Van Gend en Loos vertrekt uit Leiden Fraaie reiswekker CetdóeSouwnt Monumenten commissie verdeeld over bescherming meelfabriek STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Leerlingen school De Horst verhuizen naar Broekplein DINSDAG 7 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Rutger Kopland bij Burcht Literair LEIDEN De Groningse hoogleraar psychiatrie Rudi van den Hoofdakker, beter bekend als Rutger Kopland, is vrijdag te gast bij Burcht Literair. Hij wordt onder de titel 'Hoe stroomde de Drent se A' ondervraagd door vak genoot en bewonderaar Har ry Rooijmans. Kopland kreeg in 1988 de P.C. Hooftprijs. De bijeenkomst wordt gehouden in Kunstkring Burcht, Burg- steeg 14. De aanvang is 20.15 uur. De toegangsprijs is 7,50 of vijf gulden (studenten). Ski-jacks uit auto gestolen LEIDEN Uit een bestelwagen die aan de Van der Werf- straat geparkeerd stond zijn gisteren acht ski-jacks gesto len. Getuigen zagen dat rond half vijf 's middags een lange slanke man de auto met een scherp voorwerp openbrak en de jacks uit de auto haalde. De man is vervolgens met de jacks verdwenen. VES organiseert vrouwenvakbeurs LEIDEN De eerste Nederland se Vrouwen vakbeurs wordt op 17 en 18 maart gehouden in Gouda. Tal van Zuidhollandse organisa ties en bedrijven zullen zich pre senteren met workshops, videop resentaties en foldermateriaal. De Vereniging Vrouwen Emancipatie Stimulering Zuid-Holland (VES), die dit jaar vijf jaar bestaat, orga niseert ook lezingen en discussies. Verder zal de emancipatieprijs voor gemeenten worden uitge reikt. De Sportraad Zuid-Holland organiseert een uitgebreid sport- terwijl de Culturele cultuurprogramma Eerste winnaars gezocht van songfestival LEIDEN Het clubhuis Mirt/Honken is op zoek naar de winnaars van de songfestivals die daar voor het eerst in 1965 en 1966 zijn gehou den. Het gaat om Nolleke van Brussel (1965) en Beb van der Reyden (1966). Zij of mensen die weten waar de betrokkenen te vinden zijn wor den gevraagd contact op te nemen met Jessica Hoek of Paul van den Heuvel van Mirt/Hon ken, telefoon 071-221197. Mirt/Ronken houdt op 19 mei voor de twintig ste keer een songfestival dat al jaren tot de top pers van het seizoen hoort in het buurthuis. Mede om iets speciaals te kunnen maken van dat jubileumfestival worden nu de eerste twee gezocht. Beschonken broers belanden in de cel LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht twee beschonken broers ingesloten. Rond kwart over twaalf werd een 23-jarige Leidse automobilist op het Sta tionsplein aangehouden die teveel gedronken bleek te hebben. De man kreeg op het bureau een rij verbod, waarna zijn 20-jarige nog nuchtere broer de auto meekreeg. Toen die rond kwart voor een bij de politie kwam informeren of zijn broer mee mocht, werd ook hij aangehouden. Hij had in de tussentijd met de auto een ver- keerspaal geramd op de Lammer markt. Hij bleek in die korte tijd bovendien gedronken te hebben. Bezoekers stelen geld en sieraden LEIDEN Bij twee bejaarde vrouwen uit de Diepenbroc- klaan blijken zaterdag siera den en vijfduizend gulden ge stolen te zijn. Rond het mid daguur belden twee met een Duits accent sprekende vrou wen bij de woning van de be jaarden aan. Ze boden de vrouwen een bloemetje aan en vroegen om een glaasje water. Terwijl een van de bezoekers de twee bejaarden aan de praat hield, stal de andere het geld en de sieraden. De dief stal werd gisteren pas door de dames ontdekt. SP: toch woningen op veilingterrein LEIDEN Raadslid C. Vergeer van de So- cialistiese Partij wil dat het college zich in spant om de terreinen van de HCG en de Leidse groenteveiling te bestemmen voor woningbouw. Vergeer is ongerust over be richt dat het bouwbedrijf De Raad de terrei nen heeft opgekocht om er bedrijven te ves tigen, zo blijkt uit zijn schriftelijke vragen aan het college. Vergeer wijst erop dat de gemeenteraad in de discussie over de nota Bouwen in Bestaande Wijken de gedachte heeft gesteund om de mogelijkheden van woningbouw op de terreinen te onderzoe ken. Het wijkcomité Cronestein is daar ook voorstander van. De overlast van het indus trieterrein zou namelijk verdwijnen en de