Strop van 500 min dreigt na Peruaanse ramporder Ouders niet gestraft na ritueel doden van baby KOOP EEN LOT, VERBETER HUN LOT. CcidócSouoont VVD WIL PARLEMENTAIR ONDERZOEK Meer agenten bij hoge criminaliteit Douane op Schiphol vangt minder drugs in 1988 In h$ KJINjjgj' ^BINNENLAND WOENSDAG 8 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 gehi Daar. inks Artsen zijn boos over stralingsrapport jüTRECHT „Uitermate voorbarig en jzelfs apert onjuist", noemt de Nederlandse Vereniging voor Radiodiagnostiek de con clusies van een werkgroep van WVC over jstralingsbelasting. De werkgroep heeft be- rijferd dat de gemiddelde Nederlander in tijii leven door onderzoek of behandelin- n waarbij ioniserende straling wordt egepast, wordt blootgesteld aan een hoe veelheid straling die overeenkomt met Tdrie maal de straling die ons land bereikte |na de ramp in Tsjernobyl. De vereniging Windt het onzinnig om medisch toegepaste straling te vergelijken met straling bij een kernramp. Afzien van röntgenonderzoek uit angst voor straling kan er toe leiden jat gevaarlijke ziekten te laat worden lontdekt, aldus de vereniging. Nieuwe kansen voor RDM op Canadese order ROTTERDAM De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDM) ziet nieuwe kansen om een Canadese order voor het leveren van onderzeeboten in de wacht te slepen. In verband daarmee heeft RDM gisteren een overeenkomst getekend met het Canadese bedrijf Energy Conversion Systems om het deels nucleaire voortstuwingssysteem van dit bedrijf geschikt te maken voor het inbouwen in onderzeeboten van het Walrus-type. RDM hoopt Canada zo een onderzeeboot te kunnen leveren die veel langer onder water kan blijven dan een conventio neel voortgestuwde boot. Canada wil boten gaan gebruiken voor tochten on der het poolijs. Scholenprotest in advertentie DEN HAAG Scholen gaan in grote advertenties in een aantal dagbladen oproepen de onderwij sprotesten tegen het regeringsbe leid te steunen. De protestacties beginnen op 15 februari met een kaderbijeenkomst van de onder wijsbonden ABOP, KOV, PCO en NGL. De oproep verschijnt van 10 tot en met 14 februari in drie landelijke en circa twintig regionale dagbladen. De adver tenties kunnen worden geplaatst dank zij financiële steun van 4.000 scholen uit het basis- en voortgezet onderwijs. De scholen willen in de advertenties duide lijk maken dat de bezuinigingen het onderwijs kapot maken. Veel piloten gqyen verkeerde hoogte door SCHIPHOL Verkeerd inge stelde hoogtemeters in vliegtui gen hebben de afgelopen jaren verschillende malen tot gevaar lijke situaties in het Nederland se luchtruim geleid. Ook een bij- na-botsing is het gevolg daarvan geweest. De Rijksluchtvaartdienst heeft dezer dagen alle vliegers met nadruk op de procedures gewe zen die in het Nederlandse luchtruim gelden voor de instel ling van hoogtemeters. Volgens een woordvoerder zijn het voor al Amerikaanse en Oosteurope- se vliegers die verkeerde proce dures volgen. Daardoor wordt onjuiste informatie over de vlieghoogten doorgegeven aan de verkeersleiding. De vliegers zijn zich niet bewust van het feit dat de hoogte die hun meters aangeven verkeerd is. Uit de informatie die de ver keersleiders op hun radarscher men krijgen blijkt in de meeste gevallen tijdig dat de vlieger verkeerde gegevens heeft ver strekt. Hoogtemeters werken op basis van de luchtdruk. De meters moeten tijdens de vlucht wor den bijgesteld. In elk land gel den andere hoogtes waarop dit moet gebeuren. Sergeant van de week wordt weer ingevoerd DEN HAAG De sergeant van de week wordt binnen alle onderdelen van de krijgsmacht weer ingevoerd om het toenemende geweld in het leger