Zomervakantie \S() Afghaanse leger dreigt met vergeldingsactie Bush is de vriendelijkheid zelve 't Israel had kritiek verwacht foidócSomont Iran en Iraq praten weer met elkaar Duikers pogen olietanks in Zuidelijke Poolzee te dichten Vietnamveteranen vangen Russische NIEUWE PRESIDENT KRIJGT GOEDE PERS CcidócSowuvnt BUITENLAND WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 HT: ificatie- voordat '-vraag, de in- ?n tege- /oord" invoe- dentifi- elmatig uurlan- plicht „Het at het stiende teitsbe* der dat n iede (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat Israel zo kritiseert, behandelt de situatie in de Sovjetunie met behoedzaam optimisme. Het is nog te vroeg, aldus het rapport, om te weten of er sprake is van een „fundamentele ommezwaai, maar het lijdt geen twijfel dat de verande ringen die 1988 te zien heeft gegegven, vergaande implica- t Euro- akt te- een de merlid feit ik met meten. nsnijdt geval- id. In ld dat neren, k dat wordt datje je t. Ie- 'en je Hoopvolle start overleg in Polen WARSCHAU Vertegenwoordigers van de re gering en van de oppositie in Polen hebben hun eerste onderhandelingsronde positief beoordeeld. Leider Lech Walesa van het nog altijd verboden vakverbond Solidariteit noemde de gesprekken aan de ronde tafel „een symbool van hoop voor het land". „Er is maar één Polen en ik zal geen kans voorbij laten gaan om een overeenkomst te sluiten om tot de opbouw van een beter Polen te komen", zei Walesa. De vakbondsleider moest in allerijl gezanten sturen om een einde te maken aan een plotselinge staking bij de bruinkoolmijn Belchatow in het midden van Polen. Deze cen trale levert de brandstof voor Polens grootste elektriciteitscentrale, met een vermogen van niet minder dan 4500 megawatt tevens de grootste in Europa. Walesa kan de staking op dit moment niet gebruiken. NEW YORK De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tareq Aziz, is gisteren in New York aangekomen om met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar te spreken over een oplossing van het conflict tussen Iran en zijn land. Zijn Iraanse ambtgenoot Ali Akbar Velayati wordt morgen in In New York verwacht. Na een impasse in de vre desbesprekingen die ongeveer zes maanden heeft geduurd, kwam er de laatste weken enige bewe ging in de standpunten. Iran en Iraq stemden bei de toe in een aantal vertrouwenwekkende maatre gelen. De naderende hervatting van de onderhan delingen valt samen met het vernieuwen van het mandaat van de waarnemers van de VN. Deze houden sinds augustus vorig jaar toezicht op het naleven van het staakt-het-vuren door beide Golfstaten. SANTIAGO Duikers van de Chi- Amerikaans schip is gisteren aange- beren de olietanks te dichten van het De milieuorganisatie Greenpeace Argentijns onderzoeks- en bevoorra- verklaarde echter dat het onmogelijk dingsschip Bahia Paraiso. Uit het is de olie verwijderen bij extreem schip, dat vorige week vast liep op lage temperaturen. De olie vormt een enkele ijsschollen, lekt nog steeds grote bedreiging voor de 29.000 pin- olie. Het gezonken schip bevatte ton brandstof waaronder honderd duizend liter dieselolie en kerosine in stalen vaten. Vanuit het schip ver spreidde zich een olievlek van onge- breed en drie kilome- guins in het Zuidpoolgebied. Ook an der leven loopt gevaar, zoals meeu wen, sternen en krill dat een belang rijke schakel is in de de voedselketen van het Zuidpoolgebied. Een woord voerder van de National Science lang. De Chileense marine heeft Foundation verklaarde dat er dage- verder een drijvende omheining ge- lijks 11.000 liter olie uit het Argen- legd om het gezonken schip. Een tijnse schip in zee stroomt. hebben". Het ministerie wijst er op dat allen die veroordeeld vanwege hun po litiek afwijkende mening of vanwege niet toegestane reli gieuze activiteit, voor het ein de van 1988 waren vrijgelaten. Deze evolutie biedt hoop voor de toekomst, aldus het rapport. Israel had de kritiek ver wacht. Nog voordat het rap port openbaar was gemaakt, verdedigden Israëlische