Fruitbuurt zou minder geïsoleerd komen te liggen. LEIDEN De leerlingen van de gisteren afgebran de school De Horst krij gen na de krokusvakantie les in vier schoollokalen aan het Broekplein in de Merenwijk. Bij de brand in het gebouw aan de Beijerincklaan in de pro- fessorenwijk gingen zes lokalen verloren. Twee lokalen van de jongste groepen bleven intact. Volgens directeur A.L. Kimpel zijn die lokalen echter door rookschade voorlopig ook onbruik baar. De school voor kinderen met gedragsproblemen is extra ge dupeerd doordat speciaal door de leerkrachten ontwikkeld lesmateriaal is verloren ge gaan. Ook de mediatheek, waarin documentatie en bi bliotheek zijn ondergebracht, is verbrand. Wel hebben de leerlingendossiers en de admi nistratie de brand redelijk doorstaan. Deze waren in sta len kasten opgeborgen. De school met ongeveer ze ventig leerlingen telt zes groe pen. De kinderen komen niet alleen uit Leiden, maar ook uit de omgeving. Ongeveer de helft van hen wordt met een busje van en naar school ge bracht. Het was niet^voor het eerst dat De Horst te "maken heeft met brand. Ongeveer tien jaar ge leden was de school nog aan de Hoge Morsweg gevestigd. Ook dat gebouw brandde af. Daarna is De Horst naar de Beijerincklaan verhuisd. Fins Het gebouw aan de Beijerinc klaan was een van vier Finse scholen die in de professoren- wijk hebben gestaan. Daarvan zijn er inmiddels drie afge brand: behalve De Horst, twee jaar geleden een gebouw aan de Lorentzkade en vijf jaar ge leden een gebouw aan de Van Vollënhovekade. In het ge bouw aan de Lorentzkade was indertijd juist het dienstencen trum voor ouderen Leiden Zuid-Oost gevestigd. Er staat nu nog één dergelijk gebouw waarin nu de School begeleidingsdienst is onderge bracht. Deze houten Finse scholen werden na de oorlog in het ka der van de wederopbouw door Finland aan Nederland ge schonken. Volgens N.J.M. Smulders van de gemeentelij ke directie onderwijs gaat het om stevige en goede gebouwen die echter wel wat brandge- voelig zijn. „Ze moeten daar om goed onderhouden wor den". De schade voor de gemeente door het verloren gaan van het gebouw is nog niet bekend, aldus Smulders. Net als bij de vorige branden in de „Finse scholen" wordt er ook nu ern stig rekening mee gehouden dat het vuur is aangestoken. Dat is volgens politiewoord voerder D. Graveland echter nog niet definitief aangetoond. Zweminstuif Zwembad De Zijl houdt donderdag van 14.00 tot 15.00 uur in het kader van de krokusvakantie een spelinstuif met di verse spelen in, op en om het water. Kena Inti start woensdag een cursus Kena-bespelen. Een kena is een typische fluit uit het Andes-ge- bergte. De cursus wordt gegeven aai\ de Hoge- woerd 75. Nadere inlich tingen zijn verkrijgbaar via 122297. Pan lui tma ken Tuya houdt donderdag en vrijdag een Zuidame rikaans feest voor kinde ren van 6 tot 12 jaar. Op het programma staat panfluit maken en leren spelen, empanadas (soort pasteitje) maken en dan sen. Deelname kost 12,50Inschrijven kan op 2 en 6 februari van tien tot elf uur. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij Tuya, Hoge woerd 75. Te lefoon 123481. Klaverjassen Bij wijkvereniging Ak- tief, Berlagestraat 2, kan donderdagavond weer worden geklaverjast en gesjoeld. Er zijn prijzen voor iedereen. De zaal gaat open om 19.30, het spelen begint om 20.00 uur. MOKER over kerk en werkgelegenheid LEIDEN De radio-uitzending van MOKER, het mediaoverleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, gaat donderdag over het onderwerp Kerk en Werkgelegenheid. Verder staat de deke nale vastenactie en het carnaval in Noordwijkerhout op het pro gramma. De uitzending duurt donderdag van 19.00 tot 19.30 uur. MOKER is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel FM GEEN ALTERNATIEVE LOKATIES VOOR TERREIN HAAG WEG LEIDEN Het ver voersbedrijf Van Gend en Loos vertrekt uit Lei den. De directie van het bedrijf aan de Haagweg heeft na een gesprek met de directie economische zaken van de gemeente Leiden geconcludeerd dat Van Gend en Loos niet in Leiden terecht kan. Bij het bedrijf wer ken ruim 130 mensen. Volgens regio-manager H. Donkers van Van Gend en Loos is