te bestrijden. Dit is een gevolg van de geweld dadigheden die zich in 1986 en 1987 voordeden in onder meer Oirschot. Staatssecreta ris Van Houwelingen (defen sie) beloofde toen op korte termijn maatregelen te ne'- men. De belangenverenigin gen van militairen vinden de maatregel voor alle onderde len overbodig. Zij willen dat over de invoering per onder deel wordt beslist. Personeelstekort bij openbaar ministerie DEN HAAG PvdA en VVD vinden dat er een oplossing moet komen voor de werkdruk bij de officieren van justi tie. Volgens het kamerlid Kosto (PvdA) is er een tekort van tien procent. „De minister heeft er wel wat mensen bijge daan, maar zo wordt alleen de achter stand iets ingelopen. Er moet gewoon meer geld komen". De VVD vindt dat er met name op administratief gebied meer ondersteuning moet komen en wil daarvoor op de begroting 1990 geld vrij maken. Om het personeel beter te ver delen doet het ministerie van justitie een onderzoek naar de werklast. Op grond van de resultaten zal minister Korthals Altes tot een nieuwe verdeling (en eventueel uitbreiding) komen. dat en rij betrel etzelfc manl trekki gek; i schi e grt (Van onze parlementaire redactie) iDEN HAAG Voor de Nederlandse staat -dreigt eèn strop van ruim 500 miljoen gulden nu is ge bleken dat Peru al twee jaar geen geld meer be- itaalt voor de begin 1988 opgeleverde kruiser „Al mirante Grau". Peru, dat door een buitenlandse schuld van 19 miljard dol lar zo goed als failliet is, zegt niet tevreden te zijn over de kwaliteit van het marineschip. hl^et exPortkrediet van 520 mil- n *r!j°en gulden dat de Amrobank Ervoor de „Almirante Grau" si verstrekte, is via de Neder- an pei landse Credietverzekerings Maatschappij bij de overheid herverzekerd. Een woordvoerder van het mi nisterie van financien erkende gisteravond dat problemen zijn uitslui Serezen tussen Nederland en i Peruaanse overheid. „Men 7 is inderdaad niet tevreden van (lover het schip. Er zijn enkele em gv mankementen geconstateerd dat h< en die moeten nu volgens e Peru verholpen zijn voor de jjg betalingen hervat worden. We moeten eerst maar eens zien n wat er precies aan schort". dag( Maar volgens directeur Groen van de NCM is het probleem dat Peru simpelweg geen geld meer heeft. „Al in 1983 heb ben wij gezegd; met dat land moet je geen grote contracten meer afsluiten. Sindsdien is de situatie alleen maar slechter geworden. Peru ligt nu al twee jaar achter met zijn betalingen op de Almirante Grau". In de Tweede Kamer is ont hutst gereageerd op de om vangrijke tegenvaller op het exportproject. Het VVD-ka- merlid J. van Rey dringt aan op een parlementair onder zoek naar „deze krankzinnige en schandalige situatie". Van Rey: „Ik wil wel eens weten waarom de Algemene Reken kamer het parlement niet tij dig van deze strop op de hoog te heeft gesteld. Tot vandaag leefde ik in de veronderstel ling dat Peru met zijn betalin gen keurig op schema lag". Ook M. Engwirda (D66) maakt zich ernstige zorgen over de „Peruaanse strop". In een brief aan de vaste Kamercom missie voor Financien stelt hij voor de zaak van de kruiser zo -snel mogelijk met de minister te bespreken. Engwirda: „Er moet nog driehonderd miljoen gulden afgelost worden. Sa men met de rente kom je op een bedrag van een half mil jard. Daar komt nog eens 83 miljoen gulden bij; geld dat Nederland nog te goed heeft voor schepen en onderzeeers die al in 1973 aan Peru zijn ge leverd. De kans dat het land over de brug komt acht ik zeer klein". De Almirante Grau, het voor malige Nederlandse marine schip De Ruyter, werd al in 1973 aan Peru verkocht. Toen de Peruaanse marine tien jaar later bekend maakte dat het