func tionarissen het optredenvar de miitairen in de bezette ge bieden; De auditeur-militair Israëlische leger meende dat Israel er over het algemeen in was gt delicaat evenwicht" te bewa- n tussen de noodzaak iligheid enerzijds en rechten van individuen ander zijds. De maatregelen die het Israëlische leger heeft geno men in de bezette gebieden, zijn gebaseerd op de wet. Mili- acties als de omstreden maandenlange detentie Palestijnen zonder vorn proces zijn gebaseerd op de wet, aldus de hoogste juridi sche functionaris van het le ger. In het rapport, waarin 169 lan den worden behandeld, be schuldigen de Verenigde Sta ten de Afghaanse en Sovjet- russische troepen er van ir 1988 een soort napalm te heb ben gebruikt tegen door de Verenigde Staten gesteunde verzetsstrijders in Afghanis- Vooruitgang op het gebied var de mensenrechten werd verle den jaar geboekt in Pakistan, de eerlijkste en orde lijkste verkiezingen in de ge schiedenis van Pakistan" Be- Bhutto aan de regering Het ministerie heeft ook lovende woorden Turkije, waar in de gevange- tn nog slechts sporadisch worden gemarteld, nooit in het kader van i Vicieel beleid. Amnesty Inter national stelt daarentegen dat de Turkse vooruitgang alleen op papier bestaat. PLO wil debat Veiligheidsraad NEW YORK De PLO wil dat de Veiligheidsraad bijeenkomt voor een debat over de situatie op de Wes telijke Jordaanoever, waar het afgelopen jaar honder den Palestijnen zijn omge komen bijconfrontaties met het Israëlische leger. Nasser-al-Kidwa van de Palestijnse missie, die bij de VN een waarnemers status heeft, deed dit ver zoek in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad. Kidwa schrijft daarin dat de situatie ge vaarlijk blijft en dat die verder is verslechterd. Hij wijst er ook op dat het af gelopen weekeinde nog drie Palestijnse tieners zijn gedood en meer dan vijf tien zijn verwond. Noodlanding Boeing-747 na verlies onderdelen LOS ANGELES Een Boeing-747 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan Am heeft gisteren in Los Angeles een noodlanding ge maakt nadat het toestel onder delen had verloren. Van de passagiers aan boord raak te niemand gewond. Het vlieg tuig was net van het vliegveld Lós Angeles opgestegen toen luchtverkeersleiders brokstuk- van het vliegtuig zagen afvallen. Het betrof onderde len van het luik van het lan dingsgestel en de mantel van KABUL/MOSKOU Het Afghaanse leger heeft met een grootscheepse aanval gedreigd als de mujahed- din proberen Kabul met uithongeren tot overgave te dwingen. De regering van de Afghaanse president Najibullah lijkt zich op een burgeroorlog voor te bereiden. Het bewind lijkt vastbesloten de macht niet uit handen te geven ondanks het vertrek van de Sovjetrussische troepen. Onder leden van de communistische partij zijn der tigduizend vuurwapens uitge deeld. Het Afghaanse opperbe vel waarschuwde Afghanen die langs de Salang-route wo nen, hun huizen te verlaten om „ingrijpende maatregelen" mogelijk te maken tegen ver zetsstrijders die de vitale aan- voerroute voor de hoofdstad Kabul zouden proberen af te snijden. Naar verluidt wacht de muja- heddin met een slotoffensief tegen Kabul tot alle Russische 'militairen het land hebben verlaten om de Sovjetunie geen aanleiding te geven hun terugtrekking te vertragen. Stookolie Steeds meer Afghanen hoofdstad Kabul moeten in de rij gaan staan voor voedsel en stookolie. Volgens schattingen van waarnemers gaan inmid dels zeker 350.000 bewoners van de krottenwijken in Ka- bul gebukt onder het voedsel tekort. In de stad zijn bon kaarten voor levensmiddelen uitgedeeld. In Pakistan staat een VN- voedseltransport gereed. Het is nog niet bekend wanneer het vliegtuig zal vertrekken. De Afghaanse guerrillastrijders zouden hebben beloofd de vliegtuigen van de Verenigde Naties in principe niet aan te vallen. Volgens officiële gegevens van de Sovjetunie bevonden zich gisteren verspreid over vijf Afghaanse provincies nog twintigduizend Sovjetrussische militairen. Sinds het begin van de terugtrekking