het be drijf op zoek naar loka- ties in de omgeving van Leiden. Eén van de mo gelijkheden is een ter- i in Alphen aan den Rijn, in de buurt van het bedrijfsterrein Molenwe tering. Van Gend en Loos heeft al jaren problemen rond de ves tiging aan de Haagweg in Leiden. Omwonenden klagen over geluidsoverlast, vooral in de nachtelijke uren. De vestiging dreigde zelfs geslo ten te worden toen de omwo nenden de zaak aankaartten bij de gemeente en de Raad van State. Het bedrijf heeft op het ogen blik geen hinderwetvergun ning. De gemeente Leiden wil die pas verstrekken als het bedrijf afdoende geluid- werende maatregelen heeft genomen. Volgens de directie milieu kan alleen een ge luidsscherm de overlast tot aanvaardbaar niveau te rugbrengen. Van Gend en Loos heeft daar geen trek in, gezien de hoge kosten die een scherm met zich mee brengt. Het bedrijf heeft de Raad van State verzocht om voor lopig niet te hoeven sluiten. Die procedure loopt nog. Wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) liet enige tijd geleden weten haar best te doen om Van Gend en Loos voor Leiden te behou den. In een gesprek met het Het bedrijf Van Gend en Loos gaat weg uit Leiden. hoofd van de directie econo mische zaken, H. Amptmeij- er, zijn de mogelijkheden op een rijtje gezet. Volgens re gio-manager Donkers heeft dat gesprek niets opgeleverd. „Het was duidelijk dat Lei den ons niets te bieden had". Amptmeijer heeft een andere lezing over dat gesprek: „Het bleek dat er in dit stadium nog onduidelijkheden zijn over de investeringsruimte die Van Gend en Loos van eigenaar Nedlloyd krijgt. Voor een grote vestiging zal het moeilijk zijn een geschikt terrein te vinden, maar voor een kleinere vestiging zijn best mogelijkheden. Als daar duidelijkheid over is praten we verder. Het is ook niet uitgesloten dat Van Gend en Loos aan de Haagweg blijft. Dat hangt af van de bereid heid om te investeren in ge- luidwerende maatregelen". Donkers ontkent dat. „Het is duidelijk dat de gemeente Leiden ons hier niet wil heb ben. We kunnen misschien wel een scherm neerzetten, maar daarmee los je de pro blemen niet echt op. De om wonenden blijven toch kla gen. En meneer Amptmeijer kan wel mooie verhaaltjes ophangen over andere loka- ties in Leiden, maar in feite hebben we niet eens een keuze gehad". Vrachtverkeer Van Gend en Loos zoekt nu naar een terrein van honderd bij tweehonderd meter, dat makkelijk bereikbaar is voor zwaar vrachtverkeer en bui ten een woonwijk ligt. De vestiging maakt sinds enkele jaren geen gebruik meer van per spoor, zodat er geen spoorlijn in de buurt hoeft te zijn, zoals aan de Haagweg. Volgens regiomanager Don kers van Van Gend en Loos heeft het bedrijf inmiddels her en der in de Leidse regio zijn licht opgestoken. Zo is er met de gemeente Alphen ge praat over een eventuele lo in principe in een straal van dertig kilometer rond Leiden blijven zitten", aldus Don kers. Hij denkt dat het nog wel een tijdje kan duren voordat Van Gend en Loos een lokatie gevonden heeft. „Het gaat niet alleen om de lokatie zelf, maar we moeten ook de nodige vergunningen hebben. We gaan pas ak koord als dat allemaal gere geld is. Bovendien moeten we zorgvuldig handelen ten opzichte van ons personeel". LEIDEN De Monumen tencommissie brengt een verdeeld advies uit aan het college van B en W over de munumentale waarde van de Leidse meelfabriek aan de Zijl singel. Vier leden vonden gisteren tijdens een verga dering van de commissie dat het complex bescher- menswaardig is. Vier commissieleden vonden het tegengestelde. Vanaf het begin waren de me ningen over de beschermens- waardigheid van het meelfa briekcomplex verdeeld binnen de commissie. De meeste com missieleden vonden dat het complex bepaald geen sieraad voor de stad is. De heer B. Veldman vond het complex echter beeldbepalend voor Leiden. Ook was duidelijk dat de meeste leden niet het hele gebouw het beschermen waard vonden. De voorstanders van een posi tief advies aan B en W wat be treft plaatsing van het com plex op de monumentenlijst wezen erop dat het silogebouw urvek is. Het bevat een beton- gewelf uit 1904. Daarmee is het het oudste geheel in beton