schip aan modernisering toe was, stonden de Amsterdamse werf ADM en Holland Signaal in Hengelo te dringen om die klus voor hun rekening te ne men. Aangezien ADM op ster ven na dood was, kwam de uiteindelijke order als een ge schenk uit de hemel. Toen mi nister Ruding in 1985 in de Tweede Kamer liet doorsche meren dat hij van het riskante haalde) de minister te verbie den eenzijdig het contract met Peru op te zeggen. Overigens hebben andere le veranciers zoals Italië en Zwe den zich al veel eerder uit het project „Almirante Grau" te ruggetrokken. Zo besloten de Italianen geen Albatros-raket ten te leveren toen Peru in 1985 niet tijdig met geld over de brug kwam. De internatio nale schuldencrisis was toen al twee jaar oud. Ook de Zweed se wapenfabrikant Bofors trok zich terug toen bleek dat de portemonnee van Peru leeg was. Peru liep daardoor de le verantie van veertig boordmi- trailleurs voor de Almirante Grau mis. Over de „technische manke menten" aan de „Almirante Grau" kon de marine-attaché van de Peruaanse ambassade in Den Haag gisteravond geen nadere bijzonderheden ver strekken. Wel is duidelijk dat Peru met zijn marine-vlagge- schip operationeel nog niet goed uit de voeten kan zolang Zweden en Italië weigeren de benodigde bewapening te leve ren. Voor het overige is het schip volgens de Amsterdamse scheepswerf ADM (later: ANS) 100 procent betrouwbaar. De heer Ulrich, woordvoerder van ANS zei vorig jaar bij de oplevering: „Hoewel de kiel van het schip al in 1939 werd gelegd kan het nog zeker vijf tien tot twintig jaar mee. Hij vaart als een zonnetje, daar is niets op aan te merken". Het ministerie van financiën is ondanks de uitzichtloze econo mische situatie in Peru, dat kampt met hyperinflatie en to renhoge schulden, niet al te somber over de impasse rond het opgelapt^ fregat voor Peru. „Wij htpben de indruk dat Peru wel weer met geld over de brug zal komen zodra die technische discussie bevre digend is afgerond", zegt een woordvoerder. Engwirda vindt dat op zo kort mogelijke termijn opnieuw on derhandeld moet worden over de nog openstaande rekening van ruim een half miljard gul den, om te redden wat er nog te redden valt. „Ik ga boven dien pleiten voor een regeling waarmee je dergelijke strop pen in de toekomst zou moeten voorkomen. Het kabinet hoeft de Kamer momenteel niet vooraf te raadplegen bij de herverzekering van grote ris kante exportorders. Maar als er dan een strop van 500 mil joen gulden op je afkomt is dat wel een erg zure zaak. Daar moeten we nieuwe afspraken voor maken. Mij dunkt dat in elk geval een onderzoek naar de gang van zaken hier wel op zijn plaats is". PAUL KOOPMAN De Almirante Grau, het voormalige Nederlandse marineschip De Ruyter, bij de sluizen van IJmui- den. Het schip werd in '85 bij ADM opgeknapt. Peru weigert te betalen omdat het schip manke menten zou vertonen. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het kabi net onderschrijft nog steeds de ftöodzaak van een verschuivingsoperatie binnen de politiekorpsen, omdat er tal van korpsen zijn die vanwege de hoge criminaliteit het werk niet meer aankunnen. Deze korpsen moeten dus wor den uitgebreid. Daarente gen kunnen korpsen in vrij rustige gemeenten het wel met een aantal poli tiemensen minder doen, meent het kabinet. Om verschillende redenen zijn de vorig jaar geadviseerde ver schuivingen tusen de korpsen niet overgenomen. Minister Van Dijk: „In de eerste plaats vonden we het niet aanvaard baar dat een aantal korpsen volgens de oorspronkelijke plannen zo sterk dreigde te worden uitgedund dat er maar 27 mensen zouden overblijven. Ten tweede bleek de voorge stelde operatie niet geheel