van het Rode Leger uit Afghanistan zijn nog bijna tweeduizend Sovjet-sol- daten in dat land om het leven gekomen. Daarmee is het tota le dodencijfer in negen jaar oorlog in Afghanistan aan Sovjet-zijde gestegen tot vijf tienduizend. regeringsleger in Kabul bereiden zich voor op de verdediging van de stad. Pagina 7: Afghaanse gueril la's willen bloedbad vermij den NEW YORK Terwijl de laatste Sovjet-troepen Afgha nistan verlaten, bieden Ameri kaanse Vietnamveteranen hulp aan Sovjet-soldaten bij het oplossen van problemen die zijzelf tien jaar geleden hadden bij hun terugkeer in de Amerikaanse samenleving. De Sovjet-veteranen zien de Vietnam vets als oudere broers die inzicht hebben opgedaan uit hun ervaringen. De samen werking tussen de soldaten van de beide grote mogendhe den nam vorig jaar een aanvang toen Amerikaanse Moskou en Lenin grad bezochten voor een ont moeting met de „Afghanski", zoals de Sovjet-soldaten wor den genoemd. De samenwer king voorziet verder in het op zetten van adviescentra. teranen niet als helden waren verwelkomd thuis, dat zij moeite hadden om een baan te krijgen of te behouden, aan de drank waren geraakt en dat velen van hen een scheiding achter de rug hadden. Precies dezelfde sores die de Vietnam veteranen zelf hadden meege maakt. Jaren geleden voor spelden zij al dat de terugke rende Sovjet-soldaten precies dezelfde problemen 'zouden ondervinden als zijzelf. De Amerikaanse veteranen zijn van plan in april weer een be zoek te brengen aan de Sovjet unie om informatie uit te wis selen over programma's voor psychologische hulpverlening. Leiders van de „Afghanski" zullen worden uitgenodigd om naar de Verenigde Staten te komen. Congres stemt tegen éigen loonsverhoging WASHINGTON Onder druk van de publieke opinie heeft het Amerikaanse Con gres gisteren een salarisverho ging voor zijn eigen leden van vijftig procent van de hand ge wezen. Het besluit van het Congres betekent dat ook fe derale rechters en hoge ambte naren niet op een hoger loon hoeven te rekenen. Verwacht wordt dat veel ambtenaren en rechters 'nu uit overheids dienst zullen treden. De parle mentariërs wilden zo snel mo gelijk een eind maken aan de affaire, omdat er veel tumult was ontstaan over de salaris verhoging in een tijd van be zuinigingen. WASHINGTON - Het gaat nog steeds goed met George Bush, de nieuwe president van de Verenig de Staten. De natie heeft vorige week met bezorgd heid kennis genomen van diens zware verkoudheid die hem het spreken na genoeg belette. En de eni germate door Bush over rompelde Amerikaanse pers volgt de nieuw bewo ner van het Witte Huis in tussen op de voet en „Op dit ogenblik is Bush al maakt uitvoerig melding leen n,°g bezig zichzelf te ver van diens vriendelijkheid kopenschreef de New York i i J Times dezer dagen. En de en openheid. krant voegde daaraan toe: Barbara Bush - die sinds en- „Maar zijn politieke program- kele weken de bijnaaam "The ma is n°g niet van de grond Silver Fox" draagt - heeft al gekomen". Dat is zonder twij- haar eerste gang naar de gaar- fel waar. Maar Bush lijkt keukens van Washingtons ar- Amerika eerst vertrouwd te men gemaakt en heeft haar willen maken met zijn stijl, om hondje al uitgelaten buiten de z'ch Pas daarna te zetten aan hekwerken van het Witte het grote politieke werk. Huis. Kortom. Amerika begint Bovendien is Bush druk doen- waarachtig te geloven in de zijn belangrijkste politieke George Bush' verkiezingsbe- steunpilaren van het eerste lofte dat hij van Amerika „een uur °P het Witte Huis te ont vriendelijker en aangenamer vangen natie" gaat maken. ADVERTENTIE Op 18 februari a.s. verschijnt deze krant met de laatste extra pagina's uit een serie van 3 over Het Nederlands Bureau voer Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 293) Wanneer de „Pandora" de jonk is genaderd, kunnen ze de fraaie lijnen van het schip bewonderen. „Je kunt van die Chine zen zeggen wat je wilt," zegt Rob, „maar schepen bouwen kun nen ze. Naar onze begrippen zien die schuitjes er een beetje