opgetrokken gebouw in Ne derland. Ook vonden enkele leden het ketelhuis waarin een paddestoelvloer ligt het bewa ren waard. Er werd bovendien gewezen op de cultuurhistori sche waarde van het complex. „Hier ligt het leven van een heleboel Leidenaars", aldus Veldman. De leden die niet voor plaat sing op de monumentenlijst waren vonden het complex erg lelijk. De heer O. Tromp en mevrouw H. Suurmond vonden het betongewelf welis waar mooi, maar de rest van het complex „architectonisch De monumenten commissie in Leiden kon het gisteren niet eens worden over de monumentale waarde van de Meelfabriek langs de Zijlsingel. lelijk en bepaald geen sieraad voor de stad". Suurmond wees er met voorzitter P. Olivier op dat het gebouw en de sociaal- economische historie uitge breid gedocumenteerd zijn via video-opnamen, tekeningen, EWR De panden op het EWR-ter- rein zouden volgens secretaris A. Schra van de Monumenten commissie in oktober door het EWR gesloopt worden. „De gebouwen hebben geen functie meer en het bedrijf zou ze wil len slopen om er gebouwtjes van voorgefabriceerde onder delen neer te zetten. Die zou den als autostalling dienst kunnen doen". De commissie vond gisteren naar aanleiding van foto's dat er voldoende aanleiding is om de gebouwen nader te onderzoeken. De commissie gaat de drie gebou wen voor de volgende verga dering bezoeken. Ook bekijkt de commissie of de dependan ce van het museum van Geo logie en Mineralogie aan de Garenmarkt een plaatsje op de monumentenlijst verdient. De monumentencommissie gaat B en W adviseren het pand Lammermarkt 54 tot 62 op de monumentenlijst te zet ten. Hetzelfde zou moeten ge beuren met het pand aan de Lammermarkt nummer 46. In de panden is het bedrijf Ico- Athibu gevestigd. CDA vraagt minister om school niet te sluiten LEIDEN De CDA-frac- tie in de Leidse gemeente raad wil dat onderwijsmi nister W. Deetman de sluiting van de basisschool Paus Johannes XXIII voorkomt. Daartoe zou hij de afwijzende beslissing van staatssecretaris Gin jaar-Maas moeten hero verwegen. Dat schrijft het CDA in een brief aan de minister. De fractie vindt de argumen ten van het schoolbestuur voor behoud van de school overtui gend genoeg. Volgens het be stuur blijkt uit prognosecijfers dat de school in de komende jaren meer dan 95 leerlingen zal tellen. Dat aantal ligt bo ven de opheffingsnorm. Ver der heeft de wijk volgens het bestuur een school nodig van wege de ligging en vanwege de evenwichtige spreiding van katholiek onderwijs in Leiden. Gevreesd wordt dat kinderen voor het katholiek onderwijs verloren gaan omdat de bewo ners sterk op de wijk gericht zijn. Verder heeft het bestuur erop gewezen dat de ouders van de leerlingen bewust voor het onderwijssysteem van de school hebben gekozen. De CDA-fractie vindt net als bestuur en gemeente dat de katholieke school die binnen twee kilometer afstand in de gemeente Voorschoten ligt geen goed alternatief is. Door dat de kinderen dan de druk ke Leidse Weg en de Korte Vliet moeten oversteken is het volgens het CDA vrijwel on mogelijk die school veilig te bereiken. Het CDA wijst de minister erop dat het college van B en W op verzoek van de staatssecretaris geadviseerd heeft om de school in stand te houden. Vorige week protesteerden leerlingen en ouders al bij het Academiegebouw aan het Ra penburg. Ze boden minister Deetman daar een protestbrief aan bij de opening van het Centrum voor Niet Westerse Studies. Wubbe Wokkei in De Burcht LEIDEN Wubbe Wokkel's Spacegang treedt zondag op in De Burcht. Wubbe Wokkel's Spacegang is een vijfkoppig Nederlands jazzgezelschap. De band speelt eigen composities die gelardeerd worden met ei gen teksten. Het optreden be gint om 21.30 uur. De Burcht is gevestigd aan de Burgsteeg 14. De toegang is gratis. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meel de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I D kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: 1 (voor controle bezorging) j I I I I Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar t Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSou/tarit LNiJ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9