten nog afspra ken worden bereikt over de contingenten die nodig zijn voor gesubsidieerde bouw. Omdat het plan nog in een 'heel vroeg stadium verkeert, weet De Waal nog niet of het daarbij om premiehuizen of woningwetwoningen gaat. „We denken zelf aan een combinatie van eengezinswo ningen en appartementen". Volgens De Waal is woning bouw goed in te passen in de voornemens voor het veiling complex. Hij merkt op dat de woningbouw uit de plannen „geknipt" kunnen worden in afwachting van gemeentelij ke procedures. „Het terrein heeft een bed rijf sbestem- ming. De bedrijfsruimtes zijn wel snel te realiseren, daarna volgt dan de woningbouw. Het gaat ons met name om het bouwvolume, dat ziet er zo goed uit". Wethouder Van der Molen heeft de koerswijziging van het bouwbedrijf met instem ming begroet. „Het past hele maal in de plannen van de gemeente om in het centrum te bouwen. Wij hebben er op aangedrongen iets te doen aan de geïsoleerde ligging van de huizen achter de vei ling. Daarnaast zouden we graag woningen aan de kant van de Lammenschansweg zien. Dat komt de sociale vei ligheid ten goede. Andersom gaat het De Raad er om te bouwen, ze zijn uiteindelijk een bouwbedrijf". Van der Molen zegt dat het college zich er dan ook achter zal zetten om het bestemmings plan te wijzigen en de even tueel benodigde contingenten voor het gebied te Belangstelling De Raad is inmiddels begon nen met de ontwikkeling van een aangepast stedebouw kundig plan voor het hele complex. Met de invulling van het bedrijfsgedeelte wil De Raad in elk geval haast maken omdat daarvoor al veel belangstelling is. Boven dien is er nu al ruimte be schikbaar in de veilinghallen die volgens De Waal in goede staat verkeren en alleen op ondergeschikte punten hoe ven te worden aangepast. Over de belangstelling die De Raad heeft ondervonden zegt hij: „Het gaat om een heel scala van bedrijven, van klein tot groot dat ons heeft benaderd. We moeten daarop inspelen nu er vraag is". Vol gens De Waal zal het gebruik als bedrijfscomplex niet bot sen met de woningbouw. „We willen er hoogwaardige moderne bedrijven, denk aan de dienstverlening. Je moet dan niet denken aan wat er op het Bioscience Park zit, maar aan iets onder dat ni veau. Dat kan goed in de buurt van huizen". Glasschade Bij een aanrijding op de Churchilllaan is gisterochtend rond kwart voor elf voor enkele tienduizenden guldens glasschade ontstaan. Een 27-jarige automobilist uit Zoetermeer wilde vanaf de Kennedylaan de Churchilllaan oversteken. Door de lage zon zag hij een met glasplaten geladen vrachtauto over het hoofd. Bij de aanrijding sneuvelde een groot deel i de speciaal gefabriceerde getinte en geharde ruiten. De rest i de ruiten raakte beschadigd. De waarde van de lading glas was ongeveer 40.000 gulden. Het glas was bestemd voor het in aanbouw zijnde motel Haagsche Schouw. De auto van de Zoetermeerder raakte totaal vernield. Rommelmarkt in't Spoortje Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade sloot gisteren de crocus-activiteiten af met onder andere een rommel markt. Ongeveer vijftig kindé ren waren er driftig in de weer om hun spulletjes te verkopen. Na de middag was er nog film. De crocus-activiteiten hebben volgens een woordvoerder van het buurthuis niet te lijden on der het mooie weer, waardoor de kinderen ook goed buiten terecht kunnen. De afgelopen dagen was er zeker zoveel be langstelling als andere jaren. Zo stond de dinsdag in het te ken van strand en zee. De kin deren gingen toen naar keuze naar het strand of naar de sau na. FOTO: WIM VAN NOORT Keizersnede- Ouders bijeen in Bronovo DEN HAAG De Vereniging Keizersnede- Ouders houdt op dinsdag 21 februari een voor lichtingsavond in ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Op het programma staat onder meer de vertoning van de film „Sec tio... toch een blijde gebeurte nis". Na afloop van de film is er gelegenheid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van ervaringen over de kei zersnede. Voor het beantwoor den van de vragen zijn een gy naecoloog, een anaesthesist en een kinderarts aanwezig. De bijeenkomst, die in de aula van het ziekenhuis wordt ge houden, begint om acht uur. VOORLOPIG VIJF OP LIJN LEIDEN-KATWIJK LEIDEN De Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. (NZH) heeft gisteren in Leiden haar nieuwste aanwinst gepresenteerd, de SB220 streekbus. Belangrijke voordelen van de nieuwe bus boven de huidige zijn meer comfort voor chauf feur en passagiers, het zui nige verbruik, minder schadelijke uitlaatgassen en minder geluid. Van de eerste serie van dertig bussen die nu is aangeschaft, worden er vanaf vandaag vijf op de lijnen 31/41 tussen Lei den en Katwijk ingezet. De overige gaan op lange trajec ten in Noord-Holland rijden. Een nieuwe serie van dertig bussen is nog in bestelling. Vijf daarvan zijn iets korter uitge voerd en dienen ter vervan ging van de huidige stadsbüs- Hoewel de NZH gisteren tege lijk met de presentatie ook de nieuwe typenaam van de bus bekend wilde maken, werd die feestelijke gebeurtenis nog even uitgesteld. Uit de prijs vraag die daartoe was uitge schreven, was geen enkele ori ginele naam naar voren geko men die alle nieuwe snufjes van de bus goed genoeg weer- gaf. Nieuw aan de bus is de lage instap-hoogte die ongeveer dertig centimeter minder is dan in de huidige bussen. De vloerhoogte ligt vlak boven de stoeprand. Bovendien kan de bus nog eens negen centimeter zakken voor mensen die slecht ter been zijn. Het dalen en weer omhoog komen neemt slechts enkele seconden in be slag. Miljoen „De bus van de toekomst", zo betitelt de vervoersmaatschap pij het nieuwe voertuig. De bussen kunnen volgens de NZH moeiteloos een miljoen kilometers aan en gaan zo'n vijftien jaar mee, dus tot na de eeuwwisseling. Passagiers kunnen comforta beler reizen door een verbe terde verwarming vanaf de vloer, stoffen grijze bekleding op de stoelen, vrolijk rood ge verfde sta-stangen en bagage rekken en weinig motorge ronk in de bus. Verder hoeven nog maar vier passagiers „ach teruit te reizen". Alle andere stoelen zijn naar de voorkant van de bus gericht. Ook kun nen de busreizigers beter naar buiten kijken. De ramen ziin flink groter en van getint dub bel glas voorzien tegen con- densvorming en zonlicht. Het rijcomfort wordt bovendien verhoogd door luchtvering in laats van de huidige stuggere ladvering. De chauffeurscabine is ook een stuk groter dan de tot nu toe gebruikelijke ruimte. De bestuurder heeft bovendien Het Leidse raadslid W. van der Pluijm (PvdA) vroeg zich gisteren tijdens de presentatie af of het niet mogelijk was om de nieuwe bus bij elke halte „door de knieën te laten gaan". Door de beperkte capa citeit van de compressoren is het echter volgens de NZH technisch niet mogelijk om de knielinstallatie om de paar honderd meter te laten wer ken. een in alle richtingen verstel bare stoel en stuur, een grotere betaaltafel, een overzichtelij ker instrumentenpaneel en een eigen systeem van kli maatbeheersing.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11