raar uit, maar ze zijn handig en snel. Wie er geen verstand van heeft, ziet zo geen onderscheid, maar je hebt er tientallen modellen on der. En voor zover ik weet, is dit inderdaad een Wenchow jonk". Ondertussen heeft Willy de praalvlag gehesen en even later zien £8. dat de jonk het anker laat vallep. terwijl de zeilen naar bene den gaan. Ten teken, dat het sein is begrepen, waait bovendien van de mast de Chinese vlag. „We worden op onze wenken be diend," zegt Willy, „maar we zouden wel erg veel geluk hebben, wanneer we al direct de goeie jonk zouden tegenkomen." Rob zegt niet veel; hij kijkt scherp naar de jonk. Het zal toch geen smokkelschip zijn? Och, allicht niet, want dan zou het schip niet zo onmiddellijk hebben gereageerd op het verzoek om bij te draaien. Maar toch neemt hij zich voor alle voorzichtigheid in a^ht te nemen. hen deelgenoot maken van de sensaties van de macht. In veel Amerikaanse kranten heeft al een foto ge staan van de lachende afge vaardigde Don Sundquist en diens vrouw Mata, gezeten op Victoriaanse bed vrienden mogen bij hun ken- nismakingsbeszoeken aan het Witte Huis alles zien, alles aanraken en alles meemaken. Hoe het ook zij: Bush' vriende lijkheid en toegankelijkheid heeft hem een enorme hoe veelheid politiek krediet opge leverd. De nieuwe president gedraagt zich als een gewoon mens en hij heeft bovendien gebroken met de grootse en bijna monarchale stijl van zijn voorganger, Ronald Reagan. Bush is bereid gebleken over de onaangename en grimmige aspecten van de Amerikaans werkelijkheid te willen pra ten. De nieuwe president heeft aldus de indruk achtergelaten dat hij met beide benen op de grond staat en dat hij van het presidentschap geen „stralen de illusie" wil maken. Bush is niet zozeer bezig met allerlei ongrijpbare idealen die in be vlogen bewoordingen aan de man gebracht moeten worden, maar met Amerika en de Amerikanen zelf. De vraag is alleen hoe lang hij in een dergelijke houding kan volharden. Er zijn al forse bressen geschoten in Bush' bolwerk van politieke vrien delijkheid. Zijn kandidaat-mi nister van defensie, John To wer, is al weggezet als een rokkenjager en drinkebroer en dat heeft de eerste smet ge worpen op de moeiteloze start president. Over enkele weken moet er serieus gepraat worden over de Amerikaanse begrotingste korten en dat kan Bush op for se confrontaties met het Con gres komen te staan. Boven dien maken sommige van zijn naaste assistenten zich al zor gen over het feit dat een „vriendelijker en aangenamer Amerika" in feite een onbe taalbare doelstelling is. Want Amerika is in een fase van economisch en politiek navel staren terechtgekomen, waar in het zichzelf vragen stelt over zijn eigen problemen die, zeker op korte termijn, niet op te lossen zijn. Het fensief tegen de drugs armoede, tegen het kort aan goedkope woningen, tegen de dakloosheid en de criminalitiet moet nog begin nen. En voor dat offensief zijn aanzienlijk meer mooie woorden dan hoeveelheden geld beschikbaar. Givens stemt toe in een scheiding NEW YORK De actrice Ro bin Givens heeft ten lange les te toegestemd in een echt scheiding, waardoor haar stormachtige huwelijk met zwaargewicht bokskampioen Mike Tyson kan worden ont bonden. De advocaat van Gi vens, Raoul Felder, heeft dat maandag meegedeeld. Over de inhoud van de echt scheidingsovereenkomst wilde Felder geen bijzonderheden geven. „Het komt er op neer dat zij zal houden wat van haar was, waaronder haar ju welen, en hij wat van hem was," zei de advocaat. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Revolutionaire maaltijd Geheel in stijl gekleed lieten deze twee gasten van een Parijs restaurant zich de „kip met zout" smaken, zoals dit gerecht werd gemaakt ten tijde van de Franse revolutie. Omdat deze gebeurte nis 200 jaar geleden plaatshad bereidden zes beroemde Franse chef-koks een maaltijd van elf gangen, alle volgens recepten uit die tijd. FOTO: AP 7 Denis ge- door Roger Simons Goebbels LONDEN Edward „Ted" Heath, conservatief ex-pre- mier en partijleider, is geen vriendje van premier That cher. Zij doet doorlopend of hij lucht is; hij doet niets liever dan haar tegen de haren in strijken. Laatst heeft Edward Heath het Margaret Thatcher nog eens goed gezegd. „De af deling perszaken van Dow ning Street 10 is volslagen cor rupt", verklaarde hij in het Lagerhuis dat daar toch even van opkeek. Er was een debat aan de gang over de door Thatcher voorge stelde hervorming van de wet van 1911 op de staatsgehei men. De premier wenst stren ger te kunnen optreden tegen ambtenaren die regeringsge heimen aan de grote klok han gen. „Het is buiten kijf dat het huidige kabinet ontzettend veel last heeft van lekken zei Ted terwijl de premier spinnij dig toekeek. „Soms probeert ze daar wat tegen te doen door rechtsvervolging in te stellen". Heath keurt represailles van dat soort ten stelligste af. In het debat probeerde hij tever geefs de goedkeuring een amendement aangenomen te krijgen waardoor ambtenaren die een en ander hebben ver klapt worden beschermd tegen de boosheid van „de bazin". (Dat is de naan men zegt - haar r, bruikt). „Het probleem waarmee de re gering worstelt, spruit recht streeks voort uit het feit dat zij de afdeling pers zaken van Nu mero 10 gebruikt op een ma nier die getuigt van corruptie. Geen enkel vroeger bewind maakte zich daar even ernstig schuldig aan", aldus afgevaar digde Heath. Het is in Londen algemeen bekend dat om elke regering haar afdeling persza ken die zetelt in de ambtswo ning van de premier, wel eens gebruikt om over iets een bal letje op te gooien. Vooral La- bourpremier Harold Wilson had de neiging op die manier „de temperatuur van het bad water te testen". Zijn onmid dellijke opvolger, de conserva tief Edward Heath, maakte zich op dat terrein nooit schul dig aan wraakroepende exces sen, maar het bewind van Thatcher'is helemaal niet vies van ondermijnend werk. Ber nard Ingham, perschef van Thatcher, wordt niet voor niets „de Dr Goebbels van Downing Street" genoemd. Ingham manipuleert het nieuws altijd zodanig, dat het nooit slecht uitvalt voor de ba zin. Deze laatste verlangt van haar spreekbuis dat hij waar nodig feiten verdraait en foute informatie (de Angelsaksers spreken dan eufemistisch van misinformationde wereld Ingham, een breed geschoif- derde, boerse vent uit het noorden van Engeland die vroeger socialist was maar zich tegenwoordig met hart en ziel kwijt aan de conservatieve zaak, is ook gespecialiseerd in opzettelijke laster aan het adres van Thatchers onmid dellijke tegenstanders. Hij praat praktisch dagelijks met mediamensen en maakt dan van de gelegenheid gebruik om bijvoorbeeld een conserva tieve politicus die even van het juiste spoor is afgeweken, eens netjes op zijn nummer te zetten. Omdat dit daarna toch in de kranten komt, weet de betrokkene meteen dat pre mier Thatcher wraakzuchtig gestemd is. Francis Pym en John Biffen, die beiden leider van het Lagerhuis waren in vorige kabinetten van That cher, werden nadat tussen de bazin en henzelf een periode van zware onvrede was aange broken, door Bernard „Goeb bels" Ingham op diens geregel de personconferenties vrijwel onafgebroken bespot en be schimpt. Ingham en zijn assistent Mike Bates proberen in Londen ook buitenlandse mediamensen te manipuleren. Ze geven er ge regeld „press briefings" op de FPA, het hoofdkwartier van de vereniging van niet-Britse journalisten, die zelden druk worden bezocht. De reputatie van Inghams voorlichtingsbij eenkomsten is inderdaad niet best. Iedereen weet dat hij vaak een loopje neemt met de waarheid. „Premier Thatcher heeft vanmorgen de Sovjet ambassadeur ontvangen en hem flink de mantel uitge veegd", zo vertelde Ingham ooit aan redacteuren van en kele grote Londense kranten. Op de afdeling perszaken van het Foreign Office, het minis terie van buitenlandse zaken, vernamen deze collega 's nog dezelfde dag dat de Rus en „de bazin daarentegen uiterst ge moedelijk met elkaar van ge dachten hadden gewisseld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5