kos teloos te kunnen worden uit gevoerd, zoals aanvankelijk de bedoeling was, en ten derde hebben we vorig jaar novem ber aan de politiebonden be loofd dat er geen gedwongen verhuizingen zouden plaats vinden". Het kabinet heeft nu besloten de onderbezette korpsen met maximaal 30 procent van de huidige sterkte te laten groei en en de overige korpsen met niet meer dan 10 procent in te krimpen. Verder is het de be doeling, de operatie groten deels via natuurlijk perso neelsverloop uit te voeren. In een aantal korpsen mogen va- die ontstaan dus niet meer worden opgevuld. Deze vacatures worden dan toege kend aan de noodlijdende korpsen. De rest van de opera tie wordt mogelijk gemaakt door extra geld aan het politie budget voor 1991 en 1992 toe te voegen, respectievelijk 20 en 25 miljoen, waardoor het totale aantal politiemensen in Nederland met 650 personen kan worden uitgebreid. Voorgestelde wijzigingen van gemeentelijke politiekorpsen: Thans In '92 Alphen a.d. Rijn 95,8 86,4 Amsterdam 3596,4 3998,9 Delft 175,9 206 Katwijk 61,9 55,7 Leiden 204,3 262,1 Leidschendam 52,8 49,4 Monster 40,2 36,2 Naaldwijk 40,9 36,8 Noordwijk 58,8 52,9 Rijswijk 98,5 106,6 Rotterdam 3035 2934,5 's-Gravenhage 2281,8 2213 Utrecht 937 933,1 Voorburg 80,7 84,7 Wassenaar 75.7 87,0 Zoetermeer 148,6 134 .SCHIPHOL De douane ge*op Schiphol heeft vorig ar 5 752 kilogram soft- dTfcf* en 374 kilogram harddrugs onderschept. In _l 1987 bedroegen deze aan- tallen respectievelijk 6.750 WÊ kilogram en 388 kilogram, j De daling wordt toege- schreven aan het inzetten van veel menskracht op I een aantal grote drugsza ken, hetgeen ten koste ging van controles. Pla^De douane heeft het afgelopen ""^jaar 38 keer collegadiensten in het- buitenland over de komst Griek van drugskoeriers ingelicht, die op Schiphol overstapten. Deze tips leidden tot 50 aan houdingen elders, waarbij in totaal 50 kilogram harddrugs en 75 kilogram softdrugs, als mede duizend lsd-pillen in be slag konden worden genomen. v In 1988 werden ongeveer l 2Ö0.000 binnengekomen re 0 gers, circa drie procent 1 J het totaal, in de aankomsthal cj gecontroleerd. Tien procent J' daarvan bleek ten onrechte dé c uitgang „niets aan te geven" te 0 hebben gepasseerd. De helft f van die tien procent kreeg een 0 boete. In totaal werd een be- J drag van 1.853.000 gulden aan 0; rechten en 743.000 gulden aan 0. boetes geïnd. j| Opgrond van de Wet bedreig- 0 de uitheemse diersoorten wer- J: den 237 levende dieren in be- 0 slag genomen, waaronder een zending gifkikkers uit Surina- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Atoomwapens Het Westduitse lid voor de Groenen in het Europees Parlement, mevrouw D. Piermont (links), over handigde gisteren in Den Haag aan de PvdA-kamerleden De Visser en Voogt een boekje over het afschaffen en niet moderniseren van atoomwapens. foto: dijkstra ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de ou ders van een vermoorde twee en een halve maand oude baby ontslagen van rechtsvervolging. De verdachten, de 27-jarige moeder en de 31-jarige vader, zijn direct op vrije voeten ge steld. De rechtbank heeft de conclusies in het psychiatrisch rapport van het Pieter Baan- centrum overgenomen. Dit rap port concludeert dat beide ou ders volledig ontoerekenings vatbaar zijn. De twee moeten worden ontslagen van alle rechtsvervolging omdat de kans op herhaling uiterst gering is. De rechtbank zegt op basis hiervan te hebben besloten de twee geen tbr op te leggen. De derde verdachte in de moord op de baby, een 32-jarige vriendin, moet volgens de rechtbank ter beschikking van de regering worden gesteld en zich laten opnemen in een psy chiatrisch ziekenhuis. Ook te gen haar wordt geen verdere rechtsvervolging ingesteld. Het Arnhemse echtpaar hoorde op 31 januari een gevangenis straf van 18 maanden waarvan 12 voorwaardelijk tegen zich ei sen. Tegen hun vriendin eiste de officier van justitie terbe schikkingstelling met verple ging. Officier van justitie mr. B. Lie A Kwie sprak van een gru welijke daad. De baby werd het slachtoffer van een riutuele moord. Het drietal bracht op 21 juni vorig jaar de baby Floris van het echtpaarrfim het leven. Het kind was vJïgens de ver dachten bezeten van een demon die moest worden uitgedreven. De baby werd met brandbare en bijtende vloeistoffen overgo ten en vervolgens in het toilet in brand gestoken. De babyver branding was de climax van een 70 uur durende duiveluit drijving in de vroegere woning van het echtpaar in Velp. Vol gens de verdachten was de baby er de oorzaak van dat hun vriendin door duivels werd aangevallen. De enige mogelijk heid om dat kwaad te vernieti gen was het doden van de baby. Veehouder mag melkrecht huren DEN HAAG Boeren die van het ministerie van landbouw minder melk naar de fabriek mogen brengen dan hun koei en leveren, kunnen vanaf 1 april melkrechten huren. Minis ter Braks komt daarmee tegemoet aan de wens van het Landbouwschap. Een melkveehouder mag niet meer dan 50.000 liter aan mel krechten huren of vijftien procent van het quotum (de toege stane produktiehoeveelheid). Aan een melk-leasecontract is een minimum van 10.000 liter verbonden. De verhuur en huur mag alleen gebeuren in het'gebied van een zuivelfa briek. Een Friese boer kan dus geen melk „bijhuren" van een collega uit Zuid-Holland. Met de maatregel wordt het probleem van de superheffing wat verzacht. Kamer na half jaar ingelicht over falen HSA DEN HAAG Staatssecreta ris Van Houwelingen van De fensie was al ruim een half jaar op de hoogte van het feit dat Hollandse Signaal (HSA) computersysteem voor de ar tillerie te ontwikkelen. Hij stelde echter pas deze week de Kamer hiervan op de hoogte. Volgens een woordvoerder van Defensie is er geen sprake van dat de Kamer informatie zou zijn onthouden. Op het moment dat duidelijk werd dat HSA niet in staat was het ge vraagde te leveren, is men op zoek gegaan naar andere be drijven die in het project zou den kunnen participeren. De fensie wilde met de brief aan de Kamer wachten tot alle of fertes binnen waren. Volgens de HSA is er overi gens op dit moment geen en kele leverancier ter wereld die de apparatuur kan maken die de Landmacht in eerste in stantie wilde hebben. DE KNOLLEN ais je dénkt dsn- on \e UATST6 OCOS 80N6OJ5 (ADVERTENTIE) DE WILLEM EN MARY LOTERIJ. HULP VOOR DE AFGHAANSE VLUCHTELINGEN. nigde Naties voor Vluch telingen' ziet erop toe dat het geld goed terecht komt. Zelf maakt u kans EES! PHiuwg ES vox-vo i men of u tot de winnaars behoort. De trekking vindt plaats op maandag 13 maart. Zo'n 5 miljoen Afghanen zijn op de vlucht. Al jaren leven ze van dag tot dag. Niets hebben ze over. hooguit eer\sprankje hoop. Hulp is daarom hard nodig. De Willem en Mary Loterij wil zoveel mogelijk geld inzame len voor deze vluchtelingen. Het geld komt toe aan de Nederlandse 'Stichting Vluchteling'. Het 'Hoge Commissariaat der Vere- op een mooie prijs. Volvo. Philips, de Staats loterij. de Lotto, de ABN ze staan ervoor Loten f 5.- zijn t/m 4 maart verkrijgbaar bij verkoopadressen van de Staatsloterij (de organisator van deze eenmalige loterij). En bij alle Crenswissel- en Postkantoren Aarzel dus niet; koop loten. En vraag meteen even naar de folder waarin de prijzen staan vermeld en hoe u te weten kunt ko-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3